freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Χάλια gif...

Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » Multimedia - επεξεργασία εικόνας, video & ήχου » επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά
Moderators:  Graphics Moderators, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [6 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: gifχαλιάποιότητα Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
sstamoul

Μέλος από: 06 Νοε 2007

View users profile Send email to user Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 30 Αυγ 2008 00:31    Θέμα: Χάλια gif...
Περιγραφή θέματος: Γιατί η ποιότητα της εικόνας χαλάει τόσο;
Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Συγχωρήστε με, έκανα search πριν βάλω αυτό το topic αλλά δε βρίσκω κάτι να βοηθάει...

Χρησιμοποιώ το Easy GIF Animator για να φτιάξω ένα gif μπανεράκι. Τα αρχικά frames τα έχω σε διάφορες μορφές (.jpg, .bmp, κλπ) και το κάθε ένα μόνο του δείχνει πολύ ωραίο. Όταν τα βάζω στο gif βγαίνουν χάλια μαύρα... Γιατί; Τόσο πολύ κατεβάζει την ποιότητα; Δεν υπάρχει τρόπος να το φτιάξω αυτό; Αφού το μπανεράκι μου πρέπει να έχει συγκεκριμένες διαστάσεις (σε pixels) και αφού προορίζεται μόνο για εμφάνιση σε οθόνη, είναι σωστό να συμπεράνω ότι η ανάλυση των δεν έχει σημασία; (Τις αρχικές εικόνες τις έχω αν θέλω και σε μεγάλη ανάλυση...)
Ο αριθμός των frames έχει σημασία; (μόνο 8 είναι... )

(Σημ.: Δηλώνω εντελώς άσχετη. Αποκλείεται να καταλάβω dithering και άλλες δύσκολες λέξεις. Στην πράξη, τι πρέπει να κάνω για να βλέπεται το τελικό αποτέλεσμα; )

Μέλος από: 10 Μαη 2007
Scripts: 2

Περιοχή: Ioannina
View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 30 Αυγ 2008 00:59    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=37690

linkedin
Zizo
Honorary Member

Μέλος από: 29 Οκτ 2006
Βοηθήματα: 2

View users profile
deviantART facebook deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 10 Σεπ 2008 17:27    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

link sto link mou xexe

hey sstamoul
pistevw pos ta pas poli kala alla to provlima einai oti iparxei kapou mia rithmisei gia ta posa xromata thes na exei afto to gif...

ta frames exoun na kanoun me to poso omala thes na ginete i kinisi pou exeis valei ektos an den exeis valei kini tote ta frames einai poses ikones exeis valei...

den to eixa pote to programa pou les (to kserw omos) alla pistevw pos an afksiseis ta xromata pou tha exei to gif tha vgaleis kalitero apotelesma...

an boreis anevase afto pou exeis kanei na doume...

What you waiting for?
Hermeia
Honorary Member

Μέλος από: 01 Αυγ 2004
Βοηθήματα: 4

Περιοχή: Αθήνα
ΜήνυμαΣτις: 10 Σεπ 2008 20:52    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

το animated gif θα έχει την ποιότητα των Frames (αρχικών εικόνων) που το αποτελούν.

Αν αφήνεις το πρόγραμμα να κάνει αυτόματα τις τροποποιήσεις τους - από ό,τι άλλη μορφή είναι σε απλό gif-
τότε δεν μπορείς ούτε να επιλέξεις τον καλυτερο αλγόριθμο μετατροπής τους, ούτε και να δεις -να πάρεις μια ιδέα- του τί γίνεται στις μετατροπές.

Για να πάρεις μια ιδέα του τί παίζει, δοκίμασε να ανοίξεις μια από τις πιο απαιτητηκές αρχικές εικόνες (με πολλά χρώματα, αποχρώσεις, τίντες),
και καντο ΜΟΝΟ μετατροπή σε gif.

- αν εχεις λίγα χρώματα δεν θα έχεις τόσο πρόβλημα
(255 συνολικά), αλλα και πάλι η μετατροπή από ο άλλο είδος αρχείου μπορεί να προσθέσει θόρυβο

Μέλος από: 10 Μαη 2007
Scripts: 2

Περιοχή: Ioannina
ΜήνυμαΣτις: 11 Σεπ 2008 02:43    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Hermeia ανέφερε:
...(255 συνολικά)...

256 ... metrame kai miden

linkedin
sstamoul

Μέλος από: 06 Νοε 2007

View users profile Send email to user Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 20 Σεπ 2008 20:49    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Σας ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ! (Συγγνώμη που δεν απάντησα τόσες μέρες παρόλο που διάβασα τις απαντήσεις!)
Νομίζω ότι τα κατάφερα καλούτσικα! (Πράγματι δεν μπορώ εγώ να αλλάξω τις ρυθμίσεις στα χρώματα, αλλά η επιλογή των αρχικών εικόνων έπαιξε κάπως σημαντικό ρόλο.)

Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [6 Μηνύματα] Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » Multimedia - επεξεργασία εικόνας, video & ήχου » επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά
Τώρα είναι 26 Μαρ 2017 07:14 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites