freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Λίγη πληροφόρηση για το DV θέμα

Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » Multimedia - επεξεργασία εικόνας, video & ήχου » επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά
Moderators:  Graphics Moderators, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [6 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: dvπληροφόρησηcamera Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
Zizo
Honorary Member

Μέλος από: 29 Οκτ 2006
Βοηθήματα: 2

View users profile
deviantART facebook deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 10 Σεπ 2008 18:56    Θέμα: Λίγη πληροφόρηση για το DV θέμα
Περιγραφή θέματος: Camera/karta DV
Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Γεια σας…
Θέλω να κάνω μερικές ερωτήσεις για τις DV κάμερες…
Βασικά έχω μια ψηφιακή κάμερα της Sony link to Sony μοντέλο DCR-SR290E, αρκετά ακριβή και την πήρα χωρίς να ψαχτώ αρκετά ώστε να πάρω κάτι που θα κάνει (καλύτερη δουλειά?)

Γιατί όταν τραβάω σε όχι απόλυτο σκοτάδι το μαύρο δεν είναι αληθινό μαύρο και φαίνονται διάφορα καρέ γνωστό ως θόρυβος/noise.
Πιστεύω ότι μόνο οι DV κάμερες τραβάν πραγματικό μαύρο αν και δεν έχω μάθει κάτι τέτοιο… εκτός αν είναι από επεξεργασία αλλά έχω δει και πραγματικό μαύρο χωρίς επεξεργασία.

Η κάμερα που έχω έχει αρκετά χαμηλό lux το οποίο είναι το σε πόσο χαμηλό φως μπορείς να τραβήξεις και το δικό μου είναι 1.6 αν θυμάμαι καλά (0 lux είναι το πραγματικό σκοτάδι).

Επίσης όταν λέμε κάμερα DV υπάρχει άλλη διαφορά εκτός από το ότι τραβάν σε κασέτα?
Και κάτι τελευταίο… υπάρχει κάρτα για pc που να παίρνει υποδοχή DV κατευθείαν από την DV κάμερα? Και υπάρχει χάσιμο ποιότητας όταν από DV κάμερα περνάς το βίντεο σε pc?

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

What you waiting for?
Tasos-21
Φιλοξενούμενος

ΜήνυμαΣτις: 11 Σεπ 2008 16:33    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Από πλευράς DV δεν μπορώ να σε ενημερώσω καλά, καθώς δεν είμαι ούτε κι εγώ ενημερωμένος, αλλά νομίζω πως η μόνη διαφορά είναι ότι τραβάνε σε κασέτα DV, καθώς και τους ίδιους αισθητήρες πρέπει να έχουνε, απλώς μην περιμένεις και πολύ μεγάλη ανάλυση (π.χ. DV κάμερες σε Full HD...).

Τώρα, όσον αφορά στο θέμα του PC, για να κάνεις απευθείας εισαγωγή το βίντεο, είτε χρειάζεται κάρτα επεξεργασίας βίντεο (υπάρχει και κάποιο σχετικό θέμα) είτε πρέπει να υπάρχουν μετατροπείς οι οποίοι συνδέονται στην κάρτα γραφικών και μέσω αυτής μεταφέρονται τα δεδομένα (αλλά δε μιλάω για μηχανήματα, για απλά βήσματα) -- ΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΔΙΟΡΘΩΣΤΕ ΜΕ!!

Επίσης, σχετικά με το προαναφερθέν θέμα ποιότητας, εξαρτάται από την κωδικοποίηση και την μετατροπή την οποία θα κάνεις στο βίντεο.

Τέλος, αν ο θόρυβος εμφανίζεται μόνο στο μάυρο, τότε ίσως να καταφέρεις να τον διορθώσεις με κάποιο πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας.

Πιστεύω να βοήθησα!
Zizo
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Σεπ 2008 18:14    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

thnx man, nai ontos nomizw pos borw na to diorthosw an vriskete mono sto mavro me ligo color corection...

apla psaxnomai panw katw giati me vlepw na asxoloume me video panw katw, kai mou tin dinei na eimai vimata piso...

episeis: edw enas filos mou eixe mia photografiki i opoia evgaze kai video ( sony link to sony itan) i opoia asxeta pou den itan gia na travaei video evgaze to mavro, mavro, opos tha eprepe.

an gnorizei kapios allos kati me megali mou xara na mathw...

What you waiting for?
Frruger

Μέλος από: 22 Ιουν 2007

View users profile Send email to user
ΜήνυμαΣτις: 16 Σεπ 2008 13:04    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

http://en.wikipedia.org/wiki/DV
mechpanos
Honorary Member

Μέλος από: 20 Μαρ 2003
Νέα: 1

Περιοχή: Athens - Pyrgos
View users profile Send email to user Visit posters website
blog 
ΜήνυμαΣτις: 17 Σεπ 2008 09:00    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Βασικά, η μόνη κάρτα που θα χρειαστείς είναι μια firewire, αν δεν έχει ήδη τέτοια είσοδο ο υπολογιστής ή το laptop σου (τα περισσότερα σύγχρονα μηχανήματα, την έχουν ενσωματωμένη).
Ένα καλώδιο firewire με τα κατάλληλα βίσματα (το ένα το τραπεζοειδές είναι το στάνταρ της κάμερας, το άλλο πάει στον υπολογιστή και μπορεί να είναι είτε το ίδιο, είτε το μεγάλο βίσμα).
Κάνεις την σύνδεση και από το κατάλληλο πρόγραμμα εισάγεις το βίντεο απευθείας από την κασέτα. Χάσιμο ποιότητας κανονικά δεν πρέπει να υπάρχει, καθώς τραβάς το βίντεο που είναι ήδη σε ψηφιακή μορφή πάνω στην κασέτα, οπότε δεν χρειάζεται ξανα-κωδικοποίηση-συμπίεση.
Αυτό όμως οδηγεί σε πολύ μεγάλο μέγεθος αρχείου, περίπου 12-13 GB για 1 ώρα βίντεο.
Μπορείς όμως εύκολα από εκεί και πέρα να χρησιμοποιήσεις συμπίεση divx ή κάποια άλλη ή να το μετατρέψεις σε dvd που θα βλέπεται μια χαρά.
Δεν ξέρω περισσότερα γιατί δεν έχω dv κάμερα, απλά χρειάστηκε να περάσω κάποιες dv κασέτες σε dvd και τα βρήκα αυτά...ελπίζω να σε κάλυψα!

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 21 Σεπ 2008 14:52    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

thnx παιδιά

What you waiting for?
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [6 Μηνύματα] Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » Multimedia - επεξεργασία εικόνας, video & ήχου » επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά
Τώρα είναι 22 Ιαν 2017 05:41 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites