freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Ορθογραφικά και Συντακτικά Λάθη

Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Λογοτεχνία, Βιβλία & Κόμικς
Moderators:  Super-Moderators, cdhyper
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 14 από 18 [267 Μηνύματα]       Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, ..., 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
The Razor

Μέλος από: 10 Φεβ 2007
Βοηθήματα: 3
Νέα: 4

View users profile Send email to user Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 26 Φεβ 2008 16:18    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Σωστοςςς

MichalisS
Honorary Member

Μέλος από: 03 Ιαν 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 26 Φεβ 2008 22:45    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

dimsis ανέφερε:
Connor MacLeod ανέφερε:
Exete κσεφίγι εντελός απο το topic

4 λάθη μέτρησα στις 6 λέξεις... (και αυτό γιατί η μια είναι Αγγλική ). Κόνορα δεν παλεύεσαι...
Εγώ σε αυτά τα τελικά -εσέ, ετέ (με τα ε ή αι) κάνω λάθη αρκετές φορές (όπως το "παλεύεσαι" παραπάνω)... τα έχω πάρει στραβά και δεν ξέρω γιατί... για ξαναγράψτε μου τι ισχύει να θυμηθώ τα νιάτα μου...

Χωρίς να είμαι σίγουρος αν κατάλαβα καλά τι θέλεις να πεις, όταν το ρήμα είναι στον Ενεστώτα, για παράδειγμα δαγκώνω, ο πληθυντικός είναι σε -ε. Άρα το β' πληθυντικού είναι δαγκών-ετε. Τώρα αν είναι στην παθητική φωνή το ρήμα, δαγκώνομαι δηλαδή, βρίσκουμε και τον τύπο δαγκών-εται, που είναι το γ' ενικού, δηλαδή αυτός δαγκών-εται.
DGeorge
Honorary Member

Μέλος από: 13 Σεπ 2007
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: Καλλιθέα Γενικώς
View users profile Send email to user
ΜήνυμαΣτις: 27 Φεβ 2008 09:00    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

FotiSpeaking@ ανέφερε:
παράθεση:
Είμαι και εγώ υπερκινητική. Το επάγγελμά μου βέβαια έχει να κάνει με μια οθόνη και αρκετές γραμμές κώδικα. Μια TFT οθόνη είναι καλύτερη από τις CRT. Τα διαλείμματα όμως να τα κάνεις, τόσο για τα μάτια όσο για να αποφύγεις θρομβώσεις στα πόδια και γενικά να έχεις καλύτερο κυκλοφοριακό. Αν πάλι αυτό το επάγγελμα δεν σε ενθουσιάζει και τόσο, τότε επέλεξε να κάνεις κάτι άλλο περισσότερο δημιουργικό και κινητικό.

Προσοχή στα μηχανάκια Sheena.

Κυκλοφορικό kai όχι κυκλοφοριακό..!!

Και ΠΡΟΣΟΧΗ στις Προστακτικές!!!!...... Δεν παίρνουν Αύξηση!!!!!!!!
Είναι ΕπΊλεξε και ΟΧΙ ΕπΈλεξε στην Προστακτική! ΕπΈλεξε είναι ΜΟΝΟ στην Οριστική!
Είναι ΥπΌγραψε και ΟΧΙ ΥπΈγραψε στην Προστακτική! ΥπΈγραψε είναι ΜΟΝΟ στην Οριστική!
Είναι ΚατΆθεσε και ΟΧΙ ΚατΈθεσε στην Προστακτική! ΚατΈθεσε είναι ΜΟΝΟ στην Οριστική!

@Sheena μην τρελλαίνεσαι... Ποτέ! ποτέ! ποτέ... Jame! Respect! Αυτό το λάθος το κάνουν κυρίως "Δημοσιογράφοι" κι ακολουθούμε (παραδειγματιζόμενοι) οι υπόλοιποι!!

Μέλος από: 07 Φεβ 2005
Βοηθήματα: 11
Νέα: 16

Περιοχή: Μεσολόγγι έως το 2017
facebook linkedin twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 27 Φεβ 2008 09:26    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αφτό το εχετε παρατιρίσει εσυς?
Πολλες φορες λέμε πχ:

"Ναι, το έχω κιτάξει πρίν κάτι μέρες αλλα δν καταλαβα πολλα. ας το δουμε και τώρα μαζι."

το σωστό δεν ειναι το είχα κοιτάξει?

πως έχει κολίσει αφτο?

ή αλλο:

-"Το έκανες ρε συ τελικα?"
-"Ναι ρε το έχω κάνει"
-"πότε?"
-" πριν διο ωρ-ίτσες"

Sheena
Honorary Member

Μέλος από: 06 Σεπ 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 27 Φεβ 2008 09:50    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

@DGeorge: Κάνω λάθη από βιασύνη. Ειδικά αυτήν την περίοδο που περνάω μεγάλο άγχος.... Εξ' ού και το κυκλοφοριακό αντί για κυκλοφορικό.

Όσο για το προηγούμενο σχόλιο σου με τους καθηγητές, έχεις δίκιο. Το έχω ζήσει αυτό από καθηγητές μου, αλλά και όταν προσωπικά δίδασκα τα πρώτα χρόνια της καριέρας μου σε σχολές πληροφορικής. Ακόμη με θέλουν..... Τελοσπάντων, μην το παίρνεις προσωπικά το θέμα του "πάμε σχολείο για να περνάμε την ώρα μας". Φαίνεται δηκτικό, αλλά εμπεριέχει μεγάλη αλήθεια μέσα του. Και προφανώς δεν ισχύει για όλους.

@fotispeaking: Ευχαριστώ που παρατήρησες το λάθος μου και με διόρθωσε με χιούμορ! Έχω απαντήσει σχετικά πιο πάνω στον DGeorge.....

@MichalisS: Καλά τα λες. Γενικά ο πληθυντικός είναι σε , οπότε δαγκώνετε. Ενώ ο ενικός αντίστοιχα είναι σε -αι για τα ρήματα σε παθητική. Οπότε dimsis, το παλεύεσαι το έχεις γράψεις πολύ σωστά.

@Connor: Εξαρτάται τι θέλεις να πεις. Το έχω κοιτάξει είναι παρακείμενος, ενώ το είχα κοιτάξει είναι υπερσεντέλικος.

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...
Connor MacLeod
Honorary Member

Μέλος από: 07 Φεβ 2005
Βοηθήματα: 11
Νέα: 16

Περιοχή: Μεσολόγγι έως το 2017
facebook linkedin twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 27 Φεβ 2008 10:36    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

παράθεση:
Εξαρτάται τι θέλεις να πεις. Το έχω κοιτάξει είναι παρακείμενος, ενώ το είχα κοιτάξει είναι υπερσεντέλικος.

Μισο βρε Παναγιώτα.

Εγω ξερω τον Παρελθόντα χρόνο, τον Παρόντα και τον μέλοντα.

Για παρελθόν λέμε, "Το είχα κιταξει πρίν κάτι μερες", "Το είχα κάνει πρίν 2 ώρες"
ετσι δν ειναι?
Το έχω ειναι για τώρα, και το θα έχω για αργότερα.
Κανω κάπου λέθος?

DGeorge
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 28 Φεβ 2008 09:13    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Connor MacLeod ανέφερε:
παράθεση:
Εξαρτάται τι θέλεις να πεις. Το έχω κοιτάξει είναι παρακείμενος, ενώ το είχα κοιτάξει είναι υπερσεντέλικος.

Μισο βρε Παναγιώτα.

Εγω ξερω τον Παρελθόντα χρόνο, τον Παρόντα και τον μέλοντα.

Για παρελθόν λέμε, "Το είχα κιταξει πρίν κάτι μερες", "Το είχα κάνει πρίν 2 ώρες"
ετσι δν ειναι?
Το έχω ειναι για τώρα, και το θα έχω για αργότερα.
Κανω κάπου λέθος?

Παιδιά Καλημέρα,
όταν λέγαμε στα αρχικά posts του θέματος αυτού, ότι η Γλώσσα μας είναι ΚΩΔΙΚΑΣ, το εννοούσαμε...
Όλοι οι χρόνοι της Γραμματικής μας έχουν Όνομα που εξηγεί επακριβώς τον μηχανισμό του καθενός απ'αυτούς. Χαλαρώστε κι απολαύστε ακρίβεια:

1) Ενεστώς (όπως "καθεστώς") από Εν+ίσταμαι=στέκομαι εδώ---ΠΑΡΟΝ

2) Παρατατικός----Παρατεταμένη ενέργεια--ΠΑΡΕΛΘΟΝ
3) Αόριστος-----Τελειωμένη ενέργεια ---σε απροσδιόριστη στιγμή---ΠΑΡΕΛΘΟΝ
4) Μέλλων (Οποιοσδήποτε).... Χωρίς περαιτέρω μετάφραση. Αναφέρεται στο ΜΕΛΛΟΝ
5) Παρακείμενος από Παρά+κείμαι=βρίσκομαι στο πλάϊ---Η ενέργεια έχει ολοκληρωθεί και έχει αφεθεί κάπου στο πλάϊ---ΠΑΡΕΛΘΟΝ
6) Υπερσυντέλικος--- Από Υπερ+συντελώ(-ούμαι)----Υπερχρονική (τότε<-->τώρα) αναφορά σε ενέργεια που είχε συντελεσθεί τότε----ΠΑΡΕΛΘΟΝ

Άρα για ΠΑΡΟΝ λέμε: ΚΟΙΤΑΖΩ
Για ΠΑΡΕΛΘΟΝ όμως λέμε: ΚΟΙΤΑΖΑ, ή ΚΟΙΤΑΞΑ, ή ΕΧΩ ΚΟΙΤΑΞΕΙ, ή ΕΙΧΑ ΚΟΙΤΑΞΕΙ... ανάλογα με την περίπτωση.
Για ΜΕΛΛΟΝ επίσης λέμε: ΘΑ ΚΟΤΑΖΩ, ή ΘΑ ΚΟΙΤΑΞΩ, ή ΘΑ ΕΧΩ ΚΟΙΤΑΞΕΙ... επίσης ανάλογα με την περίπτωση.

Just an arrow? Συνεπώς για το ΠΑΡΟΝ έχουμε Μόνο ΕΝΕΣΤΩΤΑ, για το ΠΑΡΕΛΘΟΝ έχουμε ΠΑΡΑΤΑΤΙΚΟ, ΑΟΡΙΣΤΟ, ΠΑΡΑΚΕΙΜΕΝΟ, & ΥΠΕΡΣΥΝΤΕΛΙΚΟ, ενώ για το ΜΕΛΛΟΝ έχουμε όλους τους Μέλλοντες Χρόνους (Απλό, Στιγμιαίο, Τετελεσμένο-Συντελεσμένο)

Βλέπετε πόση Λογική έχει στη Φύση του ο κάθε χρόνος;!... Πόσο εύκολα μπορούν να κατηγοριοποιηθούν όλοι οι χρόνοι από κάποιον που γνωρίζει από Διάγραμμα Ροής;!
Βλέπετε γιατί επιμένω στην πολύ στενή σχέση (Γραμματικής-Συντακτικού) με τα Μαθηματικά;!

@Connora το "έχω" λέγεται στο ΠΑΡΟΝ (το λέω ΤΩΡΑ) αλλά αναφέρεται σε ενέργεια του ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ!! (Το ΕΧΩ κάνει εδώ και 2 ώρες!)...Εκεί κάνεις λάθος!

Και πάλι Παιδιά Καλημέρα σας Another pint of beer

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 28 Φεβ 2008 11:19    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

MichalisS ανέφερε:
dimsis ανέφερε:
Εγώ σε αυτά τα τελικά -εσέ, ετέ (με τα ε ή αι) κάνω λάθη αρκετές φορές (όπως το "παλεύεσαι" παραπάνω)... τα έχω πάρει στραβά και δεν ξέρω γιατί... για ξαναγράψτε μου τι ισχύει να θυμηθώ τα νιάτα μου...

Χωρίς να είμαι σίγουρος αν κατάλαβα καλά τι θέλεις να πεις, όταν το ρήμα είναι στον Ενεστώτα, για παράδειγμα δαγκώνω, ο πληθυντικός είναι σε -ε. Άρα το β' πληθυντικού είναι δαγκών-ετε. Τώρα αν είναι στην παθητική φωνή το ρήμα, δαγκώνομαι δηλαδή, βρίσκουμε και τον τύπο δαγκών-εται, που είναι το γ' ενικού, δηλαδή αυτός δαγκών-εται.

Ευχαριστώ φίλε μου. Σωστά κατάλαβες και λογικά σωστά τα εξηγείς κιόλας. Ευχαριστώ και εσένα και την Sheena αλλά και το DGeorge για το πολύ ωραίο μάθημα.
Όπως το κόβω θα πρέπει να περιμένω την κόρη μου να πάει δημοτικό να ξανα ανοίξω το βιβλίο με τη γραμματική γιατί τα έχω ξεχάσει όλα... buffer overflow έχω πάθει, και αδειάζω με FIFO...
DGeorge
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 28 Φεβ 2008 12:37    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

dimsis ανέφερε:
... buffer overflow έχω πάθει, και αδειάζω με FIFO...

Δυστυχώς δεν είσαι ο μόνος με buffer overflow...! Δοκίμασε και κανένα jumper, ή format στην EPROM... Μπορεί και να "ισιώσει"!!
Just an arrow? Στο INTERNET υπάρχουν ωραιότατα sites (πχ MAGENTA), ή ψάχνοντας με το Google, όπου κατεβαίνουν κανόνες Γραμματικής, ή άλλες σχετικές πληροφορίες, αν έχεις χρόνο και διάθεση για ψάξιμο....
Καλό κουράγιο ToolTimes at work

Μέλος από: 06 Σεπ 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 28 Φεβ 2008 15:01    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

@dimsis: Χαίρομαι που βοήθησα. Πάνε αρκετά χρόνια από τότε που τελείωσα το σχολείο, όμως οι γνώσεις που πήρα είναι πολύ χρήσιμο εργαλείο μέχρι σήμερα.

@DGeorge: Χαίρομαι που είχες τον χρόνο να το αναλύσεις. Ο συσχετισμός μεταξύ κώδικα και χρόνων γραμματικής είναι ιδιοφυές ομολογώ. Κάπως έτσι παρομοιάζω και εγώ αρκετά πράγματα και λέω πως έχουν την βάση τους στα μαθηματικά.

[OffTopic]Μα δεν είναι υπέροχο που διαπιστώνουμε πως οι Έλληνες ως λαός είμαι οργανωτικοί και με βάθος ανάλυσης, αλλά τα αφήνουμε όλα για την τελευταία στιγμή; [/OffTopic]

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...
DGeorge
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 29 Φεβ 2008 08:43    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλημέρα σε όλους,
Sheena ανέφερε:

@DGeorge: Χαίρομαι που είχες τον χρόνο να το αναλύσεις. Ο συσχετισμός μεταξύ κώδικα και χρόνων γραμματικής είναι ιδιοφυές ομολογώ. Κάπως έτσι παρομοιάζω και εγώ αρκετά πράγματα και λέω πως έχουν την βάση τους στα μαθηματικά.

@Sheena: Ευχαριστώντας σε για τα πολύ καλά λόγια σου -με τιμούν!- θά'θελα να σου υπενθυμίσω, ότι είμαι από την αρχή κιόλας στη διάθεση της παρέας. Εφ'όσον μπορώ και περνάει απ'το χέρι μου, μη διστάσεις να μου ζητήσεις Ο,ΤΙΔΗΠΟΤΕ χρειαστείς!!!... Είτε μέσω post, είτε με PM, είτε ακόμα και με email.
@Dimsis: Αποδεκτότατο το ευχαριστώ σου. Ωστόσο, όπως θα έχεις ήδη καταλάβει, στο συγκεκριμένο Forum είμαστε (όσοι, όσο, και όπου μπορούμε) για μετάδοση-διασπορά γνώσεων... ΚΑΙ ΑΛΗΘΙΝΑ FREE! ToolTimes at work

Μέλος από: 09 Ιουλ 2002
Βοηθήματα: 10
Νέα: 11

Περιοχή: Στα όρη, στα άγρια βουνά, μέσα στα κοσμικά χιόνια!
View users profile Visit posters website
blog deviantART twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 29 Φεβ 2008 11:52    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Connor MacLeod ανέφερε:
Αφτό το εχετε παρατιρίσει εσυς?
Πολλες φορες λέμε πχ:

"Ναι, το έχω κιτάξει πρίν κάτι μέρες αλλα δν καταλαβα πολλα. ας το δουμε και τώρα μαζι."

το σωστό δεν ειναι το είχα κοιτάξει?

πως έχει κολίσει αφτο?

ή αλλο:

-"Το έκανες ρε συ τελικα?"
-"Ναι ρε το έχω κάνει"
-"πότε?"
-" πριν διο ωρ-ίτσες"

Aσχέτως γραμματικής, ο ενεστώτας σε τέτοιες περιπτώσεις δίνει έμφαση!

Super Moderator

Μέλος από: 25 Ιαν 2004
Βοηθήματα: 66
Νέα: 12
Templates: 1

Περιοχή: Wild West
View users profile
deviantART facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 29 Φεβ 2008 14:32    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Πως είναι το σωστό;

Επιβατικό πλοίο ή

Επιβατι(η)γό πλοίο;

Μέλος από: 09 Νοε 2007
Νέα: 2
Scripts: 1

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 29 Φεβ 2008 14:40    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Επιβατικό πλοίο. Πιστεύω.
Andreas_O
Honorary Member

Μέλος από: 14 Σεπ 2007
Βοηθήματα: 4
Templates: 3

Περιοχή: Aθήνα
ΜήνυμαΣτις: 29 Φεβ 2008 15:11    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Κατά την άποψη μου είναι και τα δύο σωστά..

Εγώ τουλάχιστον χρησιμοποιώ και τα δύο και δεν με έχει κράξει κανένας

Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Λογοτεχνία, Βιβλία & Κόμικς
Τώρα είναι 07 Δεκ 2016 10:32 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites