freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Σχετικά με το σύνθετο πλαίσιο

Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » SQL και SQL Servers (RDBMS) » MS Access
Moderators:  Super-Moderators, WebDev Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [5 Μηνύματα]       Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
pontikalos

Μέλος από: 14 Σεπ 2008
Περιοχή: Ρόδος
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Σεπ 2008 11:08    Θέμα: Σχετικά με το σύνθετο πλαίσιο Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλημέρα σε όλους!
Είναι το πρώτο μου μήνυμα εδώ (καλώς ήρθα, ευχαριστώ!) και πρέπει να πω ότι πολύ χαίρομαι που σας ανακάλυψα Another pint of beer
Μια ερωτησούλα προς το παρόν (θα ακολουθήσουν σίγουρα κι άλλες εν καιρώ...):
Πως μπορώ, όταν ανοίγω ένα σύνθετο πλαίσιο μιας φόρμας,το οποίο παίρνει δεδόμένα από έναν πίνακα, όχι μόνο να μου εμφανίζει παραπάνω του ενός πεδίου δεδομένα (πχ κωδικός_μαθητή, όνομα, επώνυμο) για να επιλέξω το επιθυμητό, αλλά να μου τα κρατάει κιόλας εμφανή στη φόρμα. ΠΧ ανοίγω το σύνθετο πλαίσιο και έχω
1 τσακίρης μηνάς
2 παπάς γεώργιος
3 παπαδιά κατερίνα
κι εγώ επιλέγω έστω την παπαδιά. Θέλω στη φόρμα να κρατήσει πχ το παπαδιά κατερίνα.
Πως το κάνουν αυτό? Γίνεται καταρχάς? Α! και απ'αυτά, στον πίνακα (για τον οποίο φτιάχτηκε η φόρμα, να αποθηκεύεται μόνο ο κωδικός, πχ στο συγκεκριμένο παράδειγμα το 3)
Έχω κι άλλες πολλές απορίες αλλά για να μη σας ζαλίζω, πείτε μου αν ξέρετε που θα βρω κανένα e-book ή τέλος πάντων κάτι σαν οδηγό (που να μην είναι μόνο για αρχάριους αλλλά να το προχωράει το πράγμα αρκετά) για MS ACCESS?
Thanx!!! συνεχίστε την καταπληκτική δουλειά που κάνετε...
dva_dev
Script Master

Μέλος από: 16 Σεπ 2005

View users profile Visit posters website
blog deviantART facebook linkedin 
ΜήνυμαΣτις: 14 Σεπ 2008 23:16    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλώς ήρθες.

Αυτό που ζητάς γίνεται μεν (με διάφορους τρόπους) αλλά με τον εξής περιορισμό:
Το combobox αφού επιλέξεις κάτι και έχει κλείσει η λίστα μπορεί να εμφανίζει τα περιεχόμενα μόνο από ένα πεδίο (η λίστα μπορεί να δείχνει όσα/όποια πεδία θέλεις).
Αν σε ενδιαφέρει να βλέπεις και το όνομα και το επώνυμο ή όποια πεδία θέλεις θα πρέπει να τα συνδιάσεις όλα μαζί σε ένα, διαφορετικά θα μπορούσες να εμφανίζεις και το id και τα υπόλοιπα στοιχεία να τα δείχνεις σε κάποια πεδία κειμένου που θα βάλεις στη φόρμα σου.

Θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις πάντως τα properties
RowSource type = Table/Query
RowSource
BoundColumn
Column Count
Column Heads = NO (κατά προτίμηση)
Column Widths

Εστω ότι ο πίνακας σου είναι ο student (id, lastname, firstname)

Για να φαίνεται σαν "παπαδιά κατερίνα" θα χρησιμοποιήσεις στο combobox σου (έστω ότι το ονόμασες "combo1") τα εξής:
RowSource = "select id, lastname & " " & firstname as fullname from student"
BoundColumn = 1 (για να χρησιμοποιεί το id για το data bound)
Column Count = 2
Column Widths = 0cm; (για να μην εμφανίζεται η πρώτη στήλη με το id)

Οπότε μετά όπου θέλεις έχεις το επιλεγμένο id με το combo1.value

Πάντως θα πρότεινα να σκεφτείς να αφήσεις να φαίνεται το id και τα υπόλοιπα πεδία (αφού κλείσει η λίστα του combo box) να τα εμφανίζεις σε κάποια άλλα text read-only πεδία.

Θα μπορούσες να το κάνεις κάπως έτσι:
RowSource = "select id, lastname, firstname from student"
BoundColumn = 1 (για να χρησιμοποιεί το id για το data bound)
Column Count = 3
Column Widths = 0cm; (για να μην εμφανίζεται η πρώτη στήλη με το id)

Text1:
Control Source = "=[Combo1]"
Enabled = No
Locked = Yes

Text2:
Control Source = "=[Combo1].[column](1)"
Enabled = No
Locked = Yes

Text3:
Control Source = "=[Combo1].[column](2)"
Enabled = No
Locked = Yes

Τώρα αν θέλεις να βάλεις και άλλα textboxes που να εμφανίζουν πληροφορίες από πεδία που δεν φέρνει το combobox θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις την DLOOKUP.
Δες http://support.microsoft.com/kb/209738
kon73
Script Master

Μέλος από: 13 Απρ 2008
Βοηθήματα: 3

ΜήνυμαΣτις: 16 Σεπ 2008 16:58    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Φίλε pontikalos,

Εγώ αφού ο DVA_Dev νομίζω ότι θα σε κάλυψε στο ερώτημα σου, σου δίνω ένα Link το .................(To έχω διαγράψει το Link. Δες το Site μου που έχω 2, 3 βοηθήματα).

Φιλικά

kon73

Last edited by kon73 on 18 Σεπ 2008 09:03, edited 1 time in total
pontikalos

Μέλος από: 14 Σεπ 2008
Περιοχή: Ρόδος
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 16 Σεπ 2008 18:07    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ευχαριστώ πολύ και τους δύο! Είμαι σχεδόν αρχάριος σε πολλά επίπεδα στο χώρο και του μεν DVA_Dev την απάντηση ακόμα την ψάχνω (να καταλάβω τι είπε...) για το δε link του kon73 έχω προβλημα: παίρνω μήνυμα του AVG (Danger: AVG Search-Shield has detected active threats on this page and has blocked access for your protection. ) και παρόλο που του λέω να το αγνοήσει (ignore) δε μ'αφήνει να προχωρήσω. Καμιά ιδέα..;
Thanx anyway. Είμαι σίγουρος ότι θα τα ξαναπούμε...
kon73
Script Master

Μέλος από: 13 Απρ 2008
Βοηθήματα: 3

ΜήνυμαΣτις: 17 Σεπ 2008 14:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αγαπητέ Φίλε μου,

Το πρόβλημα είναι στις ρυθμίσεις του AntiVirus σου. Προσπάθησε να κατεβάσεις e-books από αυτό το Link σε έναν άλλον Η/Υ πχ σε ένα Internet Cafe. Είναι κορυφαίο το Link αγαπητέ μου.

...Το Link διαγράφηκε προς αποφυγή παράβασης Copyright.

Φιλικά

kon73

Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [5 Μηνύματα] Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » SQL και SQL Servers (RDBMS) » MS Access
Τώρα είναι 09 Δεκ 2016 15:29 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites