freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Η Microsoft σας προτείνει open source.

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 4 από 4 [49 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: microsoftsourceopen Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4
ΑποστολέαςΜήνυμα
Dimitris24sta23

Μέλος από: 18 Φεβ 2008

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 26 Οκτ 2008 17:12    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Στην εταιρία που είμαι εργάζομαι σαν developer αλλά στις εξωτερικες δουλειές που παίρνω κάνω και design και development. Με ένα μισθό μόνο δεν ζεις.

Διάβασα τα posts σου και μπορώ να πω ότι συμφωνώ μαζί σου.
Συγκεκριμένα με την αντίδρασή μου περί του open source installer απλά η κίνηση μου φάνηκε δήθεν. Και το ξαναλέω. Δεν έχω ανάγκη έναν installer να μου κάνει copy paste τον κώδικα στο root, τη στιγμή που που πρέπει να μου βγεί η πίστη να κάνω τον iis να παίξει php.
Ας δώσουν τον iis με ενσωματωμένη την υποστήριξη php και ξαναμιλάμε.

Γενικά έχω δοκιμάσει Linux πρίν πολλά χρόνια (πάνω απο 10) αλλά δεν ασχολήθηκα όσο θα έπρεπε. Είμαι χρήστης windows link to windows και ομολογώ τα θετικά που μου πρόσφερε και μου προσφέρει.
Συμφωνώ επίσης μαζί σου που λες ότι χωρίς τα windows οι υπολογιστές μπορει να ήταν πολλά χρόνια πίσω. Πρέπει όμως να παραδεχτούμε και τη συμβολή της open source κοινότητας για την εξέλιξη των υπολογιστών και του ίντερνετ. Πιστεύω πως αν δεν υπήρχαν οι LAMP τεχνολογίες θα ήμασταν επίσης πίσω.
Είναι πολύ σημαντικό κάποιος να μαθαίνει πράγματα χώρίς να είναι αναγκασμένος να πληρώσει. Και αυτό πρέπει να το στηρίξει ο κόσμος.
Θεωρώ πως στο μέλλον όσο προχωράει η τεχνολογία και η εκπαίδευση στα σχολεία όλοι οι χρήστες θα είναι power users. Ήδη αρχίζω να το βλέπω. Και αυτοί θα αναζητήσουν λύσεις διαφορετικές και θα στηρίξουν της εναλλακτικές λύσεις σε λειτουργικά συστήματα.
Αυτα τα παιδάκια wannabe hackers που πολύ σωστά λες (υπήρξα κι εγώ ένα αλλά ποτέ δεν έγινα) όταν έρθει το πλήρωμα του χρόνου και υπάρξουν οι κατάλληλες προυποθέσεις θα στηρίξουν το linux ή όποιο άλλο λειτουργικό σύστημα καταφέρει να φτάσει τα windows σε χρηστικότητα. Γιατί καλή η συνεισφορά των windows τόσα χρόνια αλλά νομίζω σε κανένα ανεξάρτητο και συνειδητοποιημένο άνθρωπο δεν αρέσει το μονοπώλιο και όλοι μας θα χαρούμε αν κάποια μέρα μπορέσουμε χωρίς πολλη σκέψη να έχουμε την επιλογή να επιλέξουμε και κάποιο άλλο OS εκτός των windows. Δέχομαι επίσης ότι χωρίς χρήμα δεν γίνεται κάτι σημαντικό. Αυτό φαίνεται άλλωστε από distros του lιnux που παρέχουν τεχνική υποστήριξη επί πληρωμή.
Άλλωστε μόνο έτσι μιά εταιρία θα εμπιστευτεί να βάλει lunux να στηρίξει το backend της.
Και συμφωνώ με την άποψη του GeoStuff περί τεχνικής υποστήριξης.
Τελειώνοντας θα ήθελα να πω πως αν μεγάλες εταιρίες software όπως η adobe link to adobe η autodesk και άλλες που φτιάχνουν επαγγελματικά πακέτα για windows και Mac τα εφτιαχναν και για Linux τα πράγματα θα ήταν πολύ διαφορετικά σήμερα.
cherouvim
Script Master

Μέλος από: 13 Ιουλ 2005
Βοηθήματα: 7
Νέα: 1
Scripts: 1

Περιοχή: Athens, Greece
View users profile Visit posters website
blog linkedin twitter 
ΜήνυμαΣτις: 26 Οκτ 2008 18:13    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Σχετικά με τις ανακρίβειες για το τι τρέχει το www σήμερα:
κώδικας:
Vendor         Product    Web Sites Hosted       Percent
Apache         Apache           91,068,713        50.24%
Microsoft      IIS              62,364,634        34.40%
Google         GWS              10,072,687         5.56%
lighttpd       lighttpd          3,095,928         1.71%
nginx          nginx             2,562,554         1.41%
Oversee        Oversee           1,938,953         1.07%
Others         -                10,174,366         5.61%
Total          -               181,277,835       100.00%

http://en.wikipedia.org/wiki/Web_server#Market_structure
http://survey.netcraft.com/Reports/200809/

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 26 Οκτ 2008 19:20    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δύσκολα βγαίνει το ψωμί του web developer με μια δουλειά στην Ελλάδα τη σήμερον ημέρα, δεν έχεις άδικο… αφού έχεις αντοχή και δουλεύεις μετά από 8ωρο ( ; ) στη δουλειά και στο σπίτι και μάλιστα και design που θέλει και την «έμπνευση» του, χαρά στο κουράγιο σου.

Γιατί σου φάνηκε δήθεν η όλη κίνηση; δήλωσαν πουθενά ότι το κάνουν για να προσφέρουν στην κοινότητα; Τους developers που χρησιμοποιούν τα δικά της λειτουργικά θέλουν να διευκολύνουν, εγώ δεν είδα πουθενά να δηλώνουν κάτι διαφορετικό.

Μάλιστα εκτός από τον Web Application Installer έχουνε βγάλει και το [url=Web Platform Installer (επίσης σε beta) που εγκαθιστά IIS 7, Visual Web Developer 2008 Express Edition, SQL Server 2008 Express Edition και .NET Framework, για Windows link to Windows Vista RTM, Windows Vista SP1, Windows Server 2008. Οπότε όποιος θέλει μπορεί να τρέξει πρώτα αυτόν τον installer ώστε να εγκατασταθεί και ο IIS και έπειτα το Web Application Installer και όποιες εφαρμογές του θέλουν.
Σε όσους δεν αρέσουν τα νέα εργαλεία που έδωσε η MS και θέλουν να δουλέψουν με PHP / MySQL και εναλλακτικά Apache για windows, αντί IIS, συνεχίζουν να υπάρχουν αρκετοί installers όπως το wamp, xampp, easyphp κλπ που τους διευκολύνουν.

Προσωπικά δεν βλέπω κάτι κακό σε οποιαδήποτε προσπάθεια διευκόλυνσης των εγκαταστάσεων εφαρμογών ιδιαίτερα όταν προσφέρονται δωρεάν, από οποιονδήποτε και αν προέρχονται και σε ότι και να αποσκοπούν αυτές.
Δηλαδή όταν βλέπουμε να βγαίνουν τόσοι LAMP installers για Windows δεν μας ενοχλεί, ενώ όταν είναι από την MS αρχίζουμε τα ΟΥΣΤ και τους αφορισμούς; Η μήπως ο Apache έχει by default υποστήριξη ASP;
Dimitris24sta23

Μέλος από: 18 Φεβ 2008

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 27 Οκτ 2008 10:04    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

dimsis ανέφερε:
Γιατί σου φάνηκε δήθεν η όλη κίνηση; δήλωσαν πουθενά ότι το κάνουν για να προσφέρουν στην κοινότητα;

Δεν είπα οτί το δήλωσε η Microsoft, κάποιος πιό πάνω στο thread είπε πως η Microsoft αγκαλιάζει το open source και η ένσταση μου ήταν σ'αυτό.

dimsis ανέφερε:
Δηλαδή όταν βλέπουμε να βγαίνουν τόσοι LAMP installers για Windows δεν μας ενοχλεί, ενώ όταν είναι από την MS αρχίζουμε τα ΟΥΣΤ και τους αφορισμούς;

Φυσικά, γιατί οι LAMP installers για windows βγαίνουν από άτομα ή εταιρίες που δεν παίρνουν φράγκο γι'αυτό που κάνουν.
Γενικά ή συζήτηση και η ένστασή μου ήταν για το πόσο αθώα ήταν αυτή η κίνηση της microsoft και για το αν αγκαλιάζει το open source ή όχι.
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 4 από 4 [49 Μηνύματα] Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Microsoft Ελλάς και Found.ation συνδιοργανώνουν το Hack.athon #{SmartCities} 0 cordis 02 Δεκ 2016 15:59
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
To πρόγραμμα Microsoft Innovative Educator Expert για το 2016-2017 0 cordis 28 Νοε 2016 16:00
Η Google μπαίνει και αυτή στην κοινότητα Microsoft .NET 0 cordis 22 Νοε 2016 15:25
Samsung συμμετέχει στην κοινότητα Microsoft .NET 0 cordis 18 Νοε 2016 15:02
Η Microsoft γίνετε μέλος του Linux Foundation ως Platinum member. 0 cordis 17 Νοε 2016 18:40

Τώρα είναι 25 Ιαν 2017 03:13 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites