freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

The Dark Knight - Ο Σκοτεινός Ιππότης (Batman)

Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Κινηματογράφος - Θέατρο
Moderators:  Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 2 [25 Μηνύματα]       Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  1, 2 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 476
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
View users profile Visit posters website
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 22 Ιουλ 2008 00:55    Θέμα: The Dark Knight - Ο Σκοτεινός Ιππότης (Batman) Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Σαρώνει το ένα ρεκόρ μετά το άλλο το The Dark Knight (Batman). Η προβολή του ξεκίνησε σε όλο τον κόσμο την Πέμπτη 17 ή την Παρασκευή 18/7/2008, ανάλογα την περιοχή και έχει ήδη κολλήσει στο #1 του imdb στο all time top 250 ( http://www.imdb.com/chart/top ). Έκανε το μεγαλύτερο άνοιγα στις ΗΠΑ με $155.3 εκ. από Παρασκευή σε Κυριακή ξεπερνώντας τα $151.1 εκ. του Spider-Man 3. Είχε την καλύτερη πρώτη ημέρα με $66.4 εκ., ξεπερνώντας για άλλη μια φορά το Spider-Man 3 που είχε $59.8 εκ.

Και ίσως το πιο καταπληκτικό από όλα, το 64% όσων το είδαν δήλωσαν ότι θέλουν να το ξαναδούν σε αίθουσα κινηματογράφου! (Count me!) http://www.slashfilm.com/2008/07/21/most-dark-knight-moviegoers-plan-to-see-film-again/

Είναι απλά μια τρέλα, ένας μαζικός παροξυσμός; Δεν ξέρω, αλλά καλύτερη μεταφορά comic στην μεγάλη οθόνη δεν έχω δεί. Μεστό σενάριο, φανταστική κινηματογραφία, πολύ καλές ερμηνείες με έναν Joker που ξεπερνά όλους τους άλλους γιατί, επιτέλους, είναι κακός και όχι αστείος!

Δε περιγράφω άλλο, ψάχνομαι να πάω να το ξαναδώ!

http://www.imdb.com/title/tt0468569/

Alice_Cooper

Μέλος από: 10 Μαη 2007

Περιοχή: Ioannina
ΜήνυμαΣτις: 22 Ιουλ 2008 13:20    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

den to eida akoma ...
elpizo na einai etc

pantos mexri tora san kalyterh metafora exo afto
http://www.imdb.com/title/tt0401792/

linkedin
Connor MacLeod
Honorary Member

Μέλος από: 07 Φεβ 2005
Βοηθήματα: 11
Νέα: 16

Περιοχή: Μεσολόγγι έως το 2017
View users profile Send email to user Visit posters website
facebook linkedin twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 22 Ιουλ 2008 14:04    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μπα.
ουτε καν θα το δω.

δε μαρεσει ο ηθοποιός.
προτιμώ τον Michael Keaton.

και στην θεση του jocker φυσικά τον μεγάλο ηθοποιό Jack Nicholson

The Razor

Μέλος από: 10 Φεβ 2007
Βοηθήματα: 3
Νέα: 4

ΜήνυμαΣτις: 22 Ιουλ 2008 17:08    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Λένε οτι χιθ Λέτζερ κανει την ερμηνεία της ζωής του!

inertia

Μέλος από: 02 Φεβ 2006
Βοηθήματα: 1
Νέα: 2

Περιοχή: Αθήνα-Σύρος
blog facebook deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 22 Ιουλ 2008 19:20    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

http://my.aegean.gr/web/ftopict-906.html

Μερικά ακόμη στοιχεία συν ενα trailer!
Σύντομα θα κάνουμε κι ένα review της ταινίας!
Όπως κι ο συνονόματος cordis, είμαι κι εγώ ένας από αυτούς που θα ήθελαν να το ξαναδούν!

Ισχυρή δράση, εκπληκτικό σενάριο, υπέροχες ερμηνείες (όλοι οι ρόλοι θα έλεγα είχαν ισόποσα μοιρασμένο "βάρος" κι ο καθένας έκλεβε την παράσταση ανάλογα με την πλοκή), έμμεσα νοήματα και σχολιασμοί περί της σύγχρονης κοινωνίας και των ανθρωπίνων ρόλων-σχέσεων, εσωτερικές (κι εξωτερικές) συγκρούσεις, γρήγορες σκηνές και δράση... λίγα από τα καλά στοιχεία που νομίζω με κέρδισαν...

Μέλος από: 10 Δεκ 2007

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 22 Ιουλ 2008 20:33    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

orea tenia, den mou arese vevea omos to oti xalasan ligo to lore tou batman, to pos egine o joker joker, ke to pso egine o also diprosopos... aliosan tin istoria apo tin arxiki ton comics.
soteres2002
S. & H. Moderator

Μέλος από: 05 Μαρ 2004
Βοηθήματα: 1
Νέα: 1
Scripts: 1

Περιοχή: Ιωάννινα
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 23 Ιουλ 2008 11:48    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

θα πάω να το δώ.
Youli
Honorary Member

Μέλος από: 29 Δεκ 2000
Περιοχή: Στο ηρωικό Τριπιτσούνι
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 23 Ιουλ 2008 22:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Το πως έγινε ο Joker Joker δεν το ανέφεραν πουθενά. Ο Joker είπε δυο σενάρια αν θυμάσαι καλά... (μην πω τώρα και την σπάσω σε όσους δεν το είδαν ακόμα)

Είναι απο τις καλύτερες μεταφορές comic που έχω δει. Χάρηκα που ασχολήθηκαν με την Dark Knight πλευρά του Batman. Και ο Twoface ήταν καλός όταν τα πήρε κρανίο, αν και δεν το τράβηξαν πολύ αυτό. Να μου πεις, είχε τραβήξει ηδη αρκετά η ταινία. Μου άρεσε που ο Joker ήταν τόσο, μα τόσο psycho (Connor, απλά μην σε δω μπροστά μου σε κανα meeting, ήταν βαρύ αυτό που είπες! Ο Χιθ τα έδωσε όλα). Γενικά, εκτός απο την γκόμενα που ευτυχώς πέθανε, όλοι οι άλλοι ήταν φοβεροί.

Γενικά, πολύ dark η ταινία. Την ξαναβλέπω στο πολύ άνετο!!!

Διάβασα και κάποιες μ@λ#$% για τον Χιθ, οτι και καλά αν δεν είχε πεθάνει δεν θα είχε γίνει τόσος ντόρος και δεν θα έλεγαν τόσο καλά λόγια... Θα το αφήσω ασχολίαστο γιατί δεν θέλω να συγχιστώ ToolTimes at work
fronimitis

Μέλος από: 11 Οκτ 2004
Περιοχή: Αθήνα
ΜήνυμαΣτις: 01 Αυγ 2008 21:19    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Η ταινία ενδείκνυται για αυτούς που δεν έχουν διαβάσει τα comic του batman (και γενικά);
Εννοώ, βλέπεται και σαν μια κοινή ταινία επιστημονικής φαντασίας;
cordis

ΜήνυμαΣτις: 01 Αυγ 2008 21:35    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

φυσικά.

Alice_Cooper

Μέλος από: 10 Μαη 2007

Περιοχή: Ioannina
ΜήνυμαΣτις: 02 Αυγ 2008 01:26    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

telika thn eida .... (nomiza eixa grapsei )
poly kalh ....
h erminia tou joker KATAPLIKTIKI
(kai oxi den to parakanan epidi aftoktonise meta,
o typos pezei poly kala ton rolo tou ekei)
kai genika poly kalostimeno me vash to skeptiko ton comic
isos mikroalagoules, opos sosta anaferthike
gia to pos egine o diprosopos.
episis sosta ipothike pos ....
Youli ανέφερε:
Το πως έγινε ο Joker Joker δεν το ανέφεραν πουθενά. Ο Joker είπε δυο σενάρια αν θυμάσαι καλά...

kai etimazotan na pei kai trito alla ....

linkedin
cordis

ΜήνυμαΣτις: 02 Αυγ 2008 09:08    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Απλά ήθελαν να δείξουν ότι ακόμα και σε αυτό έπαιζε μαζί τους αλλά και με το μυαλό του. Προσπαθούσε να δικαιολογήσει στον εαυτό του πρώτα, το πως έγινε αυτό το τέρας με τον πιο πιστικό τρόπο που έβρισκε κάθε φορά.

NAT
Honorary Member

Μέλος από: 25 Μαη 2005
Περιοχή: ..:: Not in Portland ::..
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 02 Αυγ 2008 11:23    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Σήμερα θα πάω να το δω. Για να δούμε...

Μέλος από: 18 Μαη 2005
Βοηθήματα: 2
Νέα: 1

Περιοχή: Κορυδαλλός
ΜήνυμαΣτις: 02 Αυγ 2008 12:28    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Το είδα αλλά δεν συμφωνώ ότι ήταν τόσο απίστευτα καλό. Εντάξει μια ταινία που βλέπεται ευχάριστα αν και είχε περιόδους όπου έκανε κοιλιά και με χαλάσανε κάποιες εντελώς παράλογες φάσεις (δεν τις γράφω για να μη τη χαλάσω σε όσους δεν την έχουν δει). Συμφωνώ πάντως ότι ο Joker ήταν κορυφή, αλλά ο ηθοποιός που έκανε τον batman δε μου άρεσε σε αυτή τη ταινία και νομίζω ότι δε κάνει για batman. Μου άρεσε πολύ περισσότερο το iron man και ο ηθοποιός που έκανε τον Tony Stark ήταν απλά τέλειος... τέσπα σταματώ εδώ για να μη βγω άλλο από το θέμα.
NAT
Honorary Member

Μέλος από: 25 Μαη 2005
Περιοχή: ..:: Not in Portland ::..
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 05 Αυγ 2008 11:38    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αχμμμμ... Τελικά ήταν αρκετά καλό. Δεν το περίμενα.

Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Κινηματογράφος - Θέατρο
Τώρα είναι 07 Δεκ 2016 14:27 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites