freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

πρόβλημα σε σύνδεση πεδίων στην Access

Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » SQL και SQL Servers (RDBMS) » MS Access
Moderators:  Super-Moderators, WebDev Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [14 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: access Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
machie_g

Μέλος από: 20 Νοε 2008

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 20 Νοε 2008 13:02    Θέμα: πρόβλημα σε σύνδεση πεδίων στην Access Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλημέρα σας και καλως σας βρήκα. Συγχαρητήρια σε όλους γι' αυτη τη σπουδαία δουλειά που κάνετε. Θα χρειαζόμουν κι εγώ την πολύτιμη βοήθεια σας καθώς και τις γνώσεις σας. Μην έχοντας υπερβολικές γνώσεις σχετικά με Access παλεύω να φτιάξω μια βάση δεδομένων σε Access όπου θα έχει όλους τους πελάτες μου με πρωτεύων κλειδί το ΑΦΜ μιας και είναι μοναδικό και το χαρτογραφικό κωδικό από κάθε κτήμα του (είμαι γεωπόνος). Έτσι λοιπόν έχω φτιάξει έναν πίνακα που καταχωρούνται τα ΑΦΜ, Ονομα, Επωνυμο, Πατρώνυμο, Χαρτογραφικό Υπόβαθρο κτίματος, Έκταση, Καλλιέργεια. Έχω φτιάξει έναν δεύτερο πίνακα όπου θέλω όταν γράφω το ΑΦΜ του πελάτη μου και φτιάνω να στο πεδίο Χαρτογραφικός Κωδικός να μην πρέπει πάλι να τα πληκτρολογήσω αλλα να τα εμφανίζει όσα χαρτογραφικά έχει αυτό το ΑΦΜ σε ενα πλαίσιο λίστας.
Έκανα κάποιες δοκιμές άλλα ήταν άκαρπες καθώς μου έβγαζε όλων τα χαρτογραφικά, δεν μπου έβγαζε μόνο αυτά που είχε το συγκεκριμένο ΑΦΜ για να διαλέξω.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για ότι κάνετε σε όλες μας τις απορίες.
kon73
Script Master

Μέλος από: 13 Απρ 2008
Βοηθήματα: 3

View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 20 Νοε 2008 19:10    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αγαπητή Φίλη Machie Καλησπέρα,

Θα ήθελα αν μπορείς να μας στείλεις την βάση σου εδώ στο Forum (Βάλε μόνο 2, 3 εγγραφές ενδεικτικές ώστε να εφαρμόσουμε αυτό που θέλεις) καθότι είναι καλύτερα να στο επιλύσω έχοντας ώς παράδειγμα την βάση σου και πάνω σ'αυτήν να δώσω τις επεξηγήσεις μου (Μία Εικόνα δηλαδή χίλιες λέξεις).

Απλά και γενικά στο σύνθετο πλαίσιο σου οι εγγραφές του θα βασίζονται σε ένα SQL ερώτημα που θα φιλτράρεται από το ΑΦΜ αν κατάλαβα καλά αυτό που ζητάς.

Φιλικά

kon73

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 21 Νοε 2008 09:12    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου άλλα δυστυχώς όταν πάω να επικολλήσω το αρχείο μου μου βγάζει μήνυμα ότι δεν επιτρέπεται η κατάληξη mdb. Πως να το ανεβάσω??
machie_g

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 21 Νοε 2008 10:21    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας. Μην με παρεξηγήσετε για τυχόν λάθη μου στη βάση, ότι έχω φτιάξει είναι με τη βοήθεια βιβλίων για να καταφέρω να συνδέσω πίνακες και όλα τα σχετικά. Αυτό που θα ήθελα να κάνω είναι η φόρμα με όνομα ΑΓΡΟΤΕΜΑΧΙΑ ΜΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗΣ έχει ένα πεδίο μέσα που ονομάζεται Χαρτογραφικό Υπόβαθρο. Και έχω και μια ακόμη φόρμα που είναι ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΚΑΡΤΕΛΑ ΑΓΡΟΤΕΜΑΧΙΩΝ που περιέχει κι εκεί ένα πεδίο Χαρτογραφικό Υπόβαθρο. Εγώ πρώτα θα εισάγω δεδομένα στην Αναλυτική Καρτέλα Αγροτεμαχίων και μετά από το χαρτογραφικά υπόβαθρα που έχω γράψει για κάθε ΑΦΜ, θέλω όταν πηγαίνω να κάνω εγγραφή στην πρώτη φόρμα να μην χρειάζεται να πληκτρολογώ πάλι τα χαρτογραφικά αλλά με το που εισάγω το ΑΦΜ να μου βγάζει λίστα με όλα τα χαρτογραφικά υπόβαθρα που υπάρχουν σε αυτό το ΑΦΜ.
Κάποια στιγμή βέβαια είχα κολλήσει σε ένα παρόμοιο πρόβλημα που ήθελα στον πίνακα ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ όταν βάζω τον Νομό να μου βγάζει τους δήμους που ανήκουν σε αυτόν τον Νομό. Άλλα μάταια…κι έτσι το παράτησα!!!

Basi.rar
 Description:

Download
 Filename:  Basi.rar
 Filesize:  265.84 KB
 Downloaded:  408 Time(s)

kon73
Script Master

ΜήνυμαΣτις: 21 Νοε 2008 11:43    Θέμα:
Περιγραφή θέματος: Η Βάση σου.
Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλημέρα,

Η βάση σου είναι οκ έχω βάλει το αντικείμενο Εύρεση ΑΦΜ και όπως είδα το ερώτημα ήταν οκ απλά έβαζες Between [Από Ημερομηνία:] And [Έως Ημερομηνία:] όπου φιλτράριζε επιπλεόν τις εγγραφές σε ημερομηνία. Το ερώτημα το δικό σου είναι το ίδιο όνομα με προσθήκη το OLD.

Πιστεύω αυτό να ήθελες και να βοήθησα.

Φιλικά

kon73

okΒΙΟΛΟΓΙΚΗ ΓΕΩΡΓΙΑ DOKIMI.rar
 Description:

Download
 Filename:  okΒΙΟΛΟΓΙΚΗ ΓΕΩΡΓΙΑ DOKIMI.rar
 Filesize:  253.83 KB
 Downloaded:  390 Time(s)

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 21 Νοε 2008 12:01    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

kon73 σε ευχαριστώ για τον κόπο σου όμως δεν μου τα βγάζει σωστά. Όταν πάω στην ΦΟΡΜΑ αγροτεμάχια με ημερομηνία καταχώρησης και πάω να διαλέξω από τη λίστα τα χαρτογραφικά υπόβαθρα για το ΑΦΜ 123456789 μου τα δείχνει όλα τα χαρτογραφικά, είτε είναι δικά του είτε όχι. Και την ημερομηνία την είχα βάλει γιατί ήθελα να κάνω search ανάλογα με το πότε έκανα την εγγραφή μέσα σε αυτήν την φόρμα
machie_g

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 21 Νοε 2008 12:15    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δεν θέλω να κάνω ερώτημα με βάση το χαρτογραφικό υπόβαθρο. Μήπως δεν σας το έχω εξηγήσει καλά. Θα ήθελα μέσα σε ένα πεδίο της φόρμας αντί να γράφω με το χέρι ένα σωρό νούμερα να μου τα βγάζει μέσα από μια λίστα που θα τα επιλέγω.
Δηλαδή έχω μια φόρμα που έχει το ΑΦΜ 123456789
και σε αυτό το ΑΦΜ έχω καταχωρήσει τα χαρτογραφικά υπόβαθρα 1 , 2 , 3 , και 4
Και έχω και ένα άλλο ΑΦΜ 987654321
και σε αυτό το ΑΦΜ έχω καταχωρήσει τα υπόβαθρα 5 και 6.
Όταν λοιπόν πάω στην δεύτερη φόρμα μου για να κάνω μια καινούργια εγγραφή γιατί κάτι έχει αλλάξει στο κτήμα μου θέλω αφού το ΑΦΜ είναι το 123456789 να μου βγάλει μια λίστα στο πεδίο Χαρτογραφικό Υπόβαθρο για να διλάξω το 1 ή το 2 ή το 3 ή το 4. Όχι το 5 και το 6 γιατί είναι από άλλο ΑΦΜ. Γι' αυτό κιόλας έχω βάλει πριν ανοίξεις την φόρμα να ρωτάει πρώτον το ΑΦΜ, δεύτερον την ημερομηνία εγγραφής αν θέλεις για να βρεις κάποια ήδη.
Πχ. άνοιξε τη φόρμα ΑΓΡΟΤΕΜΑΧΙΑ ΜΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗΣ.
Πρώτα θα σε ρωτήσει να βάλεις το ΑΦΜ...γράψε 123456789 ή 987654321
Μετά θα σε ρωτήσει ημερομηνία βάλε άπο 1/1/08 έως 31/12/08 και θα σου βγάλει τα αποτελέσματα. Πήγαινε στο πεδίο Χαρτογραφικό Υπόβαθρο που βλέπεις. Για το ΑΦΜ 987654321 είναι το νούμερο 333-333-3333-333. Και για το ΑΦΜ 123456789 είναι τα άλλα δύο που έχει. Αφού λοιπόν εσύ έβαλες το ΑΦΜ δεν έπρεπε να σου βγάλει μόνο τα χαρτογραφικά εκείνα που ανήκουν στο ΑΦΜ σου???
Ελπίζω να σε κατατόπησα.
Σε ευχαριστώ
kon73
Script Master

ΜήνυμαΣτις: 21 Νοε 2008 13:08    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ok.Τώρα πιστεύω ότι κατάλαβα και σου στέλνω την βάση με την εξής τροποποίηση :

Στο πεδίο Χαρτογραφικό υπόβαθρο στην πρέλευση γραμμής στο ερώτημα προστέθηκε η στήλη AFM και το κρίτηριο σ'αυτήν την στήλη [Forms]![ΑΓΡΟΤΕΜΑΧΙΑ ΜΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗΣ]![AFM] όπου και φιλτράρει τις εγγραφές σου.

Φιλικά

kon73

ok2ΒΙΟΛΟΓΙΚΗ ΓΕΩΡΓΙΑ DOKIMI.rar
 Description:

Download
 Filename:  ok2ΒΙΟΛΟΓΙΚΗ ΓΕΩΡΓΙΑ DOKIMI.rar
 Filesize:  246.16 KB
 Downloaded:  381 Time(s)

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 21 Νοε 2008 13:40    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Είσαι τέλειος...Μπράβο σου...Χίλια ευχαριστώ...Ειλικρινά σας θαυμάζω που ξέρετε τόσα πολλά.
Να σαι καλά. Γενικά πως την είδες???? Εκανα κι εγώ λίγο καλή δουλίτσα ή καλύτερα να το παρατήσω το άθλημα???
Αφού το ολοκληρώσω θα ξανα επανέλθω ώστε να κάνω κάτι κλειδώματα στη βάση και τέτοιου είδους που σίγουρα θα βρώ κι εκεί έναν μεγάλο τοίχο
kon73
Script Master

ΜήνυμαΣτις: 21 Νοε 2008 15:02    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Φίλη μου,

Χαίρομαι που ικανοποιήθηκες. Ποτέ μην τα παρατάς ακόμα και όταν συναντάς μεγάλες δυσκολίες και βέβαια κάτι που ισχύει για όλους μας πάντα υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης (Προγράμματος και γενικά αξιών κλπ κλπ στην ζωή). Αρκεί να υπάρχει το γνώρισμα στον χαρακτήρα μας του ανήσυχου πνεύματος ώστε να βελτιωνόμαστε. Κανείς δεν τα ξέρει όλα.

Ως βοήθημα σου προτείνω να δεις όποτε έχεις ελεύθερο χρόνο και την προσωπική μου σελίδα http://www.MsAccess.gr

Φιλικά

kon73

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 28 Νοε 2008 12:22    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλημέρα σας για ακόμη μια μέρα. Η βάση μου έχει προχωρήσει κανονικά άλλα για άλλη μια φορά βρήκα ένα εμπόδιο. Το έχω παλέψει όσο περισσότερο μπορώ άλλα λύση δεν βρίσκω. Δεν ήθελα να ανοίξω καινούργιο θέμα για το λόγο ότι αναφέρομαι στην ίδια βάση που είχα και πρόβλημα πιο πριν. Λοιπόν μέσα στη βάση μου έχω έναν πίνακα προσωπικά στοιχεία. Επίσης έχω έναν πίνακα Στοιχεία πιστοποιητικού Οργανισμού. Έτσι έφτιαξα ένα ερώτημα με αυτούς τους δύο πίνακες που είναι το ερώτημα Ποιοι είναι στον Πιστοποιητικό Οργανισμό. Με αυτό που εκανε θέλω να ρωτάω ποιοι είναι στον "τάδε" πιστοποιητικό οργανισμό και να μου το δείχνει.Έτσι λοιπόν έφτιαξα μια έκθεση με βάση το ερώτημά μου αυτό που λέγετε έκθεση ονομάτων ανα πιστοποιητικό οργανισμό. Θέλω όμως επειδή το πεδίο του πίνακα στοιχεία πιστοποιητικού οργανισμού είναι σύνθετο πλαίσιο λίστας τιμών, στο ερώτημά μου πάλι θέλω να εμφανίζεται το ίδιο πλαίσιο και να διαλέγω από κει για ποιον πιστοποιητικό οργανισμό θέλω να δω τα ονόματα που είναι ενταγμένα. Να μην πρέπει να το γράψω με το χέρι. Ελπίζω να σας εξήγησα ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Περιμένω για ακόμη μια φορά τις πολύτημες συμβουλές σας. Σας ευχαριστώ
machie_g

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 28 Νοε 2008 15:01    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αφού δεν μπόρεσα μέχρι τώρα να λύσω το παραπάνω μου πρόβλημα συνέχισα να φτιάνω πίνακες και να συνδεώ δεδομένα όμως πάλι βρήκα εμπόδιο...τελικά όλα μου φαίνονται υπερβολικά δύσκολα. Τώρα έφτιαξα έναν πίνακα ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΕΣ. Αυτός ο πίνακας περιέχει μέσα έναν κωδικό για το κάθε είδος, το είδος της καλλιέργειας και την ποικιλία. Και προσπαθώ μέσα στον πίνακα Stoixeia Agrotemaxion και στα αντίστοιχα πεδία αυτού του πίνακα Κωδικός Εϊδους, Είδος Καλλιέργειας και Ποικιλία Καλλιέργειας, όταν εγώ θα βρίσκω τον κωδικό που θέλω από τη λίστα που έφτιαξα να μου βγάζει αυτόματα ποιο είδος είναι και ποια ποικιλία χωρίς να πρέπει να το γράφω εγώ. Ο κάθε Κωδικός Είδους αντιστοιχεί σε ένα συγκεκριμένο είδοσ και σε σε συγκεκριμένη ποικιλία.
Ξέρω ότι ίσως σας έχω κουράσει και σας ζητώ συγνώμη, άλλα δεν θέλω να τα παρατήσω!!! Προσπαθώ όσο περισσότερο μπορώ!! Σας ευχαριστώ για άλλη μια φορά
machie_g

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 01 Δεκ 2008 10:01    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Να φανταστώ ότι αυτά που ζητάω είναι πάρα πολύ δύσκολα να γίνουν και γι' αυτό δεν έχουμε καμία λύση. Αν βρεθεί πάντως κάτι εγώ θα περιμένω. Σας ευχαριστώ
kon73
Script Master

ΜήνυμαΣτις: 01 Δεκ 2008 16:20    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλησπέρα,

Λοιπόν στείλε μας την βάση είτε εδώ στο Topic είτε με PM σε μένα και γράψε όσο μπορείς πιο αναλυτικά τι χρειάζεσαι, γιατί δεν μπόρεσα να καταλάβω ακριβώς το πρόβλημα σου.

Φιλικά

Kon73

Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [14 Μηνύματα] Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » SQL και SQL Servers (RDBMS) » MS Access

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Προβλημα με υπολογισμο ΦΠΑ στην Access 0 master3763 27 Νοε 2016 17:31
master3763 Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Δημιουργία Βάσης Δεδομένων MS Access με αντιστοιχιση σε γραφικό στοιχείο 1 Charalampos77 22 Ιουλ 2016 13:22
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 03 Δεκ 2016 19:43 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites