freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Αρχάριες Απορίες

Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » SQL και SQL Servers (RDBMS) » MS Access
Moderators:  Super-Moderators, WebDev Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [6 Μηνύματα]       Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
kostas_poul

Μέλος από: 14 Δεκ 2008
Περιοχή: Καλαμάτα
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Δεκ 2008 15:02    Θέμα: Αρχάριες Απορίες Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια για την ωραία και επιστημονική δουλειά που γίνεται εδώ.

νέος στο forum, νέος στην Access 2007 και προσπαθώντας να φτιάξω μια βδ έχω την εξής (πρώτη) απορία:

Επιλέγοντας ένα πεδίο μιας φόρμας ως "Σύνθετο Πλαίσιο" μπόρεσα να επιλέγω την τιμή αυτού του πεδίου από τα πεδία ενός πίνακα. Ας υποθέσουμε ότι είναι 10 επώνυμα αποθηκευμένα στον πίνακα και τελικά καταφέρνω να επιλέγω ένα από αυτά με το βελάκι.

Η ερώτησή μου είναι η εξής:

Πώς μπορώ ένα άλλο πεδίο της συγκεκριμένης φόρμας, πχ όνομα, να εισάγεται αυτόματα επιλέγοντας το αντίστοιχο επώνυμο ως ανωτέρω. Υπενθυμίζω ότι σε συγκεκριμένο πίνακα υπάρχει η "αντιστοίχιση" επωνύμου-ονόματος.

Ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων
dva_dev
Script Master

Μέλος από: 16 Σεπ 2005

View users profile Visit posters website
blog deviantART facebook linkedin 
ΜήνυμαΣτις: 14 Δεκ 2008 17:31    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μάλλον αυτό σε καλύπτει
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=21840
kostas_poul

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 15 Δεκ 2008 20:42    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

όντως βοήθησε πολύ.

ευχαριστώ
kostas_poul

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 16 Δεκ 2008 21:53    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ελπίζω να μην καταχρώμαι της προθυμίας σας παραθέτοντας άλλη μια απορία μου:

Θέλω να φτιάξω μια φόρμα όπου επιλέγοντας μια συγκεκριμένη τιμή για ένα πεδίο, πχ όνομα πελάτη, να μου βγάζει (από τον ίδιο πίνακα) όλες τις εγγραφές (συγκεκριμένα πεδία, πχ παραγγελίες που έχει κάνει) που στο πεδίο αυτό έχουν τη συγκεκριμένη τιμή, δηλ το όνομα του πελάτη.

Ακολούθως θέλω στις παραγγελίες να συμπληρώνω ένα πεδίο με διάφορες πληροφορίες, που όμως να αποθηκεύονται, μαζί με όλα τα ανωτέρω δεδομένα, σε άλλο πίνακα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
kostas_poul

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 17 Δεκ 2008 19:38    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Θα προσπαθήσω να γίνω πιο συγκεκριμένος, όδον αφορά το τελευταίο μου ερώτημα:

Η βδ που κατασκευάζω είναι για τη γραμματεία ενός ΙΙΕΚ. Έχω τους εξής πίνακες:
1. Στοιχεία φοιτητών (ονόματα, τηλέφωνα, διευθύνσεις, 6μηνο φοίτησης κλπ)
2. Στοιχεία μαθημάτων (μάθημα, διδάσκων, 6μηνο διδασκαλίας κλπ)
3. Βαθμολογίες (όνομα επώνυμο φοιτητή, μάθημα, ημερομηνία εξέτασης, βαθμός)

Αυτό που θέλω είναι επιλέγοντας ένα μάθημα από τον πίνακα 2, να μου εμφανίζονται ορισμένα στοιχεία από τον πίνακα 1 (επώνυμο, όνομα φοιτητή) που το διδάσκονται, που έχουν δηλ 6μηνο φοίτησης ίδιο με το 6μηνο διδασκαλίας του μαθήματος.

Ακολούθως θα ήθελα να περνάω τις βαθμολογίες και να αποθηκεύονται στον πίνακα 3.

Ελπίζω να έγινα πιο σαφής, παρακαλώ για τις συμβουλές σας.

Ευχαριστώ
dva_dev
Script Master

Μέλος από: 16 Σεπ 2005

View users profile Visit posters website
blog deviantART facebook linkedin 
ΜήνυμαΣτις: 17 Δεκ 2008 20:58    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μπορείς να δεις ποιό από τα παρακάτω θέματα είναι πιο κοντά σε αυτό που έχεις στο μυαλό σου και να ξεκινήσεις.
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=39807 - Αναζήτηση Εγγραφης
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=39638 - Φιλτράρισμα σε μια φόρμα
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=37477 - Ερώτημα πολλαπλων παραμετρων και μεταφορά του σε φόρμα

Το βασικό λάθος που κάνεις είναι ότι πιστεύεις ότι δεν υπήρξε άλλος αρχάριος στο forum πριν από σένα. Μέσα στα 150+ θέματα στην msaccess είναι αρκετά πιθανό να βρείς αυτό που ψάχνεις και αν όχι σίγουρα θα πάρεις ιδέες. Παράλληλα δεν είναι και τόσο πολλά ώστε να πεις ότι χάθηκες και θα σου πάρει χρόνια να τα δεις όλα ακόμα και με τη σειρά.

Καλή συνέχεια.
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [6 Μηνύματα] Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » SQL και SQL Servers (RDBMS) » MS Access
Τώρα είναι 04 Δεκ 2016 10:09 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites