freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Πρόστιμα σε εταιρείες σταθερής τηλεφωνίας

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 2 [21 Μηνύματα]       Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  1, 2 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
manolism
Super Moderator

Μέλος από: 25 Ιαν 2004
Βοηθήματα: 66
Νέα: 12
Templates: 1

Περιοχή: Wild West
View users profile
deviantART facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 18 Ιουλ 2008 09:37    Θέμα: Πρόστιμα σε εταιρείες σταθερής τηλεφωνίας Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Στο ποσό των 1.350.000 ευρώ ανέρχεται το σύνολο των προστίμων που επέβαλε το Υπουργείο Ανάπτυξης έπειτα από εκατοντάδες καταγγελίες καταναλωτών.

Οι καταγγελίες αυτές είναι μέχρι τον Απρίλιο του 2008 οπότε επέρχονται και νέα πρόστιμα

Οι λόγοι αυτών των προστίμων αφορούν:

Καθυστέρηση ενεργοποίησης σύνδεσης
Παραπλάνηση σχετικά με την διαθεσιμότητα
Παραπλάνηση σχετικά με τις ταχύτητες
Ενεργοποίηση της σύνδεσης χωρίς τη συγκατάθεση του ενδιαφερόμενου
Μη παράδοση αντιγράφου της σύμβασης

Αναλυτικά αυτά τα πρόστιμα:

Vivodi: 310.000
Forthnet: 280.000
On-Telecoms: 270.000
Teledome: 200.000
HOL: 160.000
Tellas: 130.000

Για να δούμε θα αλλάξει τίποτα;

http://news.pathfinder.gr/greece/news/492813.html

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 490
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
View users profile Visit posters website
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 18 Ιουλ 2008 13:00    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ψίχουλα σε σχέση με την ταλαιπωρία των παραπλανημένων. Δυστυχώς ή ευτυχώς μόνο όταν τα έχεις όλα από τον ΟΤΕ νιώθεις ότι θα βγάλεις άκρη αν γίνει κάτι.

nikolas27
Honorary Member

Μέλος από: 11 Ιαν 2006
Περιοχή: ροδος
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 18 Ιουλ 2008 13:07    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ακομα δεν την κλεισαν τη vivodi?
manolism
Super Moderator

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 18 Ιουλ 2008 14:40    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Κανένα πρόστιμο για την πολύωρη αναμονή στην τεχνική υποστήριξη δεν έπεσε.

Πάντως η HOL που έπασχε σε αυτόν τον τομέα (45 λεπτά και άνω) τώρα σε παίρνει πίσω μέσα σε 20 λεπτά. Καρατσεκαρισμένο αυτό.

Μέλος από: 23 Ιουν 2003
Βοηθήματα: 6
Νέα: 1

Περιοχή: Far away
View users profile
blog deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 18 Ιουλ 2008 15:55    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

To βραβείο για την τηλεφωνική υποστήριξη το πέρνει η Vivodi. Έχω τύχει να περιμένω πάνω απο 5 ώρες 2 φορές που τους χρειάστηκα (παει 1,5 χρόνος).
Ευτυχώς άλλη μια φορά που τους χρειάστηκα (πριν ένα μήνα) απάντησαν άμεσα! Νόμιζα ότι έκανα λάθος το νούμερο!

Super Moderator

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 18 Ιουλ 2008 16:13    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δεν έκανες λάθος βρε.

Απλά έφυγαν όλοι οι πελάτες και τώρα είναι ο κυρ-Σταύρος στα τηλέφωνα

Μέλος από: 13 Απρ 2003

ΜήνυμαΣτις: 18 Ιουλ 2008 19:44    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Και πόσες εταιρίες ακόμα θα μπούν στον χώρο και τι αλαλούμ έχει να γίνει. Ο αιώνας της πληροφορίας μόλις ξεκίνησε, απότομα εγώ θα έλεγα. Πότε ήταν που απαγορευόταν η είσοδος κάτω των 17 στα ηλεκτρονικά παιχνίδια, ζητάγανε ταυτότητα θυμάστε?, και σήμερα πολλά παιδιά περνούν τις ώρες τους σε net cafe παίζοντας με τις ώρες -αν δεν τα κλείσουν στο τέλος και αυτά γιατί δεν μπορούν να φορολογήσουν τα net φρουτάκια-, οι γελοίοι.
Sorry για το λιγάκι off-topic.

Eγώ είμαι OTE τα τελευταία 2 χρόνια, σε γενικές γραμμές δεν έχω μεγάλα παράπονα συγκρίνοντας την δικιά μου εμπειρία με αυτά που διαβάζω και ακούω απο φίλους.
Γενικά νομίζω ότι υπάρχει παραπλάνηση από πολλούς παροχείς Internet. Υπόσχονται υπηρεσίες που δεν μπορούν να υποστηρίξουν και μάλιστα διάβασα ότι ορισμένες εταιρίες βρίσκονται ήδη σε δυσχερή οικονομική θέση.

Τώρα, άσχετο..
Τα πρόστιμα αυτά που πάνε, στο υπουργείο ανάπτυξης?
Το οποίο μετά θα τα διαθέσει σε έργα για την βελτίωση της ποιότητας των υπηρεσιών..χαχαχαχα
Risk

Μέλος από: 02 Μαη 2006
Περιοχή: Κάπου εδώ γύρω...
blog flickr facebook linkedin sync del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 19 Ιουλ 2008 17:33    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Διαβάζοντας σχετικά με το θέμα αυτό σε μια εφημερίδα δωρεάν κυκλοφορίας (Metropolis) το συγκεκριμένο άρθρο συνοδευόταν και από ένα επιπλέον σχετικά με την πολιτική που ακολουθείτε στην Ισπανία. Συγκεκριμένα στην χώρα αυτή οι πάροχοι υποχρεούνται να παρέχουν τουλάχιστον το 80% της ταχύτητας που αναφέρουν ως ονομαστική. Σε διαφορετική περίπτωση υπάρχουν κυρώσεις και χρηματικά πρόστιμα.

Σκεφτόμενος αυτό το μέτρο πιστεύω πως θα μας ταίριαζε απόλυτα με σκοπό να ρυθμίσει το μπάχαλο που γίνεται. Μετά όμως απέρριψα αυτή μου την σκέψη, καθώς έτσι θύγεται και ο ίδιος ο ΟΤΕ, γεγονός που σε αυτή την περίπτωση θα ζημιώση τον οργανισμό! Οπότε το μπάχαλο συνεχίζεται για άλλη μια φορά, υπό την ανοχή κάποιων...

Γενικά πάντως ήταν καιρός πιστεύω να επιβληθούν αυτά τα πρόστιμα, γιατί παρα-πήγε το κακό. Η Vivodi και η κάθε Vivodi καλό θα ήταν να επενδύσουν τα 310.000 σε υποδομή, αντί να τα σπαταλούν σε διαφημίσεις και πρόστιμα.

Μέλος από: 29 Δεκ 2000
Περιοχή: Στο ηρωικό Τριπιτσούνι
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 20 Ιουλ 2008 23:03    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Σχετικά είναι όλα. Δεν ξέρω τι γίνεται στην Vidodi, αλλά ξέρω οτι αυτά τα προβλήματα μεταξύ εκάστοτε παρόχου και ΟΤΕ (που τελικά αυτός που την πληρώνει είναι ο πελάτης), δεν θα υπήρχαν αν το δίκτυο της κάθε εταιρίας ήταν όντως ιδιόκτητο.

Αλλά για να γίνει αυτό... θέλουμε χρόοοονια ακόμα. Και δεν νομίζω να φτάνουν 310.000 για να στήσει η Vivodi δίκτυο απο την αρχή. Τουτέστιν, τράβα δικά σου καλώδια σε όοολη την Ελλάδα και μην βασίζεσαι στην υποδομή του ΟΤΕ...
Connor MacLeod
Honorary Member

Μέλος από: 07 Φεβ 2005
Βοηθήματα: 11
Νέα: 16

Περιοχή: Μεσολόγγι έως το 2017
View users profile Send email to user Visit posters website
facebook linkedin twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 21 Ιουλ 2008 07:24    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

παράθεση:
τράβα δικά σου καλώδια σε όοολη την Ελλάδα και μην βασίζεσαι στην υποδομή του ΟΤΕ.

Αυτο Γιουλι δεν πρόκειται να γίνει ποτε στο Ελλαδισταν

GeoStuff
Honorary Member

Μέλος από: 16 Νοε 2005
Βοηθήματα: 9
Νέα: 3

Περιοχή: Στα αλατορυχεία της Ζουαζιλάνδης...
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 21 Ιουλ 2008 17:42    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Connor MacLeod ανέφερε:
παράθεση:
τράβα δικά σου καλώδια σε όοολη την Ελλάδα και μην βασίζεσαι στην υποδομή του ΟΤΕ.

Αυτο Γιουλι δεν πρόκειται να γίνει ποτε στο Ελλαδισταν

Πόσο με εκνευρίζουν τέτοιοι αφορισμοί δεν λέγεται!!!

Ποιός σου είπε ότι είναι καλύτερα έξω???

Μπορώ να σε βεβαιώσω ότι στην Αγγλία πουλάνε 8Mbit γραμμή και πιάνουμε μέγιστο 2, άντε 3...

Μην ακούω λοιπόν για Ελλαδιστάν γιατί τα ίδια σκατά είναι παντού...

Μέλος από: 07 Φεβ 2005
Βοηθήματα: 11
Νέα: 16

Περιοχή: Μεσολόγγι έως το 2017
View users profile Send email to user Visit posters website
facebook linkedin twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 21 Ιουλ 2008 18:50    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Kala akoma sta 8 eisaste?

ainte-ainteeeee

manolism
Super Moderator

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 21 Ιουλ 2008 18:55    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Πληρώνουν 8 είπε. Δεν είπε ότι είναι στο 8.

Διάβαζε καλύτερα

Μέλος από: 02 Νοε 2005

ΜήνυμαΣτις: 22 Ιουλ 2008 15:46    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Χωρίς να θέλω να σας την χαλάσω, 2 χρόνια είμαι συνδρομητής vivodi full llu και αν εξαιρέσουμε την τηλεφωνική εξυπηρέτηση (η οποία βελτιώθηκε αισθητα πλέον),
στην γραμμή μου δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Τα πρόστιμα είναι ελάχιστα, και δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι, τουλάχιστον προς όφελος του καταναλωτή..

Καλοκαιράκι έρχεται, άδειες πρέπει να πληρωθούν, οπότε ψάχνουν τρόπους στο υπουργείο να μαζέψουν κάνα φράγκο.. Πως βγαίνει η αστυνομία στους δρόμους χριστούγεννα και πάσχα ένα πράγμα? Κάτι τέτοιο...
id12586
στις καρδιές μας

Μέλος από: 23 Ιουν 2003
Βοηθήματα: 6
Νέα: 1

Περιοχή: Far away
View users profile
blog deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 22 Ιουλ 2008 16:19    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μα εγώ δεν μίλησα για πρόβλημα γραμμής.
Έχω και τηλέφωνο και ιντερνετ απο βιβοντι και δεν είχα ούτε ένα πρόβλημα. Το έχω άλλωστε ξαναπεί. Το ζήτημα είναι όταν χρειάζεσαι τηλεφωνική υποστήριξη για οποιονδήποτε λόγο. Και χαίρομαι που άλλαξε και αυτό.

Και τις 3 φορές που τους πήρα τηλ δεν ήταν για πρόβλημα. Την πρώτη μάλιστα τους ήθελα για να πάρω το password άμεσα μετά την ενεργοποίηση της γραμμής

Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 2 [21 Μηνύματα] Σελίδα:  1, 2 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Google Developer Agency program, για εταιρείες που χρησιμοποιούν Google APIs 0 cordis 28 Ιουν 2016 15:28
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 30 Μαρ 2017 08:37 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites