freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Άγνωστες λέξεις

Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Λογοτεχνία, Βιβλία & Κόμικς
Moderators:  Super-Moderators, cdhyper
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 4 από 10 [143 Μηνύματα]       Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
patriot
Honorary Member

Μέλος από: 20 Αυγ 2002
Βοηθήματα: 6

Περιοχή: Σπίτι μου!
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 19 Νοε 2007 13:45    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Connor MacLeod ανέφερε:
παράθεση:
το μπέρδεμα γίνεται μόνο τα τελευταία χρόνια.

Αυτο πως το εννοεις?

την τελευτεα 10ετια πχ?

Όχι δυστυχώς πολύ περισσότερα. Με την κατάργηση του πολυτονικού (1981) απλά σταθεροποιήθηκε η κατάσταση της αγραμματοσύνης. Στην πραγματικότητα υπήρξε ήδη ένα συμβούλιο από το 1946 για το ίδιο θέμα. (Και ποιος ξέρει πόσο καιρό ποιο πριν που δεν ξέρω εγώ... )

Honorary Member

Μέλος από: 06 Σεπ 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 19 Νοε 2007 14:09    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

patriot ανέφερε:
Όπως είπα και πριν αυτό το μπέρδεμα γίνεται μόνο τα τελευταία χρόνια. Από τότε που καταργήθηκε το πολυτονικό. Δεν είχαμε κανένα πρόβλημα με το "τραίνο" πριν από τότε. Επειδή σήμερα η κατάσταση είναι ήδη έτσι, δηλ όλοι μεγαλώνουν με λανθασμένη ετυμολογία, φυσικό είναι να "γίνονται δεκτοί και οι δύο τρόποι γραφής" όπως είπες.

Αν έχεις όρεξη να ασχοληθείς για να βρεις αποδείξεις για το "τρένο" μην διστάσεις να τις γράψεις εδώ, έτσι;

ΥΓ: Αυτό που είπες: "Στο σχολείο μας είχαν μάθει να το γράφουμε έτσι το αυγό και το αυτί" οφείλω να σε πληροφορήσω ότι και εμείς έτσι το μάθαμε (ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ) αλλά εγώ που δεν μεγάλωσα με το σχολείο αλλά με φιλολόγους και καθηγητές οι οποίοι ήταν ΠΟΙΟ ΠΑΛΙΟΙ (δηλ πριν από τα τελευταια χρόνια που λέγαμε πριν) μου το είχαν μάθει ως "αβγο" και ως "αφτί". Ειδικά το "αφτί" δε, το θυμόμουν ότι είναι έτσι επειδή ήταν αντίθετο από το "αυτή". Επαναλαμβάνω ότι δεν πρέπει να δίνουμε σημασία στην σημερινή γραμματική κατρακύλα.

Αλήθεια τίποτα παλιά λεξικά του π.χ 70' ή ποιο παλιά έχεις;

Πιο παλιά κάτι έχω..... Στην δεκαετία του '80 που όλα τα είχαν πια "απελευθερώσει τόσο πολύ" μας μάθαιναν να τα γράφουμε έτσι... Βλακείες...... Αλλά και την σημερινή νεολαία πως την μαθαίνουν -ακόμα και το αλφάβητο- άς το αφήσω ασχολίαστο καλύτερα.

Επίσης μεταξύ αρχαίων ελληνικών και καθαρεύουσας σαφέστατα προτιμώ τα αρχαία ελληνικά και όχι κάτι που προέκυψε από ανάμειξη, όπως είναι η καθαρεύουσα.

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...
Connor MacLeod
Honorary Member

Μέλος από: 07 Φεβ 2005
Βοηθήματα: 11
Νέα: 16

Περιοχή: Μεσολόγγι έως το 2017
View users profile Send email to user Visit posters website
facebook linkedin twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 19 Νοε 2007 14:21    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αχ βρε Παναγιώτα.
Την Λιλα με θυμίζεις.
Και αυτη τα ίδια έλεγε.(Στην ιλικια σου ειναι.)

Αλλα ο κόσμος προχοράει.Σε 50 χρόνια θα μιλά αλιως οι νέοι, θα μαθένουν διαφορετικά την ιστορία και θα διαβάζουν ΜΟΝΟ σε pdf.
Σε 50 χρόνια όλα θα ειναι τοσο διαφορετικά, και εσεις ακόμα θα κιτατε στο παρελθον...

Sheena
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 19 Νοε 2007 14:30    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μην με παρομοιάζεις με άλλα πρόσωπα και ας έχουν την ίδια ηλικία με εμένα. Ο κάθε άνθρωπος έχει την δική του προσωπικότητα και χαρακτήρα.

Και εγώ διαβάζω βιβλία σε pdf μορφή, αλλά δεν είναι μέθοδος που την προτιμώ. Χρησιμεύει όταν είμαι εκτός και δεν δύναται να κουβαλάω βιβλία.

Αλλά πέρα από αυτά που λες, για το ότι η γενιά μου είναι μεγαλωμένη με απλά πράγματα, αυτή η τάση να τα κάνουμε όλα ψηφιακά μας απομονώνει ως ανθρώπους τελικά. Πότε θα το καταλάβεις αυτό;

Και δεν έχει μόνο συνέπεια σε εμάς, αλλά και στο περιβάλλον γενικότερα. Άμα εννοείς τι εννοώ.

Τέλος, αν θες να το συζητήσουμε περαιτέρω αυτό άνοιξε άλλο Topic. Αυτό το έχω ανοίξει για να βάζουμε άγνωστες λέξεις και θέλω να το κρατήσω καθαρό από άλλες άσχετες ή λίγο σχετικές συζητήσεις.

Connor MacLeod
Honorary Member

Μέλος από: 07 Φεβ 2005
Βοηθήματα: 11
Νέα: 16

Περιοχή: Μεσολόγγι έως το 2017
View users profile Send email to user Visit posters website
facebook linkedin twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 19 Νοε 2007 14:41    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ναι σορυ, δικιο έχεις.
Καποιος mod αν μπορει ας το κανει split απο εκει που πρέπει.

Garakatsamol
Honorary Member

Μέλος από: 07 Μαη 2007
Βοηθήματα: 3

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 19 Νοε 2007 14:44    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Για την κατανόηση της λειτουργίας της γλώσας ως παράγοντα νοητικής ανάπτυξης αλλά και ως φορέα των εξουσιαστικών ιδεωδών σας παραπέμπω στο συγκλονιστικό "1984" του Όργουελ όπου εκεί αναφέρεται η "Νεα Ομιλία".
manolism
Super Moderator

Μέλος από: 25 Ιαν 2004
Βοηθήματα: 66
Νέα: 12
Templates: 1

Περιοχή: Wild West
View users profile
deviantART facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 19 Νοε 2007 15:20    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Connor MacLeod ανέφερε:
Ναι σορυ, δικιο έχεις.
Καποιος mod αν μπορει ας το κανει split απο εκει που πρέπει.

Τι να διαχωρίσεις.

Τα τελευταία post είναι και σχετικά και άσχετα.

Κόψτε μόνοι σας το offtopic

Τα άσχετα μηνύματα και οι πονηράδες (ξέρει ποιος) θα διαγράφονται.

Μέλος από: 23 Ιουν 2003
Νέα: 1

Περιοχή: Far away
View users profile
blog deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 19 Νοε 2007 16:06    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

^Ακριβώς!

Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 19 Νοε 2007 16:06    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Lunar ή έστω ο id (όποιος είναι υπεύθυνος), μπορείς σε παρακαλώ να κόψεις σε νέο θέμα "Επιχειρήματα για την ελληνική γλώσσα" με υπότιτλο" και τις αλλαγές που δέχθηκε αυτή" ότι έχει ειπωθεί σήμερα μετά τις 11:55, γιατί βλέπω πως έχει ξεφύγει παντελώς το θέμα. Αρχίσαμε την επιχειρηματολογία και ξέφυγε κάποια στιγμή. Και μια και το θέμα το έχω ανοίξει εγώ, θέλω να το κρατήσω καθαρό.

Αλλιώς πέσμου πως να το καθαρίσω....

cardogram

Μέλος από: 16 Ιουν 2006

View users profile Visit posters website
blog myspace deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 19 Νοε 2007 23:15    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

haha endoiaferon koita ti mathainei kaneis

Μέλος από: 25 Μαη 2005
Περιοχή: ..:: Not in Portland ::..
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 20 Νοε 2007 15:04    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Sheena28 ανέφερε:
NaT, ο Μπαμπινιώτης δεν έχει παντού δίκιο. Έψαξα πριν λίγες μέρες (google search) και βρήκα άρθρα που το δείχνουν αυτό. Δεν έχω αρκετό χρόνο να σου βρω τα links....

Στο σχολείο μας είχαν μάθει να το γράφουμε έτσι το αυγό και το αυτί. Τώρα δεν ξέρω τελικά πώς είναι σωστό να γράφεται. Θέλει αρκετό ψάξιμο.

Στα σχολεία πολλά μας έμαθαν που δεν είναι σωστά (όλοι ξέρουμε για τον "άνθρωπο".)

Τώρα, τον Μπαμπινιώτη, τον θεωρώ πολύ καλό στη δουλειά του. Κι αυτό το άρθρο πιστεύω πως είναι από τα καλύτερά του. Αν το διάβασες, θα είδες ότι δεν αναφέρει δικές του μελέτες μόνο αλλά κι άλλων προσώπων, φτασμένων στο χώρο. Βέβαια, πολλά πράγματα γι' αυτό δε γνωρίζω, μιας κ δεν είναι το αντικείμενό μου. Απλώς το άρθρο το είχα διαβάσει σε πιο νεαρή ηλικία κ μου 'χε κάνει εντύπωση, γι' αυτό κ το παρέθεσα.

Αν έχεις βρει κάτι που είναι ενάντια σ' αυτά που λέει ο Μπαμπινιώτης κι είναι από επιστήμονες σωστούς κ βασισμένο σε πραγματικές μελέτες, ειλικρινά θα ήθελα πολύ να το δω.

Μέλος από: 17 Ιαν 2004
Βοηθήματα: 1
Νέα: 3

Περιοχή: σ'άλλη διάσταση
flickr facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 20 Νοε 2007 16:01    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Απορία της ημέρας: Δαμόκλειος σπάθη

Πως βγήκε η έκφραση?

Μέλος από: 16 Ιουν 2006

blog myspace deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 20 Νοε 2007 17:08    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

χμ..είμαι η μόνη που την ακούω πρώτη φορά ?

Μέλος από: 23 Ιουν 2003
Νέα: 1

Περιοχή: Far away
View users profile
blog deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 20 Νοε 2007 17:09    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

^
Ναι!

(καλα και ο Connor, αλλά δεν πιάνεται αυτός )

Honorary Member

Μέλος από: 25 Μαη 2005
Περιοχή: ..:: Not in Portland ::..
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 20 Νοε 2007 23:24    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

deninho ανέφερε:
Απορία της ημέρας: Δαμόκλειος σπάθη

Πως βγήκε η έκφραση?

Εγώ ξέρω από τον Δαμοκλή, ο οποίος πάνω από το κεφάλι του είχε ένα σπαθί (σπάθη) που συμβόλιζε τους κινδύνους. Δεν είμαι σίγουρη όμως.

Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Λογοτεχνία, Βιβλία & Κόμικς
Τώρα είναι 07 Δεκ 2016 14:27 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites