freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Αλλαγη του banner στο joomla

Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » Joomla! » Joomla! γενικά
Moderators:  PHP Moderators, Super-Moderators, WebDev Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [14 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: bannerjoomla Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
Diogig

Μέλος από: 12 Φεβ 2009

View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 21 Φεβ 2009 19:27    Θέμα: Αλλαγη του banner στο joomla Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Kατ αρχην ευχαριστω για την προηγουμενη απαντηση!!
Η καινουργια μου απορια ειναι το πως αλλαζω το banner...Δηλαδη να φτιαξω μια εικονα πχ στο photoshop και να την ανεβασω σε ενα template που χρησιμοποιω..
theminio

Μέλος από: 20 Ιουν 2006

View users profile
blog 
ΜήνυμαΣτις: 21 Φεβ 2009 20:04    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εάν εννοείς το banner στο header τις σελίδας σου θα πας στο site σου στο φάκελο templates/το-ονομα-του-template-που-έχεις-επιλέξει/ι και εκεί θα ασχοληθείς με λίγο κώδικα στα αρχεία ώστε να τροποποιήσεις το template και να αλλάξεις το banner.
Στην απλή περίπτωση που έχεις φτιάξει ένα banner σε ίδιες διαστάσεις με το ήδη υπάρχον, μπορείς απλά να αντικαταστήσεις το παλιό με τον καινούριο δικό σου στον φάκελο images του template που έχεις επιλέξει.
Diogig

ΜήνυμαΣτις: 22 Φεβ 2009 02:37    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ευχαριστω πολυ!!το προβλημα οταν το κανω αυτο ειναι οτι βρηκα στο φακελλο του template την εικονα logo και την αλλαξα αλλα δε μoυ αλλαξε ολοκληρο το banner παρα μονο ενα κομματι του...Δηλαδη μεσα στο φακελο images εχει μερικες εικονες που απαρτιζουν το banner..Και ετσι δε μπορω να το αλλαξω ολοκληρο...Απο τον κωδικα οταν λες μηπως μπορεις να με βοηθησεις??τι και που δηλαδη..Αν ειναι ευκολο...Επισης το ονομα του site μου φαινεται στο banner...πως γινεται να μην το εμφανιζει το joomla εκει??εννοω οτι θελω να το φτιαξω στο photoshop ολοκληρο το banner μαζι με το ονομα...
manolism
Super Moderator

Μέλος από: 25 Ιαν 2004
Βοηθήματα: 66
Νέα: 12
Templates: 1

Περιοχή: Wild West
View users profile
deviantART facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 22 Φεβ 2009 09:32    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Θα πρέπει να μας δείξεις το site ώστε να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε. Κάθε template έχει διφορετικό header οπότε δεν μπορούμε να ξέρουμε για τι πρόκειται.

View users profile
blog 
ΜήνυμαΣτις: 22 Φεβ 2009 10:08    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

καλημέρα,
σε περίπτωση που δεν το έχεις online το site αλλά πειραματίζεσαι τοπικά, μπορείς να αντιγράψεις εδώ την περιοχή του κώδικα του header σου από την index.php σελίδα στο template σου και τα αντίστοιχα κομμάτια από το css αρχείο.
Diogig

ΜήνυμαΣτις: 23 Φεβ 2009 23:32    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

http://joomla15.siteground.com/index.php?template=siteground-j15-14.Αυτο ειναι το link στο template που πειραματιζομαι..Ειναι της siteground...Παρακατω ειναι το κομματι του κωδικα html αλλα για το css δε ξερω καθολου...
[<div id="header">
<div id="header_r">
<div id="header_l">
<div id="logo_bg">
<div id="logo">
<div style="position:absolute;top:100px;left:0;z-index:1;width:100%;"></div>
<a href="index.php"><?php echo $mainframe->getCfg('sitename') ;?></a>
</div>]
Απο οτι καταλαβα αυτο θελετε..Ελπιζω να βοηθησει το link για το css..[/list][/wiki][/code]
Diogig

ΜήνυμαΣτις: 23 Φεβ 2009 23:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ενα λαθακι στο link,αυτο ειναι to σωστο:http://joomla15.siteground.com/index.php?template=siteground-j15-14.

Aυτο ειναι το link της σελιδας που βρισκεται το template..Eναι το τελευταιο
Name:
Aqua Blue
Use: Joomla 1.5
Author: SiteGround
Price: FREE

http://www.siteground.com/joomla-hosting/joomla15-templates.htm?page=1
Diogig

ΜήνυμαΣτις: 26 Φεβ 2009 18:50    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλησπερα!!Μηπως δε βοηθανε αυτα που σας εκανα post.??Απλα εχω μπερδευτει με την αλλαγη του banner στο συγκεκριμενο template...Αν λεω μπουρδες πειτε μου γιατι οπως σας ειπα τωρα πειραματιζομαι για πρωτη φορα οποτε θελω να τα μαθω αυτα..Ευχαριστω και παλι...
EneMe
Super Moderator

Μέλος από: 09 Ιουλ 2002
Βοηθήματα: 10
Νέα: 11

Περιοχή: Στα όρη, στα άγρια βουνά, μέσα στα κοσμικά χιόνια!
blog deviantART twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 26 Φεβ 2009 22:27    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

To header αποτελείται από μια σύνθεση εικόνων...

Θα πρέπει να αλλάξεις κάθε εικόνα χωριστά, χρησιμοποιώντας το ίδιο σκεπτικό σύνθεσης προφανώς...

Αλλιώς θα πρέπει να γράψεις τον κώδικα του header από την αρχή...

ΜήνυμαΣτις: 27 Φεβ 2009 14:55    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

οκ το καταλαβα αυτο.. το αλλο μου προβληματακι ειναι οτι δε θελω να εμφανιζεται το ονομα του site μου στο header, το οποιο ειναι και link για την αρχικη σελιδα..Αυτο φανταζομαι ρυθμιζεται απο το control panel αλλα δε το εχω βρει ακομα..Μηπως εχετε καμμια ιδεα??Ευχαριστω..(Θελω δηλαδη να φτιαχνω ολοκληρο το header σαν μια εικονα μαζι με το ονομα του site..)
theminio

View users profile
blog 
ΜήνυμαΣτις: 27 Φεβ 2009 15:44    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ωραία αφού το κατάφερες με το header,
το όνομα από το site μπορείς να το αφαιρέσεις , αφαιρώντας από τον κώδικα του header που μας έδειξες την εξής γραμμή.

κώδικας:
<a href="index.php"><?php echo $mainframe->getCfg('sitename') ;?></a>
pasxalitsa

Μέλος από: 03 Μαρ 2009

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 03 Μαρ 2009 12:07    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

καλημερα,ειχα κ εγω το ιδιο προβλημα με το logo και απλα εσβησα την λεξη sitename ,αλλα οπως προτινουν καλυτερα να το διαγραφεις ολο.εγω αυτο που θελω να ρωτησω ειναι πως θα μετακινησω το logo που εχω?θελω να το παω αριστερα ενω τωρα βρισκεται στην μεση.οποιος μπορει ας με βοηθησει.

View users profile
blog 
ΜήνυμαΣτις: 03 Μαρ 2009 13:08    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

pasxalitsa ανέφερε:
καλημερα,ειχα κ εγω το ιδιο προβλημα με το logo και απλα εσβησα την λεξη sitename ,αλλα οπως προτινουν καλυτερα να το διαγραφεις ολο.εγω αυτο που θελω να ρωτησω ειναι πως θα μετακινησω το logo που εχω?θελω να το παω αριστερα ενω τωρα βρισκεται στην μεση.οποιος μπορει ας με βοηθησει.

δηλαδή ο κώδικας σου είναι της μορφής

κώδικας:
<div id="header">
      <div id="logo">
      </div>
</div>
I have a question...

Τότε μπορείς να κεντράρεις το περιεχόμενο του header με

κώδικας:
#header {
    text-align:center;
}
Diogig

ΜήνυμαΣτις: 04 Μαρ 2009 03:26    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

καλησπερα!!!Δουλεψε μια χαρα αυτο με που μου ειπατε!!!Ευχαριστω πολυ!!!
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [14 Μηνύματα] Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » Joomla! » Joomla! γενικά

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Βοήθημα: Δημιουργία ή ενημέρωση άρθρου σε Joomla 3 0 changlee 12 Ιαν 2017 08:42
changlee Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
e-shop σε joomla 4 dimitrismaritakis 29 Οκτ 2016 17:13
dimitrismaritakis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΗΣ ΓΙΑ Joomla! 3.5.1 0 miniatoura 22 Σεπ 2016 11:23
miniatoura Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Κατάργηση σελίδων από joomla site 2 aguila21 24 Μαη 2016 21:10
aguila21 Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Ψάχνω άτομο να μεταφέρει host με joomla website 5 Insurer 20 Δεκ 2015 21:08
elpida_fwt Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος