Η σελίδα μας αναβαθμίστηκε, γι' αυτό τον λόγο τα μέλη μας θα πρέπει να ζητήσουν νέο κωδικό πρόσβασης από την υπηρεσία "Αποστολή κωδικού πρόσβασης".
Εάν το email με τον νέο κωδικό δεν έρθει στο inbox κοιτάξτε και στο spam folder. Ο server είναι φρέσκος και δεν έχει το reputation που του αξίζει.

Video links στο site μου

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
sstamoul
Επικοινωνία:

Video links στο site μου

Δημοσίευση από sstamoul » 11 Φεβ 2008 18:35

Κατ' αρχήν συγγνώμη αν οι παρακάτω απορίες με κάνουν να φαίνομαι εντελώς άσχετη (ο λόγος είναι ότι ΕΙΜΑΙ εντελώς άσχετη!).

Λοιπόν: Έχω τραβήξει κάποια (απολύτως ερασιτεχνικά) βιντεάκια και τα έχω βάλει με links στο site μου (περιέχουν οδηγίες γι' αυτό που περιγράφω στη σελίδα μου).
Μου λένε συχνά όσοι επισκέπτονται το site μου ότι "δεν παίζουν".
Υποψιάζομαι ότι ο λόγος είναι πως αργούν πολύ. Τα έχω τραβήξει με φωτογραφική μηχανή (της πλάκας) και η ποιότητά τους είναι χάλια (χάλια ήχος, χάλια εικόνα). Παρόλο που και η διάρκειά τους είναι μικρή, τα αρχεία είναι περίπου 10 ΜΒ το καθένα και όταν κάποιος κάνει κλικ να τα δει, αργούν πολύ να ανοίξουν.
α. Τι μπορώ να κάνω για να είναι μικρότερος ο χρόνος αναμονής; (γιατί τα video που παίζουν απ' το youtube παίζουν αμέσως; ) Δεν θέλω να τα βάλω να παίζουν απ' το youtube γιατί μετά βάζει κι άλλα "σχετικά" το youtube και θέλω να το αποφύγω!
β. Αν κάποια στιγμή τραβήξω καλύτερης ποιότητας βίντεο (με βιντεοκάμερα), το μέγεθος των αρχείων θα είναι τεράστιο; Πώς θα μπορώ να το μικρύνω;

Τα φώτα σας παρακαλώ....

(π.χ. σελίδας με βίντεο: http://www.babywearing.gr/Babywearing/W ... meitai.htm)

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Video links στο site μου

Δημοσίευση από EneMe » 11 Φεβ 2008 19:28

Nαι, το μέγεθος φταίει πιστεύω...

Θα πρέπει με κάποιο τρόπο να μικρύνουν αυτά...

Μιας και όπως λες δεν έχεις μεγάλη εμπειρία, δοκίμασε να τα κάνεις WMV, με το πρόγραμμα Movie Maker που έχουν τα Windows...

Με ελάχιστο ψάξιμο (και προσοχή στην καρτέλα "Save video" που έχει) θα πετύχεις ένα πολύ καλό και "μικρό" αποτέλεσμα! ;)

Άβαταρ μέλους
ne3go

Video links στο site μου

Δημοσίευση από ne3go » 12 Φεβ 2008 12:18

Και γώ νομίζω ότι είναι θέμα μεγέθους αρχείου. Μπορείς να κάνεις μετατροπή οποιοδήποτε αρχείο θές σε οποιοδήποτε (κυριολεκτικά!) αρχείο, μ'ένα καταπληκτικό free πρόγραμμα που λέγεται Super. Θα σε βολέψει και όταν εισάγεις μεγάλα αρχεία από βιντεοκάμερα. Δεν ξέρω πόσο εύκολα θα το χειριστείς (είναι αρκετά ευχρηστο πάντως), εγώ το χρησιμοποιώ συνέχεια για μετατροπές.

Η εταιρεία που το βγάζει, για να δεις πληροφορίες
http://www.erightsoft.com/SUPER.html

Έχει δύσχρηστο download το site της εταιρείας, οπότε για να το κατεβάσεις:
http://www.afterdawn.com/software/video ... /super.cfm

sstamoul
Επικοινωνία:

Video links στο site μου

Δημοσίευση από sstamoul » 13 Φεβ 2008 09:27

Ευχαριστώ.
Άρα να μην επιχειρήσω βίντεο με καλή βιντεοκάμερα γιατί τότε τα αρχεία θα είναι γιγαντιαία, σωστά;

Το super c το δοκίμασα, μου δημιουργεί προβλήματα με τα windows xp που χρησιμοποιώ (ίσως κάτι δεν έκανα καλά; )

Θα δοκιμάσω πάλι!
Ευχαριστώ πολύ πάντως...

Άβαταρ μέλους
ne3go

Video links στο site μου

Δημοσίευση από ne3go » 13 Φεβ 2008 10:05

Το super και γω με xp το χρησιμοποιώ και πάει μια χαρά...Και τα βίντεο από βιντεοκάμερα αν τα κάνεις συμπίεση ανεβαίνουν στο internet.
Για καλύτερης ποιότητας βίντεο θα μπορούσες στο site να έχεις την επιλογή του download, αντί να παίζει επί τόπου που είναι δύσκολο για μεγάλα αρχεία.

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης