freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Εθισμοί σε παιχνίδια (video game addiction)

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 2 από 3 [41 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: videoπαιχνίδιαgame Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
johnyfy

Μέλος από: 08 Μαη 2007

View users profile Send email to user
ΜήνυμαΣτις: 01 Ιουλ 2008 15:10    Θέμα:
Περιγραφή θέματος: μην ξεχνατε.....
Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

καλα παιδια δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραματα,το παρατραβατε....κανεις δεν πεθανε απο παιχνιδι υπολογιστη......τι να πρωτοθυμηθω τις ατελειωτες ωρες που επαιζα shinobi, και wonder boy η ακομα και το παπακι την δεκατια του 90...δεν παθαμε απολυτως τιποτα......τωρα παιζω το battlefield και εχει τυχει να κατσω και 5 ωρες συνεχομενες..τωρα αν αυτο ειναι εθισμος,ασ ειναι..δεν θα παθω και τιποτα..........τωρα οσο αναφορα τα net cafe ειναι ακριβως ιδια με τα ηλεκτρονικα που πηγαιναμε εμεις......απλα αντι για το κουτι εχεις τον υπολογιστη.....παντα θα υπαρχει ο [ακραιος]εθισμος σε οτιδηποτε κανουμε.αλλα μην κανουμε και την τριχα τριχια......ψυχραιμια.. Καλό ε!
soteres2002
S. & H. Moderator

Μέλος από: 05 Μαρ 2004
Βοηθήματα: 1
Νέα: 1
Scripts: 1

Περιοχή: Ιωάννινα
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 01 Ιουλ 2008 15:14    Θέμα:

Όλα αυτά είναι παιχνίδια είναι παγίδες του σατανά!
Burned

Μέλος από: 04 Ιουλ 2006
Περιοχή: on the way to Curriculax
View users profile Send email to user Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 01 Ιουλ 2008 15:35    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλό πάντως δεν κάνουν γι'αυτό καλό είναι να υπάρχει μέτρο.

Basilakis
PHP Moderator

Μέλος από: 17 Νοε 2003
Βοηθήματα: 68
Νέα: 7
Templates: 3
Scripts: 3

Περιοχή: Womans' Brain
View users profile Send email to user Visit posters website
blog deviantART flickr myspace facebook linkedin 
hi5 sync twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 01 Ιουλ 2008 15:39    Θέμα:

johnyfy ανέφερε:
καλα παιδια δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραματα,το παρατραβατε....κανεις δεν πεθανε απο παιχνιδι υπολογιστη......τι να πρωτοθυμηθω τις ατελειωτες ωρες που επαιζα shinobi, και wonder boy η ακομα και το παπακι την δεκατια του 90...δεν παθαμε απολυτως τιποτα......τωρα παιζω το battlefield και εχει τυχει να κατσω και 5 ωρες συνεχομενες..τωρα αν αυτο ειναι εθισμος,ασ ειναι..δεν θα παθω και τιποτα..........τωρα οσο αναφορα τα net cafe ειναι ακριβως ιδια με τα ηλεκτρονικα που πηγαιναμε εμεις......απλα αντι για το κουτι εχεις τον υπολογιστη.....παντα θα υπαρχει ο [ακραιος]εθισμος σε οτιδηποτε κανουμε.αλλα μην κανουμε και την τριχα τριχια......ψυχραιμια.. Καλό ε!

Εθισμός δεν είναι 5 ώρες συνεχόμενες, αλλά 15 ώρες

Μέλος από: 08 Οκτ 2006
Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
hi5 
ΜήνυμαΣτις: 01 Ιουλ 2008 16:37    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εγώ πάλι δεν πιστεύω ότι το παρατραβάνε. Και λίγα είπανε.

Μιας και είμαι σε αυτή την ηλικία κλαι τα ξέρω από πρώτο χέρι βλέπω ότι δεν το παρατραβάνε καθόλου.

Εγώ γρήγορα ξεκόλλησα ενώ οι φίλοι μου όχι. Αναγκάστηκα να αλλάξω παρέα γιατί τα πράγματα ξεπέρασαν το όριο και ότι και να τους λέω δεν με ακούνε. Ειδικά που τώρα είναι καλοκαίρι όλη μέρα για αμέτρητες ώρες κάθονται και παίζουν WOW ή LINEAGE. η μόνη διακοπή τους θα είναι για να πάνε να φάνε εκτός αν φάνε κανά σάντουιτς που έχει το internet cafe. Να τους προτείνω να πάμε για μπάνιο και να μου αντιπροτείνουν να πάμε στο internet cafe.

Τώρα πείτε μου ότι αυτό δεν είναι εθισμός...

Auta pu grafw me greeklish dn perimenw na ta diavacete.
paink1ller

Μέλος από: 21 Ιαν 2008

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 02 Ιουλ 2008 04:46    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Counter Strike Source

Αμετρητες ωρες πανω στο PC. Το ευχαριστηθηκε η ψυχη μου ομως...
Ειδικα οταν εβαλα το Cheat, απιστευτο γελιο και fun. Αδειαζα σερβερ για πλακα..

Ευτυχως ειχα ανοσια σε καρκινους οπως WOW ή LINEAGE.

Μέλος από: 25 Απρ 2006
Περιοχή: localhost
View users profile Visit posters website
linkedin 
ΜήνυμαΣτις: 02 Ιουλ 2008 10:46    Θέμα:

johnyfy ανέφερε:

Πραγματικά 5 ώρες δεν είναι κάτι αφύσικο. Εδώ για raid στο wow ξεκινάς με 4 ώρες...
Μιλάμε για εθισμό που οδηγεί σε χωρισμούς από γυναίκα, κοπέλα κτλ (γεγονότα που συμβαίνουν και στην Ελλάδα, δόξα τω Θεό στη μλκία ακολουθούμε...)

Μέλος από: 10 Μαη 2007
Scripts: 2

Περιοχή: Ioannina
ΜήνυμαΣτις: 02 Ιουλ 2008 11:53    Θέμα:

soteres2002 ανέφερε:
Όλα αυτά είναι παιχνίδια είναι παγίδες του σατανά!

++

ta mona pou antexontai einai ta palia pou eixame sta "hlektronika"
(vlepe mame)

linkedin
revenge

Μέλος από: 12 Αυγ 2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
ΜήνυμαΣτις: 13 Αυγ 2008 12:21    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εγώ παιζω απο τοτε που βγηκε η κονσολα Playstation...
Βασικά το Resident Evil 3 Nemesis μου πηρε τα μυαλά...
Αμέτρητες ώρες παιχνιδιού..
Silent Hill... Crash Bandicoot... Burnout Revenge...
Θεικά!
LightForce
WebDev Moderator

Μέλος από: 13 Απρ 2003
Περιοχή: Μοσχάτο
ΜήνυμαΣτις: 14 Αυγ 2008 21:24    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Eχω ξοδέψει και εγώ πολλές ώρες σαν παιδί με τα videogame γενικά, σήμερα λιγότερο, πάντως παίζω και πάντα θα παίζω.
Είναι εθισμός, και μέσα σε τόσα εκατομύρια παίχτες υπάρχουν και πολύ εθισμένοι παίχτες εξαρτημένοι, μικροί και μεγάλοι.
Και οι 5 ώρες την μέρα δεν είναι λίγες, αλλά ούτε και πολλές σίγουρα.
Χρειάζεται control πάντως στον βαθμό που μπορεί ο καθένας στον εαυτό του γιατί μπορεί να ξεφύγει η κατάσταση, έχει τόσες πολλές εφαρμογές ένα pc σήμερα..
Είναι ναρκωτικό η τεχνολογία γενικά.
dimsis
Reporter

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 15 Αυγ 2008 12:11    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Χθες βγήκαμε με την οικογένεια μια βόλτα στην παραλία της Αλεξανδρούπολης που έχει και τη βόλτα, και καθίσαμε σε μια ταβέρνα στη πλατεία του φάρου. Και πάλι συνάντησα την ίδια εικόνα που συναντώ όποτε περνάω από εκεί, με ομάδα παιδιών (80% αγόρια) ηλικίας 8-14 χρονών όπου τα 10 από τα 15 κρατάνε φορητές παιχνιδομηχανές (gameboy κλπ) και ανταλλάσουν game cartridges και όσοι δεν έχουν κοιτάνε τους άλλους που παίζουν.
Οι μικρότερες ηλικίες ευτυχώς συνεχίζουν και τρέχουν, παίζουν άλλου είδους παιχνίδια, κάνουν ποδήλατο κλπ.
Σαν εικόνα αυτό το τσούρμο παιδιών καρφωμένα στις οθόνες των φορητών παιχνιδομηχανών, παραμένει περίεργη στο μάτι, ιδιαίτερα των μεγαλυτέρων ηλικιών, ακόμα και στο δικό μου που αν μη τη άλλο με τα ηλεκτρονικά παιχνίδια έχω μια ιδιαίτερη σχέση από το 1977...
ssc

Μέλος από: 30 Ιαν 2009
Περιοχή: N.Iwnia
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 30 Ιαν 2009 18:06    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

πολυ ενδιαφερον θεμα.
στην προσωπικη μου "gaming καριερα" υπαρχει μετριο καψιμο (4-5 ωρες την ημερα) στο αιωνιο Diablo ( ενα παιχνιδι που δεν πρεπει να υπαρχει ανθρωπος μου να μην εχει παιξει)
επι δημοτικου και γυμνασιου,και ενω για λιγα χρονια εκανα διαλειμμα απο τα mmo βγηκε το WoW και εκει αρχισε παλι.
142 played με τον main κοντα στις 200 συνολο με ολους.παιζω απο την 1η μερα που βγηκε το παιχνιδι μεχρι και σημερα.φυσικα σε αυτα τα 4 χρονια εχουν υπαρξει περιοδοι μεγαλου καψιματος,και πολυ μικρου (15-20h per day εως και 3-4h per week).
δεν εχω ομως καθολου σκοπο να διατυμπανισω τι εχω καταφερει σε αυτα τα χρονια,αφου ειναι ρκετα πιθανο να μην με τιμανε κιολας,αλλα περισσοτερο θα θιξω το ζητημα των video games και συγκεκριμενα του WoW,ενως παιχνιδιου που μπορω να πω οτι ξερω πλεον παρα πολυ καλα.
τα Video Games ειναι αρκετα εθιστικα,δεν θα ελεγα ομως οτι εχει καμια σχεση με τους γνωστους εθισμους οπως το ποτο η τα ναρκωτικα.ο εθισμος στα Video Games μοιαζει περισσοτερο με τον εθισμο στο σεξ που εχουν μερικοι,και λεγονται σεξομανεις.μην το θεωρητε αστειο,ειναι ενα ειδος ελαφριας παθησης,που οπως και τα video games σε πρωτη φαση,απλα σου δυσκολευουν λιγο την ζωη.
το WoW αποτελει παιχνιδι φαινομενο στον χωρο.με το παγκοσμιο ρεκορ των 11 εκκατομυριων users αποτελει στην κυριολεξεια μια μαστιγα. το παιχνιδι που αρχισε σαν Video Game οπως ολα τα υπολοιπα εχει γινει με διαφορα το πιο γνωστο mmo και (προσωπικα πιστευω) οτι μια μερα θα εχει θεση αναμεσα στα θρυλικα παιχνιδια (packman,tetris ect). Το μεγαλο λαθος που κανει μεγαλη πλειοψηφια των users και κυριως οι μικροτερες ηλικιες,ειναι οτι μπαινουν στο τρυπακι του παιχνιδιου.
η εταιρια εχει φτιαξει το παιχνιδι βασισμενο σε μελετες ψυχολογων και τελεια μελετημενο για να ειναι οσο πιο εθιστικο γινετε.για την εταιρια ολα κινουντε γυρω απο εναν οικονομικο αξονα,δεν υπαρχει κανενα lore και καμια διαθεση για ψυχαγωγια του πληθους.
το παιχνιδι ειναι mmo αλλα ειναι πολυ βασικο ο καθενας να αντιληφθει οτι στην ουσια ο καθενας παιζει για τον εαυτο του.το οτι το περιβαλλον ειναι κοινο οπως ειναι φυσικο μπορει να διμιουργησει φιλιες ( που μπορει να βγουν και στην αληθινη ζωη) και αντιπαθειες,αλλα καλο ειναι να κρατιουντε μερικες ισσοροπιες...και εδω ειναι που το WoW εχει λιγο χασει τον ελεγχο.
ειναι αρκετα ενδιαφερον να παρατηρησει κανεις το general chat του WoW ( /trade).
οι συζητησεις που παιζουν ειναι απο τις συνηθισμενες,ερωτησεις οσον αφορα το παιχνιδι και αποψεις για διαδορα θεματα του παιχνιδιου,μεχρι και τελειως μα τελειως ασχετα θεματα,πολιτικη,θρησκευτικα,σεξ,ναρκωτικα,γνωριμιες,οτιδηποτε. αυτο ειναι ενα απο τα βασικα λαθη του παιχνιδιου,μια απο τις παγιδες που επεσε η Blizzard.το παιχνιδι λογω της τοσο τερατωδης επιτυχιας του,εχει προσελκυσει και ενα σωρο "ακυρα" ατομα που δεν ειναι καθολου gamers,αφου η συμπεριφορα του gamer ειναι πολυ συγκεκριμενη και μπορει κανεις να την δει ακομα και σημερα στον diablo. Το WoW λοιπον εχει και μια αλλη πλευρα πλην του παιχνιδιου,εχει και την πλευρα του "community" ενα community που ξεπερασε τα ορια του video game και πλεον ασχολειτε με τα παντα. αυτο ειναι 100% βλαβερο γιατι οπως ειναι προφανες το WoW δεν ειναι καθολου ο χωρος για συζητησεις για επιστημη,θρησκεια,πολιτικα,αμαξια κτλπ. το γεγονος ομως οτι καποιος μπορει να ειναι online για ωρες και το μονο που κανει να εινα το chat ειναι αρκετα δυνατο παραδειγμα οτι το WoW εχει παψει πια να ειναι μονο Video Game. μεσα απο αυτη την τελεια πλασμενη κοινωνια λοιπον,πολλοι περνανε και σε ζητηματα που αφορουν την αληθινη ζωη και διμιουργητε ενα community στον λαθος τοπο,που πιστευω οτι ειναι ιδιεταιρα βλαβερο αφου δεν εχει τιποτα να προσφερει παρα μονο παραπληροφορηση και τα αρρωστημενα αποθημενα του καθε user.

εχοντας ως δεδομενο ολο το παραπανω ενα μεγαλο θεμα επισης μου διμιουργητε ειναι οι ηλικιες των users. Πολυ δυστυχως βρισκουμε αναμεσα στους users και πολυ μικρες ηλικιες,κατι που διμιουργει μια μεγαλη ποικιλια αλλα οχι προς το καλο των μικροτερων ηλικιων. θεωριτικα ο καθενας παιζει το παιχνιδι οπως θελει εκεινος,αντικειμενικα ομως θα μπορουσαμε να πουμε (και οσοι παιζουν θα συμφωνησουν) οτι η φυση του παιχνιδιου δεν ευνοει καθολου του casual players.προσωπικα θα ελεγα οτι ο μεσος χρονος για εναν παιχτη με αξιοπρεπες gear ειναι 4-5 ωρες την ημερα. 2 ωρες την ημερα δεν ειναι αρκετες.
οταν λοιπον ενας 13 χρονος ξεκιναει να παιξει,εχοντας στο μυαλο του οτι θα παιξει ενα ακομα video game και θα χαρει,εντελως υποσυνειδητα μπαινει σε ολο αυτο το τρυπακι που ειπα παραπανω. Απο τη μια "υποχρεουται" να παιζει αρκετες ωρες για την ηλικια του ωστε να καταφερει κατι καλο στο παιχνιδι απο την αλλη βλεπει και συμμετεχει στο "community" του WoW το οποιο δεν ειναι και το πιο υγειες που υπαρχει οσων αφορα τα θεματα συζητησης,και το επιπεδο των συμμετεχοντων. Αν ο γονιο εχει λιγο μυαλο,θα του το κοψει αμεσως,το παιδι θα στεναχωρηθει και την αλλη εβδομαδα θα χαρει με κατι αλλο. Αν ο γονιο ομως λειπει απο το σπιτι ωρες πολλες λογω δουλειας και το παιδι αρχιζει και εξελισεται μεσα σε αυτον τον κοσμο,τοτε χαιρεται,γιατι ενω πριν εβλεπε την αποδοκιμασια του community τωρα βλεπει φιλους και βλεπει ενα cummunity που τον συμπαθει και τον ενθαρυνει. Εχοντας χαλασει λοιπον ωρες στον pc εχει καταφερει σιγα σιγα να γινει καλος παιχτης μεσα σε αυτον το φανταστικο κοσμο και περναει ολο και περισσοτερες ωρες στον υπολογιστη,μεσα στο παιχνιδι ως παιχνιδι,αλλα και στο community ως community με σκοπο να γινεται συνεχως καλυτερος.
φτανει λοιπον μια στιγμη που το παιδι ειναι τελειως εθισμενο με το παιχνιδι διοτι πολυ απλα ειναι το πιο σημαντικο πραγμα που εχει κανει στην ζωη του,μαζι με αυτο ερχετε και η αναγνωριση αλλα και η αμυνα αυτου του πραγματος. οταν καποιος του προσβαλει τον χαρακτηρα και ολα αυτα που εχει κανει στο παιχνιδι θιγεται,γιατι πραγματικα εχει μοχθησει για αυτο το αποτελεσμα,υπαρχει λοιπον μια ταυτιση με τον ηρωα σε πολυ εξελιγμενα επιπεδα,που οχι μονο δεν εχει καμια,μα καμια σχεση με την πραγματικοτητα,αλλα ειναι φοβερα βλαβερη για την ψυχολογια του παιδιου και σε πολυ προχωρημενα επιπεδα μπορει να προχωρησει και σε ψυχασθενεια.
πιστευω λοιπον,οτι τα σημερινα mmo και ειδικα το WoW ΔΕΝ πρεπει να παιζονται απο παιδια κατω των 16 ετων.

για να κλεισω,θα ηθελα να δωσω μια δωσω μια συντομη απαντηση οσον αφορα το καψιμο στα video games γενικοτερα κυριως για αυτους που δεν εχουν τετοια ενδιαφεροντα,αλλα πιστεουν οτι οι "γκομενες" και τα "μπαρακια " ειναι το αντιθετο των video games.

υπαρχουν ανθρωποι που παιζον κιθαρα 10 ωρες την ημερα,αλλοι που διαβαζουν 15 ωρες την ημερα,αλλοι οιυ δουλευουν 15 ωρες την ημερα,και αλλοι που παιζουν video games 15 ωρες την ημερα.
ο καθενας κανει την επιλογη του και ζει με αυτην για οσο του δινει ευχαριστηση,μετα μπορει να αλλαξει,και μετα να ξαναλαξει παλι.
αυτος που ξημεροβραδιαζεται μπροστα στον υπολογιστη,εχει τοσες πιθανοτητες να εχει γκομενα,οσες εχει και αυτος που ξημεροβραδιαζεται στην κιθαρα ( για να γινει καλος κιθαριστας) ,στην δουλεια ( για να αγορασει μια porche).
ο καθενας κανει την επιλογη του και ζει με αυτην,αν βαρεθει απλα αλλαζει,και μετα ξαναλαζει και μετα παλι το ιδιο.
ο σωστος gamer ξερει να βαζει προτεραιοτητες τις οποιες οι αλλοι υποχρεουντε να σεβαστουν. Ξερει να κραταει το μετρο και ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ να προσεχει την υγεια του.η αποδοση εξαρτατε απο τη υγεια,δεν εχει κανενα νοημα να παιζει κανεις 24 ωρες συνεχομενες και να μην βλεπει πια κουμπια παταει. Ξερει οτι το παιχνιδι δεν ειναι η αληθινη ζωη,ουτε και τουμπαλιν,δεν πρεπει να παιρνει τιποτα απο το παιχνιδι πολυ στα σοβαρα,ολα μια μερα θα χαθουν,και κανεις δεν θα θυματε οτι ηταν scarab lord.

Μέλος από: 27 Δεκ 2008
Περιοχή: germany
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 04 Φεβ 2009 18:15    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δεν μπορώ να καταλάβω που βρίσκεται το ενδιαφέρον μπροστά από μια οθόνη.Ποτέ δεν ασχολήθηκα με παιχνίδια σε υπολογιστή κτλ.Πιστεύω πως είναι πολύ βαρετα και εξάλλου έχω άλλα πολύ πιοσημαντικά για μένα ενδιαφέροντα.Βλέπω σε ιντερνετ καφε παιδία πορωμένα που δεν καταλαβαίνουν καν τι συμβαίνει γύρω τους.πως μπορεί κατι που ξέρεις πως είναι εξωπραγματικό να σε εθίζει τόσο πολύ?δεν το καταλαβαίνω...

Μέλος από: 23 Ιουν 2001
Βοηθήματα: 4
Νέα: 4

Περιοχή: Φωτονερόπετρα
ΜήνυμαΣτις: 04 Φεβ 2009 22:20    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω πώς είσαι τόσο σίγουρη ότι αυτό που ζεις έξω από την οθόνη είναι πραγματικότητα. Πώς μπορείς να αποδείξεις ότι αυτό που γίνεται μέσα στην οθόνη είναι ψεύτικο και πως η υπόλοιπη ζωή γύρω σου είναι αληθινή; Αιώνες φιλοσοφίας δεν το έχει καταφέρει να το αποδείξει κανένας και εσύ με τόση ευκολία βαφτίζεις "εξωπραγματικό" έναν κόσμο που ούτε καν γνωρίζεις πώς έχει δημιουργηθεί;

dimsis
Reporter

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 04 Φεβ 2009 22:57    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ωραίος ο ssc. Διαφωνώ μόνο σε όσα γράφεις περί in game community και έχω και κάποιες αμφιβολίες αν αληθεύουν τα περί "μελετών από ψυχολόγους ώστε να είναι εθιστικό" γιατί το βρίσκω λίγο παρατραβηγμένο, αλλά στα υπόλοιπα που γράφεις σε γενικές γραμμές συμφωνώ μαζί σου.

Επειδή έχω παίξει αρκετά mmo, μεταξύ αυτών και τα 2 γνωστότερα (l2 & wow) δεν έχω παρά να συμφωνήσω ότι είναι όντως εθιστικά, πιστεύω ιδιαίτερα σε "ανταγωνιστικούς" χαρακτήρες.

Αυτό που "αναρωτιέμαι" είναι γιατί δεν κάνουν τις
κάρτες ανανεώσης από μηνιαίες => ωριαίες... γιατί δηλαδή να είμαι υποχρεωμένος να αγοράσω μια κάρτα που ξέρω ότι θα λήξει σε έναν μήνα, οπότε και μου δίνει ένα παραπάνω κίνητρο να παίξω καθημερινά και να μην αγοράσω καθαρές ώρες παιχνιδιού και να μπαίνω ΟΠΟΤΕ μου αρέσει και όποτε με βολεύει; Να έδινα ας πούμε τα 15-20 Ευρώ που ζητάνε το μήνα και να είχα δικαίωμα να παίξω το παιχνίδι για 100 ώρες, σε όποιο διάστημα ήθελα.
Πιστεύω κάτι τέτοιο θα γλίτωνε αρκετό κάψιμο και το βρίσκω και πολύ πιο δίκαιο, αλλά μάλλον ΔΕΝ συμφέρει τις εταιρείες... ίσως αν το απαιτούσαν οι κοινότητες των gamers να άλλαζε το σκηνικό...

fuela. Δεν μπορείς να το καταλάβεις γιατί όπως γράφεις ποτέ σου δεν ασχολήθηκες. Έχω γνωρίσει κόσμο που πραγματικά ΔΕΝ τους αρέσουν τα παιχνίδια και δεν αλλάζουν γνώμη ακόμα και αφού παίξουν κάποια που θεωρούνται εθιστικά, αλλά έχω δει και ακούσει και για κόσμο που δεν έπαιζε και παράτησε οικογένεια, σχέσεις, φίλους και δουλειές για παιχνίδια...

Αν γίνει έρευνα για το δημόσιο πιστεύω θα λάμψη η αλήθεια και θα φανεί ο πόσο εθισμένόι είναι όλοι τους... στην πασιέντσα
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 2 από 3 [41 Μηνύματα] Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Το Oculus Rift VR έρχεται και τα παιχνίδια χάνουν μια δεκαετία στα γραφικά... 0 cordis 18 Μαρ 2016 22:20
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Introducing Video Calling in Messenger σε επιλεγμένες χώρες και στην Ελλάδα! 0 cordis 28 Απρ 2015 18:12
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 17 Ιαν 2017 14:58 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites