freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

θελω να φτιαξω ενα video 5' με παρουσιαση φωτογραφιων...

Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » Multimedia - επεξεργασία εικόνας, video & ήχου » Δημιουργίες Εικόνας, Video & Ήχου
Moderators:  Graphics Moderators, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [14 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: videoπαρουσίαση Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
geioannou

Μέλος από: 21 Φεβ 2006

View users profile Send email to user
ΜήνυμαΣτις: 10 Οκτ 2008 15:15    Θέμα: θελω να φτιαξω ενα video 5' με παρουσιαση φωτογραφιων... Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

θελω να φτιαξω ενα video 5' με παρουσιαση φωτογραφιων.
το εφτιαξα με το windows link to windows movie player και στην ποιοτητα που το θελω βγηκε 1gb !!!
εαν το κανω με το flash θα βγει μικροτερο ?
γιατι server να φιλοξενιση ολο αυτο το μεγεθος δεν με συμφερει να βρω...
EneMe
Super Moderator

Μέλος από: 09 Ιουλ 2002
Βοηθήματα: 10
Νέα: 11

Περιοχή: Στα όρη, στα άγρια βουνά, μέσα στα κοσμικά χιόνια!
View users profile Visit posters website
blog deviantART twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 10 Οκτ 2008 15:18    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Άλλο το video, άλλο το flash...

Θέλεις να το έχεις σε κάποιο site απ'ότι κατάλαβα...

Αφού λες για φωτογραφίες, μάλλον θέλεις κάποιο slideshow, όχι video...

Σίγουρα έχεις καταλήξει στο τί θέλεις;

ΜήνυμαΣτις: 10 Οκτ 2008 18:06    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

αυτο που θελω να κανω ειναι μια παρουσιαση απο φωτογραφιες οι οποιες θα εναλλασονται διαδοχικα (στο συνολο ειναι περιπου 100)με καποιο fade out και παραλληλα απο πισω θα παιζει μια μουσικη της επιλογης μου.οπως ειπα παραπανω το εχω ηδη φτιαξει, αλλα το θελω για ιστοσελιδα.αρχικα το ηθελα για την προσωπικη dvdθηκη αλλα επειδη βγηκε εξερετικο ειπα να το βαλω και στην σελιδα μου.αλλα το μεγεθος του ειναι απαγορευτικο.
γιαυτο και την ψαχνω με το flash...η ακομα και για καποιο αλλα προγραμμα...
mrpc
WebDev Moderator

Μέλος από: 03 Μαη 2000
Βοηθήματα: 6
Νέα: 5
Scripts: 4

Περιοχή: Εξάρχεια
View users profile Visit posters website
blog portfolio picasa myspace facebook linkedin 
hi5 sync twitter deviantART digg del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 10 Οκτ 2008 19:08    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δοκίμασε το http://www.slideflickr.com
Βάζεις τις φωτογραφίες στο flickr, περνάς τον κώδικα του slideflickr στο site σου και είσαι έτοιμος.

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 10 Οκτ 2008 19:11    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Σε flv (flash video) αναλόγως πάντα και της συμπίεσης μπορείς να το βγάλεις αρκετά μικρότερο.

http://www.soft29.com/wmv_to_flv.html
geioannou

ΜήνυμαΣτις: 10 Οκτ 2008 23:37    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

dimsis ανέφερε:
Σε flv (flash video) αναλόγως πάντα και της συμπίεσης μπορείς να το βγάλεις αρκετά μικρότερο.

http://www.soft29.com/wmv_to_flv.html

με αυτο σωθηκα μιας και στην καλυτερη ποιοτητα που μου δινει, αν και χανω λιγο, μου το κανει 112 mb !!! καμια σχεση, τωρα μπορω να το βαλω σε ιστοσελιδα.

μου κανει μια μικρη καθηστεριση και ενα σπασιμο σε καθε εναλλαγη εικονας.
μηπως να πειραζα το framerate ?
οσο πιο μεγαλο το framerate τι αλλαζει ?
dimsis
Reporter

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Οκτ 2008 09:14    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Κοίταξε κανονικά το default flash framerate για animation είναι 12 fps.
Για ταινίες συνιστούνται τα 24 fps που είναι τα frames που "πιάνει" και ο ανθρώπινος εγκέφαλος.
Δηλαδή με 24 θα φαίνεται πιο ομαλή η κίνηση και στο slideshow σου, αλλά θα γίνει μεγαλύτερο το αρχείο σου.

Έχω δει πολλά flash video που στην ουσία είναι image slideshows, μερικά μάλιστα τα χρησιμοποιήσαμε (μετά από άδεια της δημιουργού) και στο site της Σαμοθράκης ( www.samothrace.gr ) που παραδώσαμε πρόσφατα. Το κακό είναι πως ο ΙΕ κάνει μια τεράστια "παύση" την πρώτη φορά που διαβάζει πολλά video από την ίδια σελίδα.
π.χ. http://www.samothrace.gr/cgs.cfm?areaid=1&id=168 Από την 2η φορά (που τα έχει κασάρει) δεν υπάρχει το πρόβλημα. Στον Firefox δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα.
Μπορεί να οφείλετε και στο media player.

Πολλοί ανεβάζουν τα videos τους στο youtube ή άλλα παρόμοια sites, και έπειτα τα κάνουν embed στα δικά τους site. Γλιτώνουν έτσι το έξτρα traffic από το streaming που θα γινόταν από τα δικά τους sites... σκέψου το και αυτό.

Όπως και να'χει καλή συνέχεια και δώσε μας κανένα url μόλις το ανεβάσεις για streaming.
geioannou

ΜήνυμαΣτις: 11 Οκτ 2008 10:19    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

λοιπον εισαι μαλλον ο καταληλος ανθρωπος για να με συμβουλεψεις σε αυτο που θελω να κανω.
σε σχεση με το video ειναι ακριβος αυτο που θελω να κανω, αλλα για προσωπικη σελιδα(και σε σχεση με το θεμα!!!).
τωρα απο την συμβουλη σου για το FLV converter πηρα κατα 95% αυτο που ηθελα και μολις πηγα να βαλω το αρχειο στο COMTASIA STUDIO για να το κανω αυτονομο video με τα play, stop του οπως στο "samothraki" σας, ανακαλυψα οτι δεν κανει inport swf !!!
εαν το βαλω στο dreamweaver οπως ειναι παιζει μια χαρα αλλα δεν μπορει να διαχηριστει ο επισκεπτης το video μονος του.πραγμα οχι ομορφο...
και εαν σκεφτηκες γιατι δεν βαζω στο COMTASIA STUDIO το WMM που εχω ηδη φτιαξει θα σου πω οτι αρχειο εκτος απο σπασμενο αρκετα βγαινει μεγαλυτερο απο 500 mb.
αυτο που δεν ξερω ειναι, εφ' οσον εχω τωρα ενα πολυ καλης ποιοτητας swf να το βαλω στο FLV Converter (ηταν παρεα στο λινκ που μου εδωσες παραπανω) και να το κανω ξανα avi η mpg η οτιδηποτε που μπορει να μπει στο COMTASIA STUDIO...

και κατι αλλο (εαν δεν σε ζαλισα) μπορεις να μου εξηγησεις λιγο απαραπανω αυτο που ειπες σχετικα με το ...και έπειτα τα κάνουν embed στα δικά τους site. Γλιτώνουν έτσι το έξτρα traffic από το streaming που θα γινόταν από τα δικά τους sites...
dimsis
Reporter

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Οκτ 2008 12:25    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Προσωπικά το καλύτερο προγραμματάκι που έχω βρει για μετατροπές σε FLV ακόμα και από vob αρχεία απευθείας (δηλαδή DVD ταινίες που παίζουμε στα γνωστά μας επιτραπέζια dvd players) είναι το Sothink Video Encoder for Adobe link to Adobe Flash
http://www.sothinkmedia.com/flash-video-encoder/
που έχει επιλογή να σου βγάλει από σκέτο FLV έως και SWF με ενσωματωμένο player.
Δες για παράδειγμα εδώ:
http://www.hema-river.com/cgs.cfm?areaid=1&id=35
Αυτό είναι SWF με ενωσματωμένο τον player, το οποίο έχει μετατραπεί απεθείας από VOB αρχεία (είναι σποτ που παίξαν και σε τηλεοπτικούς σταθμούς).
Πιστεύω κάτι τέτοιο χρειάζεσαι.

Για αυτά που σου έγραφα περί streaming , embed και bandwidth.
Λογικά έχεις κάπου ένα web site που φιλοξενείται σε κάποιον web server. Έχεις πληρώσει για ένα πακέτο φιλοξενίας. Αυτό το πακέτο φιλοξενίας έχει ορισμένα χαρακτηριστικά. Ένα από αυτά είναι το διαθέσιμο bandwidth που σου παρέχει.
Για παράδειγμα πες ότι σου δίνει 5GB bandwidth.
π.χ. http://www.bulkwebservers.com/hosting.php?spt=1 βλέπεις το Bandwith 5000MB που γράφουν αυτοί στο πλάνο φιλοξενίας τους;
Πάμε τώρα παρακάτω.
Έστω ότι το δικό σου αρχείο είναι 112mb όπως έγραψε πριν και έρχομαι τώρα εγώ στο site σου και αρχίζω να βλέπω την "ταινία" σου.
Κάποια στιγμή θα έχω κατεβάσει 112mb, και εσύ θα έχεις 112MB traffic... δηλαδή κατανάλωση σε bandwidth.
Σκέψου τώρα ότι μπαίνουν 10 επισκέψες σε μια μέρα σαν και μένα και βλέπουν το βίντεο σου.
Έχεις μέσα σε μια μέρα 1GB και βάλε bandwidth!
Πράγμα που σημαίνει πως υπάρχει περίπτωση σε λίγα λεπτά της μέρας να έχεις ξεπεράσει το μηνιαίο όριο που σου δίνει η εταιρεία φιλοξενίας σου και έπειτα να σου ζητάνε έξτρα χρήματα ή να σου "κατεβάσουν τα ρολα" δηλαδή με το που φτάνεις το ανώτατο bandwidth, να μην είναι πλέον προσβάσιμο.

Η λύση;
Το ανεβάζεις σε site τύπου youtube.com οπότε το streaming (προβολή της ταινίας) γίνετε από το ΔΙΚΟ τους server και όχι από το δικό σου. Δηλαδή ΑΥΤΟΙ επιβαρύνονται με το bandwidth ...
Για να το δείξεις τώρα εσύ στο δικό σου site, ενώ θα φιλοξενείται στο youtube το μόνο που χρειάζεται να κάνεις είναι να αντιγράψεις τον κώδικα που σου δίνει το ίδιο το youtube δεξιά σε κάθε προβολή βίντεο εκεί που γράφει "EMBED".
Για παράδειγμα:
<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/kSawPY-EtSA&hl=en&fs=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/kSawPY-EtSA&hl=en&fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>

Το κάνεις επικόλληση στο σημείο της HTML της σελίδας σου όπου θέλεις να παίζει το video και είσαι έτοιμος.
geioannou

ΜήνυμαΣτις: 11 Οκτ 2008 13:41    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

εισαι Αρχηγος με το Α κεφαλαιο...

θα δοκιμασω το Sothink Video Encoder που μου δινει και τον player kai εαν χρειαστω κατι ξαναποσταρω.φανταζομαι δεν ειναι δωρεαν αλλα μπορει να πω στο θειο να μου το παρει ...

σε σχεση με τα περι streaming , embed και bandwidth ησουν απολυτα κατανοητος αλλα εχω καποιες αποριουλες.

ας υποθεσουμε οτι ενα videaki ειναι 50 mb.το traffic που θα δημιουργισει ο επισκεπτης θα ειναι και αυτο 50 mb.(κανονικα ετσι το εννοεις).
το ρωταω για να καταλαβω την αναλογια...(γιατι πρεπει να βρω και server).

σε σχεση τωρα με streaming , embed. βαζοντας τον κωδικα στην html μου το videaki παιζει απο το site που το φιλοξενει ? ειναι ας πουμε σαν να του δινω εμεσα ενα λινκ να παιξει απο εκει ?
και κατι αλλο, με αυτο τον τροπο εισαι αναγκασμενος να "φας στην μαπα" τιποτα logo η διαφημηστικα στο videakia soy ?

σε ευχαριστω παρα πολυ για την μεχρι τωρα βοηθεια σου.
πραγματικα ηταν πολυτημη για εμενα.
dimsis
Reporter

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Οκτ 2008 14:19    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Η εμπορική του έκδοση κοστίζει λιγότερο από 50 ευρώ και αξίζει τον κόπο, ιδιαίτερα αν πρόκειται να ξαναχρειαστείς τέτοιες μετατροπές. Διαφορετικά έχουν και δωρεάν έκδοση που μπορείς να κατεβάσεις από εδώ:
http://www.sothink.com/product/flashvideoencoder/
η οποία είναι full trial για 30 μέρες και βγάζει ένα scrolling μηνυματάκι στα βίντεο που φτιάχνεις με αυτήν, το οποίο γράφει ότι το βίντεο αυτό δημιουργήθηκε από το Sothink Video Encoder .
Να θυμηθείς να επιλέξεις αυτό που έχω σε κυκλάκι στη συνημμένη εικόνα, για να ενσωματώσει τον player στο swf.

«ας υποθεσουμε οτι ενα videaki ειναι 50 mb.το traffic που θα δημιουργισει ο επισκεπτης θα ειναι και αυτο 50 mb»
Σε γενικές γραμμές ναι, εφόσον "φορτώσει" ολόκληρη την ταινία. Αν έχεις παρατηρήσει οι ταινίες αυτές φορτώνονται στα περισσότερα site σταδιακά. Κατεβαίνει ένα μέρος τους και όσο εσύ παρακολουθείς ότι κατέβηκε συνεχίζει και κατεβάζει και το υπόλοιπο. Όσο κατεβάζει ο χρήστης , τόσο bandwidth θα καταναλώνει. Αν στο παράδειγμα σου σταματήσει να φορτώνει το swf στην μέση θα έχεις 2mb traffic.

Πρόσεξε τώρα. Τα άσχημα με το youtube ποια είναι:
Αν το ανεβάσεις στο youtube, το youtube δέχεται επίσης διάφορα format video ( ) μέχρι και quick capture έχει ΑΛΛΑ…
έχει όριο 10 λεπτά διάρκεια στο βίντεο και
μέχρι 1GB μέγεθος αρχείου το ανώτερο,
σου βάζει και ένα youtube σηματάκι όταν το κάνεις embed. Άλλη διαφήμιση δεν έχει.
Τέλος δεν ελέγχεις το ποσοστό συμπίεσης του βίντεο άρα και την ποιότητα του.
Το καλό είναι πως και αυτό σου ενσωματώνει τον δικό του media player.

Από εκεί και πέρα είναι καθαρά θέμα επιλογών. Αν δεν θέλεις αυτούς τους «περιορισμούς» το ανεβάζεις στο δικό σου server με τους τρόπους που είπαμε.

«βαζοντας τον κωδικα στην html μου το videaki παιζει απο το site που το φιλοξενει»
Ναι και για αυτό γλιτώνεις το bandwidth που λέγαμε.

video_encoder_for_adobe_flash.JPG
 Description:
Τσέκαρε την επιλογή που έχω στο κυκλάκι για ενσωμάτωση του player
 Filesize:  64.35 KB
 Viewed:  753 Time(s)

video_encoder_for_adobe_flash.JPG

geioannou

ΜήνυμαΣτις: 11 Οκτ 2008 20:06    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

σε σχεση με την διαρκεια του video δεν εχω προβλημα μιας και το δικο μου ειναι στα 5 λεπτα.
σε σχεση με το logo εχω ενα θεμα και βεβαια αυτο που θα καθορισει την τελικη αποφαση ειναι σαφος η ποιοτητα.το video ειναι εξαιρετικες εικονες τη φυσης της σαμοθρακης και σε καμια περιπτωση δεν θελω χασει στο τελικο αποτελεσμα.αλλιως δεν θα το ανεβασω on line
σε ευχαριστω και παλι.
στρωνομε στη δουλεια (αν και εχω μετακομηση) και οτι χρειαστω...εδω εισαι εσυ
geioannou

ΜήνυμαΣτις: 12 Οκτ 2008 23:54    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

μετα απο αρκετη δουλεια νομιζω πως εχω φτασει σε ενα πολυ καλο σημειο.
στην αρχη το *.swf το Sothink Video, δεν μου εβαζε πολυ καλο αποτελεσμα αλλα μετα απο καποιο πειραγματακι στο bit rate (το εβαλα 5000 !!!) ειμαι τωρα στο αποτελεσμα που θελω.
το ανωτερο που επερνε απο δικη του ρυθμηση ηταν 2100 (εαν επελεγα LAN 2.1 mbps)
μου εχει σπασει τα χρωματα ελαχιστα βεβαια αλλα...δεν μπορεις να τα εχεις ολα.

εχω ομως 2 μικρα προβληματακια,
οταν βαζω το swf στη σελιδα μου και παταω preview αρχιζει με μια μικρη καθυστεριση.
εχρι να συνδεθει γραφει connecting o explorer...
αυτο γιατι γινετε ?
πως θα μπορουσα να το αποφυγω?
κοιταγα εχθες το samothrace.gr που μου ελεγες και ειδα οτι τα video που εχετε βαλει μεσα ειναι σε pause κατασταση και περιμενουν το play για να ξεκινησουν.
ετσι ειναι το σωστο για να μην περιμενει ο επισκεπτης.

σε μενα γιατι εχει καθηστεριση ?μηπως φταιει το μεγεθος ?μηπως υπαρχει καποια ρυθμηση σε κατι που την αγννοω.

και κατι αλλο (αν και off topic) εχεις καμια προταση καλη για hosting link to hosting ?
απο αποψη mb αλλα και bandwith που λεγαμε...
dimsis
Reporter

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 15 Οκτ 2008 08:57    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μου φαίνεται υπερβολικό το 5000 bit rate. Το ανώτερο που δίνει (LAN 2.1 mbps) είχε τόσο μεγάλη διαφορά;
Η καθυστέρηση σίγουρα έχει να κάνει και με το μέγεθος του αρχείου.
Το αν θα παίζει αυτόματα είναι επίσης επιλογή του Sothink, έχει ένα checkbox για το autoplay. Καλύτερα να ΜΗΝ το έχεις ενεργοποιημένο, είναι λίγο εκνευριστικό να σου παίζε αυτόματα βίντεο ή μουσική όταν μπαίνεις σε μια διεύθυνση.
Για hosting link to hosting δεν έχω συγκεκριμένη πρόταση, αλλά έχω δει να κυκλοφορούν στο εξωτερικό αρκετά πακέτα φιλοξενίας που ΔΕΝ μετράνε το bandwidth / traffic του site σου. Αν θες να είσαι βέβαιος ότι δεν θα σου ζητήσουν χρήματα ακόμα και αν έχεις μεγάλη κίνηση, ψάξε για Unmetered ή unlimited bandwidth ή άνοιξε ένα άλλο θέμα και ρώτησε και εδώ στο site για εταιρείες που μπορούν να σε καλύψουν και έχουν οικονομικές τιμές.
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [14 Μηνύματα] Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » Multimedia - επεξεργασία εικόνας, video & ήχου » Δημιουργίες Εικόνας, Video & Ήχου
Τώρα είναι 21 Αυγ 2014 06:19 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites