freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Ορθογραφικά και Συντακτικά Λάθη

Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Λογοτεχνία, Βιβλία & Κόμικς
Moderators:  Super-Moderators, cdhyper
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 6 από 18 [267 Μηνύματα]       Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, ..., 16, 17, 18 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
Andreas_O
Honorary Member

Μέλος από: 14 Σεπ 2007
Βοηθήματα: 4
Templates: 3

Περιοχή: Aθήνα
View users profile Send email to user Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 01 Φεβ 2008 23:20    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Πίτα τελικά ή πίττα...ιδού το ερώτημα

Μέλος από: 10 Φεβ 2007
Βοηθήματα: 3
Νέα: 4

ΜήνυμαΣτις: 02 Φεβ 2008 13:40    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Πιτα!

id12586
στις καρδιές μας

Μέλος από: 23 Ιουν 2003
Βοηθήματα: 6
Νέα: 1

Περιοχή: Far away
View users profile
blog deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 02 Φεβ 2008 22:19    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Oasisdesign ανέφερε:
Πίτα τελικά ή πίττα...ιδού το ερώτημα

Και τα δύο δεν παιζει? Καλό ε!

ΜήνυμαΣτις: 02 Φεβ 2008 22:51    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

πίτα η [píta] O25 : 1. φαγητό ή γλύκισμα με ή χωρίς φύλλο ζύμης και με διάφορα άλλα υλικά, που ψήνεται στο φούρνο: ~ με τυρί / με σπανάκι / με κολοκύθι / με κρέας, τυρόπιτα, σπανακόπιτα, κολοκυθόπιτα, κρεατόπιτα. Xωριάτικη ~. || η βασιλόπιτα: Kόψαμε την ~ και το φλουρί έπεσε σ΄ εμένα. Tελετή κοπής της πίτας. ΦP είμαι / γίνομαι ~ (στο μεθύσι), για υπερβολική κατανάλωση ποτών ή ναρκωτικών ουσιών. κάνω κπ. ή κτ. ~: α. τον ισοπεδώνω, τον καταπλακώνω: Mια νταλίκα έπεσε πάνω στο αυτοκίνητό μου και το ΄κανε ~. β. τον κατανικώ: Tον έκανε ~ στο ξύλο, τον έδειρε πολύ. πάτησα (σ)την ~, δεν απέφυγα, μου συνέβη τελικά αυτό ακριβώς που ήθελα να αποφύγω. ΠAP ΦP πέσε ~ να σε φάω, για τεμπέ ληδες ή ανίκανους, που τα θέλουν όλα έτοιμα. ΠAP Aπό ~ που δεν τρως, τι σε μέλει κι αν καεί, δεν πρέπει να ενδιαφέρεται και να ασχολείται κανείς με ξένες υποθέσεις. (Θέλει) και την ~ ολόκληρη / σωστή / αφάγωτη και το σκύλο χορτάτο, για όποιον επιδιώκει να πετύχει το μέγιστο όφελος χωρίς κόστος για τον εαυτό του. 2. είδος άζυμου ψωμιού, πλατιού και συνήθ. στρόγγυλου: ~ με γύρο / με σουβλάκι / με λουκάνικο. 3. κερήθρα, μελόπιτα. 4. (μτφ.) μέγεθος, αγαθό προς διανομή: Oι εργαζόμενοι διεκδικούν μεγαλύτερο κομμάτι από την ~ του εθνικού εισοδήματος. πιτούλα η YΠOKOP. πιτάκι το YΠOKOP (συνήθ. πληθ.) γενική ονομασία για τυροπιτάκια και άλλα μικρά είδη πίτας. [μσν. πίτα (στη νέα σημ.) < αρχ. (αττ. διάλ.) πίττα παράλλ. τ. του πίσσα (η σημ. από τα διάφορα υλικά που χρησιμοποιούνταν΄)· πίτ(α) -ούλα]

Στα αρχαία ήταν πιττα!

Sheena
Honorary Member

Μέλος από: 06 Σεπ 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 03 Φεβ 2008 13:58    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Στα αρχαία ήταν πίττα. Στην νεοελληνική πλέον είναι πίτα.

Εξ' ού και πίτσα... Οι ιταλοί έβαλαν τα δύο zz αντί για δύο ττ που βρήκαν την λέξη στην Κύμη και κατ' επέκταση στην Ελλάδα και έκαναν την λέξη ξένη (ιταλική), όπως και την πίτσα ξενόφερτη....

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...
eleni_k

Μέλος από: 07 Φεβ 2006
Περιοχή: Λυκαβηττός
View users profile
facebook 
ΜήνυμαΣτις: 03 Φεβ 2008 18:43    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Να πω και εγώ κάτι!

Το σωστό είναι ανέκαθεν!

Οχι "από εξ'απανέκαθεν"
όχι "εξ'απανέκαθεν"
όχι "από ανέκαθεν" !!!!!
ToolTimes at work ToolTimes at work

Μπορεί να έχω ακούσει και άλλες παραλλαγές αλλά δε τις θυμάμαι τώρα!!

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 04 Φεβ 2008 09:13    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

eleni_k ανέφερε:
Το σωστό είναι ανέκαθεν!

Είναι ανέκαθεν, όπως σωστά επισημαίνεις, αφού το επίθεμα θεν σημαίνει από.

The Razor

ΜήνυμαΣτις: 04 Φεβ 2008 12:55    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Είναί ό,τι (οτιδήποτε) : Κάνει ό,τι νά'ναι

και ότι : είπε ότι εφυγε

mariosal
Honorary Member

Μέλος από: 09 Νοε 2007
Βοηθήματα: 1
Νέα: 2
Scripts: 1

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 04 Φεβ 2008 16:16    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Επίσης το σωστό είναι Αγαπάω κανέναν και όχι δεν αγαπάω κανένα επειδή το δεύτερο εάν το πεις σημαίνει ότι τους αγαπάς όλους. Το κάνενα σχηματίζει από μόνο του άρνηση. Το άλλο είναι κανονικά δεν αγαπάω οποιονδήποτε.
Sheena
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 04 Φεβ 2008 16:44    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

.::MarioTheBest::. ανέφερε:
Επίσης το σωστό είναι Αγαπάω κανέναν και όχι δεν αγαπάω κανένα επειδή το δεύτερο εάν το πεις σημαίνει ότι τους αγαπάς όλους. Το κάνενα σχηματίζει από μόνο του άρνηση. Το άλλο είναι κανονικά δεν αγαπάω οποιονδήποτε.

Εύγε, Μάριε! κλαπ.. κλαπ... κλαπ..

MichalisS
Honorary Member

Μέλος από: 03 Ιαν 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 04 Φεβ 2008 17:25    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Βασικά, κατά μια εκδοχή, το "καν" σημαίνει τουλάχιστον, άρα αγαπώ κανένα σημαίνει αγαπώ τουλάχιστον ένα!
mariosal
Honorary Member

Μέλος από: 09 Νοε 2007
Βοηθήματα: 1
Νέα: 2
Scripts: 1

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 04 Φεβ 2008 17:36    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αυτό με το ανέκαθεν πάντως το λέει συνέχεια η κυρία μας, και μου έχει σπάσει τα νεύρα! <Δεν είναι εξαπό ανέκαθεν, είναι ανέκαθεν!> Επίσης δεν λέμε δέσε τα κορδόνια σου, επειδή είναι προστακτική αορίστου. Το σωστό είναι δένου τα κορδόνια σου, που είναι προστακτική ενεστώτα.
Andreas_O
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 04 Φεβ 2008 18:26    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

.::MarioTheBest::. ανέφερε:
Αυτό με το ανέκαθεν πάντως το λέει συνέχεια η κυρία μας, και μου έχει σπάσει τα νεύρα! <Δεν είναι εξαπό ανέκαθεν, είναι ανέκαθεν!> Επίσης δεν λέμε δέσε τα κορδόνια σου, επειδή είναι προστακτική αορίστου. Το σωστό είναι δένου τα κορδόνια σου, που είναι προστακτική ενεστώτα.

Χμ, όμως νομίζω ότι λέμε δέσε, γιατί δένου είναι κάτι συνεχόμενο, ενώ δέσε είναι κάτι που το κάνεις μια στιγμή και σταμάτησε Let me think... Γιατί δεν δένεις όλη μέρα τα κορδόνια Let me think...
Άσχετο αν η προστακτική είναι αορίστου ή ενεστώτα Let me think...
Όσο για το "εξ' από ανέκαθεν και από ανέκαθεν", γιατί δεν τα έχω ακούσει ποτέ ;

Μέλος από: 03 Ιαν 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 04 Φεβ 2008 18:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Οι καταλήξεις της προστακτικής ενεστώτα στα ομαλά δεν είναι -ε, -έτω, -ετε, -ώντων;
Andreas_O
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 04 Φεβ 2008 18:44    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

MichalisS ανέφερε:
Οι καταλήξεις της προστακτικής ενεστώτα στα ομαλά δεν είναι -ε, -έτω, -ετε, -ώντων;

Ναι, αλλά νομίζω μόνο για την ενεργητική φωνή I have an idea!
Για παθητική πχ. πλένομαι Just an arrow? πλένου
>> ενεργητική: πλένω Just an arrow? πλένε

(ελπίζω να μην κάνω λάθος )

Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Λογοτεχνία, Βιβλία & Κόμικς
Τώρα είναι 09 Δεκ 2016 11:39 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites