freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

SEO / marketing business στο web: Η πανούκλα του διαδικτύου

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 5 από 45 [663 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: seowebmarketingαπόψειςbusiness Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, ..., 43, 44, 45 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
cdhyper
Literature Moderator

Μέλος από: 23 Ιουν 2001
Βοηθήματα: 4
Νέα: 4

Περιοχή: Φωτονερόπετρα
View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 05 Φεβ 2009 13:31    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

παράθεση:
Εσύ τι ακριβώς έχεις συνισφέρει στο χώρο του Search Marketing? Για να μπορεί και ο κόσμος να κάνει συγκρίσεις...

Εγώ τίποτα, είμαι ένας απλός φιλόσοφος web ζωγράφος του περιθωρίου. Εσύ που επίσημα εκπροσωπείς μια εταιρεία seo-business consultancy-event seminar planning-marketing-developing and constructing φέρεις το βάρος της ευθύνης να αποδείξεις ότι αυτό που κάνεις είναι επάγγελμα και όχι αέρας.

scoobby το SEO έχει να κάνει με αυτό που λέει η λέξη, με μηχανές αναζήτησης. Η βελτιστοποίηση για ανθρώπους είναι ο τομέας της προσβασιμότητας. Δυστυχώς την ορολογία δεν την φτιάχνω εγώ, υπάρχει εκεί έξω και όποιος θέλει τη διαβάζει. Επίσης το να ζητήσω συγνώμη σε κάποιον που έχει τοποθετήσει εφαλμένα τα google credentials δεν θα το κάνω. Η google δίνει σαφέστατες οδηγίες για να μην υπάρχουν τέτοιες παρεξηγήσεις.

Παρεπιπτόντως, όταν εγώ είχα βάλει link προς το freestuff είχα αποτελεσματικότητα με πάνω από 10% conversion rate. Λέτε να αρχίσω να διοργανώνω σεμινάρια;

CostasM

Μέλος από: 18 Αυγ 2006
Περιοχή: The Globe
ΜήνυμαΣτις: 05 Φεβ 2009 13:37    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

cdhyper ανέφερε:

Αέρας δεν είναι ό,τι δεν κατανοεί ο πελάτης, αλλά ότι δεν αποδεικνύεται επιστημονικά με οποιαδήποτε αντικειμενική επιστημονική μέθοδο.

Δεν μου απαντάς όμως... Μπορείς ή δεν μπορείς σαν developer να γράψεις ότι θέλεις μιας που ο πελάτης δεν θα το καταλάβει? Άρα και κάτα συνέπεια να πουλήσεις "αέρα"?
Γιατί με την ίδια λογική υπάρχουν guidelines για το τι πρέπει να κάνει ο σωστός SEO άρα και το επιστημονικό υπόβαθρο. Αυτό τη σημαίνει? Ότι δεν υπάρχει "αέρας" στο SEO?

παράθεση:
To SEO δεν έχει σκοπό να βελτιώσει το site για ανθρώπους αλλά για τις μηχανές αναζήτησης. Η προσβασιμότητα βελτιώνει το site για ανθρώπους. Οπότε υπάρχει μια εννοιολογική σύγχυση εδώ.

H προσβασιμότητα αναφέρεται κυρίως σε ανθρώπους με disabilities. Όταν η δουλειά μου έχει να κάνει με το να φτιάξω χρήσιμο περιεχόμενο, καλύτερη πλοήγηση, πιο εύκολη δομή, πιο κατανοητούς τίτλους και γενικά να κάνω ενα site πιο relevant, δεν καταλαβαίνω γιατί βοηθάω τη μηχανή και όχι τον άνθρωπο?

παράθεση:
Στο search δεν είσαι καθόλου υπόλογος για το αποτέλεσμα που θα φέρεις γιατί στο μεγαλύτερο ποσοστό του δεν εξαρτάται από σένα αλλά από το content και την μηχανή αναζήτησης. Αν εγγυάσαι αποτέλεσμα που δεν εξαρτάται από σένα συγχαρητήρια, πρωτοτυπείς.

Αν μιλάς για εγγύηση αποτελεσμάτων προφανώς και δεν το κάνουμε. Είσαι όμως υπόλογος στον πελάτη σου για το γενικότερο αποτέλεσμα που φέρνεις. Εσύ δεν έχεις στόχους?

παράθεση:
Τέλως θα ήθελα πάρα πολύ να μας αναλύσεις την αξία του 7% conversion rate σαν την καλύτερή σας δουλειά σε ένα site με δωρεάν εγγραφή. Σε ένα site που μοιράζω δωρεάν μπανάνες θα καυχηθείς ότι μου δίνεις 15% conversion; Και 50% να μου έδινες αποτυχία θα ήταν.

Φτιάξε ενα site με δωρεάν μπανάνες και πες μου τι CR θα πιάσεις. Και μετά βρες και ενα καλό business model για να κάνεις monetize τους χρήστες. Όταν οι δικές μας ενέργιες προσδίδουν added value σε εναν πελάτη και βασίζεται σε αυτές τότε μάλλον καλά πάει... Για να μιλήσεις για CR πρέπει να έχεις στοιχεία... Αν θέλει ο admin ας πει το CR που έχει το FS.

Ακόμη καλύτερα γιατί δεν κάνεις ενα case για κάποιον πελάτη σου?

SEO, Internet Marketing and more...
Visit our blog: www.mindworks.gr/blog
CostasM

ΜήνυμαΣτις: 05 Φεβ 2009 13:45    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

cdhyper ανέφερε:
Επίσης το να ζητήσω συγνώμη σε κάποιον που έχει τοποθετήσει εφαλμένα τα google credentials δεν θα το κάνω. Η google δίνει σαφέστατες οδηγίες για να μην υπάρχουν τέτοιες παρεξηγήσεις.

Τη συγνώμη δεν τη ζητάς για το discolored logo. Τη ζητάς για τη δυσφήμιση που κάνεις και για το ότι αναφέρεις τον άλλο ως "απάτη". Τουλάχιστον αυτή είναι η άποψη του νομικού μας τμήματος.

Αφήνω τη συζήτηση εδώ γιατί αν το συνεχίσουμε θα πάρει διαφορετική τροπή.

παράθεση:
Παρεπιπτόντως, όταν εγώ είχα βάλει link προς το freestuff είχα αποτελεσματικότητα με πάνω από 10% conversion rate. Λέτε να αρχίσω να διοργανώνω σεμινάρια;

Γιατί όχι? Αν είσαι τόσο καλός, ο κόσμος θα μπορούσε να μάθει από εσένα.

cdhyper
Literature Moderator

ΜήνυμαΣτις: 05 Φεβ 2009 13:47    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

παράθεση:
H προσβασιμότητα αναφέρεται κυρίως σε ανθρώπους με disabilities.

Αυτά διδάσκεις στα seminars;
Τι να πω... ό,τι και να πω θα έχω δίκιο.

" το να φτιάξω χρήσιμο περιεχόμενο, καλύτερη πλοήγηση, πιο εύκολη δομή, πιο κατανοητούς τίτλους και γενικά να κάνω ενα site πιο relevant"

Αυτό είναι καθαρά προσβασιμότητα στο πλαίσιο του universal design. Και δεν χρειάζεται seminar, γκούγκλισέ το για να μπορείς να ξέρεις καλύτερα και τι υπηρεσίες παρέχεις. http://scholar.google.gr/scholar?q=universal+design&hl=el&lr=

Γιατί εγώ ως περιθωριακός βοηθάω κόσμο αφιλοκερδώς.

Νίκος

Μέλος από: 24 Ιουν 2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
blog facebook linkedin twitter 
ΜήνυμαΣτις: 05 Φεβ 2009 13:51    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλημέρα και απο μένα,

Αν και θεωρώ ανούσια τα forum debates θα απαντήσω γιατί θίγομαι, αφού και παρέχω SEO υπηρεσίες αλλα και ζώ απο την "εμπορευματοποίηση" του διαδικτύου (adsense).

Καταρχάς υπάρχει μία σύγχηση. Είναι άλλο το SEO, άλλο το black hat seo και άλλο το ppc (adwords). Φυσικά αυτό είναι μία σύγχηση που στην Ελλάδα προκαλείται απο τις ίδιες εταιρίες που ασχολούνται με το "SEO" αφού όπως λέτε είναι απλά καιροσκόποι απατεώνες και σε αυτό θα συμφωνήσω απόλυτα. Ωστόσο είναι κάτι συνηθησμένο στο ελληνικό web οπου ο κάθε "γραβάτας" βγαίνει έξω και πουλάει ότι θέλει στα ανυποψίαστα θύματά του.

Αυτό ωστόσο δέν έχει να κάνει με όλο τον κλάδο. Αν είναι έτσι τότε και ο κλάδος του web development/web design είναι απάτη γιατί μερικοί άσχετοι πουλάνε site με joomla και έτοιμα templates που κάνουν rip off και τα δίνουν για δικά τους.

Το "σωστό" seo δέν έχει να κάνει με το πώς θα κοροϊδέψω την μηχανή αναζήτησης, αλλα πώς θα κάνω την μηχανή αναζήτησης να καταλάβει το θέμα του site μου και πάντα σχετικά με το θέμα του site πώς θα το κάνω να αναδειχτεί. Δέν γίνεται να ψάξει κάποιος "ποδήλατα" και να βρεί ένα site για ποτήρια. Αν κάποιος καταφέρει να το κάνει αυτό τότε έχει χρησιμοποιήσει κάποια τεχνική black hat και είναι θέμα χρόνου το google να τον κάνει ban απο το index μια και που ο αλγόριθμος συνεχώς αλλάζει για να μήν υπάρχουν τέτοια προβλήματα.

Το ίδιο το google συμβουλεύει τον κόσμο για το πώς να κατασκευάζει sites ωστε να παίρνουν καλύτερα rankings και αυτό είναι πολύ φυσιολογικό, αφού μιλάμε για μηχανές και πρέπει κάπως να "συνενοούνται".

Διάβασα στο thread οτι seo είναι το <title> και τα <meta>. Μια απλή παρατήρηση: Αν δέν γνωρίζετε κάτι δέν χρειάζεται να μιλάτε. Αν το site σας - που το κάνατε σε joomla ή ακόμα χειρότερα με ms frontpage - δέν παίρνει rankings μήν κατηγορείτε το google ή τους seos, αλλα ίσως όπως σε κάθε δουλειά χρειάζεται να κοπιάσετε και λίγο για να έχετε αποτελέσματα.

Παρεπιπτόντως το να φτάσω να ζώ απο το adsense και το internet γενικότερα δέν το κατάφερα σε μία μέρα και δέν μπορώ να πώ σε καμία περίπτωση οτι είναι εύκολο χρήμα. Όποιος σας είπε κάτι τέτοιο απλά λέει ψέματα. Η πληροφορία στο internet πράγματι πρέπει να διακινείται δωρεάν ωστόσο και οι άνθρωποι που εμπλέκονται στην παραγωγή της πρέπει να τρώνε και κάτι. Sorry που αναφέρθηκα στον εαυτό μου στο τέλος, απλώς θίχτηκα απο ότι ειπώθηκε.

PixelDog

Μέλος από: 16 Σεπ 2008
Templates: 1

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 05 Φεβ 2009 13:51    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

βρε συς πιο ηρεμα δεν προλαβαινουμε να διαβαζουμε ολοκληρα κατεβατα

Y.Γ Καποιος να φερει τα σακουλακια με τα πατατακια και τα ποπ κορν προβλεπω μεγαλη μαχη

Last edited by PixelDog on 05 Φεβ 2009 13:52, edited 1 time in total
CostasM

ΜήνυμαΣτις: 05 Φεβ 2009 13:52    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

cdhyper ανέφερε:
παράθεση:
H προσβασιμότητα αναφέρεται κυρίως σε ανθρώπους με disabilities.

Αυτά διδάσκεις στα seminars;
Τι να πω... ό,τι και να πω θα έχω δίκιο.

" το να φτιάξω χρήσιμο περιεχόμενο, καλύτερη πλοήγηση, πιο εύκολη δομή, πιο κατανοητούς τίτλους και γενικά να κάνω ενα site πιο relevant"

Αυτό είναι καθαρά προσβασιμότητα στο πλαίσιο του universal design. Και δεν χρειάζεται seminar, γκούγκλισέ το για να μπορείς να ξέρεις καλύτερα και τι υπηρεσίες παρέχεις.

Παρατήρησε πρώτα τη λέξη κυρίως. Κατά μετά διάβασε και αυτο http://en.wikipedia.org/wiki/Website_accessibility . Φαντάζομαι ως προσβασιμότητα εννοείς το accessibility, WAI Guidelines κλπ. Έτσι θα καταλάβαιναν την έννοια οι περισσότεροι εδώ φαντάζομαι.

Απλά να σε ενημερώσω ότι δεν κάνω σεμινάρια accessibility. Δεν είναι ο τομέας μου.

scoobby

Μέλος από: 27 Νοε 2007
Περιοχή: naxos town,greece.
ΜήνυμαΣτις: 05 Φεβ 2009 13:53    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αλλο ενα λαθος που συχνα κανουν πολλοι
Το οτι εχεις μια επιτυχια που οφειλετε στης καταλληλες συνθηκες.Οπως π.χ ενα αλλος μοντερειτορ που ελεγε οτι βγαινει πρωτος στο keyword css οπως και εσυ φανταζομαι εβαλες λινκ στο πιβοτ για το φρισταφ δεν λεει τιποτα.Γιατι στην πρωτη περιπτωση σαφως το σαιτ πρεπει να βγαινει πρωτο αφου ειναι το πιο περιεκτικο και πιο παλιο σαιτ για css και στη δευτερη περιπτωση το σαιτ σου εχει το ιδιο target group με το φρισταφ.
Αυτοι οι ανθρωποι περνουν αυτα τα ασημα σαιτ που δεν εχουν τα πλεονεκτηματα της ηλικιας η της φημης και διαφορων αλλων και τα προωθουν καταλληλα.
Με λιγα λογια εαν εσυ βαλεις λινκ στο πιβοτ προς το σαιτ των ξενοδοχειων μου δεν θα γινει κανενα ψονβερσιον ενω εαν βαλω αυτους τους ανθρωπους θα βρουν τον τροπο να γινουν τα κονβερσιονς.
Θες ακομα να κανεις σεμιναρια?

Literature Moderator

ΜήνυμαΣτις: 05 Φεβ 2009 13:55    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Πολλοί μαζευτήκατε και ο φιλόσοφος δεν έχει χρόνο για όλους

παράθεση:
Με λιγα λογια εαν εσυ βαλεις λινκ στο πιβοτ προς το σαιτ των ξενοδοχειων μου δεν θα γινει κανενα ψονβερσιον ενω εαν βαλω αυτους τους ανθρωπους θα βρουν τον τροπο να γινουν τα κονβερσιονς.

Είναι μύθος το δασύτριχο seo. Έπεισαν και σένα τελικά ότι "έχουν τρόπο" ε;

scoobby

Μέλος από: 27 Νοε 2007
Περιοχή: naxos town,greece.
ΜήνυμαΣτις: 05 Φεβ 2009 14:00    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Τα εχω δει στην πραξη(δεν μιλαω βεβαια για την συγκεκριμενη εταιρια γιατι δεν εχω προσωπικη πειρα) αλλα μου φενοντε απο τους πιο σοβαρους και οταν αυτοι τα λεγανε(γραφανε) ολοι οι αλλοι που τωρα προσφερουν τα ιδια γελαγανε και λεγαν τη μ----ιες μα λενε τωρα.Οπως και εμενα οταν πρωτοηρθα στο φορουμ ετρωγα κραξιμο καθε μερα επειδη ελεγα για σεο...και επειδη σκριπτα μανεν
να ενα παραδειγμα κραξιματος http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=34502&postorder=asc

Last edited by scoobby on 05 Φεβ 2009 14:20, edited 1 time in total
cdhyper
Literature Moderator

ΜήνυμαΣτις: 05 Φεβ 2009 14:10    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

scoobby ό,τι φαίνεται δεν είναι κιόλας. Το ό,τι γράφει ο CostasM μια έκθεση ιδεών στο freestuff δεν πάει να πει αφενός ότι "κάνει καλό SEO" και αφετέρου ότι όντως ισχύεο ο "τομέας seo" όπως τον αποτυπώνει.

Εγώ κατάλαβα εκ των υστέρων περισσότερα πράγματα. Ότι ο CostasM έχει φτιάξει μια εταιρεία business consultancy που διοργανώνει μέχρι και σεμινάρια αλλά ασχολείται και με έννοιες development και διαφήμισης και άλλων 10 παρεμφερών κλάδων υπό τη σημαία του SEO. Άλλη μια απόδειξη ότι το SEO σαν έννοια είναι φάντασμα. Τώρα αν μπορεί και ζει η εταιρεία του από αυτά που κάνει, για μένα καλώς τα κάνει. Καπιταλισμό έχουμε, σκοπός του χρήματος είναι να κινείται.

fafos
Script Master

Μέλος από: 30 Νοε 2004
Βοηθήματα: 17
Scripts: 6

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 05 Φεβ 2009 14:26    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Vlepo h "episthmh" tou SEO exei kanei vhmata taxia... thymamai prin merika xronia kapoia lamogia pou phgainan sta asxeta thymata tous kai tous elegan dose 70 euro kai to onoma sou tha einai proto ston google... kai pragmati htan proto afou to "karampourtzovlaxos" den yphrxe se allo site san keyword!!

Akoma den exo katalavei ti diaforetiko kanoun oi "eidikoi" tou SEO apo tous ypoloipous pou aplos grafoun mia istoselida me sosto kodika... as mou ekshghsei kapoios eidikos...

shm. as doume ti ekane to google me thn leksh "karampourtzovlaxos"

Μέλος από: 03 Ιουν 2008

Περιοχή: Athens,Greece
blog linkedin twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 05 Φεβ 2009 15:30    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

cdhyper ανέφερε:

Εγώ τίποτα, είμαι ένας απλός φιλόσοφος web ζωγράφος του περιθωρίου. Εσύ που επίσημα εκπροσωπείς μια εταιρεία seo-business consultancy-event seminar planning-marketing-developing and constructing φέρεις το βάρος της ευθύνης να αποδείξεις ότι αυτό που κάνεις είναι επάγγελμα και όχι αέρας.

Και εγώ είμαι ένας star της μετριότητας... Στο blog σου πάντως cdhyper γράφεις:

I am a web designer, qualified google adwords professional and internet business consultant, designing and promoting commercial and personal websites since 2000

Δεν νομίζω ότι είσαι ένας απλός φιλόσοφος lοιπόν...Στην σελίδα σου βλέπω πουλάς και SEO και development και εφαρμογές εμπορικής διαφήμισης και PPC και λίγο απ'ολα ..Ένα κομμάτι του κέρδους σου επομένως το βγάζεις και εσύ απο το SEO η όχι?

Να σου κάνω μια ερώτηση τώρα...

Αν πάω στο pivot.gr που έχεις στην υπογραφή σου και βγαίνω πρώτος και πάρω το top pivot seo expert certification θεωρούμαι seo expert και μπορώ να αναλαμβάνω δουλείες?Γιατί αυτό λες στην σελίδα σου...Με αυτό το σηματάκι δηλαδή είμαι SEO expert σύμφωνα με το εγκυρότατο pivot και όχι κάποιος απατεώνας αγύρτης..Αυτοί οι top pivot seo experts που έχεις ξέρουν από development?Γιατί είπες ότι όποιος δεν ξέρει είναι απατεώνας...Το super duper seo expert tools site σου έχει και πολλές δυσλειτουργίες...Ρώτα τα μέλη σου αν θες

Και σου προτείνω να βάλεις και κάποιο disclaimer η κάτι προειδοποιητικό γιατί είναι σχετικά εύκολο να το παίξεις seo expert χρησιμοποιώντας το pivot certification και να πουλάς φούμαρα αέρα κοπανιστό-SEO μετά χωρίς να είσαι και ο τρομερός expert και εκτίθεσαι εσύ σαν pivot μετά ...

Last edited by Geobak on 15 Φεβ 2009 23:28, edited 1 time in total
cdhyper
Literature Moderator

ΜήνυμαΣτις: 05 Φεβ 2009 15:37    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Λες να έχει τόση δύναμη ένα project που έφτιαξα για την πάρτη μου και χωρίς κανένα κέρδος; Μπράβο μου. Παιχνίδι είναι το pivot seo expert. Αν εσύ θες να το εκμεταλλευτείς εμπορικά δεν σου φταίει το pivot. Εγώ δεν είμαι ανάμεσα σε αυτούς που συμμετέχουν στο διαγωνισμό πάντως. Ούτε καν τους ξέρω.

Το super duper seo expert tools site μου στο προσφέρω δωρεάν και αν θέλεις το χρησιμοποιείς για δικό σου ώφελος, επομένως το να μου τη λες γι αυτό εκτός από αχαριστία είναι και καγκουριά. Εγώ ούτε καν την υπογραφή μου δεν έχω στο pivot.gr για να μη λένε τα μέλη ότι ψάχνω για πελάτες.

Το προσωπικό μου site το ξέρεις μετά από έρευνα που έχεις κάνει, δεν προσπαθώ να με διαφημίσω εδώ, πρέπει να ψάξει κάποιος να βρει ποιο είναι το site μου.

dimsis
Reporter

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 05 Φεβ 2009 15:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Επειδή έχω την αίσθηση ότι οξύνονται λίγο τα πνεύματα… ας κάνουμε μια προσπάθεια να ηρεμήσουμε όσο γίνετε και να συζητάμε επί της ουσίας και αν ορισμένους σας ενδιαφέρουν τόσο οι προσωπικές μου δουλειές – μια και γίνανε ήδη κάποιες αναφορές - μπορούμε να το συζητήσουμε σε άλλο topic, αλλά εδώ νομίζω πως είναι offtopic.

Και δυστυχώς και πάλι θα πρέπει να επαναλάβω κάτι που έγραψα αρκετές φορές μέχρι τώρα αλλά φαίνεται δεν γίνετε κατανοητό από όλους… όσα γράφω είναι προσωπική μου άποψη και δεν περιμένω να είναι αποδεκτή από όλους. Βλέπω στους περισσότερους με αντίθετες απόψεις, ενόχλησε κυρίως ο τίτλος του άρθρου και χαρακτηρίστηκα ως αφοριστικός, ότι βλέπω μόνο τη μια μεριά του νομίσματος, ότι φοράω παρωπίδες, ως απόλυτος, ότι έχω μεσσιανική αντίληψη και ότι τους βάζω όλους στο ίδιο καζάνι. Δέχομαι τους χαρακτηρισμούς από τη στιγμή που γενίκευσα και χρησιμοποίησα και εγώ χαρακτηρισμούς που προφανώς έθιξαν όσους «άγγιξε» με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο το κείμενο. Γνώμη σας και γνώμη μου. Από την πλευρά μου σεβαστές όλες.
Επαναλαμβάνω λοιπόν – σε σημείο που όσοι έχουν διαβάσει και τα προηγούμενα μηνύματα μου θα γίνομαι κουραστικός – ότι προσωπικά θεωρώ την «αγορά» που δημιουργήθηκε γύρω από το SEO και το Marketing στο διαδίκτυο, επικίνδυνη και ότι μπορεί να βλάψει το web. Ξέρω πως θα γράψουν πάλι κάποιοι ότι κινδυνολογώ ή ότι γενικεύω, αλλά αυτή είναι η γνώμη μου και μένει εδώ γραμμένη και για το μέλλον που εύχομαι να με διαψεύσει.
Ως παράδειγμα κατάντιας ενός μέσου που ξεφτιλίστηκε, με κυρίους υπαίτιους ίδιους ή παρεμφερείς κλάδους επαγγελματιών, θέτω την τηλεόραση όπου τα νούμερα έρχονται πάνω από οτιδήποτε. Αν φτάσουμε και το web σε σημείο όπου μας ενδιαφέρουν μόνο οι στατιστικές και τα ποσά που εισπράττουμε από διαφημίσεις θα είναι αργά. Σε αυτό αναφέρομαι και αναφερόμουν εξαρχής και όχι σε οτιδήποτε μπορεί πραγματικά και αποδεδειγμένα να βελτιώσει την ζωή μας ως χρήστες του διαδικτύου.

Ήδη όλοι όσοι εκφράσατε αντίθετες απόψεις αποδεχθήκατε πως υπάρχει μεγάλος αριθμός αεριτζήδων στον συγκεκριμένο χώρο. Ίσως να είναι και περισσότεροι από αυτούς που θεωρείται «σωστούς» και αρκετοί για να κάνουν τη ζημιά. Απλώς σκεφτείτε το.
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 5 από 45 [663 Μηνύματα] Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, ..., 43, 44, 45 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Αυτό το Σαββατοκύριακο η Web World Expo στο Ζάππειο Μέγαρο 0 cordis 20 Οκτ 2016 11:04
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Σε λίγες μέρες η web world expo 2016 0 cordis 12 Οκτ 2016 10:58
Web World Expo 2016, 22 & 23 Οκτωβρίου 2016 στο Ζάππειο 0 cordis 15 Σεπ 2016 16:12
Διευκρίνιση της Microsoft περί ματαίωσης επενδυτικής δραστηριότητας στην Ελλάδα 0 cordis 30 Οκτ 2015 00:03
Σε δυο εβδομάδες η 5η Web World Expo 24-25 Οκτωβρίου 2015, Ζάππειο Μέγαρο 0 cordis 09 Οκτ 2015 15:37

Τώρα είναι 06 Δεκ 2016 07:44 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites