freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Ρεκόρ ταχύτητας από υπερυπολογιστή με τσιπ του PlayStation 3

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [13 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: playstation Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
GeoStuff
Honorary Member

Μέλος από: 16 Νοε 2005
Βοηθήματα: 9
Νέα: 3

Περιοχή: Στα αλατορυχεία της Ζουαζιλάνδης...
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 10 Ιουν 2008 15:17    Θέμα: Ρεκόρ ταχύτητας από υπερυπολογιστή με τσιπ του PlayStation 3
Περιγραφή θέματος: Άντε να το δοκιμάσουμε και όλας...
Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Στην κλάση του petaflop
Ρεκόρ ταχύτητας από υπερυπολογιστή με το τσιπ του PlayStation 3

09/06/08 18:44

Νέα Υόρκη
Ένας υπερυπολογιστής της IBM που αξιοποιεί τον επεξεργαστή Cell του PS3 ξεπέρασε για πρώτη φορά το όριο τoυ ενός τετράκις εκατομμυρίων υπολογισμών κινητής υποδιαστολής το δευτερόλεπτο, ή 1 petaflop.

To σύστημα Roadrunner πέτυχε το ανεπίσημο ρεκόρ στις εγκαταστάσεις της IBM στη Νέα Υόρκη, προτού αποσυναρμολογηθεί για να μεταφερθεί σε αμερικανικό ερευνητικό κέντρο.

Ο υπερυπολογιστής, αναφέρει τη Δευτέρα το BBC, ακολουθεί μια υβριδική διάταξη που συνδυάζει 7.000 ειδικούς επεξεργαστές υψηλών επιδόσεων με 12.000 τσιπ Cell. Ο επεξεργαστής Cell, που διαθέτει οκτώ πυρήνες και τρέχει στα 4 GHz, είναι προϊόν συνεργασίας της IBM με τη Sony link to Sony και την Toshiba.

«Ο Roadrunner θα μας επιτρέψει να αντιμετωπίσουμε προβλήματα που δεν μπορούσαμε να εξετάσουμε στο παρελθόν» σχολίασε ο Τζον Μόρισον, επικεφαλής του τμήματος υπολογιστών υψηλών αποδόσεων στο Εθνικό Εργαστήριο του Λος Αλαμος, όπου θα εγκατασταθεί το σύστημα.

Στην τελική του μορφή, το μηχάνημα θα αποτελείται από 288 κουτιά σε μέγεθος ψυγείου συνδεδεμένα με 92 χλμ καλωδίων οπτικών ινών.

Θα χρησιμοποιηθεί κυρίως σε προσομοιώσεις της γήρανσης του πυρηνικού οπλοστασίου των ΗΠΑ, καθώς και σε έρευνες αστρονομίας, γενωμικής και μετεωρολογίας.

Ο σημερινός κάτοχος του ρεκόρ ταχύτητας είναι ένας υπερυπολογιστής Blue Gene/L, επίσης της IBM, που λειτουργεί στο Εθνικό Εργαστήριο Lawrence Livermore στην Καλιφόρνια. Διαθέτει 212.992 επεξεργαστές και μετά την τελευταία του αναβάθμιση τρέχει στα 478,2 teraflop (τρισεκατομμύρια υπολογισμοί ανά δευτερόλεπτο).

Υπερυπολογιστές της τάξης των petaflop ετοιμάζουν στο μεταξύ και οι Sun Microsystems και Cray.

Οι επιδόσεις του Roadrunner θα πρέπει να επιβεβαιωθούν ανεξάρτητα πριν το σύστημα κατακτήσει την κορυφή του επίσημου Top500 Supercomputers.

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=908514

Μέλος από: 05 Μαρ 2004
Βοηθήματα: 1
Νέα: 1
Scripts: 1

Περιοχή: Ιωάννινα
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Ιουν 2008 00:23    Θέμα: Re: Ρεκόρ ταχύτητας από υπερυπολογιστή με τσιπ του PlayStati

Νά ένα τέτοιο σύστημα θέλω κι εγώ για το σπίτι!!
mechpanos
Honorary Member

Μέλος από: 20 Μαρ 2003
Νέα: 1

Περιοχή: Athens - Pyrgos
View users profile Send email to user Visit posters website
blog 
ΜήνυμαΣτις: 11 Ιουν 2008 09:47    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Τί λειτουργικό θα τρέχει? Λες κανένα DSLinux? Χα χα χα χα!

ΜήνυμαΣτις: 11 Ιουν 2008 22:20    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

mechpanos ανέφερε:
Τί λειτουργικό θα τρέχει? Λες κανένα DSLinux? Χα χα χα χα!

Πάντως Windows, και ειδικά Vista, με τίποτα...!! Εκτός κι αν θέλουν να το φορμάρουν κάθε δυο μήνες...
cdhyper
Literature Moderator

Μέλος από: 23 Ιουν 2001
Βοηθήματα: 4
Νέα: 4

Περιοχή: Φωτονερόπετρα
View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 12 Ιουν 2008 01:35    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Κι εγώ χρειάζομαι ένα τέτοιο για να παίζω arkanoid. Είμαι απαιτητικός χρήστης και θέλω να αποκομίζω το μέγιστο του λογισμικού αυτού.

GeoStuff
Honorary Member

Μέλος από: 16 Νοε 2005
Βοηθήματα: 9

Περιοχή: Στα αλατορυχεία της Ζουαζιλάνδης...
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 12 Ιουν 2008 02:09    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ένα πυρήνα ανά τουβλάκι???

Μέλος από: 23 Ιουν 2001
Βοηθήματα: 4
Νέα: 4

Περιοχή: Φωτονερόπετρα
ΜήνυμαΣτις: 12 Ιουν 2008 02:12    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Το σηκώνει; Θα τρέχει καλά;

geomatical04

Μέλος από: 17 Φεβ 2003
Περιοχή: Ηράκλειο
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 15 Ιουν 2008 01:48    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

παράθεση:
θα αποτελείται από 288 κουτιά σε μέγεθος ψυγείου

Κάτι μου θυμίζει από Παλιές εποχές... Δηλαδ΄η αν το είχαν κατασκευάσει απο λυχνίες πόσο θα έπιανε... Όλο το Μανχάταν? ToolTimes at work
cosco

Μέλος από: 21 Αυγ 2004

ΜήνυμαΣτις: 15 Ιουν 2008 11:07    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

geomatical04 ανέφερε:
παράθεση:
θα αποτελείται από 288 κουτιά σε μέγεθος ψυγείου

Κάτι μου θυμίζει από Παλιές εποχές... Δηλαδ΄η αν το είχαν κατασκευάσει απο λυχνίες πόσο θα έπιανε... Όλο το Μανχάταν? ToolTimes at work

και το πολύ σε 10 χρονάκια τέτοιους υπολογιστές θα τους έχουμε στη τσέπη μας

Μέλος από: 17 Ιαν 2004
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: σ'άλλη διάσταση
flickr facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 15 Ιουν 2008 23:03    Θέμα: Re: Ρεκόρ ταχύτητας από υπερυπολογιστή με τσιπ του PlayStation 3

GeoStuff ανέφερε:
Ο υπερυπολογιστής, αναφέρει τη Δευτέρα το BBC, ακολουθεί μια υβριδική διάταξη που συνδυάζει 7.000 ειδικούς επεξεργαστές υψηλών επιδόσεων με 12.000 τσιπ Cell.

Μάλλον κάποιος είχε αναλάβει να κάνει γκρίζα διαφημιση στο Cell και στο PS3. Δεν εξηγείται αλλιώς το γεγονός ότι οι 7000 "ειδικοί" επεξεργαστές υψηλών επιδόσεων, δεν αναφέρεται τι είναι. Και για να μας φύγει η απορία, είναι Dual Core Opteron Αλλά δεν χρησιμοποιούνται οι Opteron στο PS3

ΥΓ Φυσικά, η σπόντα δεν πάει στον φίλτατο συνμονδεράτορα, και κοντονησιώτη , GeoStuff, αλλά στον συντάκτη του ιν.τζιαρ

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 16 Ιουν 2008 06:43    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

cosco ανέφερε:

και το πολύ σε 10 χρονάκια τέτοιους υπολογιστές θα τους έχουμε στη τσέπη μας

Και περισσότερο μη σου πω...

Αν λάβεις υπόψιν πόσο κάναμε για να πάμε από τους υπολογιστές ντουλάπα σε προσωπικο υπολογιστη
cosco

Μέλος από: 21 Αυγ 2004

ΜήνυμαΣτις: 16 Ιουν 2008 08:11    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μπα, εγώ νομίζω ότι η τεχνολογία προχωράει γρηγορότερα τώρα από ότι πριν

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 16 Ιουν 2008 22:25    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Να σου πω αν γίνει τέτοιο υλοποιηθεί με τους κβαντικούς υπολογιστές αλλά η τεχνολογία αυτή είναι μια ιδέα περισσότερο σήμερα και είναι περισσότερο θεωρητικό κατασκεύασμα.
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [13 Μηνύματα] Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Τώρα είναι 25 Μαρ 2017 21:34 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites