freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Τι γινετε τα τελευταια χρόνια με τον κινιματρογράφο?

Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Κινηματογράφος - Θέατρο
Moderators:  Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [12 Μηνύματα]       Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
Connor MacLeod
Honorary Member

Μέλος από: 07 Φεβ 2005
Βοηθήματα: 11
Νέα: 16

Περιοχή: Μεσολόγγι έως το 2017
View users profile Send email to user Visit posters website
facebook linkedin twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 16 Ιαν 2009 10:50    Θέμα: Τι γινετε τα τελευταια χρόνια με τον κινιματρογράφο? Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εγω βασικά δν μπορώ να καταλάβω γιατι τα τελευταία χρόνια, δεν εχει βγει καμια νεα ταινια που να έχει κανει μεγάλο θόρυβο.
Η τελευταία που θυμάμαι ειναι ο Αρχοντας. και πιο πριν κατι Τιτανικοι και Matrix.

Πχ, τωρα θα βγάνουν μια νεα τριλογία Terminator, εχουν κανει τον κλασσικό batman ταινια κωμωδίας, καλα για τον 007 δεν το συζητάμε καν...

Βγαίνουν συνεχεια τα ίδια και τα ίδια.

Τι γινετε? δεν υπάρχουν πλέων σκεναριογράφοι?

Φέτος είδα καμια 20αρια Movies, απο τις οποιες μονο 3 μπορει να τις ξαναδω.
(Andromeda stain, mirrors, και μια ακομα που δν την θυμάμαι πως την λενε)

cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 475
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
View users profile Visit posters website
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 16 Ιαν 2009 15:33    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ανεβαίνει το Ευρωπαϊκό

δες
Laberinto del fauno, El http://www.imdb.com/title/tt0457430/
Orfanato, El http://www.imdb.com/title/tt0464141/
Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le http://www.imdb.com/title/tt0211915/
Rivières pourpres, Les http://www.imdb.com/title/tt0228786/

και μη ξεχνάς το
The Dark Knight http://www.imdb.com/title/tt0468569/
που με το που έσκασε μύτη μπήκε στις καλύτερες ταινίες.

γίνετε μια επιτυχία κάθε 2 χρόνια, τι άλλο ποια...

chrispass07

Μέλος από: 08 Απρ 2009

ΜήνυμαΣτις: 14 Αυγ 2009 13:00    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Let me think...

εγώ πιστεύω οτι πλέον το σκέφτονται καλά πριν δώσουν πολλά λεφτά για ταινία λόγω του οτι ο κόσμος δέν πηγαίνει στους κινηματογράφους όπως παλιά, αφού προτιμάει χωρίς να ξοδέψει λεφτά να την κατεβάσει και να τη δεί στο σπιτι του.

Μέλος από: 06 Νοε 1999
Νέα: 1

Περιοχή: Αθήνα
blog portfolio facebook twitter skype 
ΜήνυμαΣτις: 14 Αυγ 2009 18:30    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εφόσον δεν βγάζουν καλές ταινίες δεν πάει ο κόσμος σινεμά. Επειδή πηγαίνω τουλάχιστον 1 φορά κάθε εβδομάδα μπορώ να σου επιβεβαιώσω ότι στις καλές ταινίες η αίθουσα είναι γεμάτη.

Μέλος από: 16 Δεκ 2007

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 16 Αυγ 2009 18:59    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

CyberCr33p ανέφερε:
Εφόσον δεν βγάζουν καλές ταινίες δεν πάει ο κόσμος σινεμά. Επειδή πηγαίνω τουλάχιστον 1 φορά κάθε εβδομάδα μπορώ να σου επιβεβαιώσω ότι στις καλές ταινίες η αίθουσα είναι γεμάτη.

+1 Ισχύει απόλυτα, τουλάχιστον από όσο μπορώ να ξέρω από τους κινηματογράφους της Αθήνας.

Μέλος από: 28 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 2
Νέα: 1

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 08 Σεπ 2009 13:12    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

chrispass07 ανέφερε:
Let me think...

εγώ πιστεύω οτι πλέον το σκέφτονται καλά πριν δώσουν πολλά λεφτά για ταινία λόγω του οτι ο κόσμος δέν πηγαίνει στους κινηματογράφους όπως παλιά, αφού προτιμάει χωρίς να ξοδέψει λεφτά να την κατεβάσει και να τη δεί στο σπιτι του.

Μην πέφτεις στην παγίδα της προπαγάνδας των studios.

Τα λεφτά τους τα βγάζουν και με το παραπάνω.

Νομίζεις ότι ο James Bond χρησιμοποιεί το τελευταίο Nokia (ή όποιο έχει δεν θυμάμαι) και την ρέστα BMW για να δείξει ότι έχει φράγκα;
Τα παίρνουν χοντρότατα από τις εταιρίες για να τους διαφημίσουν.

Και είτε το δεις cinema, είτε σπίτι τα λεφτά τους τα έχουν βγάλει πριν καλά καλά γίνει η πρεμιέρα.

ΜήνυμαΣτις: 08 Σεπ 2009 13:54    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

πάντως τα τελευταία χρόνια μπορεί να έχει πέσει, στα μάτια μας τουλάχιστον, ο κινηματογράφος. Αλλά οι τηλεοπτικές σειρές έχουν γίνει πολύ καλές.

αν και τώρα με την κρίση έχουν επηρεαστεί κι αυτές.

mrpc
WebDev Moderator

Μέλος από: 03 Μαη 2000
Βοηθήματα: 6
Νέα: 5
Scripts: 4

Περιοχή: Εξάρχεια
blog portfolio picasa myspace facebook linkedin 
hi5 sync twitter deviantART digg del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 09 Σεπ 2009 09:53    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Σίγουρα... κάθε επεισόδιο κάποιων ξένων σειρών (π.χ. Lost, Battlestar Galactica) είναι μια μικρή ταινία από μόνο του, με πολύ μεγάλους αριθμούς ανθρώπων να δουλεύουν, φοβερή δουλειά στην παραγωγή και τεράστιο κόστος.
Από την άλλη στην Ελλάδα μου φαίνεται ότι πάμε από το κακό στο χειρότερο και ότι πιάνει είναι απλά αντιγραμμένο σενάριο από ξένη σειρά. Βέβαια ίσως να είμαι προκατειλημμένος βλέποντας τόσες ξένες σειρές.

ΜήνυμαΣτις: 09 Σεπ 2009 12:55    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

δεν υπάρχουν τα απαραίτητα λεφτά εδώ. όταν φτιάχνουν μια σειρά/ταινία στης ΗΠΑ ξέρουν εκ των προτέρων ότι θα πάρουν δικαιώματα από τον μισό γνωστό κόσμο, στην Ελλάδα ξέρουν ότι δε θα πάρουν τίποτα.

mrpc
WebDev Moderator

ΜήνυμαΣτις: 09 Σεπ 2009 13:23    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Σχετικό είναι αυτό... Αν δημιουργούσαν κάτι πρωτότυπο και το κάνανε σωστά με καλή παραγωγή κ.λ.π., θα μπορούσαν αντίστοιχα να πουλήσουν σε ξένα δίκτυα. Στην ελληνική τηλεόραση προβάλουμε π.χ. Γερμανικές σειρές, Τούρκικες, Βραζιλιάνικες κ.λ.π., ενώ σε ελληνικές σειρές έχουμε αγοράσει δικαιώματα και από άλλες χώρες.
Εντάξει, δε λέω ότι έχουμε τη δυνατότητα να φτιάξουμε κάτι τρελό, αλλά μια παραγωγή η οποία θα πουλούσε π.χ. σε γειτονικές χώρες/Βαλκάνια κ.λ.π. θα ήταν μια αρχή.
Βέβαια η απάντηση είναι το γιατί να ρισκάρεις και να ξοδέψεις χρόνο και χρήμα όταν έχεις έτοιμο κοινό και κέρδος με προχειροδουλείες...

ΜήνυμαΣτις: 09 Σεπ 2009 15:23    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

στην Ελλάδα δε μπορούν να σταθούν αυτά γιατί γίνονται όλα άρπα-κόλλα.

από το casting μέχρι την μουσική επένδυση και το montage γίνονται συντεχνιακά και με γνώμονα φιλικές ή συγγενικές σχέσεις και όχι το ταλέντο.

στην χειρότερη αμερικάνικη σειρά το ακόμα και το μωρό που κρατάει το τελευταίος κομπάρσος στην αγκαλιά του έχει περάσει casting και είναι αυτό ακριβός που πρέπει. Εδώ τα παιδιά μιλάνε σε ρομποτάκια χειρότερα απ' ότι έλεγα εγώ στο νήπιο το ποίημα της 25ης Μαρτίου.

Χθες συζητούσα με έναν σκηνοθέτη για το πολύ απλό πράγμα της βαλίτσας και της τσάντας. Είδαμε σε ελληνική διαφήμιση τον πιτσιρικά να σηκώνει την τσάντα σα να ήταν 100 γραμμάρια. Η τσάντα πρέπει να έχει 1-2 κιλά βάρος για να έχει μια φυσικότητα η κίνηση, ιδικά όταν ο ηθοποιός δε μπορεί να προσομοιώσει με την κίνησή του το βάρος. Το ίδιο και με τις βαλίτσες σε διάφορες ελληνικές σειρές, που φεύγουν ταξίδι και νομίζεις ότι δε κουβαλάνε βαλίτσα, αλλά άδεια χαρτοσακούλα!

Και πολλά άλλα μπορείς να βρεις.. τι να πεις για τις σκηνές δράσης... έχουμε σκηνοθέτη που να μπορεί να κάνει σωστά έναν πυροβολισμό; Τίποτα.

Ακόμα και τεχνικά είμαστε πολύ πίσω.

Αυτό http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=44408 μπορεί να μη μου άρεσε σαν σύνολο, άλλα είχε έναν πειραματισμό και μια προσμονή για κάτι καλύτερο στο μέλλον. Ας ελπίσουμε η νέα γενιά των Ελλήνων να ξελαμπικάρει και να δει λίγο μπροστά.

mrpc
WebDev Moderator

ΜήνυμαΣτις: 09 Σεπ 2009 15:29    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Συμφωνώ... αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα. Η λογική της προχειρότητας. Αν κάνεις κάτι σωστό θα βρεις και αγορά, έστω και στο εξωτερικό. Όμως εδώ δεν γίνεται τίποτα.
Όταν ήμουν στη σχολή της ηχοληψίας στα μαθήματα που είχαν να κάνουν με κινηματογράφο μου έρχονταν να βάλω τα γέλια, αφού μαθαίναμε τι ακριβώς γίνεται στο εξωτερικό, αλλά πάντα με την υποσημείωση πως ότι μαθαίνουμε είναι 100% άχρηστο στην Ελλάδα

Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Κινηματογράφος - Θέατρο
Τώρα είναι 04 Δεκ 2016 16:12 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites