Η σελίδα μας αναβαθμίστηκε, γι' αυτό τον λόγο τα μέλη μας θα πρέπει να ζητήσουν νέο κωδικό πρόσβασης από την υπηρεσία "Αποστολή κωδικού πρόσβασης".
Εάν το email με τον νέο κωδικό δεν έρθει στο inbox κοιτάξτε και στο spam folder. Ο server είναι φρέσκος και δεν έχει το reputation που του αξίζει.

Η Adobe κάνει το περιεχόμενο του flash αναζητήσιμο

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 01 Σεπ 2009 20:08

Μισό λεπτάκι γιατί μπερδεύομαι...

επικοινωνία με τις μηχανές αναζήτησης τι χρειάζεσαι αφού το κάνει το flash?

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 01 Σεπ 2009 20:39

athineos έγραψε:Η full html (όπως τη λες) είναι η ιστοσελίδα επικοινωνίας με τις μηχανές αναζήτησης, ΟΧΙ με τους επισκέπτες.
Αυτό εδώ το αρχείο σε ποιους απευθύνεται; style.css

Κώδικας: Επιλογή όλων

/* CSS Document */
html, body {
	height: 100%;
	overflow:auto;
	margin:0px; padding:0px;
}
body {
	background: #652D23;
	font: 100% Arial, Helvetica, sans-serif;
}
#content {
	overflow:hidden;
	color:#CCCCCC;
}
a:link, a:visited {
	color:#FFDDDD;
	text-decoration:underline;
}
a:hover {
	color:#FF0000;
}
...

Άβαταρ μέλους
Sermac
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sermac » 01 Σεπ 2009 21:00

Xenofon έγραψε:http://www.coca-cola.gr/ :pint:
Μάλλον είναι τυχαίο που, όλες οι μεγάλες επιχειρήσεις, οι οποίες απευθύνονται σε ευρύ καταναλωτικό κοινό, χρησιμοποιούν εκτεταμένα το flash, για να κάνουνε μάλλον πανάκριβες μπούρδες ;).
Τέτοιου είδους σελίδες είναι σας τις αφίσες. Στην αρχή τραβούν τα βλέμματα για να περάσουν το μήνυμα και μετά καταλήγουν στα σκουπίδια.

Xenofon έγραψε:
ptstefa έγραψε:Με χίλια ζόρια προσπαθούσαμε να τους πείσουμε να μην κάνουν μπούρδες site από flash...ο κόσμος θέλει το περιεχόμενο να είναι πλούσιο και εύχρηστο....τώρα θα πρέπει να φτύσουμε αίμα για να μην κάνουμε full site με flash. Πιστεύω η απλότητα είναι ότι καλύτερο!
Εδώ είναι ένα site http://www.spyro.gr με αρκετά πλούσιο περιεχόμενο, τουλάχιστον για το κλάδο του.
Είναι full Flash site, φυσικά data driven, και η χρήση του είναι ποιο απλή από το να βάλεις ένα dvd να παίξει.
Αν πιστεύεις ότι αυτό το site με το δυσδιάκριτο κείμενο που καθυστερεί να εμφανιστεί και τα εκνευριστικά γραφικά που πετάνε, είναι απλό στην χρήση, τότε τζάμπα μιλάμε...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Sermac την 01 Σεπ 2009 21:17, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Εικόνα

athineos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από athineos » 01 Σεπ 2009 21:10

Basilakis έγραψε:Μισό λεπτάκι γιατί μπερδεύομαι...

επικοινωνία με τις μηχανές αναζήτησης τι χρειάζεσαι αφού το κάνει το flash?
Μία flash ιστοσελίδα -πολύ χοντρικά- αποτελείται από δύο βασικά τμήματα:
  • Το swf που ΔΕΝ επικοινωνεί με τις μηχανές αναζήτησης, άσχετα αν τελευταία το προσπάθούν φιλότιμα,
  • και το html που αποτελεί την βάση και περιέχει όλα τα κείμενα περιεχόμενα της flash.
  • Στην προκειμένη περίπτωση, επειδή είναι δυναμική, ρόλο παίζει κι ένα php πρόγραμμα που τοποθετεί τα κοινά περιεχόμενα, τόσο στο swf, όσο και στην html (εξωτερικά).
Το swf αφοσιώνεται στο να φορμάρει τα περιεχόμενα στον επισκέπτη. Επιπλέον περιέχει και όλα τα animated σχεδιαστικά καλούδια, προγράμματα κλπ.

Η html ιστοσελίδα έχει τα περιεχόμενα και το swf έχει τις οδηγίες εμφάνισης. Ακριβώς όπως δουλεύουν και τα html/css, για τις μηχανές αναζήτησης θα μείνουν ΜΟΝΟ τα καθαρά κείμενα (html ιστοσελίδα).

Ελπίζω να εκφράστηκα ικανοποιητικά για να καταλάβετε πως περίπου παίζει...

athineos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από athineos » 01 Σεπ 2009 21:17

skeftomilos έγραψε: Αυτό εδώ το αρχείο σε ποιους απευθύνεται; style.css

Κώδικας: Επιλογή όλων

/* CSS Document */
html, body {
	overflow:auto;
	margin:0px; padding:0px;
}
body {
	background: #652D23;
	font: 100% Arial, Helvetica, sans-serif;
}
#content {
	overflow:hidden;
	color:#CCCCCC;
}
a:link, a:visited {
	color:#FFDDDD;
}
a:hover {
	color:#FF0000;
}
...
Σε κάτι τυπάκια σαν εσένα, που ξέχασαν να ενεργοποιήσουν το flash add-on component! χεχεχε!!

Κανονικά (πριν ξεκινήσουν τα κείμενα) έπρεπε να περιέχεται ένα μήνυμα (σε jpg) ότι η ιστοσελίδα είναι flash, να πατήσεις κλικ για να εγκαταστήσεις μπλα-μπλα-μπλα... η αλήθεια είναι όμως ότι βαρέθηκα να το κάνω... γράψε λάθος σε αυτό!

athineos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από athineos » 01 Σεπ 2009 21:48

Xenofon έγραψε:http://www.coca-cola.gr/ :pint:
Μάλλον είναι τυχαίο που, όλες οι μεγάλες επιχειρήσεις, οι οποίες απευθύνονται σε ευρύ καταναλωτικό κοινό, χρησιμοποιούν εκτεταμένα το flash, για να κάνουνε μάλλον πανάκριβες μπούρδες ;)
.
Είμαι βέβαιος ότι το ίδιο πάνω-κάτω θα έλεγες και για τις τηλεοπτικές διαφημίσεις. Τουλάχιστον για τις περισσότερες θα συμφωνούσα κι εγώ μαζί σου.
Όμως με αυτές τις ...μπούρδες, πουλάνε καλύτερα από ότι οι στατικές παραλλαγές μίας φτωχής μακέτας που τους δίνει η html.

Sermac έγραψε:Τέτοιου είδους σελίδες είναι σας τις αφίσες. Στην αρχή τραβούν τα βλέμματα για να περάσουν το μήνυμα και μετά καταλήγουν στα σκουπίδια.
Έχεις δίκιο! Τι να πω????? ΜΕ ΑΠΟΣΤΟΜΩΣΕΣ!

Η Dior, η L’oreal, η Coca-cola, η Mc Donalds, η Mercedes Benz, η Toyota, η Sato, η Adida’s, τα Factory Outlet, η Zara, ο Bournazos, η Crocodilino, ο Carouzos, η BSB, η Dexim, η Attrativo, η Γιαννόπουλος-Αγγελόπουλος, η Exalco, ο Skouropoulos, και ...πόσες ακόμα να να θυμηθώ......

...πρέπει να αλλάξουν άμεσα τον υπεύθυνο προώθησης και να προσλάβουν................. ΕΣΕΝΑ!!!

I rest my case Sermac! Όπως λες κι εσύ, με τέτοια επιχειρήματα τσάμπα τη κάνουμε τη συζήτηση!!

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 01 Σεπ 2009 22:05

athineos έγραψε:μπούρδες, πουλάνε καλύτερα από ότι οι στατικές παραλλαγές μίας φτωχής μακέτας που τους δίνει η html.
Για αρχή, μίλα καλύτερα για τος front end developers, που αρκετοί και απο εδω μέσα, μπορούν να σε βγάλουν nock - out και εσένα και τη flashia σου.

Φτωχή μακέτα είναι ένα psd. Όχι ένα sliced site, με Ajax + CSS + dynamic driver language.

Φτωχή μακέτα είναι ο πίνακας που έχεις στο δωμάτιο σου να κρέμεται. Όχι μια σελίδα που έχουν δουλέψει πάνω της άνιρωποι που έχουν φάει τα μάτια τους και τα νιάτα τους να διαβάζουν, guru του χώρου οι οπίοι μιλάνε για Web standars, usabillity, accesibility.

Διάβασε στο web standars: http://www.webstandards.org/2007/08/06/ ... ble-flash/ περί flash

athineos έγραψε: Η Dior, η L’oreal, η Coca-cola, η Mc Donalds, η Mercedes Benz, η Toyota, η Sato, η Adida’s, τα Factory Outlet, η Zara, ο Bournazos, η Crocodilino, ο Carouzos, η BSB, η Dexim, η Attrativo, η Γιαννόπουλος-Αγγελόπουλος, η Exalco, ο Skouropoulos, και ...πόσες ακόμα να να θυμηθώ......

...πρέπει να αλλάξουν άμεσα τον υπεύθυνο προώθησης και να προσλάβουν................. ΕΣΕΝΑ!!!

I rest my case Sermac! Όπως λες κι εσύ, με τέτοια επιχειρήματα τσάμπα τη κάνουμε τη συζήτηση!!
Αγαπητέ, εδώ κάνεις ένα πολύ μεγάλο λάθος. Δεν έχουν θεούς developers. Έχουν θεούς που κάνουν πωλήσεις. Αυτή είναι η μαγκία σε αυτές τις μεγάλες σελίδες. Ο developer μπορεί να πήρε 2 βδομάδες να κάνει τη flashia σου, αλλα ο πωλητής τον έψηνε παραπάνω.

και ας δούμε και μία απο τις σελίδες που ανέφερες, εντελώς τυχαία.

http://www.exalco.gr/

Βρες μου κάτι μέσα της, που να μην γίνεται με Javascript + CSS

1) Μπήκα εδώ http://www.exalco.gr/works.html και είδα loading για τις εικόνες. Θα μπορούσε να σωθεί, με καλύτερο cache με jquery Και css

2) Page fleep, που γίνεται πάλυ με jquery και css

3) Lightbox effe, τα ίδια με πάνω

Ξέρω πως όλοι μας βγάζουμε το ψωμί μας με αυτό που κάνουμε, αλλα θα ήταν πολύ καλύτερα, να το βγάζουμε σωστά.

Αναφέραμε προβλήματα για το flash, τα οποία δεν δέχεσαι απο εμάς. Οκ.

Τουλάχιστων, ψάξε λίγο στο google μπας και τα δεχτείς απο κανέναν άλλον.

P.S.
Για να μην παρεξηγηθώ, δεν λέω πως το flash δεν είναι αναγκαίω. Λέω παρόλα αυτά, πως σε καμία περίπτωση δεν χρειάζεται να το χρησιμοποιήσεις για μια σελίδα.

Για διαφήμιση, όπως για παράδειγμα τις χρησιμοποιεί η http://www.ogilvyone.gr/ είναι more than welcome

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 01 Σεπ 2009 22:17

Καλά το site της exalco είναι επιεικώς για κλάματα. Θα μπορούσε να είναι μια ακριβής μελέτη σχετικά με το πόσο κόσμο μπορείς να διώξεις μια και καλή από τη σελίδα σου. Το ίδιο ισχύει και για όλα σχεδόν τα sites που είδα πιο πάνω. Το ότι υπάρχουν μεγάλες εταιρείες που επενδύουν σε τέτοιες μ******ς δεν πάει να πει ότι πρέπει να το κάνουμε κανόνα και επιστημονικό νόμο. Εδώ οι περισσότερες από αυτές τις εταιρείες είναι υπεύθυνες για τον μπουρδελόκοσμο που ζούμε, να μην κάνουν χάλια και το internet.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kainourios » 01 Σεπ 2009 22:59

Εμένα μ' αρέσει που ακούγεται και αυτή η άποψη και το site σου μου άρεσε αλλά δε με πείθει σαν άποψη για να είμαι ειλικρινής. Στο full flash site σου πρέπει να σκεφτείς για άλλα πολλά επιπλέον πράγματα που υπάρχουν ούτως η άλλως στον κλασικό τρόπο... π.χ. στο site σου δε δουλεύει το scrolling με το μεσαίο κουμπί, δε μπορώ να πατήσω δεξί click και να αποθηκεύσω μια φωτογραφία, δε μπορώ να αποθηκεύσω ένα video αν δε βάλεις κουμπί ειδικό, δε μπορώ να δω ένα link πριν το πατήσω που θα με πάει ή να πατήσω δεξί click και να το δω σε νέο tab, δε μπορώ να επιλέξω κείμενο και να το κάνω copy-paste και πιστεύω ότι θα υπάρχουν κι άλλα παρόμοια προβλήματα που πρέπει να λύνεις κάθε φορά που είναι σοβαρά θέματα usability (αν και το bookmark δεν το ήξερα ότι γίνεται και εντυπωσιάστηκα). Χάνεις δηλαδή σε usability και κερδίζεις σε animation, αξίζει;...

Επίσης ο χρόνος για να στηθεί σωστά μια απλή ιστοσελίδα με flash είναι πολύ μεγαλύτερος απ' ότι με τον κλασικό τρόπο, οπότε και η τιμή αναγκαστικά θα είναι αρκετά μεγαλύτερη, αξίζει; Επίσης για περίπλοκες σελίδες όπως e-shops κτλ. που πρέπει να συνδεθεί και με κάποια server-side γλώσσα και κάποιο άλλο framework νομίζω ότι χάνεται τελείως η μπάλα και μεγαλώνει εκθετικά η πολυπλοκότητα και η συντήρηση...

και πέρα από όλα αυτά νομίζω ότι όλα όσα αναφέρεις γίνονται και χωρίς flash, μπορείς να κάνεις όμορφα εφφέ με javascript (όχι τόσο εντυπωσιακά βέβαια όπως στο flash αλλά δε νομίζω ότι είναι τελικά τόσο απαραίτητα στις περισσότερες ιστοσελίδες), υπάρχει τρόπος να χρησιμοποιήσεις custom γραμματοσειρές (με flash-javascript βέβαια τρόπο αλλά με το CSS3 θα γίνεται ακόμα ευκολότερα) και στην html 5 υπάρχει το canvas που θα επιτρέψει ακόμα μεγαλύτερη ευελιξία σε γραφικά. Το μόνο που υπερτερεί πολύ ένα flash site είναι τα animations που έχει όμως κόστος στη φόρτωση του site όπως αναφέρεις κι εσύ...

Εγώ είμαι υπέρ του καλού και μοναδικού περιεχομένου παρά στο πόσο εντυπωσιακό είναι ένα site, το οποίο μετράει σε πολύ συγκεκριμένες ιστοσελίδες...

athineos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από athineos » 01 Σεπ 2009 23:24

Basilakis έγραψε:Για αρχή, μίλα καλύτερα για τος front end developers, που αρκετοί και απο εδω μέσα, μπορούν να σε βγάλουν nock - out και εσένα και τη flashia σου
Δεν μίλησα για κανέναν άσχημα. Αν αναφέρεσαι για την φτώχια της αμιγώς html ιστοσελίδας, θέλεις να μετρήσεις πόσοι προηγουμένως στολίσατε αρνητικά τις flash ιστοσελίδες και μάλιστα ΕΝΤΕΛΩΣ αβάσιμα;
Εγώ δεν παρεξηγούμε όμως με αυτά, την άποψή μου γράφω (βάσιμα όμως και αυτό έχει διαφορά) κι εσύ τη δική σου. ΑΥΤΟ είναι διάλογος. Εκτός κι αν θέλεις να μας πείσεις με το στανιό ότι είναι κακές.

Όσο για αυτό που είπες ότι θα με βγάλουν nock-out οι "front end developers", μου φαίνεται έχεις μπερδέψει την τεχνολογία με το ποδόσφαιρο. Ο διάλογος είναι αναζήτηση, όχι Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός…
Basilakis έγραψε:Αγαπητέ, εδώ κάνεις ένα πολύ μεγάλο λάθος. Δεν έχουν θεούς developers. Έχουν θεούς που κάνουν πωλήσεις. Αυτή είναι η μαγκία σε αυτές τις μεγάλες σελίδες. Ο developer μπορεί να πήρε 2 βδομάδες να κάνει τη flashia σου, αλλα ο πωλητής τον έψηνε παραπάνω.
Που θες να καταλήξεις βρε Basilaki;
Πωλήσεις κάνουν οι επιχειρήσεις στο Internet, όχι μαγκιές και κόντρες!
Basilakis έγραψε:http://www.exalco.gr/
Βρες μου κάτι μέσα της, που να μην γίνεται με Javascript + CSS
Basilaki δεν μας τα λες καλά! . . . .
Basilakis έγραψε:Αναφέραμε προβλήματα για το flash, τα οποία δεν δέχεσαι απο εμάς. Οκ.
Τι λες βρε Basilaki; Ποιοι είσαστε εσείς και τι δε δέχτηκα από εσάς; Τα μάτια σου τα εμπιστεύτηκες να δεις λ.χ. ότι μία flash ιστοσελίδα δεν έχει KANENA πρόβλημα στο google;;; Εκεί μπροστά σου είναι, σου έστειλα ιστοσελίδα να δεις την κατάταξη, σου έστειλα έγκυρα δημοσιεύματα, πάτα κλικ!!!
Basilakis έγραψε:Τουλάχιστων, ψάξε λίγο στο google μπας και τα δεχτείς απο κανέναν άλλον.
Ποιος σου είπε ότι δεν ψάχνω; Γράφω κιόλας! Ξέρεις με πόσους έχω μιλήσει στην Ελλάδα και έξω; Δεν αποκλείεται μάλιστα μερικοί από αυτούς να γράφουν κι εδώ.
Εσύ διαβάζεις;;; Γιατί όταν μας λες ότι η javascript μπορεί να υποκαθιστά την flash . . . μάλλον ΌΧΙ.

cdhyper έγραψε:Καλά το site της exalco είναι επιεικώς για κλάματα. Θα μπορούσε να είναι μια ακριβής μελέτη σχετικά με το πόσο κόσμο μπορείς να διώξεις μια και καλή από τη σελίδα σου. Το ίδιο ισχύει και για όλα σχεδόν τα sites που είδα πιο πάνω. Το ότι υπάρχουν μεγάλες εταιρείες που επενδύουν σε τέτοιες μ******ς δεν πάει να πει ότι πρέπει να το κάνουμε κανόνα και επιστημονικό νόμο. Εδώ οι περισσότερες από αυτές τις εταιρείες είναι υπεύθυνες για τον μπουρδελόκοσμο που ζούμε, να μην κάνουν χάλια και το internet.
Φίλε μου το ζήτημα εδώ ΔΕΝ ήταν να αναζητήσουμε αν μας αρέσουν αυτές οι ιστοσελίδες, ήταν απλά ένα δείγμα για το αν οι μεγάλες εταιρείες επιλέγουν full flash ιστοσελίδες. Νομίζω απαντήθηκε αρκετά πειστικά.
Τώρα, αν θεωρείς ότι ΚΑΜΙΑ από τις 20 ιστοσελίδες δεν σου κάνει, αρχίζω να πιστεύω ότι το πρόβλημά σου είναι η flash και όχι η σχεδιαστική ιδέα.

Προσπάθησε να είσαι αντικειμενικότερος.

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 02 Σεπ 2009 00:00

Φίλε athineos υποστιρίζεις τόσο θερμά το flash που μάλλον σου διαφεύγει τελείως ότι με full flash sites μπορείς να χάσεις ένα πολύ μεγάλο ποσοστό επισκεπτών.

Αυτό το ποσοστό είναι οι αρχάριοι χρήστες που ναι μεν μπαίνουν στο διαδίκτυο αλλά δεν έχουν ίδεα πώς να κατεβάσουν και να εγκαταστήσουν τον flash player με αποτέλεσμα να κλείνουν τη σελίδα και πίστεψέ με έχω δει πάρα πολλούς.

Επίσης τα site που αναφέρεις παραπάνω είναι απλά διαφημηστικά site μεγάλων εταιρειών, τίποτα περισότερο.
Αν θες να δεις τα κορυφαία site βάση επισκεψιμότητας, ρίξε μια ματιά εδώ http://www.alexa.com/topsites

Αυτό που λες για την φτώχια της αμιγώς html ιστοσελίδας τι συμαίνει?
Ξέρεις κάποιον που χρησιμοποιεί μόνο html? Γιατί τα πράγματα έχουν προχωρήσει και χρησιμοποιούνται πολλές τεχνολογίες μαζί.
Html, css, ajax, δυναμικές γλώσσες, xml και flash ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ.

athineos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από athineos » 02 Σεπ 2009 00:13

Kainourios έγραψε:Εμένα μ' αρέσει που ακούγεται και αυτή η άποψη και το site σου μου άρεσε αλλά δε με πείθει σαν άποψη για να είμαι ειλικρινής. Στο full flash site σου πρέπει να σκεφτείς για άλλα πολλά επιπλέον πράγματα που υπάρχουν ούτως η άλλως στον κλασικό τρόπο... π.χ. στο site σου δε δουλεύει το scrolling με το μεσαίο κουμπί, δε μπορώ να πατήσω δεξί click και να αποθηκεύσω μια φωτογραφία, δε μπορώ να αποθηκεύσω ένα video αν δε βάλεις κουμπί ειδικό, δε μπορώ να δω ένα link πριν το πατήσω που θα με πάει ή να πατήσω δεξί click και να το δω σε νέο tab, δε μπορώ να επιλέξω κείμενο και να το κάνω copy-paste και πιστεύω ότι θα υπάρχουν κι άλλα παρόμοια προβλήματα που πρέπει να λύνεις κάθε φορά που είναι σοβαρά θέματα usability (αν και το bookmark δεν το ήξερα ότι γίνεται και εντυπωσιάστηκα). Χάνεις δηλαδή σε usability και κερδίζεις σε animation, αξίζει;...

Επίσης ο χρόνος για να στηθεί σωστά μια απλή ιστοσελίδα με flash είναι πολύ μεγαλύτερος απ' ότι με τον κλασικό τρόπο, οπότε και η τιμή αναγκαστικά θα είναι αρκετά μεγαλύτερη, αξίζει; Επίσης για περίπλοκες σελίδες όπως e-shops κτλ. που πρέπει να συνδεθεί και με κάποια server-side γλώσσα και κάποιο άλλο framework νομίζω ότι χάνεται τελείως η μπάλα και μεγαλώνει εκθετικά η πολυπλοκότητα και η συντήρηση...

και πέρα από όλα αυτά νομίζω ότι όλα όσα αναφέρεις γίνονται και χωρίς flash, μπορείς να κάνεις όμορφα εφφέ με javascript (όχι τόσο εντυπωσιακά βέβαια όπως στο flash αλλά δε νομίζω ότι είναι τελικά τόσο απαραίτητα στις περισσότερες ιστοσελίδες), υπάρχει τρόπος να χρησιμοποιήσεις custom γραμματοσειρές (με flash-javascript βέβαια τρόπο αλλά με το CSS3 θα γίνεται ακόμα ευκολότερα) και στην html 5 υπάρχει το canvas που θα επιτρέψει ακόμα μεγαλύτερη ευελιξία σε γραφικά. Το μόνο που υπερτερεί πολύ ένα flash site είναι τα animations που έχει όμως κόστος στη φόρτωση του site όπως αναφέρεις κι εσύ...

Εγώ είμαι υπέρ του καλού και μοναδικού περιεχομένου παρά στο πόσο εντυπωσιακό είναι ένα site, το οποίο μετράει σε πολύ συγκεκριμένες ιστοσελίδες...
Δόξα το Θεό Kainourios. Επιστροφή στο διάλογο. Λοιπόν:

Αν εννοείς scrolling με το ροδάκι του mouse, θα έπρεπε να δουλεύει. Αν όμως εννοείς scrolling πατώντας κλικ με το ροδάκι που βγάζει εκείνο το ιδιόρρυθμο βελάκι, όπως και όλα τα υπόλοιπα που αναφέρεις θα σου πω τότε τα εξής:

Η ομορφιά της flash είναι ότι όλα αυτά ελέγχονται ΑΠΟΛΥΤΑ. Ο κάθε developer οφείλει να έχει μία βιβλιοθήκη από την οποία βγάζει πράγματα ώστε να ενεργοποιεί δυνατότητες, ή να τις διαμορφώνει κατά παραγγελία. Στην flash ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ και ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΕΙΣ!

Στο flash-sites.gr κατά καιρούς προσθέτω πράγματα για να βλέπει ο κόσμος. Τελευταία ρύθμισα να πατάει μεσαίο κλικ στα μενού ώστε να ανοίγει σε νέο tab. Τα κείμενα ΕΓΩ ήθελα να μην γίνονται select, όπως και οι φωτογραφίες, για να μην αντιγράφονται.
Αν σου αρέσει να λειτουργούν όπως στις html, τσέκαρε το forum της ιστοσελίδας. Εκεί έκρινα ότι εξυπηρετεί να δουλεύει έτσι.
Αν όμως η ίδια η ιστοσελίδα ήταν html ΔΕΝ θα είχα επιλογή. Και αυτό είναι Ο,ΤΙ χειρότερο!!!

Η flash δεν εξαρτάται από το usability του εκάστοτε browser του επισκέπτη. Λειτουργεί ΠΑΝΤΟΥ, ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ και με απόλυτα συγκεκριμένο τρόπο.
Γιατί το usability της flash στήνεται ΠΑΝΩ στην ιστοσελίδα, χωρίς να περιμένω από τις ορέξεις του εκάστοτε browser του επισκέπτη.
Και επιπλέον, είναι ΠΟΛΥ σημαντικό ότι στην flash μπορείς να προσθέσεις όσες επιπλέον καινούριες λειτουργίες ο πελάτης ή εσύ μπορείς να σκεφτείς!
Όχι απλά ΔΕΝ χάνεις σε usability, αλλά κερδίζεις σε αξιοπιστία και ελευθερία.

Η javascript είναι ΑΡΓΗ φίλε μου. ΠΟΛΥ ΑΡΓΗ για αυτά τα πράγματα.

Οι custom γραμματοσειρές και ο canvas της html5, λειτουργούν ΜΟΝΟ σε firefox3.5. . . σωστά;;
Και αναφέρεις ΜΟΛΙΣ ΔΥΟ πρόσθετα προνόμια της flash. Όσο η ιστοσελίδα είναι flash, αυτά λειτουργούν ΚΑΙ σε καινούριους browser ΚΑΙ σε παλιούς. ΠΑΝΤΟΥ!!!!

Και βέβαια, όλα αυτά έχουν αξία υπό τον όρο ότι η ιστοσελίδα εξυπηρετεί τις ανάγκες παρουσίασης εταιρείας ή προϊόντος.
Θα ήταν χαζό να φτιάξεις ένα blog ή ένα forum σε flash. Κάποιος μου το είπε αυτό κάποτε και είχε δίκιο!
ΑΥΤΟΣ είναι ο ζωτικός χώρος των html.

ΥΓ:
Η τιμή καθορίζεται από την προσφορά και τη ζήτηση.
Προσωπικά προτιμώ να εργάζομαι με flash ιστοσελίδες, γιατί δεν είναι για τα δόντια του οποιουδήποτε θέλει να παριστάνει τον developer, αλλά στις ικανότητες, τις γνώσεις και την οργάνωση ενός επαγγελματία ή καλύτερα μιας οργανωμένης επιχείρησης.

Βαρέθηκα στο χώρο μας να βλέπω "σπυριάρηδες" να παριστάνουν τους developers επειδή στο google διάβασαν πώς να πατάνε μερικά κουμπάκια.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος athineos την 02 Σεπ 2009 01:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

athineos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από athineos » 02 Σεπ 2009 01:08

Πέσατε όλοι μαζί και δεν σας προλαβαίνω.
Όμως χαίρομαι που ανταλλάσσουμε απόψεις και περισσότερο χαίρομαι που ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΚΟΥΤΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΝΤΙΛΟΓΟ σε αυτό τον μονότονο μονόλογο που υπήρχε και δημιουργούσε εντελώς λάθος εντυπώσεις. Ελπίζω να το αλλάξω αυτό, αν δεν το άλλαξα ήδη.
vassilism έγραψε:Φίλε athineos υποστιρίζεις τόσο θερμά το flash που μάλλον σου διαφεύγει τελείως ότι με full flash sites μπορείς να χάσεις ένα πολύ μεγάλο ποσοστό επισκεπτών.

Αυτό το ποσοστό είναι οι αρχάριοι χρήστες που ναι μεν μπαίνουν στο διαδίκτυο αλλά δεν έχουν ίδεα πώς να κατεβάσουν και να εγκαταστήσουν τον flash player με αποτέλεσμα να κλείνουν τη σελίδα και πίστεψέ με έχω δει πάρα πολλούς.
Έλα τώρα... νομίζω κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις για να δημιουργήσεις εντυπώσεις!
Δεν υπάρχει όρος "πολύπλοκη εγκατάσταση flash add-on"! Κανείς ποτέ δεν κατέβασε ΤΙΠΟΤΑ από πουθενά! Πριν ανοίξει η ιστοσελίδα που περιέχει flash στοιχεία (ακόμα και html), απαντάνε "ΝΑΙ" στην προτροπή εγκατάστασής. Σε ποιον θα ήταν δύσκολο να πατήσει "NAI";;;

Επιπλέον, σχεδόν όλοι οι αρχάριοι έχουν στον Η/Υ τους προεγκατεστημένο τον Internet Explorer, ο οποίος με τη σειρά του έχει προεγκατεσημένο το flash add-on. Αν πάλι αλλάξουν στο μέλλον τον Internet Explorer με Firefox, τότε φαντάζομαι θα έχουν ήδη αρκετή ευχέρεια για να επιλέξουν απλά "ΝΑΙ" στην πρόταση εγκατάστασης του flash add-on στον Firefox.
Δεν νομίζεις;

Άλλωστε, αν έχεις ιστοσελίδα με κάποια επισκεψιμότητα και την βάλεις για λίγο καιρό στο google analytics, θα επιβεβαιώσεις ότι flash add-on έχουν ΠΑΝΩ από το 95% των επισκεπτών και μάλιστα τελευταίας έκδοσης!

Ποιος άλλωστε θέλει να αποκλείσει το 50% του παγκόσμιου ιστού (βλέπε λίγες δημοσιεύσεις πριν).
vassilism έγραψε:Επίσης τα site που αναφέρεις παραπάνω είναι απλά διαφημηστικά site μεγάλων εταιρειών, τίποτα περισότερο.
Αν θες να δεις τα κορυφαία site βάση επισκεψιμότητας, ρίξε μια ματιά εδώ http://www.alexa.com/topsites
Φίλε μου, εγώ απέδειξα ότι οι μεγάλες εταιρείες για την προβολή τους στο διαδίκτυο, εμπιστεύονται όλο και περισσότερο τις flash ιστοσελίδες. Η επισκεψιμότητα δεν έχει καμία σχέση με το αν η ιστοσελίδα είναι flash ή όχι.

Βλέπω όμως (όχι μόνο σε εσένα αλλά και στους περισσότερους που μου έγραψαν), ότι έκανε μεγάλη εντύπωση το δείγμα των 20 μεγάλων εταιρειών που επέλεξαν full flash ιστοσελίδες. Μη πω σας σοκάρισε κιόλας!

Προφανώς θα ανησυχείτε ότι η flash ήδη διαφαίνεται ότι θα επικρατήσει.
Ο καθένας μας μπορεί να λέει ότι θέλει! Όταν οι πελάτες μας μυριστούν ότι οι ατμομηχανές του κλάδου τους γυρίζουν σε flash, αντιλαμβάνεστε τι θα ακολουθήσει.

Προσωπικά δεν με έπιασε αδιάβαστο αυτή η εξέλιξη. Και είναι ΜΟΝΟ η αρχή!
vassilism έγραψε:Αυτό που λες για την φτώχια της αμιγώς html ιστοσελίδας τι συμαίνει?
Ξέρεις κάποιον που χρησιμοποιεί μόνο html? Γιατί τα πράγματα έχουν προχωρήσει και χρησιμοποιούνται πολλές τεχνολογίες μαζί.
Html, css, ajax, δυναμικές γλώσσες, xml και flash ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ.
Ναι, και το υποστηρίζουν ενθέρμως. Και νομίζω δεν έχουν και πολύ άδικο, αν λάβεις υπόψη σου πόση αστάθεια δημιουργούν οι συνεργασίες όλων των client side τεχνολογιών που αναφέρεις για να σταθεί μία ιστοσελίδα.

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 02 Σεπ 2009 01:51

Το να φτιάξεις μια σελίδα και να λες συνέχεια flash flash flash η τεχνολογία του μέλοντος το καταλαβαίνω. Το κάνεις για να εξαπατήσεις τους ανιποψίαστους και άσχετους μελλοντικούς πελάτες σου.

Σε εμάς τι προσπαθείς να αποδείξεις? Ότι ήμαστε ελάφαντες?

Παραπάνω σου είπα κάποια απλά πράγματα και τα αγνοείς φορόντας τις παροπίδες σου.
Αυτά που μας λές τα έλεγαν πριν 10 χρόνια (ότι όλα τα site θα αντικατσταθούν με flash κ.λ.π) και τι έγινε? Τίποτα.

Να σου κάνω μια ερώτηση?
Πόσο καιρό ασχολείσαι με το αντικείμενο?

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 02 Σεπ 2009 02:26

Με κάλυψε ο Kainourios . Αυτές οι δυσκολίες που αναφέρει +κάποιες ακόμα είναι που μου τη σπάνε και εμένα στο flash. Και νομίζω πως θα κοροιδευόμαστε αν πούμε πως τα περισσότερα full flash sites έχουν links για να πας σε συγκεκριμένα σημεία τους όπως τα links των HTML σελίδων.

Παρόλα αυτά προσωπικά δεν είμαι κατά του flash απλώς ένα πολύ μεγάλο ποσοστό των full flash sites που πετυχαίνω δεν με ικανοποιεί ως χρήστη, μου φαίνονται δύσχρηστα και το τελικό αποτέλεσμα με κουράζει.
Το τελευταίο που θυμάμαι να μου είχε αρέσει ήταν το kontain.com και βλέπω τώρα το γύρισαν από full flash σε δυναμικό.
Ωραία είναι τα εφετζιλίκια και εντυπωσιάζουν και μάλιστα οι πελάτες συχνά το πρώτο πράμα που ζητάνε τέτοια είναι, αλλά από κάποια στιγμή και μετά τουλάχιστον εμένα με κουράζουν και μου δυσκολεύουν την χρήση όταν μιλάμε για άσκοπα animations που μου αποσπούν την προσοχή και όχι για λειτουργικά θέματα (π.χ. μενού κλπ)

Site καθαρά περιεχομένου δεν νομίζω να έχει νόημα να φτιάξεις σε flash και αν το κάνει κανείς μάλλον θα το μετανιώσει κάποια στιγμή.
Από εκεί και πέρα αν έχεις πελάτη που επιμένει και το κατέχεις το αντικείμενο δώστου εκεί πεταλουδίτσες να πετάνε και animations να γουστάρει. Πάντα βέβαια με μέτρο όσο είναι δυνατό και κατά περίσταση. Δεν μπορεί για παράδειγμα να πας να δώσεις full flash site σε εφημερίδα... αργά η γρήγορα θα σε κυνηγήσουν. Ελπίζω να μη διαφωνείς athineos;

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες