freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Η χειρότερη εταιρία τηλεφωνίας στην Ελλάδα

Forum index » Η/Υ, Τεχνολογία & Εφαρμογές » Internet, πλοήγηση, συνδέσεις και τηλεφωνία » Κινητή & Σταθερή Τηλεφωνία
Moderators:  Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 2 [19 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: Ελλάδαεταιρία Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  1, 2 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
oracus

Μέλος από: 29 Νοε 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 12 Ιαν 2008 18:45    Θέμα: Η χειρότερη εταιρία τηλεφωνίας στην Ελλάδα Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Νομίζω ότι οι περισσότεροι από εμάς γνωρίζουμε την τραγική κατάσταση στην οποία βρίσκεται η ελληνική τηλεφωνία. Όμως κάθε τόσο, για να μην μένουμε στάσιμοι και ξεμένουμε από παράπονα, εμφανίζεται μία εταιρία σε τόσο κακά χάλια που πραγματικά κάνει τον πελάτη να απορεί και να προσπαθεί απεγνωσμένα να διακόψει την συνεργασία του μαζί της. Μία τέτοια εταιρία θα περιγράψω. Την εταιρία Tellas (ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα που παραθέτω το όνομα). Η εν λόγω εταιρία λοιπόν προσπαθεί με μπαμπεσκιές να κοροϊδέψει τον κοσμάκη. Όταν λοιπόν ο κοσμάκης για να κατορθώσει να καταλάβει πως του ρουφάνε το μεδούλι κάνει το λάθος να καλέσει στο τηλεφωνικό τους κέντρο, καταφέρνει να χαρίσει και άλλα λεφτά στην εταιρία-βαμπίρ και να εκνευρισθεί σε τέτοιο βαθμό ώστε να χάσει κάθε αίσθηση ανάγκης για δικαίοσύσνη. Απλά υπομένει βουβός τον εξευτελισμό.

Για να εξηγήσω λίγο την μπαμπέσικη συμπεριφορά της Tellas (είναι διασταυρωμένο και με άλλους) θα εξηγήσω σύντομα το ιστορικό της συνεργασίας μας στο τρίτο ενικό με διαφορετικό όνομα βέβαια.
Πριν ένα χρόνο με έπεισαν μέσω ενός τηλεφώνου ότι η εταιρία τους προσφέρει καλύτερες και πιο φθηνές υπηρεσίες από αυτές του ΟΤΕ. Ο αφελής βλαξ τους πίστεψε και αφού επέλεξε το πρόγραμμα που τον βόλευε τους αποχαιρέτησε ευχαριστημένος. Μερικές ημέρες μετά ο αφελής βλάξ έλαβε ένα χαρτομάνι το οποίο θα έπρεπε να συμπληρώσει και να στήλει πίσω στην εταιρία. Το πρόγραμμα που είχαν σημειώσει δεν ήταν φυσικά αυτό που είχε επιλέξει, άλλα ένα άλλο, το προεπιλεγμένο, το οποίο δεν είχα καμία σχέση με τις προσφορές που του έταζαν (ακριβώς το ίδιο έχει τύχει σε 4 κοντινά μου πρόσωπα). Μετά από αυτό, ο αφελής βλαξ κάκιωσε με την 'εταιρία' και αποφάσισε να την διακόψει. Το έκανε λοιπόν και περίμενε να δει πόσες αποδείξεις υπολοίπων θα του καταλογίσουν. Του καταλόγισαν 2 υπόλοιπα επιπλέον.

Από τότε έχει περάσει 1,5 χρόνος περίπου. Σε αυτό το διάστημα σύναψε σχέσεις με μία άλλη εταιρία του χώρου, την Vivodi. Με αυτήν την εταιρία, μέχρι στιγμής, ο αφελής βλαξ δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα. Αφού λοιπόν πέρασε αυτό το μεγάλο χρονικό διάστημα, ο αφελής βλαξ δέχεται ένα τηλεφώνημα από μία κυρία, η οποία του εξήγησε ότι χρωστάει 18 ευρώ στην εταιρία Tellas και θα πρέπει να τα καταθέσει άμεσα. Η εταιρία θυμήθηκε ένα ποσό 1,5 χρόνο αργότερα (το πως προκύπτει στα ξαφνικά αυτό το ποσό μετά από 1,5 χρόνο, ένας θεός το ξέρει) αλλά από τον αφελή βλάκα ζητάει να το καταθέσει τις επόμενες μέρες! Γιαυτό και οαφελής βλαξ παραπονέθηκε, οπότε η κυρία τον παρέπεμψε στα κεντρικά. Μία από τις επόμενες μέρες ο αφελής βλαξ κάλεσε τα κεντρικά γραφεία. Αφού περίμενε 30 λεπτά ακούγοντας ένα ηλίθιο τραγουδάκι και μία 'προσφορά' της εταιρίας δεν άντεξε και το έκλεισε. Γνώριζε φυσικά ότι οι κλήσεις στον αριθμό 13800 χρεώνονται ως υπεραστικές.

Ο αφελής βλαξ με λίγα λόγια, αναγκάστηκε να κάτσει σε μια καρέκλα, με το ακουστικό στο αυτί ακούγοντας ένα παιδικό τραγουδάκι για 30 λεπτά, γνωρίζοντας την τρομακτική πιθανότητα να κλείσει το ακουστικό χωρίς να έχει καταφέρει να μιλήσει σε έναν υπάλληλο!

Με συγχωρείτε για το μεγάλο κείμενο, αλλά νομίζω ότι ενδιαφέρει αρκετούς, πως αντιμετωπίζει η εν λόγω εταιρία τους πελάτες της.
Ελπίζω τα ονόματα να μην σβηστούν. Κάτι τέτοιους κανόνες εκμεταλλεύονται αυτές οι εταιρίες για να συνεχίζουν να μας κοροιδεύουν κατάφατσα.

Last edited by oracus on 13 Ιαν 2008 02:34, edited 1 time in total
Connor MacLeod
Honorary Member

Μέλος από: 07 Φεβ 2005
Βοηθήματα: 11
Νέα: 16

Περιοχή: Μεσολόγγι έως το 2017
View users profile Send email to user Visit posters website
facebook linkedin twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 12 Ιαν 2008 19:58    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Διστιχως δν ειναι η μοναδικη εταιρία που αντιμετοπιζει ετσι τους πελατες της.
Παρόμιο προβλημα ειχα κι εγω με την Tellas αλλα και γνωστοι μου στην θεσσαλονικη με την forthnet.

Διστιχως, καλως ή κακος αυτη την στιγμη ο ΟΤΕς σε θεματα αξιοπιστιας και σταθερότιτας πέζει χορίς αντίπαλο άν και σαφως κατα πολι αριβ΄τερος απο τους εναλακτικούς.

Εγω εχω περάσει απο τελας, και σκευτόμανε να βαλω forthnet αλλα όπως προανεφερα εχω ακουσει αρκετα παράπονα και έχω δει.

Oπότες μενω στον οτέ και πλιρώνω 25€ παραπάνω απο τους εναλακτικους.
Αλλα αυτο που ξερω ειναι πως απο τον Μαιο που το εχω βαλει, εκανα την έτηση την πεμπτη, την τριτη(σε λιγοτερο απο 1βδομαδα) είχα DSL Στο σπιτι και εκτοτε η DSL μου έχει πέσει μολις 2 φορες που και στις 2 φορές μου επανίλθε σε λιγότερο απο 1μέρα.

Γιαυτα-και-γιαυτα, μενω στον ΟΤΕς.

cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 474
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
View users profile Visit posters website
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 12 Ιαν 2008 21:05    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Όπως είπε και ο αθάνατος δεν είναι η χειρότερη. Απλά αυτή την στιγμή (καλός ή κακός) υπάρχουν δύο στάθμες ο ΟΤΕ και οι άλλοι...

Connor MacLeod
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 12 Ιαν 2008 21:47    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Λεπον δε θα το πιστεψετε!
Τι ιθελα και μίλισα!
Με κόπικε πάλι το DSL σημερα και ήταν η τριτη φορα. Μολις με ίρθε.
Εκανε δηλαδη περίπου 2ωρίτσες!

με την τελλας μου ειχε τίχει και 4μέρες να με αφίσουν χορις δικτιο

The Razor

Μέλος από: 10 Φεβ 2007
Βοηθήματα: 3
Νέα: 4

ΜήνυμαΣτις: 12 Ιαν 2008 23:18    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Όσα χρόνια και να περάσουν η κατάσταση στο greece με τις εταιριες τήλ κτλ. ίδια θα είναι....
Πάρτε το αποφαση.... Μια είναι η κλασσική αξία! οτε!

.....forthnet/πονεμένος

nikolas27
Honorary Member

Μέλος από: 11 Ιαν 2006
Περιοχή: ροδος
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 13 Ιαν 2008 00:08    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

πολυ καλο ποστ μια ενσταση ομως... και η vivodi εχει κοροιδεψει αρκετο κοσμο!
cordis

ΜήνυμαΣτις: 13 Ιαν 2008 01:09    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

εγώ λέω να κάνουμε το αντίθετο, να μας πει κάποιος ποια εταιρεία εκτός τον ΟΤΕ δεν έχει κοροϊδέψει κόσμο..

mrpc
WebDev Moderator

Μέλος από: 03 Μαη 2000
Βοηθήματα: 6
Νέα: 5
Scripts: 4

Περιοχή: Εξάρχεια
blog portfolio picasa myspace facebook linkedin 
hi5 sync twitter deviantART digg del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 13 Ιαν 2008 02:05    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Όχι ότι ο ΟΤΕ δεν κοροιδέυει... από που να γλυτώσεις δηλαδή

Μέλος από: 29 Νοε 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 13 Ιαν 2008 02:24    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Είναι σίγουρο ότι όλες οι εταιρίες έχουν τα κακά τους τα χάλια. Αλλά τουλάχιστον όποτε κάλεσα στο τηλεφωνικό κέντρο της vivodi κατάφερα να μιλήσω με έναν άνθρωπο (έστω και μετά από 5 λεπτά), δεν περίμενα 30 λεπτά για να απογοητευτώ και να κλείσω το τηλέφωνο χωρίς να αρθρώσω κουβέντα! Και νομίζω, ότι οι κλήσεις στο τηλεφωνικό τους κέντρο χρεώνονται σαν αστικές. Η Tellas χωρίς να ειδοποιήσει τους πελάτες της, άλλαξε την χρέωση από αστική σε υπεραστική! Μυρίζομαι ότι αυτός είναι ένας πολύ εύκολος τρόπος για να ρουφάει τα ευρά χωρίς να την παίρνει χαμπάρι κανένας. Φανταστείτε πόσα 10ευρα χάνει με αυτόν τον τρόπο κάθε μέρα, ο απελπισμένος κοσμάκης που προσπαθεί να επικοινωνήσει με τους τεχνικούς της! Και απορούσα πως δεν έχει χρεοκοπήσει ακόμα αυτό το μ#%^$@, ορίστε τι κάνει και μένει όρθια...

ΜήνυμαΣτις: 13 Ιαν 2008 08:47    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

παράθεση:
εγώ λέω να κάνουμε το αντίθετο, να μας πει κάποιος ποια εταιρεία εκτός τον ΟΤΕ δεν έχει κοροϊδέψει κόσμο..

Giani,
Giati re si. Koroidia den einai kai otan o OTEs se prosferei DSL me diplasia timi apo tous ipolipus?

KGP
Honorary Member

Μέλος από: 18 Ιουλ 2002
Περιοχή: Mr Wonderful
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 13 Ιαν 2008 11:18    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ma den mporei na prosferei re si connora chamiloteri... einai thema EETT auta...

cordis

ΜήνυμαΣτις: 13 Ιαν 2008 11:20    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

αν τον άφηνε η ΕΕΤΤ θα σου έλεγα που θα ήταν οι τιμές...

The Razor

ΜήνυμαΣτις: 13 Ιαν 2008 11:29    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Γιατί δεν τον αφήνει η ΕΕΤΤ?

KGP
Honorary Member

Μέλος από: 18 Ιουλ 2002
Περιοχή: Mr Wonderful
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 13 Ιαν 2008 11:35    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

logo megethous kai antagonismou...

akoma thimame pou tou apantise arnitika i EETT na katevasei to timologio tou -to pagio- sta 12 euro... kai tsoup simera to polidiafimizi i VODA...

i plaka einai oti oles lene gia pagio ote kai arkoudies... alla an pigene na kanei tin kinisi -leme an giati den mporei...oute i EETT afinei- tote tha eiche ginei tis poparas tis chlemponiaras to kagelo apo "kataggelies" kai "aksiokratikes aichmes"

The Razor

ΜήνυμαΣτις: 13 Ιαν 2008 11:45    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

KGP ανέφερε:
logo megethous kai antagonismou...

Δλδ πρέπει να μικρύνει πρώτα για να δώσει φθηνό ιντερνετ?

Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 2 [19 Μηνύματα] Σελίδα:  1, 2 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Η/Υ, Τεχνολογία & Εφαρμογές » Internet, πλοήγηση, συνδέσεις και τηλεφωνία » Κινητή & Σταθερή Τηλεφωνία
Τώρα είναι 02 Δεκ 2016 21:50 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites