freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Google Preferred Sites -προτεινόμενες από τον χρήστη σελίδες

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [7 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: googleσελιδες Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 475
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
View users profile Visit posters website
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 18 Ιαν 2009 23:13    Θέμα: Google Preferred Sites -προτεινόμενες από τον χρήστη σελίδες Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μετά το Google SearchWiki - Promote, Remove, Comment link! η Google προχωράει στο Google Preferred Sites. Στις προτεινόμενες από τον χρήστη σελίδες.

Τι σημαίνει αυτό; Ότι τώρα δε θα μπορείτε απλά να δίνετε πόντους σε συγκεκριμένα αποτελέσματα για να σας τα δείχνει πιο πάνω, αλλά θα μπορείτε να ορίζετε και ποια sites θέλετε να εμφανίζονται πρώτα.

Σαν παράδειγμα μας δίνουν το GSM arena που αν το προσθέσουμε στα Google Preferred Sites που υπάρχουν στο Google's preferences page μας όποτε ψάχνουμε για κάποιο κινητό τα αποτελέσματα από το εν λόγο site θα εμφανίζονται πρώτα με την ιδική επισήμανση My preferred site

Περισσότερα στο google blog

21century

Μέλος από: 11 Ιουλ 2002

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 19 Ιαν 2009 16:27    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εξυπνη ιδέα και ισως δούμε ορισμένες απο τις σημαντικές σελίδες να αναδεικνύονται και όχι μόνο οι ίδιες που προσφέρουν μόνιμα τα γνωστά αποτελέσματα, ίσως οι χρήστες βαθμολογούν πολύ καλύτερα..

Μέλος από: 13 Φεβ 2005
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: Πειραιάς
blog 
ΜήνυμαΣτις: 20 Ιαν 2009 17:11    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εγώ έχω την εντύπωση ότι αυτό υπήρχε ήδη. Γιατί για παράδειγμα όταν αναζητούμε "jeans" μας βγάζει 139.000.000

http://www.google.gr/search?q=jeans&ie=utf-8&oe=utf-8&a...;client=firefox-a

Όπου το πρώτο http://www.diesel.com/#/start έχει απλό keywords density: diesel store μόνο!

Άρα συμβαίνει κάτι άλλο. Το Google συσχετίζει τις επιλογές των επισκεπτών στις λέξεις jeans κλπ με το diesel.com ανεξάρτητα από το περιεχόμενο του site.

Μπορείτε να με βρείτε στην κατασκευή ιστοσελίδων BLB.gr | Δωρεάν SEO εργαλεία | Δωρεάν Disavow File
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 475
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 20 Ιαν 2009 20:25    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μπορεί να είχε κάποιον εσωτερικό μηχανισμό, αλλά αυτό που παρουσίασε τώρα είναι στην σελίδα preferences του χρήστη. Εσύ, δηλαδή, του λες ποια sites να εμφανίζει πάνω.

pom

Μέλος από: 29 Ιουλ 2008

blog portfolio 
ΜήνυμαΣτις: 22 Ιαν 2009 15:41    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

changlee ανέφερε:
Εγώ έχω την εντύπωση ότι αυτό υπήρχε ήδη. Γιατί για παράδειγμα όταν αναζητούμε "jeans" μας βγάζει 139.000.000

http://www.google.gr/search?q=jeans&ie=utf-8&oe=utf-8&a...;client=firefox-a

Όπου το πρώτο http://www.diesel.com/#/start έχει απλό keywords density: diesel store μόνο!

Άρα συμβαίνει κάτι άλλο. Το Google συσχετίζει τις επιλογές των επισκεπτών στις λέξεις jeans κλπ με το diesel.com ανεξάρτητα από το περιεχόμενο του site.

Υπάρχουν και άλλοι παράμετροι που συμβάλουν στο rank της σελίδας, δεν παίζει ρόλο μόνο ο τίτλος , h1, και το density των keywords.
Μπορείς να επηρεάσεις τα αποτελέσματα και με άλλους τρόπους .
Το google αυτή την στιγμή βάζει στο παιχνίδι μια ακόμα παράμετρο... εμάς τους χρήστες του.
ThyClub
Honorary Member

Μέλος από: 17 Νοε 2003
Βοηθήματα: 8
Νέα: 2
Templates: 3
Scripts: 5

Περιοχή: Hell's Kitchen
portfolio facebook twitter deviantART digg del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 22 Ιαν 2009 17:06    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Χμμμ νομίζω οτι μπερδέυεστε... Τα δείχνει βάση των δικών μας προτιμήσεων όταν ψάχνουμε εμείς και όχι όταν ψάχνει κάποιος άλλος.
FreeZ

Μέλος από: 14 Δεκ 2008

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 24 Ιαν 2009 12:35    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

αν ηταν ετσι τι πιο ευκολο για ορισμενους να κανουν χιλιαδες λογαριασμους στο google και να προτεινουν τις δικες τους σελιδες πρωτες, πιο ευκολο και λιγοτερο δαπανηρο απο καποιες αλλες επιλογες
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [7 Μηνύματα] Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Project Bloks από την Google για να μάθουν τα παιδιά προγραμματισμό. 0 cordis 30 Ιουν 2016 11:52
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Google: τα antivirus της Symantec έχουν πολλές ατέλειες. Ενημερώστε τα άμεσα! 0 cordis 29 Ιουν 2016 15:06
Google Developer Agency program, για εταιρείες που χρησιμοποιούν Google APIs 0 cordis 28 Ιουν 2016 15:28
Google free Course: Deep Learning. Taking machine learning to the next level 0 cordis 27 Ιαν 2016 17:25
Η Google προσπαθεί να συνδυάσει το λειτουργικό σύστημα Chrome και το Android έως το 2017 3 cordis 05 Νοε 2015 00:17
devx Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 05 Δεκ 2016 10:26 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites