freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Βασεις Δεδομένων και Φορμες

Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » SQL και SQL Servers (RDBMS) » MS Access
Moderators:  Super-Moderators, WebDev Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [7 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: δεδομένωνβασειςφόρμες Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
tonik

Μέλος από: 17 Μαη 2007

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 30 Ιαν 2009 12:37    Θέμα: Βασεις Δεδομένων και Φορμες Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Γεια σας.
Έχω αναλάβει ένα project βασης δεδομένων για μία εταιρεία.Δοκίμασα να ξεκινήσω με την access λόγω της ευκολης κατασκευής φορμών αλλά νομίζω ότι με περιορίζει αρκετα σε όσα θέλω να κανω.
Γνωρίζεται κάποια εργαλεία κατασκευή φορμών για βάση δεδομένων?
Επίσης τι θα προτείνατε σχετικά με την δημιουργία της βασης, των reports και των forms?
Καποιο εργαλείο δηλ που θα με καλύπτει πλήρως...

Ευχαριστώ..
ThyClub
Honorary Member

Μέλος από: 17 Νοε 2003
Βοηθήματα: 8
Νέα: 2
Templates: 3
Scripts: 5

Περιοχή: Hell's Kitchen
View users profile Visit posters website
portfolio facebook twitter deviantART digg del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 30 Ιαν 2009 12:41    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

PHPMYADMIN ισως για mysql?
tonik

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 30 Ιαν 2009 12:43    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Επειδη δεν έχω ασχοληθεί με mysql θα ηθελα να ρωτησω αν ειναι καλύτερα να την χρησιμοποιείς σε διαδικτυακές εφαρμογές;
Η βάσημου θέλω να ειναι ανεξάρτητη σε κάθε pc χωρις συνδεση ιντερνετ...
kon73
Script Master

Μέλος από: 13 Απρ 2008
Βοηθήματα: 3

ΜήνυμαΣτις: 30 Ιαν 2009 20:53    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Φίλε tonik καλησπέρα,

Δεν είμαι απόλυτος για τις δυνατότητες της MsAccess όμως οφείλω να ομολογήσω ότι είναι υποτιμημένη και ιδίως από ανθρώπους που σίγουρα έχουν μία θολή γνώση σχετικά με τις δυνατότητες της Access.

Η MsAccess σίγουρα έχει περιορισμούς αρκετούς όπως στα Objects σε σύγκριση πχ με Visual Basic 2008 όμως σε διαχείριση πινάκων αφού μπορεί και συνδέεται με SQL Server μέσω ODBC ή να γίνει ADP τότε αν επαρκούμαστε με τα Objects που διαθέτει στις φόρμες της καθώς και τις αναφορές της είναι όντως μια καλή λύση.

Τα Objects επίσης μπορούν να επεκταθούν με ActiveX controls που έχουν κατασκευαστεί με άλλες γλώσσες προγραμματισμού.

Επομένως μετά από αυτήν την εισαγωγή μου θα ήθελα αν γίνεται να μου πεις ποιες είναι οι απαιτήσεις της εφαρμογής σου και πάνω σ’αυτές να σου προτείνω τις δικές μου προσωπικές μου απόψεις.

Φιλικά

Kon73

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 02 Φεβ 2009 00:37    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καταρχήν η βάση μου διαθέτει πάνω απο 30 πίνακες.
Σχετικά με τις φόρμες στην access δεν αμφιβάλω ότι είναι αρκετά χρηστικές και εύκολα υλοποιήσιμες απλά πολλές φορές αντιμετωπίζω προβλήματα με κάποια πεδία.Πιστεύω πως αυτό έχει να κάνει με τα relationships των πινάκων.
Αυτό που θα ήθελα να μου πεις είναι το πως λειτουργούν τα activex με την access.Δηλαδή ποια η φιλοσοφία που τα διέπει.Για να μη σε κουράζω προτεινέ μου καποια πηγή...

Σ'ευχαριστώ πολυ...

Πάντως επειδή ο χρόνος πιέζει το project θα το θλοποιήσω σε access 2007....
dimsis
Reporter

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 02 Φεβ 2009 09:15    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Visual Basic μήπως που είναι και εύκολη;
kon73
Script Master

Μέλος από: 13 Απρ 2008
Βοηθήματα: 3

ΜήνυμαΣτις: 02 Φεβ 2009 09:28    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

To Link που παραθέτω είναι εδώ για προσθήκη ActiveX.

Add ActiveX in MsAccess

Τώρα σχετικά με το πλήθος των πινάκων το ότι είναι 30 πίνακες και παραπάνω αρκεί να μην είναι περισσότερο από 2048 ανοικτοί πίνακες. Πεδία σε κάθε πίνακα 255 και φυσικά μέγεθος μέχρι 2 GB. Αυτά είναι κάποια από τους περιορισμούς για ένα mdb αρχείο.

Επίσης η σχεδίαση και ο προγραμματισμός σε VBA με Access 2007 δεν εγγυάται την συμβατότητα με προηγούμενες εκδόσεις Access. Ιδίως δε, αν δεν έχει ενσωματωθεί και η αναβάθμιση ServicePack για το Office 2007.

Visual Basic 2008 είναι μια καλή λύση, αλλά αν δεν την κατέχει κάποιος καλά για χρήση σε βάσεις δεδομένων τότε γρήγορη λύση είναι η Access. Μην ξεχνάμε ότι η Access συνεργάζεται εύκολα και άμεσα με SQL Server μέσω ADP αρχείου ή ODBC.

Φιλικά

kon73

Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [7 Μηνύματα] Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » SQL και SQL Servers (RDBMS) » MS Access

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Δημιουργία Βάσης Δεδομένων MS Access με αντιστοιχιση σε γραφικό στοιχείο 1 Charalampos77 22 Ιουλ 2016 13:22
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 10 Δεκ 2016 14:41 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites