freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Gmail και προβλήματα ασφαλείας, ξανά.

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 2 [18 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: gmail Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  1, 2 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 477
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
View users profile Visit posters website
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 23 Νοε 2008 01:12    Θέμα: Gmail και προβλήματα ασφαλείας, ξανά. Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Τα προβλήματα ασφαλείας του Gmail συνεχίζονται και όσοι το χρησιμοποιούν και ως e-mail συναλλαγών και διαχείρισης επαγγελματικών λογαριασμών έχουν αρχίσει και το ξανασκέφτονται.

Με κάποιο τρόπο κάποιος κακόβουλος χρήστης κατάφερε να προσθέσει φίλτρα στους λογαριασμούς Gmail των θυμάτων του που του προωθούσαν μηνύματα με ευαίσθητα στοιχεία για τους λογαριασμούς που είχαν σε εταιρείες παροχής domain. Το αποτέλεσμα ήταν να βρίσκει με εύκολο τρόπο τους κωδικούς των λογαριασμών τους και να μεταφέρει τα domains των θυμάτων του σε δικούς του λογαριασμούς ζητώντας κάποιο χρηματικό αντίτιμο για να τα επιστρέψει.

Όταν τα θύματα άρχισαν να δημοσιεύουν τα παθήματά τους ανακάλυψαν ότι το κοινό τους στοιχείο ήταν ο Gmail και έτσι έφτασαν ως τα φίλτρα και βρήκαν τι είχε γίνει, το πως όμως κατάφερε να τα προσθέσει δεν έχει γίνει ακόμα γνωστό.

Ωραία τα νέα θέματα, αλλά το πιο σημαντικό είναι να νιώθουμε ασφάλεια!

Σχετικα:
http://www.makeuseof.com/tag/breaking-gmail-security-flaw-more-domains-get-stollen/
http://startupmeme.com/gmail-vulnerability-exploited-yet-again/

lefterian

Μέλος από: 21 Νοε 2008
Περιοχή: NeverLand
ΜήνυμαΣτις: 23 Νοε 2008 17:29    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Κι εγώ νόμιζα ότι το τζι-μέιλ είναι το πιο ασφαλές! Και τώρα τι θα κάνουμε

Honorary Member

Μέλος από: 29 Οκτ 2006
Βοηθήματα: 2

View users profile
deviantART facebook deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 24 Νοε 2008 15:23    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Βασικά με το Hotmail πόσο ασφαλής είμαι?
Εντωμεταξύ νομίζω έρχονται σε πολλούς τα κλασικά spam e-mail λέγοντας τα κλασικά από το ότι κέρδισες λυτά μέχρι και βλακείες, μόνο που το ανοίγεις μπορείς να πάθεις ζημιά?

Διότι νομίζω πολλοί τα ανοίγουμε και μόνο από περιέργεια… και μετά τα δηλώνουμε ως Phishing Scam.

What you waiting for?
Aflex

Μέλος από: 16 Δεκ 2007

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 24 Νοε 2008 16:08    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Hotmail σαφέστατα πολύ πιο ανασφαλές από ότι το gmail.
Αλλά και το gmail από ότι φένεται δεν είναι όσο ασφαλές όσο περιμέναμε...

Μέλος από: 07 Φεβ 2005
Βοηθήματα: 11
Νέα: 16

Περιοχή: Μεσολόγγι έως το 2017
View users profile Send email to user Visit posters website
facebook linkedin twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 24 Νοε 2008 16:45    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εγω πάλι, εχω freemail.gr και δεν εχω προβήματα.

dva_dev
Script Master

Μέλος από: 16 Σεπ 2005

blog deviantART facebook linkedin 
ΜήνυμαΣτις: 24 Νοε 2008 20:10    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Aflex ανέφερε:

Βασίζεσαι σε κάποια στοιχεία; Το χρησιμοποιώ και δεν θα ήθελα να βρεθώ προ εκπλήξεως (μάλλον όχι ευχάριστης).
Aflex

Μέλος από: 16 Δεκ 2007

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 24 Νοε 2008 20:48    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Είχα πετύχει παλαιότερα μια έρευνα για την αξιοπιστία του hotmail, gmail kai yahoo-mail και από ότι έλεγε η συγκεκριμένη έρευνα, το hotmail είχε τα περισσότερα προβλήματα και κενά ασφαλείας από τα δύο άλλα.

Εκτός αυτού, πολλά ακούγονται συχνά πυκνά για την ασφάλεια του. Δεν πιστεύω στις φήμες συνήθως, αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση ακούγονται πολλά.

Όπως και εσύ, τόσο και εγώ έχω λογαριασμό στο hotmail, μόνο που τον χρησιμοποιώ μόνο για να εγγράφομαι σε ιστιότοπους που δε με ενδιαφέρουν ή στο facebook link to facebook για να μη με βρίσκουν. Σαν κανονικό mail χρησιμοποιώ το gmail.

Μέλος από: 09 Μαρ 2003
Βοηθήματα: 3
Νέα: 71

Περιοχή: Agrrrrrrrrrr...... γάβ γάβ!!
flickr 
ΜήνυμαΣτις: 24 Νοε 2008 21:02    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

τα περισσότερα προβλήματα απ ότι είχα διαβάσει ήταν με τα cookies και τις sessions.

είναι αρκετά "προβληματικό" απο θέμα ασφάλειας το να έχεις ανοιχτό το gmail και σε άλλο tab να σερφάρεις.

Μέλος από: 29 Οκτ 2006
Βοηθήματα: 2

View users profile
deviantART facebook deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 26 Νοε 2008 00:52    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

dva_dev ανέφερε:
Aflex ανέφερε:

Βασίζεσαι σε κάποια στοιχεία; Το χρησιμοποιώ και δεν θα ήθελα να βρεθώ προ εκπλήξεως (μάλλον όχι ευχάριστης).

Yup. Μπορώ να πω ότι μου έτυχε κάτι όχι σοβαρό, ευτυχώς δεν έχω χρησιμοποιήσει θέματα χρημάτων η κάτι σημαντικό. Απλά για προφίλ και ότι κάνει ο κάθε χρήστης αλλά όχι λεφτά.

Άνοιξα κάποτε ένα e-mail από τα junk μου και διαφήμιζε μια εταιρία και καλά, μου έστειλαν όλοι στο msn ότι τους έστειλα ένα διαφημιστικό e-mail από αυτήν την εταιρία (πολυκατάστημα για την ακρίβεια) και είδα ότι πίρε μέρος μια λειτουργία του hotmail που γράφεις οτιδήποτε και κάθε φορά που σου στέλνου e-mail εσύ απαντάς ότι είσαι away και ότι άλλο γράψεις, στην περίπτωσή μου το διαφημιστικό της εταιρίας.

Η φάση είναι ότι ήταν πραγματικά διαφημιστικό και όχι κακόβουλος ιός. Μια σιρά από εντολές λογικά ώστε να προωθήσουν το μαγαζί τους. Ότι να ναι…

Άλλαξα κωδικό αμέσως αλλά δεν πιστεύω πως σώθηκα, παρ όλα αυτά ακόμα βλέπω τα junk mail αλλά δεν έχω φόβο για χρήματα… πάντως δεν μου ξαναέτυχε.

Edit:
Κάτι μου λέει πως απευθήνοσουν για το g-mail και απάντησα λάθος.
Κλαην μαην, την εμπειρία μου λέω και γω…

What you waiting for?
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 477
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 26 Νοε 2008 11:46    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μετά από έλεγχο που έκανε η Google αναφέρει ότι το πρόβλημα δεν ήταν δικό της και ότι δεν βρήκε κάποιο κενό ασφαλείας.

Θεωρεί ότι το όλο πρόβλημα δημιουργήθηκε από κάποιο phishing e-mail που οι άτυχοι χρήστες έπεσαν στην παγίδα του.

http://googleonlinesecurity.blogspot.com/2008/11/gmail-security-and...ent-phishing.html

Burned

Μέλος από: 04 Ιουλ 2006
Περιοχή: on the way to Curriculax
ΜήνυμαΣτις: 26 Νοε 2008 12:38    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

lefterian ανέφερε:
Κι εγώ νόμιζα ότι το τζι-μέιλ είναι το πιο ασφαλές! Και τώρα τι θα κάνουμε

Το about.com προτείνει το GMX Mail για καλύτερο αντικαταστάτη του gmail
και μετά AIM Mail

Καλές εναλλακτικές είναι και τα :
Lycos Mail
Zenbe
Inbox.com

Edit: Και έχω ακούσει και άλλα για το gmail πχ ότι τα μηνύματα που σβήνεις στην πραγματικότητα δεν σβήνονται ποτέ

Croc

Μέλος από: 18 Μαρ 2006
Περιοχή: Volos
blog twitter skype 
ΜήνυμαΣτις: 28 Νοε 2008 10:53    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

παιδια το hotmail εχει γινει μεγαλο upgrade τελευταια.

Παλια ισως ειχε προβληματα ασφαλειας τωρα νομιζω εχει πολυ λιγοτερα απ τις αλλες

supernet
Honorary Member

Μέλος από: 22 Μαρ 2001
Περιοχή: Thessaloniki
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 30 Νοε 2008 16:24    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Croc ανέφερε:
παιδια το hotmail εχει γινει μεγαλο upgrade τελευταια.

Παλια ισως ειχε προβληματα ασφαλειας τωρα νομιζω εχει πολυ λιγοτερα απ τις αλλες

Νομίζεις ή το εύχεσε
EneMe
Super Moderator

Μέλος από: 09 Ιουλ 2002
Βοηθήματα: 10
Νέα: 11

Περιοχή: Στα όρη, στα άγρια βουνά, μέσα στα κοσμικά χιόνια!
blog deviantART twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 30 Νοε 2008 18:53    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Τα ίδια χάλια είναι το hotmail, όπως το βλέπω εγώ...

Μέλος από: 24 Νοε 2008

ΜήνυμαΣτις: 03 Δεκ 2008 12:46    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω ότι η επικοινωνία μέσω διαδικτύου παρείχε ποτέ την παραμικρή ασφάλεια.

Οι απλοί παραδοσιακοί τρόποι (πχ ΕΛΤΑ) ήταν πάντα οι καλύτεροι

Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Apple, 200.000 δολάρια σε όσους καταφέρουν να εντοπίσουν κενά ασφαλείας στα συστήματά της 1 cordis 23 Αυγ 2016 21:48
dimitrismaritakis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 09 Δεκ 2016 13:30 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites