freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

SEO / marketing business στο web: Η πανούκλα του διαδικτύου

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 12 από 45 [663 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: seowebmarketingαπόψειςbusiness Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, ..., 10, 11, 12, 13, 14, ..., 43, 44, 45 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
perastikos_1

Μέλος από: 05 Φεβ 2009

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 06 Φεβ 2009 02:31    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

@fafos

fusika kai den tha se valw alla to 1M einai polla ta lefta kai aeritzidika allo an kanan kala pou ta piran..

pali tha epistrepsoume pio pisw kai tha pw oti se mia sosti eteria se0 kai esu xreiazesai diladi o developer.

makari ola na ginoun kapia stigmi epistimi stin ellada mpas kai ksexorisoun oi kaloi .. an kai siga siga ksexorizoun apo ta portfolia tous ..exoume akoma mellon
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 476
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
View users profile Visit posters website
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 06 Φεβ 2009 02:33    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

btw, και επειδή μου ζητήθηκε και από άλλους, αλλά μιας και αναφέρθηκε και από τον fafo το πιο πρόσφατο θέμα που την λέει στους αεριτζήδες developers είναι αυτό: http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=40584

fafos
Script Master

Μέλος από: 30 Νοε 2004
Βοηθήματα: 17
Scripts: 6

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 06 Φεβ 2009 02:40    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

perastikos_1 ανέφερε:
@fafos

fusika kai den tha se valw alla to 1M einai polla ta lefta kai aeritzidika allo an kanan kala pou ta piran..

pali tha epistrepsoume pio pisw kai tha pw oti se mia sosti eteria se0 kai esu xreiazesai diladi o developer.

makari ola na ginoun kapia stigmi epistimi stin ellada mpas kai ksexorisoun oi kaloi .. an kai siga siga ksexorizoun apo ta portfolia tous ..exoume akoma mellon

5.000 xiliarika phran ta palikaria.. ta ypoloipa an ta vreis pes mou kai mena

ego den thelo na ginoun episthmh... ego thelo na vrethei enas sostos sthn koinonia mas kai na thesei orous kai oria dioti to web teinei na ginei poly epaggelmatiko apo pleuras istoselidon kai den mporei o kathenas pou emathe na kanei install to joomla h phre 2-3 scriptakia apo to fs na vgainei kai na leei oti einai developer...
einai san na pareis enan sovatzh kai na ton valeis na sou xtisei to spiti sou... sthn kalyterh periptosh tha sou erthei sto kefali..

ta portfolia sthn Ellada den mou lene tipota... yparxoun etaireies tou xorou pou tous pane megales etaireies gia na kalypsoun ypoxreoseis (politikes, koinonikes klp) alla sto telos tha vroun kai autoi ton dromo tous (den milao gia SEO etaireies)

Μέλος από: 05 Φεβ 2009

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 06 Φεβ 2009 03:13    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

@fafos ta 5000 den mou lene kati isos einai stous teleuteous pou anatethike to ergo opos kai kati kalodia diktiou me prokuriksi 2M ta anelaves ena foukaras me psixoula tespa..

+mphono mazi sou oti kai na einai mia douleia upoxrewsi i mh den pauei na exei ginei opote yparxei sto portfolio den koitame gia pion einai alla to apotelesma egw toulaxiston ..

kala auto me to joomla exei paraginei to kako

@cordis

thnx

vevaia edw den eida kai pollous na lene gia αεριτζήδες developers kai na anaferoun paradeigmata apo tis orees eterioules pou poulan (eleos) ta joompla me to tsouvali

kalinixta
dimsis
Reporter

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 06 Φεβ 2009 11:13    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

CostasM ανέφερε:

- Να κάνει keyword research ώστε να εντοπίσει τα κατάλληλα keywords για τη συγκεκριμένη σελίδα
- Να γράψει εναν τίτλο που θα είναι θελκτικός προς τον χρήστη (για να πάρει το κλικ), περιγραφικός και άμεσος μέσα σε 70 χαρακτήρες
- Να συνδιάζει το κύριο keyword που έχει επιλεγεί κατάλληλα και παράλληλα να προσπαθεί να διατηρήσει ενα theme με τις υπόλοιπες σχετικές σελίδες
- Να προσέξει να μην κάνει spamming και παράλληλα να μην δημιουργεί duplicate titles ανάμεσα σε πολλές σελίδες
- Να φροντίσει το περιεχόμενο του τίτλου του να έχει συνάφεια με άλλα σημαντικά στοιχεία όπως το meta description, το body και τα headings
Νομίζω ότι αυτά είναι marketing oriented και κάποια ίσως απαιτούν και γνώσεις copywriting.

Δουλειά του καλού developer που φτιάχνει Search Friendly σελίδες είναι να φροντίσει το CMS να δίνει τη δυνατότητα να χειριστώ ανεξάρτητα το title tag, να φροντίσει το title tag να είναι το πρώτο tag μέσα στο <head> , να φροντίσει να μην παράγει το title tag μέσω javascript (ναι το έχω δει κι αυτό).
Για μένα λοιπόν ο καλός developer φτιάχνει search friendly sites και δεν κάνει optimization (δηλ την marketing πλευρά των πραγμάτων). Αυτό είναι δουλειά του Search Marketer.

Κώστα όσα περιγράφεις περί keyword research, duplicate titles κλπ όντως δεν νομίζω πως γίνονται από τις περισσότερες εταιρείες που αναπτύσσουν web sites, γιατί τις περισσότερες φορές δεν κρίνονται αναγκαία σε δυναμικά sites από τη στιγμή που το περιεχόμενο το διαχειρίζεται ο πελάτης. Τι εννοώ.
Φτιάχνουμε (ή χρησιμοποιούμε υπάρχων) CMS που το χρησιμοποιούμε για τη δημιουργία του δυναμικού site του πελάτη. Στα περισσότερα CMS υποστηρίζεται η δυνατότητα αλλαγής των τίτλων των σελίδων, των meta (keywords, description κλπ) ακόμα και των URL (url rewriting) στα πιο μοντέρνα και όλων όσων και εσύ περιγράφεις ότι χρειάζεται να φροντίσουν οι developers για τα CMS τους.
ΔΕΝ θα κάτσει ο δημιουργός του site να γράψει ΚΑΙ το περιεχόμενο για το κάθε site, εκτός και αν έχει κάνει κάποια ιδιαίτερη συμφωνία με τον πελάτη και ασφαλώς έχει πληρωθεί έξτρα και για αυτό. Τι θέλω να πω; Το ότι ΔΕΝ θα κάνουν οι developers / designers το SEO όπως το αποκαλείτε εσείς, δεν σημαίνει πως δεν είναι σε θέση να το παρέχουν. Απλώς στην πραγματική ζωή, δεν είναι δική μας δουλειά. Δεν έχει να κάνει λοιπόν με κάποια super duper skills και γνώσεις που δεν έχουν όσοι αναπτύσσουν sites και τα έχουν οι SEO experts, αλλά με αυτό που περιγράφω.
Δηλαδή ο cdhyper που έφτιαξε το site για το Πρώτο Θέμα θα πρέπει να επικοινωνεί καθημερινά με τους συντάκτες / διαχειριστές του site και να τους κάνει παρατηρήσεις για τους τίτλους και τα links, τα kewords και τα κείμενα που καταχωρούν; Από τη στιγμή που έχει φροντίσει να παραδώσει ένα CMS που παρέχει στους διαχειριστές περιεχομένου να κάνουν αυτή τη δουλειά οι ίδιοι, αυτοί είναι και οι άμεσα υπεύθυνοι για τα αποτελέσματα. Εννοείται πως γίνετε ενημέρωση (εκπαίδευση) των πελατών για την χρήση και των CMS και των δυνατοτήτων που παρέχουν και όσων αναφέρεις στο μήνυμα σου που έκανα quote.
Αν από εκεί και πέρα αν θα έχουν ας πούμε πρόβλημα στα αποτελέσματα αναζήτησης, ΔΕΝ θα πρέπει να μιλήσουν με τους δημιουργούς του site, αλλά θα πρέπει να προσλάβουν και να απευθυνθούν σε κόσμο που δεν γνωρίζει καν πως δουλεύει το backend, απλώς και μόνο επειδή δηλώνουν “Experts”;

Το ξαναγράφω. Αυτό γίνετε στις περισσότερες περιπτώσεις στην πραγματική ζωή με το μεγαλύτερο ποσοστό των websites που δημιουργούνται καθημερινά. Εξαιρέσεις σαφέστατα μπορεί να αποτελέσουν εταιρείες μεγέθους vodafon που συνεργαστήκατε και σαν αυτές που είχα αναφέρει σε προηγούμενο μου μήνυμα. Αλλά μια και αγαπάτε τα νούμερα μπορείτε να μου πείτε πόσες είναι αυτές;

perastikos_1
perastikos_1 ανέφερε:
vevaia edw den eida kai pollous na lene gia αεριτζήδες developers kai na anaferoun paradeigmata apo tis orees eterioules pou poulan (eleos) ta joompla me to tsouvali

Το έχουμε συζητήσει ΠΑΡΑ πολλές φορές, σίγουρα πολύ περισσότερες από όσο περί SEO γιατί μας απασχολεί και περισσότερο. Στα πρώτα links σε παραπέμπω σε δικά μου μηνύματα αλλά προτείνω να τα διαβάσεις από την αρχή να δεις τι γράφουν όλοι:
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=21492&postorder=...p;start=30#199539
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=36492#348492
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=28636
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=36822
Αν δεν σου φτάνουν έχει και άλλα αν ψάξεις σωστά. Απλώς βάλε τα σωστά keywords

και σχετικά με δημόσιο έργα μια και το ανέφερες:
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=37929
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=33571
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=10454

Σε αυτήν δουλεύεις δηλαδή perastikos: http://www.firstbornmultimedia.com/
Είχα την εντύπωση πως οι SEOs experts είναι αυτοί που φωνάζουν γκρινίαζουν περισσότερο για τα Full flash sites πόσο κακό κάνουν στο SEO.
http://www.iwebtool.com/code_viewer?domain=www.firstbornmultimedia.com Αυτό είναι το SEO που έκανες στον «κώδικα»;
dimsis
Reporter

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 06 Φεβ 2009 12:28    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

CostasM ανέφερε:
... Και μια σχετική κουβέντα: http://www.digitalbox.gr/blog/?p=119

Αυτό μου είχε διαφύγει μέσα στο τεράστιο όγκο δημοσιεύσεων εδώ μέσα. Όντως ενδιαφέρον link και πολύ ωραία checklist για SEO friendly sites όπως γράφει ο Αποστόλης.
Αυτά που γράφει έχουν να κάνουν με τους δημιουργούς των sites. (όχι πως πάντα ακολουθούνται όλα - ο πληθυντικός αναφέρετε στο δικό μας team, όχι σε όλους τους deSelopers προς αποφυγή παρεξηγήσεων).

παράθεση:

- σχεδιασμός σύμφωνα με τα web standards
- valid XHTML κώδικας
- χρήση CSS για διαχωρισμό του design από το περιεχόμενο
- tableless design, εκτός των σημείων που πρέπει να εμφανιστούν tabular data
- χρήση alt στα images και σχετικές ονομασίες των αρχείων γραφικών
- χρήση title στα links
- .htaccess settings για url rewrite ώστε το εκάστοτε url να γίνει friendly, εκτος αν η φιλοξενία γίνει σε Windows server όπου το ISAPI filter δεν έχω καταφέρει να το κάνω να δουλέψει ποτέ
- χρήση text στο navigation ή αν ο πελάτης ζητάει επιτακτικά αυτό να αποτελείται από γραφικά ή και flash ακόμη, προσπάθεια σε συνεννόηση μαζί του ώστε τουλάχιστον να αναφέρεται το navigation ως text στο footer του site
- μη ύπαρξη flash intro ή splash page
- σχεδιασμός που να εμφανίζει το site σωστά σε όλους τους browsers
- όσο το δυνατόν πιο γρήγορο loading της εκάστοτε σελίδας
- χρήση sitemap στο site
- δημιουργία Google XML sitemap και διαδικασία verification από το google για πιο γρήγορο indexing

Τα περισσότερα από αυτά που γράφεις για το SEO Optimization Κώστα, είναι όντως εκτός των "αρμοδιοτήτων" των δημιουργών στις περισσότερες περιπτώσεις (εκτός αυτών που σχολίασα στο προηγούμενο μήνυμα που έχουν σχέση με το περιεχόμενο των sites).

παράθεση:

Θα χαρακτήριζα ως μερικά από τα στοιχεία του σωστού Optimization τα ακόλουθα:
* Keyword Research
* Ανάλυση Ανταγωνισμού
* Website Usability
* Ανάπτυξη περιεχομένου
* SEO Copywriting
* Link Building
* Ενασχόληση με Social Media
* Reputation Management
* eMetrics

Την γνώμη μου για την αξία και χρησιμότητα αλλά και τα αποτελέσματα που μπορεί να έχουν, κάποιες εξ αυτών των υπηρεσιών, την έχω ήδη γράψει.
lerya

Μέλος από: 09 Ιαν 2009
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: Μαρούσι
View users profile Send email to user
ΜήνυμαΣτις: 06 Φεβ 2009 12:39    Θέμα: Re: SEO / marketing business στο web: Η πανούκλα του διαδικτύου
Περιγραφή θέματος: Προσωπικές απόψεις περί SEO / marketing business στο web
Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

«Πως θα καταφέρω εγώ που φτιάχνω νέο site να περάσω τα υπόλοιπα και να βγαίνω πιο ψηλά;» – ασχέτως αν το site μου δεν το αξίζει. Και εδώ είναι που έρχεται η πανούκλα…

Kι αν αξίζει; Δεν είναι κρίμα να μήνει στην τέταρτη σελίδα των αποτελεσμάτων; Γιατί να μην βελτιωθεί ή έστω να γνωρίζει τί κάνει λάθος; ΄

Η βελτίωση δεν έβλαψε ποτέ κανέναν...όσο για την πανούκλα ...υπάρχει και η κριτική ανθρώπινη σκέψη ...πρώτος μπορεί να βγαίνεις στα αποτελέσματα με 1000 μεθόδους... πουλάς όμως; ο κόσμος δεν είναι ανόητος...

κι αν εννοείς πως θα γεμίσουν τα 10 πρώτα αποτελέσματα με κακές ιστοσελίδες αυτό είναι λίγο δύσκολο μιας και δεν είναι μόνο το keyword που σε φέρνει μπροστά. Μια καλή ιστοσελίδα πάντα θα συζητιέται στο διαδίκτυο και πάντα θα "διαβάζεται" ή θα δημιουργεί εμπλοκή με τον χρήστη!
Αλλά ακόμα και έτσι να συμβεί γιατί να μην κάνω SEO τώρα που η αγορά δεν είναι ανταγωνιστική ώστε να με μάθει ο κόσμος και να πατάει απευθείας την ιστοσελίδα μου; Aργότερα βλέπουμε... αν τα μυαλά της Google δεν αντιλειφθούν αυτό που προνοείς εσύ και αργοπορήσουν -πράγμα που αποκλείω-... live, ask, yahoo τους περιμένουν στην γωνία...

Μέλος από: 17 Νοε 2003
Βοηθήματα: 68
Νέα: 7
Templates: 3
Scripts: 3

Περιοχή: Womans' Brain
View users profile Send email to user Visit posters website
blog deviantART flickr myspace facebook linkedin 
hi5 sync twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 06 Φεβ 2009 13:29    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δεν ξέρω τι παίζει με τους τίτλους σας, εγώ κάνω SEO, εγώ είμαι Web Developer…

Προσωπικά ντρέπομαι όταν χρησιμοποιώ τέτοιους τίτλους… Το εάν τον αξίζω ή όχι, μπορώ πολύ ευχαρίστως να το συζητήσω με κάποιον, αλλά δεν νομίζω πως είναι αυτός ο λόγος. Ίσως είναι «μικρός» ακόμη στο χώρο, ότι και να έχω κάνει.

Επειδή όμως το θέμα είναι ενδιαφέρων και όση αντιπαράθεση και να υπάρχει, είμαστε μεγάλα παιδιά, θα ρίξω και εγώ τα χαρτιά μου στο τραπέζι…
Θα ρωτήσω λοιπόν, σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει και μου έχουν διδάξει…

1) Αναφέρθηκε αρκετές φορές, πως αυτό που κάνει ο Developer, δεν το βλέπει κανένας. Ενώ αυτό που κάνει ο SEO είναι αυτό που φαίνεται και αυτό που βλέπει ο πελάτης. Ο κακός κώδικας δεν μπορεί να γίνει ορατός.
Μάλιστα. Οπότε το mod_rewrite είναι δουλεία δικιά σας φαντάζομαι. Ή να δημιουργηθεί ο κώδικας έτσι ώστε να υπάρχει επιλογή του url μέσα από το post, κάτι που γίνεται και το url. Μήπως να παράγουμε και σε .html τα αρχεία; Και αυτό ο seo το κάνει με τα μαγικά του;

2) Επίσης έχω ακούσει και έχω διαβάσει ξανά και ξανά, πως το loading time, παίζει ρόλο στο SEO. Εκτός από ένα καλό server, νομίζω πως ο Developer κάνει τα μαγικά του εδώ ξανά, έτσι; Cache για ποίο γρήγορο loading time του script του, νομίζω είναι στα θετικά έτσι;

3) Κάνοντας και εγώ τα tests μου διαβάζοντας παλιότερα αρκετά για SEO, διάβασα λοιπόν κάπου, πως όσο λιγότερη πληροφορία πριν από το <title> tag τόσο καλύτερα (και για μετά το ίδιο) μέχρι να μπούμε στη πληροφορία. Βρήκα και ένα online tool που βλέπει πόσο SEO Optimized είμαστε και κάνω το παρακάτω test. Βάζω πολύ JS, λίγο CSS και 2 – 3 πραγματάκια ακόμη πριν από το title. Φυσικά, επειδή ήταν template system, οριστήκαν μέσα από το script και ούτε καν μέσα από το Template. Το tool Τρελάθηκε και με παρακάλαγε να τα βγάλω. Το ίδιο θα έκανες και εσύ αγαπητέ SEO expert που με διαβάζεις. Αλλά όχι, δεν με νοιάζει φίλτατε. Ο πελάτης δεν νοιάζεται πως είναι ο κώδικας. Νοιάζεται για το τι μπορείς να κάνεις ΕΣΥ!

4) Πάει λοιπόν ο πελάτης ο οποίος δεν ξέρει από κώδικα, να βάλει μία εικόνα μέσα στη σελίδα. Τη προσθέτει μέσα από τον Editor, τον Visual βέβαια, δεν έχει ΙΔΕΑ από html editor και δεν βάζει alt text! Βέβαια σαν developer θα μπορούσα να ρυθμίσω αυτόματα το alt text στις εικόνες…

5) Τώρα θα μπορούσα να γράψω και άλλες 15 αράδες εδώ, για να εξηγήσω τι παίζει, αλλά απαντήστε μου και σε αυτό. Πώς θα κάνετε sitemaps, εάν δεν προνοήσω εγώ; Μαγικά;

Και κάτι τελευταίο… Δεν ήμουν εναντίων του SEO (IM για εμένα). Έγινα όταν προχτές, ξόδεψα 3 ώρες για να τελειώσω μία εργασία, γιατί πολύ απλά κάποιοι αποφάσισαν να κάνουν SEO σε Bad sites… BAD BOYS!

Και μία ερωτησούλα, έτσι για το γαμώτο. Εάν κάνεις SEO σε έναν κακό επαγγελματία, και βγαίνει ψηλά ας πούμε στην λέξη SEO ή Web Design, είναι κακό να παραμυθιάσεις τον κόσμο και να τον εμπιστευτεί;

Και για να τελειώσω, περιμένοντας ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ από κάποιους να απαντήσουν, για να διαβάσω με ενδιαφέρω τι έχουν να πουν, και από άλλους απλώς για να διαβάσω κάτι που λογικά θα συνεχίσει τη κουβέντα παραθέτω και παρακάτω, τη προσωπική μου άποψη
SEO EXPERT, δεν υπάρχει. Θα μπορούσα να χαρακτηρίσω τους ανθρώπους αυτούς Internet Marketing… guys… Adwords χρησιμοποιείται, και πολύ καλά κάνετε, άρα δεν είναι SEO. Κάνετε διαφημίσεις, Marketing δηλαδή.

P.S
Δεν επιτίθεμαι σε κανέναν. Γράφω με λίγο χαβαλέ και ίσως λίγο καυστικά γιατί έτσι έχω μάθει. Συγνώμη εάν κάποιοι παρεξηγηθούν.

Φιλικά,
Βασίλης Κανονίδης

Μέλος από: 18 Αυγ 2006
Περιοχή: The Globe
ΜήνυμαΣτις: 06 Φεβ 2009 13:53    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

dimsis ανέφερε:

Φτιάχνουμε (ή χρησιμοποιούμε υπάρχων) CMS που το χρησιμοποιούμε για τη δημιουργία του δυναμικού site του πελάτη. Στα περισσότερα CMS υποστηρίζεται η δυνατότητα αλλαγής των τίτλων των σελίδων, των meta (keywords, description κλπ) ακόμα και των URL (url rewriting) στα πιο μοντέρνα και όλων όσων και εσύ περιγράφεις ότι χρειάζεται να φροντίσουν οι developers για τα CMS τους.
ΔΕΝ θα κάτσει ο δημιουργός του site να γράψει ΚΑΙ το περιεχόμενο για το κάθε site, εκτός και αν έχει κάνει κάποια ιδιαίτερη συμφωνία με τον πελάτη και ασφαλώς έχει πληρωθεί έξτρα και για αυτό. Τι θέλω να πω; Το ότι ΔΕΝ θα κάνουν οι developers / designers το SEO όπως το αποκαλείτε εσείς, δεν σημαίνει πως δεν είναι σε θέση να το παρέχουν. Απλώς στην πραγματική ζωή, δεν είναι δική μας δουλειά. Δεν έχει να κάνει λοιπόν με κάποια super duper skills και γνώσεις που δεν έχουν όσοι αναπτύσσουν sites και τα έχουν οι SEO experts, αλλά με αυτό που περιγράφω.

Πολύ σωστά τα γράφεις.
Συμφωνώ ότι δεν είναι δουλειά του development να κάνει αυτά. Όπως ξέρεις δεν ισχυρίστηκα ποτέ ότι δεν ξέρει να τα κάνει. Το αντίθετο μάλιστα, εγώ είμαι ο πρώτος που (ξανα)λέω ότι το SEO δεν είναι πυρηνική φυσική.

Επειδή λοιπόν ο developer δεν θα κάτσει να τα κάνει, θα πρέπει να τα κάνει κάποιος άλλος. Και αυτός είναι οι εταιρίες SEO. Δεν έχω κανένα πρόβλημα ενα καλός developer να ξέρει και τεχνικές SEO. To μόνο πρόβλημα είναι ότι επειδή εγώ τα βλέπω πιο marketing oriented, πιθανόν ενας developer να μην θέλει να το δει έτσι ή να μην εχει τις (όποιες) επιπλέον γνώσεις απαιτούνται γι'αυτό και να μην μπλέκει.

Ας μην ξεχνάμε επίσης ότι το SEO δεν είναι μόνο το onsite. To offsite παίζει πολλές φορές μεγαλύτερη βαρύτητα (και θα παίζει ακόμη μεγαλύτερη στο μέλλον).
Κάτι τελευταίο είναι ότι πολλές φορές ο SEO λειτουργεί και ως consultant σε ευρύτερα θέματα optimization ενός website που δεν άπτονται των skills ενός developer.

Και μια πρόβλεψη για το μέλλον. Θεωρώ ότι οι περισσότεροι developers δεν έχουν ιδέα τι είναι ενας καλός τίτλος. (Πιθανόν οι συμμετέχοντες στην κουβέντα εξαιρούνται αλλιώς δεν θα μιλούσαμε). Επιπλέον και πάρα πολλοί SEOs δεν έχουν ιδέα τι είναι ένας καλός τίτλος. Κάποια στιγμή μέσα στα επόμενα 2-3 χρόνια όταν οι πελάτες θα έχουν ξυπνήσει και θα απαιτούν από το dev team τους να υποστηρίζει και όλα τα βασικά του SEO, τότε ο ρόλος του SEO που ψιλοκάνει κάτι onsite θα πεθάνει. Γι' αυτό κι εγώ αντιμετωπίζω το Search ως εναν ευρύτερο ρόλο consultancy & optimization. To θέμα είναι πόσοι θα είναι έτοιμοι για αυτή την κατάσταση που μοιραία θα έλθει σε μερικά χρόνια.

παράθεση:
Το ξαναγράφω. Αυτό γίνετε στις περισσότερες περιπτώσεις στην πραγματική ζωή με το μεγαλύτερο ποσοστό των websites που δημιουργούνται καθημερινά. Εξαιρέσεις σαφέστατα μπορεί να αποτελέσουν εταιρείες μεγέθους vodafon που συνεργαστήκατε και σαν αυτές που είχα αναφέρει σε προηγούμενο μου μήνυμα. Αλλά μια και αγαπάτε τα νούμερα μπορείτε να μου πείτε πόσες είναι αυτές;

Ναι για τα περισσότερα μικρά sites αυτό ισχύει. Το πρόβλημα με τα μεγάλα sites είναι ο απαιτούμενος χρόνος εμπλοκής καθώς και η τεχνογνωσία που υπάρχει inhouse. Οπότε ΝΑΙ "Το Θέμα" μπορεί να κάνει outsource την όλη δουλειά επειδή εσωτερικά δεν μπορούν/θέλουν να ασχοληθούν. Αν το dev team τους έχει αποδείξει ότι μπορεί να χειριστεί το project τότε πιθανόν θα πάρει τη δουλειά. Αν απλά τους έχεις δείξει πως λειτουργεί το CMS και όχι best practices (και μεταξύ μας, ξέρουμε πολύ καλά ότι σχεδόν κανείς δεν κάνει training στον πελάτη για το πως να γράφει κείμενα αλλά απλά του δείχνει πως να τα περνάει) τότε πιθανόν να αναθέσουν τη δουλειά αλλού. Σε κάποιον που αποδεδειγμένα θα τους δείξει ότι μπορεί να χειριστεί το project και να φέρει αποτέλεσμα.

Μιας που αναφέρεις νούμερα, θα σου πω ότι υπάρχουν σήμερα τουλάχιστον 150 μεγάλα sites που θα μπορούσαν να επωφεληθούν από "υπηρεσίες SEO". To θέμα για μένα δεν είναι αν υπάρχει η αγορά. Ξεκάθαρα και υπάρχει. Το θέμα είναι κατά πόσο υπάρχουν σοβαρές εταιρίες για να καλύψουν τη ζήτηση.

SEO, Internet Marketing and more...
Visit our blog: www.mindworks.gr/blog
ksarm

Μέλος από: 22 Μαη 2007

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 06 Φεβ 2009 14:07    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

να πω κι εγώ πως όλοι μιλάνε για GO και όχι για SEO.

GO= Google Optimization

και αφιερωμένο: What if Google designed its page for SEO
CostasM

ΜήνυμαΣτις: 06 Φεβ 2009 15:37    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

@Basilakis
Βασίλη μιας που ρωτάς θα προσπαθήσω να σου απαντήσω Και όχι δεν προσβάλλομαι (προσωπικά) από το ύφος

1)
Όχι δεν είναι δουλειά μου να το κάνω (αλλά μπορώ να το κάνω αν χρειαστεί). Δουλειά μου είναι να διαπιστώσω κατά πόσο ο πελάτης το χρειάζεται, κατά πόσο το έχεις κάνει ηδη implement, αν το implementation είναι σωστό κλπ. Επίσης δική μου δουλειά είναι να προτείνω το κατάλληλο URL Structure και το πως θα έπρεπε να χρησιμοποιηθούν τα keywords στο URL

2)
To Loading time είναι μια παράμετρος αν και όχι τόσο σημαντική. Είναι ίσως πιο σημαντικό στο AdWords. Για να γίνω λίγο πιο ξεκάθαρος. Σκοπός μου είναι ως consultant να προσπαθήσω να βρω τα σφάλματα ενός website και να τα υποδείξω στο dev team μαζί με προτεινόμενους τρόπους υλοποίησης. Επίσης δουλειά μου είναι να βρώ μαζί με το dev team τη χρυσή τομή σε πολλά πράγματα.

3)
Ο πελάτης τις περισσότερες φορές δεν καταλαβαίνει τον κώδικα. Δεν μπορεί να καταλάβει γιατί το να έχει δεκάδες γραμμες κώδικα, πολλά scripts και λίγο περιεχόμενο είναι κακό. Δεν γνωρίζει έννοιες όπως HTML to Content Ratio. Σε τελική ανάλυση ο πελάτη το front βλέπει. Είτε καθαρός κώδικας είτε όχι για τον πελάτη είναι το ίδιο μιας που στο front δεν μπορεί να διακρίνει καμιά διαφορά.
Δεν σου έχει τύχει να δουλεύεις 1-2 μέρες για να βελτιστοποιήσεις των κώδικα σου και τελικά ο πελάτης να σου λέει ότι δεν μπορεί να καταλάβει τι δουλειά έχεις κάνει και τι χρόνο έχεις ξοδέψει αφού καμιά αλλαγή δεν "φαίνεται"?

4)
Και τι θα έβαζες? Πώς ενα αυτόματο σύστημα θα υποκαθιστούσε την ανθρώπινη λογική? Αν εγώ έβαζα 10 φωτο σε μια σελίδα και αυτόματα μου παράγεις ένα τυποποιημένο alt tag, μήπως αυτό μπορεί να θεωρηθεί SPAM από το Google λόγο μεγάλης επαναληψιμότητας?

5)
Υπάρχουν εργαλεία για να κάνεις XML sitemaps ακόμη και αν δεν τα υποστηρίζει το ίδιο το site. Αν παρόλαυτα το φτιάξεις, τότε θα ισχύει αυτό που σου απάντησα στο 1.

Σχετικά με τον κακό επαγγελματία. Ναι είναι άσχημο να το κάνεις. Προσδιόρισε μου σε παρακαλώ πως θα ξεχωρίσω τον "κακό" επαγγελματία? Προσωπικά πιστεύω ότι οι πελάτες μου είναι καλές εταιρίες και σωστοί επαγγελματίες. Αν ρωτήσεις τους ανταγωνιστές τους, πιθανόν να ακούσεις ορισμένες φορές το αντίθετο. Τι ισχύει τελικά? Ποιός βάζει τη σφραγίδα αν εγώ είμαι καλός ή κακός? Σε τελική ανάλυση αν δουλεύεις με "κακούς" αναλαμβάνεις και τα ρίσκα. Του να μην πληρωθείς, του να σε τρέχουν στα δικαστήρια κοκ. Εμείς σαν εταιρία δεν επιλέγουμε αυτή τη λογική

Και εγώ μαζί σου ότι δεν υπάρχουν SEO Experts. Απλά να μην τσουβαλιάζουμε τα πράγματα και όλοι γίνονται αυτόματα απατεώνες.

Και κατι τελευταίο. Σχεδόν πάντοτε μεταξύ SEO & Development υπάρχει μια κόντρα. Αυτό γίνεται γιατί όταν πηγαίνεις ως SEO Consultant σε εναν πελάτη, κάνεις ενα audit και αρχίζεις και απαριθμείς προβλήματα αυτόματα θίγεται το development τις περισσότερες φορές. Να τονίσω ότι δεν έχω τίποτα εναντίον των developers. Ίσα ίσα που χρειαζόμαστε καλούς dev για να βλέπουμε καλές δουλειές σε αυτό το web.

Και ενα πραγματικό case: Προσφατα σε εναν πελάτη ξεκινησαμε με ενα audit ώστε να διαπιστώσουμε τι προβλήματα είχε το site του από πλευράς SEO. Ήταν το μοναδικό audit που περιορίστηκε σε 1 σελίδα. Το site ήταν διαμάντι και χρειάστηκε απλά να διευκρινήσουμε 3-4 πραγματάκια (αυτός που με διαβάζει εδω καταλαβαίνει σε τι αναφέρομαι).
Αυτό θα έπρεπε να είναι ο κανόνας. Το πρόβλημα είναι ότι αποτελεί την εξαίρεση. Τα πιο πολλά sites που έχουμε δουλέψει βγάζαν 3-4 σελίδες audits και είχαν απίστευτα προβλήματα.

PixelDog

Μέλος από: 16 Σεπ 2008
Templates: 1

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 06 Φεβ 2009 16:01    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

CostasM ανέφερε:
@Basilakis
Και ενα πραγματικό case: Προσφατα σε εναν πελάτη ξεκινησαμε με ενα audit ώστε να διαπιστώσουμε τι προβλήματα είχε το site του από πλευράς SEO. Ήταν το μοναδικό audit που περιορίστηκε σε 1 σελίδα. Το site ήταν διαμάντι και χρειάστηκε απλά να διευκρινήσουμε 3-4 πραγματάκια (αυτός που με διαβάζει εδω καταλαβαίνει σε τι αναφέρομαι).

σχεδον ολοι εδω μεσα καταλαβαίνουμε σε ποιον και τι αναφέρεσε

οσο για καλό και κακο επαγγελματία θα σου δωσω ενα παραδειγμα εστω οτι εχουμε δυο site ενα που πουλαει games και ενα που γραφει αρθρα και παρουσιασεις για games αν εσεις βοηθησετε αυτον που πουλαει games και οταν εγω παω και ψαξω το τιτλο ενος game και μου βγαλει πρωτο αυτο που πουλαει games με (μηδενικο περιεχομενο) και πιο κατω αυτο με τα αρθρα και παρουσιασεις τοτε αυτο σας κανει αμεσως κακους επαγγελματίες και γι αυτο μας προκαλει αυτο το θυμο προς εσας

Υ.Γ Γενικα παντα μιλαω

Μέλος από: 09 Ιαν 2009
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: Μαρούσι
View users profile Send email to user
ΜήνυμαΣτις: 06 Φεβ 2009 16:24    Θέμα: ενώ εμείς ψάχνουμε τον διαχωρισμό μεταξύ development & SEO..
Περιγραφή θέματος: στο εξωτερικό....Επάγγελμα SEO Copywriter expert!
Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

http://www.searchenginewriting.com/click-thru-training.shtml

A copy of Heather Lloyd-Martin's "Successful Search Engine Copywriting" book - (a value of $97!)
A SEO Writing Companion Study Guide.
One hour of BONUS training/consultation time (total of 6 hours!).
You'll have the opportunity to speak with a SEO copywriting expert consultant who will answer your questions and provide customized feedback. Each class is approximately 75 minutes, split between presentation time, class review and consulting.

ΜήνυμαΣτις: 06 Φεβ 2009 16:46    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

PixelDog ανέφερε:
CostasM ανέφερε:
@Basilakis

σχεδον ολοι εδω μεσα καταλαβαίνουμε σε ποιον και τι αναφέρεσε

Χαίρομαι που καταλαβαινόμαστε

παράθεση:
οσο για καλό και κακο επαγγελματία θα σου δωσω ενα παραδειγμα εστω οτι εχουμε δυο site ενα που πουλαει games και ενα που γραφει αρθρα και παρουσιασεις για games αν εσεις βοηθησετε αυτον που πουλαει games και οταν εγω παω και ψαξω το τιτλο ενος game και μου βγαλει πρωτο αυτο που πουλαει games με (μηδενικο περιεχομενο) και πιο κατω αυτο με τα αρθρα και παρουσιασεις τοτε αυτο σας κανει αμεσως κακους επαγγελματίες και γι αυτο μας προκαλει αυτο το θυμο προς εσας

Δεν νομίζω ότι έχεις δίκιο σε αυτό...
Ας πάρουμε το παράδειγμα. Εστω ότι ψάχνεις "World of Warcraft" . Τι ακριβώς θέλεις? Να αγοράσεις, να παίξεις online, να το κατεβάσεις, να βρεις άρθρα, να βρεις cheats?

Όπως βλέπεις ο καθένας μπορεί να εννοεί οτιδήποτε. Για σενα είναι κακό να βγει το eshop ψηλά (γιατί θέλεις άρθρα) αλλά για τον Χ που θέλει να το αγοράσει είναι καλό να βγαίνει το eshop ψηλά? Ποιός από τους 2 όμως έχει δίκιο?

Εδώ έρχεται το keyword research. Δουλειά μας είναι λοιπόν να εκπαιδευσουμε και να ενημερώσουμε τον πελάτη για όλες τις εναλλακτικές. Δεν πρόκειται να προτείνω εξαρχής σε εναν πελάτη μου το generic keyword εξαιτίας του υψηλού ανταγωνισμού και του χαμηλού value που του προσφέρει. Για αυτό και θα στοχεύσω σε πιο targeted keywords (εκεί είναι και η επιτυχία του SEO, στο targeting).

Από την άλλη θα κάνω και testing. Αν δω ότι ο κόσμος που ψάχνει με generic keywords κάνει convert (αγοράζει) τότε θα προσπαθήσω να πιάσω και το generic. Το θέμα εδώ είναι ότι δεν κάνω κακό σε κάποιον μιας που αν αποδεδειγμένα ο κόσμος αγοράζει ψάχνωντας για το συγκεκριμένο keyword τότε προφανώς και θέλει να βρει ενα eshop ψηλά (αρά καλά κάνει και βγαίνει ψηλά. το αντίθετο θα ήταν κακό για τους χρήστες)

Και κάτι ακόμη... Με μηδενικό περιεχόμενο δεν πρόκειται να βγεις ψηλά. Αν ήταν πελάτης θα τον συμβούλευα να αναπτύξει περιεχόμενο, βαζοντας χρήσιμα άρθρα & tips. Από ποιον θα αγόραζες? Από ενα "ξερό" shop ή από κάποιον που σου δίνει χρήσιμη πληροφορία και βοήθεια παράλληλα?

Μήπως τελικά τα πράγματα δεν είναι τόσο "διαβολικά" όσο παρουσιάζονται για το SEO?

Geobak
SEM Moderator

Μέλος από: 03 Ιουν 2008
Νέα: 4

Περιοχή: Athens,Greece
blog linkedin twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 06 Φεβ 2009 17:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Λες και μας άκουσε ο Aaron Wall...

How to buy SEO/Search Marketing Services

True Internet Marketing Icons / How Online Marketing Works
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 12 από 45 [663 Μηνύματα] Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, ..., 10, 11, 12, 13, 14, ..., 43, 44, 45 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Αυτό το Σαββατοκύριακο η Web World Expo στο Ζάππειο Μέγαρο 0 cordis 20 Οκτ 2016 11:04
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Σε λίγες μέρες η web world expo 2016 0 cordis 12 Οκτ 2016 10:58
Web World Expo 2016, 22 & 23 Οκτωβρίου 2016 στο Ζάππειο 0 cordis 15 Σεπ 2016 16:12
Διευκρίνιση της Microsoft περί ματαίωσης επενδυτικής δραστηριότητας στην Ελλάδα 0 cordis 30 Οκτ 2015 00:03
Σε δυο εβδομάδες η 5η Web World Expo 24-25 Οκτωβρίου 2015, Ζάππειο Μέγαρο 0 cordis 09 Οκτ 2015 15:37

Τώρα είναι 08 Δεκ 2016 09:53 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites