freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Η Adobe κάνει το περιεχόμενο του flash αναζητήσιμο

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   This topic is locked you cannot edit posts or make replies Σελίδα 5 από 23 [341 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: seoflashadobeπεριεχόμενοβελτίωση Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, ..., 21, 22, 23 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
skeftomilos
Script Master

Μέλος από: 07 Ιαν 2005
Βοηθήματα: 33
Νέα: 1

Περιοχή: Αθήνα
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 01 Σεπ 2009 12:28    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

athineos ανέφερε:
Από εκεί και πέρα, όπου κι αν έχω γράψει για αυτό το θέμα, δεν ξεχνάω κλείνοντας να παρακαλώ όσους έχουν να καταγγείλουν σε κάτι τα full flash sites, αν δεν γνωρίζουν σε βάθος την ιδιαίτερη φύση αυτών των ιστοσελίδων, να παραδέχονται ότι μιλάνε με εντυπώσεις που βασίζονται σε παρατηρήσεις και ΟΧΙ στην αντικειμενική γνώση του αντικειμένου.

Καλά τα λες φίλε Αθηναίε, και συμφωνώ μαζί σου. Και ασφαλώς είμαι πρόθυμος να παραδεχτώ ότι οι εντυπώσεις μου βασίζονται σε υποκειμενική γνώση του υποκειμένου και ουδόλως σε αντικειμενική γνώση του αντικειμένου. Μάλιστα πρόκειται για παρατηρήσεις αριθμητικά περιορισμένες λόγω αδιάλειπτης χρήσης του FlashBlock. Τελευταία διαπιστώνω δε ότι το extension δε μου είναι εντελώς απαραίτητο, αφού υπάρχει μια εξίσου ενδιαφέρουσα εναλλακτική: η απεγκατάσταση του Flash plugin.
athineos

Μέλος από: 01 Σεπ 2009

View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 01 Σεπ 2009 12:31    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

gdimi ανέφερε:
προς τον φίλο που υπερασπίζεται το flash, έχω μια ερώτηση μόνο:
το flash αποτελεί κάποιου είδους web standard?

χμμμμ

Γιατί φίλε μου να ακολουθεί κάποιο web standard? Οι flash ιστοσελίδες δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση με τις html ιστοσελίδες και τις ανάγκες τους. Τα web standards δημιουργήθηκαν κυρίως για να συντονήσουν τις html ιστοσελίδες ανάμεσα στην πανσπερμία ερμηνειών της από τον ένα browser στον άλλο. Και ΑΚΟΜΑ δεν έχουν συντονιστεί μεταξύ τους.

Η Flash είναι ένα προϊόν που δεν πρόκειται να τύχει ερμηνείας από κανέναν browser! Ερμηνεύεται από το flash add-on component (παραγωγής της Adobe), που ενσωματώνεται στους browser προκειμένου να έχει ΣΤΑΘΕΡΗ και ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ λειτουργία κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες, λειτουργικά ή browser.

Αυτή η ποιοτική διαφορά αξιοπιστίας, είναι ένας από τους σημαντικότερους λόγους που οι flash ιστοσελίδες επιλέογονται από τις μεγάλες εταιρείες σήμερα, όλο και περισσσότερο.
Garakatsamol
Honorary Member

Μέλος από: 07 Μαη 2007
Βοηθήματα: 3

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 01 Σεπ 2009 12:36    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

skeftomilos ανέφερε:

Καλά τα λες φίλε Αθηναίε, και συμφωνώ μαζί σου. Και ασφαλώς είμαι πρόθυμος να παραδεχτώ ότι οι εντυπώσεις μου βασίζονται σε υποκειμενική γνώση του υποκειμένου και ουδόλως σε αντικειμενική γνώση του αντικειμένου. Μάλιστα πρόκειται για παρατηρήσεις αριθμητικά περιορισμένες λόγω αδιάλειπτης χρήσης του FlashBlock. Τελευταία διαπιστώνω δε ότι το extension δε μου είναι εντελώς απαραίτητο, αφού υπάρχει μια εξίσου ενδιαφέρουσα εναλλακτική: η απεγκατάσταση του Flash plugin.

Πάντως αν μη τι άλλο το flash μας φέρνει πιο κοντά. Ήταν η αφορμή να μας επισκεφτείς μετα από πολύμηνη απουσία.
welcome back!
athineos

ΜήνυμαΣτις: 01 Σεπ 2009 12:38    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

skeftomilos ανέφερε:

Ασφαλώς! Δικό σου θέμα είναι να απομονώσεις το flash add-on από τον browser σου, μαζί με περίπου το 50% του παγκόσμιου ιστού που χρησιμοποιεί flash για διακοσμητικά ή και λειτουργικά στοιχεία στην εκάστοτε ιστοσελίδα.

Προσωπικά, πάντως, δεν θα ήθελα να δω πως μοιάζει το web μέσα από το δικό σου browser. Καθαρά προσωπικά μιλάω...
skeftomilos
Script Master

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 01 Σεπ 2009 13:11    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

athineos ανέφερε:
Προσωπικά, πάντως, δεν θα ήθελα να δω πως μοιάζει το web μέσα από το δικό σου browser. Καθαρά προσωπικά μιλάω...

Όπως και νά 'χει, να ένα screenshot.

Click-here-to-get-the-plugin.png
 Description:
Click here to get the plugin
 Filesize:  82.52 KB
 Viewed:  131 Time(s)

Click-here-to-get-the-plugin.png

athineos

ΜήνυμαΣτις: 01 Σεπ 2009 13:53    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

skeftomilos ανέφερε:
Όπως και νά 'χει, να ένα screenshot.

Στο παράδειγμα που μας έδειξες ο αποκλεισμός της flash σε απάλλαξε από τις flash διαφημίσεις.

Αν νομίζεις όμως ότι απεγγαθιστώντας το flash απαλλάσσεσαι ΜΟΝΟ από τις διαφημίσεις... τότε ίσως να μην έχεις ακουστά κάτι που λέγεται YouTube!
Βάλε flash και μπες στο YouTube.com: Θα σου αρέσει ΠΟΛΥ!

Για να μη συνεχίσω και με ανάλογα παραδείγματα... μέτρα μόνο από πόσες ιστοσελίδες έχεις αποκλειστεί, επειδή έχουν flash banner και μενού...

Έχεις αποκλειστεί από το μισό web και μάλιστα το πιο σύχρονο και καλύτερο κομμάτι του, προκειμένου να μη βλέπεις τις flash διαφημίσεις (γιατί τις διαφημίσεις εικόνας/κειμένου τις βλέπεις κανονικά).

Αφού έχεις τους λόγους σου... well done!
Όμως αποτελείς μάλλον την εξαίρεση και μάλιστα τη πιο τραβηγμένη.
Basilakis
PHP Moderator

Μέλος από: 17 Νοε 2003
Βοηθήματα: 68
Νέα: 7
Templates: 3
Scripts: 3

Περιοχή: Womans' Brain
View users profile Send email to user Visit posters website
blog deviantART flickr myspace facebook linkedin 
hi5 sync twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 01 Σεπ 2009 14:04    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

athineos ανέφερε:
το πιο σύχρονο και καλύτερο κομμάτι του.

Το flash είναι το ποίο σύγχρονο κομμάτι του web?

Τότε Ajax, βιβλιοθήκες του, CSS3 κτλ τι είναι;

ΜήνυμαΣτις: 01 Σεπ 2009 15:07    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Basilakis ανέφερε:
Το flash είναι το ποίο σύγχρονο κομμάτι του web?
Τότε Ajax, βιβλιοθήκες του, CSS3 κτλ τι είναι;

Πουθενά δεν είπα ότι το flash είναι το αποκλειστικά πιο σύγχρονο κομμάτι του web.
Aποκλείει σύγχρονες ιστοσελίδες κατασκευασμένες με flash λειτουργικά στοιχεία (το συνηθίζουν).
Basilakis
PHP Moderator

ΜήνυμαΣτις: 01 Σεπ 2009 15:15    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αλήθεια μήπως μπερδεύεσαι και μιλάς για FLEX ή ADOBE link to ADOBE AIR?

όχι τπτ άλλο, και αυτά flash είναι κατα κάποιο τρόπο (ισως...)

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 01 Σεπ 2009 15:18    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Basilakis ανέφερε:
Αλήθεια μήπως μπερδεύεσαι και μιλάς για FLEX ή ADOBE AIR?

το flex βγάζει κι αυτό swf οπότε για το ίδιο πράμα μιλάμε.
Basilakis
PHP Moderator

ΜήνυμαΣτις: 01 Σεπ 2009 15:20    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Όχι δεν μιλάμε για το ίδιο πράγμα.

και το adobe link to adobe air flash βγάζει αλλα μιλάμε για το τι υπάρχει απο πίσω...

Σαν τεχνολογία αναφέρθηκε ο φίλος και το ίδο διατυμπανίζει μέσα στη σελίδα του

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 01 Σεπ 2009 15:27    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Θα πάμε off-topic τώρα αλλά το air είναι για desktop εφαρμογές οπότε δε νομίζω ότι έχει θέση σ'αυτή τη συζήτηση.
Όσο για το flex νομίζω ότι ο compiler είναι ο ίδιος με του flash και αυτό που αλλάζει είναι το περιβάλλον εργασίας (είναι παραπάνω από αυτό αλλά δε νομίζω ότι έχει σημασία για το point μου). Επίσης το ότι είναι development oriented δεν το κάνει τεχνολογικά ανώτερο αν σε αυτό αναφέρεσαι αλλά δε νομίζω ότι έχει και τόση σημασία σε αυτό που συζητάμε.
Επομένως δεν έχει σημασία αν έκανες κάτι σε flash ή flex όσον αφορά το αποτέλεσμα και τα προλήματα που αναφέρετε παραπάνω.
athineos

ΜήνυμαΣτις: 01 Σεπ 2009 17:56    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Από τα λίγα που έχω διαβάσει για το flex, νομίζω κι εγώ ότι είναι αντικείμενο διαφορετικης συζήτησης που αφορά την μέθοδο ανάπτυξης και όχι το αποτέλεσμα.

Basilakis ανέφερε:
Αλήθεια μήπως μπερδεύεσαι και μιλάς για FLEX ή ADOBE AIR?

ΟΧΙ δεν μπερδεύομαι, μιλάω για Adobe Flash.
Πιστοποίηση αυτών που αναφέρομαι, μπορείς να βρεις στην full flash ιστοσελίδα flash-sites.gr η οποία υλοποιήθηκε με Macromedia Flash 8.
skeftomilos
Script Master

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 01 Σεπ 2009 18:33    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Η σελίδα flash-sites.gr δεν είναι μόνο full flash αλλά και full HTML. Εντοπίζω όμως ένα πρόβλημα με το styling. Χωρίς styles γίνεται πιο ευανάγνωστη.

www.flash-sites.gr.nostyle.png
 Description:
www.flash-sites.gr χωρίς styles
 Filesize:  48.91 KB
 Viewed:  133 Time(s)

www.flash-sites.gr.nostyle.png

www.flash-sites.gr.png
 Description:
www.flash-sites.gr με styles
 Filesize:  48.23 KB
 Viewed:  127 Time(s)

www.flash-sites.gr.png

athineos

ΜήνυμαΣτις: 01 Σεπ 2009 19:06    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

skeftomilos ανέφερε:
Η σελίδα flash-sites.gr δεν είναι μόνο full flash αλλά και full HTML. Εντοπίζω όμως ένα πρόβλημα με το styling. Χωρίς styles γίνεται πιο ευανάγνωστη.

Η full html (όπως τη λες) είναι η ιστοσελίδα επικοινωνίας με τις μηχανές αναζήτησης, ΟΧΙ με τους επισκέπτες.
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   This topic is locked you cannot edit posts or make replies Σελίδα 5 από 23 [341 Μηνύματα] Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, ..., 21, 22, 23 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Ο Safari στο macOS Sierra έρχεται με απενεργοποιημένα Flash, Java, Silverlight, QuickTime 2 cordis 18 Ιουν 2016 00:44
dream81 Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 24 Απρ 2017 19:03 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites