freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

On-Demand Indexing από την Google

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [10 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: googleindexing Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 475
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
View users profile Visit posters website
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 14 Νοε 2008 01:59    Θέμα: On-Demand Indexing από την Google Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Πολλές φορές θα θέλαμε να έχουμε ένα κουμπάκι που να βάζει ή να ανανεώνει την σελίδα μας στο Google; Πολλές. Αλλά η Google δεν έκανε ακριβώς αυτό.

Η νέα υπηρεσία που παρουσιάστηκε σήμερα βοηθάει όλους όσους χρησιμοποιούν την δημοφιλή μηχανή αναζήτησης ως κύρια μηχανή για τις εσωτερικές τους σελίδες. Το γνωστό μας Google Site Search δηλαδή.

Έτσι βλέπουμε και την στροφή που έχει κάνει η Google ως προς την καλύτερη εξυπηρέτηση των εταιριών που την εμπιστεύονται, οι οποίες δεν είναι και λίγες.

Σύμφωνα με την Google, η είναι νέα On-Demand Indexing προβλέπει:
- Οι ιδιοκτήτες σελίδων μπορούν να έχουν ένα κουμπί "Index now" για γρήγορη και εύκολη ενημέρωση του δικτυακού τους τόπου με νέα αποτελέσματα αναζήτησης και με ενημέρωση του περιεχομένου τους.
- Οι νέες σελίδες εμφανίζονται εντός ωρών - το πολύ μια ημέρα για να εμφανιστούν εντός των αποτελεσμάτων αναζήτησης του site.

Αλλά πότε θα γίνει αυτό και για τον κυρίως index του Google; Αυτό κι αν μας άφηνε κάγκελο!

http://www.google.com/sitesearch/

Νίκος

Μέλος από: 24 Ιουν 2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
blog facebook linkedin twitter 
ΜήνυμαΣτις: 14 Νοε 2008 02:14    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Η αλήθεια είναι οτι γίνεται ήδη

Τελευταία βλέπω πως τα νέα άρθρα του blog μου μπαίνουν στα serps πολύ γρήγορα. Δείτε την φωτό:

cordis

ΜήνυμαΣτις: 14 Νοε 2008 02:27    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

και στο freestuff.gr το κάνει εδώ και χρόνια, αλλά αν δε το κάνει δε μπορείς να του πεις κάτι και ούτε είσαι σίγουρος ότι θα το κάνει.

ειδικά όταν το έχεις για site search πρέπει να είσαι σίγουρος ότι οι επισκέπτες σου θα μπορούν να αναζητήσουν και την πιο πρόσφατη πληροφορία. Αλλιώς ποιος ο λόγος να το βάλεις;

google-index-1.jpg
 Description:
 Filesize:  90.77 KB
 Viewed:  277 Time(s)

google-index-1.jpg

Νίκος

Μέλος από: 24 Ιουν 2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
blog facebook linkedin twitter 
ΜήνυμαΣτις: 14 Νοε 2008 02:47    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Απλά κάνεις ping το google με το sitemap σου. Για κώδικα δές εδώ:

http://www.gidnetwork.com/b-54.html

cordis

ΜήνυμαΣτις: 14 Νοε 2008 02:53    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Το ξέρω το submit του site map, το κάνεις και με το χέρι αν θες, αλλά ούτε για αυτό λέει κάπου του google ότι είναι Now!

Υπάρχει και εδώ https://www.google.com/webmasters/tools/ αλλά υπάρχει πιο πολύ για σελίδες που δε μπορεί να πάει μέσω navigation σε εκείνες ή είναι τόσο μέσα στο tree που θεωρείς καλό να του τις δήξεις από το να το αφήσεις στην τύχη αν θα πάει να τις καταγράψει ή όχι.

cherouvim
Script Master

Μέλος από: 13 Ιουλ 2005
Βοηθήματα: 7
Νέα: 1
Scripts: 1

Περιοχή: Athens, Greece
blog linkedin twitter 
ΜήνυμαΣτις: 14 Νοε 2008 08:55    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ping: http://en.wikipedia.org/wiki/Sitemaps#Search_Engine_Submission

Με το νέο sitemaps.org v0.9 protocol! Όλοι οι μεγάλοι με κοινό τρόπο επιτέλους!

Μέλος από: 04 Αυγ 2005
Περιοχή: Katerini
View users profile Send email to user Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 14 Νοε 2008 09:54    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Είναι πραγματικά εντυπωσιακά τα resources της Google.

Σίγουρα υπάρχουν crawlers που είναι αφιερωμένοι σε 2-3 sites μόνο (monolithic crawlers) και σε sites που έχουν κάποιο pageRank και άνω. Αν συμβαίνει αυτό, φανταστείτε για πόσους parallel crawlers μιλάμε.

Αυτό που είναι όμως αξιοσημείωτο, είναι η ταχύτητα με την οποία γίνεται update ο inverted index. Δεν είναι ότι ευκολότερο. Πιστεύω ότι αυτά τα αποτελέσματα, όπως αυτή η σελίδα, έρχονται από auxiliary indexes που είναι στη μνήμη και κάποια στιγμή, μόλις φουλάρει η μνήμη αυτοί οι auxiliary indexes γίνονται merged με τον main inverted index που υπάρχει στους δίσκους.

Εκτός και αν δεν πια είναι o inverted index η data structure που χρησιμοποιούν (κομματάκι δύσκολο).

Νομίζω ότι η επιτυχία της Google δε βασίζεται τόσο στον ranking αλγόριθμο, όσο στο τεράστιο repository σελίδων και στην ταχύτητα update αυτού του repository και του Index. Μιλάμε για σχεδόν real-time ανανέωση.

Cordis πόσες σελίδες το λεπτό κατεβάζει το googlebot από το freestuff? Γονατίζει ο server σου;
cordis

ΜήνυμαΣτις: 14 Νοε 2008 14:15    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

βασικά όσες φορές έχει γονατίσει είναι από το googlebot και λόγο του ότι για όλη την Ελλάδα το internet είναι το google έχω βάλει restrictions σε όλα τα άλλα και το έχω αφήσει να αλωνίζει.

tempo

Μέλος από: 25 Μαη 2002

ΜήνυμαΣτις: 19 Νοε 2008 21:07    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

πως φτιάχνω sitemap για το site μου?

SEM Moderator

Μέλος από: 03 Ιουν 2008
Νέα: 4

Περιοχή: Athens,Greece
blog linkedin twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 19 Νοε 2008 22:05    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

tempo ανέφερε:
πως φτιάχνω sitemap για το site μου?

Έναν οδηγό για το πως φτιάχνεις sitemaps θα βρεις εδώ

Επίσης μπορείς να κοιτάξεις και στο google webmaster tools όπως είπε παραπάνω ο Cordis
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [10 Μηνύματα] Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Η Google μπαίνει και αυτή στην κοινότητα Microsoft .NET 0 cordis 22 Νοε 2016 15:25
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Project Bloks από την Google για να μάθουν τα παιδιά προγραμματισμό. 0 cordis 30 Ιουν 2016 11:52
Google: τα antivirus της Symantec έχουν πολλές ατέλειες. Ενημερώστε τα άμεσα! 0 cordis 29 Ιουν 2016 15:06
Google Developer Agency program, για εταιρείες που χρησιμοποιούν Google APIs 0 cordis 28 Ιουν 2016 15:28
Google free Course: Deep Learning. Taking machine learning to the next level 0 cordis 27 Ιαν 2016 17:25

Τώρα είναι 04 Δεκ 2016 18:12 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites