freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

SEO / marketing business στο web: Η πανούκλα του διαδικτύου

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 19 από 45 [663 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: seowebmarketingαπόψειςbusiness Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, ..., 17, 18, 19, 20, 21, ..., 43, 44, 45 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
scoobby

Μέλος από: 27 Νοε 2007
Περιοχή: naxos town,greece.
View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2009 22:26    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Λοιπον εγω θα κανω το τελευταιο μου ποστ σε αυτο το θρεντ.Λεγοντας οτι η αιτια αυτης της επιθετικης και ειρωνευτικης προσεγγισεις προς τα σεα τα μεα και τα συναφη πηγαζει απο το γεγονος οτι οι web designers/developers or whatever στην Ελλαδιτσα μας μεχρι πριν 2 χρονια πριν και ισως και τωρα ηταν εκτος απο web designers και web hosting link to hosting providers,και seo experts,και domain registars,και internet marketers,και adwords experts και μαλιστα εβαζαν/ουν 5Χ στης τιμες που τα επαιρναν αυτοι.Ε λοιπον το ιντερνετ δεν ειναι τσαρδι κανενος και ουτε τα φορουμ πρεπει να ειναι.Πρεπει να ακουγονται ολες η αποψεις με σεβασμο και χωρις προσωπικες επιθεσεις και ειρωνιες.Με επιχειρηματα και ον τοπικ αποδειξεις και αντιπαραθεσεις.

Literature Moderator

Μέλος από: 23 Ιουν 2001
Βοηθήματα: 4
Νέα: 4

Περιοχή: Φωτονερόπετρα
ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2009 22:32    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ok. Οπότε πρέπει να έχουμε άλλον registrar και άλλον hosting link to hosting provider, όπως και άλλον adwords provider, άλλον marketing provider, άλλον seo provider. Επίσης χρειαζόμαστε άλλες 5 ειδικότητες να σκουπίζουν τον ιδρώτα των 5 προηγούμενων και έναν πατωματζή για σαγρέ πατώματα και έναν τεχνικό ασφαλείας για να ελέγχει την κλίση των πινακίδων που θα τοποθετηθούν στο γραφείο αναγράφοντας "προσοχή ολισθηρό δάπεδο".

CostasM

Μέλος από: 18 Αυγ 2006
Περιοχή: The Globe
ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2009 23:34    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Πολύ hot αυτό το θέμα! Την άφησα τη συζήτηση στις 13 σελίδες και έχει πάει στις 19

Αν και καθυστερημένα ίσως θα προσπαθήσω να απαντήσω σε 2-3 βασικά ερωτήματα που τέθηκαν:

1) Τι κάνεις αν έχεις 2 "ίδιους" (ανταγωνιστές) πελάτες?
Δεν ξερω τι κάνουν οι περισσότερες εταιρίες γι'αυτό και θα απαντήσω για το πως λειτουργούμε στη Mindworks. Δική μας πολιτική είναι να μην χειριζόμαστε πάνω από 3 πελάτες στο ίδιο κλάδο. Επιπρόσθετα δεν αναλαμβάνουμε άμεσα ανταγωνιστικές επιχειρήσεις ειδικά σε ολιγοπωλιακούς κλάδους.
Πχ Αν έχω 2 ξενοδοχεία στην Πάρο δεν θα αναλάβω και τα 2. Εξαιρείται η περίπτωση που το ενα είναι π.χ luxury hotel και το άλλο economy άρα στοχεύουν σε διαφορετικό κοινό. Γενικά δεν έχει κανένα νόημα να κανιβαλίζεις τους πελάτες μεταξύ τους.

Το ποιος θα βγει πιο ψηλά είναι κάτι που εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και βεβαίως από το budget που είναι διατεθιμένος να δαπανήσει ο καθένας.

2) Πως πληρώνεστε; Πριν τα αποτελέσματα ή μετά;
Προσωπικά μιλώντας πάλι, μέσω συμβολαίων με συγκεκριμένη διάρκεια. Υπάρχουν πάντοτε KPIs αλλά συνήθως δεν επηρεάζουν τις αμοιβές.
Μερικά χρήσιμα άρθρα:
http://www.seomoz.org/blog/how-to-price-an-seo-campaign
http://www.seomoz.org/blog/seo-pricing-costs-what-should-you-charge...ch-should-you-pay

Το να πληρώνεσαι με βάση το αποτέλεσμα (θα σε βγάλω σε 1η θέση) δεν έχει ιδιαίτερο νόημα μιας που αφενός η "πρώτη θέση" δεν είναι κάτι που ελέγχεις και αφετέρου μεταβάλλεται συχνά άρα και είναι δύσκολο το tracking. Άλλες μορφές όπως (pay per visitors, pay per earnings κλπ) είναι ακόμη πιο δύσκολες.

Μια προσωπική εμπειρία. Όταν μπαίναμε στην αγορά το 2004/2005 και μιλούσες στον πελάτη για Search αφενός σε κοιτούσε σαν να κατέβηκες από το διάστημα και αφετέρου δεν μπορούσε να σε εμπιστευτεί μιας που δεν είχες proven results. Τότε (ως μέθοδο market penetration) είχαμε χρησιμοποιήσει το μοντέλο pay per visitor δηλ αμοιβή με βάση τους επισκέπτες που θα έρθουν μέσα από organic results (έτσι αν δεν έφερνες κόσμο ο πελάτης δεν πλήρωνε άρα δεν είχε ρίσκο). Μέσα σε 8 μήνες το σταματήσαμε κατόπιν απαίτησης των πελατών. Κατάλαβαν ότι δεν τους συνέφερε το μοντέλο (αν πήγαινες καλά τότε τους κόστιζες πανάκριβα - είχαμε φτάσει να κοστίζουμε σε "μικρό" πελάτη 2.000 ευρώ το μήνα). Έτσι το μοντέλο γύρισε σε flat fee όπως και πρέπει να είναι.

3) Υπάρχει εταιρεία SEO που μπορεί να μου εγγυηθεί ότι θα βγω στην πρώτη 5άδα για την λέξη έπιπλα;
Ελπίζω πως όχι! Αν το κάνει τότε μάλλον σε κοροϊδεύει.
http://www.google.com/support/webmasters/bin/answer.py?answer=35291&topic=15260

4) dimsis: Μια άλλη ερώτηση αν επιτρέπεται; Όλα αυτά που περιγράφονται ως υπηρεσίες SEO στο link του geobak, ειλικρινά πιστεύετε πως παρέχονται από σεβαστό αριθμό των Ελλήνων επιχειρηματιών που πουλάνε SEO services; Αν όχι ΤΙ ποσοστό πιστεύετε ότι όντως παρέχει αυτές τις υπηρεσίες ή έστω και κάπως λιγότερες από αυτές και όχι μόνο για τη vodafon αλλά και για τον ξενοδόχο που γράφεται και ως παράδειγμα παραπάνω;

Όχι δεν παρέχονται. Το συνολικό πακέτο υπηρεσίων που αναφέρθηκε (που προφανώς δεν κινείται στα "στενά" όρια του SEO) είναι ασύμφορο για μικρά budgets.
Άρα μια μικρή εταιρία (πελάτης) μπορεί να χρειάζεται κάποιον να της φτιάξει του τίτλους και τα meta. Προφανώς και δεν θα έρθει στη Mindworks. Ούτε θα αναλαμβάναμε το project αλλά ούτε και ο πελάτης θα μπορούσε να μας πληρώσει. Μια μικρότερη εταιρία SEO, κάποιος freelancer ή ακόμη και ο developer του site θα μπορούσε να φέρει εις πέρας το project με λογικό κόστος ώστε τόσο πελάτης όσο και προμηθευτής να είναι ευχαριστημένοι.

5) Πώς ψάχνει ο κόσμος στο Internet?
Ο κόσμος ψάχνει με πολλούς περίεργους τρόπους... Σημασία έχει ποιους από αυτούς θέλεις να πιάσεις. Π.χ κάποιον μπορεί να τον ενδιαφέρει το keyword "seo" επειδή είναι buzzword και το χρησιμοποιεί ο κόσμος. Άλλος μπορεί να θέλει το "θέλω να βγω ψηλά στο Google". Και τα 2 είναι θεμιτά. Για εμένα μπορεί να μην είναι σωστά αυτά τα keywords γιατί ο δυνητικός μου πελάτης δεν θα ψάξει για αυτά. Αντίθετα μπορεί να ψάξει για "interactive agency", "search marketing agency" κλπ. Είναι θέμα στοχοθεσίας.

Ξέρω ότι μάλλον μου ξεφεύγουν διάφορα ερωτήματα που τέθηκαν. Θα προσπαθήσω να επανέλθω. Σημασία έχει να μπορεί να υπάρξει μια αρμονική συνεργασία μεταξύ όλων των εμπλεκομένων (πελάτης, designer, developer, seo/sem). Μόνο τότε θα δούμε αξιόλογο web.

Μέχρι τότε απλά θα "τρωγόμαστε" μεταξύ μας για το τίποτε. Πρέπει να καταλάβουμε ότι η αγορά υπάρχει και μάλιστα όσο "ξυπνάει" αρχίζει και ζητάει ποιοτικές δουλειές με τεχνογνωσία και αποτελέσματα. Αν δεν μπορούμε να ανταποκριθούμε τότε να είστε σίγουροι ότι η αγορά θα μας ξεπεράσει πολύ γρήγορα

SEO, Internet Marketing and more...
Visit our blog: www.mindworks.gr/blog
cdhyper
Literature Moderator

ΜήνυμαΣτις: 14 Φεβ 2009 23:46    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

παράθεση:
Άρα μια μικρή εταιρία (πελάτης) μπορεί να χρειάζεται κάποιον να της φτιάξει του τίτλους και τα meta. Προφανώς και δεν θα έρθει στη Mindworks. Ούτε θα αναλαμβάναμε το project αλλά ούτε και ο πελάτης θα μπορούσε να μας πληρώσει. Μια μικρότερη εταιρία SEO, κάποιος freelancer ή ακόμη και ο developer του site θα μπορούσε να φέρει εις πέρας το project με λογικό κόστος ώστε τόσο πελάτης όσο και προμηθευτής να είναι ευχαριστημένοι.

Δηλαδή, μεγάλη εταιρεία, μεγάλες απαιτήσεις, μεγάλο κόστος, περισσότερα χρήματα πάνε κι έρχονται. Μικρή εταιρεία, μικρές απαιτήσεις, μικρό κόστος, λίγα χρήματα πάνε κι έρχονται.

Sorry, δεν πάει καθόλου έτσι. Για την ακρίβεια, τις περισσότερες φορές είναι το αντίθετο. Τις δημοφιλέστερες ιστοσελίδες συνήθως τις πετυχαίνουν μικρές εταιρείες και ιδιώτες. Πας να εισάγεις τις αναλογίες του φυσικού κόσμου σε έναν χώρο (internet) που έχει φτιαχτεί για να είναι δημοκρατικός, ανεξαρτήτως μεγέθους εταιρείας και διαθέσιμου budget.

Η ουσία και η αξία μιας ιστοσελίδας, τόσο σε επίπεδο μηχανών αναζήτησης, όσο και σε επίπεδο αξίας περιεχομένου, δεν είναι σχεδόν ποτέ ανάλογη με το μέγεθος της εταιρείας που την υποστηρίζουν και των χρημάτων που αλλάζουν χέρια. Και αυτό είναι μια αλήθεια που σαφώς δεν συμφέρει τη δική σου εταιρεία σε επίπεδο εσόδων.

fafos
Script Master

Μέλος από: 30 Νοε 2004
Βοηθήματα: 17
Scripts: 6

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 15 Φεβ 2009 00:22    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

scoobby ανέφερε:
Λοιπον εγω θα κανω το τελευταιο μου ποστ σε αυτο το θρεντ.Λεγοντας οτι η αιτια αυτης της επιθετικης και ειρωνευτικης προσεγγισεις προς τα σεα τα μεα και τα συναφη πηγαζει απο το γεγονος οτι οι web designers/developers or whatever στην Ελλαδιτσα μας μεχρι πριν 2 χρονια πριν και ισως και τωρα ηταν εκτος απο web designers και web hosting providers,και seo experts,και domain registars,και internet marketers,και adwords experts και μαλιστα εβαζαν/ουν 5Χ στης τιμες που τα επαιρναν αυτοι.Ε λοιπον το ιντερνετ δεν ειναι τσαρδι κανενος και ουτε τα φορουμ πρεπει να ειναι.Πρεπει να ακουγονται ολες η αποψεις με σεβασμο και χωρις προσωπικες επιθεσεις και ειρωνιες.Με επιχειρηματα και ον τοπικ αποδειξεις και αντιπαραθεσεις.

ela na sou doso daneika.. tosa lefta ekleva toso kairo apo tous pelates mou alla gia parth sou poly xamhlotoka... auto pou ksero ego einai oti thn SEO "episthmh" thn plhronoun poio akriva oi pelates apo oso kostizei h dhmiourgia olou tou site kai efoson (opos les) den eisai tou xorou mhn ekfereis gnomh kai kathgories enantion oloklhrou kladou xoris na gnorizeis pragmata... oi pelates vlepoun kai krinoun...

file CostasM den gnorizo ti kanei h dikh sou etaireia alla ksero ti kanoun "megales" etaireies pou poulane (kai) SEO kai malista merikes tis yperaspiseste me sthenos edo mesa...

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 15 Φεβ 2009 01:26    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ευχαριστώ για την απάντηση Κώστα, με κάλυψες απόλυτα. Αυτά που απάντησες στην ερώτηση μου, ήταν ακριβώς αυτά που πίστευα και εγώ ότι βάση λογικής ισχύουν και στην πράξη.

Δηλαδή θα μου έκανε μεγάλη εντύπωση αν όλες οι υπηρεσίες που περιγράφετε στη σελίδα που έδωσε ο geobak έβρισκαν εφαρμογή σε όλες τις περιπτώσεις και πολύ περισσότερο στις μικρές επιχειρήσεις και αυτό κοιτώντας το από την εμπορική του πλευρά, παραμερίζοντας προς στιγμή την ουσιαστική αξία και το τι μπορεί να προσφέρουν sites ακόμα και με μηδαμινό budget, που συμφωνώ με τον cdhyper πως συνήθως αυτά που φτιάχνονται από μεράκι είναι και τα πιο πετυχημένα.

Και εξηγούμε. Δεν είναι συμφέρων από - εμπορικής πλευράς πάντα - , μια εταιρεία που θέλει να είναι βιώσιμη και δεν κάνει κοινωνικό έργο, να απασχολεί τόσο προσωπικό για τόσο χρόνο και να μην απαιτήσει έπειτα να πληρωθεί για τα έξοδα της + ένα κέρδος που θα θέλει να βγάλει. Και νομίζω πως κάπου εδώ είναι που χάνεται και η μπάλα. Σε έναν ιδανικό κόσμο, όλα όσα προσφέρεται θα έπρεπε να τα προσφέρει ο καθένας που πουλάει SEO υπηρεσίες. Σε αυτό συμφώνησαν και οι geobak και Scooby που όμως δεν έχουν εταιρείες, οπότε μιλάνε περισσότερο θεωρητικά και μας λένε απλώς την γνώμη τους και πως αυτοί θα ήθελαν να είναι τα πράγματα. Και πάμε τώρα στην πράξη. Όταν για το μεγαλύτερο ποσοστό των νέων websites είναι ασύμφορο για οποιαδήποτε πραγματική εταιρεία - όχι δηλαδή κάποιους τρελαμένους στην RL ή σε κανένα forum όπως αυτό που υπάρχουν άτομα που αφιλοκερδώς προσφέρουν τον ελεύθερο χρόνο τους δίνοντας συμβουλές και πολλές φορές λύσεις σε προβλήματα – που καταλήγουμε τις περισσότερες φορές; Σε αυτό που περιέγραψα εξαρχής. Σε μεγάλο αριθμό αρπακόληδων που απλούστατα προσπαθούνε σε ελάχιστο χρόνο και χωρίς ιδιαίτερο κόπο να βγάλουν όσο το δυνατόν περισσότερα χρήματα δημιουργώντας ανύπαρκτες για τα περισσότερα websites ανάγκες πουλώντας φούμαρα και εκμεταλλευόμενοι τον ντόρο που γίνετε περί SEO και την άγνοια του κοσμάκι. Συμφωνούμε σε αυτό ή όχι;
CostasM

ΜήνυμαΣτις: 15 Φεβ 2009 01:34    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

cdhyper ανέφερε:

Δηλαδή, μεγάλη εταιρεία, μεγάλες απαιτήσεις, μεγάλο κόστος, περισσότερα χρήματα πάνε κι έρχονται. Μικρή εταιρεία, μικρές απαιτήσεις, μικρό κόστος, λίγα χρήματα πάνε κι έρχονται.

Sorry, δεν πάει καθόλου έτσι. Για την ακρίβεια, τις περισσότερες φορές είναι το αντίθετο. Τις δημοφιλέστερες ιστοσελίδες συνήθως τις πετυχαίνουν μικρές εταιρείες και ιδιώτες. Πας να εισάγεις τις αναλογίες του φυσικού κόσμου σε έναν χώρο (internet) που έχει φτιαχτεί για να είναι δημοκρατικός, ανεξαρτήτως μεγέθους εταιρείας και διαθέσιμου budget.

Δηλαδή λέμε ότι ενα project μιας μεγάλης εταιρίας με 100.000 πελάτες και με 10 business units είναι το ίδιο με μιας οικογενειακής τοπικής επιχείρησης που πουλάει ενα προϊόν σε 50 πελάτες? Φαντάζομαι ότι δεν πιστεύεις κάτι τέτοιο!

Προφανώς και τα projects είναι διαφορετικά και όσο μεγαλύτερο είναι ενα project τόσο μεγαλύτερες και οι ανάγκες και συνεπώς και τα budget που απαιτεί.

Οι αναλογίες του φυσικού κόσμου αναπόφευκτα καθορίζουν και κάποια πράγματα στο internet. Ίσως όχι τόσο έντονα όσο στον offline κόσμο αλλά παρόλαυτα παίζουν σημαντικό ρόλο.

Πιστεύει κανείς ότι κάποιος από το σπίτι του έχει καλύτερες πιθανότητες επιτυχίας απέναντι σε ενα καθιερωμένο μεγαθήριο με budget εκατοντάδων χιλιάδων ευρώ, πολλά άτομα προσωπικό και μεγάλη τεχνογνωσία (ή δυνατότητα εξαγοράς της)? Και αν το πιστεύει, ας μου αναφέρει μερικά ελληνικά startups που πηγαίνουν πολύ καλύτερα από καθιερωμένες "παραδοσιακές" εταιρίες. Γιατί αν δούμε που πηγαίνει ο κόσμος στο ελληνικό internet (και κατ επέκταση και τα budgets) θα δουμε καμια 20αρια γνωστά sites. Δεν μου αρέσει που είναι έτσι αλλά δυστυχώς έτσι είναι...

παράθεση:
Η ουσία και η αξία μιας ιστοσελίδας, τόσο σε επίπεδο μηχανών αναζήτησης, όσο και σε επίπεδο αξίας περιεχομένου, δεν είναι σχεδόν ποτέ ανάλογη με το μέγεθος της εταιρείας που την υποστηρίζουν και των χρημάτων που αλλάζουν χέρια. Και αυτό είναι μια αλήθεια που σαφώς δεν συμφέρει τη δική σου εταιρεία σε επίπεδο εσόδων.

Δεν νομίζω ότι υποτίμησα ποτέ καμιά ιστοσελίδα ή προσπάθεια όσο μικρή κι αν είναι. Και σίγουρα μπορείς να βρεις πολύ καλές "ανεξάρτητες" ιστοσελίδες & blogs με εξαιρετικό περιεχόμενο.

Μιας που όμως μιλάμε ρεαλιστικά για όρους αγοράς και μιας που δεν είμαστε ΜΚΟ εδώ μέσα, πρέπει κάποιος να μπορεί να σε πληρώσει για να κάνεις μια δουλειά. Αν έρθει ενα site και ζητήσει τις υπηρεσίες μου για τις οποίες μπορεί να πληρώσει Χ/5 από όσο χρεώνω, τότε προφανώς και δεν είναι συμφέρον για την εταιρία μου να αναλάβει τη δουλειά. Νομίζω δεν είναι καθόλου ουτοπικό ούτε παράλογο μια εταιρία να πρέπει να έχει κέρδη.
Ναι αν είσαι freelancer μπορείς να το αναλάβεις γιατί γουστάρεις το project και μπορείς να πεις ότι "δεν πειράζει ας μη βγάλω κέρδος 2 μήνες" . Όταν είσαι εταιρία με προσωπικό δεν λες στον υπάλληλο ότι δεν θα πληρωθεί αυτό το μήνα επειδή εγώ αποφάσισα να πάρω ενα project το οποίο δεν αποφέρει κέρδος.

Αν και βέβαια όσοι μας γνωρίζουν ξέρουν ότι έχουμε πάρει projects επειδή μας άρεσε η ιδέα ακόμη και αν αυτά δεν ήταν ιδιαίτερα κερδοφόρα.

CostasM

ΜήνυμαΣτις: 15 Φεβ 2009 01:48    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

dimsis ανέφερε:
Ευχαριστώ για την απάντηση Κώστα, με κάλυψες απόλυτα. Αυτά που απάντησες στην ερώτηση μου, ήταν ακριβώς αυτά που πίστευα και εγώ ότι βάση λογικής ισχύουν και στην πράξη.

Δηλαδή θα μου έκανε μεγάλη εντύπωση αν όλες οι υπηρεσίες που περιγράφετε στη σελίδα που έδωσε ο geobak έβρισκαν εφαρμογή σε όλες τις περιπτώσεις και πολύ περισσότερο στις μικρές επιχειρήσεις και αυτό κοιτώντας το από την εμπορική του πλευρά, παραμερίζοντας προς στιγμή την ουσιαστική αξία και το τι μπορεί να προσφέρουν sites ακόμα και με μηδαμινό budget, που συμφωνώ με τον cdhyper πως συνήθως αυτά που φτιάχνονται από μεράκι είναι και τα πιο πετυχημένα.

Και εξηγούμε. Δεν είναι συμφέρων από - εμπορικής πλευράς πάντα - , μια εταιρεία που θέλει να είναι βιώσιμη και δεν κάνει κοινωνικό έργο, να απασχολεί τόσο προσωπικό για τόσο χρόνο και να μην απαιτήσει έπειτα να πληρωθεί για τα έξοδα της + ένα κέρδος που θα θέλει να βγάλει. Και νομίζω πως κάπου εδώ είναι που χάνεται και η μπάλα. Σε έναν ιδανικό κόσμο, όλα όσα προσφέρεται θα έπρεπε να τα προσφέρει ο καθένας που πουλάει SEO υπηρεσίες. Σε αυτό συμφώνησαν και οι geobak και Scooby που όμως δεν έχουν εταιρείες, οπότε μιλάνε περισσότερο θεωρητικά και μας λένε απλώς την γνώμη τους και πως αυτοί θα ήθελαν να είναι τα πράγματα. Και πάμε τώρα στην πράξη. Όταν για το μεγαλύτερο ποσοστό των νέων websites είναι ασύμφορο για οποιαδήποτε πραγματική εταιρεία - όχι δηλαδή κάποιους τρελαμένους στην RL ή σε κανένα forum όπως αυτό που υπάρχουν άτομα που αφιλοκερδώς προσφέρουν τον ελεύθερο χρόνο τους δίνοντας συμβουλές και πολλές φορές λύσεις σε προβλήματα – που καταλήγουμε τις περισσότερες φορές; Σε αυτό που περιέγραψα εξαρχής. Σε μεγάλο αριθμό αρπακόληδων που απλούστατα προσπαθούνε σε ελάχιστο χρόνο και χωρίς ιδιαίτερο κόπο να βγάλουν όσο το δυνατόν περισσότερα χρήματα δημιουργώντας ανύπαρκτες για τα περισσότερα websites ανάγκες πουλώντας φούμαρα και εκμεταλλευόμενοι τον ντόρο που γίνετε περί SEO και την άγνοια του κοσμάκι. Συμφωνούμε σε αυτό ή όχι;

Προφανώς και συμφωνούμε.

Αυτά που περιγράφεις είναι καταστάσεις οποιασδήποτε ανώριμης αγοράς. Ακόμη και στην κατασκευή websites, πριν από κάποια χρόνια όταν άρχισαν να γίνονται μόδα τα sites και έπρεπε πλέον να έχεις "www" στην business card σου, βγήκαν πάρα πολλές "εταιρίες" που εκμεταλλευόμενες την άγνοια του κόσμου πουλούσαν φύκια! Πλέον η αγορά έχει σχετικά ωριμάσει άρα μπορεί πιο εύκολα να καταλάβει τον αέρα και την ουσία, και ξέρει (σε ορισμένες περιπτώσεις) τι να ζητήσει.

Το ίδιο συμβαίνει και στην αγορά του SEO. Είναι ακόμη εξαιρετικά ανώριμη (αλλά πλέον υπάρχει αγορά, σε αντίθεση με πριν 1-2 χρόνια που δεν υπήρχε τίποτε) και γι' αυτό και συμβαίνουν τέτοια φαινόμενα. Ίσως μετά από 2-3 χρόνια ωριμάσει και μπορεί ο πελάτης να κατανοήσει την πραγματική αξία και να επιλέξει την κατάλληλη εταιρία.

Μέχρι τότε όμως θα καεί πολύς κόσμος (όπως γίνεται σχεδόν πάντα στην Ελλάδα) και θα βγει και μια ρετσινιά στον κλάδο. Δυστυχώς...

fafos
Script Master

Μέλος από: 30 Νοε 2004
Βοηθήματα: 17
Scripts: 6

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 15 Φεβ 2009 01:53    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

akoma fykia poulane...

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 15 Φεβ 2009 01:55    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Χαίρομαι που συμφωνούμε, και φαντάζομαι πως θα συμφωνήσουν και οι υπόλοιποι που είχαν διαφωνίες ως προς αυτά που έγραφα στο αρχικό μου κείμενο τουλάχιστον για αυτό το κομμάτι γιατί ακόμα ψάχνω να βρω τις διαφωνίες τελικά με αυτά που έγραφα εξ'αρχής, αν εξαιρέσουμε την παρεξήγηση περί "τσουβαλιάσματος" που μου είπατε ότι έκανα, όπου αν ξαναδιαβάσετε προσεχτικά τι γράφω, θα δείτε πως δεν αναφέρομαι πουθενά σε όλους.
Για του λόγου το αληθές "Γιατί πανούκλα; Γιατί παρόλο που θα ακούσετε τους περισσότερους να ισχυρίζονται ότι χρησιμοποιούν ηθικώς σωστές πρακτικές για να ανέβουν σε θέσεις αποτελεσμάτων, αυτοί που θα βρείτε τις περισσότερες φορές στις πρώτες θέσεις θα έχουν χρησιμοποιήσει Blackhat, κρυφά κείμενα, cybersquatting για link back στα site που θέλουν να ανεβάσουν ψηλότερα, Link Farms, email / blog / forum spamming, μη ενεργά links στα site τους και πολλές άλλες ανήθικες τεχνικές με μοναδικό στόχο την πρωτιά. "

ΥΓ: +1 fafos
cdhyper
Literature Moderator

ΜήνυμαΣτις: 15 Φεβ 2009 15:12    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

CostasM ανέφερε:

Δηλαδή λέμε ότι ενα project μιας μεγάλης εταιρίας με 100.000 πελάτες και με 10 business units είναι το ίδιο με μιας οικογενειακής τοπικής επιχείρησης που πουλάει ενα προϊόν σε 50 πελάτες? Φαντάζομαι ότι δεν πιστεύεις κάτι τέτοιο!
Προφανώς και τα projects είναι διαφορετικά και όσο μεγαλύτερο είναι ενα project τόσο μεγαλύτερες και οι ανάγκες και συνεπώς και τα budget που απαιτεί.

Οι αναλογίες του φυσικού κόσμου αναπόφευκτα καθορίζουν και κάποια πράγματα στο internet. Ίσως όχι τόσο έντονα όσο στον offline κόσμο αλλά παρόλαυτα παίζουν σημαντικό ρόλο.

Είναι φυσικό να υπερασπίζεσαι τον τρόπο με τον οποίο δουλεύεις, αλλά δεν είναι έτσι τα πράγματα. Βλέπεις το internet σαφέστατα σαν προέκταση του φυσικού κόσμου και θεωρείς ότι μια μεγάλη φυσική επιχείρηση θα κάνει και μια μεγάλη ιστοσελίδα και ότι μια μικρή οικογενειακή τοπική επιχείρηση φτιάχνει την ιστοσελίδα της με μικρό τοπικό προσδιορισμό.

Αυτό δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα και τη δημοκρατία του διαδικτύου. Δεν υπάρχουν οι "ανεξάρτητες ιστοσελίδες" και τα "blogs" και οι μεγάλες ιστοσελίδες των μεγάλων εταιρειών όπως το παρουσιάζεις. Υπάρχουν πολύ σοβαρές ιστοσελίδες που στηρίζονται σε μια ατομική επιχείρηση ή σε 1-2 ιδιώτες τις οποίες δεν πρόκειται να ξεπεράσουν όσες Α.Ε. και αν μαζευτούν με όσους it consultants experts enterprises και αν πληρώσουν. Έχω συγκεκριμένα αναρίθμητα παραδείγματα (η πλειοψηφία του διαδικτύου είναι αυτή) αλλά δεν θέλω να ξοδευτούμε σε περιπτωσιολογία.

Γιατί; Μα γιατί η ιδέα, το περιεχόμενο και το μεράκι δεν εξαρτάται από τα χρήματα και τη γραβάτα. Ελπίζω να μην το πάρεις προσωπικά, αλλά όσο δημιουργούνται εταιρείες σαν τις δικές σου που λένε "οι δικοί μου πελάτες είναι οι μεγάλοι πελάτες και όταν αυτοί πληρώνουν φτιάχνουν μια μεγάλη ιστοσελίδα με εκατομμύρια επισκέπτες" τότε πάμε να κάνουμε το internet τόσο μπουρδέλο όσο είναι και ο φυσικός κόσμος γύρω μας: Αν έχεις χρήματα, πάρε μαγαζί στο The Mall ή στο Athens Heart, αλλιώς ψόφα. Αν φοράς κοστούμι και έχεις τραπεζικό λογαριασμό έχεις λόγο, διαφορετικά είσαι ένας παπάρας περιθωριακός που έχεις "ανεξάρτητη" ιστοσελίδα ή "blog".

Ευτυχώς όμως το internet, εκ της δομής του και εκ της ιδιοσυγκρασίας του, δεν δέχεται κάτι τέτοιο και είναι αδύνατο να θεωρηθεί προέκταση του φυσικού κόσμου. Είναι κάτι εντελώς διαφορετικό, είναι ένας εντελώς νέος κόσμος που ήρθε να αποκαταστήσει τον φασισμό του φυσικού κόσμου και των γραβατών.

Σαφέστατα δεν περιμένω να συμφωνήσεις μαζί μου γιατί έτσι είναι ενάντια στο συμφέρον σου. Οπότε απλά λάβε τα υπόψη.

lpc

Μέλος από: 14 Απρ 2003

twitter 
ΜήνυμαΣτις: 15 Φεβ 2009 19:55    Θέμα: 20 σελίδες θέμα; Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλησπέρα για άλλη μια φορά.

20 σελίδες θέμα Χ 10 μηνύματα/σελίδα = 200 μηνύματα και δυστυχώς μου φαίνονται πάρα πολλά και δε βλέπω τη συζήτηση να τελειώνει.

Πιστεύω οτι προς το παρόν θα κάνω κάτι που έχω μάθει να κάνω στο Internet εδώ και χρόνια. Θα παρακολουθήσω λίγο τη παρέα σας (αν δε κάνω λάθος η συζήτηση είναι ανάμεσα σε 4-5 άτομα;) και θα συμμετέχω κάποια στιγμή αργότερα, δε μου αρέσει να μπαίνω στη μέση μιας κουβεντούλας απρόσκλητος παρόλες τις προκλήσεις.

Χαιρετισμούς και καλό coding
Πάνος
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 476
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 15 Φεβ 2009 19:56    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

γεια σου Πάνο καλός ήρθες ξανά

απλά μια διόρθωση...

20 σελίδες x 15 μηνύματα / σελίδα

edit.. σε περιμένουμε από την Δευτέρα.

perastikos_1

Μέλος από: 05 Φεβ 2009

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 15 Φεβ 2009 20:11    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

@fafos

mia aporia ... an plironeis enoikio 400Euro gia mia x eteria se mia X perioxi perimeneis to grafeio sou na exei tin idia thesi stin agora me enan pou plironei 2x enoikia se mia 2x kaliteri perioxi?

egw omw akoma den katalavainw peite me kai xazo pos enas antrhopos poulaei to joomla kai t.alla open source cms gia dika tou ..?

kai epimenw se auto giati vromaei o topos apo tetoia...

ps. polla ta paradigmata apo megales eteries zoi na exoun oi aeritzidesss
lpc

Μέλος από: 14 Απρ 2003

twitter 
ΜήνυμαΣτις: 15 Φεβ 2009 20:21    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

cordis ανέφερε:
20 σελίδες x 15 μηνύματα / σελίδα

Ακόμα χειρότερα!
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 19 από 45 [663 Μηνύματα] Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, ..., 17, 18, 19, 20, 21, ..., 43, 44, 45 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Αυτό το Σαββατοκύριακο η Web World Expo στο Ζάππειο Μέγαρο 0 cordis 20 Οκτ 2016 11:04
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Σε λίγες μέρες η web world expo 2016 0 cordis 12 Οκτ 2016 10:58
Web World Expo 2016, 22 & 23 Οκτωβρίου 2016 στο Ζάππειο 0 cordis 15 Σεπ 2016 16:12
Διευκρίνιση της Microsoft περί ματαίωσης επενδυτικής δραστηριότητας στην Ελλάδα 0 cordis 30 Οκτ 2015 00:03
Σε δυο εβδομάδες η 5η Web World Expo 24-25 Οκτωβρίου 2015, Ζάππειο Μέγαρο 0 cordis 09 Οκτ 2015 15:37

Τώρα είναι 07 Δεκ 2016 14:26 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites