freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Ορθογραφικά και Συντακτικά Λάθη

Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Λογοτεχνία, Βιβλία & Κόμικς
Moderators:  Super-Moderators, cdhyper
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 8 από 18 [267 Μηνύματα]       Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, ..., 6, 7, 8, 9, 10, ..., 16, 17, 18 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
gaucho
Honorary Member

Μέλος από: 22 Δεκ 2002

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2008 09:53    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Πρός σε όλους του εξυπνάκηδες που κάνουν επίδεξη ορθογραφίας και γλώσσας.

Η ελληνική γλώσσα θα μπεί στην ιστορία. Σαν αρχείο. Όπως μπήκαν τα ποντιακά τα βλάχικα και τα αρχαία ελληνικά και άλλες ένα σωρό γλώσσες.

Πρίν 100 -200 χρόνια δεν μπορούσαν να συνεννοηθούν τα χωριά μεταξύ τους που ήταν απόσταση 100χμ. Τώρα συνεννοούμαστε με άτομα σε απόσταση 10000χλμ . Στο ένα χωριό μιλούσαν βλάχικα και το άλλο δική του διάλεκτο. Όπως και τώρα άν πάτε σε μιά περιοχή στο βουνό θα δυσκολευτείτε να συνεννοηθείτε με έναν ντόπιο. Εμείς στη Θεσσαλία κόβουμε λέξεις. Οι νέοι όχι τόσο όσο οι μεγαλύτεροι στην ηλικία. Εσείς ΔΕΝ θα μπορέσετε να μιλήσετε με έναν 70 ετών εδώ .Η επόμενη γενιά δε θα μιλάει όπως αυτή του παππού μου. Όπως αυτή του παππού μου με του προπάππου μου. Στην Αθήνα μιλάνε λίγο αδερφίστικα. Αυτό το είπαν άτομα που ζούνε Θεσσαλία. Με τους Κύπριους βγάζουμε σπυράκια. Με τη τεχνολογία και τον μηδενισμό των αποστάσεων είμαστε πλέον στη παγκοσμιοποίηση. Θα γίνουμε ένας λαός που θα μιλάμε 5-10 γλώσσες και μερικά βλάχικα

Η γλώσσες του μέλλοντος είναι αυτές που έχουνε αποικίες +αυτές που θα πώ. Αγγλικά Ισπανικά Γαλλικά , Ρώσικα Αραβικά Εβραϊκά , Κινέζικα .

Ένας φιλόλογος που δεν ξέρει ΤΕΛΕΙΑ αγγλικά και computer σε λίγο θα είναι ποιο αγράμματος από τον connora
GeoStuff
Honorary Member

Μέλος από: 16 Νοε 2005
Βοηθήματα: 9
Νέα: 3

Περιοχή: Στα αλατορυχεία της Ζουαζιλάνδης...
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2008 11:40    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

gaucho ανέφερε:
Πρός σε όλους του εξυπνάκηδες που κάνουν επίδεξη ορθογραφίας και γλώσσας.

Η ελληνική γλώσσα θα μπεί στην ιστορία. Σαν αρχείο. Όπως μπήκαν τα ποντιακά τα βλάχικα και τα αρχαία ελληνικά και άλλες ένα σωρό γλώσσες.

Πρίν 100 -200 χρόνια δεν μπορούσαν να συνεννοηθούν τα χωριά μεταξύ τους που ήταν απόσταση 100χμ. Τώρα συνεννοούμαστε με άτομα σε απόσταση 10000χλμ . Στο ένα χωριό μιλούσαν βλάχικα και το άλλο δική του διάλεκτο. Όπως και τώρα άν πάτε σε μιά περιοχή στο βουνό θα δυσκολευτείτε να συνεννοηθείτε με έναν ντόπιο. Εμείς στη Θεσσαλία κόβουμε λέξεις. Οι νέοι όχι τόσο όσο οι μεγαλύτεροι στην ηλικία. Εσείς ΔΕΝ θα μπορέσετε να μιλήσετε με έναν 70 ετών εδώ .Η επόμενη γενιά δε θα μιλάει όπως αυτή του παππού μου. Όπως αυτή του παππού μου με του προπάππου μου. Στην Αθήνα μιλάνε λίγο αδερφίστικα. Αυτό το είπαν άτομα που ζούνε Θεσσαλία. Με τους Κύπριους βγάζουμε σπυράκια. Με τη τεχνολογία και τον μηδενισμό των αποστάσεων είμαστε πλέον στη παγκοσμιοποίηση. Θα γίνουμε ένας λαός που θα μιλάμε 5-10 γλώσσες και μερικά βλάχικα

Η γλώσσες του μέλλοντος είναι αυτές που έχουνε αποικίες +αυτές που θα πώ. Αγγλικά Ισπανικά Γαλλικά , Ρώσικα Αραβικά Εβραϊκά , Κινέζικα .

Ένας φιλόλογος που δεν ξέρει ΤΕΛΕΙΑ αγγλικά και computer σε λίγο θα είναι ποιο αγράμματος από τον connora

gaucho...

Ο άνθρωπος οδοστρωτήρας... Το γείωσες το θέμα ρε...

Μέλος από: 17 Ιαν 2004
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: σ'άλλη διάσταση
View users profile Visit posters website
flickr facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2008 11:43    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

α. Οι γλώσσες δεν έχουν αποικίες. Τα κράτη έχουν.

β. Βάλε έναν τύπο από το Σύδνεϊ, να συνεννοηθεί με έναν τύπο από τα Highlands. Αγγλικά μιλάει ο ένας, αγγλικά (υποτίθεται) και ο άλλος. Σκατά συνεννόηση θα κάνουν. Αντίστοιχα κι ένας Γερμανός από τη βόρεια Γερμανία, με έναν Ελβετό από την περιοχή της Ζυρίχης. Γιατί; Γιατί υπάρχουν και οι διάλεκτοι, και τα τοπικά ιδιώματα. Υπήρχαν, υπάρχουν, και θα συνεχίσουν να υπάρχουν.

Αν εσένα δε σ'αρέσει να μιλάς ελληνικά, μην τα μιλάς. Μην κρίνεις όμως τους άλλους, που θέλουμε να τα μιλάμε.

Αν εσένα σε εκφράζει αυτή η παγκοσμιοποίηση, ας εκφράζει. Μην πας να μας το επιβάλεις με το έτσι θέλω. Εμένα, για παράδειγμα, μ'αρέσει η πολλαπλότητα, άσχετα που κάποιους δεν τους βολεύει αυτό

Μέλος από: 06 Σεπ 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2008 11:48    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

@deninho: κλαπ.. κλαπ... κλαπ.. Respect!

@gaucho: Όλες αυτές οι γλώσσες πήραν πάρα πολλά στοιχεία από την ελληνική γλώσσα για να υπάρχουν σήμερα και να τρέχουμε να τις μάθουμε, για να είμαστε της μόδας και να μπορούμε να συνεννοηθούμε. Αν δεν θέλουμε, δεν θα μπούμε σε αυτό το λούκι. Από την άλλη, αν είσαι φιλομαθής, είσαι και πολυμαθής.

Και επειδή τέτοια σχόλια είναι άσχετα με το θέμα που έχουμε βάλει εδώ, άνοιξε ένα άλλο θέμα για να το σχολιάσεις. Εδώ βάζουμε μόνο ορθογραφικά και συντακτικά λάθη που αφορούν την ελληνική γλώσσα.

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...
gaucho
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2008 12:12    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δε το πιάσατε το νόημα.

deninho ανέφερε:
α. Οι
β. Βάλε έναν τύπο από το Σύδνεϊ, να συνεννοηθεί με έναν τύπο από τα Highlands. Αγγλικά μιλάει ο ένας, αγγλικά (υποτίθεται) και ο άλλος. Σκατά συνεννόηση θα κάνουν. Αντίστοιχα κι ένας Γερμανός από τη βόρεια Γερμανία, με έναν Ελβετό από την περιοχή της Ζυρίχης. Γιατί;

Αυτό το είπα. Εσ'ύ δεν θα μπορέσεις να μιλήσεις μέ έναν 70 ετών απο χωριό της Θεσσαλίας. Ο παππούς είναι καταδικασμένος στο περιθώριο. Εσύ είσαι η συνέχεια. Όσο δεν εμποδίζουν τα ελληνικά την εξέλιξη θα μιλίούντε. Σε διαφορετική περίπτωση θα μπούνε για μάθημα ιστορίας και όχι γλώσσας.

deninho ανέφερε:

Γιατί υπάρχουν και οι διάλεκτοι, και τα τοπικά ιδιώματα. Υπήρχαν, υπάρχουν, και θα συνεχίσουν να υπάρχουν.

Στην αφρική πόσοι μιλάνε τώρα αγγλικά γαλλικά και πόσοι ζουλού; Πόσοι θα μιλάνε σε 100 χρόνια ζουλού; Κανένας σχεδόν. Αυτό φίλε καταλαβέτο.

deninho ανέφερε:

Αν εσένα σε εκφράζει αυτή η παγκοσμιοποίηση, ας εκφράζει. Μην πας να μας το επιβάλεις με το έτσι θέλω. Εμένα, για παράδειγμα, μ'αρέσει η πολλαπλότητα, άσχετα που κάποιους δεν τους βολεύει αυτό

Άσε όλα τα χαρακτηριστικά της παγκομιοποίησης και ζήσε χωρίς τηλέφωνο φάρμακα μηχανάκι θέρμανση υπολογιστή και χωρίς τεχνολογία ρούχα παπούτσια. Ήδη είσαι μέσα στη παγκομοιοποίηση άν δε το κατάλαβες. Αργότερα η παγκοσμοιοποίση θ ασου επιβάλει να μη μιλάς ελληνικά άν χρειαστεί χωρίς να το καταλάβεις. Όπως δεν μπορείς να φύγεις χωρίς το κινητό σου για μια βδομάδα.

deninho ανέφερε:

Αν εσένα δε σ'αρέσει να μιλάς ελληνικά, μην τα μιλάς. Μην κρίνεις όμως τους άλλους, που θέλουμε να τα μιλάμε.

Αυτό θα πεί και ένας 70 ετών. Πάντα θα μιλάει βλάχικα η διαλεκτους.ΚΑι θα λέει σε εμάς "Αι στ αδιάλα." Η διάλεκτος Θα πεθάνει όμως μαζί με αυτόν .Έτσι και εσύ θα πεθάνεις όταν έρθει η ώρα σου μαζί με τη γλώσσα σου. Η επόμενη γενιά δε θα μιλάει το ίδιο με εμάς. Μόνας τους έρχονται.

Ελληνικά μπορούμε να μιλάμε όσο δεν εμποδίζουν την εξέλιξη. Όποιος είναι προσκολημένος στις παραδόσεις και στη προγονολατρεία μένει στάσιμος.
παράθεση:
deninho
Super Moderator

Μέλος από: 17 Ιαν 2004
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: σ'άλλη διάσταση
View users profile Visit posters website
flickr facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2008 12:52    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εδώ δεν συνεννοούμαστε εμείς, που μιλάμε και τα ίδια ελληνικά...

deninho ανέφερε:
Αν εσένα σε εκφράζει αυτή* η παγκοσμιοποίηση, ας εκφράζει. Μην πας να μας το επιβάλεις με το έτσι θέλω. Εμένα, για παράδειγμα, μ'αρέσει η πολλαπλότητα, άσχετα που κάποιους δεν τους βολεύει αυτό

Αν δεν καταλαβαίνεις το νόημα των προτάσεων αυτών, πήγαινε σε κάποιον φιλόλογο. Μην μένουν και στο περιθώριο επειδή δεν ξέρουν καλά αγγλικά και υπολογιστές

*Για να σε βοηθήσω, μην ψάχνεις τους περιθωριακούς... Εννοώ την ισοπεδωτική παγκοσμιοποίηση, που σε κάνει μάζα. Που δεν θα διαφέρει ο Έλληνας από τον Κύπριο, ή τον Τούρκο, ή ο Καστιγιάνος από τον Βάσκο ή τον Καταλανό. Αν εσένα σ'αρέσει αυτό, δέξου το "επειδή έτσι θα γίνει"

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2008 13:29    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

παράθεση:
Άσε όλα τα χαρακτηριστικά της παγκομιοποίησης και ζήσε χωρίς τηλέφωνο φάρμακα μηχανάκι θέρμανση υπολογιστή και χωρίς τεχνολογία ρούχα παπούτσια. Ήδη είσαι μέσα στη παγκομοιοποίηση άν δε το κατάλαβες. Αργότερα η παγκοσμοιοποίση θ ασου επιβάλει να μη μιλάς ελληνικά άν χρειαστεί χωρίς να το καταλάβεις. Όπως δεν μπορείς να φύγεις χωρίς το κινητό σου για μια βδομάδα.

Είσαι ήδη μέσα στη μάζα
GeoStuff
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2008 13:36    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ήρεμα παθιασμένα μέλη...

Μην το παραξηλώνουμε... Κρίμα είναι...

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2008 13:36    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλά αυτά που λέτε, αλλά είστε εντελώς εκτός θέματος.

Last edited by Sheena on 14 Φεβ 2008 14:00, edited 1 time in total
GeoStuff
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2008 13:41    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Sheena ανέφερε:
Τελευταία προειδοποίηση.... Φιλικά.

Sheena θα σε παρακαλέσω να μην κάνεις τέτοιες προειδοποιήσεις καθώς απαγορεύεται από τους όρους χρήσης...

Έχει ήδη γίνει προειδοποίηση από εμένα...

Ευχαριστώ...

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2008 13:42    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Υπάρχει το κουμπακι new post.άν θέλει να απαντήσει κάποιος. Συνεχίστε το topic
MichalisS
Honorary Member

Μέλος από: 03 Ιαν 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2008 13:52    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

deninho ανέφερε:
*Για να σε βοηθήσω, μην ψάχνεις τους περιθωριακούς... Εννοώ την ισοπεδωτική παγκοσμιοποίηση, που σε κάνει μάζα. Που δεν θα διαφέρει ο Έλληνας από τον Κύπριο, ή τον Τούρκο, ή ο Καστιγιάνος από τον Βάσκο ή τον Καταλανό. Αν εσένα σ'αρέσει αυτό, δέξου το "επειδή έτσι θα γίνει"

...
Sheena
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2008 13:58    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

GeoStuff ανέφερε:

Sheena θα σε παρακαλέσω να μην κάνεις τέτοιες προειδοποιήσεις καθώς απαγορεύεται από τους όρους χρήσης...

Έχει ήδη γίνει προειδοποίηση από εμένα...

Ευχαριστώ...

Εντάξει. Μόλις είδα την δική σου προειδοποίηση. Το διόρθωσα. Συγνώμη που παραφέρθηκα , αλλά νευρίασα αρκετά βλέποντας να παρεκτρέπουν ένα θέμα καθαρό μέχρι τώρα, για το οποίο εγώ η ίδια παρακίνησα άλλο μέλος να το ανοίξει, ώστε να γράφουμε αποκλειστικά εδώ τα όποια ορθογραφικά και συντακτικά λάθη παρατηρούμε σε άλλα θέματα ή έχουμε απορίες.

Ζητώ συγνώμη.

The Razor

Μέλος από: 10 Φεβ 2007
Βοηθήματα: 3
Νέα: 4

View users profile Send email to user Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2008 14:52    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Χαλάσατε το θέμα!
Τέλος πάντων συνεχίζω εγώ...

εγώ ξέρω ότι είναι ντε και καλά, σώνει (αν το γράφω σωστα) και καλά!
Η φιλόλογος μου λέει καλά και ντε, καλά και σώνει!!

Ποιο είναι το σωστο?

edit: @ Sheena: Συγγνώμη γράφεται!

Sheena
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2008 14:58    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

The Razor ανέφερε:

εγώ ξέρω ότι είναι ντε και καλά, σώνει (αν το γράφω σωστα) και καλά!
Η φιλόλογος μου λέει καλά και ντε, καλά και σώνει!!

Ποιο είναι το σωστο?

edit: @ Sheena: Συγγνώμη γράφεται!

Ευχαριστώ για την διόρθωση στη λέξη συγγνώμη, razor.

Το ξέρω ως σώνει και καλά. Ντε και καλά. Η φιλόλογος σου που το στηρίζει αυτό που λέει; Την έχεις ρωτήσει ή μήπως σε πειράζει;

Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 8 από 18 [267 Μηνύματα] Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, ..., 6, 7, 8, 9, 10, ..., 16, 17, 18 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Λογοτεχνία, Βιβλία & Κόμικς
Τώρα είναι 08 Δεκ 2016 13:51 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites