freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Η Adobe κάνει το περιεχόμενο του flash αναζητήσιμο

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   This topic is locked you cannot edit posts or make replies Σελίδα 22 από 23 [341 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: seoflashadobeπεριεχόμενοβελτίωση Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, ..., 20, 21, 22, 23 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
Basilakis
PHP Moderator

Μέλος από: 17 Νοε 2003
Βοηθήματα: 68
Νέα: 7
Templates: 3
Scripts: 3

Περιοχή: Womans' Brain
View users profile Send email to user Visit posters website
blog deviantART flickr myspace facebook linkedin 
hi5 sync twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 05 Οκτ 2009 10:42    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Use Flash with wisdom... πολύ ενδιαφέρων άρθρακι και τεριάζει

http://www.dailyseoblog.com/2009/10/15-examples-of-stylish-website-...ents-effectively/

Μέλος από: 01 Σεπ 2009

View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 05 Οκτ 2009 12:43    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Οι ιστοσελίδες που προτείνει είναι σχεδιαστικά απίθανες.
Τα animated graphics δεν κάνουν αναγκαστικά όμορφη μία ιστοσελίδα. Η έμπνευση μετράει.
Αν και η χρήση των animated graphics είναι πολύ περιορισμένες, είναι πολύ όμορφες δουλειές.

Σε μία-δύο που πρόεχειρα ερεύνησα τον κώδικα στην index σελίδα, δεν βρήκα πουθενά κλήση .swf.
Τώρα που "χώνουν" τον flash κώδικα δεν ξέρω. Αν τις έβλεπα πριν διαβάσω το άρθρο
θα έλεγα ότι κάνουν ωραία δουλειά με χρήση της javascript.

Προσωπικά έχω ξαναγράψει ότι νομίζω το swf δεν αναγνωρίζεται από την google ισότιμα με μία html ιστοσελίδα.
Εδώ μας λέει μάλλον το αντίθετο. Δεν αμφιβάλλω ότι εξελίσσονται τα πράγματα.

Θα ήθελα πολύ να δω πως προτείνουν την ορθολογιστική χρήση flash (τεχνικά).
Όταν έχω λίγο περισσότερο χρόνο θα το μελετήσω.

Ενδιαφέροντα αυτά που βρήκες Basilakis.
skeftomilos
Script Master

Μέλος από: 07 Ιαν 2005
Βοηθήματα: 33
Νέα: 1

Περιοχή: Αθήνα
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 06 Οκτ 2009 19:58    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

athineos ανέφερε:
ΠΟΤΕ δεν χρησιμοποιούνται τα swf αρχεία για ανίχνευση από τις μηχανές αναζήτησης. ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ οι δομές των html ιστοσελίδων με τις δομές μίας full flash! Οι μηχανές αναζήτησης δουλεύουν ομαλά με τις html ιστοσελίδες.
...
Δεν διαφωνώ και το ξαναλέω ότι το swf ΔΙΑΒΑΖΕΤΑΙ, αλλά όχι ισότιμα με τις html.
Τουλάχιστον αυτό λένε οι SEO ειδικοί και επιβεβαίωσαν οι δοκιμές μου.

Φίλε Αθηναίε οι δοκιμές σου δεν επιβεβαίωσαν ότι διαβάζονται τα swf αρχεία, αλλά ότι τα swf δεν παρεμποδίζουν την ανάγνωση του HTML source από τις μηχανές αναζήτησης. Δηλαδή ότι μπορεί κανείς να ενσωματώσει στην HTML σελίδα του ένα flash στοιχείο, χωρίς να τιμωρηθεί ευθέως από τις μηχανές αναζήτησης. Ωστόσο τα αρχεία swf φαίνεται ότι πράγματι διαβάζονται από τη Google, σε συνεργασία με την Adobe υποτίθεται. Αν και μου κάνει εντύπωση αν όντως η Google χρειάστηκε βοήθεια για επιτύχει το εν λόγω κατόρθωμα. Όσο για το θέμα της ισοτιμίας που θέτεις, νομίζω ότι χρειάζεται διευκρίνηση. Γιατί αν τα swf διαβάζονται τότε διαβάζονται ισότιμα, ενώ αν δε διαβάζονται τότε δε διαβάζονται καθόλου. Ή τα keywords καταλήγουν στη database της Google ή δεν καταλήγουν. Τι τρίτη επιλογή υπάρχει;

athineos ανέφερε:
Διαφωνώ όμως στο αν έχει κόπο. Έχει ελάχιστο κόπο (επιπέδου copy/paste),
εφόσον τουλάχιστον διατηρεί μια απλή μορφή χωρίς εξωτερικές απαιτήσεις.
Στις δυναμικές ιστοσελίδες μάλιστα, δεν έχει καθόλου κόπο γιατί έχω κατασκευάσει php πρόγραμμα
που συγχρονίζει αυτόματα τις δύο εκδόσεις.

Θα μπορούσα να σου απαντήσω στο forum σου, αλλά κοίτα να δεις τι γίνεται:

Freestuff athineos 01 Σεπ 2009 05:26
- ΠΟΤΕ δεν χρησιμοποιούνται τα swf αρχεία για ανίχνευση από τις μηχανές αναζήτησης
- Google first result

Forum Αθηναίου christos 21/08/2009
- ποιος ο λόγος να ξεβολεφτούμε από τις html
- Ανύπαρκτο

Όπως βλέπεις οτιδήποτε γράψω στο forum σου είναι καταδικασμένο να παραμείνει για πάντα μέσα στη δική σου database και πουθενά αλλού. Καμιά search engine δεν πρόκειται να μάθει ποτέ για τη γνώμη μου επί του θέματος. Ο λόγος είναι ότι δε φαίνεται να επένδυσες τον ελάχιστο κόπο που λες ότι απαιτείται για να εναποθέσεις απαλά τα πολύτιμα σχόλια των επισκεπτών σου στην HTML του site. Το ότι τα σχόλια δεν είναι linkable είναι μάλλον δευτερεύον πρόβλημα και το προσπερνώ.

Γιατί το forum είναι εκτός των μηχανών αναζήτησης;
1) Είναι σκόπιμη επιλογή για λόγους προσωπικούς και μη δημοσιεύσιμους
2) Το ξέχασες (άνθρωποι είμαστε, όχι ρομπότ)
3) Βαρέθηκες (κατανοητό)
4) Θα μεγαλώσει η HTML και θα βαρύνει η σελίδα
5) Θα μεγαλώσει η HTML και θα δημιουργηθεί flicker σε ορισμένους browsers τη στιγμή της ενεργοποίησης του swfobject
6) Θα αλλοιωθεί η κατανομή των keywords που έχεις επιλέξει για το κύριο κείμενο, και θα χάσεις θέσεις για τα keywords που σε ενδιαφέρουν
7) Ο κόπος δεν είναι και τόσο ελάχιστος τελικά

Basilakis ανέφερε:
Use Flash with wisdom... πολύ ενδιαφέρων άρθρακι και τεριάζει

http://www.dailyseoblog.com/2009/10/15-examples-of-stylish-website-...ents-effectively/

Τα συγκεκριμένα παραδείγματα είναι από sites HTML. Περιηγήθηκα σε τρία από αυτά με τον flash-agnostic browser μου, και δε συνάντησα πουθενά το "Click here to get the plugin" ούτε παρατήρησα κάποιο σχεδιαστικό ή λειτουργικό κενό ή κενό περιεχομένου. Δεν πρόκειται για flash-sites εν ολίγης.
athineos

ΜήνυμαΣτις: 07 Οκτ 2009 01:36    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μια και απευθύνεσαι σε εμένα, να σου απαντήσω.

skeftomilos ανέφερε:
Φίλε Αθηναίε οι δοκιμές σου δεν επιβεβαίωσαν ότι διαβάζονται τα swf αρχεία, αλλά ότι τα swf δεν παρεμποδίζουν την ανάγνωση του HTML source από τις μηχανές αναζήτησης. Δηλαδή ότι μπορεί κανείς να ενσωματώσει στην HTML σελίδα του ένα flash στοιχείο, χωρίς να τιμωρηθεί ευθέως από τις μηχανές αναζήτησης.

Βρε skeftomile, που διάβασες τι είδους δοκιμές έκανα για να διαπιστώσω τι διαβάζει το google?
Αυτό που περιγράφεις είναι εντελώς άσχετο. Οι δοκιμές μου αφορούσαν αμιγώς swf αρχεία, όχι html.
Μη μπερδεύεσαι, άλλο οι δοκιμές μου κι άλλο η flash δομή που προτείνω.

Το συμπεράσματα που έβγαλα (για να μην αρχίσεις πάλι να υποθέτεις),
είναι ότι από μία html ιστοσελίδα διαπιστώνει την δενδροειδή δομή της πληροφορίας
ενώ από το swf διαβάζει μία μάζα από κείμενα (κατά βάση), πράγμα οπωσδήποτε κακό.
Το ότι οι μηχανές αναζήτησης διαβάζουν swf αρχεία, δεν σημαίνει ότι τα διαβάζουν ισότιμα με τις html.
Τα swf νομίζω υπολείπονται.

Αυτή είναι η ταπεινή μου άποψη (γιατί δεν είμαι ΚΑΘΟΛΟΥ ειδικός σε αυτό)
η οποία με έπεισε να ΜΗΝ ποντάρω στα swf όταν πρόκειται για περιεχόμενο
που διαβάσουν οι μηχανές αναζήτησης.

Έχω ξαναδιαβάσει από έγκυρες πηγές ότι επιτυγχάνεται εξομοίωση της δενδροειδής μορφής,
ακόμα και σε δύσκολες actionscript συνθήκες, αλλά προσωπικά προτιμώ να βασίζομαι
στην ασφάλεια της εναλλακτικής html.
Δεν εννοώ κατ' ανάγκη μια τόσο πρόχειρη έκδοση html, σαν αυτή που βλέπεις στο flash-sites.
Μου αρκεί απλά να εξασφαλίζει την απαραίτητη δενδροειδή μορφή της πληροφορίας.

skeftomilos ανέφερε:
Το ότι τα σχόλια δεν είναι linkable είναι μάλλον δευτερεύον πρόβλημα και το προσπερνώ.

Απεναντίας, ΕΧΟΥΝ σημασία.
Αν κάνεις κλικ εδώ, θα διαπιστώσεις ότι τα σχόλια ΕΙΝΑΙ linkable.
Το συγκεκριμένο link θα σε μεταφέρει απευθείας στην απάντηση του τελευταίου σχολίου που έλαβα.
Όταν κάποιος λάβει απάντηση, παραλαμβάνει ένα e-mail που του χορηγεί το κατάλληλο link
για να πάει απευθείας εκεί που πρέπει.

skeftomilos ανέφερε:
Όπως βλέπεις οτιδήποτε γράψω στο forum σου είναι καταδικασμένο να παραμείνει για πάντα μέσα στη δική σου database και πουθενά αλλού. Καμιά search engine δεν πρόκειται να μάθει ποτέ για τη γνώμη μου επί του θέματος. Ο λόγος είναι ότι δε φαίνεται να επένδυσες τον ελάχιστο κόπο που λες ότι απαιτείται για να εναποθέσεις απαλά τα πολύτιμα σχόλια των επισκεπτών σου στην HTML του site.
...
Γιατί το forum είναι εκτός των μηχανών αναζήτησης;
1) Είναι σκόπιμη επιλογή για λόγους προσωπικούς και μη δημοσιεύσιμους
2) Το ξέχασες (άνθρωποι είμαστε, όχι ρομπότ)
3) Βαρέθηκες (κατανοητό)
4) Θα μεγαλώσει η HTML και θα βαρύνει η σελίδα
5) Θα μεγαλώσει η HTML και θα δημιουργηθεί flicker σε ορισμένους browsers τη στιγμή της ενεργοποίησης του swfobject
6) Θα αλλοιωθεί η κατανομή των keywords που έχεις επιλέξει για το κύριο κείμενο, και θα χάσεις θέσεις για τα keywords που σε ενδιαφέρουν
7) Ο κόπος δεν είναι και τόσο ελάχιστος τελικά

Πω-πω-πω ροδάνι πάει το στόμα σου και πιο μακριά ακόμα το μυαλό σου.
Τα έβαλα μη φωνάζεις! Σιγά το πράγμα!

Αποκλείεται να νόμιζες ότι θα ήταν δύσκολο να κάνω μια απλή ανάγνωση table από βάση δεδομένων
και να γράψω τα περιεχόμενα στην html έκδοση.
Προφανώς θα αμφιβάλεις για την ύπαρξη του εν λόγω php κυκλώματος
που συγχρονίζει τις δύο ιστοσελίδες.

Γιατί έχεις μόνιμα την διάθεση να νομίζεις ότι σου λέω ψέματα; Θέλεις να σου στείλω το php κύκλωμα με e-mail;
Αντί να χάνεις τον χρόνο σου να αναρωτιέσαι αν λέω ψέματα, αν πραγματικά σε ενδιαφέρει
σε προσκαλώ μια μέρα να τα πούμε από κοντά, να σου παρουσιάσω το back-end που περιγράφω
και να ανταλλάξουμε απόψεις σε πρώτο πρόσωπο.

Δεν κρύβομαι από κανέναν, όπως βλέπεις γράφω με ονοματεπώνυμο.

Last edited by athineos on 12 Οκτ 2009 04:52, edited 1 time in total
athineos

ΜήνυμαΣτις: 07 Οκτ 2009 03:35    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Να και κάτι νέο και επίκαιρο που αξίζει να σας δείξω:
Κάποιοι από εδώ ισχυρίστηκαν ότι οι flash ιστοσελίδες αφορούν μόνο μεγάλα και αναγνωρισμένα brands.

Εγώ επιμένω ότι αφορούν γενικά παρουσιάσεις (όχι μόνο branded) και όσο περνάει ο καιρός πιστεύω ότι αυτό
θα το διαπιστώνουμε όλο και περισσότερο

Κάντε κλικ εδώ και δείτε τι ωραία πράγματα έφτιαξε η hol για τις εκλογές του 2009.
Πρόκειται για μια όμορφη, αναλυτική και αρκετά διαφωτιστική παρουσίαση των αποτελεσμάτων
σε ολόκληρη την επικράτεια.

Τα αποτελέσματα των εκλογών αποτελούν κυρίως περιεχόμενο. Δεν αμφιβάλω ότι μία html
θα μπορούσε να τα συμπεριλάβει με επιτυχία.
Όμως μόνο τα στοιχεία δεν φτάνουν, χρειάζεται και η κατάλληλη παρουσίαση.
ΜΗ το ξεχνάμε αυτό.
dimsis
Reporter

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 07 Οκτ 2009 08:59    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ωραίο και της hol, όπως και της Ελευθεροτυπίας το flash για τις εκλογές. http://www.enet.gr/?i=ekloges-2009.el.results Μικρή και "περιεκτική" παρουσίαση.
cherouvim
Script Master

Μέλος από: 13 Ιουλ 2005
Βοηθήματα: 7
Scripts: 1

Περιοχή: Athens, Greece
blog linkedin twitter 
ΜήνυμαΣτις: 07 Οκτ 2009 09:21    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

(offtopic, admin μπορείς να σπάσεις το topic σε νέο)

dimsis ανέφερε:
Ωραίο και της hol, όπως και της Ελευθεροτυπίας το flash για τις εκλογές. http://www.enet.gr/?i=ekloges-2009.el.results Μικρή και "περιεκτική" παρουσίαση.

Το http://www.newstime.gr/elections ήταν το καλύτερο Καλό ε!

ΜήνυμαΣτις: 07 Οκτ 2009 09:42    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Έχω post που γράψαμε όλα τα sites που παρουσιάζανε τα εκλογικά ποσοστά cherouvim!

Μέλος από: 07 Μαη 2007
Βοηθήματα: 3

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 07 Οκτ 2009 10:41    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Basilakis ανέφερε:
Έχω post που γράψαμε όλα τα sites που παρουσιάζανε τα εκλογικά ποσοστά cherouvim!

Βάζεις ένα link γιατί δεν το βρίσκω?[/list]
Basilakis
PHP Moderator

ΜήνυμαΣτις: 07 Οκτ 2009 10:45    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?p=430648#430648

ΜήνυμαΣτις: 12 Οκτ 2009 22:20    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

skeftomilos ανέφερε:
Θα μπορούσα να σου απαντήσω στο forum σου, αλλά κοίτα να δεις τι γίνεται:

Freestuff athineos 01 Σεπ 2009 05:26
- ΠΟΤΕ δεν χρησιμοποιούνται τα swf αρχεία για ανίχνευση από τις μηχανές αναζήτησης
- Google first result

Forum Αθηναίου christos 21/08/2009
- ποιος ο λόγος να ξεβολεφτούμε από τις html
- Ανύπαρκτο

Όπως βλέπεις οτιδήποτε γράψω στο forum σου είναι καταδικασμένο να παραμείνει για πάντα μέσα στη δική σου database και πουθενά αλλού. Καμιά search engine δεν πρόκειται να μάθει ποτέ για τη γνώμη μου επί του θέματος.

Για πάτα πάλι το ίδιο link που μας έλεγες;
Να υπενθυμίσω βέβαια ότι είναι η πολλοστή φορά που απέδειξα μπροστά στα μάτια σου
ότι αυτές οι Κασσάνδρες δεν ισχύουν.

Είδες λοιπόν που αναγνωρίζει η google τα περιεχόμενα των flash sites, όπου κι αν βρίσκονται;
Είναι αδιαμφισβήτητο δικαίωμα όσων τις μισούν (flash haters) να μην ασχολούνται μαζί τους,
να εκδηλώνουν την αντιπάθειά τους και τις αρνητικές τους εντυπώσεις.

Δεν δικαιούνται όμως να έχουν άποψη για το τι μπορούν ή δεν μπορούν να κάνουν,
όσοι ΔΕΝ γνωρίζουν
ή όσοι δεν θέλουν να ασχοληθούν μαζί τους.

Όσο λοιπόν δεν κουράζεσαι να επαναλαμβάνεις την ίδια ανακρίβεια,
τόσο κι εγώ δεν θα κουράζομαι να παρουσιάζω στα μάτια όλων πόσο λάθος είχες.
cherouvim
Script Master

Μέλος από: 13 Ιουλ 2005
Scripts: 1

Περιοχή: Athens, Greece
blog linkedin twitter 
ΜήνυμαΣτις: 12 Οκτ 2009 23:29    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

athineos ανέφερε:
Δεν δικαιούνται όμως να έχουν άποψη...

Όλοι δικαιούνται να έχουν άποψη, ακόμα και εσύ.

ΜήνυμαΣτις: 13 Οκτ 2009 11:14    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μπορώ λ.χ. να έχω λόγο και άποψη για την .Net, κι ας μη γνωρίζω την τύφλα μου.
Ακόμα κι αν την απεχθάνομαι ή δεν ασχολούμαι, κανείς δεν έχει δικαίωμα να μου τον αφαιρέσει.

Αν όμως δικαιούμαι να έχω αυτή την άποψη, είναι εντελώς άλλο πράγμα.
Πολύ περισσότερο όταν δηλώνω ότι δεν ασχολούμαι, και την σιχαίνομαι.

Ας μη μπούμε όμως τώρα στο φιλοσοφικό ερώτημα, γιατί είναι άλλο το θέμα μας cherouvim.
Basilakis
PHP Moderator

ΜήνυμαΣτις: 13 Οκτ 2009 11:22    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εντάξει φτάνει ποια με αυτό το bump, κουράστηκε το θέμα νομίζω και έχει εξαντληθεί τελείως

Μέλος από: 17 Μαρ 2007
Templates: 1
Scripts: 4

ΜήνυμαΣτις: 13 Οκτ 2009 20:14    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Για να σας απαλλάξω από τον κόπο να δίνετε συνεχώς απαντήσεις σε αυτό το topic σας έγραψα ένα προγραμματάκι με php που θα τα κάνει όλα μόνο του.

ΥΣ: Το πρόγραμμα θα σταματήσει να εκτελείτε μόνο αν η μεταβλητή $topic πάρει τιμή διάφορη της unlocked.

κώδικας:
<?php
echo 'Η Adobe κάνει το περιεχόμενο του flash αναζητήσιμο<br>';

$topic = 'unlocked';
$message = 'athineos ανέφερε:<br>Το flash είναι καλύτερο  από τις συμβατικές HTML σελίδες.<br><br>Μέλος ανέφερε:<br>Κάνεις λάθος.<br><br>';

if ($topic == 'unlocked'){
for($i=1;$i=1;$i++){
echo $message;
}
}
?>

Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Ο Safari στο macOS Sierra έρχεται με απενεργοποιημένα Flash, Java, Silverlight, QuickTime 2 cordis 18 Ιουν 2016 00:44
dream81 Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 23 Μαρ 2017 12:25 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites