Η σελίδα μας αναβαθμίστηκε, γι' αυτό τον λόγο τα μέλη μας θα πρέπει να ζητήσουν νέο κωδικό πρόσβασης από την υπηρεσία "Αποστολή κωδικού πρόσβασης".
Εάν το email με τον νέο κωδικό δεν έρθει στο inbox κοιτάξτε και στο spam folder. Ο server είναι φρέσκος και δεν έχει το reputation που του αξίζει.

Λίγη πληροφόρηση για το DV θέμα

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 10 Σεπ 2008 19:56

Γεια σας…
Θέλω να κάνω μερικές ερωτήσεις για τις DV κάμερες…
Βασικά έχω μια ψηφιακή κάμερα της Sony μοντέλο DCR-SR290E, αρκετά ακριβή και την πήρα χωρίς να ψαχτώ αρκετά ώστε να πάρω κάτι που θα κάνει (καλύτερη δουλειά?)

Γιατί όταν τραβάω σε όχι απόλυτο σκοτάδι το μαύρο δεν είναι αληθινό μαύρο και φαίνονται διάφορα καρέ γνωστό ως θόρυβος/noise.
Πιστεύω ότι μόνο οι DV κάμερες τραβάν πραγματικό μαύρο αν και δεν έχω μάθει κάτι τέτοιο… εκτός αν είναι από επεξεργασία αλλά έχω δει και πραγματικό μαύρο χωρίς επεξεργασία.

Η κάμερα που έχω έχει αρκετά χαμηλό lux το οποίο είναι το σε πόσο χαμηλό φως μπορείς να τραβήξεις και το δικό μου είναι 1.6 αν θυμάμαι καλά (0 lux είναι το πραγματικό σκοτάδι).

Επίσης όταν λέμε κάμερα DV υπάρχει άλλη διαφορά εκτός από το ότι τραβάν σε κασέτα?
Και κάτι τελευταίο… υπάρχει κάρτα για pc που να παίρνει υποδοχή DV κατευθείαν από την DV κάμερα? Και υπάρχει χάσιμο ποιότητας όταν από DV κάμερα περνάς το βίντεο σε pc?

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!
Εικόνα
What you waiting for?

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 11 Σεπ 2008 17:33

Από πλευράς DV δεν μπορώ να σε ενημερώσω καλά, καθώς δεν είμαι ούτε κι εγώ ενημερωμένος, αλλά νομίζω πως η μόνη διαφορά είναι ότι τραβάνε σε κασέτα DV, καθώς και τους ίδιους αισθητήρες πρέπει να έχουνε, απλώς μην περιμένεις και πολύ μεγάλη ανάλυση (π.χ. DV κάμερες σε Full HD...).

Τώρα, όσον αφορά στο θέμα του PC, για να κάνεις απευθείας εισαγωγή το βίντεο, είτε χρειάζεται κάρτα επεξεργασίας βίντεο (υπάρχει και κάποιο σχετικό θέμα) είτε πρέπει να υπάρχουν μετατροπείς οι οποίοι συνδέονται στην κάρτα γραφικών και μέσω αυτής μεταφέρονται τα δεδομένα (αλλά δε μιλάω για μηχανήματα, για απλά βήσματα) -- ΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΔΙΟΡΘΩΣΤΕ ΜΕ!!

Επίσης, σχετικά με το προαναφερθέν θέμα ποιότητας, εξαρτάται από την κωδικοποίηση και την μετατροπή την οποία θα κάνεις στο βίντεο.

Τέλος, αν ο θόρυβος εμφανίζεται μόνο στο μάυρο, τότε ίσως να καταφέρεις να τον διορθώσεις με κάποιο πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας.

Πιστεύω να βοήθησα!

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 11 Σεπ 2008 19:14

thnx man, nai ontos nomizw pos borw na to diorthosw an vriskete mono sto mavro me ligo color corection...

apla psaxnomai panw katw giati me vlepw na asxoloume me video panw katw, kai mou tin dinei na eimai vimata piso...

episeis: edw enas filos mou eixe mia photografiki i opoia evgaze kai video (sony itan) i opoia asxeta pou den itan gia na travaei video evgaze to mavro, mavro, opos tha eprepe.

an gnorizei kapios allos kati me megali mou xara na mathw...
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 17 Σεπ 2008 10:00

Βασικά, η μόνη κάρτα που θα χρειαστείς είναι μια firewire, αν δεν έχει ήδη τέτοια είσοδο ο υπολογιστής ή το laptop σου (τα περισσότερα σύγχρονα μηχανήματα, την έχουν ενσωματωμένη).
Ένα καλώδιο firewire με τα κατάλληλα βίσματα (το ένα το τραπεζοειδές είναι το στάνταρ της κάμερας, το άλλο πάει στον υπολογιστή και μπορεί να είναι είτε το ίδιο, είτε το μεγάλο βίσμα).
Κάνεις την σύνδεση και από το κατάλληλο πρόγραμμα εισάγεις το βίντεο απευθείας από την κασέτα. Χάσιμο ποιότητας κανονικά δεν πρέπει να υπάρχει, καθώς τραβάς το βίντεο που είναι ήδη σε ψηφιακή μορφή πάνω στην κασέτα, οπότε δεν χρειάζεται ξανα-κωδικοποίηση-συμπίεση.
Αυτό όμως οδηγεί σε πολύ μεγάλο μέγεθος αρχείου, περίπου 12-13 GB για 1 ώρα βίντεο.
Μπορείς όμως εύκολα από εκεί και πέρα να χρησιμοποιήσεις συμπίεση divx ή κάποια άλλη ή να το μετατρέψεις σε dvd που θα βλέπεται μια χαρά.
Δεν ξέρω περισσότερα γιατί δεν έχω dv κάμερα, απλά χρειάστηκε να περάσω κάποιες dv κασέτες σε dvd και τα βρήκα αυτά...ελπίζω να σε κάλυψα!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 21 Σεπ 2008 15:52

thnx παιδιά
Εικόνα
What you waiting for?

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”