freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Ορθογραφικά και Συντακτικά Λάθη

Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Λογοτεχνία, Βιβλία & Κόμικς
Moderators:  Super-Moderators, cdhyper
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 13 από 18 [267 Μηνύματα]       Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, ..., 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
Sheena
Honorary Member

Μέλος από: 06 Σεπ 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 23 Φεβ 2008 21:50    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Έτσι είναι, deninho! κλαπ.. κλαπ... κλαπ..

@fotispeaking: Πολύ σπάνια κάνω ορθογραφικά λάθη και αυτό θα είναι επειδή δεν θα έχω ξανακούσει τέτοια λέξη. Βλέπεις κάποιοι όταν πήγαμε σχολείο, κοιτάξαμε να μάθουμε και όχι απλά να περνάμε την ώρα μας. Εξάλλου η ελληνική γλώσσα είναι τόσο καταπληκτική, που δεν μπορείς να μην έχεις ζήλο να την μάθεις καλά και να αναζητήσεις περαιτέρω πράγματα.

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...
FotiSpeaking@

Μέλος από: 26 Ιουλ 2004
Περιοχή: Heraklion
View users profile Send email to user
ΜήνυμαΣτις: 23 Φεβ 2008 23:00    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

deninho ανέφερε:
Φώτη, η λέξη "ήμαρτον" χρησιμοποιείται μεταφορικά.. "Ομολογώ, αμάρτησα, σταμάτα το βασανιστήριο"

Χρησιμοποιείται, πλέον, όταν ακούμε ακατάσχετη @@λογία, η οποία βασανίζει τόσο τα αυτάκια μας, όσο και το μυαλουδάκι μας

'Ω Μη Τζή!!! (omg)
δεν το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι...

Right now, as you read this,
7 Million people are having SEX!
And you're on the computer!
omg...you must be a psycho....
hik-hok
Reporter

Μέλος από: 09 Μαρ 2003
Βοηθήματα: 3
Νέα: 71

Περιοχή: Agrrrrrrrrrr...... γάβ γάβ!!
View users profile Visit posters website
flickr 
ΜήνυμαΣτις: 23 Φεβ 2008 23:28    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Sheena ανέφερε:
Έτσι είναι, deninho! κλαπ.. κλαπ... κλαπ..

@fotispeaking: Πολύ σπάνια κάνω ορθογραφικά λάθη και αυτό θα είναι επειδή δεν θα έχω ξανακούσει τέτοια λέξη. Βλέπεις κάποιοι όταν πήγαμε σχολείο, κοιτάξαμε να μάθουμε και όχι απλά να περνάμε την ώρα μας. Εξάλλου η ελληνική γλώσσα είναι τόσο καταπληκτική, που δεν μπορείς να μην έχεις ζήλο να την μάθεις καλά και να αναζητήσεις περαιτέρω πράγματα.

εγώ πάντως στο σχολείο την αντιπάθησα την ορθογραφία στα 30 μου ξεκίνησα να την μαθαίνω

Μέλος από: 25 Μαη 2005
Περιοχή: ..:: Not in Portland ::..
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 24 Φεβ 2008 00:13    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Sheena ανέφερε:

Σε αυτό, επίτρεψέ μου να διαφωνήσω. Οι τομείς που μπορεί να είναι καλό το κάθε παιδί διαφέρουν. Κάποιος που δεν τα καταφέρνει κ τόσο στην ορθογραφία, γιατί είναι καλός σε άλλα πιο "θετικά" μαθήματα, δε σημαίνει ότι πάει σχολείο για να περάσει την ώρα του. Είναι μερικά πράγματα που τα έχεις ή δεν τα έχεις. Δεν είμαστε όλοι για όλα. Αυτό έχω καταλάβει - τουλάχιστον - μέχρι τώρα.

Μέλος από: 17 Ιαν 2004
Βοηθήματα: 1
Νέα: 3

Περιοχή: σ'άλλη διάσταση
flickr facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 24 Φεβ 2008 11:15    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Σε αυτό που λες Ναταλία, διαφωνώ.. Κι εγώ ήμουν παιδάκι των τεχνολογικών επιστημών, αλλά και ορθογραφία ξέρω, και συντακτικό.. Το κακό με το σχολείο είναι ότι εμάς που είμαστε άριστοι σε όλα, δεν μας αφήνει να αναδειχθούμε σε όλα, παρά μόνο στα θετικά

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 24 Φεβ 2008 12:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Nat, και εγώ παιδί των θετικών επιστημών ήμουν. Και η δουλειά μου είναι καθαρά στον τεχνολογικό τομέα. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να κάνω άλλα πράγματα εξίσου καλά. Άλλο αν έχω αποφασίσει να είμαι πολύ καλή σε ένα, για να έχω εξειδίκευση. Φυσική, χημεία, άλγεβρα, γεωμετρία και έκθεση ήταν τα μαθήματα της δέσμης μου. Στην δε έκθεση παρόλο που ήμουν καλή, δεν την συμπαθούσα ιδιαίτερα. Γιατί έβαζε σε καλούπια τον λόγο μου. Παρόλα αυτά την ελληνική γλώσσα την αγάπησα πάρα πολύ και ιδιαίτερα όταν άρχισα να διδάσκομαι τα αρχαία ελληνικά που καταλαβαίνεις την ρίζα των λέξεων και άλλα πολλά πράγματα.

NAT
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 24 Φεβ 2008 14:19    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μα ρε παιδιά το πάτε σε προσωπικό επίπεδο τώρα. Κι εγώ των "θετικών επιστημών" ήμουν, αλλά κ στα αρχαία ήμουν καλή κ στην έκθεση κ στην ιστορία. Μου άρεσαν πάρα πολύ κι αυτά τα μαθήματα. Τί να λέει όμως; Γνωρίζω τουλάχιστον 10-15 άτομα που δεν ξέρουν τίποτα από ορθογραφία αλλά είναι ιδιοφυΐες - ας μου επιτραπεί αυτή η λέξη - σε άλλα μαθήματα. Όπως, επίσης, γνωρίζω άλλα τόσα άτομα που έχουν απίστευτες γνώσεις πάνω στην ιστορία, στα αρχαία κ.λπ. κ δεν μπορούν να καταλάβουν τα μαθηματικά. Δηλαδή αυτοί πάνε σχολείο για να περάσουν την ώρα τους; Όχι, δεν μπορώ να το δεχτώ αυτό. Κι αυτό είναι κ το σημείο που με ενοχλεί. Καθείς εφ' ω ετάχθη. (Προσοχή: δεν επικροτώ αυτή την κατάσταση, απλώς επισημαίνω την ύπαρξή της.)

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 25 Φεβ 2008 09:21    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Nat, το πήρες προσωπικά το θέμα "πάμε σχολείο για να περάσουμε την ώρα μας". Φυσικά και δεν απευθύνεται σε όλους, αλλά σε κάποιους που πουλάνε εξυπνάδα σχετικά με το σχολείο που μας παρέχει τις βασικές γνώσεις σε ορισμένα στοιχειώδη πράγματα. Άλλο αν είμαστε καλοί σε κάποια από αυτά.

NAT
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 25 Φεβ 2008 19:27    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Έχεις απόλυτο δίκιο Παναγιώτα.

Μέλος από: 10 Φεβ 2006

Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 26 Φεβ 2008 01:41    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

η Παναγιωτα εχει δικιο σε πολλα πραγματα και γιαυτο την εκτιμω.

Honorary Member

Μέλος από: 13 Σεπ 2007

Περιοχή: Καλλιθέα Γενικώς
ΜήνυμαΣτις: 26 Φεβ 2008 09:35    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Sheena ανέφερε:

...Βλέπεις κάποιοι όταν πήγαμε σχολείο, κοιτάξαμε να μάθουμε και όχι απλά να περνάμε την ώρα μας.

@Sheena μήπως γίνεσαι λίγο δηκτική;;! Χωρίς να διαφωνώ πλήρως με τη φράση σου, δείχνει κάπως απόλυτη... Ας μην ξεχνάμε και τον παράγοντα ΔΑΣΚΑΛΟΣ! Όλοι θα έχουμε και μια εμπειρία από καθηγητή(-τρια) που "γέμιζε αίθουσες" και από καθηγητή(-τρια) που "τις άδειαζε". Και φυσικά -όχι τυχαία- ο πρώτος αγαπούσε αυτό που έκανε (ίσως είχε τη διδασκαλία και για χόμπυ, ως μεταφορά γνώσης), σε αντίθεση με τον δεύτερο που "κοιμόταν-τουλάχιστον" στην αίθουσα.
Τέτοιο φαινόμενο έζησα και στη ΦυσικοΜαθ/κή της Πάτρας..!! Καθηγητής-Μαθηματικός του Φυσικού, από δωματιάκι των ~30 ατόμων, ανάγκασε το Πανεπιστήμιο να του δώσει το μεγάλο Αμφιθέατρο (στο Ριο), επειδή μάζευε τα παιδιά από το ίδιο έτος όλων των Τμημάτων της ΦυσικοΜαθ/κής, -αλλά και της Πολυτεχνικής!!!!!!!!....... Κατάφεραν και τον έδιωξαν -ενώ ήθελε να μείνει- (από Πανεπ/μιο των ΗΠΑ είχε έλθει προσωρινά) και ενώ μπορούσαν να τον κρατήσουν μόνιμα.
Ό,τι έμαθα στη ζωή μου από Γραμμική Άλγεβρα και Αναλυτική Γεωμετρία τα χρωστάω σ'αυτόν (στο πρώτο έτος-1977), όπως και ό,τι έμαθα από Γλωσσικά τα χρωστάω σε "κάπως ιδιόρυθμο" Φιλόλογο που είχα στην ΣΤ' Γυμνασίου (Γ' Λυκείου-1976).
Και ο πρώτος και ο δεύτερος είχαν ΠΛΗΡΗ αναγνώριση από φοιτητές και μαθητές αντίστοιχα! κλαπ.. κλαπ... κλαπ.. Respect! Respect! κλαπ.. κλαπ... κλαπ..
Όσο μικρότερος είναι σε ηλικία, τόσο λιγότερο διαβρωμένος-συμβιβασμένος είναι ο άνθρωπος, τόσο ευκολότερα μπορεί να αναγνωρίσει το σωστό, το καλό, το δίκαιο (ενστικτωδώς) και τόσο πιο αυθόρμητα το αναζητεί.
Προσωπικά πιστεύω οτι όσο κι αν πάει κανείς "σχολείο" για να περάσει την ώρα του, ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ είναι ικανός να "σώσει" ή/και να "καταστρέψει" προσωπικότητες και σταδιοδρομίες... Προσωπική μου άποψη.

Μέλος από: 07 Φεβ 2005
Βοηθήματα: 11
Νέα: 16

Περιοχή: Μεσολόγγι έως το 2017
View users profile Send email to user Visit posters website
facebook linkedin twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 26 Φεβ 2008 09:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Exete κσεφίγι εντελός απο το topic

dimsis
Reporter

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 26 Φεβ 2008 10:07    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Connor MacLeod ανέφερε:
Exete κσεφίγι εντελός απο το topic

4 λάθη μέτρησα στις 6 λέξεις... (και αυτό γιατί η μια είναι Αγγλική ). Κόνορα δεν παλεύεσαι...
Εγώ σε αυτά τα τελικά -εσέ, ετέ (με τα ε ή αι) κάνω λάθη αρκετές φορές (όπως το "παλεύεσαι" παραπάνω)... τα έχω πάρει στραβά και δεν ξέρω γιατί... για ξαναγράψτε μου τι ισχύει να θυμηθώ τα νιάτα μου...
deninho
Super Moderator

Μέλος από: 17 Ιαν 2004
Νέα: 3

Περιοχή: σ'άλλη διάσταση
flickr facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 26 Φεβ 2008 11:18    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

και η άλλη θέλει μεγάλη τέχνη για να καταφέρεις να τη γράψεις λάθος

Μέλος από: 26 Ιουλ 2004
Περιοχή: Heraklion
ΜήνυμαΣτις: 26 Φεβ 2008 16:00    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

παράθεση:
Είμαι και εγώ υπερκινητική. Το επάγγελμά μου βέβαια έχει να κάνει με μια οθόνη και αρκετές γραμμές κώδικα. Μια TFT οθόνη είναι καλύτερη από τις CRT. Τα διαλείμματα όμως να τα κάνεις, τόσο για τα μάτια όσο για να αποφύγεις θρομβώσεις στα πόδια και γενικά να έχεις καλύτερο κυκλοφοριακό. Αν πάλι αυτό το επάγγελμα δεν σε ενθουσιάζει και τόσο, τότε επέλεξε να κάνεις κάτι άλλο περισσότερο δημιουργικό και κινητικό.

Προσοχή στα μηχανάκια Sheena.

Κυκλοφορικό kai όχι κυκλοφοριακό..!!

Right now, as you read this,
7 Million people are having SEX!
And you're on the computer!
omg...you must be a psycho....
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 13 από 18 [267 Μηνύματα] Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, ..., 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Λογοτεχνία, Βιβλία & Κόμικς
Τώρα είναι 08 Δεκ 2016 13:55 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites