freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Η Adobe κάνει το περιεχόμενο του flash αναζητήσιμο

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   This topic is locked you cannot edit posts or make replies Σελίδα 19 από 23 [341 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: seoflashadobeπεριεχόμενοβελτίωση Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, ..., 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
athineos

Μέλος από: 01 Σεπ 2009

View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 12 Σεπ 2009 18:02    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Kainourios ανέφερε:
Έχω άλλη άποψη, το να κλείσεις το μεγάφωνο για να μην ακούς τις μουσικές των ιστοσελίδων που επισκέπτεσαι δεν το βρίσκω και πολύ σωστό και λογικό σαν λύση, σε πολύ κόσμο αρέσει να ακούει μουσική όταν σερφάρει και ενοχλείται όταν μπαίνει σε ένα site και πέφτει από πάνω άλλη, φαντάζεσαι σε κάθε σελίδα που υπήρχε να είχε μουσική; Εντάξει θα μου πεις εσύ θεωρείς ότι είναι σημαντικό και απαραίτητο σε σελίδες παρουσίασης, απλά εμένα με εκνευρίζει και νομίζω τους περισσότερους, αλλά ok, σεβαστή η γνώμη σου. Εγώ πάντως το θεωρώ πρόβλημα .

Όχι, απόλυτα σεβαστό και ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ. Είναι ενοχλητικό όταν ακούς δική σου μουσική να μπαίνει εμβόλιμα της σελίδας.
Για αυτό ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχουν ενδείξεις sound off για να τις απομονώνουν.
Αν μου πεις "δεν υπήρχε κουμπάκι να την απομονώσω" θα συμφωνούσα.
Αλλά όχι να μη υπάρχει μουσική σε μία παρουσίαση, αυτό ουσιαστικά λέω.

Kainourios ανέφερε:
Την ξέρω αυτήν την επιλογή απλά θεωρώ ότι αμελήσανε να κάνουνε μερικά επιπλέον κλικ σε μερικά σημεία και έπρεπε να κάνουνε καλύτερο χρώμα το selection. Καλά εδώ που τα λέμε, ότι κείμενο και ότι φωτογραφία και αν βάλεις πάντως, μπορώ να στο πάρω ότι κι αν κάνεις, απλά με αυτόν τον τρόπο γίνεται λίγο πιο δύσκολο.

Αυτά που ανέφερα, τα περισσότερα είναι γενικότερης φύσης usability προβλήματα όντως που μερικά τα συναντάμε και σε html σελίδες, αλλά πιο σπάνια αν θες τη γνώμη μου. Όσα ανέφερα παρόλα αυτά είναι απλά για να πάρει τη βάση στο usability, για να πάρει άριστα χρειάζεται αρκετά βήματα ακόμα.

Ναι πράγματι έχει ελλείψεις. Αλλά αφορούν τις σχεδιαστικές επιλογές.
Αν δηλαδή θεωρητικά κάναμε τις ίδιες σχεδιαστικές επιλογές σε μία html,
το ίδιο αποτέλεσμα θα είχαμε: Όχι ορατό selection, υπερβολικές διακλαδώσεις στη δομή,
μπερδεμένα χρώματα στα μενού κλπ, κλπ.

ΟΚ
athineos

ΜήνυμαΣτις: 12 Σεπ 2009 22:23    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

dimsis ανέφερε:
athineos ξεφύγαμε που ξεφύγαμε από το αρχικό θέμα (btw: ίσως είναι καλύτερα να κάνει κάποιος mod split το θέμα από το σημείο που αρχίσαμε και συζητούσαμε τα υπέρ και τα κατά του flash δίνοντας έναν άλλον πιο σχετικό τίτλο) μήπως έχεις το κουράγιο να «συνοψίσεις» την συζήτηση;
Από όσο κατάλαβα έχουμε κόσμο που είναι εντελώς αντίθετος με την ύπαρξη και τη χρησιμότητα του flash (μόνο ο skeftomilos αν δεν κάνω λάθος ; ), κόσμο που βλέπει το flash ως ένα εργαλείο για συγκεκριμένες χρήσεις κυρίως παρουσίασης (RIA, video, animations, movies, graphic effects, games κλπ) και εδώ υπάρχουν κάποιες διαφωνίες για τα full flash sites και τα mixed HTML + Flash sites.

Όπως κάθε τεχνολογία έτσι και το flash έχει τα θετικά του έχει και τα αρνητικά του. Νομίζω όλοι συμφωνήσαμε σε αυτό. Οπότε τώρα τι συζητάμε;
Τι μένει; Να τραβήξουμε μια κάθετη γραμμή και να βάλουμε κάτω ένα προς ένα τα αρνητικά και τα θετικά, πάντα με τα υποκειμενικά κριτήρια του καθενός ή βάσει πλειοψηφίας των χρηστών;
Έχω την αίσθηση πως στην τελική δεν υπάρχουν μεγάλες διαφωνίες στις απόψεις των περισσοτέρων σε όσα έχουμε ήδη συζητήσει, για αυτό αναρωτιέμαι τελικά τι μπορεί να βοηθήσει περισσότερο τους αναγνώστες και τους συμμετέχοντες σε αυτή τη συζήτηση. Έχει νόημα ας πούμε να κάνουμε μια δημοσκόπηση αν είναι ή όχι εκνευριστικό να ξεκινάει να παίζει μουσική με το που ανοίγεις ένα site; Εσένα θα σου άλλαζε τη γνώμη;

Απορώ που αναρωτιέσαι κάτι τέτοιο στη μέση του διάλογου που είχαμε μεταξύ μας.
Αντιλαμβάνομαι τα έως τώρα συμπεράσματα, αλλά γιατί ΟΛΑ αυτά τα λες προσωπικά σε εμένα;

Εμένα απλά με ρωτάνε ή ανταποκρίνομαι σε τοποθετήσεις.
Αν θεωρείς ότι αυτός ο διάλογος έχει εξαντληθεί, γιατί χθες το απόγευμα απάντησες στον korgr;
Και μάλιστα πολύ αναλυτικά, εμπεριστατωμένα και εκτενέστατα!
Και πριν ξεκινήσουμε καλά-καλά να συνομιλούμε μεταξύ μας, ΞΑΦΝΙΚΑ θεωρείς ότι πρέπει να γράψουμε επίλογο! Γιατί;

Όχι μόνο ο GeoStuff, αλλά και άλλοι επιζητούν συνέχεια και μάλιστα
ενώ είχε κλειδωθεί, ο Skeftomilos ζήτησε να ξανανοίξει.
Γιατί, δεν ρωτάς τον Skeftomilo που ζήτησε να ξεκλειδωθεί?

Θα μου απαντήσεις τώρα σε αυτά που σε ρώτησα ΠΡΙΝ (γιατί νομίζω βγαίνουμε εκτός θέματος)
ή αυτά που έγραψες, προμηνύουν την άρνησή σου να συμμετέχεις άλλο;
dimsis
Reporter

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 13 Σεπ 2009 01:14    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Απευθύνομαι σε εσένα γιατί βλέπω από τις απαντήσεις σου πως έχεις παρακολουθήσει εκτενώς το θέμα, οπότε θα ήταν βοήθεια προς τους αναγνώστες που δεν έχουν τον χρόνο ή την διάθεση να διαβάσουν 19 σελίδες μηνύματα, να υπήρχε μια "σύνοψη" των τοποθετήσεων και των συμπερασμάτων που βγήκαν, για να καταλάβουν τι συζητάμε, αλλά και για εμάς ώστε να μην επαναλαμβανόμαστε. Αν έχεις το κουράγιο να το κάνεις πιστεύω θα βοηθούσε.

Σε αυτά που ρώτησες:
Ναι, το topic αφορά το ότι η google εντοπίζει περιεχόμενο flash, ανεξάρτητα με το τι είναι γραμμένο αυτό. Αλλάζει κάτι σε όσα έχω γράψει αυτό;
Το δεύτερο που με ρωτάς ποιο είναι; Αν ενσωματώνοντας ας πούμε tags για αναπαραγωγή βίντεο, ήχων και γραφικών στην HTML ξεφεύγει από τον αρχική της ιδέα; Ναι έτσι πιστεύω. Απλώς προσπαθεί να εκσυγχρονιστεί και αυτή και να καλύψει και τις νέες ανάγκες περιεχομένου άλλων μορφών πέρα των κειμένων και των στατικών εικόνων.

ΥΓ: Αυτό που σε ρώτησα για τη μουσική δεν μου απάντησες.
athineos

ΜήνυμαΣτις: 13 Σεπ 2009 01:22    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

dva_dev ανέφερε:
Μια παρατηρησούλα στο bacardi.com, τόση δουλειά έκαναν, λίγη προσοχή δεν μπορούσαν να δώσουν στο να κρατάει το combo box την επιλογή του χρήστη ώστε όταν το ξανανοίγει να πηγαίνει κατευθείαν στην προηγούμενη επιλογή? Φυσικά και μπορεί να γίνει. Ολα μπορούν να γίνουν, αλλά για τα πράγματα που πλέον θεωρούμε στοιχειώδη θα πρέπει κάποιος να ελέγχει πάλι ότι υλοποιούνται, κάποιος να υλοποιεί τον τροχό από την αρχή, κάποιος να επιβλέπει όλα αυτά που χιλιάδες εργατοώρες έχουν δαπανηθεί ήδη και τα θεωρούμε δεδομένα.

Κάτσε γιατί ήμουν κουρασμένος και τώρα πρόσεξα ΚΑΛΑ αυτό που έγραφες.

Το να κρατάει το combo box την παλιά τιμή, είναι usability της html?
Πως το κάνεις αυτό; Γιατί μία μέθοδο που έχω υπόψη μου, αξιοποιεί τα cookies
και όση δουλειά απαιτείται να την οργανώσεις στις html, άλλη τόση απαιτεί και στις full flash
μια που αξιοποιούνται με εντελώς ανάλογο τρόπο.

Για αυτό μη μπερδεύεσαι.
Αν αυτή η ιστοσελίδα ήταν html και δεν αξιοποιούσε cookies, δεν θα σήμαινε ότι είναι κακές οι html,
ούτε ότι δεν μπορούν να τα αξιοποιήσουν. Απλά είναι παράληψη του κατασκευαστή.
athineos

ΜήνυμαΣτις: 13 Σεπ 2009 02:24    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δεν μπορώ ΕΓΩ να συνοψίσω, γιατί εγώ θα συνοψίσω από τη δική μου οπτική γωνία.
Πάντως, αν έχω χρόνο, κάποια στιγμή ίσως φέρω στο προσκήνιο κάποια παλιά ζητήματα.

dimsis ανέφερε:
Ναι, το topic αφορά το ότι η google εντοπίζει περιεχόμενο flash, ανεξάρτητα με το τι είναι γραμμένο αυτό. Αλλάζει κάτι σε όσα έχω γράψει αυτό;

Δεν ξέρω αν κατάλαβες αυτό που σου είπα.
Σε προηγούμενη αναφορά σου, μεταξύ άλλων γράφεις ότι:
dimsis ανέφερε:
Πιστεύω πως ο τομέας που στόχευε δεν ήταν η δημιουργία ολόκληρων web sites σε flash αλλά να φέρει τα πολυμέσα όπως συνηθίζαμε να τα αποκαλούμε (βίντεο, εικόνα, ήχο, κίνηση..) και στο web. Συνεχίζει να αναπτύσσετε και να αναβαθμίζετε αλλά νομίζω πως ακόμα και τώρα δεν είναι αυτός ο στόχος της Adobe.

Εδώ διαφώνησα γράφοντας μεταξύ άλλων ότι ...
athineos ανέφερε:
η Adobe έχει μοχθήσει αρκετά να υλοποιήσει υποδομές
που βρίσκονται σε διαφορετική κατεύθυνση από αυτή που διαπιστώνεις

...αφού σου είχα δείξει πληροφορίες του HeRu για τα Flash Bulder, Catalyst και Flex.

Προσωπικά διαπιστώνω, τέλος πάντων, ότι οι προθέσεις της Adobe,
δεν έχουν μείνει στην εποχή που επιχειρούσε απλά να φέρει τα πολυμέσα στο web.

Πιστεύω ότι φανερά κινείται να οργανώσει και να βελτιώσει τις full flash ιστοσελίδες,
ώστε να αποτελούν έναν εναλλακτικό τύπο ιστοσελίδας που ενσωματώνει
μία ολοκληρωμένη εμπειρία πολυμεσικής (multimedia) παρουσίασης
στα πλαίσια και τις απαιτήσεις του σήμερα.
athineos

ΜήνυμαΣτις: 13 Σεπ 2009 03:44    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

dimsis ανέφερε:
Αν ενσωματώνοντας ας πούμε tags για αναπαραγωγή βίντεο, ήχων και γραφικών στην HTML ξεφεύγει από τον αρχική της ιδέα; Ναι έτσι πιστεύω. Απλώς προσπαθεί να εκσυγχρονιστεί και αυτή και να καλύψει και τις νέες ανάγκες περιεχομένου άλλων μορφών πέρα των κειμένων και των στατικών εικόνων.

Όχι, το πάω σαφώς μακρύτερα. Επέτρεψε μου ένα flash back:
dimsis ανέφερε:
Το να φτιάχνεις ένα full flash site, σαφώς και είναι εφικτό και μπορεί να βγάλει πολύ όμορφα αποτελέσματα, αλλά για μένα ξεφεύγει κάπως από την αρχική ιδέα και σκοπό.

athineos ανέφερε:
Κατά τη γνώμη μία τεχνολογία είναι ΚΑΛΟ να εξελίσσεται, ΑΡΚΕΙ να μη χάσει το μέτρο.
Όταν φτάνει να το ξεπερνάει (πάντα κατά τη γνώμη μου) πρέπει να ξέρει να παραιτείται (παραστατικά το λέω).

Αν συμφωνούμε σε αυτό, για να δούμε τις τρεις περιπτώσεις μας:
Aπό πού ξεκίνησε η html, από πού ξεκίνησε η Java και από πού ξεκίνησε η flash;
Μία multimedia ιστοσελίδα είναι μέσα στα πλαίσια της Java (απλά δεν συμφέρει),
και σαφώς είναι μέσα στα πλαίσια της flash.
Είναι όμως ΠΟΛΥ μακριά από τα πλαίσια της html, που κατά την ταπεινή μου γνώμη ακροβατεί για τη φτάσει.
Δανείζεται τεχνολογία και αλλάζει τις δομές της για να φτάνει ως εκεί.
Άρα, προσωπικά βγάζω το συμπέρασμα ότι αντίθετα η html είναι αυτή που ξεφεύγει από την αρχική της ιδέα
για να παράξει multimedia ιστοσελίδες και όχι η flash.

Η Flash ιστοσελίδα, παρά τα επίκαιρα προβλήματα που διαπιστώνουν οι συνομιλητές μου εδώ,
πιστεύω βρίσκεται ΣΑΦΩΣ πιο κοντά στο μοτίβο ιστοσελίδων με multimedia αναφορές.
Αφου τα multimedia είναι ο κεντρικός τους σχεδιαστικός κορμός!

Μία multimedia ιστοσελίδα, δεν πιστεύω ότι καλύπτεται από τις σχεδιαστικές προδιαγραφές της html, ακόμα και της html5!

Οι κορμός των σχεδιαστικών προδιαγραφών της html ήταν να φέρει κείμενα.
Όταν αρχίζουμε να της επιβάλλουμε διαδραστικότητα και multimedia,
δεν μοιάζει πλέον με html, αλλά με υβρίδιο.

Και για να μη κάνουν οι αναγνώστες το γνωστό λάθος:
ΑΛΛΟ η multimedia ιστοσελίδα και άλλο το webpage.
Το πρώτο είναι ΚΑΘΑΡΑ παρουσίαση, συνήθως διαφημιστική.
Το άλλο είναι επικοινωνία, ενημέρωση, πληροφόριση κ.α.

Και η flash μπορεί να γίνει blog και η html μπορεί να περιέχει multimedia στοιχεία.
Όμως αντίστοιχα ΔΕΝ είναι αυτός ο φυσικός τους χώρος για αυτό και ΔΕΝ διαπρέπουν όταν το επιχειρούν.
athineos

ΜήνυμαΣτις: 13 Σεπ 2009 03:52    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

dimsis ανέφερε:
Έχει νόημα ας πούμε να κάνουμε μια δημοσκόπηση αν είναι ή όχι εκνευριστικό να ξεκινάει να παίζει μουσική με το που ανοίγεις ένα site; Εσένα θα σου άλλαζε τη γνώμη;

Αααα εδώ φίλε μου είμαι κάθετος.
Ο καθένας μπορεί να έχει άποψη, όταν πρόκειται να απαντήσει αν του αρέσει ένα τραγούδι.
Το να έχει άποψη αν θα πρέπει να περιέχεται μουσική σε μία παρουσίαση,
είναι σαν να ζητάς την άποψη τους αν 1+1 κάνει 2 ή 3;

Υπάρχουν αναρίθμητες μελέτες για τις ιδιότητες της μουσικής και τη διαμόρφωση ψυχολογίας (feeling).
Ακόμα διδάσκεται και διατρηβείται σε όλα τα γνωστά Πανεπιστήμια σε σχετικές ειδικότητες.
Πρακτικά δες το: Μπορείς να φανταστείς τηλεοπτική διαφήμιση χωρίς μουσική; Αυτομάτως είναι άκυρη!

Θα συμφωνήσω όμως ότι δεν πρέπει να επιβάλλεται,
αλλά να υπάρχει εντός της ιστοσελίδας σε άμεσα ορατό σημείο,
η δυνατότητα απομόνωσής της.
dimsis
Reporter

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 13 Σεπ 2009 10:48    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Για το πρώτο σου το ξαναέγραψα και δεν το κατάλαβες οπότε το επαναλαμβάνω. Η αναφορά μου την οποία και έκανες ξανά quote στο πρώτο σου μήνυμα είναι για το Adobe Flash και όχι για άλλα προϊόντα της Adobe. Αν είχε αλλάξει γραμμή η Adobe για το συγκεκριμένο προϊόν, τότε για παράδειγμα θα μπορούσε να είχε ενσωματώσει το catalyst και το flex στο ίδιο προϊόν και όχι να τα κυκλοφορήσει ως ξεχωριστά.
Δεν αναφέρθηκα δηλαδή στην εταιρεία γενικότερα, αλλά στο συγκεκριμένο της προϊόν. Το ότι σαν εταιρεία κάνει δοκιμές και προσπαθεί να κάνει ακόμα και αυτό που περιγράφεις εσύ, δηλαδή «να οργανώσει και να βελτιώσει τις full flash ιστοσελίδες, ώστε να αποτελούν έναν εναλλακτικό τύπο ιστοσελίδας που ενσωματώνει μία ολοκληρωμένη εμπειρία πολυμεσικής (multimedia) παρουσίασης στα πλαίσια και τις απαιτήσεις του σήμερα» δεν σημαίνει κιόλας ότι θα το πετύχει, ίσως και για αυτό δεν ρισκάρει να ενσωματώσει τις νέες αυτές δυνατότητες / τεχνολογίες στο Adobe Flash που ήδη έχει καθιερωθεί. Πρώτη αναφορά για το Catalyst είχα κάνει και εδώ στις 20 Δεκ 2008, πόσοι νομίζεις ήξεραν για αυτό (ακόμα και εγώ το είχα ξεχάσει) και πόσοι άραγε ασχολήθηκαν στην πράξη, να το ψάξουν και να το χρησιμοποιήσουν; Το ίδιο και για το Flex – που πρώτοκυκλοφόρησε το 2004 - παρόλη την τεράστια προβολή και προσπάθεια προώθησης του από όλο τους ανθρώπους της Adobe. Προσοχή σε καμία περίπτωση δεν απαξιώνω αυτά εργαλεία ή την δουλειά που κάνει η Adobe, απλώς επισημαίνω πως είναι φυσικό να μη τυχαίνουν όλα τα προϊόντα, ιδίας αποδοχής από την κοινότητα. Για αυτό πιστεύω άλλωστε και το είχα γράψει και το 2007 εδώ πως άλλαξε και το licence του flex σε Mozilla Public License τότε. Σε μια προσπάθεια της Adobe να ενδιαφερθεί η κοινότητα περισσότερο για το Flex.
Και το δεύτερο και βασικότερο που το γράφεις και εσύ. Αυτά τα προϊόντα της Adobe στοχεύουν να παρέχουν στους προγραμματιστές εργαλεία για δημιουργία εφαρμογών που τρέχουν και στο διαδίκτυο και όχι web sites με τη κλασική τους μορφή και έννοια. Άλλο τα rich Internet applications και άλλο τα full flash sites. Όπως επίσης πολύ σωστά και εσύ αναφέρεις «ΑΛΛΟ η multimedia ιστοσελίδα και άλλο το webpage». Δεν βλέπω να διαφωνούμε κάπου.

Για τη μουσική που γράφεις επέτρεψε μου να έχω αντίθετη άποψη και θα σου πω ένα απλό παράδειγμα. Από τις πρώτες μέρες που έγραψες εδώ, μπήκα να δω και το portfolio σου, οπότε και βρέθηκα στη σελίδα: http://www.sitemakers.gr/portfolio/?id=8141&seq=7
Συνηθίζω να έχω παράλληλα πάρα πολλά tabs / παράθυρα ανοιχτά με διαφορετικά sites. Έκανα το ίδιο και με τις δικές σου δουλειές και ξαφνικά βρέθηκα να είμαι υποχρεωμένος να κλείσω τα ηχεία μου γιατί παίζανε παράλληλα κάπου 6-7 μουσικές που είχαν αρχίσει να παίζουν αυτόματα με το που φόρτωσαν οι παρουσιάσεις σου. Σκέψου το παράδειγμα που γράφεις για τις διαφημίσεις αλλά να έχω μπροστά μου 10 τηλεοράσεις και να πρέπει να υποστώ τον ήχο των διαφημίσεων και από τις 10. Άλλο η εικόνα που μπορώ να επικεντρώσω το βλέμα μου όποτε θέλω σε αυτήν και άλλο ένα αλλαλούμ ήχων που μόνο πόνο στα αυτιά προκαλεί και δυσανασχέτηση.
Αυτό που σου γράφω ασφαλώς και δεν το συναντώ μόνο στα δικά σου sites, ούτε είναι πρόβλημα του flash γιατί θυμάμαι από παλιά ακόμα και σε κάποιες HTML σελίδες με το που τις άνοιγες άρχιζε να παίζει στο background και μια μουσική (wav και mid files άντε και κανένα mp3 κυρίως τότε). Δεν είναι τυχαίο που σήμερα έχει σταματήσει να γίνετε αυτό στα περισσότερα websites.
Πριν 2-3 μέρες μου έτυχε πάλι τέτοιο περιστατικό και με εκνεύρισε αφάνταστα, όταν είχα ανοίξει 15-20 sites ώστε να φορτώσουν και έπειτα να τα ρίξω μια ματιά, και ξαφνικά άρχισαν από 2 ή 3 sites να ακούγονται κάτι μπουνιές από μπόξ! Έπρεπε να ψάξω ένα ένα στα tabs για να ανακαλύψω τελικά πως ήταν μια τρισάθλια διαφήμιση banner (σε flash κιόλας) με κάτι boxers που είχε αυτήν την ωραία ιδέα. Εννοείται πως μόλις βρήκα σε ποια sites έπαιζε το ίδιο flash (ήταν της ίδιας εταιρείας όλα), ήταν τα μοναδικά sites που έκλεισα με τη μια χωρίς καν να δω τίποτε από το περιεχόμενο τους. Αν αυτό δεν είναι αποτυχία για κάποιο web site, δεν ξέρω τι είναι.
Το να μου δώσεις τη δυνατότητα να σταματήσω τη μουσική αλλά να μου την ξεκινήσεις αυτόματα δεν λέει για μένα τίποτε όπως καταλαβαίνεις. Αν θέλεις να μου δώσεις μουσική ξεκίνησε με την μουσική κλειστή και ΑΝ θέλω εγώ θα την βάλω να παίξει όσο βλέπω το site σου. Από αυτά που σου περιέγραψα παραπάνω αποτελούν πραγματικό παράδειγμα καθημερινής χρήσης και να είσαι σίγουρος πως δεν είμαι ο μόνος που σερφάρει έτσι. Πολύ πιθανό το θεωρώ να το κάνεις και εσύ άλλωστε ως power user / surfer.
korgr
Honorary Member

Μέλος από: 07 Οκτ 2008
Βοηθήματα: 5
Scripts: 2

Περιοχή: Corinth
View users profile
portfolio skype 
ΜήνυμαΣτις: 13 Σεπ 2009 12:10    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

dimsis ανέφερε:
Αν θέλεις να μου δώσεις μουσική ξεκίνησε με την μουσική κλειστή και ΑΝ θέλω εγώ θα την βάλω να παίξει όσο βλέπω το site σου.

Σωστα!
Διαφορετικα δεν διαφερει απο το email spamming (πρωτα σου κανω τη ζημια, αλλα σου δινω την δυνατοτητα να διαγραφεις απο το mailing list)

Βεβαια εχω κανει και εγω αυτο το λαθος στο παρελθον! Εχω δημιουργησει full flash sites οπου επρεπε ο χρηστης να απενεργοποιησει την μουσικη...
Για τις περιπτωσεις που τους οδηγησα εγω σε αυτη την επιλογη, ζητω συγνωμη!
Για οσους επεμειναν να το κανω (ο πελατης εχει παντα δικιο πφφφφ), εχω να τους πω:
Ας προσεχατε

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 13 Σεπ 2009 12:25    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλά δεν το συζητάω αν πέσεις σε ξεροκέφαλους πελάτες που δεν νοιώθουν και επιμένουν παρόλο που τους εξηγείς. Εκεί πάω πάσο. Αλλά το βρίσκω λάθος όταν είναι δική μας επιλογή ή πρόταση δική μας προς τον πελάτη. Νομίζω πετυχαίνει το αντίθετο αποτέλεσμα από αυτό που επιδιώκει και λογικά το περιστατικό που περιέγραψα θα έχει συμβεί στους περισσότερους μας κατά τη διάρκεια του web surfing μας, εκτός και αν δεν έχουμε ηχεία ανοιχτά ή ενεργό τον ήχο.
athineos

ΜήνυμαΣτις: 13 Σεπ 2009 19:51    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αναφορικά με την γενικότερη εικόνα αυτών που ανέφερες πιο πάνω,
σεβαστή η άποψή σου, διαφωνώ βέβαια σε πολλά σημεία από όσα ανέπτυξες.
Μου έδωσες την εντύπωση ότι αναμένεις μία μάλλον αρκετά πιο συντηρητική εξέλιξη
που δεν αφήνει και πολλά περιθώρια σε reach multimedia παραγωγή παρουσιάσεων.

Αναφορικά με τις λειτουργικές προδιαγραφές των Catalyst, Flash Builder και Flex,
ΔΕΝ μπορώ να υποστηρίξω την αίσθησή που έχω με μεγαλύτερη βεβαιότητα.
Ελπίζω σύντομα να έχω μια κοντινή επαφή μαζί τους για να σου πω αν επιμένω ή όχι.
Εσύ γνωρίζεις κάτι παραπάνω, ή αυτό που λες αφορούν την προσωπική σου αίσθηση;

Αναφορικά με τις full flash ιστοσελίδες, θεωρώ ότι ρεύμα έχει ΗΔΗ υπάρξει
και μάλιστα σήμερα, περισσότερο από ποτέ, είναι ΠΟΛΥ ισχυρό.
Είναι αξιοσημείωτη η επιλογή από έτος σε έτος, μεγάλων εταιρειών που σταδιακά
εγκαταλείπουν τις παλιές φτωχές τους html παρουσιάσεις
και γυρίζουν σε full flash ιστοσελίδες με πλούσια εντυπωσιακά εφέ.

Μόλις 20 από αυτές, ανάμεσά τους τεράστιες επιχειρήσεις της παγκόσμιας αγοράς,
σας έδειξα μερικές σελίδες πριν.
Πρόκειται για full flash ιστοσελίδες, άσχετα αν σε μερικούς από εδώ αρέσουν ή όχι.

Αυτό και από μόνο του ακόμα νομίζω περιγράφει σαφώς, όχι απλά ότι υπάρχει στροφή στο παρόν,
αλλά καθορίζει το κλίμα της αγοράς για το κοντινό μας μέλλον (όπως συνήθως γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις
θα ακολουθήσουν το παράδειγμά τους και οι μικρότερες επιχειρήσεις).

Ωστόσο σέβομαι ότι αυτά τα μηνύματα εσύ τα αντιλαμβάνεσαι διαφορετικά και αυτό όπωσδήποτε είναι σεβαστό.

Το μέλλον θα δείξει αν η αγορά μείνει πάνω-κάτω στα ίδια ή θα υπάρξουν περισσότερες εναλλακτικές.
Προσωπικά μου αρέσουν οι εναλλακτικές.

Last edited by athineos on 14 Σεπ 2009 00:59, edited 1 time in total
athineos

ΜήνυμαΣτις: 13 Σεπ 2009 20:54    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

dimsis ανέφερε:
Πρώτη αναφορά για το Catalyst είχα κάνει και εδώ στις 20 Δεκ 2008, πόσοι νομίζεις ήξεραν για αυτό (ακόμα και εγώ το είχα ξεχάσει) και πόσοι άραγε ασχολήθηκαν στην πράξη, να το ψάξουν και να το χρησιμοποιήσουν; Το ίδιο και για το Flex – που πρώτοκυκλοφόρησε το 2004 - παρόλη την τεράστια προβολή και προσπάθεια προώθησης του από όλο τους ανθρώπους της Adobe.

Νομίζω αυτά που γράφω πιο πάνω για το ζεστό ενδιαφέρον των μεγάλων επιχειρήσεων, σε καλύπτουν σε αυτό.
Είναι τελείως διαφορετικό ζήτημα τι έχει πέσει στην αντίληψή του καθενός μας,
ή ποιες είναι οι προσωπικές διαθέσεις του καθενός μας απέναντι σε κάποιο προϊόν.

Αυτό τουλάχιστον δείνει η πράξη (δεν αντέχουν σε υποθέσεις ΚΑΙ οι δημοσιευμένες ιστοσελίδες).
dimsis
Reporter

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Σεπ 2009 10:20    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλημέρα,

athineos ανέφερε:
Μου έδωσες την εντύπωση ότι αναμένεις μία μάλλον αρκετά πιο συντηρητική εξέλιξη που δεν αφήνει και πολλά περιθώρια σε reach multimedia παραγωγή παρουσιάσεων.

Λανθασμένη εντύπωση σου έδωσα τότε. Νομίζω πως το έγραψα αρκετές φορές ήδη πως για multimedia παρουσιάσεις, παιχνίδια και εφαρμογές μια χαρά εργαλείο είναι το flash όπως και τα υπόλοιπα εργαλεία που παράγουν swf format. Για web sites που μπορεί να έχουν και multimedia στοιχεία επίσης μια χαρά μπορεί να καλύψει ανάγκες το flash όπου δεν μπορεί να γίνει κάτι ας πούμε με javascript / html. Για παράδειγμα, πριν 1 χρόνο, το 80% των slideshow με εικόνες που πετύχαινα στο web ήταν σε flash. Σήμερα στο ίδιο ποσοστό πετυχαίνω slideshows σε jquery / moo / prototype / ακόμα και σε Spry που είναι το Ajax framework της Adobe / javascript – html. Αλήθεια αν η Adobe έβλεπε ως μοναδικό μέλλον του web τις Rich Internet Applications το flash, γιατί πιστεύεις πως ανέπτυξε και διαθέτει δωρεάν και open source το Spry Framework ;

Για τα Catalyst, Flash Builder και Flex που με ρωτάς, εννοείται πως είναι «προσωπική μου αίσθηση», όπως κάνεις άλλωστε και εσύ όταν μας λες για το «ρεύμα» και το «ζεστό ενδιαφέρον των μεγάλων επιχειρήσεων». Εκτός και αν έχεις κάποια στατιστικά που να αποδεικνύουν ας πούμε ότι έστω 1 στα 100 sites που ανεβαίνουν στο web είναι full flash; Γιατί διαφορετικά νομίζω όλοι μας υποθέσεις κάνουμε και την προσωπική μας αίσθηση εκφράζουμε.
Δεν γνωρίζω αριθμούς, ούτε έχω κάποιο λόγο για να ψάξω για στατιστικά, αλλά όταν άνθρωποι σαν και εσένα τόσο φανατικοί με το Flash δεν έχουν καν ασχοληθεί μαζί τους από όταν πρωτοκυκλοφόρησαν νομίζω δίνει μια γενική εικόνα. Για το flex ειδικά το παρακολουθώ από όταν δημιουργήθηκε και έχω ζήσει την προσπάθεια «εδραίωσης» του από την Adobe όταν ξαφνικά όλοι οι developers της Adobe, ex Macromedia και ex Allaire που παρακολουθώ στα blogs τους λόγω Adobe Coldfusion που είναι και η σκιρπογλώσσα που δουλεύω εδώ και 10 χρόνια, άρχισαν να κάνουν αναφορές για αυτό, αλλά και να δίνουν συμβουλές και code snippets. Παρόλο που φαίνεται πολύ ενδιαφέρον software development kit για τη δημιουργία rich Internet applications δεν έχω δει πολλούς Έλληνες developers να το χρησιμοποιούν. Αν έχεις δει εσύ κάποιες Ελληνικές flex εφαρμογές θα είχε ενδιαφέρον να μου τις γνωστοποιήσεις ώστε να τις δω. . Λογικά θα ενδιαφέρει και του υπόλοιπους που παρακολουθούν το θέμα.

Τέλος θα σου επαναλάβω κάτι για τις full flash ιστοσελίδες που αναφέρεις και το ρεύμα προς αυτές που βλέπεις να είναι πολύ ισχυρό. Οι πολύ μεγάλες εταιρείες έχουν ήδη ένα δυνατό brand name και γνωρίζουν (όπως έγραψα και σε προηγούμενα post για τον Ολυμπιακό) πως ο κόσμος που θα τις επισκεφθεί δεν θα προέρχεται κυρίως από τις μηχανές αναζήτησης και θα είναι κόσμος που πολύ πιθανών να έχει ήδη δει και τηλεοπτικές διαφημίσεις. Οπότε κυρίως για λόγους εντυπωσιασμού και για να δώσουν κάτι αντίστοιχο των τηλεοπτικών διαφημίσεων καταλήγουν σε μεγάλα (υποθέτω και ακριβά) flash projects. Δεν νομίζω πως μπαίνει ο κόσμος σε αυτά κυρίως για το περιεχόμενο τους.
Άσε που όπως το βλέπω καθαρά εμπειρικά, στην Ελλάδα οι εταιρείες που είναι σε θέση να φτιάξουν πραγματικά ποιοτικές και εύχρηστες full flash παρουσιάσεις είναι ελάχιστες και το target group μικρό λόγο κόστους. Εκτός και αν πιστεύεις (ή γνωρίζεις) πως τα site που μας παρουσίασες είχαν χαμηλό κόστος ανάπτυξης.

Θα σε παρακαλέσω μια και σου αρέσει ο διάλογος, αν είναι δυνατόν να απαντάς σε όλες τις ερωτήσεις και σε μια ενιαία απάντηση, όχι σε πολλά διαφορετικά posts. Για να σε διευκολύνω χρωμάτισα διαφορετικά τις ερωτήσεις και αν θέλεις μπορείς να απαντήσεις. Ευχαριστώ.
Επίσης δεν είδα κανένα σχόλιο για όσα γράψαμε περί μουσικής που σου έδωσα συγκεκριμένο παράδειγμα καθημερινής χρήσης.
HeRu
Flash Moderator

Μέλος από: 16 Αυγ 2004
Βοηθήματα: 6
Νέα: 5
Scripts: 3

portfolio deviantART linkedin twitter 
ΜήνυμαΣτις: 14 Σεπ 2009 11:48    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

dimsis ανέφερε:
Αν έχεις δει εσύ κάποιες Ελληνικές flex εφαρμογές θα είχε ενδιαφέρον να μου τις γνωστοποιήσεις ώστε να τις δω. . Λογικά θα ενδιαφέρει και του υπόλοιπους που παρακολουθούν το θέμα.

Ορίστε το έφτιαξα ειδικά για εσένα! (done in < 30 mins)
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=45056

p.s. ξέρω ότι δεν μπορεί να θεωρηθεί "εφαρμογή", είναι απλά ένα παράδειγμα!

Reporter

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Σεπ 2009 12:11    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δεν αναφέρομαι σε code snippets HeRu στο Ελληνικό web έχει κάποια εφαρμογή να δούμε που να παίζει; Στην πράξη δηλαδή κάποια υλοποίηση.
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   This topic is locked you cannot edit posts or make replies Σελίδα 19 από 23 [341 Μηνύματα] Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, ..., 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Ο Safari στο macOS Sierra έρχεται με απενεργοποιημένα Flash, Java, Silverlight, QuickTime 2 cordis 18 Ιουν 2016 00:44
dream81 Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 23 Μαρ 2017 22:11 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites