Η σελίδα μας αναβαθμίστηκε, γι' αυτό τον λόγο τα μέλη μας θα πρέπει να ζητήσουν νέο κωδικό πρόσβασης από την υπηρεσία "Αποστολή κωδικού πρόσβασης".
Εάν το email με τον νέο κωδικό δεν έρθει στο inbox κοιτάξτε και στο spam folder. Ο server είναι φρέσκος και δεν έχει το reputation που του αξίζει.

αρχεία σε C

Συζητήσεις για την γλώσσα C και C++

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
alex599

αρχεία σε C

Δημοσίευση από alex599 » 03 Φεβ 2009 12:16

Γεία σας,Δεν έχω κάποια απορία όσον αφορά σε κώδικα με τον οποίο χειριζόμαστε τα αρχεία αλλά το ΤΙ αρχεία μπορώ να ανοίξω και να επεξεργαστώ...

Από ότι έχω δει μπορώ να ανοίξω αρχεία .txt αλλά όχι πχ .pdf ή .docx(για το word)...
while(!dead()) ++knowledge;

Άβαταρ μέλους
bxenos

αρχεία σε C

Δημοσίευση από bxenos » 03 Φεβ 2009 13:12

ότι αρχεία θέλεις ανοίγεις. Υπάρχουν τα binary και τα text.

π.χ.

Κώδικας: Επιλογή όλων

FILE *f = fopen("xxx.pdf","rb");

Κώδικας: Επιλογή όλων

int h = _open("xxx.pdf",_O_RDONLY|_O_BINARY);
binary ανοίγουν όλα.

text μπορούν να διαβαστούν όσα δεν έχουν CTRL-Z (για dos/win) ή CTRL-D (linux/unix).
Οι χαρακτήρες που ανέφερα έχουν οριστεί ως EOF (end of file) στα λειτουργικα αυτά για τα αρχεία κειμένου.
στα text υπάρχει και αυτόματη μετατροπή κάποιων κωδικών ελέγχου (π.χ. CR/LF)

alex599

αρχεία σε C

Δημοσίευση από alex599 » 03 Φεβ 2009 13:18

Για να τα ανοίξω μου λες τώρα...μπορώ να γράψω κιόλας σε αυτά...δηλαδή να δημιουργήσω αρχεία pdf?από ότι είδα δημιουργήθηκε αρχείο pdf αλλά δεν μπορούσα να το ανοίξω για να δω τα περιεχόμενα..
while(!dead()) ++knowledge;

Άβαταρ μέλους
bxenos

αρχεία σε C

Δημοσίευση από bxenos » 03 Φεβ 2009 13:32

το pdf αρχείο έχει συγκεκριμένα περιεχόμενα. Δεν γράφεις π.χ. "ΘΕΛΩ ΔΙΑΚΟΠΕΣ" και να ανοίγει με acrobat reader. Έχει αρκετές πληροφορίες μορφοποίησης μέσα. Είναι κοντά στην postscript.
Αν θέλεις να παίξεις με αρχεία, παίξε πρώτα με την μορφή rtf ή με unicode txt (double bytes characters).

pdf = http://en.wikipedia.org/wiki/Portable_Document_Format

Απάντηση

Επιστροφή στο “C, C++”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες