Η σελίδα μας αναβαθμίστηκε, γι' αυτό τον λόγο τα μέλη μας θα πρέπει να ζητήσουν νέο κωδικό πρόσβασης από την υπηρεσία "Αποστολή κωδικού πρόσβασης".
Εάν το email με τον νέο κωδικό δεν έρθει στο inbox κοιτάξτε και στο spam folder. Ο server είναι φρέσκος και δεν έχει το reputation που του αξίζει.

Χάλια gif...

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
sstamoul
Επικοινωνία:

Χάλια gif...

Δημοσίευση από sstamoul » 30 Αύγ 2008 01:31

Συγχωρήστε με, έκανα search πριν βάλω αυτό το topic αλλά δε βρίσκω κάτι να βοηθάει...

Χρησιμοποιώ το Easy GIF Animator για να φτιάξω ένα gif μπανεράκι. Τα αρχικά frames τα έχω σε διάφορες μορφές (.jpg, .bmp, κλπ) και το κάθε ένα μόνο του δείχνει πολύ ωραίο. Όταν τα βάζω στο gif βγαίνουν χάλια μαύρα... Γιατί; Τόσο πολύ κατεβάζει την ποιότητα; Δεν υπάρχει τρόπος να το φτιάξω αυτό; Αφού το μπανεράκι μου πρέπει να έχει συγκεκριμένες διαστάσεις (σε pixels) και αφού προορίζεται μόνο για εμφάνιση σε οθόνη, είναι σωστό να συμπεράνω ότι η ανάλυση των δεν έχει σημασία; (Τις αρχικές εικόνες τις έχω αν θέλω και σε μεγάλη ανάλυση...)
Ο αριθμός των frames έχει σημασία; (μόνο 8 είναι... :( )

(Σημ.: Δηλώνω εντελώς άσχετη. :oops: Αποκλείεται να καταλάβω dithering και άλλες δύσκολες λέξεις. Στην πράξη, τι πρέπει να κάνω για να βλέπεται το τελικό αποτέλεσμα; )

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Χάλια gif...

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 30 Αύγ 2008 01:59

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Χάλια gif...

Δημοσίευση από Zizo » 10 Σεπ 2008 18:27

link sto link mou :P xexe

hey sstamoul
pistevw pos ta pas poli kala alla to provlima einai oti iparxei kapou mia rithmisei gia ta posa xromata thes na exei afto to gif...

ta frames exoun na kanoun me to poso omala thes na ginete i kinisi pou exeis valei ektos an den exeis valei kini tote ta frames einai poses ikones exeis valei...

den to eixa pote to programa pou les (to kserw omos) alla pistevw pos an afksiseis ta xromata pou tha exei to gif tha vgaleis kalitero apotelesma...

an boreis anevase afto pou exeis kanei na doume...
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Χάλια gif...

Δημοσίευση από Hermeia » 10 Σεπ 2008 21:52

το animated gif θα έχει την ποιότητα των Frames (αρχικών εικόνων) που το αποτελούν.

Αν αφήνεις το πρόγραμμα να κάνει αυτόματα τις τροποποιήσεις τους - από ό,τι άλλη μορφή είναι σε απλό gif-
τότε δεν μπορείς ούτε να επιλέξεις τον καλυτερο αλγόριθμο μετατροπής τους, ούτε και να δεις -να πάρεις μια ιδέα- του τί γίνεται στις μετατροπές.

Για να πάρεις μια ιδέα του τί παίζει, δοκίμασε να ανοίξεις μια από τις πιο απαιτητηκές αρχικές εικόνες (με πολλά χρώματα, αποχρώσεις, τίντες),
και καντο ΜΟΝΟ μετατροπή σε gif.

- αν εχεις λίγα χρώματα δεν θα έχεις τόσο πρόβλημα
(255 συνολικά), αλλα και πάλι η μετατροπή από ο άλλο είδος αρχείου μπορεί να προσθέσει θόρυβο
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Χάλια gif...

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 11 Σεπ 2008 03:43

Hermeia έγραψε:...(255 συνολικά)...
256 :p ... metrame kai miden ;)

sstamoul
Επικοινωνία:

Χάλια gif...

Δημοσίευση από sstamoul » 20 Σεπ 2008 21:49

Σας ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ! (Συγγνώμη που δεν απάντησα τόσες μέρες παρόλο που διάβασα τις απαντήσεις!)
Νομίζω ότι τα κατάφερα καλούτσικα! (Πράγματι δεν μπορώ εγώ να αλλάξω τις ρυθμίσεις στα χρώματα, αλλά η επιλογή των αρχικών εικόνων έπαιξε κάπως σημαντικό ρόλο.)

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες