freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Kολλημα λαπτοπ και καταναλωση cpu απο κρυφη "διεργασια"

Forum index » Η/Υ, Τεχνολογία & Εφαρμογές » PC Hardware
Moderators:  Software & Hardware Moderators, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 2 [18 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: κατανάλωσηcpuλαπτοπ Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  1, 2 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
kpappous

Μέλος από: 13 Οκτ 2007

View users profile Send email to user
ΜήνυμαΣτις: 26 Σεπ 2008 22:07    Θέμα: Kολλημα λαπτοπ και καταναλωση cpu απο κρυφη "διεργασια"
Περιγραφή θέματος: Aνεξηγητο κολλημα και καταναλωση cpu απο κρυφη "διεργασια"...
Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εχω να αναφερω το εξης προβλημα που εχω....

Πριν αρκετο καιρο ειχα κανει φορματ το λαπτοπ που εχω acer aspire 5672wlmi intel core duo T2300 (1.66Ghz, 667 FSB, 2 MB L2 cache, ati mobility radeon x1400 512MB 2 GB DDR2, 120GB SATA.

Εκανα φορματ διοτι ενω ολα ηταν οκ στο pc μου πηγα να κανω μεταφορα αρχειων απο τα Partition του λαπτοπ σε εξωτερικο σκληρο που αγορασα προσφατα (segate 500gb 32mb buffer). Ενω ολα κυλουσαν καλα ξαφνικα σε ενα σημειο αρχισε να κολλαει το pc και να τρεμουν τα παντα....Σκεφτειτε πως κολλαει το pc ενω ακουμε μουσικη και μετα να τρεμει ο ηχος ...σαν ενα παρατεταμενο "ντρρρρντρρντρρρρρρρ...." ακουγοτανε...

Αυτο ειχε ξαναγινει πριν λιγο καιρο αφοτου συμβει το παραπανω με το utorrent ανοιχτο ενω κατεβαζα....Υπεθεσα οτι θα φταιει το utorrent...Κατι θα περασε μεσα απο εκει και κατι θα κολλησα/....
Δεν καταλαβα τι γινοτανε τοτε...και λεω δεν μπορει κατι θα κολλησα...κανενα trojan, spyware, virus!!!!αφου ελεγξα το μηχανημα δεν βρεθηκε τιποτα και αν βρεθηκε κατι καθαριστηκε...χρησιμοποιουσα το Nod32 σαν antivirus, το spy bot search & destroy v1.6 και ad aware pro 2008, frewall ειχα των xp μονο κατεληξα στο φορματ....

Να σημειωσω οτι συχνα απο τοτε που αρχιζε να κολλαει το μηχανημα εμφανιζοτανε
στον task manager μεχρι και 130 φορες να τρεχει η διεργασια cli.exe (της καρτας γραφικων)....

Σε ολα αυτα το κορυφαιο ητανε οτι στον task manager εδειχνε να καταναλωνεται cpu περιπου 50-55% απο αγνωστη διεργασια η οποια δεν φαινοτανε στον task manager.

Εκει υπεθεσα οτι μπορει να εiναi και θεμα hardware...Μη εχοντας αλλη λυση πηρα την αποφαση αφου εψαξα απο εδω και εκει να δω τι γινοτανε και λυση δεν εβρισκα να κανω φορματ.

Ολα οκ, μια χαρα μεχρι που γεμισαν οι σκληροι παλι και παω ξανα να κανω μεταφορα αρχειων και εκει κρασσαρει το μηχανημα παλι, βγαζοντας τωρα οτι παρουσιαστηκε σφαλμα επικοινωνιας με τις θυρες usb οπου εβαζα τον εξωτερικο σκληρο...

Ε τον ξαναβαζω σε αλλη θυρα παλι τα ιδια...μεχρι που σταματησε και τον δεχτηκε (γενικα με τις θυρες usb δεν εχω προβλημα -ετσι θεωρω αφου με καμια αλλη συσκευη δενε χω προβλημα που συνδεω στο λαπτοπ)!! Εφοσον συνεχιζοτανε η μεταφορα αρχειων (αρχεια media κυριως ταινιες) σε μια στιγμη κολλαει το pc και βγαζει μηνυμα οτι δεν ειναι δυνατη η αντιγραφη των δεδομενων στον σκληρο δισκο λογω σφαλματος του δισκου (κυκλικων δεδομενων)...αν θυμαμαι καλα ετσι λεγοτανε το σφαλμα....

Και απο τοτε παλι τα ιδια με τον ηχο ολο "ντρρρντρρρ...." και "ντρρντρρ..." ακουγοτανε καθε φορα που πηγαινε να ακουστει καποιος ηχος...ειτε ανοιγα το pc ειτε το εκλεινα ειτε προσπαθουσα να ακουσω μουσικη ή και να δω καμια ταινια....σημειωστε οτι η διαδικασια ανοιγματος και κλεισιματος του Pc ειχε αυξηθει σημαντικα...

Σε ολα αυτα το κορυφαιο ητανε οτι στον task manager εδειχνε να καταναλωνεται cpu περιπου 50-55% απο αγνωστη διεργασια η οποια δεν φαινοτανε στον task manager (ξανα οπως και την προηγουμενη φορα, οπως αναφερω και πιο πανω)...να σημειωσω οτι ο χρονος μεταφορας δεδομενων προς τον εξωτερικο σκληρο ανεβηκε ραγδαια φτανοντας τα 30 λεπτα για αρχειο 3 Gb!!!!

Κανω ελεγχο για ιους και trojan και ανακαλυψα ενα trojan ονοματι spy/gen το οποιο δημιουργουσε καθε φορα που εσβηνε το Nod32 το trojan ενα αλλο αρχειο με ενα αλλο ονομα και παει λεγοντας αδυνατοντας να σβησω το trojan...

Ε ειδα και αποειδα οτι δεν μπορουσε να σβηστει το trojan με τιποτα ουτε σε ασφαλη λειτουργια ουτε με διαφορετικα antivirus, ξανακανω φορματ θεωρωντας οτι αυτη τη φορα φταιει το trojan....περιττο να πω ποσο καθυστερουσε η μεταφορα δεδομενων σε καθε προσπαθεια μεταφορας ....

Αφου ξανα κανω και 2η φορα φορματ ξαναγεμιζουνε οι δισκοι και λεω αντε να μεταφερω παλι...και τωρα τα κολπα αλλαξανε....εκει που εκανα μεταφορα μου εμφανιζει μηνυμα για σφαλμα επικοινωνιας με την θυρα usb ....μετα αφου μπορει και αναγνωριζει το σκληρο πεταει τα εξης μηνυματα: 1) "παρουσιαστηκε σφαλμα κατα την αντιγραφη του αρχειου η φακελου...." οπου κλεινει ο εξωτερικος δισκος απροειδοποιητα μεσσω της θυρας usb....και 2) "τα windows link to windows δεν ειναι ετοιμα για την εγγραφη..." και σταματαει η διαδικασια....

Τωρα στο Pc εχω το mcafee total protection 2009 και ειμαι σιγουρος οτι το pc δεν εχει κατι υποπτο πανω του....εχει σκαναριστει αρκετες φορες...αλλα η μεταφορα αρχειων απο το ενα partition στο αλλο αργει παρα πολυ...πχ ενας φακελος 5 gb χρειαζεται 2 1/2 ωρες για μεταφορα!!!!!!!! Νομιζω πως κατι ενεργοποιει την καρτα γραφικων, τους drivers της και κολλαει το συμπαν....ή δεν ξερω τι αλλο

Δεν μπορω να βρω ακρη και μετα απο τοση μεγαλη εισαγωγη τα ερωτηματα μου ειναι τα εξης:

1) Τι φταει αραγε οσον αφορα το κρασσαρισμα? εχει σχεση κατι με το utorrent?

2) Ειναι θεμα hardware και το λαπτοπακι μου με χαιρεταει δειλα δειλα?

3) Φταει ο εξωτερικος σκληρος?

4) Γιατι ενω το pc δεν εχει τιποτα (αυτο δειχνουνε τα προγραμματα που εχω adaware pro 2008, macaffe total protection 20009 kai SpyBot Search & Destroy) κολλαει στην αναπαραγωγη αρχειων media kai ηχου κανοντας αυτον τον ηχο "ντρρρρρρρ...." κατα τη διαρκεια αναπαρωγης των?

5) Εχω κανενα ιο που δεν φαινεται με τιποτα?

6) το λαπτοπ εχει ελαχιστα εγκατεστημενα προγραμματα πανω και ολα ειναι καθαρα και ελαφρια...
οπως firefox 3.01, acrobat reader 9, oem greek office pro, chrome (google), mcaffe total protection 2009, utorrent v1.6, windows messenger με ολα τα adds του, total recorder pro7, ad aware pro 2008, spy bot search & destroy v1.6, unlocker, k-lite codek full pack v14, hdd thermometer, winrar v3.04 greek, your unistaller pro 2008, Malwarebytes' Anti-Malware, SUPERAntiSpyware Professional (τα 2 τελευταια τα εγκατεστησα μετα το προβλημα) τα οποιοα δεν μου δημιουργουσαν κανενα προβλημα παλιοτερα....

Καμια ιδεα πως να ξεφυγω παλι απο το φορματ και να ξαναερθω μετα στο ιδιο προβλημα?

Να σημειωσω πως αν δω καποιες ταινιες στο λαπτοπ σε συμπιεσμενη μορφη μετα απο λιγη ωρα αφου κανει τα κουλα του με το μικροκολλημα και το περιεργο "ντρρρ.." το συστημα παιζει κανονικα την ταινια...

Στην περιπτωση που δω high definition ταινια τοτε κολλαει συνεχως....

--Καποιοι μου ειπανε οτι ισως να φταιει ο εξωτερικος και να εχει επηρεαει τους drivers του usb του λαπτοπ και να κανει conflict πανω σε αλλους drivers....

-- Αλλοι ειπανε να δω αν εχω κατεστραμενα αρχεια .mov ή avi και απο εκει κολλαει το λαπτοπ...αλλα δεν φαινεται να φταιει αυτο...να σημειωσω τις 2 φορες που εκανα φορματ εγινε το κρασσαρισμα σε μεταφορα ταινιων - σειρων...

" Καταρχήν προσπάθησε να "ελαφρύνεις" την χρήση του σκληρού:
1. καταργώντας εντελώς την εικονική μνήμη (τα 2GB RAM πρέπει να είναι επαρκή για το σύστημά σου έτσι και αλλιώς). Η διαδικασία για αυτό είναι:
ιδιότητες συστήματος -> για προχωρημένους -> Ρυθμίσεις (στο "Επιδόσεις") -> Για προχωρημένους -> Αλλαγή (στο "Εικονική μνήμη") -> επιλογή του δίσκου και τσεκάρισμα του "Χωρίς αρχείο σελιδοποιήσης".

2. διαγράφοντας, μετά από εκκίνηση σε ασφαλή λειτουργία, προσωρινά αρχεία (=TEMP φάκελοι, ειδικά τον c:\Documents and Settings\χρήστης\Local Settings\Τemp - ) και τα περιεχόμενα του φακέλου Windows\prefetch.

3. κάνοντας μια εκκαθάριση και ανασυγκρότηση δίσκου (όλα τα προγράμματα -> βοηθήματα -> εργαλεία συστήματος).

Μετά από τα ανωτέρω κάνε έναν έλεγχο στον σκληρό με το chkdsk (οδηγίες εδώ).

Αν ο δίσκος είναι υγιής, τότε δοκίμασε να ξετσεκάρεις την εκκίνηση του cli.exe π.χ. (εκτέλεση... -> msconfig -> καρτέλα "Εκκίνηση"). Έχω την εντύπωση ότι δεν χρειάζεται για την λειτουργία του συστήματος (χωρίς να είμαι βέβαιος για αυτό), αλλά έρχεται με την εγκατάσταση του catalyst control center. Διάβασε και το (info για το cli.exe εδώ) και αναζήτησε το αρχείο στο σύστημα, μήπως είναι το "ψεύτικο"
"...If cli.exe is located in the folder C:\Windows\System32 then the security rating is 100% dangerous...".

Σχετικά με το utorrent πήγαινε preferences -> Downloads -> "Other settings" και τσεκάρισε το "pre-allocate all files" να δεσμεύει άμεσα τον χώρο που χρειάζεται για κάθε torrent που κατεβαίνει (πάντα με το σκεπτικό να είναι "χαλαρός" ο σκληρός των 5200r.p.m.)."

Παρ' ολα αυτα δεν ειδα τιποτα και ο hdd του λαπτοπ μια χαρα ειναι....δεν ξερω τι αλλο να κανω....και απο τις παραπανω οδηγιες που εδωσαν δεν εχει αλλαξει κατι και ουτε ισχυει κατι απο αυτα...
DGeorge
Honorary Member

Μέλος από: 13 Σεπ 2007
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: Καλλιθέα Γενικώς
ΜήνυμαΣτις: 27 Σεπ 2008 11:51    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ενώ δεν το αναφέρεις, υποψιάζομαι:
1) Windows link to Windows XP (Pro? ή Home?)
2) Μήπως η super-douper-woaou κάρτα γραφικών μπήκε πρόσθετη, ενώ υπάρχει ΗΔΗ κάποια on-board?

Αν δεν ξέρεις το 2), τότε βλέποντας το BIOS του laptop σου, θα δεις άλλη κάρτα γραφικών από αυτή που θα δεις στον device manager των windows.
Aν είναι έτσι, αν όντως υπάρχει και δεύτερη κάρτα γραφικών (που θα φαίνεται ΚΑΙ αυτή στον device manager των windows, και μάλιστα με conflict/διένεξη -κίτρινο τριγωνάκι με θαυμαστικό), θα πρέπει να κάνεις 'disable' μία από τις δύο.
Έχω αντιμετωπίσει σε PC κάτι παρόμοιο σε winXP-Pro, κι έφταιγε κάποια δεύτερη κάρτα γραφικών. Κοίταξέ το κι αυτό...
Ελπίζω νά'ναι πάλι αυτό, και να λυθεί το πρόβλημά σου.

Μέλος από: 25 Νοε 2007

View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 27 Σεπ 2008 11:56    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Επίσης, στην θέση σου θα έκανα και έναν πλήρη έλεγχο του εσωτερικού δίσκου, με το ανάλογο utility σύμφωνα με την μάρκα του δίσκου.
GeoStuff
Honorary Member

Μέλος από: 16 Νοε 2005
Βοηθήματα: 9
Νέα: 3

Περιοχή: Στα αλατορυχεία της Ζουαζιλάνδης...
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 27 Σεπ 2008 12:09    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Λοιπόν εμένα για Hardware μου κάνει...

Μάλλον ο σκληρός σου έχει αρχίζει να βλέπει το φώς στην άλλη άκρη του τούνελ...

Και εξηγώ... Από ότι καταλαβαίνω το λάπτοπ σου δεν πρέπει να κλείνει ποτέ... Μια θα κατεβάζει, νόμιμα ελπίζω, την άλλη θα βλέπει ταινίες, θα κάνει και λίγο ripping κάνα βιδεάκι...

Αναφέρεις και έναν ήχο που δεν μας λές από που ακούγεται, είναι από τα ηχεία ή από τον σκληρό?

Αν ο τασκ μάνατζερ χτυπάει 50% μπορεί να φταίει και ο σκληρός που κολλάει, δεν είναι ανάγκη να είναι διαδικασία...

Πρότασή μου, κάνε back up όσο προλαβαίνεις, τουλάχιστον να είσαι καλυμένος...

ΜήνυμαΣτις: 27 Σεπ 2008 12:15    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

GeoStuff ανέφερε:

Αυτό ακριβώς.......συμφωνούμε!!
kpappous

ΜήνυμαΣτις: 27 Σεπ 2008 14:31    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

DGeorge ανέφερε:
Ενώ δεν το αναφέρεις, υποψιάζομαι:
1) Windows XP (Pro? ή Home?)
2) Μήπως η super-douper-woaou κάρτα γραφικών μπήκε πρόσθετη, ενώ υπάρχει ΗΔΗ κάποια on-board?

Αν δεν ξέρεις το 2), τότε βλέποντας το BIOS του laptop σου, θα δεις άλλη κάρτα γραφικών από αυτή που θα δεις στον device manager των windows.
Aν είναι έτσι, αν όντως υπάρχει και δεύτερη κάρτα γραφικών (που θα φαίνεται ΚΑΙ αυτή στον device manager των windows, και μάλιστα με conflict/διένεξη -κίτρινο τριγωνάκι με θαυμαστικό), θα πρέπει να κάνεις 'disable' μία από τις δύο.
Έχω αντιμετωπίσει σε PC κάτι παρόμοιο σε winXP-Pro, κι έφταιγε κάποια δεύτερη κάρτα γραφικών. Κοίταξέ το κι αυτό...
Ελπίζω νά'ναι πάλι αυτό, και να λυθεί το πρόβλημά σου.

Λοιπον χρησιμοποιω Win Xp Home Edition...(ξεχασα να το αναφερω)

Δευτερη καρτα γραφικων δεν υπαρχει επανω στο λαπτοπ...απο την ημερα που τον αγορασα 3 χρονια περιπου πριν δεν εχει ανοιχτει καν το λαπτοπ...

Αλλα το προβλημα εξακολουθει να υπαρχει...
kpappous

ΜήνυμαΣτις: 27 Σεπ 2008 14:37    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

dimmis ανέφερε:
Επίσης, στην θέση σου θα έκανα και έναν πλήρη έλεγχο του εσωτερικού δίσκου, με το ανάλογο utility σύμφωνα με την μάρκα του δίσκου.

Ο σκληρος δεν φαινεται να εχει κατι το ιδιαιτερο....kai chdisk και ελεγχο με αλλα προγραμματα εκανα δεν ειδα κατι επανω του....και με το Hddpro life ελεγχο εκανα ολα οκ δειχνουν...
kpappous

ΜήνυμαΣτις: 27 Σεπ 2008 14:48    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

GeoStuff ανέφερε:

Μάλλον ο σκληρός σου έχει αρχίζει να βλέπει το φώς στην άλλη άκρη του τούνελ...

Και εξηγώ... Από ότι καταλαβαίνω το λάπτοπ σου δεν πρέπει να κλείνει ποτέ... Μια θα κατεβάζει, νόμιμα ελπίζω, την άλλη θα βλέπει ταινίες, θα κάνει και λίγο ripping κάνα βιδεάκι...

Αναφέρεις και έναν ήχο που δεν μας λές από που ακούγεται, είναι από τα ηχεία ή από τον σκληρό?

Αν ο τασκ μάνατζερ χτυπάει 50% μπορεί να φταίει και ο σκληρός που κολλάει, δεν είναι ανάγκη να είναι διαδικασία...

Ο ηχος εννοειται απο την καρτα ηχου ακουγεται...."ειναι αυτο που ειχα περιγραψει και στο topic που ανοιξα"...οταν κολλαει το pc (σας εχει τυχει φανταζομαι) ενω ακουτε καποιο mp3 στο ή βλεπετε κανενα βιντεο τοτε δεν ακουγεται ενας ηχος σαν "ντρρρρρντρρρ....." ?

Αυτος ο περιεργος ηχος(κολλημα) ακουγεται και οταν παταω πχ να παω απο ενα φακελο σε ενα αλλο φακελο ή να παω πιο πισω σε ενα φακελο οταν κανω explore καποιους φακελους στο σκληρο...κατα τη διαδικασια αυτη δεν ακογεται των windows ενας ενσωματωμενος ηχος που κανει σαν "τσικ..."?..και αυτος ο ηχος παραμορφωμενος ακουγεται...ωρες ωρες

Εαν ειναι θεμα σκληρου του λαπτοπ δνε με απασχολει και τοσο..το πολυ πολυ τον αλλζω...το back up δεν μου λεει κατι γιατι κανω συνεχεια..αλλα το οτι το pc συνεχιζει να εχει το προβλημα και δεν αλλαζει κατι....

Το λαπτοπ δεν δουλευει συνεχως 24 ωρες το 24ωρο .....
DGeorge
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 27 Σεπ 2008 16:51    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Στον device manager όλες οι συσκευές είναι καλά, ή έχουμε κάτι-τις το περίεργο;
Εμένα, εφ'όσον έχει ελεγχθεί ο HDD κι είναι ΟΚ, μου ακούγεται για διένεξη-conflict κάποιων συσκευών, που δεν μπορούν να μανατζάρουν τα XP-HOME. Όμως έκανα λάθος πριν, κι έγραφα για 2η κάρτα γραφικών!.... 2η κάρτα ήχου εννοούσα!!!!...Γι'αυτό και η ανάλογη διαμαρτυρία (παραμορφωμένος ήχος, κλπ).
Το ότι δεν έχεις ανοίξει εσύ το laptop, δεν λέει τίποτα. Αν εκεί που το πήρες, έδωσες καμμιά περίεργη προδιαγραφή, ίσως ανάγκασες το μαγαζί να το ανοίξει, και να βάλει 2η κάρτα, (κάνοντας Αυτοί-Τότε 'disable' την onboard). Κι ως 'disabled' -φυσικά- δεν πήρες είδηση κ'άν την ύπαρξή της.
Αν κάπου μέσα σ'όλον τον πανικό που δημιουργήθηκε τελευταία, έγινε -σε κάποια στιγμή- η onboard κάρτα 'enable', τότε πάλι εξηγούνται όλα.
Ωστόσο, για να μην την κουράζουμε τη συγκεκριμένη θεωρία, μια ματιά στον device manager θα πει αν έχω δίκιο, ή είναι άλλος ο λόγος!

Επίσης, ο GeoStuff δεν εννοεί scandisk αρχείων και φακέλλων, αλλά βαθύ-επιφανείας (surface testing). Εκεί σκάνε κάτι κατεστραμμένα sectors.
Κι αν έχει δίκιο ο GeoStuff, θα πάθεις πλάκα στην απεικόνιση, όταν θ'αρχίσει να 'μαυρίζει' η επιφάνεια από χαλασμένα sectors.
Από ένα ποσοστό 'μαυρίσματος' και μετά, ο δίσκος είναι για να γίνει 'ιπτάμενος' προς ανακύκλωση

ΜήνυμαΣτις: 27 Σεπ 2008 18:00    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

kpappous ανέφερε:
dimmis ανέφερε:

Ο σκληρος δεν φαινεται να εχει κατι το ιδιαιτερο....kai chdisk και ελεγχο με αλλα προγραμματα εκανα δεν ειδα κατι επανω του....και με το Hddpro life ελεγχο εκανα ολα οκ δειχνουν...

Πάντως επιμένω σε full sector test του δίσκου απο το utility της εταιρείας που είναι ο δίσκος.
kpappous

ΜήνυμαΣτις: 27 Σεπ 2008 21:30    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

dimmis ανέφερε:
kpappous ανέφερε:
dimmis ανέφερε:

Πάντως επιμένω σε full sector test του δίσκου απο το utility της εταιρείας που είναι ο δίσκος.

φιλε dimmis ο σκληρο δισκος που εχω ειναι toshiba οπου στο site λεει:

"Toshiba doesn't have a license to bundle any Disk Manager or diagnostic software with the HDD at the time of supply.
We also do not distribute this software as a separate item."

Καποιο χρησιμο utility εχεις υποψη σου για να κανω full sector test??
kpappous

ΜήνυμαΣτις: 27 Σεπ 2008 21:40    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

DGeorge ανέφερε:
Στον device manager όλες οι συσκευές είναι καλά, ή έχουμε κάτι-τις το περίεργο;
Εμένα, εφ'όσον έχει ελεγχθεί ο HDD κι είναι ΟΚ, μου ακούγεται για διένεξη-conflict κάποιων συσκευών, που δεν μπορούν να μανατζάρουν τα XP-HOME. Όμως έκανα λάθος πριν, κι έγραφα για 2η κάρτα γραφικών!.... 2η κάρτα ήχου εννοούσα!!!!...Γι'αυτό και η ανάλογη διαμαρτυρία (παραμορφωμένος ήχος, κλπ).
Το ότι δεν έχεις ανοίξει εσύ το laptop, δεν λέει τίποτα. Αν εκεί που το πήρες, έδωσες καμμιά περίεργη προδιαγραφή, ίσως ανάγκασες το μαγαζί να το ανοίξει, και να βάλει 2η κάρτα, (κάνοντας Αυτοί-Τότε 'disable' την onboard). Κι ως 'disabled' -φυσικά- δεν πήρες είδηση κ'άν την ύπαρξή της.
Αν κάπου μέσα σ'όλον τον πανικό που δημιουργήθηκε τελευταία, έγινε -σε κάποια στιγμή- η onboard κάρτα 'enable', τότε πάλι εξηγούνται όλα.
Ωστόσο, για να μην την κουράζουμε τη συγκεκριμένη θεωρία, μια ματιά στον device manager θα πει αν έχω δίκιο, ή είναι άλλος ο λόγος!

Επίσης, ο GeoStuff δεν εννοεί scandisk αρχείων και φακέλλων, αλλά βαθύ-επιφανείας (surface testing). Εκεί σκάνε κάτι κατεστραμμένα sectors.
Κι αν έχει δίκιο ο GeoStuff, θα πάθεις πλάκα στην απεικόνιση, όταν θ'αρχίσει να 'μαυρίζει' η επιφάνεια από χαλασμένα sectors.
Από ένα ποσοστό 'μαυρίσματος' και μετά, ο δίσκος είναι για να γίνει 'ιπτάμενος' προς ανακύκλωση

To tsekara και δεν εχει αλλη καρτα ηχου επανω... το λαπτοπ ηταν ετοιμο - αγορα απο e-shop..τιποτα δεν εβαλα παραπανω...

Απλα τωρα το θυμηθηκα και το αναφερω οτι, οταν ειχα για antivirus το nod32 επανω στο λαπτοπ, κατα το σκαναρισμα για ιους μου εβγαζε ενα "σφαλμα" πο ελεγε οτι δεν μπορουσε να ανοιξει ενα sector του σκληρου...!!!

Κανενα προγραμμα στυλ: hdd diagonstic tool?
dimmis

ΜήνυμαΣτις: 28 Σεπ 2008 00:41    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Σαν καλή ενναλακτική θα πρότεινα το http://www.hitachigst.com/hdd/support/download.htm#DFT . Υποστηρίζει σχεδόν όλους τους δίσκους και κάνει καλή δουλειά.
DGeorge
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 28 Σεπ 2008 05:03    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ως scanner θα πρότεινα και το Norton Disk Doctor (NDD), των Norton Utilities (παραδοσιακά ισχυρό toolάκι στο θέμα αυτό)
Αλλά και στο scandisk των XP, έχει την επιλογή να ψάξει για bad sectors, και να προσπαθήσει για αποκατάσiασή τους.
Kαι το αντίστοιχο defragmentation-tool "Norton Speed Disk", επίσης των Norton Utilities, είναι αξιόλογο, καθώς έχει τη δυνατότητα 'τακτοποίησης' hidden & read-only αρχείων και φακέλλων, όπως και της ίδιας της Registry.
Επίσης, ενώ στα Windows link to Windows μπαινό-βγαινε το αξιόλογο SFC toolάκι, που εξέταζε αρκετά καλά τη Registry, το αντίστοιχο 'Norton Win Doctor' παραμένει σταθερή αξία.

ΜήνυμαΣτις: 04 Οκτ 2008 19:47    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

There are 85 bad sectors on the disk surface. The contents of these sectors were moved to the spare area.
Based on the number of remapping operations, the bad sectors may form continuous areas.
There are 3 weak sectors found on the disk surface. They may be remapped any time in the later use of the disk.
It is recommended to examine the log of the disk regularly. All new problems found will be logged there.

It is recommended to continuously monitor the hard disk status.

Εξετασα το σκληρο του Laptop με το hard disk sentinel και μου εβγαλε τα παραπανω...

Οταν επιχειρησα να μεταφερω παλι αρχεια απο το 2ο Partition στον εξωτερικο σκληρο μου εμφανισε σφαλμα οτι ¨δεν μπορει να αντιγραφει το συγκεκριμενο αρχειο - δεν ειναι δυνατη προσβαση σε αυτο το αρχειο και εδειχνε την προειδοποιηση της μη σωστης λειτουργιας της Usb θυρας....

Με τη δευτερη προσπαθεια τελικα το αρχεο(μια ταινια) μεταφερθηκε - στο οποιο παρουσιαστηκε αυτο το σφαλμα...

Απο τα παραπανω σαν προβλημα βλεπω οτι μαλλον καποια αρχεια κατα την αποθηκευση τους στο σκληρο δισκο αποθηκευονται σε αυτα τα χαλασμενα sectors που "προφανως εχω" και κατα τι μεταφορα των αρχειων αυτων μετα σε εξωτερικο δισκο βρισκει αδυναμια το συστημα να "διαβασει" τα δεδομενα αυτα και κολλαει το pc...(τωρα μπορει καποια χαλασμενα sectors να κανουν το pc να κολλαει??? )

Να σημειωσω οτι παντα το δευτερο partition, τον d:\ δηλαδη, δεν το πειραζα...δεν του εκανα φορματ.....

Να σημειωσω οτι κατα τη διαδικασια checkdisk του d:\ εβρισκε καποια σφαλματα...τα οποια διορθωναν τα windows link to windows...
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 2 [18 Μηνύματα] Σελίδα:  1, 2 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Η/Υ, Τεχνολογία & Εφαρμογές » PC Hardware

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
αναβαθμιση cpu 14 devilfw 15 Φεβ 2014 14:17
giannis17 Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
εκκίνηση και user 14 asxeth_me_tono 23 Οκτ 2013 12:52
asxeth_me_tono Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
υπερθερμανση cpu 4 graig 15 Αυγ 2013 22:49
seeder Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Provlima CPU epeksergastis 3 Kostakis05 14 Μαρ 2013 22:08
giannis17 Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
ΠΡΟΣΟΧΗ!! Ο PCής Δεν Δαγκώνει!!! (Ειδικά όταν είναι σβηστός και αποσυνδεδεμένος από πρίζα) 7 DGeorge 06 Μαρ 2013 09:50
DGeorge Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 29 Ιουλ 2014 08:37 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites