freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Ορθογραφικά και Συντακτικά Λάθη

Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Λογοτεχνία, Βιβλία & Κόμικς
Moderators:  Super-Moderators, cdhyper
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 2 από 18 [267 Μηνύματα]       Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, ..., 16, 17, 18 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
DGeorge
Honorary Member

Μέλος από: 13 Σεπ 2007
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: Καλλιθέα Γενικώς
View users profile Send email to user
ΜήνυμαΣτις: 22 Ιαν 2008 14:33    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Sheena ανέφερε:
The Razor ανέφερε:
Sheena ανέφερε:

Ε, τότε ζητώ πραγματικά συγνώμη, μια και το σχόλιο μου αναφερόταν σε παρανόηση του δικού σου μηνύματος.

EEEE.... Συγγνώμη δεν είπαμε?

Αυτό που προτείνεις είναι το σωστότερο, αλλά και τα δύο χρησιμοποιούνται. Τελοσπάντων....

Ακριβώς! Είμαστε σε φάση όπου χρησιμοποιούνται και τα δύο. Ας μην ξεχνάμε ότι η Ελληνική Γλώσσα είναι Ζωντανός Οργανισμός! Όποιο από τα δύο αποδειχθεί αδόκιμο, θα αποβληθεί απλά, με φθίνουσα χρήση.

Παιδιά, έχετε δει το μπάχαλο που έχει δημιουργηθεί ανάμεσα στις λέξεις ΠΕΙΡΑ και ΕΜΠΕΙΡΙΑ;;;!!!!!!! Και -υπ'όψιν- το μπάχαλο ξεκίνησε και συντηρείται από επαγγελματίες του Λόγου (π.χ. Δημοσιογράφους, Πολιτικούς).
Για να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα: Η Πείρα είναι ΣΥΝΟΛΟ Εμπειριών και όχι το ίδιο πράγμα!!!
Ας προσπαθήσουμε -όσο μπορεί ο καθένας μας- να αντισταθούμε στην προσπάθεια αποδυνάμωσης της Γλώσσας μας, από τον τεράστιο πλούτο λέξεων που έχει.

Το ΑΠΛΩΣ δεν είναι Καθαρευουσιάνικο "ΑΠΛΑ"!!!!! Είναι Άλλη Λέξη!!
Απλώς : Αυτό και μόνο (Ειδικό -αν δεν κάνω λάθος- Επίρρημα)
Απλά: Με απλό τρόπο (Επίρρημα Τρόπου)

Μέλος από: 14 Σεπ 2007
Βοηθήματα: 4
Templates: 3

Περιοχή: Aθήνα
View users profile Send email to user Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 22 Ιαν 2008 19:22    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

cdhyper ανέφερε:
Ρε τον πούστη πώς τα λέει. Ενώ το σωστό είναι Ρε τομπούστη πώς τα λέει.

Το αντίξετο

Επίσης, βοήθεια αντί για βοίθεια.

Μέλος από: 10 Φεβ 2007
Βοηθήματα: 3
Νέα: 4

ΜήνυμαΣτις: 22 Ιαν 2008 23:14    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ποια είναι η γνώμη του Connora??

Stathis
Photography Moderator

Μέλος από: 23 Απρ 2005
Βοηθήματα: 5
Νέα: 2

Περιοχή: http://127.0.0.0
View users profile
deviantART flickr 
ΜήνυμαΣτις: 23 Ιαν 2008 00:14    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλα , το θεμα έχει ξεφτιλιστεί με τη νεα γραμματική...
Εγω ήξερα : Μπύρα , τώρα λένε μπίρα.
-||--||- : Ξύδι , τώρα λένε ξίδι.

και η λίστα συνεχιζεται...

Sheena
Honorary Member

Μέλος από: 06 Σεπ 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 23 Ιαν 2008 09:34    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Stathis ανέφερε:

Στάθη, έχεις πολύ δίκιο σε αυτό που λες. Εμάς μας μάθαιναν "αυγό" και τώρα το γράφουν "αβγό", όπως και το "αυτί" και τώρα πλέον το γράφουν "αφτί". Άντε να βρεις άκρη.

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...
DGeorge
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 23 Ιαν 2008 10:07    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Stathis ανέφερε:

@Stathi, η μπύρα, όπως το τραίνο, είναι ξενόφερτες-αφομοιωμένες λέξεις και η ορθογραφία τους εμπίπτει στο θέμα ΕΞΕΛΙΞΗ της ΓΛΩΣΣΑΣ.
Τα επικίνδυνα παιχνίδια παίζονται με "δαχτυλισμούς" σε λέξεις πιό Ελληνικές κι από μένα...
Π.χ. Η λέξη καινούργιος ήταν(είναι) σύνθετη: καινός (=νέος, πχ Καινή Διαθήκη) + έργιος (=προϊόν, αποτέλεσμα έργου)
Μπορεί να μου πεί κάποιος, άραγε, η λέξη ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ, που ήρθε ως αντικατάσταση της πρώτης, από πού (στον κόρακα) προέρχεται;; ...Από το καινός και το έριος (=μαλλί προβάτου;;; ) ίσως;

Ένα ΤΡΑΓΙΚΟ λάθος-παρεξήγηση είναι η ταύτιση των λέξεων ΩΣ και ΣΑΝ!!!!!
Το ΩΣ φανερώνει ΙΔΙΟΤΗΤΑ (Τελικός Σύνδεσμος) (π.χ μιλάω ΩΣ Έλληνας. Μα ΕΙΜΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ!!!!!!!)
Το ΣΑΝ φανερώνει ΟΜΟΙΟΤΗΤΑ (Δεν θυμάμαι τί-Σύνδεσμος) (π.χ μιλάω ΣΑΝ Γιατρός. ενώ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ!!!!!!)

Στα πλαίσια ΠΑΝΤΑ της προσπάθειας ΒΟΗΘΕΙΑΣ και ΣΥΝΔΡΟΜΗΣ μεταξύ μας, ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗ, είδα κάπου την ΑΤΥΧΗ έκφραση "...ΟΣΟ αναφορά το θέμα τάδε..." και θυμήθηκα ότι πολύ παλιά είχα δει το ίδιο φαινόμενο με τη μορφή "...ΩΣ αναφορά το θέμα τάδε...".

Παιδιά, η σωστή έκφραση είναι: "...όσον αφορά το θέμα τάδε..." !!!!!
Η Γνώση είναι ΙΣΧΥΣ! Γνωρίζοντας καλύτερα Ελληνικά μπορούμε να καταλάβουμε καλύτερα αν ο κυριούλης, ή η κυριούλα, στο Βήμα (της Βουλής, και όχι μόνο) μας δουλεύουν, ή όχι, και ΠΟΣΟ! Αν η Γνώση δεν ήταν ΙΣΧΥΣ, δεν θα γινόταν Προϊόν Εμπορίου (Σχολές, εγχειρίδια κλπ κλπ).
Δεν είμαι Φιλόλογος!!!!! Φυσικός είμαι! Όμως τότε (~1974) είχα την φοβερή τύχη να έχω έναν καταπληκτικό καθηγητή-δάσκαλο Φιλόλογο.
Από αυτόν έμαθα ότι τα Αρχαία Ελληνικά ΠΡΕΠΕΙ να διδάσκονται και κυρίως στη Θετική κατεύθυνση, ως Μαθηματικός Κώδικας. Το ΘΕΜΑ είναι ποιός θα τα διδάξει, πώς θα τα διδάξει, τι γνώσεις θα πρέπει να έχει, και πολλά άλλα.
Συγγώμη αν -ίσως- σας ζάλισα! Συγγνώμη αν -ίσως- έθιξα κάποιον φίλο FSίτη!
Δεν είχα καμμία τέτοια πρόθεση. Το αντίθετο μάλιστα!!!!

Last edited by DGeorge on 23 Ιαν 2008 10:14, edited 1 time in total
The Razor

Μέλος από: 10 Φεβ 2007
Βοηθήματα: 3
Νέα: 4

ΜήνυμαΣτις: 23 Ιαν 2008 10:10    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αφτί? Πρωτη φορά το ακούω! Τελείως κουλό μου φαίνεται!

MichalisS
Honorary Member

Μέλος από: 03 Ιαν 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 23 Ιαν 2008 11:30    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

DGeorge ανέφερε:
Sheena ανέφερε:
The Razor ανέφερε:
Sheena ανέφερε:

Ε, τότε ζητώ πραγματικά συγνώμη, μια και το σχόλιο μου αναφερόταν σε παρανόηση του δικού σου μηνύματος.

EEEE.... Συγγνώμη δεν είπαμε?

Αυτό που προτείνεις είναι το σωστότερο, αλλά και τα δύο χρησιμοποιούνται. Τελοσπάντων....

Ακριβώς! Είμαστε σε φάση όπου χρησιμοποιούνται και τα δύο. Ας μην ξεχνάμε ότι η Ελληνική Γλώσσα είναι Ζωντανός Οργανισμός!

Το ότι η γλώσσα είναι ζωντανός οργανισμός δεν σημαίνει ότι πρέπει και να επικροτούμε την φθορά που φέρουν κάποιοι χάριν της "προόδου"... Δεν είναι σωστό να αλλάζουμε τη γλώσσα...Δεν αλλάζουμε απλώς λέξεις, αλλάζουμε κοσμοαντιλήψεις!
Επίσης, με το να "κόβουμε" κάτι από μια λέξη, μπορεί ν' αλλάξει εντελώς τη λέξη. Για παράδειγμα αν κάνουμε το "εφάπτομαι" "ευάπτομαι", γιατί να πάει το μυαλό μας στη ρίζα επί + άπτομαι και όχι ευ + άπτομαι; Το ίδιο και με τη "συγγνώμη"... Αν κάνουμε τη λέξη μ' ένα γάμα, δυσκολεύουμε αυτόν που ψάχνει την ετυμολογία της... Γιατί να σκεφτεί το συν+γνώμη; Αφού αυτό γραμματικώς θα έδινε 2 γάμα και βλέπει στη λέξη μόνο ένα...
Sheena
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 23 Ιαν 2008 11:40    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

@DGeorge: Το καινούργιος έτσι το γράφω και εγώ. Όπως και όλα τα άλλα που αναφέρεις.

Έχεις δίκιο σε όλα αυτά που αναφέρεις. Ευτυχώς είχα και εγώ καλές φιλολόγους και αγάπησα τα αρχαία ελληνικά πάρα πολύ, έστω και αν ακολούθησα θεωρητική κατεύθυνση. Κατάλαβα καλά πως τα αρχαία ελληνικά είναι η πηγή ή αν θέλεις η ρίζα της γλώσσας που μιλάμε σήμερα, και επιπλέον μ' αρέσει κιόλας.

@Stathis: κουφό, αλλά μου είπαν πως έτσι το γράφουν σήμερα... Από κει και πέρα τι να πω...

@MichalisS: Έχεις δίκιο. Αλλά ποιός ακούει;

DGeorge
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 23 Ιαν 2008 13:16    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

"Την έχω καταβρεί!!!" με τη φωτιά που έχει φουντώσει στο συγκεκριμένο θέμα! Όπως το περίμενα, κι όπως πάντα πίστευα, η Νεολαία Δεν Ήταν, Δεν Είναι, και Δεν Θα Είναι το κορόιδο-υποχείριο του οιουδήποτε..! Μπορεί να της επιβάλλεται σιωπή, πλην όμως δεν σημαίνει αυτό ότι η Νεολαία Δεν Έχει λόγο και άποψη! ΜΠΡΑΒΟ-ΜΠΡΑΒΟ-ΜΠΡΑΒΟ!!! κλαπ.. κλαπ... κλαπ.. κλαπ.. κλαπ... κλαπ.. κλαπ.. κλαπ... κλαπ.. κλαπ.. κλαπ... κλαπ.. κλαπ.. κλαπ... κλαπ.. κλαπ.. κλαπ... κλαπ..

Μάγκες (-ισσες), φίλοι(-ες) FSίτες, αν η C (με όσα + κι αν πάρει), ή η Assembly είναι γλώσσες με Μαθηματική Λογική, με Λογικό Συντακτικό και έχουν την δυνατότητα να καθοδηγήσουν Pentium, Hexium, Septium και δεν συμμαζεύεται, η Ελληνική Γλώσσα διαθέτει Συντακτικό, το οποίο ΜΑΛΛΟΝ πλησιάζει προς Λογική Συναρτήσεων.
Επίσης διαθέτει ένα 6-ψήφιο (αν όχι 7-ψήφιο) πλήθος λέξεων. Δεν ξέρω από αυτές, τί ποσοστό έχουν τελείως διαφορετικές έννοιες, τί ποσοστό έχουν παρεμφερείς έννοιες, και τί ποσοστό έχουν ταυτόσημες έννοιες. Μιλάμε για Μυθικό Πλούτο!!

Συμφωνώντας ΚΑΤ'ΑΡΧΗΝ με τους προβληματισμούς του MichalisS, έχω μάθει (από την άλλη) ΩΣ φυσικός να στέκομαι απένατι σε γεγονότα-φαινόμενα αρχικά ως παρατηρητής, σε δεύτερο στάδιο ως αναλυτής, και σε επόμενα στάδια ως κριτικός.
Συμφωνώ ΜΕΝ ΠΛΗΡΩΣ (όπως έγραψα και πριν) να αντισταθούμε σε κάθε Τάση Αποδυνάμωσης της Γλώσσας μας. Όμως από την άλλη μεριά, κι η Εξέλιξη έχει τους δικούς της Νόμους.
Το συγγνώμη για παράδειγμα, είχε φτάσει να ακούγεται-προφέρεται όπως γράφεται! Όπως επίσης είχα ακούσει για "συγγραφείς" και "συγγράμματα". Διότι κάποιοι "καλοί" Φιλόλογοι είχαν αποτύχει να διδάξουν ότι το "γγ" στις συγκεκριμένες φάσεις του Γραπτού λόγου, προφέρεται "νγ" ή απλώς "γ".
Οι προύχοντες λοιπόν είχαν δύο επιλογές: Ή που θα έπρεπε να "βελτιώσουν" τους Φιλολόγους τους, ή που θα φόρτωναν σε κάποιον "επαείοντα" την ευθύνη σύνταξης-έκδοσης νέας Γραμματικής, όπου τα πράγματα διαβάζονται-όπως γράφονται και γράφονται-όπως διαβάζονται.
Η δεύτερη επιλογή προκρίθηκε πανηγυρικά (ασύλληπτα φτηνότερη και βολικότερη από την πρώτη), ο όρος ΕΤΥΜΟΛΟΓΙΑ ντουφεκίστηκε μετά από συνοπτική διαδικασία, και ιδού.....!!!

Ωστόσο, αν ο κόσμος -τελικά- αποδεχτεί τη συγνώμη, ή/και τη συγραφή, ο Νόμος της Εξέλιξης θα λειτουργήσει κάθετος, και σ'αυτό, επιβάλλοντάς το... Είτε αυτό στενοχωρεί εσένα κι εμένα (φίλε MichalisS), είτε όχι! Υπ'όψιν, η Εξέλιξη δεν είναι υποχρεωτικά ΠΡΟΟΔΟΣ!!!... Υπάρχει κι ΟΠΙΣΘΟΔΡΟΜΗΣΗ! (Κι αυτό Εξέλιξη είναι)
Μην ξεχνάτε (όσοι γνωρίζετε) ότι κάποτε δεν είχαμε τόνους, πνεύματα, και πεζά (μικρά) γράμματα....Μόνο κεφαλαία! Κάποτε το "έξι" ήταν "(χ)έξι" το "επτά" ήταν "(σ)επτά" κλπ.κλπ. Οι τόνοι και τα πνεύματα απλώς ηχούσαν στην προφορά του λόγου.

Κάποτε, για να γράψει κάποιος στα "ΑΘΗΝΑΪΚΑ ΝΕΑ", έπρεπε να γνωρίζει ΕΛΛΗΝΙΚΑ! Οι Εφημερίδες ήταν Σχολειά για τον φτωχό κοσμάκη που δεν είχε πρόσβαση στην εκπαίδευση. Όταν έπιανε πέννα ο Ψαθάς, ή ο Τσιφόρος ζάρωναν πολλοί προύχοντες, ενώ αγαλλίαζε ο έρημος κοσμάκης.
Τώρα, σιγά μη μάθουμε Ελληνικά στις σχολές Δημοσιογραφίας!! Το "πιασάδικο κελεπούρι" να βγεί και γαία πυρί μιχθείτω (κοινώς Φωτιά και Μπούρμπερη)!

Έτσι, όταν η κυρία/κύριος που δεν είχαν ευκαιρία στη (σωστή) εκπαίδευση ακούει τον δημοσιογράφο DGEORGE να λέει με ύφος "Δεν παίζομαι!" σε κάποιον: "Υπέγραψέ το!", ή "Μετέδωσέ το!", θα σκεφτεί πολύ λογικά να μιμηθεί τον "Γνώστη", τον "Επαγγελματία".

Παιδιά, για όσους δεν το ξέρουν... Στην Προστακτική ΔΕΝ μπαίνει "αύξηση (ε)"!!!
Απλό παράδειγμα: Λέμε Γράψε! και όχι Εγράψε! ή Έγραψε! στην Προστακτική. Άρα θα πούμε και Υπόγραψε! Μετάδωσε! Ανάλυσε! Διάλυσε! κλπ κλπ.

Κουράγιο!! Έχει αρκετή Ανηφόρα ακόμα... Αλλά χαλάλι της!!! Αξίζει!!!

Μέλος από: 03 Ιαν 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 23 Ιαν 2008 13:29    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

DGeorge ανέφερε:
Μάγκες (-ισσες), φίλοι(-ες) FSίτες, αν η C (με όσα + κι αν πάρει), ή η Assembly είναι γλώσσες με Μαθηματική Λογική, με Λογικό Συντακτικό και έχουν την δυνατότητα να καθοδηγήσουν Pentium, Hexium, Septium και δεν συμμαζεύεται, η Ελληνική Γλώσσα διαθέτει Συντακτικό, το οποίο ΜΑΛΛΟΝ πλησιάζει προς Λογική Συναρτήσεων.
Επίσης διαθέτει ένα 6-ψήφιο (αν όχι 7-ψήφιο) πλήθος λέξεων. Δεν ξέρω από αυτές, τί ποσοστό έχουν τελείως διαφορετικές έννοιες, τί ποσοστό έχουν παρεμφερείς έννοιες, και τί ποσοστό έχουν ταυτόσημες έννοιες. Μιλάμε για Μυθικό Πλούτο!!

Οι Ισπανοί Ευρωβουλευτές -οι οποίοι σημειωτέον πρότειναν να καθιερωθεί η Ελληνική Γλώσσα σαν επίσημη της Ευρώπης, ενώ οι δικοί μας κοιμούνται- έδειξαν μετά από μελέτες ότι η "λογική" με την οποία λειτουργούν οι Η/Υ, είναι η λογική της Ελληνικής γλώσσας και η γλώσσα μας είναι η βάση της... Και ερχόμαστε εμείς σαν σωστοί αυτόχειρες και κατακρεουργούμε αυτόν τον θησαυρό!
DGeorge
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 23 Ιαν 2008 13:56    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

MichalisS ανέφερε:
Οι Ισπανοί Ευρωβουλευτές -οι οποίοι σημειωτέον πρότειναν να καθιερωθεί η Ελληνική Γλώσσα σαν επίσημη της Ευρώπης, ενώ οι δικοί μας κοιμούνται- έδειξαν μετά από μελέτες ότι η "λογική" με την οποία λειτουργούν οι Η/Υ, είναι η λογική της Ελληνικής γλώσσας και η γλώσσα μας είναι η βάση της... Και ερχόμαστε εμείς σαν σωστοί αυτόχειρες και κατακρεουργούμε αυτόν τον θησαυρό!

Πάει πολύς καιρός που ήμουν το αθώο-αγαθό παιδάκι τους, που "έχαβε" άμάσητα τα πάντα. Έχω πονέσει-προδοθεί αλλά έχω μάθει νά'μαι καχύποπτος... Δεν αποκλείω -πλέον- την πιθανότητα οι Ισπανοί Ευρωβουλευτές να έκαναν ό,τι έκαναν για να την "πούν" σε κάποιους, για να βάλουν κάποιους άλλους σε κόντρες και ο,τιδήποτε άλλο.
Φιλικά-αδελφικά-FSίτικα θα σας προτείνω: Μείνετε παρατηρητές απέναντι σε δράσεις που είτε δείχνουν να προέρχονται από φανατισμό, είτε δείχνουν να οδηγούν σε φανατισμό.
Ως φυλή έχουμε χρεωθεί τον πλέον μακροχρόνιο και φονικό πόλεμο όλων των εποχών, και μάλιστα ΕΜΦΥΛΙΟ!!!!...... "Πελοποννησιακό Πόλεμο" τον λέμε φιου φιου... φιου φιου...
Ρέπουμε γενικά προς τη διχόνοια και την αυτοκαταστροφή μας.
Ας έχουμε λοιπόν τον νου μας σε "καλοπιάσματα" ξένων. Συνήθως κρύβουν κάποια υποφώσκουσα μπίχλα, μπόχα etc etc.

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 23 Ιαν 2008 14:13    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

DGeorge ανέφερε:

Παιδιά, για όσους δεν το ξέρουν... Στην Προστακτική ΔΕΝ μπαίνει "αύξηση (ε)"!!!
Απλό παράδειγμα: Λέμε Γράψε! και όχι Εγράψε! ή Έγραψε! στην Προστακτική. Άρα θα πούμε και Υπόγραψε! Μετάδωσε! Ανάλυσε! Διάλυσε! κλπ κλπ.

Κουράγιο!! Έχει αρκετή Ανηφόρα ακόμα... Αλλά χαλάλι της!!! Αξίζει!!!

Μπροστά στην ανηφόρα, μην τα πάρουμε όλα στην φόρα λέω εγώ. Όταν λέμε "έγραψες" μιλάμε σε παρελθοντικό χρόνο και μάλιστα στην συγκεκριμένη περίπτωση σε αόριστο. Γιατί μπερδεύεται ο αόριστος με την προστακτική, από αυτά που λες, δεν το καταλαβαίνω.

Και επειδή το θέμα λέει "ορθογραφικά και συντακτικά λάθη", μην το χαλάμε. Να ανοίξουμε άλλο θέμα να μιλήσουμε για την ελληνική γλώσσα και πως την μεταχειριζόμαστε εμείς ή οι ξένοι λαοί. Το συγκεκριμένο θέμα δεν έχει να κάνει με εθνικοπατριωτικά ζητήματα. Ας μείνουμε εντός θέματος, παρακαλώ.

deninho
Super Moderator

Μέλος από: 17 Ιαν 2004
Νέα: 3

Περιοχή: σ'άλλη διάσταση
View users profile Visit posters website
flickr facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 23 Ιαν 2008 14:40    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

@DGeorge: Κι άλλος φυσικός εδώ; Καλά το έλεγα εγώ ότι πρέπει να δημιουργηθεί υποενότητα "Θετικών Επιστημών"
Όσο για την Ελληνική γλώσσα, αν και δεν ήμουν το ίδιο τυχερός στο θέμα των καθηγητών μου, διαβάζω όσο μπορώ, και προσπαθώ να μιλάω όσο το δυνατόν σωστότερα. Απλά γιατί μ'αρέσει να μιλάω σωστά

ΜήνυμαΣτις: 23 Ιαν 2008 14:47    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Sheena ανέφερε:

Μπροστά στην ανηφόρα, μην τα πάρουμε όλα στην φόρα λέω εγώ. Όταν λέμε "έγραψες" μιλάμε σε παρελθοντικό χρόνο και μάλιστα στην συγκεκριμένη περίπτωση σε αόριστο. Γιατί μπερδεύεται ο αόριστος με την προστακτική, από αυτά που λες, δεν το καταλαβαίνω.

Το "έγραψες" είναι σωστό (Οριστική-Αόριστος). Η έκφραση "Υπέγραψέ το!" όμως είναι λάθος (Προστακτική-Αόριστος). Το σωστό είναι "Υπόγραψέ το!"
Αυτό ήθελα να πω, κι ελπίζω να ξεκαθάρισα το μπέρδεμα.
Όσο για το
Sheena ανέφερε:

Και επειδή το θέμα λέει "ορθογραφικά και συντακτικά λάθη", μην το χαλάμε. Να ανοίξουμε άλλο θέμα να μιλήσουμε για την ελληνική γλώσσα και πως την μεταχειριζόμαστε εμείς ή οι ξένοι λαοί. Το συγκεκριμένο θέμα δεν έχει να κάνει με εθνικοπατριωτικά ζητήματα. Ας μείνουμε εντός θέματος, παρακαλώ.

συμφωνώ και προσυπογράφω! Συγγνώμη αν παρασύρθηκα -ίσως!

Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Λογοτεχνία, Βιβλία & Κόμικς
Τώρα είναι 03 Δεκ 2016 06:37 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites