freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

SEO / marketing business στο web: Η πανούκλα του διαδικτύου

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 15 από 45 [663 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: seowebmarketingαπόψειςbusiness Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, ..., 13, 14, 15, 16, 17, ..., 43, 44, 45 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
Provocatoras

Μέλος από: 11 Φεβ 2009

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2009 11:57    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

korgr ανέφερε:
Οσο για λεφτα και κερδος, αναπτυξτε πρωτα εστω και ενα σοβαρο site,

Σοβαρό σαν το korinthorama.gr; ROFL. Σιγά ρε προγραμματισταρά.
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 475
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
View users profile Visit posters website
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2009 12:03    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Provocatoras ανέφερε:
korgr ανέφερε:
Οσο για λεφτα και κερδος, αναπτυξτε πρωτα εστω και ενα σοβαρο site,

Σοβαρό σαν το korinthorama.gr; ROFL. Σιγά ρε προγραμματισταρά.

αρχίσαμε πάλι;

μετά θα φταίω εγώ και όχι εσύ...

Geobak
SEM Moderator

Μέλος από: 03 Ιουν 2008
Νέα: 4

Περιοχή: Athens,Greece
blog linkedin twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2009 12:05    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

fafos ανέφερε:

@Geobak.. pou ksereis esy ti methodous xrhsimopoihse o Dimsis kai ton apokaleis provokatora? pou kseroume emeis ti methodous xrhsimopoioun oi "ekseidikeumenes" etaireies pou poulane SEO kai an ta apotelesmata einai san ta giaourtakia? me hmeromhnia lhkseos..

lyste mou kai mia aporia eseis pou poulate SEO (sen einai eironikh h aporia mou)..

an sas tyxoun 2 pelates me to idio antikeimeno ti kanete? vgazete ton enan pano apo ton allon? pos antimetopizete to provlhma?

Οι μέθοδοι που χρησιμοποίησε είναι ξεκάθαρες από τα serps και τα links-screenshots που έβαλε...Aν δεν μπορείς εσύ να τις δείς δεν φταίω εγώ...

Ότι και να λέει έκανε keyword spamming στα title tags ξεγελώντας έτσι τις μηχανές...Ισως το πρώτο και πιο σημαντικό πράγμα που κοιτάει μια μηχανή για να σε κατατάξει είναι τα keywords που βάζεις στα title tags,h1 tag και στο body του κειμένου...

ΤΟ να βγαίνεις πρώτος σε αυτά τα keywords που δεν είναι ανταγωνιστικά και 2 από αυτά κιόλας έχουν λιγότερα απο 1000 αποτελέσματα στο google.gr αλλάζοντας απλά τα tags και σπαμάρωντας τα title tags με keywords δεν μου αποδεικνύει προσωπικά εμένα κάτι...

Γιατί δεν βγήκες ψηλά και για τον όρο seo όμως αναρωτήθηκες?

Όσο και αν θέλεις να το παρουσιάσεις σαν αποδεικτικό στοιχείο και επίτευγμα εγώ απλά βλέπω μια τρύπα στο νερό...

Και συνεχίζω να λέω οτι είναι και επικίνδυνο αυτό που κάνεις να πρότρέπεις εμμέσως και άλλους να κάνουν τον ίδιο με εσένα για να βγουν πρώτοι...Και ναι τον πελάτη αργά η γρήγορα θα τον έκαιγες με τέτοιες spamming τεχνικές...Αυτός που το κάνει αυτό δεν είναι optimisation.Eίναι ξεκάθαρο spamming...

Το title-keyword spamming που κάνεις δεν είναι αποδεκτή τακτική απο τους σωστούς επαγγελματίες.Επίσης δνε είναι καλό αισθητικά στο μάτι.Υποτίθεται οτι πρώτα γράφουμε για τους ανθρώπους και όχι για της μηχανές.Το copyright του title tag που έχεις κάνει είναι άθλιο.

Δεν είμαι υπερασπιστής κανενός αλλά για μια ακόμη φορά μας δείχνεις οτι βάζεις τους άχρηστους μαζί με τους καλούς και σωστούς επαγγελματίες στο ίδιο καζάνι...

@Korgr @provocatoras...Γιατί φανατίζεστε έτσι?Ηρέμηστε διάβαστε όλο το thread απο την αρχή και βγαλτε κάποια συμπεράσματα...

Όσοι έχουν μυαλό και διαβάσουν από την αρχή και ιδίως το κομμάτι που μιλάει ο costasM με τον dimsis θα καταλάβουν οτι οι αεριτζήδες στο SEO ναι υπάρχουν αλλά δυστυχώς για κάποιους δεν είναι όλοι έτσι.Υπάρχουν και κάποιοι με σωστά δείγματα εργασίας και αξιόλογη πορεία...
dimsis
Reporter

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2009 12:22    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Provocatoras ανέφερε:
Η ΟΥΣΙΑ είναι πως όποιος είναι σοβαρός βάζει το κεφάλι κάτω και δουλεύει επαγγελματικά χωρίς να ασχολείται με το τι κάνει ο ένας κι ο άλλος. Τα μίζερα, οι αφορισμοί, οι υπεραπλουστεύεις, οι γενικεύσεις και οι γκρίνιες είναι για τους δεύτερους.

Οπότε δεν θεωρείς τον ευατό σου σοβαρό από τη στιγμή που εδώ και τόσα post γκρινιάζεις , υπεραπλουστεύεις, γενικεύεις, αφορίζεις από όσα έγραψες για όλους τους developers ...

Geobak ανέφερε:
Ισως το πρώτο και πιο σημαντικό πράγμα που κοιτάει μια μηχανή για να σε κατατάξει είναι τα keywords που βάζεις στα title tags,h1 tag και στο body του κειμένου...

Θύμισε μου σε τι διαφωνούμε που κάνουν παραπάνω οι SEOs και το χρυσοπουλάνε;

Κατά τα άλλα αποκαλείς όλο το συνάφι σου spammers... κάνε μια βόλτα στα links που ήδη αναφέρθηκαν εδώ μέσα και δες τους τίτλους και έλα μετά και μίλα.
Provocatoras

Μέλος από: 11 Φεβ 2009

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2009 12:28    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εγώ αυτό που κατάλαβα από όλη τη συζήτηση είναι μια φράση του κ. Μαντζιάρη πως στα περισσότερα cms's που συναντούν δεν υπάρχει η δυνατότητα αλλαγής του τίτλου στις σελίδες. Αυτό αρκεί για να δικαιολογήσει όλο αυτό το μένος ενάντια στους ανθρώπους του SEO. Τα υπόλοιπα είναι για να το παίζουν ορισμένοι έξυπνοι.

Over and out.
cdhyper
Literature Moderator

Μέλος από: 23 Ιουν 2001
Βοηθήματα: 4

Περιοχή: Φωτονερόπετρα
ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2009 12:28    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Η πλάκα είναι ότι πριν λίγες μέρες γνώρισα έναν freelancer της google Έλληνα που αξιολογεί χειροκίνητα τα αποτελέσματα της. Καλό ε! Καλό ε!

Και υπάρχουν πολλοί άλλοι τέτοιοι και γίνονται περισσότεροι. Τι νόημα έχει η ζωή

Geobak
SEM Moderator

ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2009 12:41    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

dimsis ανέφερε:

Geobak ανέφερε:
Ισως το πρώτο και πιο σημαντικό πράγμα που κοιτάει μια μηχανή για να σε κατατάξει είναι τα keywords που βάζεις στα title tags,h1 tag και στο body του κειμένου...

Θύμισε μου σε τι διαφωνούμε που κάνουν παραπάνω οι SEOs και το χρυσοπουλάνε;

Κατά τα άλλα αποκαλείς όλο το συνάφι σου spammers... κάνε μια βόλτα στα links που ήδη αναφέρθηκαν εδώ μέσα και δες τους τίτλους και έλα μετά και μίλα.

Με αναγκάζεις τώρα να κάνω quote σε posts που συμφωνώ για να καταλάβεις τι ενοοώ...

CostasM ανέφερε:

Δημήτρη όπως έχεις καταλάβει δεν αναφέρθηκα πουθενά σε κάποιον αγγελικά πλασμένο κόσμο. Ναι υπάρχουν πολλοί "αεριτζήδες". Και στο SEO, και στο Marketing και στο Design/Development. Αυτό που δε μου αρέσει είναι αυτή η εικόνα που βγαίνει προς τα έξω, ότι όλοι όσοι ασχολούνται με Search είναι λαμόγια...

Ξαναλέω ότι το SEM/SEO δεν είναι πυρηνική φυσική. Αλλά ούτε και το να είσαι υδραυλικός ή ηλεκτρολόγος είναι. Αν λοιπόν κάποιος παραπονιέται ότι δεν θέλει να πληρώνει 50 ευρώ την επίσκεψη για μια αλλαγή λάμπας, ας μάθει βασικά πράγματα ηλεκτρολογίας (δεν είναι και τόσο δύσκολο άλλωστε). Έτσι αν κάποιος δεν με χρειάζεται ως επαγγελματία τότε ας μάθει αυτά τα υποτυπώδη (κατά τη γνώμη σας) πράγματα που κάνουμε και ας τα εφαρμόσει μόνος του. Ή ας ζητήσει από τον developer του να τα κάνει.

Και κάτι ακόμη. Γιατί στο εξωτερικό (ΗΠΑ, Δυτ. Ευρώπη) υπηρεσίες Search Mrk χρεώνονται τουλάχιστον 30.000 το project? Εκεί γιατί τα λεφτά αξίζουν και στην Ελλάδα είμαστε ΟΛΟΙ απατεώνες? Οι εταιρίες που πληρώνουν αυτά τα ποσά δεν βλέπουν value στην υπηρεσία? Το ότι το Search έχει το μεγαλύτερο κομμάτι του online ad spend είναι τυχαίο?

Γιατί αν έχει στηθεί ενα multimillion dollar business sector γύρω από μια τεράστια απάτη, τότε συγχαρητήρια μιας που ανακαλύψατε το επόμενο watergate.

CostasM ανέφερε:
dimsis ανέφερε:

Εγώ πάντως το αεριτζήδες το έγραψα για τα άτομα που όντως πουλάνε αέρα, αυτούς που γνωρίζετε και όλοι εσείς και το παραδεχθήκατε ότι υπάρχουν στον κλάδο σας έχω πιστεύω πως θα συμφωνείτε πως μάλλον είναι και περισσότεροι από όσους πράγματι προσφέρουν κάτι το εξειδικευμένο πέρα των βασικών υπηρεσιών που μπορεί να προσφέρει η οποιαδήποτε εταιρεία ανάπτυξης ιστοτόπων ή και ο developer / designer με τις βασικές γνώσεις. Το πανούκλα που επίσης σας ενόχλησε, το έγραψα γιατί από τη δική μου πλευρά ως χρήστης κυρίως του web, διακρίνω τον κίνδυνο της σαβουροποίησης / σκουπιδοποίησης του web όπως έγινε και με την τηλεόραση.

Ναι πράγματι είναι περισσότεροι. Ελπίζω κι εγώ να βελτιωθεί η κατάσταση. Η αγορά (η καθε αγορά) θέλει καλούς επαγγελματίες ώστε να ανοίγει περισσότερο και με καλύτερες προοπτικές.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση/διευκρίνηση. Με κάλυψες πλήρως

CostasM ανέφερε:
cdhyper ανέφερε:
Κάποιος που έχει τη δυνατότητα να γράφει εξαιρετικό κώδικα και δεν ξέρει να γράψει ένα σωστό title tag, μάλλον τον θεωρείς εσφαλμένα εξαιρετικό developer.

Μάλλον συγχέουμε κάποιες έννοιες. Όταν εγώ λέω να γράψει ενα σωστό title tag εννοώ:
- Να κάνει keyword research ώστε να εντοπίσει τα κατάλληλα keywords για τη συγκεκριμένη σελίδα
- Να γράψει εναν τίτλο που θα είναι θελκτικός προς τον χρήστη (για να πάρει το κλικ), περιγραφικός και άμεσος μέσα σε 70 χαρακτήρες
- Να συνδιάζει το κύριο keyword που έχει επιλεγεί κατάλληλα και παράλληλα να προσπαθεί να διατηρήσει ενα theme με τις υπόλοιπες σχετικές σελίδες
- Να προσέξει να μην κάνει spamming και παράλληλα να μην δημιουργεί duplicate titles ανάμεσα σε πολλές σελίδες
- Να φροντίσει το περιεχόμενο του τίτλου του να έχει συνάφεια με άλλα σημαντικά στοιχεία όπως το meta description, το body και τα headings

Νομίζω ότι αυτά είναι marketing oriented και κάποια ίσως απαιτούν και γνώσεις copywriting.

Δουλειά του καλού developer που φτιάχνει Search Friendly σελίδες είναι να φροντίσει το CMS να δίνει τη δυνατότητα να χειριστώ ανεξάρτητα το title tag, να φροντίσει το title tag να είναι το πρώτο tag μέσα στο <head> , να φροντίσει να μην παράγει το title tag μέσω javascript (ναι το έχω δει κι αυτό).

Πες μου λοιπόν σε παρακαλώ.
- Αναλαμβάνεις όλα τα παραπάνω (τα 5 bullets) χωρίς επιπρόσθετη αμοιβή?
- Είναι μέσα στις αρμοδιότητες σου όταν κάνεις coding σε ενα site?
- Έχεις τις κατάλληλες γνώσεις (marketing, kw research, copywriting) για να τα κάνεις σωστά?

Για μένα λοιπόν ο καλός developer φτιάχνει search friendly sites και δεν κάνει optimization (δηλ την marketing πλευρά των πραγμάτων). Αυτό είναι δουλειά του Search Marketer.

Και μια σχετική κουβέντα: http://www.digitalbox.gr/blog/?p=119

CostasM ανέφερε:

Και εγώ μαζί σου ότι δεν υπάρχουν SEO Experts. Απλά να μην τσουβαλιάζουμε τα πράγματα και όλοι γίνονται αυτόματα απατεώνες.

Και κατι τελευταίο. Σχεδόν πάντοτε μεταξύ SEO & Development υπάρχει μια κόντρα. Αυτό γίνεται γιατί όταν πηγαίνεις ως SEO Consultant σε εναν πελάτη, κάνεις ενα audit και αρχίζεις και απαριθμείς προβλήματα αυτόματα θίγεται το development τις περισσότερες φορές. Να τονίσω ότι δεν έχω τίποτα εναντίον των developers. Ίσα ίσα που χρειαζόμαστε καλούς dev για να βλέπουμε καλές δουλειές σε αυτό το web.

Και ενα πραγματικό case: Προσφατα σε εναν πελάτη ξεκινησαμε με ενα audit ώστε να διαπιστώσουμε τι προβλήματα είχε το site του από πλευράς SEO. Ήταν το μοναδικό audit που περιορίστηκε σε 1 σελίδα. Το site ήταν διαμάντι και χρειάστηκε απλά να διευκρινήσουμε 3-4 πραγματάκια (αυτός που με διαβάζει εδω καταλαβαίνει σε τι αναφέρομαι).
Αυτό θα έπρεπε να είναι ο κανόνας. Το πρόβλημα είναι ότι αποτελεί την εξαίρεση. Τα πιο πολλά sites που έχουμε δουλέψει βγάζαν 3-4 σελίδες audits και είχαν απίστευτα προβλήματα.

Διαφωνούμε στο γεγονός ότι αυτοί που χρησιμοποιούν την τεχνική που χρησιμοποιησες στο παραδειγματάκι σου δεν είναι SEOs είναι spammers.Ο σωστός επαγγελματίας δεν θα έκανε τέτοιο optimisation στα tags.Oυσιαστικά θα ξαναπω οτι αυτό που έχεις κάνει δεν είναι optimisation είναι SPAM.Και εσύ τους βάζεις όλους στην ίδια μεριά...Το καταλαβαίνεις αυτό ή όχι?

Δεν είναι όλοι ένα σινάφι και το παραδέχτηκες και εσύ στην κουβέντα με τον costasM...

Μην βάζεις στο στόμα μου λέξεις που δεν λέω και μην παραποιείς τα λόγια μου...Άνοιξε λίγο τα μάτια σου και μην είσαι τόσο κοντόφθαλμος...

Όπως έχω ξαναπεί δεν είμαι επαγγελματίας SEO ούτε designer ούτε programmer αλλά αν ήταν να κατατάξω κάπου το εαυτό μου σίγουρα δεν θα με έβαζα με το "σινάφι" που λές..

btw:Αυτό που έκανε ο dimsis μόνο εγώ βλέπω οτι είναι spam ?
dimsis
Reporter

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2009 12:50    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δεν απάντησες όμως σχεδόν σε όλα τα σχετικά sites που παρουσιάστηκαν και εδώ αλλά και στα υπόλοιπα που ξέρετε έχουν στους τίτλους λέξεις σχετικά με SEO. Eίναι spammers και δεν είναι σωστοί επαγγελματίες;
Και εκτός αυτού από τι μια μας λες ότι τα πιο σημαντικά είναι αυτά που έκανα quote, και από την άλλη το γυρνάς σε άσχετα. Για πες μας μια και το ψάχνεις ΤΙ ακριβώς θεωρείς SEO. 1, 2 , 3 ... να δούμε τι θεωρείς εσύ ως SEO, γιατί από ότι φαίνεται ούτε μεταξύ σας δεν το έχετε ξεκαθαρίσει.

Το ποιος πρέπει να ανοίξει τα μάτια του άστο να το κρίνουν όσοι μας διαβάζουν και ΔΕΝ είναι του συναφιού σου (και δεν εννοώ μόνο τους "επαγγελματίες" SEOs όταν λέω το συνάφι, αλλά τους υπέρμαχους του).
Geobak
SEM Moderator

ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2009 13:15    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

dimsis ανέφερε:
Δεν απάντησες όμως σχεδόν σε όλα τα σχετικά sites που παρουσιάστηκαν και εδώ αλλά και στα υπόλοιπα που ξέρετε έχουν στους τίτλους λέξεις σχετικά με SEO. Eίναι spammers και δεν είναι σωστοί επαγγελματίες;
Και εκτός αυτού από τι μια μας λες ότι τα πιο σημαντικά είναι αυτά που έκανα quote, και από την άλλη το γυρνάς σε άσχετα. Για πες μας μια και το ψάχνεις ΤΙ ακριβώς θεωρείς SEO. 1, 2 , 3 ... να δούμε τι θεωρείς εσύ ως SEO, γιατί από ότι φαίνεται ούτε μεταξύ σας δεν το έχετε ξεκαθαρίσει.

Το ποιος πρέπει να ανοίξει τα μάτια του άστο να το κρίνουν όσοι μας διαβάζουν και ΔΕΝ είναι του συναφιού σου (και δεν εννοώ μόνο τους "επαγγελματίες" SEOs όταν λέω το συνάφι, αλλά τους υπέρμαχους του).

Διακρίνω μαι τάση σου να κατευθύνεις τα λόγια μου ΠΑΛΙ...

Κοιτάω την mindworks

Title στα serps: Mindworks. The Leading Search Marketing Agency in Greece.

Για μένα έχει σημασία πως φαίνεται το title στα serps,αν έχει καλό copyright,και πάνω απ'ολα να δείχνει οτι είναι φτιαγμένο για ανθρώπους και όχι για τις μηχανές...

Συνέχισε να βάζεις λόγια στο στόμα μου και να μου προσδίδεις "αξιώματα" που δεν διεκδίκησα

Σε λίγο θα με πεις και τον "batman του SEO" "daredevil του SEO" κτλ...

Να ξαναπώ ότι δεν είμαι υπέρμαχος κανενός?

Απλά λέω την γνώμη μου από την δική μου οπτική γωνία

Με την λογικη σου λοιπόν εσύ είσαι υπέρμαχος του σιναφιού σου(developers και υπέρμαχοι του developing)

Το thread αυτό υποτίθεται το έκανες για διάλογο και λέω την γνώμη μου...Η μήπως το έκανες απλά για το κράξιμο και δεν θες να καταθέσει κάποιος τα επιχειρήματά του?Εγώ θα το αφήσω να το κρίνουν το thread όσοι το διαβάζουν αλλά δεν θα δεχθώ υποδείξεις από εσένα στο τι θα πω εφόσον τηρώ τους κανόνες του forum.Το πιασες?

εdit:Τα quotes που έκανα είναι posts που συμφωνώ σε όλο to thread...Αυτό δεν σημαίνει οτι αυτά τα posts αποκλειστικά μπορούν να ορίσουν τι σημαίνει seo,developing,design,ποιά είναι η κοσμοθεωρία μου ποιά άποψη έχω για την θεωρία της σχετικότητας ,πόσα γκόλ θα βάλει ο Ολυμπιακός κτλ...

SEO

Αυτό που απλά προσπαθώ να πω εδώ και τόσες σελίδες είναι οτι σε κάθε κλάδο υπάρχουν αυτοί που προσπαθούν να εκμεταλλευτούν τον χώρο και να βγάλουν εύκολα λεφτά.Τέτοιοι υπάρχουν και στο development...Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι θα τους βάζουμε όλους στην ίδια μοίρα...Εκτός βέβαια και αν αυτό εξυπηρετεί κάποια συμφέροντα και έτσι τα ισοπεδώνουμε όλα και όλους....
scoobby

Μέλος από: 27 Νοε 2007
Περιοχή: naxos town,greece.
ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2009 13:43    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

dimsis ανέφερε:
Τι λέγαμε;
http://www.google.gr/search?num=100&hl=el&q=seo+master&meta=cr%3DcountryGR

http://www.google.gr/search?hl=el&q=seo+guru&meta=cr%3DcountryGR

http://www.google.gr/search?num=100&hl=el&q=seo+expert&meta=cr%3DcountryGR

ένα απλό πείραμα που ήδη αφαιρέθηκε.... γιατί είδα ότι υπήρχε ενδιαφέρον για τις προσωπικές μου δουλειές...

seo guru google.gr search
at 2009-02-13

seo master google.gr search
at 2009-02-13

seo expert google.gr search
at 2009-02-13

Βρηκες και εσυ λεξη κλειδι για να μας αποδειξεις οτι, οτι και να λεμε οσες φορες και να τα εχουμε πει εσεις το χαβα σας....Κοιτα λοιπον στα αποτελεσματα της λεξεις Seo expert που παραθετεις ακριβως απο πανω σου σε ενα μπλογκ της πλακας και σε ενα μπλογκ ποστ 5 γραμμων που βγαινει πανω απο την κεντρικη σου σελιδα τι λεω
Βεβαια οι Seo Experts δεν θελουν να βγαινουν για κατι που δεν ψαχνουν οι χρηστες οποτε ο ορος Seo Expert μπορει και να μην ειναι ανταγωνιστικος τοσο

SEM Moderator

ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2009 13:57    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Κάτι άσχετο που μόλις παρατήρησα

Το seo-expert.gr(που είναι verified από το pivot.gr ώς pivot top seo expert) που βγαίνει λίγο πάνω από τον dimsis στο παραδειγματάκι του για το keyword seo expert είναι του μέλους του freestuff fiskilis...TΟ κειμενάκι που έχει στην αρχική σύμφωνα με το disclaimer που σωστά έχει μπει είναι από τoν οδηγό SEO εδώ στο freestuff...

Επομένως αν καταλαβαίνω καλά στους αερολόγους εντάσεις και την εν λόγω σελίδα?

dimsis
Reporter

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2009 14:01    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Συνεχίζεις τα άκυρα και αόριστα και από την άλλη κατηγορείς εμένα για γενικεύσεις. Θα μας φωτίσεις και εμάς να μάθουμε τι ακριβώς ορίζεις ως SEO. Εσύ ή οι υπόλοιποι. Γράψε μας ΑΚΡΙΒΩΣ τι είναι στην πράξη αυτό που αποκαλείς εσύ προσωπικά ως SEO με δικά σου λόγια έστω και επιγραμματικά, μια και εμείς δεν το γνωρίζουμε. (δεκτό ακόμα και copy paste από αλλού εφόσον συμφωνείς με τον συγγραφές και υπάρχει πηγή (backlinks δίνουμε εμείς εδώ βλέπεις) ). Συγκεκριμένα πράγματα… στην πράξη περιμένουμε να διαβάσουμε. SEO είναι ΑΥΤΟ και μπορεί να γίνει ΕΤΣΙ. Ελπίζω να μη το αποφύγεις στο στυλ «γράψε μου εσύ τι θεωρείς SEO» και να μας το ξεκαθαρίσεις και να απαντήσεις συγκεκριμένα.

Στην mindwork που μας έφερες ως παράδειγμα δεν γράφει δηλαδή: "Search Marketing" ... για δες και τους άλλους μη ντρέπεσαι… αναφέρθηκαν ας πούμε seoexperts.gr searchenginemarketing.gr , seo-greece.com βρες και άλλους από το αγαπημένο σου google και δες τους τίτλους.
Κατά τα λεγόμενα σου «Ότι και να λέει έκανε keyword spamming στα title tags ξεγελώντας έτσι τις μηχανές...Ισως το πρώτο και πιο σημαντικό πράγμα που κοιτάει μια μηχανή για να σε κατατάξει είναι τα keywords που βάζεις στα title tags,h1 tag και στο body του κειμένου... «, «Το title-keyword spamming που κάνεις δεν είναι αποδεκτή τακτική απο τους σωστούς επαγγελματίες.Επίσης δνε είναι καλό αισθητικά στο μάτι.Υποτίθεται οτι πρώτα γράφουμε για τους ανθρώπους και όχι για της μηχανές.Το copyright του title tag που έχεις κάνει είναι άθλιο» όλοι αυτοί σπαμάρουν. Τους είδες τους τίτλους είναι καλοί «title για serps» και «είναι φτιαγμένοι για ανθρώπους και όχι για τις μηχανές»;;; ¨ή είναι τελικά όλοι spammers, ξεκαθάρισε το.

Διάλογο κάνουμε, αλλά τα ΔΙΚΑ σου επιχειρήματα που αναφέρεις που είναι; Εκτός αυτού αντί για διάλογο μερικοί από εσάς προσπαθείτε και το γυρίσετε σε προσωπικό επίπεδο και δεν βλέπω και πολλά επιχειρήματα εκτός του Κώστα του Μάντζιαρη και 2-3 ακόμα, που ο άνθρωπος από αυτά που προσφέρουν ως υπηρεσίες και περιέγραψε μόνο αποκλειστικά SEO δεν είναι, αλλά ένα πακέτο υπηρεσιών που περιλαμβάνει ΚΑΙ SEO μέσα. Εκτός και αν δεν κατάλαβα κάτι καλά, οπότε ας με διορθώσει.

Τέλος, αφού δεν ανήκεις σε κανένα συνάφι όπως λες γιατί με τόσο πάθος και ένταση υπερασπίζεσαι και στην τελική δεν μας έχεις γράψει και ξεκάθαρα σε ΤΙ ακριβώς διαφωνείς και τι πιστεύεις. Εγώ σαφώς και ανήκω στο σινάφι των developers αφού αυτή είναι η δουλειά μου (και όχι μόνο στα λόγια), και συχνά πυκνά προασπίζομαι ότι μου αρέσει ή κριτικάρω ότι δεν μου αρέσει, πράγμα που θα δεις αν έχεις διαβάσει τα links με τα μηνύματα (που δεν είναι τα μόνα) που έδωσα σε προηγούμενο post στον φίλο που μας κατηγορούσε ότι δεν έχουμε γράψει τα κακώς κείμενα και του δικού μας χώρου.

Εφόσον αυτά που γράφεις αφορούν το άτομο μου προσωπικά, σαφώς και χρειάζεσαι υπόδειξη. Εσύ το πιασες; http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=1188
παράθεση:
- Δεν κάνουμε προσωπικές επιθέσεις σε άλλα μέλη.

Για το άλλο που ρωτάς στο τελευταίο σου μήνυμα δεν σε έπιασα σε τι ακριβώς ζητάς την άποψη μου;
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 475
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2009 14:05    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Geobak ανέφερε:
Κάτι άσχετο που μόλις παρατήρησα

Το seo-expert.gr(που είναι verified από το pivot.gr ώς pivot top seo expert) που βγαίνει λίγο πάνω από τον dimsis στο παραδειγματάκι του για το keyword seo expert είναι του μέλους του freestuff fiskilis...TΟ κειμενάκι που έχει στην αρχική σύμφωνα με το disclaimer που σωστά έχει μπει είναι από τoν οδηγό SEO εδώ στο freestuff...

Επομένως αν καταλαβαίνω καλά στους αερολόγους εντάσεις και την εν λόγω σελίδα?

αν θυμάμαι καλά ο fiskilis το είχε φτιάξει από μια παρόμοια συζήτηση που είχε γίνει στο forum που έχουμε για SEO. Αλλά δε μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει κάποιος άλλος να απολογηθεί για τον fiskilis...

cdhyper
Literature Moderator

Μέλος από: 23 Ιουν 2001
Βοηθήματα: 4

Περιοχή: Φωτονερόπετρα
ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2009 14:07    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Έλα ρε, στο seo expert βγαίνει το pivot 4o στο web και 1ο στην Ελλάδα για φαντάσου. Δεν το χα ψάξει ποτέ

Για την εννοιολογική οριοθέτηση του SEO έχω καταλήξει ότι ο καθένας το ορίζει όπως θέλει. Ο CostasM το όρισε σαν business consultancy. Αν δεν έχουμε καταλήξει στον ορισμό του, δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα και μιλάμε άδικα όπως είχε πει και ο seo guru Wittgenstein.

Geobak
SEM Moderator

ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2009 14:16    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δεν θα εμπλακώ σε κοκορομαχία μαζί σου...Σου απάντησα πιο πάνω τι θεωρώ seo κτλ κτλ κτλ και δεν πρόκειται αν ασχοληθώ άλλο με το θέμα...Αν θέλεις επίσης διάβασε και τα προηγούμενα posts μου.Δεν κυνηγάω το link juice για κανέναν απο το fs και αν θέλει ο admin μπορεί να τα κάνει όλα τα links μου nofollow...Ξαναλέω οτι δεν ασχολούμαι επαγγελματικά με τον κλάδο...

Όσο για τις προσωπικές επιθέσεις,moderator του forum και άλλοι χρήστες σε προηγούμενες σελίδες έκαναν το ίδιο αλλά δεν σε είδα να τους κάνεις σύσταση-υπόδειξη...

Το παράδειγμα με τον fiskilis είναι άτοπο και το παραδέχομαι...Απλά ήθελα να δείξω την τραγική ειρωνεία του πράγματος σε συνδυασμό με το παράδειγμα του dimsis για το keyword seo-expert....

Μου φαίνεται πως σωστά ειπώθηκε οτι μια τέτοια πλατιά αντιπαράθεση χωρίς κάποια συγκεκριμένα συμφωνημένα πλαίσια δύσκολα να καταλήξει κάπου...

Last edited by Geobak on 26 Ιαν 2011 00:09, edited 3 times in total
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 15 από 45 [663 Μηνύματα] Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, ..., 13, 14, 15, 16, 17, ..., 43, 44, 45 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Αυτό το Σαββατοκύριακο η Web World Expo στο Ζάππειο Μέγαρο 0 cordis 20 Οκτ 2016 11:04
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Σε λίγες μέρες η web world expo 2016 0 cordis 12 Οκτ 2016 10:58
Web World Expo 2016, 22 & 23 Οκτωβρίου 2016 στο Ζάππειο 0 cordis 15 Σεπ 2016 16:12
Διευκρίνιση της Microsoft περί ματαίωσης επενδυτικής δραστηριότητας στην Ελλάδα 0 cordis 30 Οκτ 2015 00:03
Σε δυο εβδομάδες η 5η Web World Expo 24-25 Οκτωβρίου 2015, Ζάππειο Μέγαρο 0 cordis 09 Οκτ 2015 15:37

Τώρα είναι 04 Δεκ 2016 16:17 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites