Η σελίδα μας αναβαθμίστηκε, γι' αυτό τον λόγο τα μέλη μας θα πρέπει να ζητήσουν νέο κωδικό πρόσβασης από την υπηρεσία "Αποστολή κωδικού πρόσβασης".
Εάν το email με τον νέο κωδικό δεν έρθει στο inbox κοιτάξτε και στο spam folder. Ο server είναι φρέσκος και δεν έχει το reputation που του αξίζει.

ταξινόμηση

Συζητήσεις για την τοπική βάση δεδομένων Access της Microsoft

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
NERON

ταξινόμηση

Δημοσίευση από NERON » 01 Φεβ 2009 02:22

καλημέρα παιδια είμαι καινουριος και θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.βασικά ως καινούριος
και στην access,δεν πολλές γνώσεις στο αντικείμενο,εντουτοις κατάφερα να φτιαξω μια βάση(επιτυχώς) στην access 2003 υπολογισμου ωρών εργασιάς συναδελφων μου ανα μήνα.Αυτό που δεν μπορω να κάνω είναι να ταξίνομήσω στην έκθεση μου τις εγγραφες με βάση το ονοματεπωνυμο του καθενός σε μια δική μου ταξινόμηση.Δεν τις θέλω αλφαβητικά με αύξουσα ή με φθινουσα.Τα ονοματα ειναι περίπου 15 και οι εγγραφές εχουν ομαδοποιηθεί την έκθεση με βαση τον μήνα.Πως γίνεται αυτό στην access 2003.στην access 2007 γίνεται ονομάζεται προσαρμοσμένη ταξινόμηση γίνεται με την χρήση μιας συνάρτησης iif(βλέπε βοήθεια access 2007 της microsoft).στην 2003 δεν δουλεύει αυτη η μέθοδος.Κάθε βοήθεια θα είναι πολυτιμη.

Ευχαριστώ,καλωσηρθα,καλως σας βρήκα
και εύχομαι και ευτύχως που σας βρηκα

NERON

ταξινόμηση

Δημοσίευση από NERON » 04 Φεβ 2009 18:54

μονος μου ρωτάω μόνος απαντάω.την βρήκα την λύση και οτιδήποτε προκύψει σχειτκό είμαι έτοιμος να βοηθήσω.Περιληπτικά εφτιαξα ένα πεδίο αυξοντα αριθμου που αφορά τους υπαλληλους στον σχετικό πίνακα με αυξουσα σειρα αντιστοιχόντας τα ονόματα με την σειρά που τα ήθελα όρισα,την σχέση στους συγκέκριμένους πινακες και με μιά συνθήκη select...order by στην έκθεση μου το τακτοποίησα μια χαρά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “MS Access”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες