freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

SEO / marketing business στο web: Η πανούκλα του διαδικτύου

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 24 από 45 [663 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: seowebmarketingαπόψειςbusiness Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, ..., 22, 23, 24, 25, 26, ..., 43, 44, 45 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
starfish

Μέλος από: 15 Δεκ 2006

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 03 Απρ 2009 18:29    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ειλικρινά έχει πολύ πλάκα αυτό που λές.

Όταν κάποιος λέει γενικά και αόριστα το SEO είναι απάτη, και εγώ αναφέρω πραγματικό περιστατικό που εξηγώ μια πολυ συγκεκριμένη περίπτωση που συνάντησα και λέω ότι θεωρώ ότι είναι απάτη η μή ύπαρξη SEO τότε δηλαδή κατηγορώ ως απατεώνες όσους διαφωνούν μαζί μου;
Πού καλή λογική. Ίσως ένας δυσλεκτικός αρειανός με 2 μήνες μαθήματα Ελληνικών απο την Linguaphone να έβγαζε τέτοιο συμπέρασμα. Οποιοσδήποτε άλλος δύσκολα.

Το δικο σου post το διάβασα και πολύ καλά μάλιστα. Εάν το επιχείρημα σου είναι ότι δεν το έκανα, απέδειξε το.

Εσύ ότι είχες να πεις είναι εδώ και γραμμένο. Ομοιως και τα δικά μου. 1-1

Όσο για τον εναμιση μήνα, εάν δεν δέχεσαι συζήτηση μετά το πέρας συγκεκριμένης χρονικής διάρκειας κλείδωσε το Post ή μην απαντάς. Τα εσύ ήρθες μετά απο ένα μήνα ενώ εγώ τα έγραψα πριν και φτου και το πατώ κτλ κτλ κτλ τα αφήνω ασχολίαστα.

Όσο για το δευτερο πρόσωπο χρησιμοποιείτε πάρα πολύ συχνά σε περιπτώσεις που προσπαθείς να εξηγήσεις μια διαδικασία πράξεων με το αποτέλεσμα τους. Δες οποιοδήποτε εγχειρίδιο. Its called books and it's helpfull.

Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο όμως μιας και τα επίπεδα μαζοχισμού μου τελευταία είναι ανεβασμένα.

Σου έρχεται ένας πελάτης με site ήδη φτιαγμένο, δεν έχει λεφτά να το φτιάξει απο την αρχή αλλά έχει τα κακά του χάλια, όπως ότι ναναι tags, titles, flash menu, χωρίς headings, γεμάτο εικόνες χωρίς alt αντι για κείμενα, χωρίς backlinks κτλ κτλ κτλ κτλ.
Σου λέει ότι δεν βγαίνει πουθενά ή βγαίνει σε χάλια θέσεις κτλ κτλ.
Τι θα του πεις; Φίλε τραβα τα μαλλιά σου τώρα, ή μπορώ να σου κάποια πράγματα να φτιάξεις για να βελτιστοποιήσεις την σελίδα σου;

Μικρές Αγγελίες
Δημιουργία Ιστοσελίδας
dimsis
Reporter

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 03 Απρ 2009 18:44    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Όχι θα του πω να χρησιμοποιήσει κανένα έτοιμο CMS που "έχει καλό SEO" ή να βρει 10-15 πραγματάκια στο internet σχετικά με SEO να κάνει τη δουλειά του...
starfish

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 03 Απρ 2009 18:51    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Οκ τώρα κατάλαβα πλήρως.

Μικρές Αγγελίες
Δημιουργία Ιστοσελίδας
alexsoft
Φιλοξενούμενος

ΜήνυμαΣτις: 03 Απρ 2009 20:49    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

scoobby ανέφερε:
Στου κουφου την πορτα οσο θελεις βροντα

Α!!! δεν στο μάθανε καλά... το κανονικό είναι "Στου κουφου την πορτα πάρε την πόρτα και φύγε."

starfish ανέφερε:
Σου έρχεται ένας πελάτης με site ήδη φτιαγμένο, δεν έχει λεφτά να το φτιάξει απο την αρχή αλλά έχει τα κακά του χάλια, όπως ότι ναναι tags, titles, flash menu, χωρίς headings, γεμάτο εικόνες χωρίς alt αντι για κείμενα, χωρίς backlinks κτλ κτλ κτλ κτλ.
Σου λέει ότι δεν βγαίνει πουθενά ή βγαίνει σε χάλια θέσεις κτλ κτλ.
Τι θα του πεις; Φίλε τραβα τα μαλλιά σου τώρα, ή μπορώ να σου κάποια πράγματα να φτιάξεις για να βελτιστοποιήσεις την σελίδα σου;

Ένας πελάτης που δεν έχει χρήματα να το φτιάξει από την αρχή, κατά 99% έχει προτιμήσει αρχικώς φθηνή λύση όπως η χρήση ενός free CMS.

Και ερωτώ εγώ ο αδαής; πες ότι το site είναι φτιαγμένο π.χ. με το Joomla (λέω το Joomla διότι το Drupal έχει υψηλότερη βαθμολόγηση στο SEO Validator), τι να αλλάξεις; αφού προείπες ότι υπάρχουν CMS που έχουν κάνει καλή δουλειά όσο αφορά το SEO.

Δηλαδή εννοείς ότι θα του στήσεις το Site με άλλο CMS ή ότι θα επέμβεις στα ήδη υπάρχοντα δεδομένα και κώδικα;

Και άντε και είναι open source το CMS. Εάν είναι κανένα εμπορικό - κρυπτογραφημένο που δε μπορείς να δεις τον κώδικα τι θα κάνεις; Επίσης εάν ο άλλος έχει 2000 εγγραφές;

Και άντε να του διορθώσεις τα img alt.... αυτό κατά 99% θέλει επέμβαση στο κώδικα διότι είτε ο editor δεν θα γεμίζει το alt με τιμή, είτε κάποιο module δεν θα το πράττει... άντε λοιπόν κάτσε ασχολήσου εσύ να διορθώνεις τα σφάλματα των άλλων....
και να δούμε πόσα θα του πάρεις για τις εργατοώρες που θα φας με αυτά που αναφέρεις....

Εγώ ο αδαής θα του έκανα κάτι πιο απλό και φθηνό..... θα πλήρωνα διαφήμιση στο google ή κάποια άλλη μεγάλη μηχανή αναζήτησης για ένα διάστημα μέχρι να μαθευτεί η σελίδα. Μετά θα το τραβήξουν προς τα επάνω, μόνοι τους οι επισκέπτες και οι μηχανές αναζήτησης.... εφόσον έχει ποιοτικό υλικό που μπορεί να κρατήσει επισκέπτες και μέλη.

θα του έβγαινε πολύ πολύ πιο φθηνά και τελειώνει το θέμα εκεί....

Βέβαια εάν επέμενε να πληρώσει δεν θα έλεγα και όχι....

Με όλα αυτά για να κλείνουμε το θέμα και να μη στερούμε και το ψωμί αυτών που ασχολούνται με το SEO και θα ήθελαν να διορθώσουν προβληματικά από SEO Site, θα έλεγα:

Ο καθένας όπως μπορεί, οι ειδικοί όπως γνωρίζουν (με ή χωρίς SEO και W3C standards), και οι πελάτες όσο αντέχει η τσέπη τους.... τελείωσε, αυτή είναι η αγορά. .-
starfish

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 04 Απρ 2009 12:43    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μάλιστα.

Δηλαδή δεν μπορείς (ας υποθέσουμε ότι μιλάμε για έτοιμο CMS, που δεν είναι υποχρεωτικό να είναι έτσι, εσυ το πήρες ως δεδομένο) να του πεις:

1. Οτι σε κάθε νέα σελίδα που περνάει ίσως υπάρχει απο το CMS η δυνατότητα να αλλάζει το meta description και το title;

2. Οτι καλό είναι να περάσει κείμενα και όχι μόνο εικονες στα οποία θα περιγράφει αναλυτικά τι προσφέρει ή διαφημίζει ή εξηγεί με χρήση b&Η και ένα φυσιολογικό keyword density;

3. Ότι το 99.9% των wysiwyg editors έχουν έτοιμο να συμπληρώνεις το alt tag στις εικόνες και καλό είναι να το κάνεις;

4.Ότι μπορεί να βάλει ένα sitemap δωρεάν στο google και στο yahoo;

5. Ότι καλό είναι να ανεώνει συχνά την σελίδα του με κάποια υπηρεσία νέων πχ;

6. Ότι μπορεί δωρεάν να καταχωρηθεί σε 5-10 directories για να βρει το google link προς την σελίδα του;

7. Ότι μπορεί όπως σωστά λες να διαφιμηστεί αρκετά αποδοτικά με adwords;

Μπορώ να σου γράψω καμμιά 100 ακόμα.
Το εάν θα τα κάνει ή τι θα επιλέξει να κάνει είναι δίκο του θέμα και τις τσέπης του. Εξάλλου πολλά μπορεί να τα κάνει μόνος του, και πολλά είναι θέμα λίγων ωρών. Εσύ είσαι υποχρεωμένος ως επαγγελματίας να του τα πεις.

Τώρα εάν τα παραπάνω δεν σου έρχονται κατευθείαν στο μυαλό και το μονο που μπορείς να σκεφτείς είναι το adwords και ότι απο μαγείας η μηχανές αναζήτησης θα έρθουν και θα τον πάνε 1ο στα αποτελέσματα χωρίς να διορθώσει ή να βελτιώσει το περιεχόμενο του, συγνώμη αλλά δεν φταίω εγώ.

Ακόμα και η βελτίωση του περιεχομένου φίλε μου είναι κάτι που πολλοί δεν το ξέρουν και δεν το καταλαβαίνουν εάν δεν τους το πεις. Νομίζουν ότι θα πληρώσουν μια ξεφτίλα λεφτά και την άλλη μέρα θα είναι πρώτοι στο google. Εάν δεν τους πεί κάποιος τι απαιτεί για να έχεις μια σοβαρή σελίδα που θα έχει μια καλή θέση στα αποτελέσματα ανάλογα και με τον ανταγωνισμό που υπάρχε τότε είναι απατεώνας είτε είναι desginer, είτε SEO expert, είτε δουλευει ετοιμα CMS είτε custom είτε φτιάχνει ακόμα σελίδες στο frontpage κ.ο.οκ.

Μικρές Αγγελίες
Δημιουργία Ιστοσελίδας
alexsoft
Φιλοξενούμενος

ΜήνυμαΣτις: 04 Απρ 2009 13:57    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

starfish

Καταρχάς ξεκινάμε με την προϋπόθεση ότι ο πελάτης δεν έχει την οικονομική δυνατότητα για κάτι σοβαρό (αρχικώς και ως τεχνική υποστήριξη αργότερα) διότι σε διαφορετική περίπτωση έχουμε πολλές επιλογές.

Έχουμε λοιπόν και λέμε:
1) Ποιος σου είπε ότι δεν με πέρασαν από το μυαλό όλα αυτά που αναφέρεις; Και φυσικά συμφωνώ με όσα αναφέρεις και με όσα πρέπει να πεις στον πελάτη και άλλα 1000 άμα χρειαστεί.

Αλλά άλλο είναι να του τα λες (που μάλλον δεν θα καταλάβει και πολλά) και άλλο να καθίσεις π.χ. να προσθέσεις meta keywords & descriptions στα άρθρα διότι αυτός το είχε ξεχάσει..... για τράβα λοιπόν να αλλάξεις π.χ. στο joomla 2000 άρθρα να δούμε πόσο χρόνο θες....

Μη κοιτάς που ορισμένα commercial CMS έχουν την δυνατότητα αυτόματης παραγωγής meta keyword & description μέσω ειδικών αλγορίθμων ακόμη και αν ο χρήστης δεν ορίσει τέτοια.
Το σύνολο σχεδόν των free CMS δεν έχουν τέτοια δυνατότητα.
Εδώ π.χ. στο joomla ψάχνονται ακόμη που θα προσθέσουν κώδικα για να εμφανίζει πριν ή μετά το sitename, τον τίτλο του άρθρου.

2) Ναι πράγματι πολλά μπορεί να τα κάνει μόνος του, αλλά εάν μπορούσε δεν θα απευθυνόταν σε σένα. Θα τα είχε ήδη κάνει. Άρα θέλοντας και μη θα φας κάποιες ώρες ώστε να το "συμμαζέψεις".... οπότε πάλι το κόστος θα είναι μεγάλο γι' αυτόν (τουλάχιστο τριψήφιο νούμερο).

3) Δυστυχώς σήμερα, όλοι προσπαθούν να κάνουν μια σελίδα όσο πιο φθηνά γίνεται (εδώ έχουν έρθει πελάτες και ζητούσαν κατασκευή δυναμικής σελίδας με 200-300 Ευρώ και με απαιτήσεις παρακαλώ).
Οπότε τι να του εξηγήσεις του άλλου....
starfish

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 04 Απρ 2009 14:25    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καταλαβαίνω απόλυτα αυτά που λες.

Απο εκεί και πέρα εσύ ή ο οποιοσδήποτε ως επαγγελματίας είναι υποχρεωμένος να του τα πει.
Το εάν έχει την θέληση να τα κάνει, ή τον χρόνο είναι άλλο θέμα.
Δεν μιλάμε για κάποιον που θα έρθει να του κάνεις k;ati τσάμπα. Απλά υπάρχουν περιπτώσεις που μπορείς με μια μικρή αμοιβή να βοηθήσεις πολύ μια σελίδα χωρίς να υπάρχει η ανάγκη να την ξαναστήσεις και να την ξαναπληρώσει απο την αρχή. Μην παίρνεις μόνο τις ακραίες περιπτώσεις που δεν γίνεται τίποτα. Υπάρχουν και οι περιπτώσεις που μπορείς να βελτιώσεις αρκετά πράγματα και οι περιπτώσεις που μπορείς να βελτιώσεις τα πάντα.

Το όλο θέμα είναι ότι το SEO υπάρχει δεν είναι λόγια του αέρα και όποιος λέει το αντίθετο απλά δεν αξίζει να βρίσκεται σε αυτό το επάγγελμα. Είναι κάτι που πρέπει να ξεκινάει απο την αρχή της κατασκευής της σελίδας αλλά εάν δεν γίνει έτσι πάντα σε έναν βαθμό μπορείς να επεμβείς και σε δευτερο στάδιο. Δεν είναι πάνακεια αλλά τίποτα δεν είναι. Είναι ένας απο τους πολλούς παράγοντες που πρέπει να πάρεις υπόψιν σου για να είσαι εντάξει με τον άνθρωπο που σε πληρώνει να του προσφέρεις μια υπηρεσία.

Εάν όλοι όσοι φτιάχναν σελίδες του δίνανε την πρέπουσα σημασία απο την αρχή δεν θα υπήρχε τώρα η ανάγκη να υπάρχουν εταιρίες που προσφέρουν SEO υπηρεσίες.

Αυτό που διαφωνώ πλήρως είναι η απόψεις τους στυλ "το SEO είναι μια απάτη, και μια διαδικασία που έχει σκοπό να σε ανεβάσει στα αποτελέσματα του google" Η άνοδος σου στα αποτελέσματα είναι το αιτιατό και οφείλεται σε πολλά αίτια ένα εκ των οποίον είναι το SEO. Μόνο με SEO δεν προκείτε να καταφέρεις τίποτα ή αν ακόμα και ανέβεις κάπου θα είναι σύντομα. Δεν υπάρχει κανένας σοβαρός επαγγελματίας που μιλάει για SEO ο οποίος δεν αναφέρει πρώτα την αξία του περιεχομένου. Εάν δεν υπάρχει περιεχόμενο τι να το κάνεις το SEO. Αλλά τουλάχιστον στην Ελλάδα εγώ βλέπω πολλές φορές το αντίθτετο. Πολύ καλό περιεχόμενο και καμμία σημασία στο SEO. Αυτό για μένα είναι απλά εξαπάτηση του πελάτη.

Μικρές Αγγελίες
Δημιουργία Ιστοσελίδας
alexsoft
Φιλοξενούμενος

ΜήνυμαΣτις: 04 Απρ 2009 14:40    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Τώρα τι να πω... με κάλυψες απολύτως..... συμφωνώ σε όσα λες
dimsis
Reporter

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 02 Μαη 2009 09:24    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δυο links σε σχετικά άρθρα που αξίζει να διαβάσετε:
Επάγγελμα: social media consultant
Εδώ εκτός από το άρθρο , διαβάστε και τα πολύ ενδιαφέροντα σχόλια, όπως π.χ. του nikan που γράφει:
"Εν κατακλείδι, οι τύποι στους οποίους αναφέρεσαι δεν είναι βασικά consultants. Είναι οι spammers που παλιά λέγονταν direct marketing experts, μετά SEO marketers και τώρα Social Media Cosnultants. Μόνο σ’ αυτούς έχει νόημα η αποστροφή σου: “ο social media consultant θα έπρεπε να αντιμετωπίζεται ως το πρόσωπο που γενικά βλάπτει τον πελάτη του και το μέσο."

ή του Dimitris Dimitriadis:
"Γιάννης αναφέρεται αρνητικά σε μια μερίδα ανθρώπων που όπως λέει και ο nikan υπήρχαν από πολύ παλιά και θα συνεχίσουν να μεταλλάσσονται ανάλογα με το trend της εποχής μιας και μιλάμε για καιροσκόπους, υπάρχει πάντα όμως και η μερίδα των ανθρώπων που ασχολούνται με το consulting (ακόμη και με την νεότευκτη αγορά που υπάρχει γύρω από τις social media ανάγκες πελατών στην Ελλάδα) που το κάνουν με επιτυχία δίνοντας καλό περιεχόμενο και αξιοποιώντας χρήματα πελατών κάνουν βήματα μπροστά στο μέσο."

Ο Γιάννης Κωνσταντακόπουλος που έγραψε το άρθρο, τονίζει "Το Web είναι επικερδές, όταν είναι χρήσιμο. Και χρήσιμο Web σημαίνει χρήσιμο περιεχόμενο (content). "
και για τους social media consultants:
"Την ίδια στιγμή πολλοί social media consultants διακατέχονται από μια πραγματικά ανεξήγητη έπαρση απέναντι στους υπόλοιπους εργάτες του Διαδικτύου. Είναι ολοφάνερο μέσα από τη συμπεριφορά τους ότι έχουν αυτοανακυρηχθεί στους ανθρώπους που γνωρίζουν πρόσωπα και πράγματα, που λύνουν προβλήματα και που έχουν θέσει τον εαυτό τους στην κορυφή της ιεραρχίας στο Διαδίκτυο. Φαιδρότητες. Δεν υπάρχει, πιστεύω, πιο κατάλληλη λέξη από αυτή"

Διαβάστε επίσης και το editorial Μαίου 2009 του Ν. Αθηναίου στο PC World όσοι το έχετε αγοράσει.

Το δεύτερο σχετικό άρθρο που αξίζει επίσης να διαβάσει κανείς:
Ο Front-End Developer πρέπει να είναι All-Around Παίχτης
fafos
Script Master

Μέλος από: 30 Νοε 2004
Βοηθήματα: 17
Scripts: 6

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 02 Μαη 2009 15:47    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μιας και επανέφερες το θέμα, μου ήρθε στο μυαλό μία συζήτηση που είχα με ένα φίλο και πολύ καλό γνώστη των πραγμάτων τις ημέρες του Πάσχα..

Μου είπε χαρακτηριστικά ότι στις αρχές της 10ετίας του '80 υπήρχαν 2 κλάδοι πληροφορικής: οι Προγραμματιστές και οι Αναλυτές-Προγραμματιστές.. Οι πρώτοι ήταν οι "χαμάληδες" που έκαναν ότι τους έλεγαν οι αναλυτές και ιδιαίτερα στις εταιρείες του εξωτερικού αυτό το ακολουθούσαν πιστά λαμβάνοντας πάντα υπόψιν και κάποιες παρατηρήσεις των "χαμάληδων"-προγραμματιστών..

Οι Αναλυτές λοιπόν, ήταν τα άτομα που ήξεραν τα πάντα για ένα project.. από τον κώδικα μέχρι την τελική εμφάνιση στο pc... Σήμερα στα web projects ασχολούνται πολλά άτομα για να συμπληρώσουν έναν αναλυτή: develpers, web designers, seo consultants, marketing consultants κλπ..

ΜΗΠΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΙ?? χρειάζονται όλοι αυτοί οι άνθρωποι για να στηθεί μία ιστοσελίδα? μία ειδικότητα όπως του αναλυτή δεν θα ήταν αρκετή?

Αυτήν την στιγμή οι περισσότερες εταιρείες του χώρου αφήνουν τον προγραμματιστή να στήσει την μηχανή όπως αυτός θέλει, τον designer να δώσει την μορφή που θέλει αυτός κλπ κλπ... Αν υπήρχε ένας επικεφαλής, πολύ καλός γνώστης του αντικειμένου ο οποίος θα όριζε ΤΑ ΠΑΝΤΑ για το πως θα έπρεπε να αναπτυχθούν μήπως θα γινόταν ποιό καλά η δουλειά?

Πολλοί θα μου πείτε ότι υπάρχουν οι projects managers αλλά επιτρέψτε μου να έχω τις αμφιβολίες μου για το αν κάνουν αυτά που προσπαθώ να γράψω εδώ..

Συνεργάζομαι με μία μεγάλη εταιρεία στην USA η οποία ανά τακτά διαστήματα μου δίνει κάποιες δουλειές (καμμία σχέση η εταιρεία με web development).. αν μου δοθεί η άδεια θα σας ανεβάσω ένα από τα email τους όπου αναλύουν τι πρέπει να κάνω σαν προγραμματιστής... έχουν προβλέψει και την παραμικρή λεπτομέρεια κάνοντας την ζωή μου εύκολη (όχι μόνο εμένα αλλά και όλων των εμπλεκόμενων).. έχουν προβλέψει αναβαθμίσεις για πράγματα που δεν τα ξέρουμε ότι υπάρχουν!!
Όλα αυτά από ένα και μόνο άτομο!! Όταν ρώτησα ποιος τα αναλύει όλα αυτά και πόσο καιρό τα σχεδιάζουν, μου απάντησαν ότι ένας πληροφορικός αναλύει τα πάντα και για να αναλύσει το δικό μου κομμάτι του χρειάζεται 3πλάσιος χρόνος από'τι θα χρειαστώ εγώ για να γράψω τον κώδικα!!

Μήπως θα έπρεπε να ακολουθήσουν και οι Ελληνικές Εταιρείες αυτήν την μέθοδο και να σταματήσουν να έχουν τα "παιδιά Ελβετικούς σογιάδες" για όλες τις δουλειές?
Μήπως θα πρέπει η κάθε ιστοσελίδα να δημιουργείτε από έναν άριστο γνώστη του θέματος και οι υπόλοιποι απλώς να εκτελούν χωρίς να χρειάζεται να ανακαλύπτουμε τον τροχό κάθε φορά που της κάνουμε ανανέωση ή που ο πελάτης "κατι" είδε σε κάποια άλλη ιστοσελίδα και θέλει να το βάλουμε και στην δική του?

Μήπως στην πραγματικότητα ο social media consultant θα πρέπει να είναι απλώς ένα μέρος των γνώσεων αυτού του μοναδικού "αναλυτή" και όχι κάτι ξεχωριστό?

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 02 Μαη 2009 17:02    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Οι αναλυτές υπήρχαν και μετά τη γενιά του '80 και υπάρχουν και τώρα. Το μόνο σίγουρο είναι πως μια πολύ καλή ανάλυση, διευκολύνει το έργο όλων όσων θα συμμετέχουν σε ένα project.
Το κακό, που σίγουρα το έχεις δει και εσύ στην πράξη, είναι πως 1) πολλές φορές ούτε οι πελάτες δεν ξέρουν τι θέλουν και περιμένουν εσένα να τους δώσεις λύσεις 2) αυτός που θα κάνει την ανάλυση θα πρέπει να έχει πλήρη γνώση του αντικειμένου που αναλύει + τεχνικές γνώσεις ώστε να κατευθύνει τους προγραμματιστές / σχεδιαστές με τις οδηγίες που θα τους δώσει.
Σε μικρομεσαίες επιχειρήσεις ανάπτυξης / σχεδιασμού / δημιουργίας ιστοτόπων / ιστοσελίδων όταν βλέπεις να χρεώνουν από 300 έως 1000 ευρώ για ένα project, ποιος και γιατί να κάνει ανάλυση, αφού τα περισσότερα είναι φασόν έργα;

Αν μιλάμε για πραγματική ανάπτυξη εφαρμογής από το μηδέν, custom κατ 'απαίτηση του πελάτη, εκεί σαφώς και χρειάζεται αλλά και πάλι πολλές φορές δεν γίνετε είτε γιατί δεν υπάρχει ο διαθέσιμος χρόνος και χρήμα για μια σωστή ανάλυση, είτε γιατί πολύ συχνά συναντάμε ένα αρνητικό κλίμα υπαλλήλων που ΔΕΝ θέλουν να αλλάξουν τον τρόπο δουλειάς τους, οπότε δεν θέλουν και να συμμετέχουν σοβαρά στην βοήθεια του αναλυτή, αλλά καμιά φορά και είτε γιατί - όπως ήδη έγραψα - δεν γνωρίζουν και οι ίδιοι τόσο καλά τη δουλειά, ώστε να δώσουν στον αναλυτή να καταλάβει τι ακριβώς πρέπει να βρεθεί και να περιγράψει έπειτα αυτός γραπτώς και αναλυτικά για το υπόλοιπο team, ώστε να βγει κάποια εφαρμογή που πραγματικά θα ωφελήσει την εταιρεία και θα επιταχύνει / διευκολύνει /οργανώσεις καλύτερα την δουλειά της.

Κατά τα άλλα είναι ευχής έργο για τους developers να υπάρχει σωστή ανάλυση που να σου περιγράφει τι και πως ακριβώς πρέπει να υλοποιήσεις. (όταν λέω "πως" δεν εννοώ ασφαλώς να σου γράψει τον κώδικα)

Aκόμα και τώρα, εταιρείες όπως η SingularLogic για παράδειγμα, στέλνουν αναλυτή ή ομάδες αναλυτών όταν πρόκειται να κάνουν κάποια customιά, οι οποίοι κάθονται μέρες ή και εβδομάδες και παρακολουθούν και μαθαίνουν τον τρόπο δουλειάς της εταιρείας ώστε να κάνουν μια σωστή ανάλυση και ασφαλώς καλοπληρώνονται.
fafos
Script Master

Μέλος από: 30 Νοε 2004
Βοηθήματα: 17
Scripts: 6

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 02 Μαη 2009 18:18    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

re sy dimsis.. den milao gia etaireies tou typou "psekaste, skoupiste, teleiosame"!

milao gia etaireies pou analamvanoun metria eos megala projects apo to 0...

kai vevea o analyths prepei na einai tsakalos me to antikeimeno kai autos tha einai pou tha epifortizetai olh thn talaiporia apo ton talaiporo kai asxeto pelath..

tora epikratei to fainomeno na pairnei o pelaths thlefono gia kati pou thelei kai na ton syndeoun me ton developer gia na tou lysei to provlhma!!

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 03 Μαη 2009 00:41    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Όπως τα λες είναι...
Μακάρι να υπάρχει πάντα μια καλή ανάλυση και σωστές προδιαγραφές, αλλά είναι πολύ "ζόρικο πόστο" και με μεγάλες ευθύνες.

Γενικώς αυτό που βλέπουμε στο χώρο είναι να "γεννιούνται" νέες ειδικότητες που τις περισσότερες φορές τελικά είναι κάποιες παλιότερες που ή για λόγους marketing και για ζέσταμα της αγοράς, επαναφαφτίζονται (a 'la web 2.0, ERP, CRM, Social networks, SEO κλπ), ή το κάνουν επειδή πρέπει να κοστολογηθούν και να αξιολογηθούν διαφορετικά / ξεχωριστά για διάφορους λόγους, ή γιατί όντως έχουν δημιουργηθεί νέες απαιτήσεις με την εξέλιξη του web που χρειάζονται νέες ειδικότητες.
GeoStuff
Honorary Member

Μέλος από: 16 Νοε 2005
Νέα: 3

Περιοχή: Στα αλατορυχεία της Ζουαζιλάνδης...
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 03 Μαη 2009 01:02    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

fafos ανέφερε:
Μήπως θα πρέπει η κάθε ιστοσελίδα να δημιουργείτε από έναν άριστο γνώστη του θέματος και οι υπόλοιποι απλώς να εκτελούν χωρίς να χρειάζεται να ανακαλύπτουμε τον τροχό κάθε φορά που της κάνουμε ανανέωση ή που ο πελάτης "κατι" είδε σε κάποια άλλη ιστοσελίδα και θέλει να το βάλουμε και στην δική του?

Λοιπόν, για να βάλω και εγώ ένα λιθαράκι σε όλο αυτό, όχι συγκεκριμένα στον χώρο των ιστοσελίδων αλλά στην διαχείρηση μεσαίων έως μεγάλων project...

Ο τρόπος που κανονικά δουλεύει η μηχανή είναι ο εξής και δεν είναι ιδιαίτερα απλός...

Ο εκπρόσωπος του κατασκευαστή κάνει αρχική κουβέντα με τον εκπρόσωπο του πελάτη. Σε αυτό το πρώτο meeting γίνεται η κουβέντα σε θεωρητικό επίπεδο και αφορά σε business case και οφέλη που θα ήθελε να δει ο πελάτης...

Στην συνέχεια ακολουθεί ένα meeting με τεχνικούς συμβούλους και από τις δύο μεριές όπου πλέον αρχίζει να έχει κρέας η υπόθεση... Θέλω να κάνω αυτό και αυτό, λέει ο πελάτης, έχω αυτές και αυτές τις τεχνολογίες λέει ο πάροχος. Λίγο κουβεντούλα για να πουληθεί και κάνα επιπλέον πακέτο και όλα οκ.

Μόλις συμφωνηθεί αυτό συντάσετε ένα κείμενο, στο οποίο αναφέρεται καθαρά και αναλυτικά το τι πρέπει να γίνει και μπαίνουν και τα σχετικά χρονοδιαγράμματα.

Στην συνέχεια ο πάροχος παίρνει το κειμενάκι και το μετατρέπει σε λύσεις... Και φυσικά καλύπτει και μερικές τρύπες που σίγουρα είχαν ξεχαστεί στην αρχική μελέτη...

Τώρα όλα αυτά βέβαια είναι θεωρίες και παρεμβάλονται πολλά κομμάτια και πρόσωπα σε όλα αυτά τα στάδια...

Για να κάνω και λίγο τον θεωρητικό εδώ, όλα τα project, μικρά, μεσαία ή μεγάλα, ΔΕΝ πρέπει να ξεκινάνε αν δεν υπάρχει ένα χαρτάκι που λέγεται PID (Project initiation Document στην ορολογία του PRINCE2). Τονίζω το θεωρητικά γιατί στα δύο χρόνια σχεδόν που δουλεύω σε σχετικό τομέα, με μεσαία και μεγάλα project, δεν έχω δει ποτέ τέτοιο κείμενο!!!

Τα γρανάζια της μηχανής - πάροχος καλό είναι να μην φαίνονται εκτός αν υπάρχει πολύ καλός λόγος, διασφάλιση εμπιστοσύνης από τον πελάτη, ανάγκη προσωπικής επίσκεψης κάποιου "γραναζιού" κτλ. Τα εν οίκο μη εν δήμο, έλεγαν οι πρόγονοι και κάτι ήξεραν!!!

Αυτά, ελπίζω να βοήθησα...

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 23 Μαη 2009 23:51    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλό το SEO, αλλά τί θα γίνει με το περιεχόμενο; της Ζαχαρένιας Ατζιτζικάκη aka sugarenia via css3.gr

To SEO δεν είναι της μόδας. του Γιώργου Βαρέλογλου
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 24 από 45 [663 Μηνύματα] Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, ..., 22, 23, 24, 25, 26, ..., 43, 44, 45 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Αυτό το Σαββατοκύριακο η Web World Expo στο Ζάππειο Μέγαρο 0 cordis 20 Οκτ 2016 11:04
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Σε λίγες μέρες η web world expo 2016 0 cordis 12 Οκτ 2016 10:58
Web World Expo 2016, 22 & 23 Οκτωβρίου 2016 στο Ζάππειο 0 cordis 15 Σεπ 2016 16:12
Διευκρίνιση της Microsoft περί ματαίωσης επενδυτικής δραστηριότητας στην Ελλάδα 0 cordis 30 Οκτ 2015 00:03
Σε δυο εβδομάδες η 5η Web World Expo 24-25 Οκτωβρίου 2015, Ζάππειο Μέγαρο 0 cordis 09 Οκτ 2015 15:37

Τώρα είναι 03 Δεκ 2016 21:43 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites