freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Εθισμοί σε παιχνίδια (video game addiction)

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 3 από 3 [41 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: videoπαιχνίδιαgame Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3
ΑποστολέαςΜήνυμα
fuela

Μέλος από: 27 Δεκ 2008
Περιοχή: germany
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 05 Φεβ 2009 12:54    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

εντάξει...ίσως να έχετε δίκιο στο ότι δεν έχω ασχοληθεί ποτέ ...όμως δεν βρίσκω κάτι ενδιαφέρον σε αυτό...για μένα είναι χάσιμο χρόνου...
dimsi.τότε μάλλον και εγώ ανοίκω σε αυτούς τους ανθρώπους γιατί όσο και αν προσπάθησα να βρω κάτι ενδιαφέρον,δεν τα κατάφερα...φυσικά και είμαι εθισμένη με πολλά πράγματα..όμως όχι με τα παιχνίδια...Έχω και εγώ στο στενό μου περιβάλλον ανθρώπους πραγματικά εθισμενους με παιχνίδια...όμως ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω το γιατί...υποθέτω πως μέσω αυτών προσπαθούν να ξεφύγουν απ΄την πραγματικότητα και να ξεχάσουν προβλήματα και έγνοιες
όσο για τον cdhyper έχω να πω πως πολλά στη ζωή ,τα οποία θεωρούμε πραγματικα δεν είναι...δεν είοα εγώ το αντίθετο...όμως προσπαθείς να μου πεις πως όλα τα τερατόμορφα πρόσωπα,οι εξωγήινοι κια τα τέρατα που εμφανίζονται σε κάποια από αωτά τα παιχνίδια ,ανοίκουν στην πραγματικότητα και δεν είναι εξωπραγματικά???

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 05 Φεβ 2009 16:52    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Είπαμε, όπως τη βρίσκει ο καθένας. Άλλος βλέπει τηλεόραση 6-7 ώρες τη μέρα, άλλος γράφει ποίηση, άλλος γράφει σε forums, άλλο σερφάρει, άλλος τζογάρει κλπ
Εμένα με διασκεδάζει και με ψυχαγωγεί το ηλεκτρονικό παιχνίδι. Δεν έχω κανένα λόγο να ξεφύγω από την καθημερινότητα αφού έχω αποδεχθεί τη ζωή μου ως έχει και μου αρέσει. Αν έκανα κάτι που δεν μου άρεσε μπορεί να είχε και τέτοια δράση...
Η φάση είναι πως καλώς ή κακώς το μετέδωσα και στην κόρη μου που προτιμά να παίζουμε μαζί ή δίπλα (2 pc δίπλα δίπλα) από το να παίζει π.χ. με τα φυσικά της παιχνίδια… ίσως είναι και θέμα τρόπου ζωής και πως μαθαίνεις τελικά από μικρός…
fuela

Μέλος από: 27 Δεκ 2008
Περιοχή: germany
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 05 Φεβ 2009 21:37    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Φυσικά και ο καθένας έχει τις συνήθειες τα ενδιαφέροντα του και τους τρόπους ψυχαγωγίας του...Άλλος γουστάρει νακάθεται όλη μερα στις καφετέριες και στα μπαράκια και άλλος να σερφάρει στο ίντερνετ.Εγώ για να πω την αλήθεια μπορώ να κάθομαι με τις ώρες μπροστά από τον υπολογιστή και να ασχολούμαι με διάφορα,πολλές φορές και ανούσια πράγματα.Περνάει απλά ευχάριστα η ώ ρα όταν δεν έχω την ευκαιρία να βγω πχ έξω αλλά για διασκέδαση προτιμώ κάτι διαφορετικό ...φίλους και λοιπά...Συμφωνώ μαζί σου στο ότι ο καθένας πρέπει να αποδεχτεί τη ζωή του έτσι όπως είναι..και να μην ψάχνει τρόπους να ξεφύγει απο την πραγματικότητα όπως κι αν έχει αυτή..έτσι όπως το θέτεις το θεωρώ απολύτως φυσιολογικό να παίζεις για ψυχαγωγία..όσο για τις μεταδοτικές ιδιότητες ΄του παιχνιδιού...Ο μεγάλος μου ξάδερφος είχε πάντα μεγάλο κόλλημα με τα παιχνίδια..όλη μέρα με αυτά ασχολιόταν...οι συνέπειες...μας το μετέδωσε σχεδόν όλους...και στον αδερφό του που ακόμα και σήμερα δεν μπορεί να ξεκολλήσει αλλα και σε μένα την ίδια.όταν ήμουν μικρότερη εννοώ..όμως αυτή τη φάση με τα παιχνίδια όλοι δεν την περνάνε λίγο πολύ???τώρα την ξεπέρασα και δεν ασχολούμαι άλλο...

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 05 Φεβ 2009 22:06    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Τι να σου πω... η γυναίκα μου για παράδειγμα ΔΕΝ κολλάει με παιχνίδια... παίζαμε με τις ώρες παρέα bubble bubble (mame) και αν της πω να ξαναπαίξουμε όταν έχει χρόνο ξαναπαίζουμε. Το τελειώσαμε αμέτρητες φορές...
Έπαιζε και κανένα tetris και τίποτε άλλα τέτοια κλασικά, αλλά δεν "κόλλησε" ποτέ. Ακόμα ΔΥΣΤΥΧΩΣ προτιμάει την τηλεόραση από το gaming... δεν μπόρεσα δλδ να της το μεταδώσω / κολλήσω το μικρόβιο...

Εγώ δεν θυμάμαι τον ευατό μου από μικρό να μην έχω παίξει ας πούμε για έναν μήνα ούτε ένα παιχνίδι... Οπότε πιστεύω είναι και στον άνθρωπο τελικά. Εγώ μεγάλωσα μέσα σε κατάστημα που είχαμε για κάποια χρόνια με ηλεκτρονικά παιχνίδια (coin ops) πριν πολλά πολλά χρόνια... σίγουρα έπαιξε και αυτό μεγάλο ρόλο. Αλλά η κόρη μου έχει το μικρόβιο που το κόλλησε από εμένα, αφού παίζουμε παρέα ακόμα πριν κλείσει χρόνο
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 478
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
View users profile Visit posters website
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 05 Φεβ 2009 22:13    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εγώ ρε παιδιά δε ξέρω, σε γενικές γραμμές δε κολλάω με παιχνίδια. Ως φοιτητής θυμάμαι είχα κολλήσει με το Galactic empire στην Forum BBS ( έτρεχε σε Major BBS ) όπου με είχα πιάσει να παίζω και 14 ώρες.

Αλλά από εκεί και πέρα δε θυμάμαι κάτι πολύ έντονο. Μετά από χρόνια αποχής από τα παιχνίδια έπιασα πέρσι το Ikariam, αλλά για λίγους μήνες και για λίγο κάθε ημέρα. Και μου πέρασε σχετικά γρήγορα.

Ίσως είναι ότι έχω πολλά να κάνω μέσα στην ημέρα, το FS μου 'τρώει' 6+ ώρες, οπότε δεν έχω και χρόνο να σκεφτώ για παιχνίδια.

dimsis
Reporter

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 05 Φεβ 2009 22:47    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μήπως να φτιάξουμε ένα freestuff forum game τότε;
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 478
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
View users profile Visit posters website
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 05 Φεβ 2009 22:53    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μας αρκεί ο Connoras νομίζω.

Aflex

Μέλος από: 16 Δεκ 2007

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 08 Φεβ 2009 00:07    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

cordis ανέφερε:
Καλό ε!

Aν και η ιδέα του dimsis δεν ακούγεται καθόλου άσχημη.

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 08 Φεβ 2009 10:26    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

cordis ανέφερε:

LOL σωστός...
Connor MacLeod
Honorary Member

Μέλος από: 07 Φεβ 2005
Βοηθήματα: 11
Νέα: 16

Περιοχή: Μεσολόγγι έως το 2017
View users profile Send email to user Visit posters website
facebook linkedin twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 09 Φεβ 2009 17:06    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Γιάννη,
σε ακούω....

Zizo
Honorary Member

Μέλος από: 29 Οκτ 2006
Βοηθήματα: 2

View users profile
deviantART facebook deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 12 Φεβ 2009 01:50    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

πφφφ... από 6 δημοτικού μέχρι και πριν 2-3 χρόνια ήμουν απίστευτα λιωμένος... βαμισέτα

ξεκίνησα wow αλλά δεν έκατσα πάνω από 3-4 μήνες να παίζω... δεν ξέρω ενώ ήταν όλα ωραία έβλεπα ότι ήθελε 20-30€ τον μήνα σε gamecards +30 το expansion + 30 το άλλο expansion και πρόσφατα βγήκε το άλλο expansion...

η blizzard παίρνει τα απίστευτα λεφτά καθημερινά
χιλιάδες παίκτες από 20€ τον μήνα για 1!!! παιχνίδι... το world of warcraft, και άλλα τόσα από όλα τα άλλα.

Τέλος: Ποίος είπε ότι δεν πέθαναν από παιχνίδι???
Στην αμερική και άλλες χώρες έχουν ανοίξει εδώ και 3-4 χρόνια κέντρα απεξάρτησης!!!

Στην κίνα και ιαπωνία υπάρχουν οι γνωστοί farmers!!
Αυτοί καθημερινά τα 3/4 της ημέρας μαζεύουν λεφτά στο παιχνίδι και τα πουλάνε, καθώς πολλοί γίνονται φύλακες του server, και πληρονωντε (περισσότερο και από την μητέρα μου) να βοηθάνε άλλους.

ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ LINK:
http://www.straitstimes.com/Breaking%2BNews/World/Story/STIStory_325558.html

http://io9.com/5055863/british-gamer-killed-over-gaming-grudge

Πραγματικό Τέλος:
Έτυχε να μπω εδώ καθώς πάλι λιώνω... Αυτί την φορά όχι σε gaming αλλά στο pc μου...
Δεν υπάρχει μέρα που δεν θα ανοίξω τον ηλεκτρονικό υπολογιστή μου...

Τουλάχιστον κερδίζω λίγη γνώση από το νετ, το hoby μου: μουσικής και γραφικών και όλο και κάποια ψυχαγωγία με κάνα παιχνιδάκι... κάνα 3-4ωρο στις 2-3 μέρες.

Πρέπει να βγάλουν καρέκλα γραφείου με λυποδιαλυτή!!!

What you waiting for?
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 3 από 3 [41 Μηνύματα] Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Το Oculus Rift VR έρχεται και τα παιχνίδια χάνουν μια δεκαετία στα γραφικά... 0 cordis 18 Μαρ 2016 22:20
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Introducing Video Calling in Messenger σε επιλεγμένες χώρες και στην Ελλάδα! 0 cordis 28 Απρ 2015 18:12
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 16 Ιαν 2017 23:48 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites