freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Η Adobe κάνει το περιεχόμενο του flash αναζητήσιμο

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   This topic is locked you cannot edit posts or make replies Σελίδα 10 από 23 [341 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: seoflashadobeπεριεχόμενοβελτίωση Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, ..., 8, 9, 10, 11, 12, ..., 21, 22, 23 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
WebO

Μέλος από: 16 Ιουν 2008

View users profile
twitter 
ΜήνυμαΣτις: 05 Σεπ 2009 13:42    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

πραγματικα δεν καταλβαινω γιατι τοσα πολλα "μαχαιρια" ..? ειναι τοσο δυσκολο να καταλαβουμε πως αλλο πραμα τα πορτοκαλια και αλλο πραμα οι μπανανες? και στην τελικη δεν ειναι ολα οι μηχανες αναζητησης ή οι χρηστες με την isdn (που κ ομως υπαρχουν )

προσωπικα, θεωρω ενα full flash site πιο εντυπωσιακο απο ενα αλλο, χωρις αυτο να σημαινει πως η αισθητικη δεν συμβαδιζει με αλλου ειδους ιστοσελιδες, απλα η κινηση, καποια αλλα εφε ενυπωσιαζουν ευλογα τον χρηστη. χαρακτηριστικο παραδειγμα εργασιων 2advanced.com

οπως ομως θα δουμε σουβλατζιδικα σε html ετσι θα δουμε και σε flash, δεν εχει να λεει..

το συγκεκριμενο site http://www.apollonion-bakery.gr/ εμενα μου αρεσε, δεν θα ελεγα οτι μου αργησε (μια σημείωση στα γρηγορα που ειδα, οταν παταω ελληνικη γλωσσα με παει μεν μεσα αλλα δεν μου δειχνει κατι, πρεπει να πατησω το "Κεντρικη Σελιδα" για να μου εμφανισει το welcome text) τωρα δεν ξερω αν προκειται για template, αλλα γενικα ειναι ομορφο

τωρα οσον αφορα δυνατοτητες οντως παλαιοτερα το flash εμφανως υστερουσε, πλεον ομως κανεις παπαδες .... παρολα αυτα προτιμω css, pure & clean..

καλο χειμωνα να εχουμε

Last edited by WebO on 06 Σεπ 2009 20:25, edited 2 times in total
athineos

Μέλος από: 01 Σεπ 2009

View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 05 Σεπ 2009 14:14    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Τα μαχαίρια βγήκαν για ζαβούς λόγους, δεν θα μπω περισσότερο σε αυτό.

Τουλάχιστον εγώ πιστεύω πως διαφωνούμε (ή θα έπρεπε να διαφωνούμε) για την θέση της flash ιστοσελίδας στην προώθηση μίας επιχείρησης ή ενός προϊόντος.

Η διαφωνία ξεκινάει στο ΑΝ μπορεί να σταθεί μία full flash ιστοσελίδα στο απαιτούμενο επίπεδο ώστε να προωθήσει με επιτυχία μία επιχείρηση ή ένα προϊόν και καταλήγει στο τι είναι πιο κατάλληλο για αυτή τη δουλειά. Η full flash ή η html.

Πάνω σε αυτή την αναζήτηση, οι λεπτομέρειες κάνουν τις διαφωνίες. Κάποιοι λένε ότι η full flash (όχι γενικά η flash ως τεχνολογία) δεν μπορεί να σταθεί σε κανένα επίπεδο και δεν θα έπρεπε να υπάρχει. Κάποιοι άλλοι (εγώ εν προκειμένου) λένε το αντίθετο, ότι σε αυτό το επίπεδο κάνουν καλύτερη δουλειά από τις html.

Σεβαστή η γνώμη όλων (λέω τουλάχιστον εγώ) κι ας αφήσουμε τις εταιρείες να διαλέξουν.
WebO

View users profile
twitter 
ΜήνυμαΣτις: 05 Σεπ 2009 14:58    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

athineos ανέφερε:

Η διαφωνία ξεκινάει στο ΑΝ μπορεί να σταθεί μία full flash ιστοσελίδα στο απαιτούμενο επίπεδο ώστε να προωθήσει με επιτυχία μία επιχείρηση ή ένα προϊόν και καταλήγει στο τι είναι πιο κατάλληλο για αυτή τη δουλειά. Η full flash ή η html.

Πάνω σε αυτή την αναζήτηση, οι λεπτομέρειες κάνουν τις διαφωνίες.
Κάποιοι λένε ότι η full flash (όχι γενικά η flash ως τεχνολογία) δεν μπορεί να σταθεί σε κανένα επίπεδο και δεν θα έπρεπε να υπάρχει. Κάποιοι άλλοι (εγώ εν προκειμένου) λένε το αντίθετο, ότι σε αυτό το επίπεδο κάνουν καλύτερη δουλειά από τις html.

κοιτα ολα ξεκινανε απο το πως ειναι το project που θες να διαφημισεις, ποσα χρηματα εχεις επενδυσει σε ενα brand name ή θα επενδυσεις, το target gorup και το σημαντικοτερο πως λειτουργει αυτο μεσα στο site σου.

πχ το zoo, οκ μια χαρα δουλευει σε flash, αλλα ποσα επενδυσε σε offline + online διαφημιση?
e-shop.gr εχει νοημα να ειναι σε flash?
hotelink.gr (απο προσωπικη πειρα) θα μας βολευε flash? με τιποτα, θα το θελαμε πιο designατο? με τιποτα για θα χαναμε σε χρηστικοτητα, 8000/day με ~0€ σε διαφίμηση? θα τα επιανε ενα flash μονο απο μηχανες? bandwith??

κατα την γνωμη μου ενα flash εντυπωσιαζει, δυσκολα χτιζει...για αυτο κ χρισιμοποιειται κυριως απο brands που εχουν ηδη επενδυσει σε διαφημιση, γιατι πολυ απλα το site τους το ξερεις κ οταν μπεις θελουν να δεις κατι ομορφο.

το θεμα μας λοιπον δεν ειναι τι ειναι καλυτερο, ολα καλα ειναι, αλλα πως χρησιμοποιυμε την τεχνολογια προς οφελος ενος προιον/υπηρεσίας/εταιρίας, εχω δει απιστευτα ψαρωτικα site σε flash, θεικα, αλλα υπαρχουν και "sites" που απλα εχουν ενα text box βλ google

Last edited by WebO on 05 Σεπ 2009 15:16, edited 1 time in total
athineos

ΜήνυμαΣτις: 05 Σεπ 2009 15:16    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Πάρα πολύ σωστά και σφαιρικά αυτά που αναφέρεις.
Ένα σημείο όμως θα ήθελα να βάλω ακόμα στη κουβέντα:

Κάποια στιγμή ένας πελάτης μου ζήτησε να βάλω ένα μικρό κύκλωμα e-commerce σε μία full flash ιστοσελίδα του.
Όπως πολύ σωστά κι εσύ γράφεις, μου έφαγε πολύ χρόνο και του ανέβασα αρκετά ασύμφορα το κόστος του έργου.

Η βιβλιοθήκη μου όμως τώρα είναι ήδη εξοπλισμένη με αυτό, όπως και διάφορα άλλα πράγματα.
Την επόμενη φορά που θα μου ζητηθεί, αρκεί απλά μία αναφορά και compile.
Ο επόμενος που θα ζητήσει e-commerce, θα έχει σαφώς μικρότερο κόστος και θα μπορώ να το υλοποιήσω σχεδόν ακαριαία.

Βιβλιοθήκες δεν έχω απλά custom made, αλλά και έτοιμες αγορασμένες.
Δεν φτάνει να διαβάσεις πέντε πράγματα σε flash και μετά αρχίζεις να γράφεις...
Θέλει ΥΠΟΔΟΜΗ για να μπορείς να κάνεις σωστά τη δουλειά και σε λογικό κόστος.
ThyClub
Honorary Member

Μέλος από: 17 Νοε 2003
Βοηθήματα: 8
Νέα: 2
Templates: 3
Scripts: 5

Περιοχή: Hell's Kitchen
portfolio facebook twitter deviantART digg del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 05 Σεπ 2009 16:04    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

vassilism ανέφερε:

Αλήθεια τι θα έλεγες σε κάποιον όταν θα έβλεπε την σελίδα σου με ανάλυση 800x600 που δεν του βγάζει ούτε την κάτω μπάρα και δεν μπορεί να δει όλη την σελίδα?

Δεν απάντησε όμως κανείς στο παραπάνω.

Είναι μια ακόμη μάχη του στυλ windows vs linux, IE vs FF, CSS layouts vs Table layouts, PHP vs ASP vs JAVA κτλ κτλ, στα οποία υπάρχει μια και μόνο απάντηση:

Χρησιμοποιούμε λίγο απο το ένα, λίγο απο το άλλο ή αυτό που ταιριάζει περισσότερο σε κάθε project.
athineos

ΜήνυμαΣτις: 05 Σεπ 2009 16:52    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Να απαντήσω εγώ, σε εμένα νομίζω τέθηκε:

Αυτό που αναφέρει ο Vassilism δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση να κάνει με το αν η ιστοσελίδα είναι φτιαγμένη σε flash ή html ή Ajax κλπ.
Οποιαδήποτε ιστοσελίδα, με οποιαδήποτε τεχνολογία κι αν έχει φτιαχτεί, ενδεχομένως να έχει κάποιους περιορισμούς που εισηγείται ο κατασκευαστής, εφόσον αποδέχεται ο παραγγέλων.

Μία κλασική περίπτωση είναι και το ελάχιστο μέγεθος σε φάρδος, ανεξαρτήτως αν η σελίδα είναι stretch ή όχι.

Αναρίθμητες ιστοσελίδες έχουν κατασκευαστεί παγκοσμίως με ελάχιστο φάρδος στα 1024px. Παλιότερα το ίδιο ίσχυε στα 800px.

Η συγκεκριμένη ιστοσελίδα είναι δικιά μου και φτιάχτηκε στα 1024px,
δεδομένου ότι ο μέσος επισκέπτης με ανάλυση 800px, μετά βίας που ξεπερνάει το 1%.

Αν ο παραγγέλων όμως θέλει τα 800px, προσαρμόζεται 800px.
Δεν έχει να κάνει με την πλατφόρμα κατασκευής, ούτε το βαθμό δυσκολίας, αλλά με τις αρχικές προδιαγραφές που συμφωνούνται μεταξύ παραγγέλοντα και κατασκευαστή.

Όσο για την οριζόντια μπάρα που έγραφε ότι δεν είχε, ήταν πράγματι μια μικρή παράλειψη στις html παραμέτρους που διόρθωσα ευθύς αμέσως.

Καμία όμως σχέση όμως δεν έχουν αυτά με την ουσία αυτών που συζητάμε εδώ.

hbar.jpg
 Description:
 Filesize:  67.02 KB
 Viewed:  105 Time(s)

hbar.jpg

ThyClub
Honorary Member

Μέλος από: 17 Νοε 2003
Βοηθήματα: 8
Νέα: 2
Templates: 3
Scripts: 5

Περιοχή: Hell's Kitchen
portfolio facebook twitter deviantART digg del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 05 Σεπ 2009 17:48    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

athineos ανέφερε:

Μία κλασική περίπτωση είναι και το ελάχιστο μέγεθος σε φάρδος, ανεξαρτήτως αν η σελίδα είναι stretch ή όχι.

Αναρίθμητες ιστοσελίδες έχουν κατασκευαστεί παγκοσμίως με ελάχιστο φάρδος στα 1024px. Παλιότερα το ίδιο ίσχυε στα 800px.

Η συγκεκριμένη ιστοσελίδα είναι δικιά μου και φτιάχτηκε στα 1024px,
δεδομένου ότι ο μέσος επισκέπτης με ανάλυση 800px, μετά βίας που ξεπερνάει το 1%.

Αν ο παραγγέλων όμως θέλει τα 800px, προσαρμόζεται 800px.
Δεν έχει να κάνει με την πλατφόρμα κατασκευής, ούτε το βαθμό δυσκολίας, αλλά με τις αρχικές προδιαγραφές που συμφωνούνται μεταξύ παραγγέλοντα και κατασκευαστή.

Όσο για την οριζόντια μπάρα που έγραφε ότι δεν είχε, ήταν πράγματι μια μικρή παράλειψη στις html παραμέτρους που διόρθωσα ευθύς αμέσως.

Καταλαβαίνω σχετικά με το min-width.

Ένα μειονέκτημα που μου έρχεται αμέσως στο μυαλό είναι το liquid design. Τι γίνεται σ αυτές τις περιπτώσεις;
Αν δλδ ο πελάτης σου παραγγείλει ένα design που να αφήνει 10px κενό απο 800χ600 και πάνω αναλύσεις;

Να εξηγήσω ότι με flash δεν ασχολούμαι και γι αυτό ρωτάω.
athineos

ΜήνυμαΣτις: 05 Σεπ 2009 18:12    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ThyClub ανέφερε:
Καταλαβαίνω σχετικά με το min-width.
Το κατάλαβα αυτό, δεν τα έγραψα για εσένα. Απλά προσπαθώ να κρατάω στο θέμα και όσους δεν έχουν ευχέρεια σε τέτοια ζητήματα.

ThyClub ανέφερε:
Ένα μειονέκτημα που μου έρχεται αμέσως στο μυαλό είναι το liquid design. Τι γίνεται σ αυτές τις περιπτώσεις;
Αν δλδ ο πελάτης σου παραγγείλει ένα design που να αφήνει 10px κενό απο 800χ600 και πάνω αναλύσεις;

Να εξηγήσω ότι με flash δεν ασχολούμαι και γι αυτό ρωτάω.

Υπάρχουν διάφοροι τρόποι:
  • Η flash έχει επιλογή να καταλαμβάνει ένα τμήμα (table, div κ.ο.κ.) μέσα σε μία html ιστοσελίδα. Μπορείς να ακολουθήσεις τις ανάλογες css οδηγίες.
  • Παίρνοντας το αποτέλεσμα μιας javascript command και με τον ανάλογο κώδικα σε ένα onResize event
  • Ανάλογα υπάρχει νομίζω και κάποια μεταβλητή της actionscript που δίνει τις διαστάσεις, αλλά δεν το έχω ψάξει ποτέ.

Μη βγούμε όμως off topic. Για αυτά τα θέματα υπάρχει χωριστό σημείο του forum.

Last edited by athineos on 05 Σεπ 2009 18:58, edited 1 time in total
athineos

ΜήνυμαΣτις: 05 Σεπ 2009 18:45    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

WebO ανέφερε:
το θεμα μας λοιπον δεν ειναι τι ειναι καλυτερο, ολα καλα ειναι, αλλα πως χρησιμοποιυμε την τεχνολογια προς οφελος ενος προιον/υπηρεσίας/εταιρίας, εχω δει απιστευτα ψαρωτικα site σε flash, θεικα, αλλα υπαρχουν και "sites" που απλα εχουν ενα text box βλ google

Όπως σου είπα, πιστεύω ότι η full flash κάνει καλύτερη δουλειά σε μία επιχείρηση/προϊόν από ότι η html.

Ωστόσο, όπως πολύ σωστά λες, οι full flash ΔΕΝ είναι η πανάκια λύση για όλα. Μία λύση είναι να παντρέψεις τις τεχνολογίες. Πολλές ιστοσελίδες εταιρειών κατασκευασμένες έτσι, ούτε που θα φανταζόμουν, ούτε θα ήθελα να ξέρω πως θα έμοιαζαν σε flash. ΕΞΙΣΟΥ έχω δει και το αντίθετο.

ΑΥΤΗ είναι η πραγματικότητα σήμερα (όπως την βλέπω εγώ πάντα).

ΠΡΟΣΕΞΕ ΟΜΩΣ:
Όταν στο γραφείο μου έχω τις απαιτήσεις ενός δημιουργικού γραφείου, όταν βάλεις τα εργαλεία κάτω σε συνάρτηση με αυτά που ζητάνε, εμένα δεν με εξυπηρετεί η html.

Γιατί τότε θα αρχίσουμε να λέμε:
  • ααα η γραμματοσειρά αυτή δεν κάνει για τα κείμενα,
  • εκείνο δεν θα δουλεύει σε IE,
  • αααα ναι, είναι πρόβλημα του Mozilla 1.x
και αν μπούμε στα animated effects που ζητάνε, θα πρέπει να γεμίσω τον τόπο με 15 αυτοτελής και ασύγχρονες flash οντότητες που θα καθίζουν χαλαρά ακόμα και τους 4πύρηνους επεξεργαστές.

ΕΚΕΙ εγώ τοποθετώ το θέμα.
Και κακά τα ψέματα, το δημιουργικό γραφείο δεν καταλαβαίνει από "δεν γίνεται" στις απαιτήσεις του.
ΟΥΤΕ δέχεται τα: "αυτό δεν θα ήταν καλό να το κάνουμε"...
vassilism

Μέλος από: 17 Μαρ 2007
Βοηθήματα: 7
Templates: 1
Scripts: 4

ΜήνυμαΣτις: 05 Σεπ 2009 20:36    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Η αλήθεια είναι ότι ξεφύγαμε και υπήρξε αρκετή ένταση.
Θα μπορούσα να γράψω πολλά αλλά δεν έχει ουσία. Δεν θα συνεχίσω σε αυτό το θέμα, απλά θα πω μόνο τα σημεία που θίχτηκα.

1 Ξεκίνησα να γράφω καλοπροαίρετα και το έλαβες ως ειρωνεία.
2 Απαξίωνες τους συνομιλητές σου.

ΜήνυμαΣτις: 05 Σεπ 2009 21:17    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Να ζητήσω συγνώμη για το πρώτο. Έχω πράγματι το ελάττωμα να παρεξηγώ μερικές φορές κάποια post.

Για το δεύτερο να είσαι σίγουρος ότι το παρεξήγησες ανάμεσα σε στιγμές έντασης που έγραψα κάποιες κουβέντες παραπάνω:
Δεν θα βρισκόμουν ανάμεσά σας, μόνος απέναντι σε τόσες αντίθετες φωνές, αν απαξίωνα τους συνομιλητές μου.

Για όλες τις παραπάνω κουβέντες που έγραψα, σου (και σας) ζητώ ειλικρινά συγνώμη.

Ελπίζω να μη με βγάλουν εκτός topic ...
Catalyst

Μέλος από: 06 Μαρ 2009

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 05 Σεπ 2009 21:30    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Λοιπόν δεν ξέρω αν το προσέξατε, αλλά σήμερα είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα!

athineos

ΜήνυμαΣτις: 05 Σεπ 2009 21:36    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

χεχεχεχεχεχε
GeoStuff
Honorary Member

Μέλος από: 16 Νοε 2005
Βοηθήματα: 9
Νέα: 3

Περιοχή: Στα αλατορυχεία της Ζουαζιλάνδης...
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 06 Σεπ 2009 00:45    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Θέλατε το ξυλάκι σας μου φαίνεται ρεμάλια...

View users profile
twitter 
ΜήνυμαΣτις: 06 Σεπ 2009 16:00    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

athineos ανέφερε:

Όταν στο γραφείο μου έχω τις απαιτήσεις ενός δημιουργικού γραφείου, όταν βάλεις τα εργαλεία κάτω σε συνάρτηση με αυτά που ζητάνε, εμένα δεν με εξυπηρετεί η html.

Γιατί τότε θα αρχίσουμε να λέμε:
  • ααα η γραμματοσειρά αυτή δεν κάνει για τα κείμενα,
  • εκείνο δεν θα δουλεύει σε IE,
  • αααα ναι, είναι πρόβλημα του Mozilla 1.x
και αν μπούμε στα animated effects που ζητάνε, θα πρέπει να γεμίσω τον τόπο με 15 αυτοτελής και ασύγχρονες flash οντότητες που θα καθίζουν χαλαρά ακόμα και τους 4πύρηνους επεξεργαστές.

ΕΚΕΙ εγώ τοποθετώ το θέμα.
Και κακά τα ψέματα, το δημιουργικό γραφείο δεν καταλαβαίνει από "δεν γίνεται" στις απαιτήσεις του.
ΟΥΤΕ δέχεται τα: "αυτό δεν θα ήταν καλό να το κάνουμε"...

τωρα μιλας σωστα, δλδ δεν υπαρχει θεμα τι ειναι καλυτερο κ must αλλα τι βολευει τον καθενα.
στο θεμα της συμβατοτητας ναι οντως ισχυει αλλα αμα θες το λυνεις κ αυτο, στο θεμα με τις γραμματοσειρες ναι ισχυει αλλα και αυτο το λυνεις, animation (μετρια πραγματα) και αυτο το λυνεις

εκτος λοιπον απο το για ποιο projet μιλαμε σημασια εχει ενοειται κ πως βολευει τον καθενα να το φτιαξει, γιατι λυσεις υπαρχουν, σε αυτο το κομματι λοιπον.. περι ορεξεως κολοκυθοπιτα...

Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Ο Safari στο macOS Sierra έρχεται με απενεργοποιημένα Flash, Java, Silverlight, QuickTime 2 cordis 18 Ιουν 2016 00:44
dream81 Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 24 Ιαν 2017 15:18 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites