freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

UTF-8, και περίεργοι χαρακτήρες ελληνικών στην MySQL.

Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » SQL και SQL Servers (RDBMS) » MySQL
Moderators:  Super-Moderators, WebDev Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [5 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: utf8mysql Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
geo87

Μέλος από: 16 Ιουν 2008
Περιοχή: Αθήνα
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 20 Ιουλ 2008 06:20    Θέμα: UTF-8, και περίεργοι χαρακτήρες ελληνικών στην MySQL. Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Γεια σας παιδιά. Εδώ και 1 βδομάδα έχω φάει τον τόπο. Διάβασα πολλά όμορφα άρθρα καθώς το θέμα έχει αναφερθεί αν δεν κάνω λάθος για παραπάνω από 1.000.000 φορές. Ωστόσο όσα κι αν διάβασα τα εφάρμοσα αλλά δεν βρήκα αποτέλεσμα. Έτσι σκέφτηκα πως 1.000.001 φορές δεν είναι και τίποτα τελικά!

Έχω λοιπόν ένα site. Η MySQL είναι σε UTF-8. Μην με ρωτήσετε charset και collation όλα utf-8 είναι. Το site όμως ήταν σε ελληνικά iso. Έτσι υπήρχε ένα πρόβλημα. Όταν έβαζα στο site κάτι μέσω της φόρμας όλα ήταν κινέζικα στην MySQL μόνο! Αποφάσισα εφόσον το σωστό είναι site και MySQL να έχουν ίδιο encoding να βάλω κι εδώ UTF-8....

Αυτή τη στιγμή έχω καταφέρει από τα κινέζικα να μου τα δείχνει σε γιαπωνέζικα! χεχε Λοιπόν ένα παράδειγμα το γράμμα ι μου το δείχνει & # 9 5 3 ; (χωρίς κενά όμως) στην MySQL μόνο! Στο site κανονικά ι. Εξακολουθεί δηλαδή να υπάρχει πρόβλημα σε αυτό που θέλω να κάνω. Αυτό όμως που είναι καλύτερο τώρα νομίζω είναι πως αυτό που δείχνει τώρα είναι ένα απευθείς decoding του γράμματος ι στην utf-8. Μπορώ λοιπόν να επέμβω με κάποιον τρόπο και έτσι μόλις προσθέτω κάτι να μην το κάνει decode στην βάση MySQL? Αν ναι τι μπορώ να κάνω ώστε να έχω σωστά ελληνικά?

** Είμαι νέος σε αυτά επομένως sorry αν τα είπα μπερδεμένα. Επίσης αν είστε πρόθυμοι να βοηθήσετε μην μιλήσετε λες κι είμαι προγραμματιστής διότι τότε δεν θα βρω λύση με τίποτα! Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας για άλλη μια φορά!!
tsiger
Honorary Member

Μέλος από: 11 Νοε 2002
Βοηθήματα: 33
Templates: 1

Περιοχή: Thessaloniki Observation Center
View users profile Send email to user
blog portfolio sync twitter del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 20 Ιουλ 2008 13:21    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μπορείς να μας δειξεις τον κωδικα της φορμας και της αποθηκευσης στη βαση δεδομενων?

Μέλος από: 16 Ιουν 2008
Περιοχή: Αθήνα
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 24 Ιουλ 2008 23:30    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Thanks tsiger που απάντησες. Το έφτιαξα για αυτό και επέστρεψα για να πω την λύση του μυστηρίου και να το δουν κι όσοι άλλοι έχουν πρόβλημα!

Η λύση ήταν απλή έκανα convert την βάση δεδομένων, άλλαξα charset πρόσθεσα το μαγικό mysql_query("SET NAMES 'utf8'" ) ; κι αυτό ήταν όλο. Μετά μόνο θέλει κάτι μετατροπές κάποιων αρχείων σε utf-8! Τελικά ήταν πολύ απλό, απλά είναι δύσκολο (και λογικά πάντα) σε όποιον δεν ξέρει!

Για άλλη μια φορά tsiger ευχαριστώ που προσπάθησες να με βοηθήσεις!
cris29

Μέλος από: 07 Ιουν 2008

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 25 Ιουλ 2008 15:24    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

2 πράγματα μπορείς να κάνεις.
Το ένα είναι να μετατρέψεις τα πεδία του πινακα σε utf8_unicode_ci
και το δεύτερο να κάνεις επιλογή εμφάνισης των ελληνικών όχι σε utf8 αλλά iso-8859-7.

px.
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=ISO-8859-7">
<meta http-equiv="Content-Language" content="el">
dpa

Μέλος από: 29 Μαρ 2008

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 26 Ιουν 2009 15:54    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Το πιο σημαντικό σε αυτό είναι να στείλεις ένα query έτσι.

$db->query("SET NAMES 'greek'");
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [5 Μηνύματα] Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » SQL και SQL Servers (RDBMS) » MySQL

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Πολλα query στην MySQL ή Json? 4 grigorakis4 20 Ιουλ 2014 21:51
alou Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Πρόβλημα απομακρυσμένης σύνδεσης με την MySql 6 master3763 06 Ιουλ 2014 13:46
giannis17 Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Εισαγωγή δεδομένων από xls σε mysql 8 selemeles 26 Ιουν 2014 19:39
dva_dev Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
MySQL x Wordpress: Πως εμφανίζεις posts που έχουν συγκεκριμένο "Custom Field Name"? 3 B_Dark 18 Ιουν 2014 20:18
B_Dark Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
MySQL Query error 2 philos 03 Μαη 2014 12:28
nirvana Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 27 Δεκ 2014 11:26 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites