freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

SEO / marketing business στο web: Η πανούκλα του διαδικτύου

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 16 από 45 [663 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: seowebmarketingαπόψειςbusiness Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, ..., 14, 15, 16, 17, 18, ..., 43, 44, 45 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 475
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
View users profile Visit posters website
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2009 14:20    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Geobak ανέφερε:
Δκαι αν θέλει ο admin μπορεί να τα κάνει όλα τα links μου nofollow...

παρακαλώ να μη με ανακατεύετε εμένα ή να αναφέρετε πιθανές ή φανταστικές ενέργειές μου στις μεταξύ σας συζητήσεις.

ευχαριστώ.

scoobby

Μέλος από: 27 Νοε 2007
Περιοχή: naxos town,greece.
ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2009 14:25    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

scoobby ανέφερε:
Geobak ανέφερε:
παράθεση:
Search engine optimization (SEO) has turned into a big business, and from what I can tell it's the modern version of snake oil. The unproven nonsense spewed by so-called "SEO experts" simply doesn't work. And worse, it's screwing up the elegance of the Web.

How did John come to these results?
http://www.seobook.com/john-dvorak-seo

Εσυ παντως Geobak με τοσο διαβασμα που ριχνεις θα γινεις expert και μετα θα σε κραζουν

Geobak εγω παντως στο ειχα πει
Ενα χρονο πριν το thread απο κατω αλλα....
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=34931&postorder=asc

ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2009 14:27    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

cdhyper ανέφερε:
Έλα ρε, στο seo expert βγαίνει το pivot 4o στο web και 1ο στην Ελλάδα για φαντάσου. Δεν το χα ψάξει ποτέ

Για την εννοιολογική οριοθέτηση του SEO έχω καταλήξει ότι ο καθένας το ορίζει όπως θέλει. Ο CostasM το όρισε σαν business consultancy. Αν δεν έχουμε καταλήξει στον ορισμό του, δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα και μιλάμε άδικα όπως είχε πει και ο seo guru Wittgenstein.

Ναι cdhyper ουτε εσυ το ειχες ψαξει ουτε το αλλο 99.99% τον αλλων ελληνων,αυτο λεμε!

Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 475
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2009 14:34    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Επειδή σε μερικούς έχει γυρίσει το μάτι ανάποδα και αρχίζουν να αναφέρονται και να επιτίθενται στο FreeStuff.gr ως κοινότητα και ως forum σας κάνω γνωστό ότι το επίσημο FreeStuff.gr δε παίρνει θέση στην διένεξη αυτή αλλά και ούτε σε καμία άλλη. Απλά ελέγχει να γίνονται όλα όσο γίνετε μέσα στους όρους χρήσης.

Οι moderators, administrators και όλα τα μέλη εκφέρουν ΠΑΝΤΑ την δική τους προσωπική γνώμη και μιλάνε ως άτομα.

Η μόνη περίπτωση που κάνουν χρήση της ιδιότητάς τους είναι όταν αναφέρονται στους όρους χρήσης της κοινότητας και ΜΟΝΟ τότε. Και ΜΟΝΟ στην παράγραφο που αναφέρουν τους όρους χρήσης.

Στο συγκεκριμένο θέμα το FreeStuff.gr δεν έχει άποψη, ή καλύτερα η άποψή του είναι η περίληψη της παραπάνω συζήτησης που συμμετέχουν όλα τα μέλη του.

Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου άποψη έχει αναφερθεί σε μηνύματά μου παραπάνω και δεν εκφράζει το FreeStuff.gr άλλα μόνο εμένα.

* Το παραπάνω κείμενο είναι και ένα προσχέδιο του Best Practice Guide που ετοιμάζω για το FreeStuff.gr

Ευχαριστώ.

dimsis
Reporter

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2009 14:35    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ειλικρινά τώρα που ηρέμησαν τα πράγματα. Υπάρχει άνθρωπος που μπορεί να μας γράψει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ποιες υπηρεσίες ορίζεται ως SEO;

edit: Δεν ηρέμησαν... τα πήρε ο Γιάννης Θα πρέπει να το βάλουμε υπογραφή Γιάννη ότι όσα γράφουμε είναι οι προσωπικές απόψεις του καθενός μου φαίνεται...
scoobby

ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2009 14:41    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αντε να πω εγω την αποψη μου μιας και την εχω ηδη γραμμενη.
Βεβαια περιλαμβανει και σεμ μεσα εκτος απο σεο αυτη η διαδικασια αλλα φανταζομαι οι πιο πολλοι εδω τα βαζουν στο ιδιο τσουβαλι οποτε...
.Ο καλος σεο πρεπει να κανει την ερευνα του στης λεξεις που πρεπει να στοχευσει,να σπαταλησει τον αναλογο χρονο στο να βαλει λινκ εκει που πραγματικα θα του αποδωσουν τα μεγιστα προσεχωντας τον χρονο να μην ειναι πολυ γρηγορα ουτε πολυ αργα,πρεπει να κανει τρακ και να αναλυσει τα στοιχεια των στατιστικων του σαιτ για να ξαναδιαμορφωση την στρατηγικη του ωστε να εχει καλυτερα αποτελεσματα,και ολα κομπλε να τα κανει και να αφιερωσει ολο του τον χρονο ασταθμητη παραγοντες μπορουν να τα καταστρεψουν ολα.Με λιγα λογια δεν ειναι δουλεια αρπα-κολα αλλα ειναι μια δουλεια που δεν τελειωνει με την παραδοση ενος σαιτ και παμε στον eπομενο αλλα ειναι διαχρονικη.

Reporter

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2009 14:50    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

scoobby ανέφερε:
Βεβαια οι Seo Experts δεν θελουν να βγαινουν για κατι που δεν ψαχνουν οι χρηστες οποτε ο ορος Seo Expert μπορει και να μην ειναι ανταγωνιστικος τοσο

Και γιατί βλέπω κλεισμένα τότε κάτι π.χ. τα seoexperts.gr, seomasters.gr, seoexpert.gr, seomaster.gr κλπ αφού δεν είναι ανταγωνιστικά; Υπόψην Το seoguru.gr είναι ελεύθερο... ΟΠΟΙΟΣ ΠΡΟΛΑΒΕΙ... πάμε στοίχημα πως το ανώτερο σε ένα μήνα θα το έχουν κλείσει κάποιοι; 14 Φεβ. 2009

scoobby ανέφερε:
Βεβαια περιλαμβανει και σεμ μεσα εκτος απο σεο αυτη η διαδικασια αλλα φανταζομαι οι πιο πολλοι εδω τα βαζουν στο ιδιο τσουβαλι οποτε...

Μα εσύ αυτό δεν κάνεις τώρα; Γράψε σε παρακαλώ συγκεκριμένα για SEO στην ΠΡΑΞΗ τι κάνει ένας που πληρώνεται για SEO. Ήρθα εγώ και σε πληρωσα για το site μου. ΤΙ θα κάνεις; Επιγραμματικά έστω.
fafos
Script Master

Μέλος από: 30 Νοε 2004
Βοηθήματα: 17
Scripts: 6

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2009 14:53    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

@Geobak.. esy aplos kaneis prosopikh epithesi ston Dimsis.. auto eklamvano ego kai tipota allo...

@Provokatoras... esy me ti akrivos asxoleisai? ego to paizo developer alla den ksero pou pane ta 4...

Tha mou apanthsei kapoios SEOexpertas sto erothma pou ethesa?

an sas tyxoun 2 websites me to idio periexomeno ti kanete apo pleuras SEO?

ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2009 15:09    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

dimsis:
1)και καποια typos ειναι καταχωρυμενα αυτο δεν σημαινει τιποτα προφανως!
2)Παλι τα ιδια θα λεμε??ολοι οσοι σου απαντανε σε αυτο τους ξαναρωτας.Ετσι και αλλιως στο ταιτλ του θρεντ αναφερεσε και στα 2 οποτε σου απανταω και για τα 2 εαν βαλεις στο σεμ επισης τα Keyword advertising και E-mail Marketing.
και αντε να σου πω και επιγραματικα στο σεο τα Keywords discovery,On-site optimization,Backlinks building.
Αντε τα ειπα και στα αγγλικα,ελπιζω να σε καλυψα τωρα.

fafos
Οποιος σου λεει οτι θα το βγαλει πρωτο ειναι αεριτζης.Προφανως θα κανει της απαιτουμενες ενεργειες για να τα φτασει ψηλα.Καποιο λογω μπατζετ η παλαιοτητας θα φτασει πιο ψηλα απο το αλλο!

SEM Moderator

Μέλος από: 03 Ιουν 2008
Νέα: 4

Περιοχή: Athens,Greece
blog linkedin twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2009 15:15    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

dimsis ανέφερε:
scoobby ανέφερε:
Βεβαια οι Seo Experts δεν θελουν να βγαινουν για κατι που δεν ψαχνουν οι χρηστες οποτε ο ορος Seo Expert μπορει και να μην ειναι ανταγωνιστικος τοσο

Και γιατί βλέπω κλεισμένα τότε κάτι π.χ. τα seoexperts.gr, seomasters.gr, seoexpert.gr, seomaster.gr κλπ αφού δεν είναι ανταγωνιστικά; Υπόψην Το seoguru.gr είναι ελεύθερο... ΟΠΟΙΟΣ ΠΡΟΛΑΒΕΙ... πάμε στοίχημα πως το ανώτερο σε ένα μήνα θα το έχουν κλείσει κάποιοι; 14 Φεβ. 2009

scoobby ανέφερε:

Μα εσύ αυτό δεν κάνεις τώρα; Γράψε σε παρακαλώ συγκεκριμένα για SEO στην ΠΡΑΞΗ τι κάνει ένας που πληρώνεται για SEO. Ήρθα εγώ και σε πληρωσα για το site μου. ΤΙ θα κάνεις; Επιγραμματικά έστω.

Επειδή είναι κλεισμένα τα domain δεν σημαίνει οτι είναι ανταγωνιστικά...

Και εγώ έχω κλείσει το kolopetinitsa.gr πχ αλλά δεν το έκλεισα επειδή είναι ανταγωνιστικό η μη...

Εκεί πάμε σε άλλα χωράφια...

Οσο για το τί κάνεις ένας που πληρώνεται για SEO όπως σου είπα και απο το twitter εγώ θα σε στείλω στο link seo που έχω βάλει πιο πριν σε ποστ που σε στελνει συγκεκριμένη σελίδα της mindworks...Είναι αυτή που εκφράζει καλύτερα την προσωπική μου άποψη από τον Ελλαδικό χώρο στην ερώτηση σου...

Επιγραμματικά απο την σελίδα τους για όσους βαριούνται να κάνουν click αντιγράφω απο την σελίδα της Mindworks :SEO auditing, Keyword research & analysis, Competition analysis, Content development, HTML optimization, Sitemap/internal linking, link building Campaign, Social media optimization, Reporting.

Kαι ναι δεν εργάζομαι στον χώρο αλλά μου αρέσει να διαβάζω πολύ και να κάνω tests και απλά πιστεύω ότι κάνουν καλή δουλεία για τα ελληνικά δεδομένα. Πειράζει?

@fafos το παιχνίδι των ερωτήσεων θα παίξουμε?Και έτσι αν είναι η ερώτηση σου δεν είναι ξεκάθαρη και δεν μπορώ να βγάλω νόημα...Εννοείς να τύχουν δυο sites με ίδιο περιεχόμενο και έρθουν σε εναν sεο consultant τι θα κάνει?Είναι απλό νομίζω...Η google κυνηγάει το duplicate content...Δεν νομίζω ότι κάποιος σωστός επαγγελματίας που σέβεται τον εαυτό του θα το έκανε.Εγώ αν είχα εταιρία πρώτα θα συμβούλευα τον πελάτη τι είναι το σωστό.

Αυτό είναι το SEO auditing που λέω πιο πάνω...

Λύθηκε η απορία σου?

Πες μου τώρα εσύ σαν developer..Αν ερχόταν ένας πελάτης και σου έλεγε ότι σου δίνω πολλά λεφτά για να κάνεις την σελίδα μου ίδια με του τάδε...Τι θα έκανες?

Last edited by Geobak on 14 Φεβ 2009 15:52, edited 1 time in total
fafos
Script Master

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2009 15:19    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

@scoobby... den me endiaferei an to vgalei proto h teleutaio.. me endiaferei na matho ti lene stous pelates tous... emeis oi apateones-developers otan mas tyxoun 2 paromoia projects pairnoume kapoies classes kai functions apo to proto project kai ta prosthetoume sto neotero me merikes allages.. sto seo omos ta pragmata einai allilosygrouomena.. otan zhththei na feiaxtoun 2 websites me to idio periexomeno-antikeimeno ti akrivos lene kai kanoun stous pelates tous? logika tha prepei kapoios na parei kalytera apotelesmata.. etsi den einai? ti tha poun se auton pou vgainei 2os? h tha tous phgainoun enalaks?

poio dublicate periexomeno mas les Geobak? yparxei periptosh 2 websites san to FS na exoun to idio periexomeno? yparxei periptosh 2 websites san to facebook link to facebook na exoun idio periexomeno? gia autes tis periptoseis milao...

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2009 15:24    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Geobak ανέφερε:

Πες μου τώρα εσύ σαν developer..Αν ερχόταν ένας πελάτης και σου έλεγε ότι σου δίνω πολλά λεφτά για να κάνεις την σελίδα μου ίδια με του τάδε...Τι θα έκανες?

Den tha sou apanthso apo thn pleura mou giati ego eimai trelokomeio kai exo ftasei se shmeio pou vlepo romantika to web kai euxomai na to deite kapote kai eseis etsi.. tha sou apanthso omos gia allous developers kai etaireies oi opoies feiaxnoun klonous allon websites... auto ginete se olo ton kosmo kai oxi mono apo Ellhnes apateones-developers kai den einai apateonia.... to kalytero paradeigma?

zoo.gr => parea.gr

ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2009 15:26    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δηλαδη θες να μου πεις τι θα γινει οταν ερθουν 2 σαιτ που βγηκαν στον αερα την ιδια ημερομηνια πουλανε το ιδιο ακριβως προιον και διαθετουν το ιδιο ακριβως μπατζετ και εχουν παει στην ιδια σεο εταιρια την ιδια χρονικη περιοδο???????

Ας ειμαστε λιγο σοβαροι....

Script Master

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2009 15:29    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

scoobby ανέφερε:
Δηλαδη θες να μου πεις τι θα γινει οταν ερθουν 2 σαιτ που βγηκαν στον αερα την ιδια ημερομηνια πουλανε το ιδιο ακριβως προιον και διαθετουν το ιδιο ακριβως μπατζετ και εχουν παει στην ιδια σεο εταιρια την ιδια χρονικη περιοδο???????

Ας ειμαστε λιγο σοβαροι....

den leo auto.. to antitheto malista.. exo ena site pou poulaei patates.. h X etaireia anelave kai mou efeiakse to SEO kai ola kala.. meta apo 1-2 xronia pas esy me ena allo site pou poulaei epishs patates sthn idia etaireia X gia na sou feiaksei to SEO... pos antidra h X etaireia? an esy me peraseis sta apotelesmata se ligo kairo ego den prepei na antidraso kai na po sthn X etaireia giati me kseperases esy? den mporo na to perigrapso poio apla...

Μέλος από: 25 Ιαν 2004
Βοηθήματα: 66
Νέα: 12

Περιοχή: Wild West
View users profile
deviantART facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2009 15:30    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εγώ πάντως σαν πελάτης και καταναλωτής δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό το SEO.

Θα έβαζα λοιπόν στο google Πως θα βγω πρώτος στο google ώστε να μπορέσω να βρω απαντήσεις στο ερώτημά μου και να πρόωθήσω την εταιρεία μου.

Απ' ότι βλέπετε ή θα πήγαινα στην εταιρεία που βγάζει το πρώτο αποτέλεσμα ή θα ακολουθούσα τις οδηγίες που δίνει το forum του joomla.gr.

Όλοι αυτοί που βροντοφωνάζουν ότι μπορούν να απαντήσουν στο ερώτημά μου, και να μου προσφέρουν τις υπηρεσίες τους, δεν βρίσκονται καν στις 10 πρώτες σελίδες του Google.

Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Αυτό το Σαββατοκύριακο η Web World Expo στο Ζάππειο Μέγαρο 0 cordis 20 Οκτ 2016 11:04
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Σε λίγες μέρες η web world expo 2016 0 cordis 12 Οκτ 2016 10:58
Web World Expo 2016, 22 & 23 Οκτωβρίου 2016 στο Ζάππειο 0 cordis 15 Σεπ 2016 16:12
Διευκρίνιση της Microsoft περί ματαίωσης επενδυτικής δραστηριότητας στην Ελλάδα 0 cordis 30 Οκτ 2015 00:03
Σε δυο εβδομάδες η 5η Web World Expo 24-25 Οκτωβρίου 2015, Ζάππειο Μέγαρο 0 cordis 09 Οκτ 2015 15:37

Τώρα είναι 06 Δεκ 2016 19:55 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites