freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Προπληρωμένη πιστωτική κάρτα.

Forum index » Διάφορα » Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις
Moderators:  Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 3 [35 Μηνύματα]       Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  1, 2, 3 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
PanosIlio
Honorary Member

Μέλος από: 20 Σεπ 2005
Περιοχή: Δραπετσώνα
View users profile
myspace facebook 
ΜήνυμαΣτις: 14 Μαρ 2008 10:45    Θέμα: Προπληρωμένη πιστωτική κάρτα. Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Επειδή ενδιαφέρομαι να αγοράσω κάποια πράγματα από το internet αλλά από το εξωτερικό και θέλω να βγάλω μια προπληρωμένη πιστωτική, έχετε κάποια πρόταση για το ποιες τράπεζες διαθέτουν, ποιες έχουν καλύτερες υπηρεσίες, ποιο ευέλικτες δηλ να την ανανεώνω online ακόμα και να την αγοράσω online κτλ?

Ευχαριστώ.

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.
GeoStuff
Honorary Member

Μέλος από: 16 Νοε 2005
Βοηθήματα: 9
Νέα: 3

Περιοχή: Στα αλατορυχεία της Ζουαζιλάνδης...
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Μαρ 2008 11:11    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Θα σε ενδιέφερε μια American Express?

Είναι πιστωτική αλλά μπορείς να βάλεις όριο αγορών αρκετά χαμηλό και είναι αρκετά βολική...

Εγώ την χρησιμοποιώ συνέχεια...

View users profile
myspace facebook 
ΜήνυμαΣτις: 14 Μαρ 2008 11:18    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Κοίτα αν ήθελα μια πιστωτική κάρτα κανονική, θα έβγαζα, εκεί που δουλεύω μπορώ να βγάλω με ότι όρια και προνόμια θέλω

Αλλά δεν θα ήθελα ακόμα. Απλά θέλω μια προπληρωμένη

GeoStuff
Honorary Member

Μέλος από: 16 Νοε 2005

Περιοχή: Στα αλατορυχεία της Ζουαζιλάνδης...
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Μαρ 2008 11:31    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Είσαι σίγουρος ότι δουλεύει η προπληρωμένη παντού?

Εγώ από όπου αγοράζω παίρνουν μόνο:

Solo, Maestro
Visa
AMEX
Dinners

Δεν έχω δει κάτι άλλο...

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Μαρ 2008 11:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Χρησιμοποιώ Attica Gift Card http://www.atticabank.gr/index.asp?a_id=314 εδώ και 2 -3 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα.
Την δέχονται παντού γιατί είναι κανονική Visa card. Δυστυχώς η Αττικής ΔΕΝ έχει online ανανέωση, ούτε παρακολούθηση. Μόνο από το ATM βλέπεις υπόλοιπο. Βέβαια μετά από κάποια αγορά σου στέλνουν ταχυδρομικώς report με την κίνηση όπου φαίνεται και το υπόλοιπο...

Τέτοια προπληρωμένη έχει και η τράπεζα Εγνατία, αλλά δεν την έχω δοκιμάσει.

Τώρω βλέπω έβγαλαν και άλλες:
http://www.eurobank.gr/online/home/generic.aspx?id=339&mid=693&lang=gr
http://www.bankofcyprus.gr/main.asp?id=11239 ( http://www.prepaidcards.gr/ )
http://www.piraeusbank.gr/ecportal.asp?id=279483&lang=1&nt=96%20&sid= ( http://www.webuy.gr/ )

Δες και εδώ:
http://www.go-online.gr/ebusiness/specials/article.html?article_id=1333
http://tovima.dolnet.gr/print_article.php?e=B&f=14051&m=D07&aa=1
http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11379&subid=2&tag=8334&pubid=312424
http://www.enet.gr/online/online_text/c=114,dt=03.02.2008,id=9342504
http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11429&subid=2&pubid=99454

Και εδώ από παλιότερο θέμα:
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?p=268930
PanosIlio
Honorary Member

View users profile
myspace facebook 
ΜήνυμαΣτις: 14 Μαρ 2008 11:53    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Της Attica βλέπω έχει και online φόρμα για αίτηση, αλλά το ποσό που θέλω από που θα το πάρουν? Θα πρέπει να ανοίξω και λογαριασμό εκεί ή θα πρέπει να πάω σε ένα κατάστημα οπωσδήποτε για να βάλω τα λεφτά στην κάρτα ή θα γίνει από κάποιο ΑΤΜ αφού μου στείλουν την κάρτα και τα σχετικά ΡΙΝ?

dimsis
Reporter

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Μαρ 2008 12:16    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Πηγαίνεις από ένα υποκατάστημα με ταυτότητα, την πρώτη φορά έχει και λίγο χαρτούρα και έπειτα δίνεις τα χρήματα στο ταμείο. Θα χάσεις κανένα 15λεπτο-20λεπτο μέχρι να συμπληρώσει ο υπάλληλος την αίτηση. Αν θυμάμαι καλά ήθελε και μερικές μέρες μέχρι να εγκριθεί την πρώτη φορά... θα σου τα πουν και εκεί.

Στις ανανεώσεις που θα κάνεις έπειτα για άλλες αγορές, πας κατευθείαν ταμείο ...
Η ισχύς της κάρτας από 2 χρόνια που ήταν την πρώτη φορά που έβγαλα, έχει αλλάξει και τώρα είναι 5 χρόνια που είναι υπεραρκετά.
Όπως έγραψα και στο άλλο μήνυμα, σου κρατάνε κάποια μικρή προμήθεια και αυτό είναι όλο.
viktoras

Μέλος από: 05 Απρ 2001
Περιοχή: Γαλάτσι, Αθήνα
View users profile Visit posters website
blog sync twitter 
ΜήνυμαΣτις: 14 Μαρ 2008 14:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Webuy rules! Δημιουργεί "εικονικές" χρεωστικές κάρτες που μπορείς να τις "διαγράφεις" μετά από κάθε χρήση. [κι όλα αυτά μέσω web banking...]

Honorary Member

Μέλος από: 18 Ιουλ 2002
Περιοχή: Mr Wonderful
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Μαρ 2008 14:42    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

pigene stin pireos anoikse enan katathetiko logariasmo me ena euro kai tha pareis mia debit card visa pou mporeis na kaneis agores apo to internet aneta kai choris "perites chreoseis" kai an kaneis agores se allo nomisma se poli kali isotimia

deninho
Super Moderator

Μέλος από: 17 Ιαν 2004
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: σ'άλλη διάσταση
flickr facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 14 Μαρ 2008 14:47    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Έχει και η Eurobank προπληρωμένη

Ερώτησις: Για να βγάλω τέτοια κάρτα, πάω στο ταμείο ή στα γραφεία που έχουν οι τράπεζες;

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Μαρ 2008 14:54    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

den sinferei i propliromeni...

skeftomilos
Script Master

Μέλος από: 07 Ιαν 2005
Βοηθήματα: 33
Νέα: 1

Περιοχή: Ν.Κόσμος
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Μαρ 2008 14:56    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Έχω βγάλει από τη Eurobank πέρσι. Πήγα στο ταμείο και ζήτησα μια τέτοια κάρτα και μου την έδωσαν επιτόπου. Η προμήθεια είναι 2%, δηλαδή έδωσα 100 euro αλλά στην κάρτα φορτώθηκαν 98. Με αυτήν έχω κάνει δύο αγορές μέσω Internet.
dimsis
Reporter

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Μαρ 2008 14:59    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Κωνσταντίνε μα γιατί ΔΕΝ θέλεις πιστωτική τις βγάζεις αυτές τις κάρτες. Και να σε κλέψουν που λέει ο λόγος μπορούν να τραβήξουν μέχρι όσα χρήματα έχεις καταθέσει ήδη...

deninho αν ισχύει ότι και στην Αττικής, πας πρώτα με ταυτότητα σε ένα (συνήθως) γραφείο, συμπληρώνει ο υπάλληλος 5 - 10 πραγματάκια, βάζεις την υπογραφούλα σου και έπειτα πας στο ταμείο για την κατάθεση.
Από όσο θυμάμαι πάντως την πρώτη μου κάρτα, ΔΕΝ την είχα πάρει την ίδια μέρα και είχε ισχύ 2 χρόνια. Την επόμενη που έβγαλα την πήρα ίδια μέρα και πήγα κατευθείαν στο ταμείο και έχει και ισχύ 5 χρόνια...

Αυτά που πρέπει να ρωτήσετε όπου και να πάτε (ή να τα δείτε στο net και μετά απλώς να τα διασταυρώσετε) είναι:
1) Τι προμήθεια κρατάει η τράπεζα και πότε (π.χ. δεν ξέρω μήπως κρατάει προμήθεια και σε κάθε συναλλαγή καμιά άλλη τράπεζα.)
2) Πόσο ισχύ έχει η κάρτα και τι πληρώνετε έπειτα για να βγάλετε νέα κάρτα και αν χρειάζεται πάλι να κάνετε αιτήσεις κλπ.
3) Πως μπορείτε να παρακολουθείτε το λογαριασμό, τις κινήσεις και το υπόλοιπο της κάρτας. Στην Αττικής ΔΕΝ έχει online, ή παίρνεις τηλέφωνο σε ένα νούμερο που δίνουν ή σου στέλνουν report μετά από κάθε αγορά ή πας και τα βλέπεις στο ATM (από το ATM εννοείται πως βγάζεις και χρήματα από αυτά που έχεις στην προπληρωμένη κάρτα γιατί χλωμό να αγοράσεις ΑΚΡΙΒΩΣ στο ποσό που κατέθεσες...)

Όταν έληξε η πρώτη μου κάρτα, μου περάσανε το υπόλοιπο της στην νέα, το οποίο όμως μου είχανε πει πως αν ήταν κάτω από 10 ή 15 ευρώ θα το έχανα αν δεν το είχα πάρει από το ΑΤΜ πριν λήξει η κάρτα και δεν θα μου το περνούσαν στην νέα... οπότε καλού κακού ρωτήστε το και αυτό.
KGP
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Μαρ 2008 15:16    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ma i karta pou leo DEN EINAI PISTOTIKI.... CHREOSTIKI EINAI!!!

kai echei kaliteres kalipseis apo tis propliromenes kai fisika choris "chreoseis" kai min po alla...

NA PROSECHETE TOUS OROUS POSES FORES THA TO PO RE SEIS... DIAVAZETE TIS SINVASEIS POU KANETE -to idio ischiei kai gia tin propliromeni-

CyberCr33p
Honorary Member

Μέλος από: 06 Νοε 1999
Νέα: 1

Περιοχή: Αθήνα
blog portfolio facebook twitter skype 
ΜήνυμαΣτις: 14 Μαρ 2008 15:51    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Eδώ και αρκέτα χρόνια έχω χρεωστική από την Alphabank. Έχω κάνει τουλάχιστον 50-60 συναλλαγές χωρίς να αντιμετωπίσω πρόβλημα. Συνδέεται με τον λογαριασμό καταθέσεων και μπορείς να χρησιμοποιείς μόνο το διαθέσιμο υπόλοιπο. Όταν θέλω να τις περάσω λεφτά κάνω μια κατάθεση σε ATM την προηγούμενη ημέρα.

Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Διάφορα » Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Απορία για πιστωτική 3 Wilfred 19 Σεπ 2013 09:53
Wilfred Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 21 Οκτ 2014 15:30 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites