Η σελίδα μας αναβαθμίστηκε, γι' αυτό τον λόγο τα μέλη μας θα πρέπει να ζητήσουν νέο κωδικό πρόσβασης από την υπηρεσία "Αποστολή κωδικού πρόσβασης".
Εάν το email με τον νέο κωδικό δεν έρθει στο inbox κοιτάξτε και στο spam folder. Ο server είναι φρέσκος και δεν έχει το reputation που του αξίζει.

Εσείς πόσο θα χρεώνατε για αυτά τα logos . . . . . ???

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 09 Ιουν 2008 13:18

Αυτό που όποτε τους συμφέρει είναι δημόσιο, και όποτε όχι ιδιωτικές επιχειρήσεις είναι της μόδας φαίνεται... ζήλεψαν από τον ΟΤΕ.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 09 Ιουν 2008 14:34

Hik έγραψε:Προσωπικά σου άρεσε κάποιο από αυτά του mediablog; Πέρα από κάποια της 14ης συμμετοχής, όλα τα άλλα είναι τραγικά!
Kidding me right?

Τα εξής
Piroski αρκετά όμορφο και δημιουργικό.

Του gmi:
Πολύ καλυτερο για εμένα απο αυτό που χρησιμοποιούνε τώρα.

Δημήτρη από την Κύπρο
Πολύ όμορφα και δημιουργικά

συμμετοχή από τον Σπύρο:
Και αυτά πολύ όμορφα

13η συμμετοχή από τον Αχιλλέα Κιαχαγιά (Newpixels.gr)
Πολύ όμορφα και αυτά με δόση δημιουργικότητας

Γιατί 1.200.000e? Γιατί όχι σε Έλληνες; Μην τρελένεσαι είναι πολύ όμορφες η παρουσιάσεις...

Hik

Δημοσίευση από Hik » 09 Ιουν 2008 20:18

Αν και δεν είμαι γραφίστας πιστεύω ότι μπορώ να καταλάβω μια σοβαρή δουλειά από μια πρόχειρη χωρίς να έχουν ληφθεί υπόψη ούτε οι βασικές απαιτήσεις.

piroski
Βασικότατο πρόβλημα, μαύρα ή μπλε σκέτα γράμματα. Όταν θα δείχνει μια ταινία 16x9 η ΝΕΤ και το λογότυπο θα πέφτει στη μαύρη μπάρα θα φαίνονται μόνο τα τετράγωνα;!
Επίσης το ΕΡΤ θα είναι τόσο μικρό που δεν θα φαίνεται σχεδόν καθόλου (ακόμα και στα τωρινά σήματα είναι αρκετά μικρό).

gmi
Αυτό το grudge effect δεν με τρελαίνει. Σκέψου ότι τα λογότυπα πρέπει να είναι ευδιάκριτα σε πολύ μικρό μέγεθος στην τηλεόραση του 1971 της γιαγιάς μου. Είσαι σίγουρος ότι τα συγκεκριμένα θα φαίνονται τι γράφουν;

Δημήτρη από την Κύπρο
Clopyleft από την ψηφιακή, σινέ+, πρίσμα κ.τ.λ. Οποιοσδήποτε έχει ανοίξει έστω και το photoshop γνωρίζει ότι ένας κύκλος με άθλιο antializing δεν είναι και τόσο ωραίος. Επίσης δεν κατάλαβα γιατί κάθε κανάλι το έχει κάνει διαφορετικό, ΕΤ1 φυσιολογικά στην ΕΤ3 έχει μόνο το 3 μεγάλο και στη ΝΕΤ είναι italics.

Οι απο κάτω μπάρες απλά ασχολίαστες.

Σπύρος
Ενδιαφέρον concept. To λογότυπο της ΕΡΤ και τα ΕΡΤ ΕΙΔΗΣΕΙΣ, ΕΡΤ ΑΘΛΗΤΙΚΑ δεν τα έποιασα τελείως, το σχέδιο ΕΤ που έχουν θα είναι έτσι; Σε άσπρο background θα εξαφανίζεται; Τα υπόλοιπα αν και ενδιαφέροντα, προσωπική γνώμη, μου φαίνονται πολύ παιδικά.

Αχιλλέας Κιαχαγιάς (Newpixels.gr)
Ενδιαφέρον, οι κύκλοι απλά δεν θα φαίνονται καθόλου στο φυσιολογικό μέγεθος του λογότυπου. Πάλι δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό με το οποίο έβαλε gradient στη NET και όχι στα άλλα 2.

Δεν είμαι designer, οι παρατηρήσεις αν δεις επικεντρώθηκαν στα πρακτικά ζητήματα όχι τόσο πολύ στο σχεδιασμό που μπορεί να είναι ψιλο-υποκειμενικός (και που βέβαια δεν είναι, γιατί αν ήταν ο καθένας μας θα σχεδίαζε μια σελίδα όπως του ερχόταν και θα γινόταν ο super web designer· το τι είναι ωραίο μπορεί να μπει σε συγκεκριμένους κανόνες).

Επίσης σου βάζω και στοίχημα ότι 8 στα 10 λογότυπα σχεδιάστηκαν στο photoshop στα 72dpi, πράγμα ανήκουστο. Όταν θα το εκτυπώσει σε αφίσα η ΕΡΤ θα θυμίζει εποχή atari :kaloe:

Και τελευταίο, μα ειλικρινά σχεδόν κανείς (πέρα από 2 εξαιρέσεις) δεν γνωρίζει ότι δεν χρησιμοποιούμε jpg για μια τόσο περιορισμένη παλέτα χρωμάτων γιατί η συμπίεση τα κάνει $#%$%;;; Ο ένας μάλιστα το έχει σε bmp!

ΥΓ: Δεν τρελένομαι :pint:

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 09 Ιουν 2008 22:23

Hik έγραψε:
Δεν είμαι designer, οι παρατηρήσεις αν δεις επικεντρώθηκαν στα πρακτικά ζητήματα όχι τόσο πολύ στο σχεδιασμό που μπορεί να είναι ψιλο-υποκειμενικός (και που βέβαια δεν είναι, γιατί αν ήταν ο καθένας μας θα σχεδίαζε μια σελίδα όπως του ερχόταν και θα γινόταν ο super web designer· το τι είναι ωραίο μπορεί να μπει σε συγκεκριμένους κανόνες).

Επίσης σου βάζω και στοίχημα ότι 8 στα 10 λογότυπα σχεδιάστηκαν στο photoshop στα 72dpi, πράγμα ανήκουστο. Όταν θα το εκτυπώσει σε αφίσα η ΕΡΤ θα θυμίζει εποχή atari :kaloe:

Και τελευταίο, μα ειλικρινά σχεδόν κανείς (πέρα από 2 εξαιρέσεις) δεν γνωρίζει ότι δεν χρησιμοποιούμε jpg για μια τόσο περιορισμένη παλέτα χρωμάτων γιατί η συμπίεση τα κάνει $#%$%;;; Ο ένας μάλιστα το έχει σε bmp!

ΥΓ: Δεν τρελένομαι :pint:

Τα παιδία κάνανε κάτι, ΑΠΛΩΣ για το χαβαλέ τους. Δεν νομίζω να τους ζητήθηκε ΣΟΒΑΡΗ ΠΡΟΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ert...

ελεοσ...

Hik

Δημοσίευση από Hik » 09 Ιουν 2008 22:43

Προφανώς το κάνανε για το χαβαλέ τους! Εγώ επισήμανα απλώς κάποια καραμπάμ λάθη που δεν τα κάνεις ούτε αν έχεις διαβάσει το learn photoshop in 7 days :P

Τέλοσπαντων, αυτό που ήθελα να δείξω είναι ότι δεν είναι τόσο εύκολο να κρίνεις κάτι χωρίς να τα βάλεις κάτω να δεις γιατί επιλέχτηκε κάτι.

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες