freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

SEO / marketing business στο web: Η πανούκλα του διαδικτύου

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 27 από 45 [663 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: seowebmarketingαπόψειςbusiness Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, ..., 25, 26, 27, 28, 29, ..., 43, 44, 45 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
vortalifer

Μέλος από: 02 Ιουν 2003
Βοηθήματα: 1
Νέα: 1

View users profile Visit posters website
twitter 
ΜήνυμαΣτις: 07 Αυγ 2009 22:58    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

free3yourmind ανέφερε:
Figaro ανέφερε:
Poloi theoroun pws se 5-10 meres kai meta apo 10-20 articles pou divases exeis mathei ta vasika tou SEO kai mporeis pia na "valeis to keimeno sto website" kai na kaneis SEO. Apla den kseroun ti lene...

+1

Λεγοντας seo εννοώ να είναι η σελίδα κατάλληλη να την υποδεχτεί η μηχανή αναζήτησης με τον καλυτερο δυνατο τρόπο :
σωστο navigation , tags, keywords , alt text , κατάλληλα h1 κτλ , friendly url και ότι άλλο χρειάζεται ώστε να εξηγήσει στην μηχανή αναζήτησης για το περιεχόμενο της.

Πιστεύω ότι αυτό θα έπρεπε να είναι μία υπηρεσία ενσωματωμένη στην κατασκευή.

Αν με το seo εννοούμε τα παραπάνω + στρατηγική δημιουργίας backlinks , συγγραφή σχετικων άρθρων , δημιουργία εξωτερικών blogs , παρακολούθησή ανταγωνισμού κτλ κτλ

τότε είναι κάτι μεγαλύτερο του όρου seo και ίσως εκεί να υπάρχει η διαφορά.

Δεν την έχω παρακολουθήσει απο τη αρχή και φαντάζομαι η διαφωνία δεν είναι στην ανάγκη ύπαρξης του seo αλλα στην κακή χρήση του με αποτέλεσμα να ειναι στις πρώτες θέσεις άσχετες σελίδες απο αυτές που ζητάμε στην μηχανή ;
dimsis
Reporter

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 08 Αυγ 2009 10:32    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Πολύ σωστά κατάλαβες και πολύ σωστά έκανες και τον διαχωρισμό, γιατί εδώ οι περισσότεροι υπερασπιστές του SEO το έκαναν ένα με το online marketing και βάλανε μέσα και στατιστικά, έρευνες, διαχείριση περιεχομένου και πολλά άλλα καλούδια.
Εκτός της κακής χρήσης του SEO που αναφέρεις, η σχετική γκρίνια υπήρξε και για όλους τους επαγγελματίες που πουλάνε και SEO μεταξύ άλλων υπηρεσιών web (ένα search στο google θα σου δείξει πάρα πολλούς Έλληνες) προσφέροντας στην ουσία αυτά που περιέγραψες και εσύ στην αρχή, πάντα επί πληρωμής ασφαλώς και παίζοντας το experts του είδους όταν στις περισσότερες περιπτώσεις αφού έχουν πάρει τα λεφτάκια του πελάτη που ψήσανε με υποσχέσεις ανόδου των πωλήσεων και ψηλότερες θέσεις στις λίστες αποτελεσμάτων της google, έρχονται σε επαφή με τους developers – γιατί αν είναι οι ίδιοι υποτίθεται πως θα έχουν ήδη SEO τα site τους – και τους ζητάνε να αλλάξουν title και meta tags… Αυτό που περιγράφω το έχω ζήσει στη δουλειά από ειδήμονες SEOs, πιθανότατα να υπάρχουν και εξαιρέσεις που θα ήθελα να δω πως μπορούν να πάρουν τον δικό μου κώδικα και να κάνουν επεμβάσεις για να πουλήσουν τις υπηρεσίες τους. Κάτι μου λέει πως θα αρχίσουν να λένε στους πελάτες «καλύτερα βάλτε ένα joomla, ένα wordpress ή ένα drupal κλπ που είναι ήδη search engine optimized και είναι και καλύτερο γιατί: [εδώ βάλτε ότι beep μπορεί να πει για να τον πείσει] »
Διαφορετικά θα πρέπει να πληρωθεί ο χρόνος όλων όσων θα ασχοληθούν για να κάνουν αλλαγές.
Εγώ είπα τι πλάκα θα κάνω κάποια μέρα στους experts εκεί έξω. Θα τους δώσω να μου κάνουν SEO σε κανένα site που ήδη έχει πληρώσει για SEO υπηρεσίες, και μετά θα κάτσω να απολαύσω την συζήτηση μεταξύ τους
korgr
Honorary Member

Μέλος από: 07 Οκτ 2008
Βοηθήματα: 5
Scripts: 2

Περιοχή: Corinth
View users profile
portfolio skype 
ΜήνυμαΣτις: 08 Αυγ 2009 10:51    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

dimsis ανέφερε:

Εγώ είπα τι πλάκα θα κάνω κάποια μέρα στους experts εκεί έξω. Θα τους δώσω να μου κάνουν SEO σε κανένα site που ήδη έχει πληρώσει για SEO υπηρεσίες, και μετά θα κάτσω να απολαύσω την συζήτηση μεταξύ τους

Κορυφαίο!

Μέλος από: 03 Ιουν 2008
Νέα: 4

Περιοχή: Athens,Greece
blog linkedin twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 08 Αυγ 2009 10:58    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

The SEO Flow Chart

The SEO Process Chart

Μιας και το thread ανακυκλώνετε γύρω απο τα ίδια και τα ίδια (κράξιμο κράξιμο και κράξιμο-oi seo's φταίνε για όλα τα κακά του web, οι seo's το ένα οι seo's το άλλο) θα κάνω και εγώ ένα quote απο ένα παλιότερο post σε αυτό το θέμα

CostasM ανέφερε:
Dimsis πράγματι είναι αρκετά ενδιαφέρον το topic που άνοιξες και σηκώνει πολύ συζήτηση. Εγώ θα αναφερθώ στο πως βλέπω τα πράγματα από τη σκοπιά του Search Marketing Agency μιας που η Mindworks (αφού αναφέρθηκε και το όνομα μας) εξειδικεύεται στο Search Marketing, είναι εταιρία που απασχολεί προσωπικό και βεβαίως δεν είναι οne stop shop όπου τα πάντα γίνονται (και design και development και SEO και adwords και έντυπα κ.ο.κ)

Μάλλον θα ακολουθήσει "σεντόνι" οπότε προκαταβολικά ζητώ συγνώμη για το μέγεθος το άρθρου.

1) Καταρχή ο τίτλος του topic είναι λιγάκι catchy (καλό για να τραβάς visibility και diggs) αλλά νομίζω αρκετά αφοριστικός. Με την ίδια λογική ας βγούμε να πούμε ότι όλοι οι designers είναι απατεώνες και πουλάνε αέρα, όλοι οι developers δεν ξέρουν να γράφουν κώδικα, όλοι οι γιατροί παίρνουν φακελάκι κοκ . You get my point.

Όπως (σχεδόν) όλα τα πράγματα στην Ελλάδα όταν οι περισσότεροι μυρίζονται χρήμα (και αν θέλεις να είμαστε ρεαλιστές σιγά το χρήμα που κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή στο SEO) αρχίζουν και πλακώνουν πολλοί "αλεξιπτωτιστές". To ίδιο έχει γίνει και στο design και στο development αλλά και σε πολλούς άλλους κλάδους.

Οπότε ναι, υπάρχουν πολλοί "αεριτζίδες" στον κλάδο και αυτό είναι κάτι που καταστρέφει και την ίδια την αγορά. Αλλά το να μηδενίζουμε τα πάντα δεν κάνει καλό σε κανένα. Όταν εμείς προσφέραμε Search Marketing το 2005 κανείς δεν καταλάβαινε τι είναι και έτσι κυνηγούσες τον πελάτη "με το τουφέκι" (άσε το δούλεμα που έτρωγες "ελα τώρα αυτά είναι βλακείες" , "τι να το κάνω το Google εγώ" κλπ). Μετά από 4 χρόνια στην αγορά και με το μεγαλύτερο πελατολόγιο, μπαίνεις σε ενα τσουβάλι μαζί με όλους και γίνεσαι αρπακτικό και απατεώνας? Too much μου ακούγεται.

2) Όπως ανέφεραν και άλλοι το SEO δεν έχει απλά να κάνει με το να ξεγελάσεις τις μηχανές αναζήτησης. Το Optimization έχει ως σκοπό να βελτιώσει ενα website πρωταρχικά για τους ανθρώπους. Σε τελική ανάλυση πιο είναι το όφελος αν βγεις ψηλά αλλά όλοι όσοι έρχονται κάνουν bounce και φεύγουν?

3) Αν θεωρείτε ότι το Search Marketing δεν είναι μετρήσιμο και άρα μπορεί ο καθένας να πουλάει αέρα κάνετε μεγάλο λάθος.

Σε design & development μπορείς να πουλήσεις όσο αέρα θες. Ξέρετε κανέναν πελάτη να κατανοεί τι είναι σωστός κώδικας? μπορεί ο πελάτης να ελέγξει αν ο κώδικας σας έχει τρύπες ή bugs. Συνεπώς ένας developer μπορεί να γράψει ότι θέλει. Αν απλά στο frontend αυτό λειτουργεί (στα βασικά πράγματα γιατί μην ακούσω για extensive debugging ή GUI testing τα οποία δεν γίνονται σχεδόν ποτέ) τότε ο πελάτης είναι χαρούμενος. Όσον αφορά το design εκεί και αν έχω δει να πουλιέται απίστευτος "παπάς". Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα άλλωστε...

Στο Search από την άλλη είμαι υπόλογος για το αποτέλεσμα που θα φέρω. Αν δεν αυξηθεί η επισκεψιμότητα, αν δεν έχω ποιοτικούς visitors, αν ο πελάτης δεν δει καμιά βελτίωση στα SERPs τότε πιστεύετε ότι θα ξανασυνεργαστεί μαζί μου? Πέρα από αυτά υπάρχουν metrics & αριθμοί που αξιολογούν τη δουλειά μας. Πως ακριβώς αξιολογείται το design?

4) Mιας που ο dimsis υποστηρίζει ότι SEO είναι να ανεβάζεις στις πρώτες θέσεις sites τα οποία δεν αξίζει να βρίσκονται εκεί, θα παρακαλούσα να μου υποδείξει κάποιος πως θα πάρει ενα εταιρικό site 3-4 σελίδων (προφιλ, υπηρεσίες, επικοινωνία) και θα το κάνει να βγει ψηλά σε competitive keywords. Το σκεπτικό ξαναλέω είναι να προσπαθείς να δώσεις value στο ίδιο το site και σταδιακά να το βελτιστοποιήσεις ώστε να διεκδικήσει θέσεις που του "αξίζουν"

Επίσης πως καθορίζουμε τι αξίζει να βγαίνει στα SERPs. Ποιός από εμάς είναι αυτός ο υπέρτατος δικαστής που θα πει ότι αυτό το site είναι για πέταμα και όχι για το Google. Αν ο πελάτης έχει ξενοδοχείο στην Αλεξ/λη και θέλει να προωθηθεί για το keyword "ξενοδοχεία Αλεξανδρούπολη" με πιο κριτήριο θα κρίνουμε ότι δεν πρέπει να βγαίνει? Προφανώς και αν ήθελε να βγαίνει για το keyword "παπούτσια" θα ήταν άσχετο.

Επιπλέον, μπορεί να μου δείξει κάποιος μερικά ελληνικά SPAM sites που βγαίνουν ψηλά στο Google λόγο SEO, απλά και μόνο για να βγάζουν χρήματα από τη διαφήμιση? (ρε παιδιά ας είμαστε λίγο σοβαροί, πιστεύετε ότι υπάρχουν πολλά ελληνικά μικρά sites που ζουν από τη διαφήμιση?)

5) Εκπαίδευση: Θα συμφωνήσω απόλυτα ότι ο κόσμος δεν ξέρει περί Search Marketing. Και γι'αυτό είναι εύκολο να "ξεγελάσεις" κάποιον. Και προφανώς αυτό είναι πρόσφορο έδαφος για πολλούς ώστε να κάνουν μια μικρή αρπαχτή και να βγάλουν κάτι.

Παρόλαυτα δεν βλέπω να γίνεται κάτι οργανωμένο για να εκπαιδευτεί ο κόσμος. Δεν θυμάμαι να είπε κάποιος παιδιά ας διοργανώσουμε μια ημερίδα για να ενημερώσουμε τον κόσμο για best practices, για το τι αποτελέσματα είναι λογικά να περιμένει ο πελάτης, για το τι είναι black hat & white hat.

7)
παράθεση:

Δηλαδή ο SEO expert τι θα κάνει; θα γράφει το "πρωτότυπο περιεχόμενο" του site του πελάτη του; ή θα έχει πάντα τις γνώσεις και πρόσβαση στον κώδικα ώστε να τον κάνει πιο καθαρό; και πως θα αλλάξει το γραφικό περιβάλλον του Χ site όπου πουλάει τις υπηρεσίες του δηλαδή; Πες ότι έφτιαξα εγώ ένα site για έναν πελάτη μου, θα μου πάρεις εσύ τηλέφωνο και θα μου πεις για αλλαγές που θέλεις στον κώδικα μου και στο gui μου;

Η πολύ απλή απάντηση στα παραπάνω είναι ΝΑΙ.
Αν έχετε δουλέψει με "μεγάλους" πελάτες θα έχετε δει ότι (από την πλευρά του SEO) δεν σου επιτρέπουν εύκολα να "βάλεις χέρι" στο site τους. Οπότε η δική μας δουλειά είναι σε μεγάλο βαθμό consulting στο πως να βελτιώσεις το website σου από όλες τις απόψεις. Και ναι ενα σωστό SEM Agency θα πρέπει να έχει και στο ενεργητικό του κειμενογράφους για να βελτιώνει τα κείμενα των πελατών.

Η πραγματική δουλειά του SEO είναι να λειτουργεί συμβουλευτικά προς τον πελάτη και να συνδέει όλους τους υπόλοιπους σε ένα καλό αποτέλεσμα.

παράθεση:
Όλα αυτά που αναφέρεις εκτός του περιεχομένου, ήταν ανέκαθεν δουλειά που έκαναν, κάνουν και πρέπει να κάνουν οι developers και οι designers.

Συγνώμη αλλά η δουλειά του developer είναι το coding και το designer το design. Αν θέλετε τη γνώμη μου για ενα σωστό site χρειάζεστε εναν IT project manager, εναν usability consultant, εναν web strategist, εναν search marketer, εναν copywriter, εναν GUI designer, εναν graphic designer και εναν developer (το νούμερο ενα είναι εικονικό προφανώς) . Επειδή λοιπόν σχεδόν κανείς δεν μπορεί να αντέξει ένα τέτοιο σχήμα, πολλές φορές ο SEO εξυπηρετεί αυτούς τους παράλληλους ρόλους (όταν βέβαια έχει την απαραίτητη τεχνογνωσία και εμπειρία)

Ξέρετε ποιο είναι το βασικότερο πρόβλημα στα πιο πολλά CMS πελατών που συναντάμε? Ότι δεν μπορείς να διαχειριστείς ανεξάρτητα το title tag σε κάθε σελίδα.
Είναι δύσκολο να γίνει? Όχι βέβαια!

Απλά το dev team does not give a shit για να το πω απλά. Μπορεί να ξέρω ότι είναι καλό να το φτιάξω σωστά, αλλά αφού ο πελάτης δεν μου πληρώνει τις επιπλέον ώρες που θα φάω και ούτε θα ξέρει να το αξιοποιήσει σωστά τότε γιατί να το κάνω. Αυτή είναι η κλασσική ατάκα που παίζει...
Από την άλλη και ο ίδιος ο πελάτης λέει: "Γιατί να βάζω διαφορετικό title tag? Δε μου κάνεις τον τιτλο του άρθρου να βγαίνει και στο title tag, και σε heading και σε meta για να μην κουράζομαι?"

Οπότε που καταλήγουμε? Στην εκπαίδευση και στα χρήματα. Το SEO δεν είναι πυρηνική φυσική αλλά πρέπει να καταλαβαίνεις βασικές αρχές και να είσαι διατεθειμένος σαν πελάτης να επενδύσεις χρόνο και χρήμα.

9)
παράθεση:
Γιατί πανούκλα; Γιατί παρόλο που θα ακούσετε τους περισσότερους να ισχυρίζονται ότι χρησιμοποιούν ηθικώς σωστές πρακτικές για να ανέβουν σε θέσεις αποτελεσμάτων, αυτοί που θα βρείτε τις περισσότερες φορές στις πρώτες θέσεις θα έχουν χρησιμοποιήσει Blackhat, κρυφά κείμενα, cybersquatting για link back στα site που θέλουν να ανεβάσουν ψηλότερα, Link Farms, email / blog / forum spamming, μη ενεργά links στα site τους και πολλές άλλες ανήθικες τεχνικές με μοναδικό στόχο την πρωτιά.

Για πες μερικά παραδείγματα? Θα χαρώ να τα προωθήσω σε κάποιους υπευθύνους στο Google. Όμως ας μην καταδικάζουμε εναν ολόκληρο κλάδο και μετά δε μιλάμε... Μου θυμίζει λίγο τους πολιτικούς με το " αν ανοίξω εγώ το στόμα μου... έχω στοιχεία εγώ..." .

Εφόσον λοιπόν εντοπίζει κάποιος κάτι SPAM ας το αναφέρει. Υπάρχει και το submit spam complaint στο Google ( http://www.google.com/contact/spamreport.html )

Κλείνοντας να ζητήσω και πάλι συγνώμη για το μέγεθος και για τις σκόρπιες σκέψεις. Ήθελα να απαντήσω από την αρχή αλλά δυστυχώς η μέρα έχει μόνο 24 ώρες

Θα ήθελα πάντως να δω και τις απόψεις και άλλων από το χώρο του Search Marketing (και όχι βεβαίως από SEO Experts μιας που δεν υπάρχει αυτό το πράγμα στην Ελλάδα)

Συνεχίστε να κράζετε boys
dimsis
Reporter

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 08 Αυγ 2009 11:33    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Και τι μας είπες τώρα δηλαδή boy;
Ο Κώστας το αναφέρει εξαρχής ότι μιλάει για Search / web Marketing και όχι αποκλειστικά για SEO. Μια mindworks ήταν που -μπορεί να - έκανε επεμβάσεις και στο περιεχόμενο του πελάτη, αναλύσεις, έρευνα κλπ και πάει και αυτή "ενσωματώθηκε" στην Atcom.

Το ξανασυζητήσαμε και θα έκανες μια έρευνα, όπου θα μας έδειχνε τι πραγματικά πουλάνε ως SEO οι Ελληνικές εταιρείες. Δυστυχώς δεν έγινε ποτέ, ακόμα περιμένουμε. Στα γρήγορα μόνο είχες κάνει μια mini έρευνα που καλό είναι να την θυμηθείς και εσύ....
Και για να μην αρπάξεις καμιά μήνυση για δυσφήμιση, κάνε το άλλο που είναι πιο απλό. Φτιάξε απλώς μια λίστα με τις εταιρείες που θα βρεις πρώτες στη google να πουλάνε SEO και αποσπάσματα ή έστω backlinks ώστε να δούμε τι ακριβώς προσφέρουν. Αλλιώς ως τότε συνέχισε να κάνεις quotes όσων πράγματι είχαν κάτι να πουν και τουλάχιστον έχουν επαγγελματική εμπειρία ...

Και μια και σου αρέσουν τα quotes:
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=41014&postorder=...;start=270#393347
CostasM ανέφερε:

4) dimsis: Μια άλλη ερώτηση αν επιτρέπεται; Όλα αυτά που περιγράφονται ως υπηρεσίες SEO στο link του geobak, ειλικρινά πιστεύετε πως παρέχονται από σεβαστό αριθμό των Ελλήνων επιχειρηματιών που πουλάνε SEO services; Αν όχι ΤΙ ποσοστό πιστεύετε ότι όντως παρέχει αυτές τις υπηρεσίες ή έστω και κάπως λιγότερες από αυτές και όχι μόνο για τη vodafon αλλά και για τον ξενοδόχο που γράφεται και ως παράδειγμα παραπάνω;

Όχι δεν παρέχονται. Το συνολικό πακέτο υπηρεσίων που αναφέρθηκε (που προφανώς δεν κινείται στα "στενά" όρια του SEO) είναι ασύμφορο για μικρά budgets.
Άρα μια μικρή εταιρία (πελάτης) μπορεί να χρειάζεται κάποιον να της φτιάξει του τίτλους και τα meta. Προφανώς και δεν θα έρθει στη Mindworks. Ούτε θα αναλαμβάναμε το project αλλά ούτε και ο πελάτης θα μπορούσε να μας πληρώσει. Μια μικρότερη εταιρία SEO, κάποιος freelancer ή ακόμη και ο developer του site θα μπορούσε να φέρει εις πέρας το project με λογικό κόστος ώστε τόσο πελάτης όσο και προμηθευτής να είναι ευχαριστημένοι.
Figaro
Honorary Member

Μέλος από: 08 Φεβ 2004

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 08 Αυγ 2009 13:15    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

dimsis ανέφερε:
Πολύ σωστά κατάλαβες και πολύ σωστά έκανες και τον διαχωρισμό, γιατί εδώ οι περισσότεροι υπερασπιστές του SEO το έκαναν ένα με το online marketing και βάλανε μέσα και στατιστικά, έρευνες, διαχείριση περιεχομένου και πολλά άλλα καλούδια.

De xriazese statistika kai erevnes gia na kaneis SEO ?

Isws esi milas gia SEO san afto pou eipe o fafos -- ""vazeis to keimeno sto website"--- alla xriazese kapia statistika wste na apofasiseis ta keywords gia ta opia tha kaneis SEO, tis selides pou tha doulepseis, gia IBLs, ktlp.

Sthn Ellada isws einai akoma poloi pou oute exoun katalabei ti einai to SEO (mexri kai epagelmaties tou xorou den exoun katalabei ap'oso blepw) kai giati einai simantiko.
Isws gi'afto iparxoun akoma poles etairies-manavika mias kai oi pelates psaxnoun "patates" kai "aggouria" anti gia ipiresies SEO.

Simfono otan krazete to epipedo ipiresiwn pou prosferoun merikes "SEO-etairies" stin Ellada alla valte mesa se aftes kai alles 100 webdesign etairies pou mono websites den kseroun na ftiaxnoun (gia talento, ktlp oute kan anaferw).
Sto kato kato... oi perisoteroi SEOtzides einai prwin apotiximenoi designers pou den tous eftanan ta 200 euro/site kai vrikan ena tropo na prosferoun kati parapano (SEO-patates) wste na vgaloun +100€ .

To SEO den einai simantiko gia to prosopiko blog tou mitsou alla einai 101% anagkeo gia mia etairia pou tin endiaferei kai i proothisi tis mesw web.

De milaw gia etairies pou zoun apo to web... ekei to SEO einai 1001% anagkh.
fafos
Script Master

Μέλος από: 30 Νοε 2004
Βοηθήματα: 17
Scripts: 6

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 08 Αυγ 2009 15:40    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Auto pou anafero ego Figaro einai auto pou poulate oloi oi "SEO experts" kai tipota allo..

Poia statistika kai poies ereunes mas les? Yparxei periptosh na exo ena ksenodoxeio A kai na mou to vgaleis pano apo tous katalogous tou internet?

Tis patates kai ta aggouria etereies ta poulane alla esas den sas endiaferoun tetoioi pelates mallon...

Ego ti ereuna ekana sto site ths ypografhs mou kai vgazei deutero to "baltic cruise guide" pagkosmios me 200-300 eisodous hmhresios apo to google?

O dimsis anoikse to thema gia autous tous SEO-patates pou anafereis alla mallon den thes na to katalaveis...

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 08 Αυγ 2009 16:02    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ma eipa pws simfono me ton dimsis gia oti exei sxesi me tous SEO-patates stin Ellada.
Tis pio poles fores o tropos sou (peta ena keimeno mesa stis selides ) exei apotelesma otan milame gia elliniko web.

Apla anaferw pws to SEO apotelei simantiko komati (apo ta pio simantika otan milame gia antagwnistiki agora) stin anaptiksi enos site kai pws akoma stin Ellada o pelaths kimate kai o kathe manavis-SEOtzis mporei na poulisei oti thelei.

Otan tha arxisei na psaxnete o kosmos oi aeritzides tha ksefouskosoun kai tha meinoun mono oi swstoi epagelmaties.

asxeto alla .... exact results (psakse me ".." ) gia "baltic cruise guide" egw vlepw mono:
---------
Results 1 - 8 of 8 for "baltic cruise guide".
---------
sto google.com

Prosopika den eimai oute dilono SEO expert... alla ta teleftea 5-6 xronia (apo tote pou arxisa diladi) sintirw ektos ellados mia hara apo to SEO (emesa & amesa) kai tin etairia mou kai to spiti mou me 0 voithia apo gnwstous i ikogenia.

Gi'ayto kati tetia sxolia mou fenonte astia:
----
o SEO einai oti to photoshop gia ton designer... aplos prepei na to gnorizei.. den apotelei kati special ston xoro ths plhroforikhs!
----
Alloi zoun apo to photoshop alloi apo SEO... ktlp

Ta exete psilo-isopedwsei ...
fafos
Script Master

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 08 Αυγ 2009 16:14    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Figaro ανέφερε:

asxeto alla .... exact results (psakse me ".." ) gia "baltic cruise guide" egw vlepw mono:
---------
---------
sto google.com

emena mou vgazei 238.000 xoris ta eisagogika, alla einai asxeto auto...

Figaro ανέφερε:

Gi'ayto kati tetia sxolia mou fenonte astia:
----
o SEO einai oti to photoshop gia ton designer... aplos prepei na to gnorizei.. den apotelei kati special ston xoro ths plhroforikhs!
----
Alloi zoun apo to photoshop alloi apo SEO... ktlp

Ta exete psilo-isopedwsei ...

xairomai pou se kano kai gelas me ta asteia mou alla oi yposthriktes tou SEO ta exete isopedosei ola..
to SEO den einai epipleon yphresia kai o pelaths den prepei na thn plhronei san ksexoristh yphresia... einai dedomeno oti kathe istoselida prepei na paradidete me skopo na thn vriskoun oi mhxanes anazhthshs eite auth einai tou mpampi tou flu eite einai ths coca cola...

Vevea, pote den mou kalypse eparkos kapoios to erothma pou exo thesei kai se alla posts... an sas tyxoun 2 pelates me to idio akrivos antikeimeno poion tha vgalete pio pano stis mhxanes?

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 08 Αυγ 2009 16:25    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

fafos ανέφερε:
Figaro ανέφερε:

---------
---------
sto google.com

emena mou vgazei 238.000 xoris ta eisagogika, alla einai asxeto auto...

Ma pws einai asxeto ?
Afto dixnei pws den exeis asxolithei me to antikimeno.

παράθεση:
to SEO den einai epipleon yphresia kai o pelaths den prepei na thn plhronei san ksexoristh yphresia... einai dedomeno oti kathe istoselida prepei na paradidete me skopo na thn vriskoun oi mhxanes anazhthshs eite auth einai tou mpampi tou flu eite einai ths coca cola...

Esi de xrewneis extra gia kati pou apetei perisoteri doulia ?
Kai prin viasteis na peis "oxi" giati to SEO einai "dedomeno aneksartitos an einai i selida tou mpampi i tis coca cola" na sou pw pws de milaw gia to SEO tipou peta 10 lekseis panw sti selida kai katharises.

παράθεση:
Vevea, pote den mou kalypse eparkos kapoios to erothma pou exo thesei kai se alla posts... an sas tyxoun 2 pelates me to idio akrivos antikeimeno poion tha vgalete pio pano stis mhxanes?

Afton pou plirwnei kalitera gia off-page seo
fafos
Script Master

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 08 Αυγ 2009 16:36    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ti enoeis me to "Afto dixnei pws den exeis asxolithei me to antikimeno."? esy stis anazhthseis sou vazeis eisagogika stis fraseis pou psaxneis?

ego eimai developer... oute html fiaxno, oute omorfa grafika kai sthsimata tou layout... ego paradido ston designer kai ton keimenografo ola ta ergaleia pou xreiazetai gia na kanei sosto SEO.. kai milame gia ergaleia nomima pou douleoun kai oxi ponhra "Greek ways"...

Mhn to pame prosopika omos giati den endeiaferei tous xrhstes tou FS ti kanei o kathenas mas.. (epi thn eukairia omos feiakse ligo to SEO ths selidas pou exeis sthn ypografh sou )

παράθεση:
Afton pou plirwnei kalitera gia off-page seo

Me auto dhloneis oti oi "SEO experts" den kanoun auta pou yposxontai.. h mhpos lene stous ypopshfious pelates tous?: "koita na deis, an vrethei kapoios pou tha dosei perissotera apo sena tha vgainei pio pano"

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 08 Αυγ 2009 16:51    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Figaro ανέφερε:
Sthn Ellada isws einai akoma poloi pou oute exoun katalabei ti einai to SEO (mexri kai epagelmaties tou xorou den exoun katalabei ap'oso blepw) kai giati einai simantiko.

figaro εδώ οι αυτοαναφερόμενοι ως επαγγελματίες του SEO δεν έχουν καταλάβει τι πουλάνε, θα καταλάβουν οι υπόλοιποι επαγγελματίες του χώρου;
Ξεκάθαρα φαίνεται και μέσα από αυτό το θέμα πως τον όρο SEO όπως θέλει και προφανώς όπως βολεύει τον καθένα τον περιγράφει και τον αναλύει.
Πιο πάνω έχω quote του Κώστα του Μάντζιαρη της πρώην mindworks, της οποίας τα κείμενο ασπάστηκαν και ακολουθούν και οι scooby και geobak και άλλοι σε προηγούμενα post τους εδώ μέσα και λέγανε πως αυτό είναι και πρέπει να παρέχεται ως SEO και λίγο παρακάτω θα δεις σε quote από τον ίδιο τον Κώστα να γράφει όπως ήδη τόνισα με κόκκινα γράμματα "που προφανώς δεν κινείται στα "στενά" όρια του SEO" ... Δηλαδή όλα όσα είχαν αναφερθεί ξεφεύγανε από τα στενά όρια του SEO …
Αν ποτέ βρείτε αυτά τα «στενά όρια» πoια είναι και τι πουλάτε τελικά όσοι πουλάτε SEO να μας τα πείτε και εμάς. Έχω ζητήσει επανειλημμένα να μου πουν εδώ οι συμμετέχοντες τι ακριβώς θεωρούν ότι είναι το SEO και ο καθένας το ερμηνεύει διαφορετικά ή το μπερδεύει τελικά με το web marketing. Και πολύ περισσότερο θα ήθελα πραγματικές εμπειρίες από επαγγελματίες σαν και εσένα να δω τι ακριβώς πουλάνε στους πελάτες τους όταν τους πουλάνε SEO.

Μια και μας λες πως συντηρείς σπίτι και εταιρεία τα τελευταία χρόνια από το SEO, μπορείς να μας πεις τι ακριβώς παρέχεις στους πελάτες σου όταν τους λες ότι τους πουλάς SEO; (ΠΡΟΣΟΧΗ: SEO ΚΑΘΑΡΑ μιλάμε. Όχι marketing). Και για ποιο λόγο θεωρείς ότι Ελλάδα είναι υποανάπτυκτοι στον συγκεκριμένο τομέα, ενώ στο εξωτερικό προχωρημένοι; Θα είναι ενδιαφέρον να διαβάσουμε μερικές απόψεις επαγγελματιών του SEO και όχι μόνο από χομπίστες φανατικούς. Όπως πολύ ενδιαφέρουσες βρήκα προσωπικά και όλες τις θέσεις και απόψεις του Κ. Μάντζιαρη, αν έχεις λίγο χρόνο πιστεύω θα ήταν ωραίο να μας αναλύσεις τις σκέψεις σου αλλά και τις εμπειρίες σου. Κυρίως δηλαδή τι προσφέρεις και με τι ενδεικτικό κόστος στους πελάτες σου και πως πραγματοποιείς τις αλλαγές.
Ας πούμε έρχομαι εγώ που μου έχει φτιάξει η εταιρεία MitsosWeb το web site μου από το οποίο πουλάω τουριστικά πακέτα σε προορισμούς σε Ελληνικά νησιά, και ζητάω τις υπηρεσίες σου. Τι θα μου προτείνεις - προσφέρεις, ένα ενδεικτικό κόστος για τις έρευνες και τις αλλαγές που θα χρειαστεί να κάνεις, σε πόσο χρόνο και πως θα γίνουν οι αλλαγές από τη στιγμή που το site μου είναι βασισμένο σε custom κώδικα της MitsosWeb και φιλοξενείτε σε δικό τους server. Αν πιστεύεις πως το παράδειγμα είναι η εξαίρεση του κανόνα πες μου εσύ τι γίνετε στις περισσότερες περιπτώσεις που σου τυχαίνουν αλλά θα ήθελα να μάθω και τι θα έκανες στην περίπτωση που σου ανέφερα.
Figaro
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 08 Αυγ 2009 16:55    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

To exact key-phrase (me "") sou dixnei grigora grigora ti antagwnismos iparxei gia ti sigkekrimeni frash.
Se afto to phrase pou eipes esi... mono 8 exact results blepw.

Afto gia to pios plironei kalitera itan asteio... to pia selida tha vgei pio panw eksartate apo polous paragontes.
Keyword sto Domain ?, to poso palio einai to domain, ti budget gia backlinks exei o kathe pelatis, ti doulia eixan kanei sto site prin apofasisoun na proslaboun kapion gia seo, ktlp.
+ 2 websites apokliete na einai 100% idia.

παράθεση:
Mhn to pame prosopika omos giati den endeiaferei tous xrhstes tou FS ti kanei o kathenas mas

Oute kan asxoloume me ti selida tis ipografhs mou
Ti varethika grigora 1-2 meres asxolithika kai mexri ekei.
Perimenoun peripou 2500 links gia activation apo tin teleftea fora pou asxolithika (3 xronia prin an thimame kala) + oti apla evala panw ena free script.

Kai simfono mazi sou .. den iparxei logos na to pame prosopika
Egw sxoliasa ta legomena sou se afto to topic .. esi epsakses tis ipografes na vreis psegadia
Megala paidia eimaste as afisoume ta glifitzouria gia argotera kai as minoume on-topic.
Geobak
SEM Moderator

Μέλος από: 03 Ιουν 2008
Νέα: 4

Περιοχή: Athens,Greece
blog linkedin twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 08 Αυγ 2009 16:56    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

@fafos

Μια σωστή εταιρία όταν έχει 2 πελάτες η οποίοι ανήκουν στον ίδιο κλάδο ειδικά αν ο κλάδος αυτός είναι μικρός και οι εταιρίες απευθύνονται στο ίδιο κοινό τότε σίγουρα δεν θα τους αναλάβει και τους 2.

όλα εξαρτώνται απο το budget και τους στόχους της εκάστοτε εταιρίας

Επίσης αν κοιτάξεις το τεράστιο αυτό thread θα δεις οτι σου έχουν απαντήσει ΞΑΝΑ στην ερώτηση αυτή!!!

@dimsis Την έρευνα αυτή δεν θα την κάνω γιατί πρώτον δεν έχω χρόνο και δεύτερον δεν βρίσκω τον λόγο και το κίνητρο να το κάνω. Εσυ που βγαίνεις και κράζεις όμως θα μπορούσες να μιλήσεις πιστεύω με παραδείγματα εδω και να μιλησεις ποιο συγκεκριμένα έτσι ώστε να μην τους παίρνει όλους οι μπάλα.

dimsis ανέφερε:
Χαίρομαι που συμφωνούμε, και φαντάζομαι πως θα συμφωνήσουν και οι υπόλοιποι που είχαν διαφωνίες ως προς αυτά που έγραφα στο αρχικό μου κείμενο τουλάχιστον για αυτό το κομμάτι γιατί ακόμα ψάχνω να βρω τις διαφωνίες τελικά με αυτά που έγραφα εξ'αρχής, αν εξαιρέσουμε την παρεξήγηση περί "τσουβαλιάσματος" που μου είπατε ότι έκανα, όπου αν ξαναδιαβάσετε προσεχτικά τι γράφω, θα δείτε πως δεν αναφέρομαι πουθενά σε όλους.
Για του λόγου το αληθές "Γιατί πανούκλα; Γιατί παρόλο που θα ακούσετε τους περισσότερους να ισχυρίζονται ότι χρησιμοποιούν ηθικώς σωστές πρακτικές για να ανέβουν σε θέσεις αποτελεσμάτων, αυτοί που θα βρείτε τις περισσότερες φορές στις πρώτες θέσεις θα έχουν χρησιμοποιήσει Blackhat, κρυφά κείμενα, cybersquatting για link back στα site που θέλουν να ανεβάσουν ψηλότερα, Link Farms, email / blog / forum spamming, μη ενεργά links στα site τους και πολλές άλλες ανήθικες τεχνικές με μοναδικό στόχο την πρωτιά. "

Δείξτε μας εδώ ποιες ελληνικές εταιρίες πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες έτσι ώστε να γνωρίζουν και οι υπόλοιποι για να τις αποφύγουν!

Επίσης θα ήθελα να μας δείξετε ελληνικές σελίδες που είναι στις πρώτες θέσεις χωρίς να το αξίζουν έχοντας χρησιμοποιήσει αθέμιτες μεθόδους και ποιές?

Γιατί δεν τις έχετε αναφέρει ακόμα στο spam report της google ?

Τόσες σελίδες τώρα το μόνο που ακούω είναι αυτοι είναι blackhat αυτοί είναι spammers αυτοί είναι λαμόγια κτλ κτλ. Αντι να μιλάτε με γενικότητες και αφορισμούς δώστε μας συγκεκριμένα παραδείγματα ποιοι είναι και πως.Έτσι θα προστατυθούν οι δυνητικοι πελάτες τους αλλά και οι σωστοι επαγγελματίες τους οποίους με τα γενικόλογα τους παίρνει η μπάλα.

dimsis ανέφερε:

Και εξηγούμε. Δεν είναι συμφέρων από - εμπορικής πλευράς πάντα - , μια εταιρεία που θέλει να είναι βιώσιμη και δεν κάνει κοινωνικό έργο, να απασχολεί τόσο προσωπικό για τόσο χρόνο και να μην απαιτήσει έπειτα να πληρωθεί για τα έξοδα της + ένα κέρδος που θα θέλει να βγάλει. Και νομίζω πως κάπου εδώ είναι που χάνεται και η μπάλα. Σε έναν ιδανικό κόσμο, όλα όσα προσφέρεται θα έπρεπε να τα προσφέρει ο καθένας που πουλάει SEO υπηρεσίες. Σε αυτό συμφώνησαν και οι geobak και Scooby που όμως δεν έχουν εταιρείες, οπότε μιλάνε περισσότερο θεωρητικά και μας λένε απλώς την γνώμη τους και πως αυτοί θα ήθελαν να είναι τα πράγματα. Και πάμε τώρα στην πράξη. Όταν για το μεγαλύτερο ποσοστό των νέων websites είναι ασύμφορο για οποιαδήποτε πραγματική εταιρεία - όχι δηλαδή κάποιους τρελαμένους στην RL ή σε κανένα forum όπως αυτό που υπάρχουν άτομα που αφιλοκερδώς προσφέρουν τον ελεύθερο χρόνο τους δίνοντας συμβουλές και πολλές φορές λύσεις σε προβλήματα – που καταλήγουμε τις περισσότερες φορές; Σε αυτό που περιέγραψα εξαρχής. Σε μεγάλο αριθμό αρπακόληδων που απλούστατα προσπαθούνε σε ελάχιστο χρόνο και χωρίς ιδιαίτερο κόπο να βγάλουν όσο το δυνατόν περισσότερα χρήματα δημιουργώντας ανύπαρκτες για τα περισσότερα websites ανάγκες πουλώντας φούμαρα και εκμεταλλευόμενοι τον ντόρο που γίνετε περί SEO και την άγνοια του κοσμάκι. Συμφωνούμε σε αυτό ή όχι;

Και για να μην ανακυκλώνουμε τα ίδια και τα ίδια στις προηγούμενες σελίδες όπως βλέπεις είχαμε συμφωνήσει ως προς τις υπηρεσίες που θα πρέπει να παρέχονται απο τις σωτές search marketing εταιρίες.

Κανεις δεν αμφιβάλει οτι υπάρχουν αρπαχτικά και αεοτνύχιδες όπως υπάρχουν και σε άλλους χώρους

Ειδικά στο χώρο του SEO-Search Marketing ο οποίος στην Ελλάδα είναι ακόμα σε νηπιακό στάδιο οι αετονύχιδες βρίσκουν ακόμα προσοδοφόρο έδαφος εκμεταλευόμενοι την άγνοια των πελατών!

Αντι όμως απλά να κράζετε και να τους βάζετε όλους στο ίδιο τσουβάλι καλό θα ήταν να γίνεται ένας σωστός διαχωρισμός των σωστών απο τους παρείσακτους και πάνω απο όλα μέσα απο αυτό το thread θα έπρεπε ο πρωταρχικός σκοπός να είναι να ενημερωθεί ο οποιοσδήποτε μελλοντικός πελάτης σωστά πράγμα το οποίο με τις διάφορες ισοπεδωτικές-καταστροφολογικές γνώμες δυστυχώς δεν γίνεται
dimsis
Reporter

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 08 Αυγ 2009 17:01    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Την έρευνα εσύ είπες θα την έκανες, τώρα θέλεις να την κάνω εγώ;
Και ποιος σου είπε ότι δεν κάνουμε report στη google;

ΥΓ:Αν στην Ελλάδα το SEO - Search Marketing είναι ακόμα σε νηπιακό στάδιο, φοβάμαι πολύ για το τι θα γίνει όταν μεγαλώσει... πάω για μπάνιο η συνέχεια το βράδυ. bb.

http://www.youtube.com/watch?v=qPEpGHya01c < από τον kgp δεν πρόλαβα να την δω όλη...
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 27 από 45 [663 Μηνύματα] Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, ..., 25, 26, 27, 28, 29, ..., 43, 44, 45 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Αυτό το Σαββατοκύριακο η Web World Expo στο Ζάππειο Μέγαρο 0 cordis 20 Οκτ 2016 11:04
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Σε λίγες μέρες η web world expo 2016 0 cordis 12 Οκτ 2016 10:58
Web World Expo 2016, 22 & 23 Οκτωβρίου 2016 στο Ζάππειο 0 cordis 15 Σεπ 2016 16:12
Διευκρίνιση της Microsoft περί ματαίωσης επενδυτικής δραστηριότητας στην Ελλάδα 0 cordis 30 Οκτ 2015 00:03
Σε δυο εβδομάδες η 5η Web World Expo 24-25 Οκτωβρίου 2015, Ζάππειο Μέγαρο 0 cordis 09 Οκτ 2015 15:37

Τώρα είναι 04 Δεκ 2016 03:55 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites