freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Η Adobe κάνει το περιεχόμενο του flash αναζητήσιμο

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   This topic is locked you cannot edit posts or make replies Σελίδα 21 από 23 [341 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: seoflashadobeπεριεχόμενοβελτίωση Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, ..., 19, 20, 21, 22, 23 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
Cha0s
SysAdmin

Μέλος από: 28 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 2
Νέα: 1

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 15 Σεπ 2009 12:56    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Basilakis ανέφερε:
Κουράστηκα, σταματάω να παρακολουθώ το θέμα, έχει γίνει ανούσιο πλέον!

Καλό κουράγιο!

Πρέπει να συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε, μιας και δεν παίζει να βγάλουμε άκρη.
Πράγματι έχει γίνει κουραστικό

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 15 Σεπ 2009 13:17    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αν έχει γίνει κουραστικό για εσάς που διαβάζετε, σκεφτείτε πόσο κουραστικό έγινε για εμένα που έγραφα κιόλας στα τελευταία posts...
Ζήτησα πριν κάποια μηνύματα μια σύνοψη μήπως καταλήξουμε κάπου και σταματήσουμε να επαναλαμβανόμαστε.
Όπως και να'χει το αναλύσαμε πολύ το θέμα (ποιο θέμα δηλαδή, σε άλλο θέμα περάσαμε αλλά λέμε τώρα..), δημοσιεύτηκαν ωραίες απόψεις και τοποθετήσεις που προσωπικά τις προτιμώ από το lurking ή τα μηνύματα τύπου "+1"...
Alice_Cooper

Μέλος από: 10 Μαη 2007
Scripts: 2

Περιοχή: Ioannina
View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 15 Σεπ 2009 13:56    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ma sthn ousia gi afto leme oti egine kourastiko ....
ektos an to paroume alios ...
"epanalipsi mitir mathiseos"

linkedin
dimsis
Reporter

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 15 Σεπ 2009 14:00    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Σίγουρα θα ξαναγίνει στο μέλλον σε κανένα παρόμοιο θέμα
Εδώ πιστεύω ολοκληρώσαμε.
skeftomilos
Script Master

Μέλος από: 07 Ιαν 2005
Βοηθήματα: 33

Περιοχή: Αθήνα
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 19 Σεπ 2009 13:58    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Διέκοψα τη συμμετοχή στη συζήτηση για λόγους αντίθετους στη θέλησή μου, γι αυτό επανέρχομαι με παρατηρήσεις σε αυτά που έχουν ειπωθεί.

athineos ανέφερε:
Δεν επιμένω, αλλά είσαι σίγουρος; Μου κάνει εντύπωση πως μια javascript εντολή μπορεί να δώσει πρόσβαση σε χρήστες που δεν έχουν ενεργοποιημένη την javascript στο τερματικό τους (εκτός κι αν δεν κατάλαβα εγώ καλά).

Την πρόσβαση δεν δίνει η JavaScript από μόνη της, αλλά ο συγκεκριμένος συνδυασμός HTML και JavaScript. Η τεχνική λέγεται Unobtrusive JavaScript και είναι μέρος μιας ευρύτερης στρατηγικής με όνομα Progressive enhancement. Αυτή έχει σκοπό να κάνει ένα site προσβάσιμο στο μεγαλύτερο δυνατό αριθμό χρηστών, ξεκινώντας από τον ελάχιστο κοινό παρονομαστή (plain HTML) και προσθέτοντας λειτουργικότητα μόνο όταν αυτή υποστηρίζεται από τον agent του χρήστη.

Το τι συνιστά βελτίωση και τι όχι είναι βέβαια υποκειμενικό. Από τη δική μου οπτική γωνία η αντικατάσταση του hypertext κειμένου με flash binaries αποτελεί βελτίωση προς τα χείρω (Progressive Degradation).

Xenofon ανέφερε:
Δεν μπορείς να ακούσεις ραδιόφωνο όταν αυτό είναι κλειστό.
Ότι μπορείς να κλήσεις το ραδιόφωνο είναι αδυναμία της συσκευής;

Ξενοφώντα ζήτησες να μπω στο site σου και να σου πω τη γνώμη μου. Αυτό ακριβώς έκανα. Αν τυχόν το αίτημά σου εμπεριείχε ως υπονοούμενο το αίτημα της επανεγκατάστασης εκ μέρους μου του flash plugin, ζητώ συγνώμη που δεν το κατάλαβα. Αν αυτό είναι που επιθυμείς, σε παρακαλώ να αναδιατυπώσεις το αίτημά σου με μεγαλύτερη σαφήνεια. Υπόσχομαι να το ακούσω, να το εξετάσω και να το απορρίψω με την ευγένεια που αρμόζει στην περίσταση.

Btw είναι ενδιαφέρον ότι και τα δύο sites που ανέφερες έχουν ένα μοναδικό external link στο HTML source. Σύμπτωση;

Xenofon ανέφερε:
Σύμφωνα με αυτά που γράφουνε οι «πολέμιοι» του flash και με έναν μικρό παραλληλισμό, όλοι θα πρέπει να φοράμε τα ίδια ρούχα, έστω φτιαγμένα από διαφορετικό κατασκευαστή, αλλά όμως όλα θα πρέπει να κουμπώνουνε με κουμπιά ή φερμουάρ, ένα από τα δυο θα πρέπει να καθιερωθεί για να μην μπερδευόμαστε.

Το κακό με τους παραλληλισμούς είναι ότι χρειάζεται περισσότερη προσπάθεια για να είναι εύστοχοι παρά για να είναι διασκεδαστικοί. Π.χ. μπορώ να υποθέσω πως ο Σωκράτης θα διέθετε μια μάλλον φτωχή συλλογή από όμοιους χιτώνες, αλλά αυτό δεν τον εμπόδιζε να συντηρεί μια αρκετά πλουσιότερη και ποικιλότερη συλλογή από ιδέες.

dimsis ανέφερε:
Από όσο κατάλαβα έχουμε κόσμο που είναι εντελώς αντίθετος με την ύπαρξη και τη χρησιμότητα του flash (μόνο ο skeftomilos αν δεν κάνω λάθος ; ),

Δε νομίζω ότι το flash είναι άχρηστο. Νομίζω μόνο ότι είναι βλαπτικό.

HeRu ανέφερε:
Σίγουρα θα μου κάνεις πλάκα ? Η δεν κατάλαβες καθόλου τι είπα ή/και αγνόησες εντελώς τα προηγούμενα επιχειρήματα με links που έχω δώσει.( http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?p=426025#426025 )

Τότε ας παραθέσω κι εγώ μερικά επιχειρήματα με links. Είναι ένας τρόπος αντιπαράθεσης καινούργιος για μένα. Θα κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ.

- Flash as a security hole
- Annoying Flash
- Flash banners
- Why Google and Your Visitors Hate Flash
- Flash as a CPU hog
- Flash CPU 100%
- flashsucks.org
athineos

Μέλος από: 01 Σεπ 2009

ΜήνυμαΣτις: 28 Σεπ 2009 12:34    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Οι αντίθετες απόψεις μεταξύ html και flash sites, θυμίζει αρκετά χρόνια πίσω τα πηγαδάκια και τον φανατισμό
μεταξύ των υποστηρικτών των text interface environments (ας πούμε DOS)
και graphic interface environments (ας πούμε Windows link to Windows).

Πόσο ίδιοι μοιάζουν οι φανατισμοί και οι υστερίες των συντηριτικών τότε
με αυτά που διαβάζω σήμερα σε αυτό το forum. Μερικές φορές ακόμα και τα επιχειρήματά μοιάζουν.

Η εξέλιξη είναι δυνατό πράγμα και η ιστορία επαναλαμβάνεται φίλοι μου. . .
Όσο κι αν κάποιους βόλευε το text interface (με φανατικότερους τους λογιστές),
τα graphics ασφαλώς επικράτησαν και σήμερα τίποτα δεν θυμίζει την εικόνα του τότε.

Σίγουρα 5 χρόνια μετά η εικόνα και η συμπεριφορά των ιστοσελίδων δεν θα είναι καθόλου η ίδια.
Μένει να δούμε, ποια πλατφόρμα θα είναι αποτελεσματικότερη στην παραγωγή της νέας γενιάς ιστοσελίδων.

@dimsis
Είσαι ο initiator αυτού του topic και σέβομαι την επιθυμία σου να κλείσεις όπως-όπως τον διάλογο.
Αν και συνήθως κλείνουν μόνοι τους οι διάλογοι (χωρίς υποβολέα), φαίνεται θα έχεις τους λόγους σου.

@skeflomilos
Για αυτά που γράφω πάνω-πάνω, δεν υπάρχει πιο έμπρακτο δείγμα από αυτά που υποδεικνύεις στα link.
Όταν ο HeRu έστειλε links με χειροπιαστά γεγονότα, εσύ του αντέταξες links με γαυγίσματα φανατισμένων ανθρώπων.

Απέδειξα μπροστά στα μάτια όλων και με παραδείγματα, ότι ένα σωστά κατασκευασμένο flash site,
αντιμετωπίζεται ισότιμα απ' το google, ακόμα και στη πρώτη θέση αποτελεσμάτων.
Αντίθετα διαβάζω στα link που έστειλες, μεταξύ άλλων, άρθρο που χωρίς καμία επιφύλαξη
ισχυρίζεται ότι τα flash sites δεν αναγνωρίζονται από τη google, ακόμα κι όταν η ίδια η google το αρνείται.

Αν αυτή είναι η ποιότητα ενημέρωσης που θέλεις να έχεις για το θέμα, είναι δικαίωμά σου να μείνεις με αυτή.

@alice cooper
Δεν γράφουμε κανενός είδους άρθρο εδώ φίλε μου . . . ένας αυθόρμητος διάλογος ήταν.
Κανένας αυθόρμητος διάλογος δεν οφείλει την συνοχή ενός άρθρου.
Αντίθετα που θεωρώ ΠΟΛΥ θετικό που κάποιοι είχαν το κουράγιο
να φρεσκάρουν μερικά πράγματα που αναφέρονται 5 σελίδες πίσω.

ΑΥΤΑ!
skeftomilos
Script Master

Μέλος από: 07 Ιαν 2005
Βοηθήματα: 33

Περιοχή: Αθήνα
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 03 Οκτ 2009 13:32    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ταλαιπωρημένοι άνθρωποι είναι. Μπoρούν να μένουν απαθείς όταν μιλούν για την πηγή της δυστυχίας τους;

BIT-101 Blog ανέφερε:
One has to wonder if these people were beaten with a Flash product box when they were young.

Why people hate Flash

Το βαρύ Flash product box που έσπαγε τα νεύρα αυτών των ανθρώπων κατά την τρυφερή ιντερνετική τους ηλικία, έγινε το απωθημένο τους. Τώρα που μεγάλωσαν πια και έμαθαν πώς να φυλάγονται από τα χτυπήματα, είναι η σειρά τους να βγάλουν το άχτι τους.

athineos ανέφερε:
Απέδειξα μπροστά στα μάτια όλων και με παραδείγματα, ότι ένα σωστά κατασκευασμένο flash site,
αντιμετωπίζεται ισότιμα απ' το google, ακόμα και στη πρώτη θέση αποτελεσμάτων.
Αντίθετα διαβάζω στα link που έστειλες, μεταξύ άλλων, άρθρο που χωρίς καμία επιφύλαξη
ισχυρίζεται ότι τα flash sites δεν αναγνωρίζονται από τη google, ακόμα κι όταν η ίδια η google το αρνείται.

Η Google δηλώνει ότι σκανάρει τα swf αρχεία, και εξάγει τα κείμενα που περιέχουν. Όταν τα αρχεία δεν περιέχουν εντός τους τα κείμενα αλλά τα κατεβάζουν από άλλες πηγές, τότε το σκανάρισμα της Google είναι ατελέσφορο. Γι αυτό και εσύ ο ίδιος ακολουθείς άλλη μέθοδο για να εξασφαλίσεις ότι τα keywords θα καταλήξουν στις databases της Google. Η μέθοδός σου - συμπερίληψη των κειμένων στον HTML container - είναι μεν αποτελεσματική, αλλά δεν είναι δωρεάν. Απαιτεί χρόνο τόσο κατά την υλοποίηση όσο και κατά τη συντήρηση του site. Και επίσης είναι προβληματική. Ο καθένας από μας που έχει τύχει να συντηρήσει δύο εκδόσεις του ίδιου site σε πλήρη συγχρονισμό, ξέρει πόσο επίπονο και επιρρεπές σε σφάλματα είναι το εγχείρημα.

Επίσης πρέπει να τονιστεί ότι η μέθοδος της συμπερίληψης σε HTML για εξασφάλιση του Google indexing δεν είναι καινούργια, ούτε αφορά το flash περισσότερο από όσο αφορά άλλα proprietary formats. Εικόνες, video, γραφικά και animations κάθε είδους (SVG, Canvas, Quick Time, Postscript, Silverlight, Java κ.λπ.) ή ακόμα και εξωτικά formats που πρόκειται να επινοηθούν στο μέλλον, όλα μπορούν να εκμεταλλευτούν την ίδια τεχνική. Πληρώνοντας βέβαια το σχετικό αντίτιμο.
athineos

ΜήνυμαΣτις: 03 Οκτ 2009 19:44    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Όσο κι αν μου αρέσει πολύ αυτή η συζήτηση, δεν θέλω να γίνομαι βάρος σε όσουν επιθυμούν να κλείσει.

Όσο μπορώ πιο σύντομα λοιπόν:
Δεν διαφωνώ και το ξαναλέω ότι το swf ΔΙΑΒΑΖΕΤΑΙ, αλλά όχι ισότιμα με τις html.
Τουλάχιστον αυτό λένε οι SEO ειδικοί και επιβεβαίωσαν οι δοκιμές μου.
Αντίθετα κάποιο από τα link που ανέφερες, ισχυρίζεται ότι ΔΕΝ διαβάζεται από τις μηχανές αναζήτησης
πράγμα εντελώς αναληθές και απαράδεκτη ανακρίβεια.

Καμία αντίρρηση για το εναλλακτικό html αρχείο (βλέπω έχεις κάνει την μελέτη σου).
Διαφωνώ όμως στο αν έχει κόπο. Έχει ελάχιστο κόπο (επιπέδου copy/paste),
εφόσον τουλάχιστον διατηρεί μια απλή μορφή χωρίς εξωτερικές απαιτήσεις.
Στις δυναμικές ιστοσελίδες μάλιστα, δεν έχει καθόλου κόπο γιατί έχω κατασκευάσει php πρόγραμμα
που συγχρονίζει αυτόματα τις δύο εκδόσεις.

Επειδή όμως φοβάμαι ότι δεν αρέσει η συνέχεια του διαλόγου σε κάποιους,
ή συνεχίζουμε στο forum της ιστοσελίδας μου
ή στο e-mail μου (βλέπε profil).

Εκτός κι αν εσύ ή κάποιος άλλος ανοίξει μια νέα συζήτηση.
dimsis
Reporter

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 03 Οκτ 2009 20:00    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αν υπάρχει κάτι νέο να μας γράψει ο οποιοσδήποτε ευχαρίστως να το συζητήσουμε, αλλά από τη στιγμή που ανακυκλώνονται τα ίδια πράγματα νομίζω πως χάνει την ουσία του το θέμα και κουράζει.
Οι ξεκούραστοι συνεχίστε ελεύθερα τη συζήτηση και όποιος έχει το κουράγιο ή το ενδιαφέρον συνεχίζει να παρακολουθεί. Αυτό πίστευα πως ήταν αυτονόητο...

PS: Αν ήταν "να κλείσω όπως όπως" το θέμα, θα γινότανε lock, δεν θα έμενε ανοιχτό, πράγμα που ούτε έχω κάνει ποτέ, ούτε έχω ζητήσει από κανένα mod εδώ ή αλλού.
PS 2: Να υποθέσω πως θα απαντήσεις και σε όσα είχα ρωτήσει στο forum του site σου για το καλό το διαλόγου που επιθυμείς;
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=37333&postorder=...;start=270#426719
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=37333&postorder=...;start=285#426797
PS 3: Πως το είπαμε το site σου άλλη μια φορά για να το εμπεδώσουμε;
athineos

ΜήνυμαΣτις: 03 Οκτ 2009 21:43    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

dimsis ανέφερε:
Αλήθεια αν η Adobe έβλεπε ως μοναδικό μέλλον του web τις Rich Internet Applications το flash, γιατί πιστεύεις πως ανέπτυξε και διαθέτει δωρεάν και open source το Spry Framework ;

Δεν πρόκειται να μπω στη διαδικασία να κάνω υποθέσεις, ούτε άλλωστε θα σου συνιστούσα να κάνεις το ίδιο κι εσύ.
Αν μπορείς, ρώτα την Adobe που είναι η μοναδικά αρμόδια να απαντήσει.

dimsis ανέφερε:
Εκτός και αν έχεις κάποια στατιστικά που να αποδεικνύουν ας πούμε ότι έστω 1 στα 100 sites που ανεβαίνουν στο web είναι full flash

Σου έχω ήδη απαντήσει και θα επαναλάβω ότι μετράω με τον ίδιο τρόπο που μετράς κι εσύ. Δες μερικά post πιο πάνω.

dimsis ανέφερε:
Αν έχεις δει εσύ κάποιες Ελληνικές flex εφαρμογές θα είχε ενδιαφέρον να μου τις γνωστοποιήσεις ώστε να τις δω

Δεν θα κάνω υποθέσεις αν το αξιοποιούν οι Έλληνες developers.
Άλλωστε αποτελούν ένα ΕΛΑΧΙΣΤΟ δείγμα της παγκόσμιας αγοράς.
Γιατί θα έπρεπε να με νοιάζει αν οι Ελληνάρες developers το αξιοποιούν,
όταν το αξιοποιούν παγκοσμίως;;;
Το αντίθετο θα έπρεπε να μας απασχολούσε νομίζω.

Νομίζω θυμάμαι καλά ότι σου είχα πει πως η Adobe έχει μοχθήσει προς την κατεύθυνση κατασκευής αμιγώς ιστοσελίδων flash.
Το flex που αναφέρεις είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα! Τι άλλο λοιπόν θέλεις επ' αυτού;;
Θέλεις μήπως να σου πω για εμένα; Ήδη ξεκινάω να το μελετάω.
Όταν αναπτύξω την πρώτη μου ιστοσελίδα σε flex θα σε ειδοποιήσω να την θαυμάσεις. Σε καλύπτει αυτό;;

dimsis ανέφερε:
Επίσης δεν είδα κανένα σχόλιο για όσα γράψαμε περί μουσικής

Έχω προ πολλού γράψει και εξαντλήσει το θέμα. Στη σελίδα 19 στη κορυφή βρίσκεται το δεύτερο post που έγραψα σχετικά.

dimsis ανέφερε:
. . .αν πιστεύεις (ή γνωρίζεις) πως τα site που μας παρουσίασες είχαν χαμηλό κόστος ανάπτυξης

Πόσο κόστισε η ιστοσελίδα της Dior ή της L'oreal? Δεν χρειάζεται συστάσεις
το πόσα ξοδεύουν αυτές οι εταιρείες για την προβολή τους.
Τι θέλεις να πεις δηλαδή; Ότι αν δεν είχαν την επιλογή της flash ιστοσελίδας,
και κατέληγαν σε μία html, το νούμερο ΔΕΝ θα ήταν μεγάλο;;;
Φοβάμαι τα τελευταία επιχειρήματά σου έχουν αρχίσει να κάνουν περίεργες, σχεδόν ακροβατικές καραμπόλες.
Θες να συζητήσεις και να ανταλλάξουμε απόψεις ή σταδιακά να πέσεις στο επίπεδο διαλόγου κάποιου γνωστού μας;

Εν πάση περιπτώσει, δεν είμαι ούτε ήρθα εδώ ως ειδικός επί παντός επιστητού
για να ικανοποιήσω τις εξειδικευμένες ερωτήσεις που μου ζητάς.

Αυτό που γνωρίζω ΚΑΛΑ είναι τι κάνει και τι δεν κάνει μία flash ιστοσελίδα.
Κάποιοι έγραψαν ότι παρουσιάζει αδυναμίες σε κάποια ζητήματα
τα οποία πρόσθεσα την δική μου γραφή μήπως και διαφωτίσω το θέμα.

Από εκεί και πέρα πόσοι είναι οι Έλληνες flex developers, πόσα ξόδεψε η Dior για την ιστοσελίδα της,
αν η μουσική είναι κατάλληλο εργαλείο σε μία παρουσίαση κλπ, κλπ
θεωρώ ότι δεν αφορούν εμένα, ούτε είμαι ο ειδικότερος να απαντήσω.

Αν θέλεις να μας διαφωτίσεις σε αυτά ή μπορείς με ασφάλεια να κάνεις τις δικές σου εκτιμήσεις, go ahead σε ακούμε.

dimsis ανέφερε:
Πως το είπαμε το site σου άλλη μια φορά για να το εμπεδώσουμε;

Μάλλον δεν έχω άδικο τελικά. Τέτοιοι υπαινιγμοί κάνουν περισσότερο φανερό
ότι έχεις ρίξει το επίπεδο διαλόγου που αρχικά παρουσίαζες.
Κρίμα γιατί δεν συνάδει με το επίπεδο και την εικόνα που εμφανίζεις γενικότερα στο freestaff.
dimsis
Reporter

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 04 Οκτ 2009 00:09    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ο καθένας κρίνεται από αυτά που γράφει athineos. Εδώ είναι και μένουν. Το επίπεδο e-διαλόγου σε forums προσαρμόζεται στο επίπεδο των υπολοίπων που συμμετέχουν σε αυτόν. π.χ.
athineos ανέφερε:

@dimsis
Είσαι ο initiator αυτού του topic και σέβομαι την επιθυμία σου να κλείσεις όπως-όπως τον διάλογο.
Αν και συνήθως κλείνουν μόνοι τους οι διάλογοι (χωρίς υποβολέα), φαίνεται θα έχεις τους λόγους σου.

athineos ανέφερε:
Επειδή όμως φοβάμαι ότι δεν αρέσει η συνέχεια του διαλόγου σε κάποιους,
ή συνεχίζουμε στο forum της ιστοσελίδας μου
ή στο e-mail μου (βλέπε profil).

Ποιός το έριξε το επίπεδο και με ποιό σκοπό είναι ηλίου φαεινότερο στην κοινότητα.

Από εκεί και πέρα αν έχεις τίποτε νεότερο να μας γράψεις πέρα του ότι έφτιαξες ένα site που καταρρίπτει όλους τους μύθους που ακούγονται κατά του flash και αποδεικνύει πως το flash είναι η τεχνολογία του μέλλοντος, πως όλοι όσοι δεν το πιστεύουν αυτό είναι φανατικοί και υστερικοί συντηρητικοί και πως οι έμποροι θα πρέπει να προτιμούν full flash sites για την προβολή τους, ας το διαβάσουμε.
Τους χαρακτηρισμούς σου και τις υποθέσεις μόνο ή θα τους κρατάς για τον εαυτό σου ή θα παίρνεις ανάλογες απαντήσεις. Αν συνεχίζεις το θέμα απλά και μόνο για να τρολάρεις, με ένα flash back θα δεις ότι δεν έμεινε και κανένας με τον οποίο να μην ήρθες σε αντιπαράθεση με τον τρόπο που εκφράζεσαι στα μηνύματα σου. Αυτό και μόνο θα έπρεπε να σε βάζει σε σκέψεις.

Το ξαναγράφω. Αν έχεις κάτι νέο να πεις κάντο, χωρίς να προκαλείς. Δεν έχω καμία διάθεση να χάνω το χρόνο μου σε ανούσιες αντιπαραθέσεις επειδή εσύ βλέπεις συνομωσίες, ότι δήθεν έχω τους λόγους μου να κλείσω όπως όπως το διάλογο ή ότι είμαι υποβολέας.

PS: freestuff όχι freestaff
GeoStuff
Honorary Member

Μέλος από: 16 Νοε 2005
Νέα: 3

Περιοχή: Στα αλατορυχεία της Ζουαζιλάνδης...
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 04 Οκτ 2009 00:13    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Έχει αρχίσει να κουράζει το θέμα και να ανακυκλώνεται...

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι συζητάτε 21 σελίδες τώρα...

Έλεος... Νομίζω αρκεί...

ΜήνυμαΣτις: 04 Οκτ 2009 17:06    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

@dimsis
Αυτές ήταν οι απαντήσεις στα ερωτήματα που διακαώς ρώταγες να μάθεις;

Παραδέχομαι ότι η σύγκριση με τις υστερίες και τις ομοιότητες διαλόγων πριν πολλά χρόνια είναι άδικη.
Αυτή η επίμαχη πρόταση του συγκεκριμένου post ήταν πράγματι ανάρμοστη
για τα μέλη αυτού του topic και ζητώ συγνώμη.
Από εκεί και πέρα όμως η προσπάθειά σου να εξομοιώσεις την συμμετοχή μου
με αυτή την άτυχη πρόταση, είναι εξίσου άδικη.

Συμμετείχα σε 21 σελίδες διάλογο και σεβάστηκα την επιθυμία σου να τον διακόψεις.
Όταν παρόλα αυτά κάποιος εξακολουθεί να ενδιαφέρεται για αυτό που εσύ διακόπτεις,
μου δίνει το δικαίωμα να τον προσκαλέσω εκεί που ΕΣΥ τον έδιωξες.
Άλλωστε από κάτω γράφω: "Εκτός κι αν εσύ ή κάποιος άλλος ανοίξει μια νέα συζήτηση".
Μέχρι εκείνη τη στιγμή, δεν είχες αφήσει κάποιο άλλο περιθώριο.

Το να αναπαράγεις επιλεκτικά αυτά που λέω είναι εξίσου φάουλ από μεριάς σου.

@Geostuff
Εγώ ολοκλήρωσα σε αυτά που κατηγορήθηκα κι εδώ σταματάω.
Συμφωνώ ότι όταν ένας διάλογος από επιχειρήματα καταλήγει στην εκτόξευση προσωπικών κατηγοριών,
χάνει το ενδιαφέρον του.
Basilakis
PHP Moderator

Μέλος από: 17 Νοε 2003
Βοηθήματα: 68
Νέα: 7
Templates: 3
Scripts: 3

Περιοχή: Womans' Brain
View users profile Send email to user Visit posters website
blog deviantART flickr myspace facebook linkedin 
hi5 sync twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 04 Οκτ 2009 17:46    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

@athineos

Δεν μίλησα σε όλα το topic γιατί πολύ απλά, η συζήτηση απο ένα σημεί οκαι μετά δεν αφορούσε την τεχνολογία και την πρόοδο στο χώρο της πληροφορικής στο web.

Δεν διακόπτουμαι την συζήτηση, διακόπτουμαι την λογομαχία και τις ΑΣΚΟΠΕΣ συζητήσεις. Ο Δημήτρης όπως και κανένας άλλος moderator που προσεχτηκά και μετρώντας τις λέξεις μας, δεν προσπάθησε να σε διώξει. Αυτό που προσπαθούμε είναι να καταλάβεις πως η συζήτηση έχει ΥΠΕΡαναλωθεί και πλέον δεν αναφερόμαστε σε κάτι καινούργειο.

Το forum του freestuff.gr είναι ανοιχτό για οτιδήποτε και είναι πολύ άδικο αυτό που ανέφερες. Δεν διώξαμε ποτέ κανέναν, ακόμη και αυτούς που δημιουργούσαν ποβλήματα.

Απαντώντας και σε κάποια ερωτήματα σου να σου πως πως υπάρχουν και πολλές εταιρίες που ξοδεύουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ χρήματα στο web και δεν αξιωποιούν το flash. Ο λόγος είναι πως έχουν αρκετά καλούς consultant να τους πουν οτι "παιδιά, το flash μπορεί να είναι εντυπωσιακό αλλα δεν σας κάνει".

παράθεση:

Γιατί θα έπρεπε να με νοιάζει αν οι Ελληνάρες developers το αξιοποιούν,
όταν το αξιοποιούν παγκοσμίως;;;

Παρακολουθώ καθημερινά πολλές σελίδες, σχετικές με το web και πάρα πολλά blogs σχετικά με το web design και development. Στις 30 μέρες του μήνα, τυχαίνει να μην αναφερθούν στο flash και έναν ολόκληρο μήνα.

Τόσο λάθος κάνουν στο διεθνές επίπεδο τόσοι καταξιωμένοι του χώρου, που δεν είναι Έλληνες και θα έπρεπε να τους έχουμε σαν standar;

Οι ελληναράδες λοιπόν developers, δεν αξίζουν μία. Βέβαια υπάρχουν και άλλοι που αξίζουν, όπως μπορείς να δεις στο css3.gr και να μου πεις τι γράφουν για το flash. Αλλα οκ, ελληναράδες και εκεί...

Μπορείς να διαβάσεις και ένα άρθρο του Γιάννη Κωνσταντακόπουλου με τίτλο Web design και Flash: δύο ασύμβατοι κόσμοι και όπως θα διαβάσεις τα comments, υποστηρίζω το flash για κάποια πράγματα.

ΜήνυμαΣτις: 04 Οκτ 2009 20:50    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Basilakis ανέφερε:
Δεν μίλησα σε όλα το topic γιατί πολύ απλά, η συζήτηση απο ένα σημεί οκαι μετά δεν αφορούσε την τεχνολογία και την πρόοδο στο χώρο της πληροφορικής στο web.

Δεν διακόπτουμαι την συζήτηση, διακόπτουμαι την λογομαχία και τις ΑΣΚΟΠΕΣ συζητήσεις. Ο Δημήτρης όπως και κανένας άλλος moderator που προσεχτηκά και μετρώντας τις λέξεις μας, δεν προσπάθησε να σε διώξει. Αυτό που προσπαθούμε είναι να καταλάβεις πως η συζήτηση έχει ΥΠΕΡαναλωθεί και πλέον δεν αναφερόμαστε σε κάτι καινούργειο.

Το forum του freestuff.gr είναι ανοιχτό για οτιδήποτε και είναι πολύ άδικο αυτό που ανέφερες. Δεν διώξαμε ποτέ κανέναν, ακόμη και αυτούς που δημιουργούσαν προβλήματα.

Αν και όλα αυτά κινούνται λίγο έξω από το πλαίσιο της συζήτησης
το πνεύμα του "εκεί που ΕΣΥ τον έδιωξες" το έλαβες διαφορετικά από ότι το έγραψα.
Δεν του έκανε έξωση του ανθρώπου, ούτε σε εμένα. Ο διάλογος ανοικτός παρέμεινε.

Όταν υπάρχει κόσμος που με ρωτάει δημόσια, προσωπικά δεν θα του απάνταγα
ότι έχει εξαντληθεί το θέμα. Πολύ λιγότερο σε ανοικτά topics στο forum μου.

Basilakis ανέφερε:
Απαντώντας και σε κάποια ερωτήματα σου να σου πως πως υπάρχουν και πολλές εταιρίες που ξοδεύουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ χρήματα στο web και δεν αξιωποιούν το flash. Ο λόγος είναι πως έχουν αρκετά καλούς consultant να τους πουν οτι "παιδιά, το flash μπορεί να είναι εντυπωσιακό αλλα δεν σας κάνει".

Ασφαλώς κι έτσι είναι.
Υπό την αίρεση όμως ότι το "καλούς consultants" το λες εσύ.
Εγώ λ.χ. μπορεί να έλεγα την ίδια φράση βάζοντας "κακούς consultants".

Basilakis ανέφερε:
Παρακολουθώ καθημερινά πολλές σελίδες, σχετικές με το web και πάρα πολλά blogs σχετικά με το web design και development. Στις 30 μέρες του μήνα, τυχαίνει να μην αναφερθούν στο flash και έναν ολόκληρο μήνα.

Τόσο λάθος κάνουν στο διεθνές επίπεδο τόσοι καταξιωμένοι του χώρου, που δεν είναι Έλληνες και θα έπρεπε να τους έχουμε σαν standar;

Οι ελληναράδες λοιπόν developers, δεν αξίζουν μία. Βέβαια υπάρχουν και άλλοι που αξίζουν, όπως μπορείς να δεις στο css3.gr και να μου πεις τι γράφουν για το flash. Αλλα οκ, ελληναράδες και εκεί...

Διάβασες επιπόλαια αυτό που έγραψα.
Το Έλληνες vs διεθνείς developers έχει ποσοτικά και όχι ποιοτικά χαρακτηριστικά. Πλήθος όχι ποιότητα.

Basilakis ανέφερε:
Μπορείς να διαβάσεις και ένα άρθρο του Γιάννη Κωνσταντακόπουλου με τίτλο Web design και Flash: δύο ασύμβατοι κόσμοι και όπως θα διαβάσεις τα comments, υποστηρίζω το flash για κάποια πράγματα.

Το έχω διαβάσει κι έχω γράψει στο ίδιο blog με εσένα (μάλλον θα είσαι ο Bassilis).
Δεν είναι απαραίτητο να διαφωνούμε σε όλα. Ανταλλαγή απόψεων κάνουμε.
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   This topic is locked you cannot edit posts or make replies Σελίδα 21 από 23 [341 Μηνύματα] Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, ..., 19, 20, 21, 22, 23 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Ο Safari στο macOS Sierra έρχεται με απενεργοποιημένα Flash, Java, Silverlight, QuickTime 2 cordis 18 Ιουν 2016 00:44
dream81 Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 28 Μαρ 2017 10:03 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites