Η σελίδα μας αναβαθμίστηκε, γι' αυτό τον λόγο τα μέλη μας θα πρέπει να ζητήσουν νέο κωδικό πρόσβασης από την υπηρεσία "Αποστολή κωδικού πρόσβασης".
Εάν το email με τον νέο κωδικό δεν έρθει στο inbox κοιτάξτε και στο spam folder. Ο server είναι φρέσκος και δεν έχει το reputation που του αξίζει.

Εθισμοί σε παιχνίδια (video game addiction)

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 26 Ιουν 2008 16:35

Ως αρχαίος gamer - και όχι δεν παίζαμε με ακόντια όπως λέμε για το στρατό, αλλά με ASCII chars για χαρακτήρες, π.χ. c = packman :) και το animation του γίνετε εναλλάσσοντας το o με to c όσο κινείτε - που συνεχίζω και παίζω μέχρι και σήμερα (είμαι της γενιάς του ‘70) και συγκεκριμένα με συνδρομές αυτή τη στιγμή σε WoW (argent dawn) και εδώ και 2 ½ χρόνια στο wwiionline.com http://www.log.gr/read.cfm?id=3934 και πριν 6-7 χρόνια για αρκετά χρόνια σε free servers και στον official (gustin) του Lineage ][ και με αρκετά άλλα online (και αμέτρητα offline) στο gamer bio μου :p , μπορώ να πω, πως: «όλα είναι σχετικά» :)

Τι εννοώ; ΑΝ θέλεις να καείς θα καείς, ΑΝ δεν θέλεις το αποφεύγεις. Ένας εθισμός ναι μεν υπάρχει, μη ξεχνάμε πως έχουν φτιάξει κλινικές για αυτό http://en.wikipedia.org/wiki/Video_game_addiction, αλλά δεν είναι τόσο μεγάλος ώστε να μην μπορείς να πεις κόβω το L2 ή το WoW και πάω π.χ. για μπάνια. Αν δεν μπορεί κάποιος να το κάνει προσωπικά πιστεύω πως είναι πολύ αδύναμος χαρακτήρας ή ότι δεν έχει τα σωστά κίνητρα για να σταματήσει ή ακόμα καλύτερα να το ελαττώσει. Γιατί ο εθισμός και το «κάψιμο» που λέμε, είναι να παίζεις ατελείωτες ώρες, κάθε μέρα, παραμελώντας άλλες βασικές σου ανάγκες.

Για παράδειγμα όταν όλη σου η παρέα παίζει αντί να βγει έξω για βόλτα ή καφέ, ακολουθείς και εσύ. Λύσεις; Βρίσκεις γκόμενα/ο, βρίσκεις νέες παρέες, προσπαθείς να ξεκολλήσεις και τους υπόλοιπους της παρέας, κόβεις τη συνδρομή σου (δεν ανανεώνεις) ή ακόμα καλύτερα μαθαίνεις να ελέγχεις τον χρόνο που παίζεις.

Προσωπικά θεωρώ το παιχνίδι #1 ψυχαγωγία (σε αντίθεση με την τηλεόραση) και ήδη παίζω με την κόρη μου παιχνίδια στον υπολογιστή από όταν ήταν μηνών. Τώρα είναι 4 ½ χρονών και πλέον παίζει και μόνη της κάποια παιχνίδια και το καλύτερο που βλέπω είναι πως έχει αποκτήσει την σωστή αντίληψη, όπου πλέον καταλαβαίνει χωρίς καν να ξέρει ανάγνωση, ποια είναι τα κουμπιά που πρέπει να πατηθούν σε κάθε παιχνίδι (δηλαδή ξεχωρίζει ανάμεσα στα διαφορετικά GUI των παιχνιδιών που πρέπει να κάνει κλικ για να ξεκινήσει το παιχνίδι) μέχρι και το τι πρέπει να κάνει στο παιχνίδι πολλές φορές χωρίς να της εξηγήσω.

Μάλιστα παίζουμε εδώ και 2 ½ χρόνια μαζί και ένα παιδικό MMO της Disney, το ToonTown ( http://www.disney.co.uk/toontown ). Επειδή προέρχομαι από περιβάλλον όπου μεγάλωσα μέσα στα video games (πατέρας με κατάστημα ηλεκτρονικών παιχνιδιών πριν πολλά χρόνια – προ φρουτακίων δυστυχώς! :p ) συνεχίζω να πιστεύω πως τα παιχνίδια – κάθε φύσης και είδους, όχι μόνο τα ηλεκτρονικά – έχουν τεράστια οφέλη στη ψυχολογία, στην ψυχαγωγία αλλά και στην διαπαιδαγώγηση των ανθρώπων.

Πιστεύω πως οι σημερινοί νέοι, που όντως πολλοί καίγονται άπειρες ώρες στις οθόνες, ιδιαίτερα με τα MMO, βρίσκουν σε αυτά μια διέξοδο από τη σκληρή πραγματικότητα και μια διαφυγή από τα υπερβολικά μαθήματα και υποχρεώσεις που τους φορτώνουμε εμείς οι μεγαλύτεροι, βλέπουν το παιχνίδι ως αγχολυτικό, νοιώθουν μεγαλύτερη ασφάλεια από όσο έξω, με όλα αυτά που βλέπουμε και ακούμε να γίνονται καθημερινά και στην τελική περνάνε και ευχάριστα τις ώρες τους, αφού δεν παίζουν από αγγαρεία αλλά από ευχαρίστηση. Και εγώ έχω παίξει σερί 10ωρα σε κάποια games, αλλά είχα το χρόνο και τη διάθεση να το κάνω. Μικρότερος μάλιστα μαζευόμασταν παρέα 3-4 άτομα στο σπίτι και λύναμε adventures (τα παλιά της Sierra και ακόμα παλιότερα τα text adventure με τις εντολές σε command prompt κατάσταση) ή παίζαμε turn based games ώρες. Έτυχε και μέρες που φιλοξενούσαμε φιλαράκια στο σπίτι και συνεχίζαμε το παιχνίδι μας (με διακοπές για φαί – ύπνο και καμιά βόλτα) και τις επόμενες μέρες. Αυτά βέβαια γινόταν εποχές που δεν είχαμε σχολείο.

Γιατί πρέπει να θεωρηθεί αυτό εθισμός και αντίθετα δεν θεωρείτε εθισμός τα τόσα εκατομμύρια ανθρώπων που λιώνουν όλη μέρα μπροστά στην τηλεόραση, παρακολουθώντας ότι σαβούρα τους πλασάρουν τα σαβουροκάναλα, όπου εκεί δεν έχουν και καμία ουσιαστική συμμετοχή ή αμφίδρομη επικοινωνία, πέρα του τηλεκοντρόλ; Δηλαδή πολλές φορές οι εθισμένοι στην τηλεόραση γονείς, φοβούνται μην εθιστούν τα παιδιά τους στα video games… πράγμα που είναι αν μη τη άλλο τραγελαφικό.

Άλλοι πάλι γονείς (καλώς ή κακώς) νοιώθουν ποιο ασφαλείς όταν τα παιδιά τους είναι στο σπίτι και δεν γυρνάνε στους δρόμους όπου και εκεί μπορούν να μπλέξουν με χειρότερους εθισμούς από τα video games. Το κακό είναι πως ο αδύναμος χαρακτήρας που δεν μπορεί να κάνει έναν αυτοέλεγχο και να κοντρολάρει σωστά τη ζωή του, αν παραμεληθεί θα εθιστεί. Δεν θα είναι στο L2, θα είναι στα χαρτιά, σε ναρκωτικά, σε ποτό κλπ. Εκεί χρειάζεται ένα έλεγχος και μια προσεχτική καθοδήγηση και βοήθεια.

Απλώς τα πράγματα δεν πιστεύω πως είναι τόσο τραγικά ώστε να κλείνουν παιδιά στα ειδικά νοσοκομεία ως game addictives, από τη στιγμή που οι ίδιοι οι gamers κάποια στιγμή θα βαρεθούν και το L2 και το WoW και το CS ή το Dotta στα net café και θα ξεκόψουν ή θα δουν τον ήλιο έξω και θα προτιμήσουν το μπανάκι, την βόλτα, την γκόμενα κλπ από το δωμάτιο τους. Αν δεν το κάνουν, ας δώσουν οι γονείς ένα κίνητρο π.χ. οικογενειακές διακοπές, εκδρομές, σινεμά, βόλτα με τα παιδιά, οικογενειακά παιχνίδια κλπ Στην τελική ας παίξουν μαζί με το παιδί!

Για μένα το καλύτερο είναι να καταφέρεις το παιδί ή και τον ευατό σου αν είσαι gamer, να παίζει με μέτρο και χωρίς να παραμελεί άλλες δραστηριότητες, κοινωνικές υποχρεώσεις, μαθήματα κλπ. Ισχύει το «Παν μέτρον άριστον» και στο gaming, όπως και σε οτιδήποτε άλλο στη ζωή μας.

Επί της ευκαιρίας μερικά παλιότερα κειμενάκια σχετικά με το θέμα:

Περί massively multiplayer online role-playing game (MMORPG) παιχνιδιών #2
http://www.log.gr/read.cfm?id=3037
MMO παιχνίδια για παιδιά μικρής ηλικίας:
http://www.log.gr/read.cfm?id=3725
Φτιάξτε το δικό σας MMO στο metaplace:
http://www.log.gr/read.cfm?id=3607
και άλλα http://www.log.gr/index.cfm?evresi=mmo
ΥΓ 1: Καμένοι όλου του κόσμου ενωθείτε! (ήθελα να βρω έναν τοίχο να το γράψω, αλλά επειδή ακρίβυναν τα σπρέι, βαριέμαι να τρέχω και έξω και να ψάχνω για τοίχους, το κάνω εδώ :) )
ΥΓ 2: Οι απαγορεύσεις ποτέ δεν βγαίνουν σε καλό και συνήθως φέρνουν τα αντίθετα αποτελέσματα από τα επιθυμητά..
ΥΓ 3: Εδώ και χρόνια ακούω για εθισμούς: Εθισμός στο διαδίκτυο, εθισμός στα παιχνίδια, τώρα της μόδας είναι ο εθισμός στα κοινωνικά δίκτυα! Το ακούτε εσείς Lineagάδες και WoWάδες; Άιντε τρέξτε για κανένα account στο facebook ή το myspace να μην μείνετε εκτός μόδας :p (Η κυριαρχία των online social networks και τα επερχόμενα 3D social networks : http://www.log.gr/read.cfm?id=3402 )
ΥΓ 4: Για τους άντρες games που προσπαθούν να «αποτοξινωθούν» από το gaming: http://www.gta4.ws/archives/64 Δείτε μερικές gamer :)

Πηγή: http://www.log.gr/read.cfm?id=3936

Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 26 Ιουν 2008 17:25

Συγχαρητήρια Dimsis. Καταπληκτικό θέμα και παρουσίαση του φαινομένου "εθισμός με video-games".
Για παράδειγμα όταν όλη σου η παρέα παίζει αντί να βγει έξω για βόλτα ή καφέ, ακολουθείς και εσύ.
Δεν ξέρω κατά πόσο αυτό το φαινόμενο ισχύει στις μεγαλύτερες γεννιές, πάντως υπάρχουν αμέτρητες παρέες παιδιών,μεταξύ 14 και 18 χρονών, που αντί να βγαίνει έξω και να διασκεδάζει, από την στιγμή που τελειώνει το σχολείο την Παρασκευή, συναντιούνται στο πλησιέστερο net-cafe και εκεί αρχίζει το ασταμάτητο κάψιμο (το οποίο συνεχίζεται και το Σαββατοκύριακο..). Τα έχω ζήσει αυτά, και μπορώ να πω πως όντως η παρέα σε "αναγκάζει" να ακολουθήσεις(και παίζοντας, αλλά και πληρώνοντας σε net-cafe πολλές ώρες, ενώ υπάρχει υπολογιστής στο σπίτι). Ευτυχώς ξέφυγα από όλα αυτά σχετικά γρήγορα 8)

:D 8)

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 26 Ιουν 2008 18:30

Ως Gamer λοιπόν, θα σας πω και εγώ τη δικία μου ιστορία...

Ξεκίνησα να παίζω wow πρίν απο 2 χρόννια και σταμάτισα πριν απο 3 μήνες (ναι μετράω τον καιρό που είμαι "καθαρός")

Η εμπιρία ήτανε μοναδική. Ξεκίνησα να παίζω και δεν έκλεινα το computer. 18ωρα αμελώντας τελείως την προσωπική ζωή μου και γενικά τη ζωή. Έτρωγα στο computer (έβαλα 8 κιλά) σηκωνόμουνα μόνο για να κατουρίσω και για να πάω στη σχολή. Ήτανε το μόνο μέρος που ξεχνιωμουνα και γινόμουνα ξανά "παραγωγικός".

2 characters 70 lvl, με το καλύτερο εφικτό gear και στους 2. Leader σε clan η οποοία έκανα μερικά server kills. Είδα illidan, για όσους ξέρουνε το Game, πριν γίνουνε bosses όπως ο Kael Nerf. Full s3 και στους 2 characters.

Game played time, ο rogue μου 189 days και ο druid 197.

Η συμβουλή μου προς όλους

ΜΗΝ ΠΑΙΖΕΤΕ online Games. Όσο εθιστικό είναι το facebook το διπλάσιο είναι αυτά τα games. Απομακρινθείτε όσο ποίο σύντομα μπορείτε και εάν δεν τα έχετε αρχίσει μην το κάνετε.

Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 26 Ιουν 2008 18:45

WoW . Άτιμο παιχνίδι.

Πώπώ. Τόσο game played είχες... Εγώ είχα φτάσει 60 συνολικά. Ευτυχώς αποτραβήχτηκα γρήγορα.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 26 Ιουν 2008 18:50

Μπόρεσες...

Εγώ είχα ολόκληρη παρέα Online... Μιλούσαμε στα vent, κάναμε χαβαλέ περνούσαμε τα βράδυα μας όλοι μαζί... Εθίστικα :$

Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 26 Ιουν 2008 19:51

Εμένα έπαιζαν όλοι οι φίλοι, και συνεχίζουν να παίζουν. Ευτυχώς μερικοί αποτραβήχτηκαν σαν εμένα. Δυστηχώς όμως πολλοί από αυτούς που προσπάθησαν να ξεφύγουν, μετά από λίγο "ξανακύλησαν".
Η μόνη λύση είναι η πώληση, και βγάζεις και λίγο παραδάκι, αλλά και σου καίγεται η καρδιά να ξεκινήσεις.
:P :P

sstergou

Δημοσίευση από sstergou » 26 Ιουν 2008 21:19

Δείτε αυτό το επεισόδιο του southpark, από τα πιο αστεία πράγματα που έχω δει στη ζωή μου.

http://www.southparkstudios.com/episodes/103797

Σίγουρα κάποιοιο φανατικοί gamers θα θυμηθούν καταστάσεις!

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 27 Ιουν 2008 00:18

Τώρα το βαράς ή δεν το βαράς???

ΜΛΚ!!!

Εικόνα

Και για να τοποθετηθώ και επί του θέματος gaming...

Πέρασα μια περίοδο που δεν ήθελα να βγω απότο σπίτι, καθαρά λόγο βαρεμάρας, και έλιωνα στο gaming...

Οι μόνες περιπτώσεις εξόδου ήταν για να πάμε στο σπίτι του άλλου φίλου, να στήσουμε το LANάκι μας, και να λιώσουμε πάλι... Αυτή τη φορά με παρέα...

Τα παιχνίδια ήταν κλασσικά...

Alien VS Predator
CnC Generals
CoD 2
Colin Mc Ray 2

Ώρες και μέρες... Αλλά δεν μπορώ να πω ότι το μετάνιωσα... Κωλογούσταρα και αυτό ήταν...

Τώρα, δοκίμασα να βάλω ΜΟΗΑΑ να θυμιθώ τα παλιά, και δεν το ακούμπησα δεύτερη φορά...

Τι να πεις... Άμα βάλει κουστούμι ο άνθρωπος...

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
Burned
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Burned » 27 Ιουν 2008 00:50

Unreal Tournament 2004!!!
Μέχρι και οι φίλοι μου άρχισαν να με ψιλοξεχνάνε :P :P
The time is now, the place is here. Stay in the present. You can do nothing to change the past, and the future will never come exactly as you plan or hope for.
Burned forum - The best g(r)eek forum !!!
Chuck Norris facts

Άβαταρ μέλους
The Razor
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από The Razor » 27 Ιουν 2008 01:03

sstergou έγραψε:Δείτε αυτό το επεισόδιο του southpark, από τα πιο αστεία πράγματα που έχω δει στη ζωή μου.

http://www.southparkstudios.com/episodes/103797

Σίγουρα κάποιοιο φανατικοί gamers θα θυμηθούν καταστάσεις!
Το είδα όλο! Τελειο! :P :P

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 27 Ιουν 2008 01:17

Έχω περάσει 19 ώρες μαζί με το CM (τόοοοοοοτε) και ένα δίλιτρο παγωτό. Όλα αυτά σε ένα 24ωρο :P Νομίζω, έχω περάσει κι εγώ την εποχή του καψίματος :)

Άβαταρ μέλους
Burned
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Burned » 27 Ιουν 2008 01:19

Kαλά με το cm είχα σταθερό 8ωρο! :P
The time is now, the place is here. Stay in the present. You can do nothing to change the past, and the future will never come exactly as you plan or hope for.
Burned forum - The best g(r)eek forum !!!
Chuck Norris facts

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 27 Ιουν 2008 03:21

Basilakisweb έγραψε:Ως Gamer λοιπόν, θα σας πω και εγώ τη δικία μου ιστορία...

Ξεκίνησα να παίζω wow πρίν απο 2 χρόννια και σταμάτισα πριν απο 3 μήνες (ναι μετράω τον καιρό που είμαι "καθαρός")

Η εμπιρία ήτανε μοναδική. Ξεκίνησα να παίζω και δεν έκλεινα το computer. 18ωρα αμελώντας τελείως την προσωπική ζωή μου και γενικά τη ζωή. Έτρωγα στο computer (έβαλα 8 κιλά) σηκωνόμουνα μόνο για να κατουρίσω και για να πάω στη σχολή. Ήτανε το μόνο μέρος που ξεχνιωμουνα και γινόμουνα ξανά "παραγωγικός".

2 characters 70 lvl, με το καλύτερο εφικτό gear και στους 2. Leader σε clan η οποοία έκανα μερικά server kills. Είδα illidan, για όσους ξέρουνε το Game, πριν γίνουνε bosses όπως ο Kael Nerf. Full s3 και στους 2 characters.

Game played time, ο rogue μου 189 days και ο druid 197.

Η συμβουλή μου προς όλους

ΜΗΝ ΠΑΙΖΕΤΕ online Games. Όσο εθιστικό είναι το facebook το διπλάσιο είναι αυτά τα games. Απομακρινθείτε όσο ποίο σύντομα μπορείτε και εάν δεν τα έχετε αρχίσει μην το κάνετε.
Μήπως είχες πάει και για grand marshal?
Εγώ είμουν noob (είχα μόνο έναν παίχτη 35-40 days played)
Πολύ απαιτητικό game. Μακρυά.

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 29 Ιουν 2008 20:21

Εγώ δεν έπαιξα ποτέ games, είμαι τελείως ουδέτερος και δεν με συγκινούν καθόλου, δε το μετανιώνω. Όλο κι όλο ένα PS 1 μου είχε κάνει δώρο ο πατέρας μου στα γενέθλια όταν ήμουν δημοτικό ακόμα, και τελικά κατέληξε ο ίδιος να σκίζει crash bandicoot και όλα τα final fantasy.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 29 Ιουν 2008 20:28

alexandr0s έγραψε: Μήπως είχες πάει και για grand marshal?
Εγώ είμουν noob (είχα μόνο έναν παίχτη 35-40 days played)
Πολύ απαιτητικό game. Μακρυά.
Όταν έφτασα rank 11 ήρθε το νέο Patch και έτσι χάσαμε τα rank :(

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες