freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

SEO / marketing business στο web: Η πανούκλα του διαδικτύου

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 18 από 45 [663 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: seowebmarketingαπόψειςbusiness Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, ..., 16, 17, 18, 19, 20, ..., 43, 44, 45 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
ThyClub
Honorary Member

Μέλος από: 17 Νοε 2003
Βοηθήματα: 8
Νέα: 2
Templates: 3
Scripts: 5

Περιοχή: Hell's Kitchen
View users profile Visit posters website
portfolio facebook twitter deviantART digg del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2009 16:06    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Geobak ανέφερε:
lunarmedia ανέφερε:
Εγώ πάντως σαν πελάτης και καταναλωτής δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό το SEO.

Θα έβαζα λοιπόν στο google Πως θα βγω πρώτος στο google ώστε να μπορέσω να βρω απαντήσεις στο ερώτημά μου και να πρόωθήσω την εταιρεία μου.

Απ' ότι βλέπετε ή θα πήγαινα στην εταιρεία που βγάζει το πρώτο αποτέλεσμα ή θα ακολουθούσα τις οδηγίες που δίνει το forum του joomla.gr.

Όλοι αυτοί που βροντοφωνάζουν ότι μπορούν να απαντήσουν στο ερώτημά μου, και να μου προσφέρουν τις υπηρεσίες τους, δεν βρίσκονται καν στις 10 πρώτες σελίδες του Google.

Σωστό σαν επιχείρημα αλλά το keyword tool της Google που δείχνει περίπου πόσες αναζητήσεις γίνονται για καποιον όρο στο google.gr ανα μήνα δείχνει ότι οι αναζητήσεις αυτού του όρου είναι ελαχιστόταστες...

Τώρα να με συγχωρέσετε αλλά έχω να μελετήσω Οργάνωση και Διοίκηση Λιμένων...

Σας παρακαλώ μην κάνετε πολλά posts μέχρι να επιστρέψω

CU...

Πιστεύεις οτι θα έπρεπε να είναι μεγαλύτερο το ποσοστό αυτό? Γιατί στην Ελλάδα ζούμε.

Τελικά με ποιές λέξεις ψάχνει ο κάτοχος ενός ξενοδοχείου που θέλει να φτιάξει την σελιδούλα του?

Που να πληρώσω για να ανέβω θέση στο Google?
manolism
Super Moderator

Μέλος από: 25 Ιαν 2004
Βοηθήματα: 66
Νέα: 12
Templates: 1

Περιοχή: Wild West
View users profile
deviantART facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2009 16:08    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δηλαδή εγώ που έχω ζαχαροπλαστείο με τους καλύτερους κουραμπιέδες της Αθήνας και θέλω το site μου να ανέβει στο google αλλά δεν ξέρω πως, θα γράψω στο google κουραμπιέδες στην Αθήνα.

Βοηθήματα: 68
Νέα: 7
Scripts: 3

Περιοχή: Womans' Brain
View users profile Send email to user Visit posters website
blog deviantART flickr myspace facebook linkedin 
hi5 sync twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2009 16:11    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αυτός κατάλαβε τι λέει
εσύ δεν ξέρεις τι απαντάς.
Και όχι τίποτα άλλο, αλλα έχω ξεκινήσει και κουράζομαι, όπως και πολοί που παρακολουθούν αυτή τη συζήτηση, να πηγαίνουμε παραπάνω, να ΞΑΝΑ - διαβάζουμε προηγούμενα σας σχόλια για να βγάλουμε άκρη.

O Lunar έκανε αναφορά σε διαφορετικό πράγμα απο αυτό που απάντησες εσύ.

Εάν θέλω να ψάξω για να "βγώ ψηλά στο google" θα γράψω SEO δηλαδή, χωρίς να γνωρίζω κάν τι είναι το SEO?

Άλλο τα PAROS HOTEL. Ξέρω σε ποίο νησί θέλω να πάω και ξέρω οτι μένω σε ξενοδοχεία και όχι σε μυρμιγκοφολιά

capicci?

ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2009 16:15    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

scoobby ανέφερε:
λουναρ.
Αυτο καταλαβες απο αυτο που ειπα?Οχι οι πελατες ψαχνουν για paros hotels εαν εχουν ξενοδοχειο στην παρο.
Καταλαβες τωρα?

Οι πελάτες των ξενοδοχείων αυτο θα γράψουν. Το θέμα είναι οτι η σελίδα δεν είνα των πελατών. Ο ιδιοκτήτης τι θα γράψει?
scoobby

Μέλος από: 27 Νοε 2007
Περιοχή: naxos town,greece.
ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2009 16:57    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Λοιπον για να σας το κανω πιο λιανα ο ξενοδοχος που θελει να βγαινει πρωτος στο γκουγκλ αυτο παταει και βλεπει ποιοι ειναι πρωτοι και πως το εχουνε κανει η με ποιους εχουν συνεργαστει η τι λινκ εχουν βαλει και κανει το ιδιο δεν γραφει βγαλε με πρωτο στον γκουγκλ και τετοιες βλακειες....
do you follow me?????
Ημαρτον ρε basilakis ,lunarmedia kai thyclub ελληνικα μιλαω.
αντμιν το εκανα για συντομια,προφανως δεν εννοω τιποτα!

Last edited by scoobby on 14 Φεβ 2009 18:25, edited 1 time in total
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 477
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2009 17:04    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

άλλη μια φορά...
cordis ανέφερε:
Επειδή σε μερικούς έχει γυρίσει το μάτι ανάποδα και αρχίζουν να αναφέρονται και να επιτίθενται στο FreeStuff.gr ως κοινότητα και ως forum σας κάνω γνωστό ότι το επίσημο FreeStuff.gr δε παίρνει θέση στην διένεξη αυτή αλλά και ούτε σε καμία άλλη. Απλά ελέγχει να γίνονται όλα όσο γίνετε μέσα στους όρους χρήσης.

Οι moderators, administrators και όλα τα μέλη εκφέρουν ΠΑΝΤΑ την δική τους προσωπική γνώμη και μιλάνε ως άτομα.

Η μόνη περίπτωση που κάνουν χρήση της ιδιότητάς τους είναι όταν αναφέρονται στους όρους χρήσης της κοινότητας και ΜΟΝΟ τότε. Και ΜΟΝΟ στην παράγραφο που αναφέρουν τους όρους χρήσης.

Στο συγκεκριμένο θέμα το FreeStuff.gr δεν έχει άποψη, ή καλύτερα η άποψή του είναι η περίληψη της παραπάνω συζήτησης που συμμετέχουν όλα τα μέλη του.

Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου άποψη έχει αναφερθεί σε μηνύματά μου παραπάνω και δεν εκφράζει το FreeStuff.gr άλλα μόνο εμένα.

* Το παραπάνω κείμενο είναι και ένα προσχέδιο του Best Practice Guide που ετοιμάζω για το FreeStuff.gr

Ευχαριστώ.

ThyClub
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2009 17:42    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ρε συ Scooby εγώ εσύ κι άλλοι 100 που έχουμε ασχοληθεί με html θα το δούμε αυτό στην σελίδα. Αναφέρομαι στο:

παράθεση:
ο ξενοδοχος που θελει να βγαινει πρωτος στο γκουγκλ αυτο παταει και βλεπει ποιοι ειναι πρωτοι και πως το εχουνε κανει η με ποιους εχουν συνεργαστει η τι λινκ εχουν βαλει και κανει το ιδιο

Ο ξενοδόχος νομίζεις οτι εκτός απο τον Ερμή (Απίστευτα καλό προγραμματάκι) ψήνει καφέ σε php και ανακατεύει με html?

Άσχετος είναι. Και δεν θα ψάξει τι λινκ έχει ενα site αλλά θα πάει αμέσως στο ζουμί.

Στο Lamoara αυτό έγινε. Ήθελε να του βγάλω το www.la-moara.gr πρώτο με τις λέξεις lamoara... Όταν του εξήγησα κατάλαβε οτι οι πελάτες του δεν θα ψάχνουν γι αυτή την λέξη αλλά για "Ξενοδοχεία στην κρανιά γρεβενών".
scoobby

Μέλος από: 27 Νοε 2007
Περιοχή: naxos town,greece.
ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2009 18:32    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ThyClub ανέφερε:
Ρε συ Scooby εγώ εσύ κι άλλοι 100 που έχουμε ασχοληθεί με html θα το δούμε αυτό στην σελίδα. Αναφέρομαι στο:

παράθεση:
ο ξενοδοχος που θελει να βγαινει πρωτος στο γκουγκλ αυτο παταει και βλεπει ποιοι ειναι πρωτοι και πως το εχουνε κανει η με ποιους εχουν συνεργαστει η τι λινκ εχουν βαλει και κανει το ιδιο

Ο ξενοδόχος νομίζεις οτι εκτός απο τον Ερμή (Απίστευτα καλό προγραμματάκι) ψήνει καφέ σε php και ανακατεύει με html?

Άσχετος είναι. Και δεν θα ψάξει τι λινκ έχει ενα site αλλά θα πάει αμέσως στο ζουμί.

Στο Lamoara αυτό έγινε. Ήθελε να του βγάλω το www.la-moara.gr πρώτο με τις λέξεις lamoara... Όταν του εξήγησα κατάλαβε οτι οι πελάτες του δεν θα ψάχνουν γι αυτή την λέξη αλλά για "Ξενοδοχεία στην κρανιά γρεβενών".

Ναι αλλα ο κυρ μητσος ρωταει το κυρ παναγιωτη πως και τι και παει λεγοντας δεν το θεωρεις πιο καλη πρακτικη και ποιο λογικο στον κοινο νου και στον ασχετο με τετοια θεματα να παει απο αυτην την οδο και οχι απο την οδο βγαλε με πρωτο στον γκουγκλι?
Αυτο ειπα απο την αρχη.
Δηλαδη στην περιπτωση σου θα δει πρωτο το λα μορα και θα πει του κυρμητσου ο κυρ τακης που εχει ξενοδοχεια στα γρεβενα στην πολη ποιος στο εκανε το σαιτ ρε μητσο,ο ταδε πηγαινε και εσυ εκει ειναι καλος.

SEM Moderator

Μέλος από: 03 Ιουν 2008
Νέα: 4

Περιοχή: Athens,Greece
blog linkedin twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2009 18:44    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ThyClub ανέφερε:

Εδώ είναι και η ουσία...Ο πελάτης είναι απαίδευτος και χρειάζεται σωστή ενημέρωση επι του θέματος.Δεν ξέρουν όλοι τα htlm tags ούτε το seo ,ούτε το adwords.Χωρίς την σωστή ενημέρωση δεν γίνεται τίποτα...

Όλα τα άλλα πως ψάχνει και τι ψάχνει και γιατί ψάχνει είναι μπακάλικα...Για το πρώτο που θα πρέπει να φροντίσουμε όλοι developers seos meos κτλ είναι να υπάρχει επαρκής και σωστή ενημέρωση...

Απο την άλλη σίγουρα ο όρος SEO είναι γνωστός στους webmasters(σε ένα μεγάλο ποσοστό) και όχι στον μπακάλη ή ξενοδόχο του τάδε χωριού που ήθελε σελίδα στο διαδίκτυο...Θεωρητικά πάντα ο ξενοδόχος που είναι άσχετος με το θέμα δεν θα απευθυνθεί στον γούγλη...Θα μιλήσει σε αυτόν που του έφτιαξε την σελίδα...

Όπως και να' χει τώρα μπαίνουμε σε άλλα χωράφια και ξεφεύγουμε το θέματος πλατιάζοντας...

Θα επαναλάβω ξανά ότι μια συζήτηση τέτοιου εύρους και με ένα τέτοιο πλατύ θέμα δεν πρόκειται να βγάλει πουθενά αν δεν υπάρχουν κάποια συμφωνημένα όρια...
dimsis
Reporter

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2009 19:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

@geobak. Αυτό προσπαθούμε να κάνουμε εδώ, να τους ενημερώσουμε

Μια άλλη ερώτηση αν επιτρέπεται; Όλα αυτά που περιγράφονται ως υπηρεσίες SEO στο link του geobak, ειλικρινά πιστεύετε πως παρέχονται από σεβαστό αριθμό των Ελλήνων επιχειρηματιών που πουλάνε SEO services; Αν όχι ΤΙ ποσοστό πιστεύετε ότι όντως παρέχει αυτές τις υπηρεσίες ή έστω και κάπως λιγότερες από αυτές και όχι μόνο για τη vodafon αλλά και για τον ξενοδόχο που γράφεται και ως παράδειγμα παραπάνω;
Γιατί βλέπω ότι scooby και geobak συμφωνείται πως αυτές είναι οι υπηρεσίες που οφείλουν να παρέχουν όσοι "πουλάνε" SEO. (η ερώτηση δεν είναι μόνο για εσάς τους 2 αλλά και όσους ασχολούνται στην πράξη επαγγελματικά με SEO services... )
Geobak
SEM Moderator

Μέλος από: 03 Ιουν 2008

Περιοχή: Athens,Greece
blog linkedin twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2009 19:59    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Προσωπικά επιφυλάσσομαι να απαντήσω με post στο νέο μου blog όταν με το καλό το ανεβάσω...

Προτιμώ να κάνω μια έρευνα να βρω και να καταγράψω τα στοιχεία για τις υπολοιπες SEO companies στην Ελλάδα εκτός αυτής που έχω στο link και μετά να γράψω τα συμπεράσματά μου.Επίσης οποιαδήποτε υπόδειξη θέλετε να μου κάνετε επί του θέματος ευχαρίστως με πμ να μου δώσετε περαιτέρω στοιχεία να ερευνήσω...

Σίγουρα δεν προσφέρουν όλοι την ίδια ποιότητα υπηρεσιών όπως και σε όλους τους κλάδους.Κάποιος είναι καλός αλλά κάποιος είναι καλύτερος,άλλος είναι κακός και άλλος είναι ημιμαθής.Έτσι είναι σε όλους τους χώρους-κλάδους στο διαδίκτυο και όχι μόνο...

To μόνο που με απασχολεί είναι οτι κάποιες εταιρίες δικαιωματικά μπορεί να θιχτούν και να με κυνηγήσουν και νομικά ακόμα...Ποτε δεν ξέρεις και είναι λεπτό το θέμα...Γι αυτό νομίζω και εδώ ακόμα κανένας δεν έχει αναφέρει παραδείγματα με ονόματα κτλ...

@dimsis αφού καταβάθος συμφωνείς μαζί μου γιατί τσακωνόμαστε?

Last edited by Geobak on 15 Φεβ 2009 16:42, edited 1 time in total
dimsis
Reporter

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2009 20:16    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δεν τσακωνόμαστε όσο δεν γυρνάει σε προσωπικές επιθέσεις η κουβέντα. Συζήτηση κάνουμε. Σε κάποια θέματα συμφωνούμε σε κάποια διαφωνούμε. Δεν περίμενα ποτέ να συμφωνώ με όλους.

Από ότι φαίνεται με όσους διαφωνήσαμε ως στιγμή η διαφωνία μας έχει να κάνει με το ποσοστό των αεριτζήδων του χώρου (που δεν προσφέρουν δηλαδή όλα όσα περιγράφονται ως υπηρεσίες SEO στο site της mindworks) γιατί κατά τα άλλα όλοι που είχατε αντίθετε απόψεις, αποδεχθήκατε ότι οι αεριτζήδες υπάρχουν και κάποιοι ότι όπως φαίνεται είναι και οι περισσότεροι στο συγκεκριμένο χώρο.

Θα περιμένω με ενδιαφέρον να διαβάσω το post σου να δούμε τι θα βγάλει και η έρευνα σου. Αν θες μπορείς να συμπεριλάβεις και τους τίτλους που έχουν στα sites τους (να δούμε αν είναι spam ή όχι) αλλά και το τι τονίζουν ότι πουλάνε όταν αναφέρονται σε υπηρεσίες SEO (αν δηλαδή τελικά οι επαγγεματίες γράφουν και προσφέρουν όσα πιστεύετε εσείς ότι πρέπει να προσφέρουν όταν αναφέρονται σε SEO services). Θα έχει ενδιαφέρον... και ακόμα πιο ενδιαφέρον ξέρεις πιο θα ήταν; Να υπήρχε και ένα feedback από μερικούς πελάτες να βλέπαμε τι πραγματικά πήρανε στο τέλος, , πόσο πληρώσανε και πόσο τους βοήθησε ΑΝ ήταν εφικτό.
manolism
Super Moderator

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2009 20:42    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

scoobby ανέφερε:
Ημαρτον ρε basilakis ,lunarmedia kai thyclub ελληνικα μιλαω.
αντμιν το εκανα για συντομια,προφανως δεν εννοω τιποτα!

Εντάξει. 3 άτομα κατάλαβαν το ίδιο και εσύ άλλο. Αλλά παρόλα αυτά εσύ έχεις δίκιο.

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2009 21:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Και άλλες δύο ερωτήσεις προς του SEOάδες.

1. Πως πληρώνεστε; Πριν τα αποτελέσματα ή μετά;

Δηλαδή αν κάποιος θέλει να βγει στην πρώτη 5άδα και το καταφέρετε, ξαφνικά βρεθεί μία άλλη εταιρεία SEO καλύτερη από σας και τον εκτοπίσει στην 10 θέση, τι γίνεται τότε; Επιστρέφετε τα χρήματα ή όχι;

2. Υπάρχει εταιρεία SEO που μπορεί να μου εγγυηθεί ότι θα βγω στην πρώτη 5άδα για την λέξη έπιπλα; Αυτή την εταιρεία πότε θα την πληρώσω; Πριν ή μετά τα αποτελέσματα;

Μέλος από: 23 Ιουν 2001
Βοηθήματα: 4

Περιοχή: Φωτονερόπετρα
ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2009 22:20    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Έχω εγώ το petitemaison στα επιπλα/έπιπλα για 3-4 χρόνια παίζει μεταξύ 1-4 χωρίς να έχω κάνει νύξη ποτέ στον πελάτη ότι πρέπει να πληρώσει κάτι extra γι αυτό Αν σε ενδιαφέρει σου κάνω σεμινάριο και εντάσσεσαι και εσύ στην υπηρεσία μου Blue Thundercat Καλό ε!

Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 18 από 45 [663 Μηνύματα] Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, ..., 16, 17, 18, 19, 20, ..., 43, 44, 45 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Αυτό το Σαββατοκύριακο η Web World Expo στο Ζάππειο Μέγαρο 0 cordis 20 Οκτ 2016 11:04
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Σε λίγες μέρες η web world expo 2016 0 cordis 12 Οκτ 2016 10:58
Web World Expo 2016, 22 & 23 Οκτωβρίου 2016 στο Ζάππειο 0 cordis 15 Σεπ 2016 16:12
Διευκρίνιση της Microsoft περί ματαίωσης επενδυτικής δραστηριότητας στην Ελλάδα 0 cordis 30 Οκτ 2015 00:03
Σε δυο εβδομάδες η 5η Web World Expo 24-25 Οκτωβρίου 2015, Ζάππειο Μέγαρο 0 cordis 09 Οκτ 2015 15:37

Τώρα είναι 11 Δεκ 2016 15:48 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites