freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Η Adobe κάνει το περιεχόμενο του flash αναζητήσιμο

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   This topic is locked you cannot edit posts or make replies Σελίδα 13 από 23 [341 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: seoflashadobeπεριεχόμενοβελτίωση Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, ..., 11, 12, 13, 14, 15, ..., 21, 22, 23 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
skeftomilos
Script Master

Μέλος από: 07 Ιαν 2005
Βοηθήματα: 33
Νέα: 1

Περιοχή: Αθήνα
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 09 Σεπ 2009 19:31    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

athineos ανέφερε:
Φίλε μου ΔΕΝ υπάρχει SEO τεχνική και ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΦΑΝΕΡΟ!

Αναφέρομαι σε αυτό:

κώδικας:
<div id="content">
  <h1>ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΩΝ FLASH SITES</h1>
</div>
<script type="text/javascript">
  document.getElementById('content').innerHTML = '<object><param name="movie" value="flash-sites.swf"></object>'
</script>

...το οποίο είναι πράγματι μια καλή τεχνική για σκοπούς Search Engine Optimization.

athineos ανέφερε:
Πιστεύω πως το κενό σε αυτά που λες βρίσκεται στο ότι οι flash ιστοσελίδες ΠΟΤΕ ΔΕΝ σου αποκλείουν να δημιουργήσεις usability που να λειτουργεί ΑΚΡΙΒΩΣ με τον τρόπο που έχει συνηθίσει ο κόσμος.

Αυτή είναι μια τολμηρή δήλωση, που μπορεί να υποστηριχτεί μάλλον δύσκολα, και να διαψευστεί μάλλον εύκολα. Και που στο τέλος δεν έχει και τόση σημασία, αφού το ζητούμενο δεν είναι τι σου αποκλείει το flash να κάνεις, αλλά τι σε προδιαθέτει να κάνεις. Η εμπειρία δείχνει ότι μάλλον σε προδιαθέτει να κάνεις φρου φρου και αρώματα παρά φιλικές προς το χρήστη σελίδες, που να αξιοποιούν την εμπειρία του και να σέβονται τις προτιμήσεις του.
Xenofon

Μέλος από: 25 Σεπ 2004
Περιοχή: Volos
View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 09 Σεπ 2009 19:35    Θέμα: Whooouaaoooo, συζήτηση για το Flash χωρίς εμένα; Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Whooouaaoooo, συζήτηση για το Flash χωρίς εμένα;

Συμμερίζομαι τις περισσότερες απόψεις και ακόμα περισσότερο τις επιφυλάξεις που έχουνε οι φίλοι συνομιλητές. Ναι πιστεύω πως το flash από μόνο του δεν μπορεί ίσως να δώσει όλα αυτά που ένα επαγγελματικό site σήμερα χρειάζεται.

Όμως το Flash προγραμματίζετε, και ότι προγραμματίζεται μπορεί και συνεργάζεται !

Παρακάτω σας παραθέτω κάποια στοιχεία που αφορούν το CyberMachine, το Full Flash CMS που η επιχείρηση μου, έχει αναπτύξει. (Α, παρεμπίπτοντος ζητούνται συνεργάτες για την προώθηση και την ανάπτυξη του !)

Θεωρό πως η παρακάτω Full Flash λύση, προσφέρει μια ανταγωνιστική πρόταση, οι κριτικές δικές σας.

Γιατί είναι τόσο σημαντικό να έχετε ένα Full Flash Site.

Πράγματι το 1992 που ξεκινήσαμε να σερφάρουμε και να εκδίδουμε στο διαδίκτυο,
το κυριότερο πρόβλημα που αντιμετωπίζαμε, ήταν η έλλειψη υποδομών.
Οι χαμηλές ταχύτητες, οι αδύναμοι και λιγοστοί servers, αλλά και η έλλειψη εργαλείων σχεδιασμού και ανάπτυξης, μας ανάγκαζε να υλοποιούμε πληροφορικές και με χαμηλό interactivity δικτυακές σελίδες.

Σήμερα το διαδίκτυο δεν έχει μόνο φανατικούς οπαδούς.
Το διαδίκτυο σήμερα είναι παγιωμένο μέσο προβολής και επικοινωνίας. Δέχεται και εξυπηρετεί δισεκατομμύρια επισκέπτες. Η πρόκληση των σχεδιαστών δεν είναι πια μόνο το να είναι «ελαφριά» η σελίδα. Ο δικτυακός τόπος ανταγωνίζεται σήμερα τα υπόλοιπα μέσα μαζικής προβολής στα μάτια όχι «οπαδών» αλλά αδιάφορων καταναλωτών.

Οι υποδομές έχουνε βελτιωθεί, οι ταχύτητες έχουνε απογειωθεί και εργαλεία ανάπτυξης που μας επιτρέπουν να ανταγωνιστούμε το «κυρίαρχο» οπτικοακουστικό μέσο υπάρχουν τώρα από καιρό.

Stacking η StreamingΤο swf (Small Web Format), γνωστό ως Flash, είναι Streaming.
Μας επιτρέπει να μοιράζουμε στο διαδίκτυο περιεχόμενο με ροή. Καταφέρνει και «συμπιέζει» τον όγκο των γραφικών και μας δίνει το μέγιστο interactivity, που υπάρχει σήμερα στο διαδίκτυο.
Δεν είναι τυχαίο πως κορυφαίες πολυεθνικές επιχειρήσεις όπως coca-cola.gr, pepsi.com, nike.com., επιλέγουν το flash σαν πλατφόρμα προκειμένου για να εκδώσουν στο διαδίκτυο.

Το Flash έχει αναπτύξει δικό του πρότυπο μεταφοράς video.
Το flv (Flash Video), είναι σήμερα το βέλτιστο container για διαμοιρασμό video στο διαδίκτυο. Η αποτελεσματικότητά του είναι τέτοια που οι θεσμικοί εκδότες multimedia περιεχομένου όπως YouTube, Google Video, Yahoo! Video, metacafe, Reuters.com,for BBC Online, το χρησιμοποιούν σαν βασικό πρωτόκολλο.

Το Flash προγραμματίζεται.
Με μια γλώσσα προγραμματισμού, ξεκίνησε σαν script language – γλώσσα σεναρίου, που μοιάζει πολύ την γλώσσα C, το Flash γίνετε πιστός υπηρέτης στα χέρια των προγραμματιστών μας.

Είναι λοιπόν άμεση ανάγκη για την προβολή σας να ελκύει την προσοχή του καταναλωτή. Με το flash δίνεται την άνεση στον σχεδιαστή σας να χρησιμοποιήσει εκτεταμένα εικονοστοιχεία, ήχο, video, γραφικά ροής και μάλιστα όλα αυτά mixed η ακόμα και «στημένα».

Τι γίνεται με τις μηχανές αναζήτησης.

Το Google διαβάζει και ταξινομεί περιεχόμενο Flash. [http://www.google.com/support/webmasters/bin/answer.py?hl=en&answer=72746#1
Αν και μόνο κάτω από ιδιαίτερες συνθήκες και με συγκεκριμένες τεχνικές.

Όμως το Flash προγραμματίζεται. Το CyberMachine CMS έχει λύση το ζήτημα πολύ πριν από το Google και για όλες τις μηχανές αναζήτησης. Απλά επικοινωνούμε το περιεχόμενο της βάσης με τις μηχανές αναζήτησης και υποδεχόμαστε τον επισκέπτη που μας στέλνουν οι μηχανές συνοδευόμενο με μια μεταβλητή που μας λέει σε ποιο τμήμα του δικτυακού τόπου να τον οδηγήσουμε. Όλα αυτά ένα επίπεδο κάτω από την αλληλεπίδραση χρήστη, έτσι ο επισκέπτης μας βρίσκετε άμεσα εκεί που θέλει.
[http://421.gr/Components/Entry01.Asp?Code=007071]

Υπάρχει καπνός αλλά η φωτιά έσβησε

Το CyberMachine CMS, ξεπέρασε την «αδυναμία» που έχει το Flash και έτσι όλο το περιεχόμενο σας, θα περάσει στις μηχανές αναζήτησης και θα ταξινομηθεί σε αυτές.

Γιατί πολλές επιχειρήσεις εκδίδουν ακόμα σε παλαιότερες τεχνολογίες.
Κυρίως λόγω έλλειψης τεκμηριωμένης ενημέρωσης. Επίσης νομίζουν ότι δεν θα μπορούν να επικαιροποιήσουν τις πληροφορίες που εκδίδουν. Είναι αλήθεια ότι ένα Flash site, συμπεριφέρεται σαν «στατικό», όσον αφορά τις περιπτώσεις που θα χρειασθεί να ενημερώσετε κάποιες πληροφορίες.

Όμως το Flash προγραμματίζεται. Το CyberMachine CMS είναι ένα σύστημα τριών επιπέδων. Διεπάφη, εφαρμογή server, βάση δεδομένων. Δεν υστερεί σε τίποτα όσον αφορά τον τρόπο ενημέρωσης, η προσθήκη, διαγραφή, τροποποίηση περιεχομένου είναι πανεύκολη.

Τι «αντοχές» έχει το CyberMachine CMS.
Το CyberMachine CMS, συνεργάζεται με Windows Servers. Σαν DBMS (DataBase Manage System), χρησιμοποιεί την MySql, υπάρχουν όμως υλοποιήσεις σε MS Sql αλλά και Microsoft Access.

Αυτό σημαίνει πως από πλευράς λογισμικού οι «αντοχές» είναι μεγάλες, αυτό που μένει είναι η συνεργασία με ένα καλό δίκτυο διανομής.

.

Πόσο εύκολη είναι η διαχείριση του περιεχομένου με το CyberMachine CMS.
Αριστερό click, copy paste και upload. Βασικές γνώσεις χειρισμού υπολογιστή και ελάχιστη κοινή λογική αρκούν.

Τι επεκτασιμότητα έχει το CyberMachine CMS
Ζητήστε μας ότι εφαρμογή επιθυμείτε, χαρά μας να την υλοποιήσουμε, άλλωστε αυτή είναι η εργασία μας
Xenofon

Μέλος από: 25 Σεπ 2004
Περιοχή: Volos
ΜήνυμαΣτις: 09 Σεπ 2009 19:42    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

skeftomilos ανέφερε:
athineos ανέφερε:

Αναφέρομαι σε αυτό:

κώδικας:
<div id="content">
</div>
  document.getElementById('content').innerHTML = '<object><param name="movie" value="flash-sites.swf"></object>'
</script>

...το οποίο είναι πράγματι μια καλή τεχνική για σκοπούς Search Engine Optimization.

athineos ανέφερε:
Πιστεύω πως το κενό σε αυτά που λες βρίσκεται στο ότι οι flash ιστοσελίδες ΠΟΤΕ ΔΕΝ σου αποκλείουν να δημιουργήσεις usability που να λειτουργεί ΑΚΡΙΒΩΣ με τον τρόπο που έχει συνηθίσει ο κόσμος.

Αυτή είναι μια τολμηρή δήλωση, που μπορεί να υποστηριχτεί μάλλον δύσκολα, και να διαψευστεί μάλλον εύκολα. Και που στο τέλος δεν έχει και τόση σημασία, αφού το ζητούμενο δεν είναι τι σου αποκλείει το flash να κάνεις, αλλά τι σε προδιαθέτει να κάνεις. Η εμπειρία δείχνει ότι μάλλον σε προδιαθέτει να κάνεις φρου φρου και αρώματα παρά φιλικές προς το χρήστη σελίδες, που να αξιοποιούν την εμπειρία του και να σέβονται τις προτιμήσεις του.

Με το συμπάθιο κιόλας. Πόσο «ξένο» σου φαίνεται αυτό ; http://ddromeas.gr
Αυτό ; Http://Theostil.gr
Cha0s
SysAdmin

Μέλος από: 28 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 2

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 09 Σεπ 2009 19:48    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

παράθεση:
Χαίρομαι που επιτέλους άνοιξε ένα ζήτημα που θεωρώ ουσιαστικό και σοβαρό
και πάνω σε αυτό θα έχουν πολύ μεγαλύτερο ενδιαφέρον οι απόψεις όλων.
ChaOS πάντοτε με προβλημάτιζε αυτό, απλά δεν βλέπω από ΠΟΥ προεξοφλείται
ότι η ανάπτυξη της flash θα εμβολίσει την ανάπτυξη της html.
Εξ' ορισμού δεν βλέπω που μπορούν να συναντηθούν.

Εγώ το στήριξα στο ότι το 'flash είναι το μέλλον' όπως αναφέρθηκε πιο πάνω.
Και ανέφερα ότι το www είναι open και πρέπει να το διατηρίσουμε έτσι.
Είτε πιέζοντας εσείς σαν flash developers την adobe να δώσει πλήρες source του flash με σωστό licencing για προοπτικές εξέλιξης από όποιον ενδιαφέρεται να ασχοληθεί είτε απλά να μην το χρησιμοποιεί ο κόσμος οπότε να μην υπάρχει καν ο κίνδυνος που αναφέρω.

παράθεση:
Νομίζω αντίθετα, η TV είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα ότι μπορεί να συμβεί το εντελώς αντίθετο.
Όταν απειλούμε κάποιον τι λέμε; Θα φωνάξω αστυνομία; ή ...θα φωνάξω τα ΚΑΝΑΛΙΑ! Χεχεχε

Σχετικά με την TV είναι μονόδρομο μέσο. Ότι δείξουν στον κόσμο θα το πιστέψει ή δεν θα το πιστέψει. Δεν μπορεί να κάνει διάλογο κανένας με την TV, εκτός αν έχει σαλέψει
Το internet είναι αμφίδρομο. Όλοι έχουν πραγματικά άποψη στο internet. Δεν έχουν την ψευδαίσθηση της άποψη που έχουμε στην Δημοκρατία σήμερα.
Εγώ δεν ξέρω καμία κυβέρνηση να θέλει έξυπνο λαο.
Ο έξυπνος λαός δεν θα κάτσει δούλος να τα τρώνε οι βολεμένοι στην Κυβέρνηση. Θα ξεριζώσει τα λαμόγια από τις καρεκλάρες και θα τους στείλει από εκεί που ήρθαν.

παράθεση:
Είναι επιλήψιμο ότι η Adobe αξιοποίησε το http για να περάσει κάτι πιο ισχυρό από κείμενο;
Άλλωστε οι φωτογραφίες στις html ιστοσελίδες, τι είναι; Text?
Νομίζω οι html απαξίωσαν πρώτες την έννοια text transfer πάρα πολλά χρόνια πριν εμφανιστεί η flash.

Διόρθωσε αν κάνω λάθος.

Δεν έχεις λάθος, αλλά με μία σημαντική διαφορά όσον αφορά τα images, την javascript, τα java applets, τα CSS κλπ κλπ (βασικά πέρα από το flash δεν γνωρίζω κάτι άλλο proprietary σε τόσο μεγάλη κλίμακα εγκατεστημένο στους browsers σήμερα).
Δεν μιλάμε για proprietary formats αλλά για ελέυθερα και ανοιχτά formats.

Επομένως η εξέλιξη του http από απλά κείμενα με links συνεχίστηκε με εικόνες και άλλα καλούδια αλλά πάντα στο πλαίσιο της ελευθερίας του developer να αναπτύξει ότι θέλει χωρίς καμία εταιρία από πίσω να παραμονεύει για δικαιώματα και licences.

Το www είναι το μεγαλύτερο ανθρώπινο εγχείρημα που ανήκει στην άνθρωπότητα.
Δεν ανήκει σε καμία εταιρία με κουστουμάτους που κοιτάνε τον τζίρο. Ανήκει σε όλους μας.
Δεν κατανοώ γιατί κάποιος να θέλει να το κάνει έμμεσα κλειστό δουλεύοντας στο flash.
Ιδεολογικά και μόνο είναι αντίθετο με την φιλοσοφία του www.

Μέλος από: 01 Σεπ 2009

ΜήνυμαΣτις: 09 Σεπ 2009 19:52    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ChaOs ανέφερε:
Όλοι οι browsers έχουν address bar, back/next, πλέον tabs, refresh και stop.

Αυτό είναι το usability.
Όχι αν είναι IE ή FF που έχουν άλλο σχέδιο τα κουμπάκια.

Στο flash δεν υπάρχει κοινή γραμμή.
Ο καθένας κάνει ότι θεωρεί αυτός σωστό και usable.

Ούτε λόγος. Το προσεγγίζεις πολύ σωστά.
Όμως υπάρχουν κάποια πράγματα που όπως και να το κάνουμε καθιερώνονται.

Ας πάρουμε για παράδειγμα κάτι εντελώς open: τα προγράμματα.
Το κάθε πρόγραμμα δεν οφείλει σε κανέναν! Μπορεί να ακολουθεί ό,τι του γουστάρει!!

Όμως τα περισσότερα έχουν μενού και μάλιστα το πρώτο αριστερά λέγεται "File",
και το τελευταίο λέγεται "help" το οποίο περιέχει το About us υπομενού.
Έχουν θυρίδες διαλόγου, έχουν πάνω-κάτω τα ίδια καθιερωμένα αντικείμενα.

Αυτά δεν επιβάλλονται στον προγραμματιστή. Ο ίδιος τα επιβάλλει στην δημιουργία του
γιατί κρίνει ότι ωφελεί το καλό user interface (user experience θα το λέγαμε εδώ).

Αν τον δεσμεύαμε σε αυτό, τότε θα ήταν υποχρεωμένος να έχει μενού File
σε ένα π.χ. πρόγραμμα εξομοίωσης calculator.

Προς Θεού, δεν εξισώνω εδώ το πρόγραμμα με την ιστοσελίδα
απλά είναι παράδειγμα για να με βοηθήσει να ισχυριστώ
ότι κάποια πράγματα καθιερώνονται και ποτέ δεν πρόκειται να εκλείψουν.
Οι δημιουργίες υπακούουν σε αυτά, όμως ΑΥΤΟΒΟΥΛΑ ώστε να ρυθμίζονται οι περιπτώσεις που ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ π.χ. το back να λειτουργεί.
Cha0s
SysAdmin

Μέλος από: 28 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 2

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 09 Σεπ 2009 20:00    Θέμα: Re: Whooouaaoooo, συζήτηση για το Flash χωρίς εμένα; Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Xenofon ανέφερε:
Whooouaaoooo, συζήτηση για το Flash χωρίς εμένα;

Διαφήμιση στο CMS κάνεις η συζήτηση για το Flash;

Τα 2 site που πόσταρες τι ακριβώς είναι;
Γιατί πέρα από άσχημα σε αισθητική έκαναν πάνω από 15seconds το καθένα να φορτώσει τον loader (από το 97%) και 2-3 seconds ακόμα να φορτώσουν τα υπόλοιπα...

Τα λινκς δεν έχεις ιδέα που σε πάνε. Το μενού κάνει τα δικά του και σπάει νεύρα...

athinaios, δεν έχω δει κανένα flash site να έχει καθιερώσει κάτι.
Πέρα από τους loaders που είναι σπάσιμο να περιμένεις 3 ώρες για να φορτώσει, δεν έχω δει κοινά στοιχεία από flash site σε flash site.

Μετά από τόσα χρόνια flash developing που έχει γίνει στο internet, δεν υπάρχει ακόμα κοινή γραμμή στα intefaces. Ο καθένας κάνει ότι νομίζει καλύτερο.

Για τα προγράμματα και τα open δεν σε έπιασα να πω την αλήθεια.
Οι προγραμματιστές σχεδιάζουν έτσι τα προγράμματα, γιατί έτσι είναι το κύριο interface του λειτουργικού για το οποίο τα σχεδιάζουν.
Ακόμα και εκεί που μπορούν να βάλουν όπου θέλουν τα κουμπιά, τα βάζουν στην ίδια φάση με όλα τα υπόλοιπα που κυκλοφορούν ακριβώς για τον λόγο του usability.

Μέλος από: 07 Ιαν 2005
Βοηθήματα: 33

Περιοχή: Αθήνα
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 09 Σεπ 2009 20:01    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Xenofon ανέφερε:

Προσωπικά; Αρκετά οικείο. Check the attachment.

alternative-html-should-be-placed-here.PNG
 Description:
Alternative HTML Should Be Placed Here
 Filesize:  84.4 KB
 Viewed:  202 Time(s)

alternative-html-should-be-placed-here.PNG

HeRu
Flash Moderator

Μέλος από: 16 Αυγ 2004
Βοηθήματα: 6
Νέα: 5
Scripts: 3

portfolio deviantART linkedin twitter 
ΜήνυμαΣτις: 09 Σεπ 2009 20:25    Θέμα: Re: Whooouaaoooo, συζήτηση για το Flash χωρίς εμένα; Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Cha0s ανέφερε:
athinaios, δεν έχω δει κανένα flash site να έχει καθιερώσει κάτι.
Πέρα από τους loaders που είναι σπάσιμο να περιμένεις 3 ώρες για να φορτώσει, δεν έχω δει κοινά στοιχεία από flash site σε flash site.

Γίνονται αρκετές προσπάθειες να ενοποιηθεί το flash site development. Έχουν βγει κάποια πολύ καλά frameworks. Μην βλέπεις που δεν έχει εξαπλωθεί ακόμα η χρήση τους στην Ελλάδα.

Ένα από τα καλύτερα και πιο δημοφιλή είναι το Gaia Framework. http://www.gaiaflashframework.com/
Έχει ιntegration με το address bar/history, προσαρμόζεται στις διαστάσεις του browser και έχει ένα βasic SEO αυτόματα.
Δες μερικά από τα sites που έχουν φτιαχτεί με αυτό και θα καταλάβεις.

ΜήνυμαΣτις: 09 Σεπ 2009 20:41    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ChaOs ανέφερε:
Εγώ το στήριξα στο ότι το 'flash είναι το μέλλον' όπως αναφέρθηκε πιο πάνω.

Το έχω πει κι εγώ αυτό, αλλά (τουλάχιστον εγώ) δεν εννοώ ότι
μέλλον = αποκλεισμός ή αφανισμός του ότι γνωρίζουμε σήμερα.
Φαντάζομαι δεν το εννοεί κανείς έτσι.
Μέλλον στον χώρο των παρουσιάσεων, ΝΑΙ.
Μέλλον σε ότι υπάρχει και δεν υπάρχει, ΟΧΙ.

ChaOs ανέφερε:
Και ανέφερα ότι το www είναι open και πρέπει να το διατηρίσουμε έτσι.
Είτε πιέζοντας εσείς σαν flash developers την adobe να δώσει πλήρες source του flash με σωστό licencing για προοπτικές εξέλιξης από όποιον ενδιαφέρεται να ασχοληθεί είτε απλά να μην το χρησιμοποιεί ο κόσμος οπότε να μην υπάρχει καν ο κίνδυνος που αναφέρω.

Το βλέπω όμορφο να δουλεύει έτσι. Η Adobe όμως ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ το βλέπει έτσι . . .
ΔΕΝ έχεις άδικο, θα ήταν σαφώς καλύτερα τα πράγματα έτσι
και ίσως αν η αρνητική στάση κάποιων υποκινείται από αυτό που λες, να έχει δικαιολογημένη βάση.

Όμως και πάλι δεν με αποκλείει να πάρω τον text editor και να γράψω ότι γουστάρω σ' ένα φιλικό και καλόγουστο html πακέτο.
Η ελευθερία που προσφέρει το web, κατ' εμένα, είναι ότι μπορείς με φιλικά και αδέσμευτα μέσα
να δημοσιεύσεις, να παρουσιάσεις και να ακουστείς!
ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχει το μέσο για να μπορείς να το κάνεις αυτό.
Υπάρχει ΚΑΙ ΘΑ υπάρχει (κατά τη γνώμη μου) και ΔΕΝ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ FLASH SITES.

Ελευθερία όμως ταυτόχρονα σημαίνει (κατά τη γνώμη μου) να αφήνεις δυνατότητες και σε κάθε άλλη πρωτοβουλία.
Από τη μία να υπάρχει η ελεύθερη και από την άλλη να υπάρχει και η μισθωμένη για όσους θέλουν κάτι περισσότερο.

Να μπορείς λ.χ. να πιεις δωρεάν νερό από τη πηγή,
να μπορείς όμως να πιεις νερό και από τη κουζίνα σου, με κάποιο αντίτιμο.

Μου αρέσει η λογική σου ChaOs, γιατί δεν είναι στείρα, αλλά έχει βάσεις.
Με έχεις καθηλώσει και περιμένω τη γνώμη σου...
athineos

ΜήνυμαΣτις: 09 Σεπ 2009 21:00    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ChaOs ανέφερε:
Εγώ δεν ξέρω καμία κυβέρνηση να θέλει έξυπνο λαο.
Ο έξυπνος λαός δεν θα κάτσει δούλος να τα τρώνε οι βολεμένοι στην Κυβέρνηση. Θα ξεριζώσει τα λαμόγια από τις καρεκλάρες και θα τους στείλει από εκεί που ήρθαν.

Ααααα εσύ μου αρέσεις όλο και περισσότερο. Μου φαίνεται πρέπει να ανταλλάξουμε βιβλία!

ChaOs ανέφερε:
Δεν έχεις λάθος, αλλά με μία σημαντική διαφορά όσον αφορά τα images, την javascript, τα java applets, τα CSS κλπ κλπ (βασικά πέρα από το flash δεν γνωρίζω κάτι άλλο proprietary σε τόσο μεγάλη κλίμακα εγκατεστημένο στους browsers σήμερα).
Δεν μιλάμε για proprietary formats αλλά για ελέυθερα και ανοιχτά formats.

Επομένως η εξέλιξη του http από απλά κείμενα με links συνεχίστηκε με εικόνες και άλλα καλούδια αλλά πάντα στο πλαίσιο της ελευθερίας του developer να αναπτύξει ότι θέλει χωρίς καμία εταιρία από πίσω να παραμονεύει για δικαιώματα και licences.

Σύμφωνοι, όμως έλεγες κάτι για hyper text transfer protocol στο οποίο δεν συνάδει με την flash.
Δεν ανέφερες για proprietary formats. Εκεί ίσως και να συμφωνούσα με την αίρεση όμως του προηγούμενου post (που ανέφερα).
athineos

ΜήνυμαΣτις: 09 Σεπ 2009 21:33    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

skeftomilos ανέφερε:
athineos ανέφερε:

Αναφέρομαι σε αυτό:

κώδικας:
<div id="content">
</div>
</script>

Καλέ που βρήκες αυτό το κώδικα;
Ούτε που ξέρω, ούτε που έχω γράψει στη ζωή μου τέτοιο πράμα!
Αφού το λες, θα το έχω υπόψη μου, αλλά αλήθεια ...τι κάνει αυτή η εντολή (το .innerHTML, τα άλλα ξέρω);;;;

Γιατί αυτό το πράγμα δεν το βρήκα ούτε στο index.php αρχείο,
ούτε στο σερβιρισμένο source κώδικα...
korgr
Honorary Member

Μέλος από: 07 Οκτ 2008
Βοηθήματα: 5
Scripts: 2

Περιοχή: Corinth
View users profile
portfolio skype 
ΜήνυμαΣτις: 09 Σεπ 2009 23:46    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Xenofon ανέφερε:

lol
Αυτα τα ...sites εγιναν με το περιφημο flash CMS?
Δηλαδη οποιο flash θυμιζει html ειναι εργονομικο?

Απορω γιατι τα προσπερασαν χωρις κριτικη οι athineos & HeRu

Μέλος από: 10 Μαη 2007
Scripts: 2

Περιοχή: Ioannina
ΜήνυμαΣτις: 09 Σεπ 2009 23:54    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

@Xenofon ftiakse tis gramatoseires se menu kai titlous se afthn http://theostil.gr/

kataferes na kaneis kati se flash pou tha evgene polh kalytero se html/css/java ...
kai den ekmetaleftikes kai afto pou mporei na ginei kala se flash ...
omorfia kinish ktl

toulaxiston tha enthousiazotan merikoi ....
afto htan anousia se flash

linkedin
athineos

ΜήνυμαΣτις: 10 Σεπ 2009 01:01    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Συγνώμη κύριοι,

Κάναμε μια σοβαρή κουβέντα με αρκετό ενδιαφέρον,
κι εσάς το ενδιαφέρον σας περιορίστηκε στο να σχολιάσετε αν σας άρεσε κάποια ιστοσελίδα;
Τι δουλειά έχει η τεχνολογία κατασκευής με την αισθητική μίας ιστοσελίδας;

@Xenofon, τη δουλειά σου να τη δείχνεις στους πελάτες σου. Αυτούς αφορά.
Δεν αφορά κάνεναν από εμάς εδώ, ειδικά όσους θέλουν να κάνουν πνεύμα πάνω σε αυτή.
GeoStuff
Honorary Member

Μέλος από: 16 Νοε 2005
Βοηθήματα: 9
Νέα: 3

Περιοχή: Στα αλατορυχεία της Ζουαζιλάνδης...
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 10 Σεπ 2009 01:34    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εντάξει... 13 σελίδες τόπικ είναι λογικό να κάνει και λίγο κοιλιά...

Νομίζω τα site μπήκαν ως παραδείγματα σε ένα επιχείρημα και ως τέτοια σχολιάστηκαν...

Αλλά όντως ας μην το κάνουμε Flash Page Evaluator το θέμα...

Όλα καλά... Keep Walking...

Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Ο Safari στο macOS Sierra έρχεται με απενεργοποιημένα Flash, Java, Silverlight, QuickTime 2 cordis 18 Ιουν 2016 00:44
dream81 Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 26 Μαρ 2017 18:53 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites