freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

ασυρματη κεραια τηλεόρασης?

Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » Multimedia - επεξεργασία εικόνας, video & ήχου » επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά
Moderators:  Graphics Moderators, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [7 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: Τηλεόραση Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
eirini24

Μέλος από: 24 Μαη 2006

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 25 Ιαν 2008 14:06    Θέμα: ασυρματη κεραια τηλεόρασης?
Περιγραφή θέματος: ασυρματη εκπομπη σηματος απο κεραια για τηλεόραση
Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλησπέρα σας.Δεν ξέρω αν ταιριάζει η κατηγορία του θέματος μου αλλα δεν ήξερα που αλλου να το βαλω.Τελοσπάντων να σας πω πως εχει η κατασταση.

Στο σπίτι που είναι να μετακομίσω αμεσα ο εργολάβος έχει βάλει την πρίζα για την κεραια της τηλεόρασης σε τοιχο που δεν με βολεύει καθόλου.Θελω να βαλω την τηλεόραση στον διπλανό τοιχο μόνο μου η γωνία που μεσολαβεί έχει τζάκι με αποτέλεσμα να μην γίνεται να σκάψω τον τοιχο να περασουμε το καλώδιο της κεραιας.Δεν θέλω να το βάλω γυρω γυρω απο το σοβατεπί γιατι θα φαίνεται άσχημα και θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς αν υπάρχει συσκευή που να συνδέεται ένας πομπός στην πρίζα της κεραίας που έχει βάλει ο εργολάβος και ο δέκτης να συνδέεται στην τηλεόραση και έτσι να παίρνει σημα για να βλέπουμε τα κανάλια.

Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια!

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
GeoStuff
Honorary Member

Μέλος από: 16 Νοε 2005
Βοηθήματα: 9
Νέα: 3

Περιοχή: Στα αλατορυχεία της Ζουαζιλάνδης...
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 25 Ιαν 2008 15:50    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Κάτι τέτοιο???

Μέλος από: 13 Σεπ 2007
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: Καλλιθέα Γενικώς
View users profile Send email to user
ΜήνυμαΣτις: 25 Ιαν 2008 15:53    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δεν ξέρω για εσωτερικό αναμεταδότη (κάτι τέτοιο ψάχνεις) και μάλλον δεν φαντάζομαι να υπάρχει για TV...
Εγώ, έχοντας -άλλης αιτίας- παρόμοιο πρόβλημα, αναγκάστηκα κι έβγαλα έξω στο μπαλκόνι (3ος όροφος) μικρή (την πλακέ έκδοση) εξωτερική κεραία. Τη στερέωσα πατεντοειδώς I have an idea!... Δεν έχω την υπέροχη εικόνα στην TV, αλλά τα περισσότερα κανάλια βλέπονται ικανοποιητικά.
Έτσι όπως τα περιγράφεις, για κάτι παρόμοιο σε βλέπω, παρά για εσωτερικό αναμεταδότη.
Και μάλλον θα σου έρθει και φτηνότερα... (Αν βέβαια μπορείς να βγάλεις μικρή εξ/κή κεραία, αν εκεί που είσαι έχει αρκετό σήμα κλπ κλπ). Όλα αυτά μόνο με μια δοκιμή μπορείς να τα επιβεβαιώσεις. Καλή τύχη!

Υ.Γ. Ο @Geostuff με πρόλαβε και πιο αποτελεσματικά. Πλην όμως κι αυτό θα φανεί με δοκιμή αν καλύπτει (και σωστά) τους χώρους σου.

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 28 Ιαν 2008 09:12    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

GeoStuff ανέφερε:
Κάτι τέτοιο???

thank you GeoStuff αλλα αυτό το είχα βρει και έχω την εντυπωση ότι δεν κάνει για την δουλειά που θέλω.με βλέπω τελικά να κάνω βόλτα το καλώδιο!!

Μέλος από: 16 Νοε 2005
Βοηθήματα: 9
Νέα: 3

Περιοχή: Στα αλατορυχεία της Ζουαζιλάνδης...
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 28 Ιαν 2008 12:36    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αυτή η λύση τελικά θα είναι και η καλύτερη...

Πάρε και μερικά καρφάκια με το πλαστικό στερεωτικό και κάρφωσέ τα πάνω στο σοβατεπί και όλα οκ...

Ούτε που θα φαίνεται...

Μέλος από: 13 Σεπ 2007
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: Καλλιθέα Γενικώς
View users profile Send email to user
ΜήνυμαΣτις: 28 Ιαν 2008 14:04    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

GeoStuff ανέφερε:

Πάρε και μερικά καρφάκια με το πλαστικό στερεωτικό και κάρφωσέ τα πάνω στο σοβατεπί και όλα οκ...

Ούτε που θα φαίνεται...

Μάλλον τα "ρόκκα" εννοείς...

Και πού'σαι Ειρήνη...! "Το καρφάκι πάει κάτω από το καλώδιο, και η θηλειά με το καλώδιο από πάνω." Μην ξεχνιόμαστε!
Έτσι, το -όποιο- βάρος του καλωδίου πέφτει πάνω στο καρφάκι και στηρίζεται πολύ καλύτερα απ'ό,τι αν τα έβαζες ανάποδα.
Άντε... Καλή δουλειά!

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 29 Ιαν 2008 09:38    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

DGeorge ανέφερε:
GeoStuff ανέφερε:

Ούτε που θα φαίνεται...

Μάλλον τα "ρόκκα" εννοείς...

Και πού'σαι Ειρήνη...! "Το καρφάκι πάει κάτω από το καλώδιο, και η θηλειά με το καλώδιο από πάνω." Μην ξεχνιόμαστε!
Έτσι, το -όποιο- βάρος του καλωδίου πέφτει πάνω στο καρφάκι και στηρίζεται πολύ καλύτερα απ'ό,τι αν τα έβαζες ανάποδα.
Άντε... Καλή δουλειά!

Thanks για τα tips!

Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » Multimedia - επεξεργασία εικόνας, video & ήχου » επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά
Τώρα είναι 24 Μαρ 2017 19:48 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites