freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Απόφαση ΕΕΤΤ για τα νέα οικονομικά προγράμματα double play

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 2 [22 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: νέαplayοικονομικά Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  1, 2 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 475
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
View users profile Visit posters website
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 24 Φεβ 2009 11:48    Θέμα: Απόφαση ΕΕΤΤ για τα νέα οικονομικά προγράμματα double play Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Η Ολομέλεια της ΕΕΤΤ, κατά τη σημερινή της συνεδρίαση, αποφάσισε να μην εγκρίνει τα νέα οικονομικά προγράμματα «Double- Play, 60’FM & απεριόριστες διεθνείς κλήσεις στα 4 ΜB και στα 8 ΜΒ» της εταιρείας ΟΤΕ Α.Ε, τα οποία είχαν υποβληθεί στη Ρυθμιστική Αρχή προς έλεγχο.

Η ΕΕΤΤ προχώρησε στην έκδοση της σχετικής Απόφασης κατόπιν διενέργειας ελέγχου, κατά τον οποίο διαπίστωσε ότι η εμπορική διάθεση των συγκεκριμένων πακέτων θα συνιστούσε πρακτική συμπίεσης περιθωρίου και κατάχρηση της δεσπόζουσας θέσης της εταιρείας ΟΤΕ ΑΕ στις ορισθείσες σχετικές αγορές.

Επισημαίνεται ότι η ΕΕΤΤ, στο πλαίσιο της σχετικής ακρόασης, έδωσε νέα προθεσμία στην ΟΤΕ Α.Ε. για να συμπληρώσει τον φάκελο με τα στοιχεία που είχε αρχικά υποβάλει, προκειμένου να αντικρούσει τις αρνητικές επιπτώσεις που δύναται να επιφέρει στον ανταγωνισμό η διάθεση στην αγορά των εν λόγω οικονομικών προγραμμάτων. Ωστόσο, η ΟΤΕ Α.Ε. δεν κατέθεσε υπόμνημα με συμπληρωματικά στοιχεία, ως είχε δικαίωμα.

Δελτίο Τύπου ΟΤΕ

Connor MacLeod
Honorary Member

Μέλος από: 07 Φεβ 2005
Βοηθήματα: 11
Νέα: 16

Περιοχή: Μεσολόγγι έως το 2017
View users profile Send email to user Visit posters website
facebook linkedin twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 24 Φεβ 2009 11:54    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δεν καταλαβα. η/ο ΕΕΤΤ κολάει στο ότι ο ΟΤΕς θελει να προσφερει οικονομικοτερα πακετα απο τα ιδη υπάρχοντα και αναβαθμισμένες υπιρεσιες απο τις ιδη υπάρχουσες?

και ότι αυτο ειναι κακο για τον ανταγονισμο?

Και αν αυτο ισχιει, η κάθε εταιρια δεν μπορει να προσφερει οτι θελει?
Δηλαδη αν πχ σημερα η HOL έχει το internet στα 39.90 με 12Mbps και απο αυριο πει ότι εγω,
επιδη μπορω, θα το κανω 35.90 και 24mbps, δεν μπορει?πρεπει να παρει αδεια απο τον/την ΕΕΤΤ?

id12586
στις καρδιές μας

Μέλος από: 23 Ιουν 2003
Βοηθήματα: 6
Νέα: 1

Περιοχή: Far away
View users profile
blog deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 24 Φεβ 2009 12:17    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Φτάσαμε στο άλλο άκρο Παναγιώτη.
Κάτι σαν ολιγοπώλιο των "εναλλακτικών" παροχών.
Ό,τι ναναι σε αυτή τη χώρα..

Honorary Member

Μέλος από: 07 Οκτ 2008
Βοηθήματα: 5

Περιοχή: Corinth
View users profile
portfolio skype 
ΜήνυμαΣτις: 24 Φεβ 2009 16:08    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Συγνώμη ρε παιδια, αλλα δεν υπαρχει καποιος τροπος να αντιδρασουμε?
Πχ η δημιουργια μιας ιστοσελίδας απο την οποια οποιος επιθυμει να στελνει επωνυμως ενα "προ-ορισμένο" μηνυμα διαμαρτυριας στην ΕΕΤΤ?
Θα μπορουσε, με καποιο banner να προβαλει την προσπαθεια διαμαρτυριας, οποιος απο μας επιθυμει στο site του (και με δυνατοτητα προωθησης του συγκεκριμενου banner και σε αλλους webmasters).
Καποτε επι dial-up εποχων ειχαμε πετυχει την καθιερωση των φτηνων ιντερνετικων κλησεων. Τωρα γιατι να μεινουμε απραγοι? Με τα πορτοφολια μας παιζουν, ΕΛΕΟΣ!

Μέλος από: 24 Φεβ 2009

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 24 Φεβ 2009 22:22    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Connor MacLeod ανέφερε:
Δεν καταλαβα. η/ο ΕΕΤΤ κολάει στο ότι ο ΟΤΕς θελει να προσφερει οικονομικοτερα πακετα απο τα ιδη υπάρχοντα και αναβαθμισμένες υπιρεσιες απο τις ιδη υπάρχουσες?

Δηλαδη αν πχ σημερα η HOL έχει το internet στα 39.90 με 12Mbps και απο αυριο πει ότι εγω,
επιδη μπορω, θα το κανω 35.90 και 24mbps, δεν μπορει?πρεπει να παρει αδεια απο τον/την ΕΕΤΤ?

Η ΕΕΤΤ εξασφαλίζει ότι ο ΟΤΕ δεν κάνει κατάχρηση της θέσης του ως δεσπόζοντος Παρόχου. Αν του επιτρέψουν να δώσει όσο φθηνές τιμές θέλει και μπορεί, οι υπόλοιποι Πάροχοι δε θα μπορούν να τον ανταγωνιστούν (επειδή κατέχει το δίκτυο, άρα έχει χαμηλότερο κόστος) και θα κλείσουν. Όταν οι ανταγωνιστές κλείσουν, ας φανταστεί ο καθένας τι θα γίνει με τις τιμές (θυμόμαστε πολύ καλά τις μονοπωλιακές μέρες του ΟΤΕ). Ο δεσπόζων Πάροχος είναι, βάσει του νόμου και ορθά, υποχρεωτικά ακριβότερος από τους εναλλακτικούς.
nikolas27
Honorary Member

Μέλος από: 11 Ιαν 2006
Περιοχή: ροδος
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 24 Φεβ 2009 22:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ageor ανέφερε:
Η ΕΕΤΤ εξασφαλίζει ότι ο ΟΤΕ δεν κάνει κατάχρηση της θέσης του ως δεσπόζοντος Παρόχου. Αν του επιτρέψουν να δώσει όσο φθηνές τιμές θέλει και μπορεί, οι υπόλοιποι Πάροχοι δε θα μπορούν να τον ανταγωνιστούν (επειδή κατέχει το δίκτυο, άρα έχει χαμηλότερο κόστος) και θα κλείσουν. Όταν οι ανταγωνιστές κλείσουν, ας φανταστεί ο καθένας τι θα γίνει με τις τιμές (θυμόμαστε πολύ καλά τις μονοπωλιακές μέρες του ΟΤΕ). Ο δεσπόζων Πάροχος είναι, βάσει του νόμου και ορθά, υποχρεωτικά ακριβότερος από τους εναλλακτικούς.

http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=40955
μαλλον επιβεβαιωνει τον id12586

ερωτηση κρισεως
γιατι η ΕΕΤΤ δεν διευκρινιζει επιτελους, ποσο ακριβοτερος πρεπει να ειναι απο τους εναλλακτικους ο οτε, για να κινηθει αναλογα και να μην χρονοτριβει με απορριψεις λογω τιμης..
id12586
στις καρδιές μας

Μέλος από: 23 Ιουν 2003
Βοηθήματα: 6

Περιοχή: Far away
View users profile
blog deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 25 Φεβ 2009 00:02    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ageor ανέφερε:

Σωστά όλα αυτά.
Αλλά εγώ βλέπω ότι στην Ελλάδα δουλεύουν τα πάντα ανάποδα!
Οι τιμές μπορεί να πέφτουν αλλά το QoS πέφτει πιο γρήγορα.
Αντί λοιπόν οι ΕΕΤΤ να αντιμετωπίζει τον ΟΤΕ με άνισους όρους θα μπορούσε ίσως να κατανοήσει γιατί ο κόσμος θέλει να γυρίσει στον δεσπόζοντα ISP.
Σαφώς και προ ανταγωνισμού, ο ΟΤΕ ήταν σε μαύρα χάλια και μαζί όλη η Ελλάδα (μην θυμηθώ το isdn τώρα).
Αλλά αυτή τη στιγμή δεν είμαι σίγουρος ότι τα πράγματα έχουν αλλάξει όσο θα περιμέναμε.
Υπάρχουν εκει έξω εταιρίες που στο όνομα του ανταγωνισμου δουλεύουν ακόμα ένω θα έπρεπε να έχουν κλείσει απο την αρχή. Με φορτωμένα δίκτυα (4net), χρεωμένες μεχρι τα μπουνια (Telepassport, ... ), με helpdesk χειρότερο απο του "παλαιου" Οτε (vivodi, 4net, HoL), με συμβολαιο το οποιο δεν έχεις την δυνατοτητα να διαβασεις πριν υπογραψεις (Tellas) και η λίστα δεν τελειωνει ποτε!!!

Honorary Member

View users profile
portfolio skype 
ΜήνυμαΣτις: 25 Φεβ 2009 00:05    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ageor ανέφερε:

Αν και μου κανει εντυπωση που αυτη σου η παρεμβαση ειναι και το πρωτο σου μηνυμα (εξυπνα παιδια εχουμε εδω μεσα, μπορουν να ερμηνευσουν σωστα αυτο που λεω), θα προσπαθησω να αντικρουσω το επιχειρημα σου με τις καλυτερες προθεσεις!

Ερωτω λοιπον:
Γιατι πρεπει να ειναι τοσο ακριβοτερος ο ΟΤΕ, και να μην ειναι ακριβοτερος μεν λιγοτερο δε;
Δηλαδη αν ηταν 5 ευρω ακριβοτερος το μηνα, αυτο δεν θα συνιστουσε κινητρο σε καποιον να φυγει και να παει σε εναλλακτικο παροχο;
Αυτα απλα ειναι αστεια...
Αν οι εναλλακτικοι δεν εχουν τα @@ να σταθουν στην αγορα (και το βλεπουμε απο τα χιλιαδες παραπονα και προβληματα που ακουγονται ανα τα φορα) τοτε να δωσουν την θεση τους σε καποιους που μπορουν να σταθουν στον ανταγωνισμο!

Τωρα βεβαια τι καθομαι και αναλωνω τον χρονο μου σε ματαιες καταστασεις ενος σαπιου κατεστημενου?
Μονο η λεξη Ξεφτιλα αντικατοπτριζει την πραγματικοτητα.
Εγω παντως δεν φευγω απο τον ΟΤΕ που να διπλασιασει τις τιμες. Και επειδη η θεση μου ειναι τετοια, εχω "οδηγησει" πολυ κοσμο (πελατες μου) ή να επιστρέψει στον ΟΤΕ ή να μην επιχειρησει το σαλτο μορταλε!

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 475
Templates: 1

Περιοχή: Greece
View users profile Visit posters website
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 25 Φεβ 2009 00:34    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Απλά μια παρέμβαση.

Δεν είναι troll ο ageor. Δεν ξέρω αν δουλεύει σε κάποιον εναλλακτικό, αλλά τον έχω στον twitter link to twitter. Μάλλον τώρα του ήρθε για πρώτη φορά να γράψει

Stathis
Photography Moderator

Μέλος από: 23 Απρ 2005
Νέα: 2

Περιοχή: http://127.0.0.0
View users profile
deviantART flickr 
ΜήνυμαΣτις: 25 Φεβ 2009 00:40    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ευτυχως εδώ δεν έχουμε απ'όσο ξερω..."παπαγαλάκια" που υπάρχουν σε άλλα φορουμ...όσο για τον ΟΤΕ να δουμε που θα φτασει η κατασταση...τι να τα κανεις τα 24mbps(my ass) αν κανουν 200 χρονια να σε συνδεσουν στο δικτυο;

korgr
Honorary Member

View users profile
portfolio skype 
ΜήνυμαΣτις: 25 Φεβ 2009 08:55    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

cordis ανέφερε:
Απλά μια παρέμβαση.

Δεν είναι troll ο ageor. Δεν ξέρω αν δουλεύει σε κάποιον εναλλακτικό, αλλά τον έχω στον twitter. Μάλλον τώρα του ήρθε για πρώτη φορά να γράψει

ok συγνωμη Γιαννη μου αλλα μερικες φορες τα φαινομενα ξερεις...
anyway απλα δεν συμφωνω στην λογικη της τοποθετησης του φιλου. Και κανονικα κανεις δεν θα επρεπε γιατι ειναι η λογικη που θελει τους καταναλωτες αβουλα προβατα!
Προσωπικα χεστηκα για τα κερδη καθε εταιριας (και του ΟΤΕ). Θελω ομως αν καποιος επιθυμει να μου δωσει πιο φτηνα την υπηρεσια του, να ΜΠΟΡΕΙ χωρις να τον εμποδιζουν καποιοι καρεκλοκενταυροι!
Θελω να κρινω εγω αν αυτα που αντιπροσωπευει η τιμη με καλυπτουν ή οχι. Η λογικη "κρατα τον ΟΤΕ πανακριβο για να αναγκαστουν ολοι να την κανουν με μοναδικο κριτηριο την τιμη" εμενα δεν θα με βρει ποτε συμφωνο...

Μέλος από: 20 Μαρ 2003

Περιοχή: Athens - Pyrgos
blog 
ΜήνυμαΣτις: 25 Φεβ 2009 10:13    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Κανονικά η ΕΕΤΤ δεν θα έπρεπε να έχει λόγο στην διαμόρφωση των τιμών αυτά ας τα βρει το ΥΠΑΝ και οι επιτροπές Ανταγωνισμού κτλ, αλλά να έχει λόγο στο ότι πχ ο ΟΤΕ δεν δίνει συνδέσεις σε εναλλακτικούς ή/και τις κόβει όποτε γουστάρει...

Μέλος από: 15 Ιουν 2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
View users profile Send email to user
ΜήνυμαΣτις: 25 Φεβ 2009 12:41    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Γεια σας παιδιά.
Οκ, πολλά πολλά δεν ξέρω απο adsl, γράφω πρώτη φορά σε τέτοιο θέμα, οτι και να μου απαντήσετε θα με αδειάσετε, θέλω όμως να προσθέσω κάτι, θεωρώ πολύ σημαντικό. Είμαι εντελώς κατά της απόφασης του ΕΕΤΤ σχετικά με τα προγράμματα του ΟΤΕ γιατί όπως είπε και κάποιος παραπάνω η λογικη "κρατα τον ΟΤΕ πανακριβο για να αναγκαστουν ολοι να την κανουν με μοναδικο κριτηριο την τιμη" είναι τουλάχιστον ανισόρροπη, και αν κάνατε κάποιο site διαμαρτυρίας εγώ πρώτος θα γραφόμουν.
Όμως αυτό δεν σημαίνει ότι όλοι οι εναλλακτικοί πάροχοι είναι για τα μπάζα, απλώς πιστεύω είναι "τι θα σου κάτσει". Εγώ π.χ., είμαι ηράκλειο κρήτης, είχα ΟΤΕ και adsl της ΗΟL (παλιά ιστορία, ακριβό αλλά ποτέ δεν είχα προβλήματα), έκανα αίτηση tellas doubleplay και είναι όλα τέλεια ( από τύχη? ποιος ξέρει...). έκανα την αίτηση στις 14-1 (είχε μια προσφορά τότε με 20€/μήνα για τους πρώτους 6 μήνες) και μου είπε η κοπελιά να περιμένω κάνα 2μηνο (οπως και ότι οι ταχύτητα στην περιοχή μου δεν θα είναι πάνω από 12mbit). E σας πληροφορώ ότι 5/2 είχε έρθει το router και 9/2 με είχαν συνδέσει (δηλαδή 25 μέρες μετά), ταχύτητα δεν ξέρω πόσο κλειδώνει, δεν ξέρω πως το βλέπουν, απλά ξέρω ότι απο ftp κατεβάζει με 2 mb / second, το θεωρώ πολύ καλό, ο κολλητός μου στη forthnet σε πυκνοκατοικημένη περιοχή δεν ξεπερνάει τα 500kb/ sec, και ώρες αιχμής σέρνεται στα 100-200 kb/sec. Επίσης, για την ενεργοποίηση πήρα 4 φορές στην tellas, τις 2 δεν είχε καθόλου αναμονή (αλήθεια!) και τις άλλες 2 περίμενα από μερικά δευτερόλεπτα εως 1 λεπτό!!! Αλήθεια σας λέω, δεν δουλέυω στην tellas, απλώς μου έκατσε...
Connor MacLeod
Honorary Member

Μέλος από: 07 Φεβ 2005
Βοηθήματα: 11
Νέα: 16

Περιοχή: Μεσολόγγι έως το 2017
facebook linkedin twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 25 Φεβ 2009 12:49    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ageor ανέφερε:
Connor MacLeod ανέφερε:

Oποτε συμφονουμε νομιζω όλοι, οτι ο ΟΤΕς ειναι ο "κυριαρχος".
Δεν ίξερα ότι υπάρχει σχετικια νομοθεσια που πρεπει να ειναι ακρηβότερος απο τους άλους.
Αν ειναι όντος έτσι τα πράματα. φαντάζομαι ότι θα υπάρχει και μια βαθμιδα στο πόσο ακριβότερος θα πρεπει να ειναι. πχ 10% επάνω απο τους άλους.

αλλα και πάλι αν ισχυει κατι τετοιο ειναι "χαζο" απο άποψι ότι δεν μιλάμε για ελευθερη αγορα και για ιγιες ανταγονισμο.

mechpanos
Honorary Member

Μέλος από: 20 Μαρ 2003

Περιοχή: Athens - Pyrgos
blog 
ΜήνυμαΣτις: 25 Φεβ 2009 12:58    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μα δεν μπορείς επακριβώς να ποσοτικοποιήσεις το πόσο πιο ακριβώς θα είναι, γιατί δεν γίνεται να έχουν όλοι ακριβώς τα ίδια προγράμματα. Πχ ένας πουλαει πρόγραμμα 10 Mbps + 2 ώρες δωρεάν ομιλία σε κινητα + απεριόριστες αστικές, 15 ευρώ το μήνα. Ο άλλος σου πουλάει τα 20 mbps με 10 ώρες ομιλία σε σταθερά, πάλι 15 ευρώ. Ποιος είναι πιο ακριβός?
Με δεδομένο ότι θα μιλάς πάνω από 10 ώρες σε σταθερά και θες να καλείς και κινητά, ο 2ος.
Με δεδομένο ότι μιλάς όλη την ώρα στο skype και ελάχιστα σε ΟΤΕ, ενώ γουστάρεις να κατεβάζεις full ταχύτητες, ακριβός σου βγαίνει ο 1ος...

Απλά η ΕΕΤΤ εγκρίνει/απορρίπτει ό,τι πρόγραμμα και να βγάλει ό ΟΤΕ, με ό,τι να ΄ναι κριτήρια κάθε φορά!

Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Γελάει το Ίντερνετ με τα νέα AirPods, ακόμα και αυτοί που θα τα αγοράσουν. 1 cordis 14 Σεπ 2016 21:13
EkLekTos Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Νέα λύση SAP SuccessFactors Recruiting 0 cordis 05 Σεπ 2016 20:06
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Παρουσίαση: Logitech ConferenceCam, Μια νέα εποχή τηλεδιάσκεψης 0 cordis 24 Μαη 2016 16:03
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Νέα μέτωπα στους ISPs στην μάχη κατά της πειρατείας σε Καναδά και Αυστραλία. 1 cordis 07 Ιαν 2015 13:09
Cha0s Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 04 Δεκ 2016 20:17 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites